Aardschokken houden aan BRITTEN MOETEN VOOR IDI AMIN KNIELEN Roest en corrosie oorzaken instorten van brug in Wenen Opstand in gevangenis te Madrid geëindigd vermoord Verdwenen Duitser blijkt IN CHINA Nieuw front gevormd in Zuid Libanon MAANDAG 2 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT,... j. PAGINA 5 Politie redt inbrekertje EINDHOVEN (ANP) Een Eindhovense politie agent heeft gistermiddag een 11-jarig inbrekertje uit het Eindhovens kanaal ge red. Dat gebeurde nadat twee politiepatrouilles een zestal jeugdige bewoner tjes van het woonwagen kamp vrijwel op heterdaad hadden betrapt bij een in braak in een betonmortel- centrale vlakbij het woon wagenkamp. De politie was gealarmeerd door een stil alarm. Vijf van de zes inbrekertjes zagen kans weg te vlucht en. De zesde sprong bij de nadering van de politie in het kanaal. Toen de aanwe zige politiemannen tot de ontdekking kwamen dat de jongen helemaal niet kon zwemmen sprong een van de agenten hem achterna en haalde hem op het dro ge. Op het hoofdbureau van politie kreeg het onfor tuinlijke inbrekertje alle gelegenheid om weer op verhaal te komen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli MADRID (AFP) In de cara- banchel-gevangenis in Madrid is gisteren een opstand van niet- politieke gevangenen geëindigd. De 320 niet-politieke gevange nen, die niet van de door koning Juan Carlos verleende amnestie kunnen profiteren, brachten uit 'protest een deel van de nacht op het dak van het gebouw door. Rond negen uur gisteroch tend keerden zij naar de cellen terug. Er is geen melding ge maakt van incidenten. De extreem-linkse „anti-fascisti sche verzetsgroep van de eerste oktober" heeft de verantwoor delijkheid opgeëist voor bo maanslagen van zaterdag in vijf Spaanse steden. In Sevilla kwa men twee van de aanslagplegers bij de explosie om. De explosies deden zich voor kort nadat de regering amnestie had afgekondigd voor politieke gevangenen met uitzondering van degenen die wegens terro ristische activiteit waren veroor deeld. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VAALS/AKEN (ANP) De Sinds een maand spoorloos ver dwenen Duitse verzekeringsa gent Diethmar Zapp uit de Duitse grensplaats Aken, blijkt te zijn vermoord. Drie mannen die hebben getracht het slach toffer geld af te persen, worden ervan verdacht voor de moord verantwoordelijk te zijn. Het stoffelijk overschot van de verzekeringsagent is gisteren in de bossen rond het Eifeldorp Nettersheim gevonden. Dat is gebeurd op aanwijzing van de tot dan toe voortvluchtige 25-ja- rige Duitser Peter S., die zich ia terdag vrijwillig bij de politie jneldde. Meteen na het verdwij nen van de ongehuwde, zeer bemiddelde verzekeringsagent fZapp was al verdenking tegen ïeter S. ontstaan, alsmede tegen zijn twee compagnons, de 33-ja- rige Peter H. en de 25-jarige Hans P. In de nabij het drielan denpunt aangetroffen auto van tóe verzekeringsagent waren na melijk kledingstukken van dit trio gevonden. Hans P. werd vrij snel na de inoord aangehouden en Peter H. begin vorige week. Peter S. ver klaarde zaterdag nadat hij zich pij de politie had gemeld, dat hij en zijn compagnons het slach toffer naar een onbewoond huis in Stolberg hadden gelokt en hadden geprobeerd hem geld af te persen. Toen dat niet lukte werd de verzekeringsagent ver moord. Italië vraagt Vietnam hulp bestrijding gifgaswolk ROME (AFP) Italië, dat in verband met de ontsnapte gif gaswolk in Seveso al bijstand had gevraagd van Amerikaanse en Britse deskundigen, heeft nu ook de hulp ingeroepen van Vietnam. De Italiaanse regering heeft haar ambassade in Hanoi op bracht gegeven professor Ton jThat Thoet van het Vietdoec-zie- kenhuis in Hanoi te verzoeken naar Italië te komen om advies te geven bij het elimineren van het gif, dat al tientallen mensen |n ziekenhuizen heeft doen be landen en de gewassen heeft langetast Noord-Vietnam heeft /eel geleden van Amerikaanse ontbladeringsvergiften. Drie mannen verdacht van Wierdense moord WIERDEN (ANP) - De politie in Overijssel heeft vrijdag drie jonge mannen uit Hardenberg in Overijssel aangehouden ver dacht van moord op de alleen wonende 61-jarige landbouwer Derk Geerling in Wierden. De Iman werd, op brute wijze van het leven beroofd, op 18 juni in Irijn boerderij gevonden. De mannen zijn de 22-jarige O. |E. G. de 20-jarige J. H. en de 16-jarige H. B. A. B. Volgens een officier van het recherche bijstands team in Overijssel is het motief van hun daad ver moedelijk roof geweest. Overi gens is niet bekend of zij geld of goederen van waarde hebben meegenomen. Vanmiddag zullen zij aan de officier van justitie worden voorgeleid. kruisinga (chu): Situatie rond Van Agt te verwachten SCHIPHOL (ANP) CHU-fractievoor- zitter in de Tweede Kamer, Kruisinga, vindt dat door het besluit van minis ter Van Agt om aan te blijven, er geen einde is geko men aan de onze kerheid over het abortusbeleid in Nederland. Volgens de heer Kruisinga was een situatie zoals die nu rond minister Van Agt is ontstaan te verwachten, omdat tijdens de formatie van dit kabinet geen standpunt is bepaald ten aanzien van het abortusbe leid. De heer Kruisinga heeft dit zaterdag op Schiphol ver klaard na zijn aan komst uit de Deen se hoofdstad Ko penhagen, waar hij het tweejaarlijks congres van de Scandinavische christen-democra ten heeft bijge woond. „Deze toestand mag overigens niet voortduren. We moeten weten waar we aan toe zijn. Er moeten beslissingen worden genomen, in plaats van de problemen maar voor zich uit te schuiven", aldus de heer Kruisinga. De fractievoorzitter van de WD, Wie gel, zei gisteren in een uitzending van Avto's Radiojour naal alle respect te hebben voor de be slissing van Van Agt. „Maar de mi nister vindt dat er misdrijven worden gepleegd in de Bloemenhovekli- niek en maakt zich daarvoor nu mede verantwoordelijk door aan te blijven. De WD-fractie zal daarom vragen om een debat in deze kwestie", aldus de heer Wiegel. PEKING In China houden de aardschokken aan waardoor leden van de reddingsploegen om het leven zijn gekomen. Naar een Chinese woordvoerder vanmorgen meedeelde, zijn sinds vrijdag 15 schokken geregistreerd waar van de kracht meer was dan vijf op de 12- puntsschaal van Richter. Voorts bewoog de bodem nog 110 maal met een kracht van meer dan vier op genoemde schaal. Aan hoeveel mensen de nieuwe schokken het leven hebben gekost, werd niet gezegd. Wel was eerder meegedeeld, dat het epicentrum zich in de richting van Peking verplaatst. Met het oog daarop werden de buitenlandse verte genwoordigingen nog eens gewaarschuwd voor de mogelijkheid van een nieuwe zware aardbe ving in de omgeving van de hoofdstad. Gisteren is dan ook de evacuatie begonnen van vrouwen en kinderen van in Peking wonende buitenlanders, voornamelijk functionarissen van ambassades en andere diplomatieke verte genwoordigingen, met hét oog op de door de Chinese autoriteiten voorspelde nieuwe aard beving die de komende dagen wordt verwacht. De autoriteiten in Peking maakten bekend, dat „vele inwoners van Tangsjan, dat bij de eerste zware aardbeving het zwaarst werd getroffen, nu buiten gevaar zijn." Ook werd meegedeeld dat de meeste mijnwerkers die door deze beving werden verrast in de kolenmijnen van Kailoean, nabij Tangsjan, het leveren er van af hebben gebracht. Schattingen over het aantal doden dat bij de aardbeving van vorige week is gevallen, Varië ren van honderdduizend tot meer dan een miljoen. De Chinezen zelf noemen geen aantal len, maar een functionaris verklaarde gisteren dat de in de buitenlandse pers genoemde cij fers louter speculatief zijn. Ondanks de zware regen blijven vele inwoners van Peking wonen in de provisorische tenten die in de straten zijn opgezet. Volgens Chinese seismologen zal China morgen weer worden getroffen door een hevige aardschok. Nederlands reisgezelschap ongedeerd AMSTERDAM Een Neder- lands gezelschap van 15 perso nen, dat onder auspiciën van de Schting Nederland-China een reis door China maakt, is voor zover nu bekend, niet gedeerd door de aardbevingen die zich daar vorige week hebben voorgedaan. Een func tionaris van de genoemde stichting, de heer P. Sluiter uit Amsterdam heeft dit giste ren medegedeeld. Het gezelschap, dat de reis van Nederland naar Peking per trein heeft gemaakt, is daar op maandag 26 juli aangekomen. Het reisde vandaar door naar het gebied Jenan, 1000 kilom- ter ten zuidwesten van Peking, de stad waar zich woensdag de eerste, zware aardbeving voordeed. Het is de bedoeling de reis verder volgens de plan nen te laten verlopen. Op de in die plannen voorziene da tum, 11 augustus, hoopt men uit Peking in de richting Ne derland te vertrekken, weder om per trein. vlag mag niet langer in Oeganda wapperen. In Oeganda zijn voorts twee Britten gearres teerd. Volgens diplomatieke kringen bestaat er nu grote vrees voor de veiligheid van de bijna 300 overige Britten in het land. In de Keniase pers werd gisteren gemeld dat Idi Amin, eveneens verscheidene hoge leger officieren had gearresteerd na berichten over een ophanden zijnde coup. 1 De gearresteerde Britten zijn een 38-jarige piloot, Graham Clegg, die dezer dagen op beschuldiging van spionage werd aangehou den, en de 65-jarige Jack Tulley. Deze werd meegenomen toen hij naar Clegg informeer de. Beiden zijn overgebracht naar de Oegan- dese hoofdstad, Kampala. Het Keniase zondagsblad Nation citeerde welingelichte kringen die zeiden dat hoge legerofficieren, onder wie de vier comman danten van militaire eenheden in Kampala, zijn gearresteerd. Tot degenen die werden vastgehouden, behoorden volgens het blad de minister van defensie, generaal-majoor Moestafa Adrisi, kolonel Ali Toweli, hoofd van de eenheid voor openbare veiligheid, luitenant-kolonel Joema, commandant van het regiment keurtroepen, en de comman danten van de marine-, commando- en para chutistenregimenten. Huisartsen voor bolwerk in een gebied waar volgelingen van de linkse leider Kamal Joemblat in de meerder heid zijn. De Syriers, die zich enige weken geleden uit Zuid-Libanon had den teruggetrokken, zijn daar zaterdag teruggekeerd. Volgens rechtse Libanese kranten is de reden daarvan dat Palestijnse en progressieve eenheden waren overgegaan tot een grootscheep se aanval op plaatsen ten west en van Jezzin, waarbij zij zich hadden schuldig gemaakt aan plunderingen en verwoestingen. In de situatie van het al meer dan veertig dagen belegerde Pa lestijnse kamp Tal el Zaatar is geen enkele wijziging gekomen. Er is nog steeds geen overeen stemming bereikt over een staakt het vuren dat de evacua tie van de naar schatting vier duizend gewonden door het Ro de Kruis mogelijk moet maken. Een in het kamp werkende Zweedse arts verklaarde giste ren dat de watervoorraad bijna op is en dat binnen drie dagen iedereen in het kamp aan water gebrek zal bezwijken als er voor die tijd geen hulp wordt ver- Volgens het Rode Kruis kan het de gewonden niet ophalen om dat de christenen weigeren een akkoord te sluiten en met voor waarden komen die een evacua tie onveilig zouden maken. NAIROBI (Reuter) Hoewel president Idi Amin van Oeganda nadat Engeland afgelo pen week de betrekkingen met hem had verbroken, de Britten in zijn land heeft gerustgesteld dat zij niets te vrezen hebben, heeft hij zaterdag een aantal maatregelen tegen hen genomen. Britten in Oeganda die in het vervolg de president willen zien, zullen voor hem moeten knielen, aldus een militaire woordvoerder. De Britten worden voorts gewaarschuwd dat zij voortdurend in de gaten zullen wor den gehouden en dat, niet nader genoemde, harde maatregelen zullen worden genomen tegen ieder die de wet overtreedt. De Britse De doorgezakte Rijksbrug. bezuiniging gezondheids- WENEN (UPI) Deskundigen hebben aan de wrakstukken van de Donaubrug die gisterochtend vroeg in Wenen is ingezakt, ernstige roestvorming ontdekt en haarscheurtjes die op metaalmoeheid (corrosie) zouden duiden. Voorts vond men gebar sten beton in een van de pijlers. Dit zouden oorzaken kunnen zijn van het ongeluk, dat voor zover bekend aan waarschijn lijk niemand het leven heeft gekost, dank zij het feit dat er vrijwel geen verkeer op de brug was. De chauffeur van een lege stadsbus liep slechts lichte verwondingen op, toen zijn voertuig ongeveer 7,5 me ter maar beneden stortte en terechtkwam op een stuk van de ingezakte brug, met alleen de wielen in het water. De inzittenden van twee perso nenauto's konden ongedeerd hun voertuigen verlaten. Ook de opvarenden van de Roe meense rivierboot Oltenita lie pen geen verwondingen op, toen stukken van de brug te rechtkwamen op de achterste ven. Gezocht wordt nog naar een auto met vier jongelui, die volgens vage berichten in de Donau terecht zou zijn geko men. In Weense dagbladen werd kritiek geoefend op het feit, dat de brug niet meer dan eens per maand werd gecon troleerd. De laatste inspectie was, volgens gemeentelijke au toriteiten, op 17 juli geschied. Burgemeester Leopold Gratz verklaarde, dat het een „on voorstelbare ramp" zou zijn geweest, als het ongeluk tij dens het spitsuur was ge beurd, wanneer er wel 800 au to's en trams tegelijk de brug passeren. De ingezakte brug, de zoge noemde .Reichsbrücke', werd in 1937 geopend. Het was de enige Weense brug die de tweede wereldoorlog heeft overleefd, al moesten er wel uitgebreide herstelwerkzaam heden worden uitgevoerd. Een lege stadsbus die op de vroege zondagochtend op weg was naar de beginhalte stortte met de brug in het water. De chauffeur kon door de brandweer worden gered. BEIROET In het zuiden van Libanon is dit weekeinde een nieuw front gevormd. In het gebied van Jezzin, ongeveer twintig kilometer ten oosten van Sidon doen zich felle ge vechten voor tussen Syrische troepen en eenheden van Pales tijn en en progressieven, die worden gesteund door het Ara- bische-Libanese leger van de dissidente luitenant Achmed el Khatib. Jezzin is een meren deels door christenen bewoond Senaat DEN HAAG (ANP) De heer Eibert Meester uit Neede, lid van de Eerste Kamer voor de PvdA, zal deze functie neerleg gen. Hij was sinds 5 juni 1963 lid van de senaat en was frac tie-woordvoerder bij verkeers- waterstaatszaken. De heer Meester, destijds alge meen secretaris-penningmeester van de PvdA, legt zijn functie neer om gezondheidsredenen. Met ingang van 1 september zal hij waarschijnlijk worden opge volgd door de vroegere socialis tische senator, mr. G. J. P. Cam- melbeek. Eucharistisch congres in VS geopend j PHILADELPHIA De grootste religieu- i ze bijeenkomst, die J ooit in de Verenigde Staten is gehouden, het eenenveertigste internationale eucha- ristische congres, is j gisteren in Phila delphia geopend. De opening geschied de door de persoon lijke afgezant van de paus, de Australische kardinaal James Knox, die de aarti- bissehop van Phila delphia, kardinaal Krol een kelk over handigde van platina en zilver, twee eeu wen geleden ge maakt, toen de Ame rikaanse kolonieën een onafhankelijke staat waren gewor den. De opening werd bijgewoond door tweeënvijftig kardinalen, 450 bis schoppen, afgevaar digden van andere christelijke gods diensten, honderden priesters en religieu zen en duizenden ge lovigen, onder wie prins Reinier en prin ses Gratia van Mona- Jordanië koopt Amerikaanse luchtverdediging AMMAN (UPI) Premier Ma- dar Badran van Jordanië heeft bekendgemaakt dat zijn land een Amerikaans luchtverdedi gingssysteem gaat kopen. „De moeilijkheden die de trans actie in de weg stonden zijn nu uit de weg geruimd en zij be vindt zich nu in het afsluitende stadium", zei Badran, die negen tien dagen geleden Zeid Rifai als eerste-minister opgevolgd heeft. Eibert Meester uit Hilversum Bijna driekwart van de ruim 5000 huisartsen in Nederland acht het een goede zaak dat de regering tracht te bezuinigen op de gezondheids zorg. Ongeveer evenveel artsen vinden dat de regering teveel invloed probeert te krijgen op de situatie van de huisarts en dat de regering dient te zorgen voor prijzenvoorschriften op geneesmiddelen. Dit bleek uit de resultaten van een rondvraag, die op verzoek van KRO's brandpunt onder een representatieve groep van 200 huisartsen is gehouden. In de uitzending van Brandpunt zaterdagavond werd verder' meegedeeld, dat slechts 8 pro cent van de ondervraagden het er mee eens is, dat de gezond heidszorg zou verbeteren indien de artsen in overheidsdienst zouden zijn; 82 procent was het daarmee oneens. De belangstelling voor het eucharistisch congres in Philadelphia is overweldigend, maar als het zo gaat als bij de voorbereidingen wordt i het de parabel van de genodigden, die om allerlei redenen niet konden komen. Zestig personen namelijk, hadden zich opgegeven om te komen j helpen bij de voorbereidingen, maar de enigen, die waren komen r opdagen waren deze twee zusters, die hun handen vol hadden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5