„VOORKOM BOUW SUMATRABRUG" 1 Effectieve city-ring maakt parkeergarages noodzakelijk WASSENAARS PROTEST TEGEN INKRIMPING BUSLIJNEN NZH Brand verhindert afbouw scholen Expositie van mediamieke schilderkunst op KAMER VAN KOOPHANDEL IN VERKEERSPLAN: J O )76 LEIDSE COURANT PAGINA 3 VERENIGINGEN IN PETITIE AAN KROON: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Stichting Wijkcomité de Kooi, Zijlkwartier Leiderdorp, de Werkgroep Milieu beheer en de Vereniging Miliedefensie hebben de uiterste beroepsmogelijkheid aangegrepen om de bouw van de Sumatrabrug te voorko men. In een aan de Kroon gerichte petitie verzoeken zij dringend alles in het werk te stellen om de aanleg van de Sumatrabrug volgens het huidige plan (waartoe besloten werd op 11 mei) tegen te gaan. Zoals bekend heeft de gemeenteraad tot de bouw besloten om het industriegebied „De Waard", dat aan drie zijden door water is omgeven te ontsluiten en de kans te geven zich verder te ontwikkelen. Ook werd daarbij ge dacht aan de verkeersoverlast die het van en naar „De Waard" rijdende verkeer veroorzaak te in de kleinschalige „zeeheldenbuurt", de landzijde van het industrieterrein. Bovengenoemde instanties hebben echter grote bezwaren tegen de bouw van de brug en verwij ten de gemeente geen enkele vorm van in spraak gehanteerd te hebben. Er wordt met name gevreesd voor een zeer ernstige verkeers overlast in de Sumatrastraat door sluip-, vracht- en forensenverkeer met alle kwalijke gevolgen, vooral verkeersonveiligheid en ook verzakking van woningen. De indieners van het bezwaarschrift vragen zich af of het door de gemeente toegezegde verkeerscirculatieplan op tijd komt en of het toereikend zal zijn om aan. de vele bezwaren tegemoet te komen. Overigens trekken zij sterk in twijfel of de voordelen van de Sumatrabrug met name (werkgelegenheid) ook maar in enige mate opwegen tegen de nadelen. Samenvattend eisen de opstellers van de petitie een volledige herziening van het huidige plan, met een mogelijk opnieuw vaststellen van een nieuwe ontsluitingsplaats, een volledige in spraakprocedure, adequate middelen om de verkeersveiligheid te garanderen, een smallere brug (omdat de brug met de huidige plannen niet aansluit bij de Sumatrastraat) of een brug aan de zijde van de Lage Rijndijk. Twintig mille voor actie Westerkwartier LEIDEN De actie „Wester kwartier uit de brand" heeft inmidels 20.000 gulden opgele verd. De actie werd begonnen, nadat op 16 april van dit p=»r het buurt- en clubhuis van de speeltuinvereniging Wester kwartier door brand werd ver woest. De stedelijke raad voor jeugd-, buurt- en clubhuiswerk begon de actie, omdat de verzekerings uitkering niet voldoende zou zijn om de brandschade te ver goeden en een nieuw gebouwtje op te richten. De actie is nog niet geheel ten einde, maar de organisatoren zeggen verheugd te zijn met het huidige resultaat en zij verwachten na het'beeind- igen van de actie twintig mille te kunnen overdragen. Trein doodt paard LEIDEN/WARMOND Op de spoorbaan op de gemeentegrens van Warmond en Leiden is gis teravond omstreeks tien uur een tussen de rails lopend paard door een aanstormende trein ge dood. Het spoorwegverkeer ver liep enige vertraging op, door dat de machinist van de trein meende, dat hij twee paarden had geraakt. Een uitgebreide zoekactie leverde echter geen tweede slachtoffer op. LEIDEN In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt van woensdag 11 tot en met dinsdag 31 augustus een tentoon stelling over mediamieke schilderkunst ge houden. Er is werk van de bekende kunste naar Johfra te zien. Tevens worden werken van Matthew Manning, het paranormale fe nomeen en de Oegstgeestenaar Jan van der Heide tentoongesteld. De tentoonstelling is van maandag tot en met donderdag te bezichtigen van twee tot vijf uur en van zeven tot tien uur. Op vrijdag en zaterdag is de expositie van twee tot vijf uur geopend. In aansluiting op de tentoonstelling zijn er bovendien enige lezingen in het Vrijetijds centrum over de mystiek in de lamst Op woensdag 11 augustus houdt Hein Steehou der een lezing over de symboliek van de meta-realisten. Op dinsdag 17 augustus spreekt Jan van der Heide over mediamiek schilderen. Op dinsdag 24 augustus geeft D. J. P. Koi een lezing over de mystiek in hei oude Egypte. Op dinsdag 31 augustus is er een slotavond met disemcie. WIJKFEEST MEERBURG Een opgezette tent vormde zater dagavond het decor voor het eer ste wijkfeest van de stichting Meerburg, dat plaatsvond aan de Zaanstraat in Meerburg (Leiden Zuid-Oost). Het feest werd muzi kaal omlijst door het „Midnight Comba". bestaande uit vier instru mentalisten en een zangeres. De belangstelling voor het feest viel wat tegen, één van de organisato ren schatte het totale bezoekers aantal op ongeveer zeventig. Het buiige weer was daar waarschijn lijk mede oorzaak van. Niettemin was het geheel toch wel sfeervol, aldus voornoemde organisator, en het ligt in de bedoeling meer van deze wijkfeesten te organiseren, hopelijk met wat meer belangstel ling. WASSENAAR Burgemeester en wethouders van Wassenaar hebben de directie van de Noord-Zuidhollandse Vervoers MU laten weten niet zonder tegenzin in te stemmen met de inkrimping van het dienstbe toon van deze maatschappij op enkele lijnen door Wassenaar. Het gaat om inkrimping van de dienstregeling van de snel- dienst lijn 95, de lijn 91 tussen Den Haag en Katwijk, de lijn 63 Wassenaar-Voorschoten en de sneldienst Den Haag-Leider dorp lijn 64. Lijn 91 naar Katwijk zal buiten de spitsuren alleen maar tussen Den Haag en Wassenaar rijden en met instemming van bur gemeester en wethouders - het eind- en beginpunt hebben op de Van Cranenburchlaan, tus sen Starrenburglaan en de Schaepmanweg, dezelfde halte die nu ook door lijn 63 wordt aangedaan. Burgemeester en wethouders zeggen in hun brief aan de NZH er begrip voor te hebben dat de maatschappij zich moet houden aan de richtlijnen die minister Westerterp voor het openbaar vervoer gegeven heeft Maar, al dus het college, heeft niet die zelfde minister tot voor kort vu rig op de bres gestaan voor de stimulering van het openbaar vervoer, zodat velen hem be schouwden als tegenstander van het particuliere gemotoriseerde vervoer? De vraag of er behoefte aan een geregelde busverbinding bestaat is, aldus burgemeester en wet houders, natuurlijk te peilen met behulp van de cijfers der bezettingsgraad, maar wanneer men het belang van de econo misch zwakste bevolkingsgroep niet uit het oog wil verliezen, zouden ook andere factoren een rol dienen te spelen, aldus het commentaar van burgemeester en wethouders op de inkrimping van de dienstregeling van enke le buslijnen van de NZH door Wassenaar. MOGELIJK TON STROP VOOR ALKEMADE NIEUWE WETERING Een brand op het dak van de in aanbouw zijnde christelijke la gere- en kleuterschool in Nieu we Wetering vanochtend heeft er waarschijnlijk voor gezorgd dat de school niet op tijd klaar zal zijn. Dat betekent voor de gemeente Alkemade een strop van meer dan 100.000 gulden. «cholen, waar aan gedurende de bouwvakva kantie was doorgewerkt moest medio september zijn voltooid in verband met het feit dat op die dag door het ministerie van onderwijs wordt gepeild hoeveel scholen er in Alkemade zijn. Van die peiling hangt af in wel ke mate de regering exploitatie vergoedingen aan de scholen zal toekennen. Door de brand van vanochtend loopt de gemeente een levensgroot risiko een ton aan subsidie te missen. De brand op het dak van de bouwwerken is ontstaan bij het bewerken met teer van de over kapping. Daarbij is de vlam in een teerpot geslagen en het teer op het dak zo heet geworden, dat de stalen binten onder het dak zijn gaan doorbuigen. Deze zullen moeten worden ver nieuwd en dat betekent zeker een maand vertraging van de bouw. De brandweer had het vuur vanmorgen zeer snel onder con trole. Op het dak staande gas flessen moesten door het explo sie gevaar worden koel gehou den. Intussen werd het vuur met koolzuurblussers gedoofd. Naderende afsluiting van de hartslagader van de Leidse Binnenstad, de Breestraat, noopte de Kamer van Koophan del tot versnelde publicatie van het verkeersplan. geparticipeerd. Met het bouwen van parkeerga rages kan de binnenstad een voudiger verboden gebied wor den voor de (doorgaande) auto. Het rapport van Goudappel en Coffeng komt met een geheel eigen visie over de mate waarin de auto nog in de binnenstad zou kunnen worden getolereerd. Zoals bekend, heeft de gemeen te het voornemen de Breestraat evenals de Marktroute in zijn geheel autovrij te maken. De bussen, taxi's en het bedienend verkeer zouden evenwel van de ze straten gebruik mogen blij ven maken. De nota van de Kamer van Koophandel wil daarentegen slechts het laatste stuk van de Breestraat afsluiten (tussen stadhuis en Gangetje) maar dan ook helemaaL Hier zou een wandelpromenade moe ten komen. Ook de bus zou hier dus moeten verdwijnen: „Het toelaten van de bus binnen het voetgangersgebied vraagt een rechte geasfalteerde rij ruimte en liefst weinig overstekende voetgangers. Gezien vanuit het belang van de voetganger vraagt het om een stapvoetsrij- dende bus. Naar onze mening dient, gezien deze tegenstrijdig heid van belangen, in ieder ge val het busverkeer in het gedeel te tussen het stadhuis en gange tje te worden geweerd", aldus het rapport. Hinder Als uitwijkmogelijkheid wordt dan genoemd de marktenrou- t?e. De bussen zouden daarover in beide richtingen moeten gaan rijden. Daar zullen zij ech ter de nodige hinder gaan on dervinden van de auto's, want het rapport wil ook dit ver voersmiddel op de marktroute (zij het in mindere mate dan nu) laten rijden. Op het tracé Koornbeurs-stadhuis-Kippe- brug zal dat het bestemmings verkeer van de Breestraat zijn. En aangezien men de parkeer gelegenheid op het niet af te sluiten eerste deel van deze straat wil handhaven, mogen ook de winkelende automobilis ten daartoe gerekend worden. Op het tweede deel van de marktroute tussen Boommarkt en Kippebrug wordt het open baar vervoer geconfronteerd met de auto's die vanaf het par- keerplatform aan de Boom- markt hun weg naar huis gaan zoeken. Bij de Kippebrug en de Koornbeursbrug ontstaan zo mogelijk twee knooppunten met hinder voor de bus. Een zaak waar het rapport nogal licht vaardig over heen loopt: het stelt dat de hoeveelheid verkeer zo beperkt zal zijn dat de bus hiervan geen hinder ondervindt. Demping Overigens wil de Kamer van Koophandel op twee punten langs de marktroute een stuk water dempen ter wille van het autoverkeer. Dat zou moeten gebeuren ter hoogte van de Boommarkt om het parkeer- platform te realiseren en langs de Vismarkt, waar de weg net te smal is om twee bussen en het langzame verkeer langs el kaar vlot te kunnen afwerken. In beide gevallen zou het om een breedte van een meter wa ter gaan. Volgens het rapport zou deze gedeeltelijke demping het beste kunnen plaatsvinden bij de restauratie van de Wal- muren die de komende jaren zal worden uitgevoerd. Overigens wil het rapport deze vooraf la ten gaan voordat de Breestraat wordt aangepakt: de walkanten zijn zo slecht dat ze het zware busverkeer in beide richtingen niet zullen kunnen doorstaan. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Aan de talloze al bestaande suggesties voor parkeerga rages in Leiden heeft de Kamer van Koophandel er weer enkele toegevoegd. In een door het Deventer onderzoeksbureau Goudap pel en Coffeng uitgewerkte analyse over de verkeersafwikkeling in de Leidse binnenstad wordt gepleit voor het nieuw leven inblazen van de city-ring gekoppeld aan de bouw van twee parkeergarages en een parkeerplatform. Bovendien zou om het gedeelte van de Breestraat tussen Stadhuis en Korevaarstraat tot winkelpromenade te maken rond het hart van de stad nog een aantal wijzigingen in de verkeerscirculatie noodzakelijk ziin. verbreden om tweerichtingver- keer mogelijk te maken. Zolang dit nog niet gerealiseerd is, moet volgens het rapport deze brug in zijn huidige vorm al in beide richtingen worden opengesteld. Een en ander brengt tegelijk met zich mee dat de Stations weg door het autoverkeer alleen nog in de richting van het Sta tion zou mogen worden gebruikt en dat Plesmanlaan/Stations- plein Schuttersveld als ruime aanlooproute voor de cityring zouden kunnen fungeren. Wanneer de cityring eenmaal goed draait, is volgens het rap port de weg vrij om vlak aan de weg rond de binnenstad in de vorm van parkeergarages zo'n 550 extra parkeerplaatsen te scheppen boven de bestaande capaciteit. Als meest geschikte plaatsen hiervoor worden ge noemd de ir. Driessenstraat (in drie verdiepingen 609 auto's) en aan de Kaasmarkt (vier verdie pingen 468 auto's). De Garen- markt wordt in het rapport min der geschikt geacht, gezien de tegenvallende oppervlakte. Wel wil men op- de plaats van de oude school aan de Boommarkt tegenover de Rijkstelefooncen- trale een twee verdiepingen hoog parkeerplatform creëren dat ruimte zou bieden aan onge veer 200 auto's. Met de aanwezi ge parkeermogelijkheden in de buurt zou ook hier een belang rijke parkeervoorziening kun Um de talloze problemen op verkeersgebied waarmee Leiden kampt, op te lossen heeft de Kamer een soort verkeerscirula- tieplan laten ontwerpen zoals dat voor gemeenten met meer dan 40.000 inwoners door de minister verplicht is gesteld om subsidie te krijgen op de zgn. infrastructurele voorzieningen. Het plan is versneld gepubli ceerd in verband met de op handen zijnde diskussies over de afsluiting van de hartslaga der van Leiden, de Breestraat. Het rapport van de Kamer van Koophandel noemt als absolute levensvoorwaarde voor dit af sluiten van de Breestraat het scheppen van een adequate om leidingsroute met aans.uitend voldoende parkeervoorzienin gen voor het winkelend publiek dat de binnenstad vooral op koopavonden en op zaterdag voor de nogide problemen plaat st Het rapport acht voor een dergelijke omleidingsroute alle nodige geschapen in de vorm van de cityring. Deze zou met name wat de noordzijde (Lam mermarkt/Lange Gracht) be treft nieuw leven moeten wor den ingeblazen. Van deze kant is de city ring te moeilijk bereik baar om echt effectief te kun nen werken. Daarom moet aller eerst de city-ring worden uitge breid met de aanleg van de Valkbrug die de béstaande brug nabij Molen de Valk zou moeten nen worden geconcentreerd. De ze concentratie wordt bereik baar via het herstellen in oude glorie van de route voor auto's over de Nieuwe Beestenmarkt- Beestenmarkt-Blauwpoortsbrug naar de stad toe en via de Prin- sessekade-Turfmarkt-Oude Vest-Marebrug stad uit. Dat im pliceert dat de Steenstraat do mein zou worden van bus, (bro mfiets en bedienend verkeer en de nieuwe Turfmarktbrug voor auto's zou worden afgesloten. Parkeertarieven Parkeren in parkeergarages kost geld en het rapport van de Kamer van Koophandel komt met uitgewerkte tariefsvoor- stellen. Als het aan de Kamer ligt, is vrij parkeren er in de toekomst niet meer bij: er kan dan alleen nog maar in parkeer garages en bij parkeermeters die even duur zijn, worden ge parkeerd. Voor binnenstadbe woners zullen speciale goedko pere mogelijkheden moeten worden bedacht. Voor het over ige zal moeten gelden: hoe dich terbij het centrum hoe duurder het parkeren. De opzet van de parkeergarages wil de Kamer zo maken dat door locale overheid en gemeen te in gelijke mate zal worden - Hel huidige parkeerterrein aan de ir. Driessenstraat is van een parkeergarage. een van de gunstige plaatsen voor de bouw

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3