EeicUetSotiAO/ni Muur van water sleurt kampeerders mee kennismaking Lijk in koffer gevonden Zuurstof Mars kan duiden op vorm van leven Laatste goud voor Fransen Streaker verstoort sluiting Spelen twee dagen laag: fOOGtM Maandag 2 augustus 1976, 66e jaargang no. 20492 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg 9rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244(18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15. losse nummers: 55 cent Zeppelin In NCRV-documentaire van avond de geschiedenis van het luchtschip en het exploderen van de Hindenburg op Ned. I om 19.05 uur. Om 21.50 uur The Collaborators. Op Ned. II om 21.35 uur show met Shirley McLaine. Vrij veel bewolking Vrij veel bewolking met plaatse lijk wat regen. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest. Min. temp. om streeks 13, maxima morgen on geveer 19 gr. Morgen zon: 5.04-20.26. Schev. hoogw.: 7.53 en 20.25. Hoogw.: 3.40 en 16.02. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Het laatste goud in Montreal was voor Frankrijk dat gis teravond laat verrassend eerste werd in het 1 andenklassement van de sprin gruiters. West-Duitsland werd door een fout van de individuele winnaar Alwin Schockemöhle tweede vóór België. De Nederlandse ploeg had al na de eerste manche moeten afhaken en eindigde op een ontluisterende voorlaatste plaats. Het slotweekeinde van de Spelen kende nog enige hoogtepunten. De marathon vormde een „klassieke" afsluiting van het Olympische evenement, waarop de Oostduitser Cierpinski verrassend goud wegplukte voor de titelhouder vari'Mun- chen, Frank Shorter en de Belg Karei Lismont. Voor een surprise zorgde ook de Pool Wszola door het onderdeel hoogspringen op zijn naam te brengen, waarbij de veelbesproken Amerikaan Dwight Stones maar met brons verover de. In de veertien dagen durende Olympi sche strijd deed Rusland de grootste greep in de voorraad eremetaal. De Russen veroverden niet minder dan 125 plakken, waarbij Oost-Duitsland ver achterbleef: 90 medailles. Amerika werd goede derde met 94 ereplaatsen, maar met minder goud. De top-vijf ziet er als volgt uit: (repec- tievelijk goud, zilver, brons) Rusland 47 43 35 125 O-Duitsland 40 25 25 90 Amerika 34 35 25 94 W-Duitsland 10 12 17 39 Japan 9 6 10 25 Op de laatste dag van de Spelen zijn nog twee Roemenen uit het Olympisch dorp gevlucht Beiden meldden zich bij de Canadese immigratiedienst en vroe gen asiel aan. Ze vroegen bovendien hun namen voorlopig niet bekend te maken. Hiermee is het aantal vluchtelingen naar het westen op vijf gekomen. De afgelopen maand juli was de warmste juli sinds 1868, sinds meer dan een eeuw dus. De tempe ratuur bedroeg in De Bilt gemid deld 19.3 graden tegen 17.0 graden normaal. In juli 1941 was de ge middelde temperatuur 19.2 graden. In De Bilt werden veertien zomerse dagen opgetekend. Dat wil zeggen dagen waarop de temperatuur ten minste 25 graden bereikte. Nor maal telt juü zes van deze warme dagen. Sinds 1947 had de zevende maand van het jaar niet meer zo veel zomerse dagen gebracht. Toen waren het er zestien. De eerste twintig dagen van de afgelopen maand waren alle warmer dan nor maal, de laatste elf daarentegen alle aan de koude kant. De zon scheen in De Bilt in juli 252 uur tegen 199 uur normaal. Sinds 1959 toen 289 uur zon werd geregi streerd, was juli niet meer zo zon- ,nig geweest. Gemiddeld over het gehele land is ruim 35 millimeter neerslag geval len zoals uit een voorlopige bereke ning blijkt. Dit is minder dan de helft van de normale hoeveelheid. De afgelopen maand was daarme de de zesde maand in successie die te droog was. Sinds 1 februari is gemiddeld in ons land ongeveer 160 millimeter neerslag gevallen tegen 319 millimeter normaal, ongeveer de helft dus van de normale hoe veelheid. 500 meisjes gevormde Olympische ringen. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL De jonge Frans-Canadees Michel Le- duc heeft gisteren het draaiboek van de sluitings plechtigheid van de 21e Olympische Spelen door een opmerkelijk persoonlijk initiatief volledig verstoord. Juist toen 500 meisjes op gracieuze wijze de vijf Olympische ringen vormden sloeg hij toe. Hij ontdeed zich van zijn kleding en meer dan 70.000 paar ogen, inclusief die van de veiligheidsfunctionarissen, keken toe hoe de jongeman aan zijn blote dans begon. Onder „bescherming" van de cirkel van meisjes kreeg hij de gelegenheid om gedurende drie minuten zijn vrije oefening uit te voeren. Pas toen werd hij door zeven agenten overmeesterd om vervolgens zijn optre den te verklaren door laconiek mee te delen dat hij de spelen wat van de oude glorie van de antieke tijd had willen geven. „Immers", legde hij uit, „vroeger toonden de atleten zich naakt aan den volke". Een snelle reactie van de Canadese televisie heeft voorkomen dat een miljard televisiekijkers getuige waren van de blote dans van Michel Leduc. Als bij afspraak draaiden zij hun camera's weg. Inmiddels waren de organisatoren echter zo angstig geworden voor nieuwe ordeverstoringen dat men in tegenstelling tot het draaiboek besloot de schijnwer pers aan te laten, waardoor het sprookjesachtige decor, tienduizenden toeschouwers zwaaiend in de duisternis met chemische fakkels, volledig verloren ging. foorbij is voorbij. De Olympische Spe- 1976 en misschien wel de sten.. LOVELAND In een door veel toeristen bezocht dal in de Rocky Mountains zijn gistermorgen vroeg tientallen mensen om het leven gekomen, toen als gevolg van tro pische regenval een rivier in korte tijd enorm zwol en over een breed gebied alles op haar weg meesleur de. Plaatselijke autoriteiten vrezen dat er wel honderd slachtoffers zijn. Een paar duizend mensen zijn van de buitenwereld afgesneden. Het getroffen gebied is de Canyon van de „Big Thompson River", een geliefd recrea tiegebied van ongeveer 50 km lengte in de Amerikaanse staat Colorado. Dit weekeinde werd juist herdacht dat deze staat 100 jaar geleden werd gesticht. Er viel in korte tijd ongeveer 25 cm regen waardoor de rivier ongeveer tien maal zo veel water moest verwerken als normaal. Er ontstond een muur van water van vier tot vijf meter hoog die zich door het nauwe dal perste. Hierbij werden o.m. twee grote cam pings getroffen waar caravans en auto's als speelgoed werden meegesleurd. De autoritei ten verklaarden dat zij tevoren de toeristen hadden gewaarschuwd voor het gevaar. Een deel van hen had echter deze waarschuwing in de wind geslagen. Door de snelle stijging van het waterpeil had men overigens niet alle toeristen kunnen bereiken. Overleven den zeiden evenwel, dat zij pas een kwartier voordat de watermuur bij hen was, waren gealarmeerd en dat zij toen niet meer weg konden komen, daar ook de autoweg door het dal onder water kwam te staan. Het enige wat zij konden doen was proberen tegen de steile rotswanden op te klauteren. Het was de tweede maal in 15 jaar dat de canyon van de Big Thompson River door een dergelijke overstroming werd getroffen. In 1962 vielen er 67 doden. 4 V" *- "»n»' - Deze foto van de Marsoppervlakte, is genomen toen de Viking nog in een baan om de rode planeet cirkelde. De foto schijnt de vraag bevestigend te beantwoorden of er menselijk leven op Mars is: links midden van de foto is een mensachtig gezicht te zien. In werkelijkheid is het een typisch gevormde rotsformatie met slagschaduwen die de indruk geven van oog. neus en mond. PASADENA (AP) De hele zondag heeft de Marslander van de Viking-1 het „zoeken naar leven" voortgezet en de deskundigen te Pasadena vergast op een gestage stroom van gegevens die, zei men voorzichtig, er inderdaad op zou kunnen wijzen dat op de rode planeet een zekere vorm van leven zou kunnen bestaan. Zaterdag was zeer onverwachts de aanwezigheid van zuurstof in de grond aangetroffen maar men was na de eerste vreugde toch van mening dat deze kon zijn voortgekomen uit niet-organische chemische reacties. Zeer interessant is het experiment waarbij in het „robot-laborato rium" wordt nagegaan of er in de hoeveelheid aarde door de Marslander opgeschept bacteriën voorkomen. Een hoeveelheid aarde is bevochtigd met „voedingsmiddelen" waaraan het radio-actieve materiaal carbon-14 is toegevoegd. Be staan er bacteriën op Mars die het aardse voedsel tot zich nemen, dan zullen er in hun afvalstoffen sporen van koolstof te zien moeten zijn, zoals dit zou gebeuren met levende wezens op aarde onder dezelfde omstandigheden. In dat geval zal een zeer kleine geiger-tel- ler in het laboratorium het radio-actieve koolstof activeren en „meten" in de bepaalde ervoor geschapen atmosfeer. De geologische evolutie van Mars schijnt voorts minder vergevor derd dan die van de aarde en de rode planeet zou jonger kunnen zijn dan de onze, zo menen de deskundigen aan de hand van de ontvangen gegevens. Abrupt eindigt hier de Amerikaanse snelweg 31. Een plotselinge en verwoestende overstroming in de Amerikaanse staat Colorado sleurde een groot deel van de weg mee. Op deze luchtfoto zijn drie mensen zichtbaar, die als gevolg van het natuurgeweld van de buitenwereld zijn afgesneden. Verkeersongeluk Bij een zwaar verkeersongeluk op de autoweg Frankfort-Keulen zijn gisteren bij de plaats Niedem- hausen zeven mensen, onder wie twee echtparen en een kind, gedood. Vijf personen werden gewond, van wie enkelen in le vensgevaar verkeren. E IMDiMlPUftUST HERMEN >OPT LIEVER RILEEMJ Ierland bleef vrijwel op alle iten onder de verwachtingen HBP GoOD OP MfNTorO- JSTJ e SWJJ r-' En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u BREDA (ANP) Een echtpaar dat de hond uitliet, heeft gisteren in Breda een koffer gevonden, met daarin het stoffelijk over schot van een naar schatting 20-jarig meis je. Het lijk verkeerde in verregaande staat van ontbinding en het hoofd was van het lichaam gescheiden. Het bleek niet moge lijk vast te stellen welke huidskleur het meisje heeft gehad. De lugubere vondst werd gisterochtend te gen kwart voor negen gedaan op een onver hard parkeerterrein, pal achter een ontmoe tingscentrum voor buitenlandse werkne mers. Het echtpaar waarschuwde de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde naar sporen op de vindplaats. Daarna werd de koffer van 60 bij 80 centimeter met inhoud meegenomen naar het bureau. Na afloop van de sectie kon een beknopt signalement worden gegeven. De lengte van het slachtoffer wordt geschat op 1.60 m. Het haar was donkerbruin en had een lengte van 17 cm. Zij droeg een blauwe spijkerbroek en een donkerblauwe blouse met daarover heen een rood wollen truitje met leren elle boogstukken. Zij had een donkerbruine pan ty aan en droeg om de hals een gebloemd sjaaltje. In het linkeroor droeg zij een oor bel. Noodlottige joy-riding ALPHEN A7D RIJN - De 17-jarige F. T. A. den Hollander uit Alphen a/d Rijn is gistermorgen om het leven gekomen nadat hij met de auto van zijn vader met grote snelheid tegen een boom langs de Streekterweg was ge reden. De jongeman had 's ochtends uit de slaapkamer van zijn ouders de autos leutels van zijn vader gepakt en was zonder dat deze het wist met de auto gaan rijden. In een flauwe bocht vloog de wagen van de weg. De bestuur der werd op slag ge dood. Op de foto de restanten van de au tomobiel. NOORDIERSE GEVANGENEN MET VAKANTIE BELFAST (AFP) In Noord- Ierland krijgen ruim 200 gevan genen binnenkort een week „vakantie", zo heeft de Britse minister voor dit gebied, Mer- lyn Rees, gisteren in Belfast bekendgemaakt De betrokkenen, onder wie meer dan honderd leden van de „provisonele" vleugel van de IRA, het verboden Ierse republi keinse leger, en circa 50 leden van para-militaire protestantse groeperingen, kunnen deze va kantie bij hun familie doorbren gen. De maatregel die in 1955 voor het eerst in Engeland werd genomen, geldt overigens alleen voor gevangenen die tot langdu rige vrijheidstraffen zijn veroor deeld en die in de komende maanden op vrije voeten ko men, aldus minister Rees. 69 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1