Benoemen nieuwe bondscoach wordt geen haastklus Lokeren legde zwakke plekken Den Haag bloot Feyenoord en Ajax van matig niveau NIEUWE BLESSURE MLADEN RAMLJAK Rentree Ton Thie ZEIST De grote schoonmaak bin- min of meer vast stond, namelijk dat nen de K.N.V3. is verder voortgezet. Burgwal niet meer terug zal keren Nadat eerder bondscoach George binnen de bondsgelederen. Knobel met de nodige beroering aan "De redenen van dit besluit zijn gele de kant geschoven werd, is nu defini- 6en in de geleidelijk gegroeide ver- tief het hoofd gevallen van Henk schillen van inzicht tussen het bonds- Burgwal, de secretaris-penningmees- bestuur en de heer Burgwal omtrent ter van de K.N.V.B. het gevoerde en nog te voeren beleid", Zaterdag maakte de K.N.V.B. via een aldus de door de KN.V.B.-voorlichter kort perscommuniqué officeel bekend Hans Hamstra verstrekte mededeling wat in de wandelgangen van het zaterdagochtend na afloop van de sportcentrum in Zeist al enkele dagen bondsvergadering in Zeist LEIDSE COURANT pagina n - Leen Swanenburg is dicht bij een treffer, maar doelman Rob Hoogenboom blijft meester van de situatie. Aad Kila is toeschouwer. Rotterdam Hel ziet er naar uit dat Feyenoord zeker bij het begin van het voetbalsei zoen niet kan beschikken over Mladen Ramljak. De Joego slaaf werd onlangs in zijn va derland geopereerd. Nu heeft zich een nieuwe blessure aan het rechterbeen geopenbaard. Zaterdag bij een lichte trai ning kreeg de verdediger een hevige pijn vanaf de lies tot de enkel. Met vreest voor een zenuwontsteking. Vandaag zal Ramljak zich in verbinding stellen met een neuroloog in het Sint Clara ziekenhuis in Rotterdam. Jan van der Veen, de 28-jarige middenvelder van Sparta heeft een tweejarig full-prof contract getekend bij de Bel gische club Antwerp FC. Niet zoals eerder werd veronder steld bij Beveren. Sparta dat in Engeland de vel den afgraast om nog een mid denvelder te strikken, hero pent de komende dagen de besprekingen met de Deen Ar- ne Skipper. De rechterspits ging aanvankelijk niet ak koord met het aangeboden contract, maar heeft nu laten weten, dat hij bereid is wat water in de wijn te doen. Josko Gluic, de Joegoslavi sche spitsspeler van Go Ahead Eagles, heeft een twee jarige verbintenis met Ajax afgesloten. Alleen een nega tieve uitslag van de medische keuring door dokter Rolink, vandaag, kan de komst van de Joegoslaviër naar de Amster damse club nog in de weg staan. Henk Boon stijlvol in aktie temidden van enige spelers van Lokeren. Oeki Hoekema kijkt toe. DEN HAAG Het wa ren niet zulke opgewekte gezichten die zaterdag avond in het Zuiderpark aan Haagse zijde waren te signaleren. Terwijl het gezelschap van Lokeren zich in opperbeste stem ming in het restaurant tegoed deed aan de ge neugten des levens en een kogelronde bestuur der van de Vlamingen voorzien van blosjes op de ronde wangen met ge- noegen verhaalde over die fraaie verrichting van zijn ploeg overheer ste in Haagse kringen een wat wrevelige stem ming. Volkomen begrijpelijk, want wat gedurende anderhalf uur onder het kunstlicht te zien was geweest stemde nou niet be paald tot optimistische bespie gelingen. Lokeren had er in niet onbelangrijke toe bijgedragen dat de zwakke plekken in de brigade van Anton Malatinsky op onbarmhartige wijze waren bloot gelegd. FC Den Haag kwam er met een nederlaag van (Van onze correspondent) ROTTERDAM Feyenoord heeft in zijn eerste oefenwedstrijd in het stadion nog weinig kunnen overtuigen. De Rotter dammers wonnen weliswaar met 3-1 van de veelvoudige Surinaamse kampioen Robin Hood. Veel indruk maakte het spel van Feyenoord (dat het nog altijd zonder Ramljak moet stellen) niet De slechts 13.000 toeschouwers, waaronder 5.000 voormalige rijksgenoten zagen Ro bin Hood na een afgrijselijke fout van Rijsbergen door Arnold Zebeda de lei ding nemen. De speels acterende Surinamers moesten echter al snel de gelijkmaker toestaan, toen Nico Jansen zijn hoofd drukte onder een voorzet van Van Deinsen die Kristen- sen overigens nog niet kon doen verge ten. Kort voor rust werd het door toe doen van Kreuz die samen met De Jong en Wim Jansen het middenrif vormden, 2-1. Trainer Boskov verving in de tweede helft Van de Korput, Everse en de weinig op de voorgrond tredende Verhei jen door Van Daele, Vos en Vreijsen. Laatstgenoemde schoot een kwartier voor het einde de Rotterdammers naar 3-1. Willem van Hanegem woonde, ver scholen onder het publiek, de wedstrijd bij. De kromme die sinds kort op zijn boerderij in Leerdam woont, denkt er niet over in te gaan op het contract dat Feyenoord hem heeft aangeboden. Vol gens directeur Brox ziet de toekomst er voor Van Hanegem somber uit, omdat zich nog geen enkele club voor hem heeft aangediend. AMSTERDAM Ajax heeft zich enigs zins hersteld door 2-1 overwinning op Stoke City van de zwakke opening van het seizoen tegen Robin Hood. Tegen de Engelsen ging het in de eerste helft nog niet geweldig. Alleen Krol, die een uit stekende wedstrijd speelde, en doelman Schrijvers haalden een voldoende. Van Dord, Suurbier en Dus ba ba waren zeer matig. Uit een corner, die erg goed door Hudson werd genomen, kon de opgekomen Dodd met een harde schuiver scoren (0-1). In de 36e minuut konden de Amsterdam mers na een fraaiè combinatie tussen Erkens, Schoenaker en Geels, die afrond de, gelijk maken (1-1). Dodd was schuldig dat Zuidema na een combinatie van Geels en Erkens gemakkelijk de stand op 2-1 kon brengen. In de tweede helft bracht de wisseling van Lerby voor Schoenaker meer vaart in de Amster damse aanval. Met Arnessen op de plaats van Ling ging het nog beter. Meijer verving Zuidema, maar al deze wissels leverden geen doelpunten meer op. Ler by, Arnessen en Geels misten enkele NAC—Rot Weiss Essen 1-1 (1-1). 9. Budi- cic 1-0, 25. Bast 1-1. Toeschouwers 3500, scheidsrechter Pijper. Roda JCIpswich Town 0-2 (0-0). 50. Johnson 0-1, 81. Talbot 0-2. Toeschouwers 6000, scheidsrechter Boosten. FC Groningen—RWD Molenbeek 1-0 (1- 0). 18. Bakker 1-0. Toeschouwers 2500, scheidsrechter Van Dijken. HDVS—FC Dordrecht 2-2 (0-1). 14. Snij ders 0-1, 53. Ruseier 1-1, 70. Snijders 1-2, 75. Van Vooren 2-2. Toeschouwers 550, scheidsrechter KesseL Wacker—PEC Zwolle 0-5 (0-1). Doelpun ten van Hendriks (3), Hooyer en Bajak. Toeschouwers 1000. Elim—Veendam 0-6 (0-2). Doelpunten van Brouwer (2), Olden- burger (2), Kerkhof en Spindelaar. Toe schouwers 600. FC VW-Fortuna Düsseldorf 3-2 (1-1). 21 Alloffs 0-1, 24. De Klerk 1-1, 59. Hickersberger 1-2, 84. Kurcinac 2-2, Jova- novic 3-2. Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschouwers: 5500. Excelsior—SMV (vierde klasse) 2-1 (2-1). 20. Klip 0-1, 30. Busden 1-1, 32. A. den Butter. Scheidsrechter: Verhoeven. Toe schouwers: 800. I i H'uppertaler SV <Wdl>-FC Twente 1-2 j (1-1). Doelpunten: FC Twente: Arnold Mühren (strafschop) en Jeuring. Wupper- j taler SV: Lausen. Germania—NEC 1-6 (0-4). Doelpunten: j NEC: Veeken (2), Cornells, Hoogendoorn, Gerritse en Peters. Germania: Jansen, i Toeschouwers: 2000. MW-Hertha BSC Berlijn (1-2 (1-0). 44. Dekker 1-0. 49. Szymanek 1-1, 72. Szyma- nek 1-2. Scheidsrechter: Boosten. Toe schouwers: 3500. Wageningen—Crystal Palace 1-2 (1-2). 28. Evans 0-1, 30. Delhorst 0-2, 31. Bish 1-2. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toe schouwers: 1500. Olympia Bog Lolt (Wdl>—De Graafschap 1-3 (0-0). Voor De Graafschap scoorde Sietze Veen alle doelpunten. Patzke scoorde voor de Duitsers. Quick BoysSW 1-1 (1-0). De doelpun ten kwamen van Zwaan (Quick B) en Mulder. FC Vlaardingen—KV Mechelen (Bel) 3-2 (2-0). 10. Beek 1-0, 23. Bouman 2-0 (straf schop), 65. Teijl 3-0, 80. Schoenberger 3-1, 85. Eisen 3-2. Go Ahead Eagles—Schalke '04 (Wdl) 1-4 (0-1). 12. Oblak 0-1, 59. Oblak 0-2, 62. Van der Pas 1-2, 79. Fischer 1-3, 81. Oblak 1-4. Scheidsrechter: Beek. 3-2 nog genadig af, maar als Lokeren over iets meer fysieke en produktieve mogelijkheden had beschikt had het zeer een voudig een debacle voor de Haagse equipe kunnen worden. Natuurlijk, FC Den Haag was ook in dit oefentreffen tegen de eerste tegenstander van behoor lijk niveau nogal gekortwiekt aan de start gekomen. Ton Thie ontbreekt nog steeds, Leo de Caluwé idem, evenals Simon van Vliet, en Rob Ouwehand was in het duel tegen VW ge blesseerd geraakt. Malatinsky ifooest daarom weer wat nood grepen toepassen in zijn ploeg, waardoor Roger Albertsen voor stopper werd en Henk Boon rechtsachter. René van Antwer pen schijnt van de Tsjechische oefenmeester nog steeds een pré te krijgen boven aanwinst Hans Gal jé. Van Antwerpen maakte aan het eind van vorig seizoen zijn opwachting in het topteam van FC Den Haag, presteerde niet onverdienstelijk, maar de monstreerde zijn onzekerheid vooral in het desastreus verlo pen treffen tegen Feyenoord. Zaterdagavond verviel Van Ant werpen in zijn oude fout. Zo lang de fors gebouwde doelman in zijn eigen territorium mag acteren verlopen zijn acties re delijk betrouwbaar, maar wan neer een spelsituatie noodzaakt tot (ver) uitlopen bekruipen hem de grootste twijfels. Eerste treffer Die onzekerheid leverde Loke ren zijn eerste treffer op. Nadat de Belgen al verscheidene ke ren als een mes door de Haagse linies waren gesneden zag Van Antwerpen in de 37e minuut geen andere uitweg dan de op doorbreken staande Dalving te gemoet te snellen. Halverwege de Haagse helft vond de „ontmoeting" plaats, maar met een simpele beweging ontdeed de Belr zich van de desperaat, maar weinig vakkun dig ingrijpende doelman, en plaatste de bal met een lob in het Haagse doel. Van de twee toesnellende Haagse verdedi gers kon Albertsen de bal nog wel voor de lijn tegen houden, maar alleen met de handen. Lo- kerens beste man Verheygen (Lubanksi ontbrak wegens ziek te) mikte vanaf elf meter raak: Terecht Het betekende een terecht belo ning voor de Belgen, die zich het betere deel van het spel toeeigenden. Vooral op het mid denveld grepen de Vlaamsen raderen soepeler in elkaar en doordat de middenlinie van FC Den Haag nauwelijks vat kreeg op die acties doken er om de haverklap Belgen op voor het doel van Van Antwerpen. FC Den Haag greep al vrij snel terug op het oude beproefde wapen: de buitenspelval. Hoe wel deze taktiek bepaald niet wordt gekoesterd door Malatins ky hanteerde FC Den Haag dit middel toch onophoudelijk. Drie minuten voor de rust ging dat mis. Mansveld zelf hief de bui tenspelval op door niet aan te sluiten, Henrotay kon op links doorstomen en dienst voorzet op maat werd door Verheygen ineens ingekogeld: 0-2. Verfrissend Het duel dreigde een desastreu ze wending voor FC Den Haag te nemen toen Lokeren, dat ver frissend acteerde, een minuut voor de pauze via de soepel draaiende schijven Verheyen, Henrotay en De Koning (die scoorde) op 3-0 kwam. Het was een logisch uitvloesel van het Belgische overwicht, hetgeen werd uitgekristalliseerd op het middenveld. Daar over troefden de Belgen hun oppo nenten, waardoor de Haagse verdedigers» voor onoplosbare problemen werden gesteld. „Ze kwamen zo maar op je af", oor deelde Albertsen. Ook Malatins ky was scherp in zijn oordeel. „Alle tegenstanders liepen op het middenveld volkomen vrij. Niet één keer heeft onze ploeg daar de bal kunnen veroveren". Wat beter Na de hervatting verliep het wat beter met FC Den Haag. Martin Jol had de geblesseerde (en jarige) Perazic vervangen en dat droeg er mede toe bij dat FC Den Haag wat terug kon doen. Schoenmaker gaf dat herstel ze ven minuten na de rust gestalte door uit een pass van Kila hard en laag raak te schieten, waama een handvol minuten later Mansveld persoonlijk de bal uit een vrije trap van (opnieuw) Kila achter doelman Rob Hoog enboom knikte: 2-3. FC Den Haag kreeg daarna nog verscheidene mogelijkheden op een wat draaglijker resultaat, maar het in vergelijking met de eerste helft wat betere spel le verde geen doelpunten meer op. Henk van Leeuwen was er wel tweemaal bij, maar schoot te kort. Daarmee bewees de Haag se spits dat hij, evenals Hoeke ma trouwens, nog lang niet in allerbeste doen is. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 37. Verheyen (strafschop) 0-1; 42. Verheyen 0-2; 44. De Koning 0-3; 52. Schoenmaker 1-3; 59. Mansveld 2-3; Schiedsrechter: De Bruin. Toeschouwers: 3.000. FC DEN HAAG: Van Antwer pen; Boon, Mansveld, Albertsen, Korevaar; Kila, Perazic (Jol); Schoenmaker; Hoekema, Van Leeuwen, Swanenburg. Lokereh: Hoogenboom; Ingels, Velkeneers; De Schrijver; De Koning; Verheyen, Dalving, Mommers (Van Lessen); De Beuckelaar, Hansen, Henrotay Een nietszeggende en niet ver der strekkende officiële ver klaring waarachter een wereld van ellende schuilgaat. De bron daarvan is moeilijk te herleiden, omdat de positie van Burgwal eigenlijk binnen de K.N.V.B. al enkele jaren uitgebreid ter discussie staat. De directe aanleiding voor de definitieve verwijdering tussen Burgwal enerzijds en het bondsbestuur van de K.N.V.B. anderzijds, is echter het ge dragspatroon van Burgwal tij dens het Europees landenkam- pioenschap in Joegoslavië ge weest Tijdens dat toernooi speelden zich in Zagreb allerlei onver kwikkelijke affaires af rond het ontslag van bondscoach George KnobeL Affaires die via de dagbladen publiekelijk werden gemaakt door tussen komst van Henk Burgwal, die tegen gemaakte afspraken bin nen de K.N.V.B. in, enkele ma len volledig uit de school klap te voor wat betreft het conflict tussen Knobel en de K.N.V.B.. Het vertrek van Burgwal, per 1 september aanstaande, neemt hij definitief afscheid, is overigens niet alleen het gevolg van de gang van Joe goslavië. in Joegoslavië. Ernstiger voor Burgwal is het rapport van het bureau Van de Bunt dat op verzoek van het bondsbestuur van de K.N.- V.B. een onderzoek heeft inge steld naar het al dan niet opti maal functioneren van het bondsapparaat in Zeist. Een voor Burgwal vernietigend rapport. En hoewel Burgwal ruet bereid bleek de adviezen van het bureau ter harte te nemen, was sprake van een ernstige verwijdering tussen Burgwal en de overige leden van het bondsbestuur. Wie de opvolger van Burgwal moet gaan worden is nog een open zaak, Jaques Hogewo- ning, voorzitter van het sectie- bestuur betaald voetbal, houdt zich bij de beantwoording van die vraag volledig op de vlak te. Hoge woning: „Het vertrek van Burgwal is nog zo vers dat we amper tijd hebben gehad om al naar een opvolger uit te zien. Voorlopig zullen we de huidige staf de vervangende werkzaamheden laten doen. Die mensen zijn vakbekwaam voldoende om een tussenperio de op te kunnen vangen". Brandend Ook een aantal andere bran dende kwesties binnen de K.N.VJB. is nog altijd niet op gelost. De meest belangrijke daarvan is wie over een dikke maand in IJsland het Neder lands elftal technisch zal bij staan in de eerste wedstrijd in de voorronde van het wereld kampioenschap voetbal. Hogewoning: „Inderdaad een belangrijk vraagstuk. We heb ben daar trouwens ook uitge breid over gesproken. Met z'n allen zijn we tot de conclusie gekomen dat het benoemen van een nieuwe bondscoach geen haastklus moet zijn. We nemen dan ook rustig de tijd om te onderzoeken hoe we de vacature-Knobel moeten ver vullen. Voorlopig hebben we geen haast. Weliswaar spelen we over een maand al in IJs land, maar dan moeten we m^ar met een noodoplossing gaan werken. Alhoewel ik niet helemaal uitsluit dat we tegen die tijd al een permanente op lossing hebben gevonden". Over de noodoplossing die Ho gewoning voor ogen heeft, weigerde hij iets zinnigs te zeggen: „Neem van mij aan dat we maatregelen zullen treffen voor IJsland. Binnen ons technisch apparaat in Zeist hebben we voldoende mogelijkheden om zowel in de voorbereiding als ter plekke in IJsland adequaat te kunnen werken. Clubtrainer Wat er op kan duiden dat de K-N.V.B. in eerste aanleg één van de assistenten van oud- bondscoach Knobel zal aan stellen voor de interland te gen IJsland. In dat verband zal gezocht moeten worden in het kringetje Arie de Vroet, Ger Blok en Ron Groene- woud. Het ligt voor de hand dat De Vroet de man zal zijn die het meest in aanmerking komt. Daarnaast bestaat natuurlijk de mogelijkheid nog dat de K.N.V.B. voor de wedstrijd in IJsland een clubtrainer tijde lijk in zal huren. Hogewoning: „Daar is echt geen zinnig woord over te zeg gen. Uitgesloten is het niet, maar definitief is het ook niet Zoals al gezegd. We hebben nog even de tijd". Die tijd zal vooral gebruikt moeten worden om de interne tegenstellingen binnen de K.N.V.B. voor wat betreft de nieuwe bondscoach uit de weg te werken. Het is bekend dat binnen het bondsbestuur en het sectiebestuur betaald voet bal (met name De Stoop) stem men zijn opgegaan de gehele structuur rond het Nederlands elftal drastisch te veranderen. Cruyff Rest Johan Cruyff. Berichten willen dat Cruyff zich vrijwil lig terug getrokken heeft voor het Nederlands elftal, dat schoonvader en zaakwaarne mer Cor Coster namens Cruyff de K-N.V.B. heeft laten weten dat hij zich niet meer beschikbaar stelt voor het Ne derlands elftaL Hogewoning: „Ik weet daar niets van. Mij hebben dergelij ke berichten officeel nog niet bereikt. Het enige wat ik weet is dat Cruyff deze week nog met zijn club Barcelona enkele oefenwedstrijden speelt in Ne derland. Tijdens die periode zal er ongetwijfeld contact zijn met Cruyff en eerst dan zullen we definitief weten of Cruyff al dan niet zijn medewerking zou willen verlenen aan het Nederlands elftal voor het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal". ROB HARTOG (Van onze sportredactie) DEN HAAG Ton Thie heeft gisteren zijn rentree gemaakt bij FC Den Haag. De doelman, die enige tijd geleden een liesoperatie onderging, speelde één helft in het oefenduel van FC Den Haag tegen Texas DHB. Hoewel Thie zelf nof enigszins klaagde over pijl is de medische leiding van FC Den Haag van oordeel dat die klachten niet ver ontrustend zijn en louter zijn terug te voeren op ge nezing van de wond. FC Den Haag, dat optrad in een combinatie van A- en C-team, behaalde een ze ge van 4-0 op de amateurs van Texas. De doelpunten werden gemaakt door Van Leeuwen (2) en Van Baaren (2). Ton Thie heeft nauwe lijks werk van betekenis op te knappen gehad; hij werd later vervangen door Van Antwerpen, die nog werd opgevolgd door Galjé. Een opvallende rol in het team van FC Den Haag, waarin trainer Malatinsky veelvul dig wisselde, nam rechter vleugelverdediger Zonder van voor zijn rekening. Hij speelde de hele wedstrijd en deed dat uiterst ver dienstelijk. Schoenmaker en Perazic kwamen met respectievelijk een voet- en bovenbeenblessure niet in

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14