Nikki Lauda startte op bevel van bazen Hemmes en Vessies verwachte winnaars Grand Prix zonder Barry Sheene weer interessant Winst Ree en Nemet OOSTENRIJKER IN LEVENSGEVAAR NA CRASH Fors prijzen geld voor Louk Sanders mai LEIDSE C0URAN1 MANNHEIM De Oos tenrijkse autocoureur Nikki Lauda (27) ver keert na zijn ongeval gis termiddag tijdens de Grote Prijs van West- Duitsland in direct le vensgevaar. De behande lende arts in het zieken huis te Mannheim, waar Lauda naar overgebracht werd, verklaarde na de opname van Lauda: „Lauda is nog niet bij bewustzijn. Hij heeft brandwonden van de eer ste tot de derde graad aan het hoofd en ver schillende breuken, waaronder van het borst been. Ook heeft hij in wendige verwondingen aan de longen en het slijmvlies, ontstaan door sterke rook- en dampont- wikkeling bij het onge luk. Wij hebben gedaan vat binnen ons bereik \gt. We moeten echter ^wachten of we het le- v<n van Lauda kunnen i reiden." De -verwondingen van de We reldkampioen lieten zich aan vankelijk minder erg aanzien, maar nadat Lauda met een heli kopter naar het ziekenhuis in Ludwigshafen was overge bracht bleek dat de brandwon den erger waren dan veronder steld was. Bovendien werden De bolide van Nikki Lauda spuwt grote rookwolken uit nadat hij door twee achteropkomende wagens is geraakt. Reddingsploegen snellen toe om de vlammen te doven. Vrees Juist Nikki Lauda was de cou reur die het circuit op dë Nur- burgring het meeste vreesde. Met zijn 22 kilometer lengte, waaronder vele bochten, is dit circuit niet alleen één der lang ste ter wereld, maar tevens ge vaarlijkste. Recentelijk werd de „ring" echter voor veel Duitse marken verbeterd en ook beter beveiligd, waar tegenover moest staan dat de Grote Prijs van West-Duitsland de komende drie jaren in ieder geval op het cir cuit in de Eifel moest worden verreden. De felle protesten van Lauda ten spijt wilde zijn werk gever dat de Oostenrijker met zijn Ferrari ook op de'Nurbur- gring zou starten. Nikki Lauda wordt per brancard naar een ziekenhuis vervoerd. ernstige inwendige- en uitwendi ge verwondingen geconstateerd. Direct werd Lauda naar het zie kenhuis in Mannheim vervoerd waar hij in de afdeling „intensi ve care" werd opgenomen. Opvallend De 28-jarige Brit James Hunt won de Grote Prijs van West- Duitsland. Het tragische onge luk van Wereldkampioen Nikki Lauda ontstond in de tweede ronde. De Ferrari van de 27-jarige Oos tenrijker verloor volgens oogge tuigen een wiel, waarna de wa gen in de vangrail terechtkwam, terugschoot op de baan en ver volgens na een botsing met de Surtees van de Amerikaan Brett Lunger in brand vloog. De Ita liaanse coureur Merzario sleur de Lauda daarna uit zijn Ferra ri. Direct werd de Oostenrijker met een helikopter naar het zie kenhuis in Adenau overge- De overwinning van James Hunt brengt deze niet alleen dichter in de buurt van Lauda, RcflWdQCHS maar bij winst in de Grote Prijs van Oostenrijk, het komende weekeinde, zal de Brit de ran glijst in de strijd om het Wereld kampioenschap zelfs aanvoeren. Deze wending kon zelfs Ferrari niet voorzien hebben. De veertien ronden, die na de tweede start in plaats van de voorgenomen twintig moesten worden gereden, verliepen voor de 250.000 toeschouwers eento nig. De McLaren van Hunt bleef moeiteloos het veld aanvoeren, Scheckter volgde en daarachter spitste de strijd zich toe tussen de Martini Brabham van Carlos Pace, de Lotus van de verras sende Zweed Gunnar Nilsson en de McLaren van de Westduitse favoriet Jochen Mass. De slech te dag van Ferrari werd gecom pleteerd door het teleurstellen van Clay Regazzoni, die aanvan kelijk in derde positie reed, maar langzamerhand terugzakte om als negende te finishen. Ja mes Hunt eindigde als eerste met bijna een halve minuut voorsprong op Jody Scheckter en bijna een minuut op de West- duitse Jochen Mass. Toine Hezemans heeft gister middag op de Nürburgring met een Porsche Turbo de zesde wedstrijd voor het Westduitse kampioenschap voor renwagens boven 2000 cc gewonnen. Na het ongeval van Lauda, toen de Westduitser Jochen Mass het veld aanvoerde, werd opnieuw gestart in de volgorde waarin de strijd gestaakt was. James Hunt verliet al snel zijn tweede positie en nam de kop, gevolgd door de Zuidafrikaan Jody Scheckter. •Hezemans had zeventien secon den voorsprong op de Westduit ser Helmut Keileners en meer, dan een halve minuut op Hart- wig Bertrams (WD1). In de stand voor het Westduitse kampioen schap bezet Hezemans de derde plaats met 70 punten. Louk Sanders kon niet minder dan ruim vijfduizend gulden in de portefeuille steken. (Van onze sportredactie) DEVENTER Erkende tennisgrootmeesters als Ashe, Borg en Nastase zien hun sportieve inspanningen niet zelden beloond met prijzengelden van meer dan een ton. Het gros van de tennisende collega's moet het met veel minder doen, maar zo af en toe kunnen ook de spelers, die zich (nog) niet tot de „gearriveerden" mogen rekenen, een aardige stuiver verdienen. Tot het grote leger tennissers dat een aardig balletje slaat, maar geen kapitalen verdient, behoort ook Louk Sanders, de Nederlandse kampioen. Maar gisteren was het voor de grillige, als nummer vier geplaatste een ware financiële hoogtijdag. Met zijn eerste plaats in het enkelspel en een tweede in het dubbel (samen met Rolf Thung) sloot de dienstplichtige luchtmachtmi litair het internationale Chateau d'Ax toernooi in Deventer af met een winstsom van 5750 gulden, verreweg het hoogste bedrag dat Sanders ooit had gewonnen. Sanders won in de enkelspelfinale via 6-3, 1-6, 1-6, 6-2 en 6-3 van de Joegoslavische nummer drie Nikki Spear. Na 6-3 winst in de eerste set ging Sanders in de twee volgende spelen onderuit met tweemaal 6-1. Sanders: „In die sets was ik meer met mezelf bezig dan met wat ook. Als het niet wil lukken, kan ik vreselijk negatief worden. Als je tegen een Nederlander speelt, is zoiets niet erg, maar in een internationaal toernooi wreekt zich zo'n houding onmiddellijk in de uitslag." In het eerste deel van de openingsset reikte Sanders naar een niveau dat ook hijzelf wellicht voor onmogelijk had gehouden. Voordat Spear er erg in had stond hij met 4—1 achter tegen de sterk serverende en vollerende Leidenaar. Nikki Spear, die vanwege een armblessure niet hard, maar wel effectvol serveerde, had in de volgende set meer hinder van een steekzuchtige wesp dan van de nukkige Leidenaar. Luttele seconden nadat het insect was geveld door een wel gemikte klap van Spear's rackét, „sneuvelde" ook Sanders met 1—6, een score die ook het resultaat was van het volgende spel. De korte pauze na de derde set bracht Sanders zijn zelfbeheersing terug. De dienstplichtig militair kreeg weer vat op het spel van de Joegoslaaf, hetgeen bleek: 6-2, 6-3. Uitslagen (enkelspel halve) finale: Spear (Jsl)Thung, 6-2, 7-5, Phillips Moore (Aus)—Sanders: 8—9 (tie break 6—8) 4—6. Finale: Sanders—Spear: 6—3, 1—6, 1—6, 6—2, 6—3. Dubbelspel halve finales Wright Eke (Aus)—Marik/Brejch (Tsj) 7—5, 6—4. Sanders/Tung—Phillips Moore/Thamin (Fra.) 6—1, Finale: Thung/Sanders—Eke/Wright: 64, 6—7, 64. Eindelijk kon eens iemand anders dan Barry Sheene heersen in een 500 cc wegrace. De Amerikaan Pat Hennen maakte gisteren op het circuit van Imatra in Finland dankbaar gebruik van het feit dat de Brit, die vorige week de Wereldtitel al binnenhaalde, verstek liet gaan in de Grote Prijs van Finland. De enige concurrent van Hennen was nu „thuis- rijder" Tuevo Laensivuori, die tweede werd en daardoor zijn tweede plaats in de strijd om de Wereldtitel verstevigde. Verder leverde alleen de race in de lichtste klasse, de 50 cc, een verrassen de winnaar op. De Belg Julien van Zeebroek reed al de groten eruit. Inclusief de Zwitser Ulrich Graf, die overigens dank zij zijn tweede plaats de leiding overnam in de strijd om het Wereldkampioenschap van Herbert Rittberger (Wdl). De Nederlanders hebben het op Imatra goed gedaan. Vooral Henk van Kessel, die in de race in de 125 cc klasse beslag legde op de derde plaats. Theo Timmer was de beste Nederlander ih de 50 cc race. Hij werd zesde. De andere klassen leverden een verwachte Italiaanse win naar op. Walter Villa zegevierde in de 250 en 350 cc en Pier Paolo Bianchi in de 125 cc. Motorcross. NAMEN Gerrit Wolsink is zo goed als zeker uitgeschakeld voor de Wereldtitel in de 500 cc klasse motorcross. De „vliegende tandarts" won gisteren weliswaar de tweede manche van de Grote Prijs van België in Namen, maar viel in de eerste uit door een lekke band. De Belg Roger de Coster profiteerde daarvan gretig. Hij won de eerste omloop en werd tweede achter Wol sink in de tweede manche. Volgende week in Ettenbrück (Lux) moet Wol sink beide manches winnen om een kans op de titel te behouden. Voorwaarde is dan echter ook, dat De Coster niet in een van beide manches tweede wordt, want daarvan heeft de Belg vol doende om zijn Wereldtitel te prolongeren. VARSEVELD Gerard Rond uit Bennekom heeft gisteren in Varseveld beide manches van de vierde kampioensmotorcross gewonnen. Door deze dubbelzege klom Rond op naar de vierde plaats in het algemeen klassement, waarin Jap- pie de Jong nog altijd de leiding heeft VOORBURG - Fred Hemmes en Elly Vessies zijn de niet onverwachte winnaars geworden van het toernooi van Leeu- wenbergh. Hemmes be hoefde daar in een wei nig boeiende finale nau welijks iets noemens waards voor te doen, maar Elly Vessies was wel degelijk genoodzaakt enige inspanningen te doen. De Beverwijkse trof in de eindstrijd te genover zich Tine Zwaan, die op haar eigen park uiteraard zo goed mogelijk voor de dag wilde komen. Daar is Tine Zwaan redelijk in ge slaagd, want niet alleen zette zij in de halve finale Nora Laute- slager in drie sets opzij, maar bood nationaal kampioene Elly Vessies zodanig tegenstand dat deze pas na drie sets de hoofd-, prijs van 800 gulden zeker stel de. Het werd overigens een wei nig tot de verbeelding spreken de damesfinale. Daar droeg in niet geringe mate de grillige wind toe bij, maar afgezien daarvan bereikten de dames geen hoog niveau. Tine Zwaan had in de eerste set succes met haar vertragende spel dat het grotere aanvalsgeweld van Elly Vessies grotendeels neutrali seerde. De Beverwijkse slaat wat harder tegen de bal dan de gemiddelde Nederlandse speel ster, maar haar spel houdt daar door zekere risico's in. Haar fouten en het gedegen werk brachten daardoor Tine Zwaan de eerste set Fred Hemmes is onderuit gegaan, maar bleef over het hele duel tegen Wouter Fok overeind. Recht Elly Vessies trok de balans recht door de tweede reeks op haar naam te brengen, waarbij Tine Zwaan kansen op een zege uit handen gaf. Na een rustpau ze en op een gepoetste baan reikte de thuisspeelster ih de beslissende reeks naar 2-0, maar Elly Vessies' antwoord kwam onmiddellijk. Haar scherper aanvalsspel le verde resultaat op, waarbij bleek dat Tine Zwaan haar af wachtende houding niet meer kon omschakelen in offensiever daden. Zodra de Haagse wat meer power in haar slagen leg de vlogen de ballen veelvuldiger buiten de lijnen. De grotere vastheid van Elly Vessies bracht haar de winst Tine Zwaan jcwam nog met 4-3 voor maar daarop maakte Elly Vessies er een „eind" aan. Probleemloos Wouter Fok en Fred Hemmes vermochten daarna de schare toeschouwers niet tot enthou siasme te brengen. Nauwelijks betrokken bij de verrichtingen op de baan zag men het spelver- loop aan, waarbij Hemmes pro bleemloos naar de hoofdprijs van 1200 gulden liep. Ondanks het feit dat Hemmes geen schim was van de speler die nog onlangs in Hilversum de Pool Fibak uitschakelde had hij geen noemenswaardige moeite met Fok, die grossierde in vol- leerfouten. Weliswaar kwam Fok in beide sets redelijk terug na een achterstand van 4-1, maar zijn spel was te wisselval lig om tot succes te geraken. Hemmes, wiens opslag met de week een verkrampter indruk maakt en als gevolg daarvan in kracht steeds terugloopt, han teerde zijn beproefde wapen: veel topspin, nauwelijks pressie, maar wel een goede spreiding Dat was voldoende voor de win st. Uitslagen Herenenkelspel halve finales: Hemmes—Koek 6-2, 6-4; Fok -Vaarties 61, 46, 62; finale: Hemmes-Fok 64, 64; Damesenkelspel halve finales: Vessies-Salome 6—1', 6—3; Zwaan-Lauteslager 4—6, 63, 7—5; finale: Vessies-Zwaan 63, 2—6, 4—6. Finale herendubbel Hemmes/Fleury-Laudin/F ok 6—3, 1—6, 9—7. Gemend dubbel finale: Fleury/ZwaanHemme- s/Salome 46, 76, 63; B-toer nooi finale herenenkel: Laute- slager-Van Veggel 6—1, 6—1; da mes: Van Bremen-Mesker 7—5, 7-1. VELP Hans Ree en de Joegoslaaf Ne met boekten dit weekeinde in de der de en vierde ronde van het toernooi om het open schaak kampioenschap van Nederland, in Velp, direct twee winst partijen Ree versloeg zaterdag Bruno Carlier en had gis teren weinig moeite met Hans Bartels. Het door Nemet gevolgde winstpad liep over Henk van der Hauw en de Israeli Agur. Na het uitspelen van twee afgebroken partijen Bert Enklaar tegen Klaus Wochenfuss en Frans Hel mond tegen Dennis Dieks - kunnen nog twee spelers zich bij de koplopers voe gen. Indien geen van deze spelers winst weet te boe- kenzullen Ree en Nemet in de vijfde ronde tegen elkaar uitkomen. Sosonko BIEL Gennadi Soson ko heeft zaterdag in de vijftiende ronde van het interzonale schaaktoer nooi te Biel remise ge speeld met de Amerikaan Kennith Rogoff. De partij duurde 30 zetten. De enige overwinning in deze ronde kwam op naam van de Zweed Ulf Andersson, die won van Boris Goelko (Rus). De overige partijen eindigden in remise of werden afge broken. Sosonko bezet met 7,5 punt eneen afge broken partij de achtste plaats, die hij moet delen met Andersson en Smej- kal (Tsj).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13