LAATSTE POLITIEKE AMERIKAANSE SHOW BETER DAN CUBAANSE REL BELOOFT GOEDS VOOR WEINIG geen topsporters 686 lp Ruiters MINDER GOKKEN MAAR HARDER WERKEN MINDER DRINKEN, ZIJDELINGS Oosf-Duitsland onttroonde Polen 1980 MONTREAL'76 MONTREAL Boksers die elkaar drie ronden lang als wilden te lijf gaan, een pu bliek dat door de successen van de Amerikanen bijna buiten zijn zinnen raakte van enthousiasme en boksers die na afloop op de persconferentie een geweldige show opvoerden waren de Ingre diënten die een bezoek aan de finales In het Forum alleszins tot een bezoek waard maak ten. De finales stonden in het teken van de Ameri kaCuba-duels. Liefst zeven landgenoten van Fidel Castro waren vertegenwoordigd in de finale van de diverse gewichtsklassen, terwijl de Verenigde Staten zes boksers in de eind ronden had weten te brengen. Het gevecht tussen de showmakers uit Ameri ka en de politieke vechtmachines uit het socialistische paradijs van Castra eindigde ruimschoots in het voordeel van de Amerika nen. Vijf maal pakten zij goud, terwijl de Cubanen zich met drie maal goud tevreden moesten stellen. Groot was ook het verschil tussen de Cubanen en de Amerikaanse boksers na afloop van de duels. De Cubanen spraken zonder uitzonder ing en zonder enig variatie over hun medailles die ze voor het Cubaanse volk en hun grote leider Fidel Castro hadden gewonnen, terwijl de Amerikanen in voortreffelijk samenspel met hun coach Rolly Schwarz de journalisten be speelden met allerlei zinnige teksten. H MONTREAL Alwin Schoc- kemöhle heeft Frankrijk gis teravond niet van het Olym pisch goud kunnen afhou den. De Westduitse ruiter, die in Bromont de individue le titel veroverde, had twee kansen. Een foutloze rit in de tweede man che zou Duitsland vier punten voor de Fran sen hebben gebracht van de landenwed- strijd. Een springfout had hem nog de gele genheid geboden althans een barrage te forceren. Tot en met de tiende hindernis ging alles goed. Toen zette Schockemöhle met de mach tige Warwick Rex te schuin aan voor de dubbele oxer van berkenboompjes. Er was geen redden meer aan. Ook Schockemöhle had gefaald. In Bromont was hij als enige foutloos gebleven, in het in afwachting van laatste hindernis, een dubbelsprong. De Olym pische titel was verrassend voor Frankrijk. West-Duitsland, dat vier jaar geleden in Mun- chen het goud veroverde, moest dit keer met zilver tevreden zijn. Tot de laatste ruiter was het onzeker welk land het brons mee naar huis zou mogen nemen. De Belg Franqois Mathy in de individuele wedstrijd al derde moest minder dan negen strafpunten oplopen om met zijn équipe voor de Verenigde Staten te eindigen. Lang bleef MONTREAL Het zou aardig zijn om te weten welke boodschap Vitali Smimov, vice- president van het Russische Olympische Co mité uit Moskou heeft gekregen na zijn persconferentie in de nacht van vrijdag op zaterdag, die hij voor Russische begrippen met nogal pittige uitspraken doorkruidde. Het ging om de asielaanvrage voor Canada van de 17-jarige Russische schoonspringer, Serguei Nemtsanov. Toen Smirnov eenmaal op dreef was, bleek dat niet alleen de kwestie Nemtsanov, maar nog een aantal andere zaken hadden meegespeeld die hem tot de conclusie brachten dat de Canadezen „Russen-haters" waren. Smimov zal zich in zijn emotionaliteit niet hebben gerealiseerd dat zijn allerhoogste baas. partijleider Breznjev voor de Spelen een boodschap heeft doen uitgaan, waarin hij verklaarde dat hij er persoonlijk borg voor stond dat de Spelen 1980 voor wat de Russen betreft, in de ware Olympische geest zouden verlopen. Spelen zonder politieke en andere incidenten dus. En nu wilde uitgerekend het land dat nu reeds bezig is met de opbouw van de Spelen 1980, een politieke rel creëren tegen het einde van de Spelen '76. Waar Smirnov geen rekening mee heeft gehouden, hebben andere mensen voor hem gedaan. Want op de dag, zaterdag, dat het eerste Russische dreigement moest worden uitge voerd. kwamen de Russische atleten vrolijk opdraven om hun laatste Olympische num mers af te werken en werd er van Russische- zijde geen enkel officieel commentaar gege ven op deze affaire. Nemtsanov heeft gisteren een onderhoud van 40 minuten gehad met de consul-generaal van de Sovjet-Unie in Canada, die hem probeerde over te halen. Nemtsanov weigerde en kreeg na het onderhoud een verblijfsvergunning tot 30 januari van het komende jaar. Eindbalans De Olympische Spelen van 1976 be horen tot het verleden. Vannacht werd op gepaste wijze „de vlam" gedoofd die veertien dagen lang zijn gloed uitstraalde over de hele we reld. Twee weken lang heeft Mont real in het brandpunt van de belang stelling gestaan, wellicht tot grote ergernis van sporthaters die werden overstroomd met berichtgeving op radio, televisie en in kranten. Maar eens in de vier jaar eisen de Spelen terecht zo veel aandacht op. Want het evenement is niet alleen een test voor 's werelds beste atleten, het Olympische podium wordt ook steeds meer gebruikt als strijdtoneel voor internationale politieke kwest ies. Allereerst waren daar de perike len rond de uitsluiting van Taiwan, die konsekwenties had op het hoog ste diplomatieke niveau. Vervolgens werd deze affaire nog in omvang overtroffen door de Afrikaanse boy cot vanwege het deelnemen van Nieuw-Zeeland. Eind vorige week ontstond nog het nodige geharrewar over asielaanvragen van atleten uit de Oostbloklanden, waarbij Rusland dreigde zich alsnog terug te trekken als een vluchtpoging van één van de leden van die ploeg zou worden toegestaan. Deze kwesties hebben de Olympische editie van Montreal voor zien van een politiek etiket dat zijn gelijke in voorgaande afleveringen niet kent. De invloed van politiek in de sport zal als bestaand verschijnsel moeten worden onderkend, hoe zeer Olympische bonzen ook van mening zijn dat hun visie dat beide maat schappelijke verschijnselen niets met elkaar gemeen hebben moet pre valeren. Montreal heeft tot de laatste dag evenals München 1972 bewezen dat beide zaken ten nauwste met elkaar in verband staan. Succesvol Ondanks alle verwikkelingen die zich op andere dan sportieve vlakken af speelden zijn de Olympische Spelen van 1976 een succesvolle editie ge worden. De Afrikaanse absentie deed zich nauwelijks gevoelen, want ande re naties zorgden voor absolute hoogtepunten. Daaronder moeten worden gerekend de twee gouden medailles van Lasse Viren in het atletiektoernooi, het ongeëvenaarde optreden van Kornelia Ender in de zwemstrijd en het enthousiasme dat de kleine turnster Nadia Comaneci teweegbracht met haar souplesse. Nederland heeft in het internationale geweld slechts een zeer bescheiden rol gespeeld. De vaderlandse afvaar diging moest in vergelijking met voorgaande Olympiades opnieuw een stapje terug doen wat betreft de oogst aan eremetaal, toch de graad meter van succes. Maar ook onder de drie met medailles gehonoreerde klasseringen zijn de Oranje-atleten weinig spectaculair voor de dag ge komen. Na de prestaties van Enith Brigitha (tweemaal brons), Herman Ponsteen (zilver) en Eric Swinkels (zilver) in de eerste week van de Spelen volgden er vrijwel louter te leurstellingen in de tweede periode. Alleen de poloploeg steeg daar met de met brons gewaardeerde verrich ting bovenuit. De hockeyploeg strandde in het zicht van de haven, de paarde-equipes faalden totaal en de kanoërs stelden al evenzeer te leur. De zeilploeg moest eveneens de strijd in de voorste gelederen aan zich voorbij laten gaan (met uitzon dering van Geert Bakker), en de atleten grepen ook naast ereplaat sen. Kortom, een weinig bemoedigende situatie voor de Nederlandse sport wereld. De vooruitzichten na de mati ge presentatie in Montreal zijn niet rooskleurig. Het ziet er naar uit, dat het ons land definitief genoegen zal moeten nemen met een zeer onder geschikte rol op het wereldpodium, waarop grootmachten als Amerika, Oost-Duitsland en Rusland de strijd dicteren. De Nederlandse sportge- meenschap kan het (moede) hoofd in de schoot leggen of met verdub belde energie, gecombineerd met een wetenschappelijk en maatschap pelijk verantwoorde aanpak trachten het gat enigszins te dichten. Dat laatste is te hopen. (Van onze speciale verslagge ver) MONTREAL Oost-Duits land heeft Polen, de kam pioen van München '72M, onttroond als Olympisch voetbalkampioen. In een vrij matte wedstrijd moest Polen uiteindelijk met 31 het onderspit delven. De ploeg van coach Kazimierz Gorski keek binnen een kwartier al tegen een achterstand van 20 aan door doelpunten van Hartmut Schade en Martin Hoffman. De Polen vervin gen hierop doelman Tomaszewski en gooiden alles op de aanval. Het leek een succesvolle taktiek, want vrij snel in de tweede helft beperkten zij de achterstand dankzij een rake kopbal van Gorski tot een punt. Reinhard Haffner maakte echter een einde aan alle illusies die de Polen nog koesterden en be paalde de eindstand op 31 in het voordeel van Oost-Duitsland. Vreugde bij de Oostduitsers nadat ze het duel tegen Polen tot winst en goud hebben gebracht. Zilver voor Duitsland na misser van Schockemöhle Louis na afloop van hun duels hun moeder Kay, zij had haar ogen gesloten toen haar zoons aan het boksen waren, in hun armen sloten. Sterkste Door de wervelende Amerikaanse show, werd het optreden van Teofll Stevenson enigszins naar de achtergrond gedrongen. Deze Cubaan was ongetwijfeld de sterkste, maar niet de mooiste bokser van het toer nooi. Hij Incasseert moeiteloos en wacht rustig op het moment dat zijn tegenstander tegen zijn vuist oploopt Een knock-out is dan het onvermijdelijke ge volg. Zoals vrijdag de Roemeen Mircea aan den lijve ondervond. Mircea had het al langer volgehouden dan de vorige drie tegenstanders van Stevenson bij elkaar, kreeg daardoor eni ge moed en werd prompt tegen het canvas geslagen. Stevenson is de enige bokser uit de Olympi sche geschiedenis die twee maal goud heeft gewonnen en aangezien prof worden in Cuba een verboden zaak is. zou de derde in Moskou er ook nog wel eens bij kunnen komen. Boksen tegen Cassius Clay is het grote ideaal van Stevenson, wanneer hij dat tenminste mag van Castro, die ook voor Stevenson het grote voorbeeld is. Interessanter werden ze er niet deze Cubanen met hun van tevoren van buiten geleerde ideologische teksten. Bovendien kwam daarbij dat de ideologie het van de kapitalistische show verloor, en het is maar zeer de vraag of de grote leider daar wel zo gelukkig mee is. H MONTREAL Ben Arts, de chef d'equipe van de Neder landse rulterequlpe te Mont real kon zelfs niet lachen als een boer die kiespijn had. Want de landenwedstrljd voor springruiters, altijd het spektaculaire sluitstuk van het Olympisch wedstrijd-gebeuren, was de zoveelste teleur stelling waarvoor Oranje In Montreal zorgde. Nederland, enkele maanden geleden in Aken nog trots derde In de stericst bezette wed strijd van Europa, kon In Canada niet eens doordringen tot de laatste acht Erger nog: in het landenklassement kon men alleen de als jockey's rijdende Japanse ruiters achter zich houden. „Het wordt tijd dat we in Neder land de zaken anders gaan aanpakken", reageerde Ben Arts. Maar waar zijn die woorden de afgelopen dagen meer gehoord? Inderdaad, overal waar teleurstellingen vie len te incasseren. Maar over vier Jaar zal er wel weer Iets gewijzigd zijn. De afgang van de ruiters was in Olympisch Montreal compleet. Een man kon zich nog op de voorgrond plaatsen. En dat was uitgere kend de ruiter waarmee niemand in het eigen wijze wereldje van de hippische sport rekening mee had willen houden: Rob Eras. Hij was het buitenbeentje in de Nederlandse equipe. Alleen door geluk (eerst het wegvallen van Hans Horn, omdat zijn paard Codex niet fit was en -later omdat Johan Heins niet in de individuele wedstrijd kon starten wegens een blessure van Romantico S) was de 23-jarige ruiter uit het Brabantse Helvoirt in actie geko men. Zijn kwaliteiten en de sterkte van zijn paard Iwan F bleven tot het laatste moment in discussie. Maar Rob Eras trok zich van alle zaken die rond hem speelden totaal niets aan. Hij ging volkomen zijn eigen weg. „Ja, ik ben wat anders dan de meeste andere jongens die in de ploeg zaten. Zij wilden hebben dat ik 's avonds een whisky meedronk, maar ik heb liever een glas limonade. Ook aan de gokspel letjes, waarmee de tijd wat gedood werd, had ik totaal geen behoefte. In dat opzicht ben ik echt een buitenbeentje", vertelde Rob Eras. Ijskoude Maar eenmaal In de ring is Eras cp en top ruiter. Hij trekt zich totaal niets aan van de spanning die een Olympisch toernooi toch altijd met zich mee brengt „Eras, dat Is een En als eerste starter van de dag maakte Rob Eras de woorden van Ben Arts waar. Twee foutjes, een op de sloot van 4.75 meter en een op een berken-oxer van 1.46x1.50x1.60 meter, kreeg de importeur van Italiaanse meu belen te incasseren. Met acht strafpunten begon Nederland aan de strijd met de overi gen dertien landen. Johan Heins, Henk Nooren en Anton Ebben toch de trots van de vader landse ruitersport, hadden niet te klagen over ■de start van de nog altijd in hun ogen niet zo vakbekwame combinatie. En Rob Eras zelf: „Toen ik de finish had bereikt en tijdens de sprongen had kunnen constateren dat het parcours wat zwaarte Door UT Jack Arentsen betrof best meeviel, dacht ik alleen nog maar: Nooren, Heins en Ebben moeten nu toch zeker met maar 4 strafpunten rond kunnen komen". Maar het liep totaal anders. Henk Nooren leidde de catastrofe in. Met Pluco kreeg hij liefst 28 strafpunten. Een tegenvaller zou nog geaccepteerd kunnen worden, want van de vier ruiters zouden de beste drie resultaten tellen. Op nationaal kampioen Johan Heins was toen alle aandacht gevestigd. Hij had „Jagermeester", het paard waarop normaal gesproken altijd Henk Nooren rijdt, toegewe zen gekregen. Maar „Jagermeester" pastte niet onder Heins. En opnieuw kwamen er 28 strafpunten op het score-bord te staan. En toen Anton Ebben met Jumbo Design in de tweede versnelling naar en over de hindernis sen ging en ook nog 24 strafpunten kreeg, was Nederland uitgeschakeld. „Ik heb de jon gens niet meer gesproken", reageerde Rob Eras toen hij op de perstribune de strijd verder volgde. „Maar die, acht strafpunten van mij zitten de andere mannen natuurlijk toch niet lekker. Robbie is zo'n slechte ruiter nog niet". Anton Ebben leverde zijn bijdrage tot het slechte totaal van de Nederlandse equipe in de landenwedstrijd door maar liefst 24 strafpunten te scoren. Excuses De Olympische Spelen hebben de Nederland se ruitersport niet die propaganda gebracht die men er In eerste Instantie van had verwacht Gevestigde reputaties zijn duidelijk door de mand gevallen. „Maar dat ligt ook", aldus chef d'equipe Ben Arts. „aan de omstandigheden waaronder ge reden moest worden. Ik wil het geen excuses noemen, wel de aanleiding voor de matige verrichtingen. Wij hebben voor de drassige grond in Montreal en Bromont veel te zware paarden. Alleen hoog in het bloed staande paarden konden goed uit de voeten. Ik zou deze Spelen wel catastrofaal willen noemen voor het paard; wat hebben die dieren moeten ploegen". En terugkijkend op zijn eigen equipe verkon digt de Amsterdammer: „Toen Romantico niet kon starten, bleef er slechts een keus over. Johan Heins moest op het beste paard van Henk Nooren. Want het reserve-paard, Pluco, dat mee naar Montreal was gegaan, mocht ik alleen maar inzetten met Henk Nooren als ruiter. Eigenaar Van Lin uit Roermond heeft me zelfs een verklaring laten tekenen, waarin dit stond omschreven. De eigenaar van „Ja germeester", het beste paard dat Henk Nooren berijdt, had geen condities gesteld. Er was dus geen keus. Maar Pluco liep met Henk Nooren en het zadel door de piste, alsof hij op de tribunes naar zijn eigenaar zat te zoeken. Hij bleef maar rondkijken. In de toekomst zullen we naar dergelijke wedstrijden alleen kunnen vertrekken, wanneer de paarden zonder condi ties van de eigenaars, worden afgevaardigd. Zo is het geen werken meer". Maar het zou ook goed zijn dat de ruiters zelf eens als echte topsporters gaan leven: minder drinken, min der gokken en geconcentreerd aan het werk beginnen, waarvoor men uiteindelijk naar het buitenland is uitgezonden. Het duurde lang voor Teofilo Ste venson het gaatje had gevonden. Maar toen was het ook onverbidde lijk raak. Mircea Simon ging knock out in de derde ronde. Ondanks de uitzonderlijk grote medallleoogst heerste er toch enige droefheid In het Ameri kaanse kamp. „Sugar" Ray Leonard, de vuist van Delaware, hangt zijn bokshandschoenen definitief aan de wilgen. Zelfs het veroverde goud op de Cubaan Almada vermocht deze twintigjarige bokser met een uitzonderlijk grote toekomst er niet toe overhalen om alsnog prof te worden. De nieuwe Cassius Clay, dat hij In de voetsporen van zijn beroemde landgenoot zou treden daarvan was iedere expert overtuigd, had daarvoor wel een erg goede verklaring. „Er la meer in het leven dan boksen alleen", aldus Leo nard. „Ik ga aan het begin van het nieuwe seizoen studeren aan de universltelL Ik hoop leraar te worden en daarmee kan Ik andere mensen ook veel plezier doen". Montreal bracht dus afscheid voor een geta lenteerde vedette maar een nieuwe pupil uit het onuitputtelijke arsenaal van negerboksers waarover de Verenigde Staten schijnt te be schikken, heeft zich tijdens de finale van zaterdagavond al gemanifesteerd als de man die de rol van „Sugar" Ray zonder moeite gaat overnemen. Howard Davis is zijn naam, negentien jaar jong. In de ring zo snel als een duivel en in het gesprek een waterval die niet is af te stoppen. In zijn partij tegen de ijzersterke Simon Cutov uit Roemenië demonstreerde Davis een dergelijk aarsenaal aan schijnbewe gingen en snelheid van voetenwerk dat het een feest voor het oog was om hem aan het werk te zien, hij bespeelde bovendien het publiek op een geweldige manier. Door JSII Harry Vermeulen Moeder „Deze gouden medaUle is voor mijn pas overleden moeder, waar ze ook mag zijn", waren de eerste woorden van Davis. „Cas sius Clay is mijn grote voorbeeld, was de volgende tekst die er bij de Amerikanen ook altijd wel Ingaat „Ik was vijftien Jaar en Ik had nog nooit gebokst Ik was een straat boefje dat meer hield van muziek en dansen dan van boksen. Tot Ik een film zag over Cassius Clay. Ik besloot dat Ik net zo goed als hij zou worden", was de laatste van iedere bescheidenheid gespeende uitspraak van Howard Davis. De Amerikanen raakten het delirium nabij. Gewapend met levensgrote nationale vlaggen, braken zij het forum bijna af. Toen de Ameri kaanse broers Leon en Michael Spinks hun partijen tegen de Cubaan Soria en de Rus Riskiew ook winnend wisten te beeindigen. Iedere zichzelf respecterende Amerikaan pink te een traan weg toen de broers uit Saint Mathy met Gai Luron foutloos. In de slotfase ging het twee keer mis, maar met acht straf punten eindigde de Belg net binnen de marge, de sluitingsceremonie vrijwel volledig bezette Olympisch stadion van Montreal bleef geen enkele deelnemer op „nul" staan. Schockemöhle was na zijn fout meteen van slag af en had ook nog een misser op de ijskoude. Niemand kan hem van zijn stuk brengen", stelt Ben Arts zonder omwegen vast.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11