ZELFKASTIJDING VAN KANODUO M0NTREAL76i J0 RUTTEN NIET ONTEVREDEN MET NEGENDE PLAATS AMERIKAANSE HEERSCHAPPIJ Kille cijfers logenstraffen kritiek op organisatie Geen excuses bij uitschakeling Canada benutte missertje Oostbloklanden jntrealletjes Goud ondanks gekneusde rib Het moment, waarop Jacobs en Bloem (tweede van onderen) nog gelijk lagen. Dat was bij de start. Bij de finish lag de Nederlandse boot op de zesde plaats. MONTREAL - Twee sportlieden met karak ter: Arend Bloem en Lo Jacobs. Ze hadden de demi-finale 500 m. - k2 gevaren, waren op de zesde plaats geëindigd en dus uitgeschakeld voor de eindstrijd. De teleurstelling droop van beider gezichten. Maar ze waren ook kwaad, op zichzelf, terwijl ze er toch keihard voor ge- 0ilu@fS werkt hadden. bond een dienst bewezen. Dat we op de 1000 m. eruit zijn gegaan, is minder erg. daarvoor hebben we nauwelijks getraind. Dat was een afstand die we erbij hebben genomen omdat we er toch waren. Maar die 500 m. dat was onze afstand. We voeren zo snel we konden maar we hadden harder moeten gaan. We kunnen het. Waarom dan niet? Vorige week voeren we 44 seconden over de eerste 250 m., met ruw water. Nu was het stil en doen we er 49.99 over". (Van onze speciale verslag gever) MONTREAL Ze maakten één fout, de Oostbloklanden. En Canada was ze er dank baar voor. In het opening snummer van de finales van de kanowedstrijden over 500 meter stonden ze gisteravond genadig toe dat de Canadese c-1 vaarder John Wood In de start een voorsprong nam. Zijn vroege winst zou tot een zilveren medaille reiken. Het enige ere metaal overigens dat niet aan een Oosteuro- pese deelnemer te beurt yiel. Tot groot enthousiasme van de 5000 toeschouwers kon Wood zich lang handhaven. In de slotfase liep de Oostduitser Wilfried Stephan wel gemakkelijk over hem heen. Wood, die hal verwege de race tweeëneenhalve seconde op de sterke Bulgaar Borislav Ananiev Vo- gorlag, zag zelfs nog kans in de tweede 250 meter zijn voorsprong op de man die het brons behaalde bijna te verdubbelen. Verder waren de Oosteuropese landen heer en meester. Rusland toonde zich duidelijk de sterkste kanonatie op de korste afstand. Drie gouden medailles en drie zilveren vielen de Russen ten deel. die op geen enkel nummer lager eindigden dan een tweede plaats. Oost- Duitsland was. met tweemaal goud en twee maal brons een goede tweede. Al had de afvaardiging van de DDR toch wel op nog indrukwekkender successen gerekend. De Spaanse k-1 Herminio Menendez en de k-2 Jose Sequin-Guiller del Riego. die met de steun van een sponsor uit de frisdranksector gehoopt hadden in de prijzen te vallen, moes ten met twee vierde plaatsen genoegen ne men. Bij de k-2's, het nummer waarin Arend Bloem en Lo Jacobs in de halve finales ten onder waren gegaan eerder op de dag. moch ten zij dan in de beginfase hun slag slaan. Na de 250 meter, die zij met een lengte voorsprong op de Roemenen als eerste pas seerden, was de rol van de Spaanse boot uitgespeeld. Wereldkampioenen Joachim Mat- tern en Bernd Olbricht uit Oost-Duitsland. toen nog in vijfde positie varend, versnelden zo verschrikkelijk dat in nog geen 150 meter de eerste plaats was overgenomen. De Russen Sergey Nagorny en Vladimir Romanovski wer den. op bijna 'een seconde, tweede en het Roemeense duo Larion Serghei-Policarp Mali- hin greep zonder al te veel moeite het brons. Cynisch zei Lo Jacobs: „Dat voetensteuntje zat nu wel goed". Arend Bloem, een sombere trek op het afgetrainde bekje, sloeg de armen over elkaar en kneep er stevig in. „Die Polen en Finnen die voor ons eindigden, hebben we steeds overwonnen. Nu pakten ze na veertig meter een meter en dat werden er gelijk twee. En als we er nou niets aan hadden gedaan, zou iedereen het recht hebben ons als vakan tiegangers te beschouwen. Eerlijk, we leefden al serieus naar de laatste vijf, zes weken, hebben we helemaal bloedserieus geleefd." Het werd een sombere dialoog tussen twee kanoërs. eraf Lo Jacobs: „Ik ben gek op ijs. Ik ben erfaf gebleven". Arend Bloem: „Dan zie je dat die Oostduitsers liters melk naar binnen slikken. Ik niet één glas omdat het niet zo goed is. Een cola'tje hebben we niet aangeraakt". Het is dat hij niet vloekt, anders zouden de rollers over zijn lippen zijn gestruikeld. „We zijn van een klein bondje. met zijn tweetjes. We hadden zo graag die Lo Jacobs: „Wat we er allemaal voor hebben laten schieten om hier te komen. We zijn alle twee eigen baas. Het heeft de familie ook veel gekost, geld dan", „Bloem: „Mijn vader en moeder zaten op de tribune. Helemaal naar Canada gekomen. Die zullen ook wel zeggen Twee sportlieden met karakter, die zichzelf wel voor de kop konden slaan omdat ze niet hadden bereikt wat ze zo vurig hadden ge hoopt: de eindstrijd. Er werd geen enkele poging gedaan om een excuus te zoeken. Er was geen greintje onverschilligheid zoals dat bij andere uitgeschakelden wel eens het geval wil zijn. Alleen zelfkastijding. Bloem: „We hebben er gewoon niet uitgekregen wat erin zat. We kenden de baan, we hadden er voldoende voor getraind, er is geen enkele verontschuldiging voor ons aan te voeren. We hebben niet gevaren zoals het moest. Dat is ook beroerd voor het thuisfront dat meer van je verwacht Er zitten nu een paar koppels in de finale die onze plaats hebben ingeno- Herman van Bergem men. Daar hadden wij moeten zijn. Elke avond zijn we uitstekend gemasseerd door Kuiper,we hebben ons lichaam met eau de cologne ingesmeerd om helemaal fit, te zijn'. Jacobs zwakte de woorden van zijn maat wat af met: „De Italianen die in het begin van het jaar zo loeihard gingen, waren ook nergens. En de Polen, die wereldkampioen zijn, werden er in onze serie ook uitgeknikkerd" Arend Bloem hield niet op. Hij moest zijn teleurstelling kwijt in een water val van woorden. „Het zat er niet in". Hij schudde nog eens zijn hoofd. Arend Bloem en Lo Jacobs zullen er nog heel lang over denken en er veel over spreken. Ze stellen zich niet tevreden met de simpele constate ring dat ze er niet bij zijn. Twee sportlieden met karakter. MONTREAL De Cubaanse bokser Teofilo Stevenson heeft zich bereid verklaard om aan te treden in een gevecht tegen de wereldkampioen zwaargewicht Mohammed Ali, als het Internationaal Olympisch Comité hem daartoe toestemming geeft. Steven son, die al zijn tegenstanders in de eerste ronde neerhaalde, is gedwongen ama teur te blilven, omdat Fidel Castro op Cuba het professionalisme in de sport heeft afge schaft De miljoenste bezoeker van het Olympisch Stadion heeft zich gemeld. Het was een Cana dese dame. die samen met haar drie kinderen de voetbalwedstrijd Brazilié-Rusland bezocht. De atletiek is overigens de grote trekpleister van de Olympische hoofdarena. De dertien programma's, die tot en met donderdag wer den afgewerkt, hadden een totaal bezoekers aantal van 637.590 personen. Nog voor het einde van de Spelen is de uittocht uit het Olympisch dorp al begonnen. Bijna drieduizend atleten hadden donderdag al hun koffers gepakt Men verwacht dat ten tijde van de sluitingsplechtigheid van morgen het Inwoneraantal van het Olympisch dorp van ruim negenduizend zal zijn teruggelopen tot zo'n drieduizend. Een Duitse gigant in sportartikelen strooit kwistig canvas tasjes rond die aan de schou der gehangen kunnen worden. Aan die tasjes zit een labeltje en daarop staat in kleine letters dat het produkt afomstig is uit Taiwan. Hoe bestaat het. De studenten van de Mcgill-universitelt vra gen zich af of het kunstgras, waarop wordt gehockeyed, ooit nog uit hun stadion zal verdwijnen. Voor de Spelen lag er gewoon gras, waarop het populaire Amerikaanse voetbal werd gespeeld. En dat wil men toch wel graag terug hebben want hockey, ach wel leuk, maar toch geen vergelijking met football. Het is al lang een gewoonte dat atleten die een medaille hebben gewonnen naar een ruimte komen waar van gedachten kan wor den gewisseld met ieder van de schrijvende, sprekende en beelden brengende pers die dat wil. Tolken bieden zonodig de helpende hand. Er was één medaillewinnaar die enige minuten uitwijdde over zijn succes. Toen de tolk aan het woord kwam. meldde hij monter: „Hij zei dat hij erg gelukkig is". (Van onze speciale verslag gever) BROMONT Jo Rutten en trainer Piet Oothout weerden de felicitaties af. „Jo reed met veel meer overtuiging dan twee dagen geleden", Christine Stückelberger deelt haar paard Granat, waarmee zij Olympisch goud verwierf op de individuele dres suur, in de vreugde. Terecht. gaf Oothout onmiddelijk toe, „maar je weet nooit hoe de jury er over denkt". Veterinair Folkert van de Veen meende zeker te weten: „dit moet minstens 1250 punten zijn. Dat kan haast niet anders". Waarop Oothout repli ceerde: „Stil nou toch. Laten we niet al te optimistisch zijn meteen". De dressuurkenner uit Soest kreeg gelijk toen de cijfers „een voor een" op het bord verschenen. De vijf juryleden,onder wie de Nederlander Jaap Pot, ontliepen elkaar niet veel in waardering. Met 244, 240, 241, 231 en 233 (het hoogste getal was van Pot) kwam de 42-jarige Limbur ger met zijn achtjarige paard Banjo in de individuele dressuurwedstrijd uit op een to taal van 1189 punten. Op dat moment was alleen de Deen Jensen lager beoordeeld. Er moesten nog twee deel nemers in de ring verschijnen, die beiden in de landenwedstrijd een hoger totaal hadden gekregen. Rutten leek de elfde en voorlaatste plaats niet te kunnen ontlopen. „Naar de Olympische Spelen hoef je ook niet meer te gaan, Jo", reageerde mevrouw Maria Rutten, die speciaal naar Canada was gereisd om de verrichtingen van haar echtgenoot te kunnen volgen. „Jo met de banjo", die zelden van zijn stuk te brengen is, liet alles stoicijns over zich heen gaan. „Ik heb voor mezelf het gevoel dat het prima is gegaan. Dat is het voornaamste. In dit stadium van africhting kan Banjo niet beter dan hij vandaag heeft laten zien. daar ben ik van overtuigd". De pessimistische verwachtingen ten aanzien van de prestaties van de laatste twee amazo nes waren niet op zijn plaats. Integendeel. De Amerikaanse Hilda Gurney en de Canadese Lorraine Stubbs kwamen niet in de buurt van Rutten, die daarmee op de negende plaats beslag legde. Als men in aanmerking neemt dat de eige naar van een drainagebedrijf uit Hunsel pas drie jaar met de nog jonge Banjo in training is dan kan het resultaat nog niet zo slecht genoemd worden. Tijdens het Chio van Aken in mei, waar de dressuurploeg de Olympi sche tickets verdiende, eindigde Jo Rutten als zevende. Daar ontbraken echter diverse goede ruiters en amazones, die in Bromont wel verschenen. De enige Nederlandse combinaite, die zich voor het persoonlijke onderdeel had gekwalifi ceerd, reed een goed gesloten proef. Oothout: „De eerste piaffe was misschien niet helemaal correct. Daarentegen kwamen de beide pi rouettes er prima uit. De uitgestrekte stap was ook uitstekend. Voor beide onderdelen geldt een vermenigvuldiging factor twee". Marjolein Greeve. die donderdag aan zenuwen ten onder ging en slechts weinig punten kreeg, had wel een nadeel ontdekt: „Banjo was niet te renne- rig. Dat zal wel in de punten hebben ge scheeld". De gouden medaille kwam zoals werd ver wacht terecht bij Europees kampioene Christi ne Stückelberger met haar fors gebouwde tienjarige bruine Holsteiner Granat. De 29-jari- ge Zwitserse bleek ongenaakbaar voor de Westduitse concurrenten Harry Boldt met Woycek (zilver) en wereldkampioen Reiner Klimke met Mehmed (brons). Slechts even twijfelde de blonde secretaresse aan Olym pisch succes. Dat was kort voor haar entree in de dressuurbak, waar de ogen van ongeveer 8000 toeschouwers op waren gericht. „Ik werd ineens bang, zei Christine Stückelberger toen zij het goud binnen had". Al die mensen op de tribunes. Dat is wat. Granat kan nog wel eens onverwacht reageren. Maar toen ik een maal in de ring was wist ik dat het goed zou gaan". De laatste pijl is geschoten, het tellen kan worden begonnen. Even later konden Amerikaanse boogschutters juichen. Om het goud. MONTREAL De Verenigde Staten hebben bij het boog schieten dubbei goud ver overd. Op Indrukwekkende wijze. Dat mag wel gesteld worden, want Darrel Pace (heren) en Luann Ryon (da mes) vestigden beiden Olympische records. Nadat ze de leiding hadden veroverd hebben de Amerikanen hun voorsprong alleen maar uitgebouwd gedurende de vier dagen dat het boogschieten in beslag nam. Darrel Pace, de 19-jarige wereldkampioen, stond zelfs vanaf het begin aan kop. Na de eerste dag telde hij 16 punten voorsprong, na de tweede 34, na de derde 51 en in de totaalstand zelfs 61 punten op de Japanner Hirsohi Michinaga. Pace verbeterde het Olympisch record van zijn landgenoot John Williams (2528 punten in München) met 43 punten. Pace's landgenote Luann Ryon had het iets moeilijker. Zij stond na de eerste dag zevende, maar nam op de tweede dag met een voor sprong van een punt de leiding, die zij in het verdere verloop van de boogschutterij niet meer zou afstaan. Aan het einde van de reeks wedstrijden, waarbij de doelen steeds dichter bij kwamen te staan, had zij 39 punten voor sprong op Valentina Kovpan uit Rusland. MONTREAL Een gekneus de rib heeft Hector Rodri- guez niet kunnen beletten Cuba de eerste gouden judo- medaille te bezorgen. De Cu baan vocht het tweede deel van zijn finale tegen de Zuid- Koreaan Chung met een gebandageerde rib benkast. Het was overigens een zege op het nippertje want beide judoka's haalden in de finale even veel vo'ordeel. Aanvankelijk werd de Koreaan ook als winnaar uitgeroepen, maar de beslis sing werd onmiddellijk herzien. Het brons in de lichtgewicht-klasse van het judo werd gewonnen door de Italiaan Felice Mariani en de Hongaar Joszef Tuncsik. MONTREAL Veel inwoners van Montreal lopen op .het ogenblik getooid met t-shirts met daarop in grote letters „ik haat de tweede augustus", hiermee hun spijt betui gend dat maandag het Olympische feest voorbij is en dat dan het gewone leven zijn dagelijkse gangetje zal hervatten. Maar of het nu werkelijk spijt is of angst voor de kater na de Olympische roes die de inwoners van Montreal hun demonstratieve aanhanke lijkheid aan de Spelen doet betuigen, is niet helemaal duidelijk. Want de inwoners van Montreal en van de provincie Quebec die door hun massale opkomst de aanvankelijk tot een debêcle bestemde Spelen tot een sportief succes deden uitgroeien, vragen zich nu al somber af, hoe hoog de Interest is die ze voor hun veertien dagen „brood en spe len" zullen moeten betalen. Allereerst is er de werkloosheid. Tienduizen den mensen die de laatste jaren in vaste dienst waren bij de een of andere organisatie die bij de Spelen betrokken was, zullen zonder werk komen. Een niet zo gemakkelijk op te lossen probleem in Montreal waar de werk loosheid ook aardig gemeengoed geworden is. Bovendien vrezen de inwoners van Montreal dat na de Spelen de belastingen drastisch zullen worden verhoogd om allerlei zaken recht te trekken die door de buitensporig hoge uitgaven voor de Spelen zijn scheefgegroeid. Maar toch reageert Montreal en eigenlijk heel Quebec, het Frans sprekende gedeelte van Canada, furieus wanneer er kritiek op de Spelen wordt geleverd. Ondanks alle ellende vooraf heeft Frans Canada de Spelen aange pakt als middel om te bewijzen dat de Franse Canadezen ook tot grote dingen in staat zijn. Hierbij bewijzend dat de talenstrijd in Canada, zich niet tot de taal beperkt. Daarom kunnen de meeste Frans Canadezen niet begrijpen dat veel -juist Franse kranten en madame Berlioux. directeur-generaal van het Internationaal Olympisch Comité en Parisienne, zoveel kritiek hebben geleverd op de organisatie van de Spelen en op Quebec en zijn bewoners. Paris Match sprak in een artikel mmaentend over de „bewoners zonder cultuur" en mada me Berlioux noemde de Spelen van Montreal slecht georganiseerd en Spelen zonder sfeer en ziel. Als er een instantie blij zou moeten zijn met het feit dat de Canadezen de bewaking zo serieus hebben opgevat, dan zou dat het IOC moeten zijn. Een herhaling van een drama als destijds in München zou het onherroepe lijke einde van de Spelen betekenen, terwijl madame Berlioux zich nu nog een tijdje in de hoop mag koesteren dat er toekomst is voor dit evenement Niet madame Berlioux en haar medebestuur sleden maar de internationale pers heeft de meeste last gehad van de inderdaad weinig flexibele houding van de politiefunctionarissen en militairen. Zij vormden voortdurend een onneembare barrière, hiermee de toegang tot de atleten tot een onmogelijke opgave ma kend. Wanneer madame Berlioux zegt dat er geen sfeer in Montreal en de stadions heerste, dan is de vraag gerechtvaardigd of zij ooit wel eens de moeite heeft genomen om haar dure suite in het Queen Elisabeth te verlaten om de competities zelf te gaan bezoeken. De kille cijfers logenstraffen haar woorden volkomen. Wanneer de Spelen morgen zullen zijn afgesloten, zullen er ruim drie miljoen bezoekers de poorten van diverse stadions zijn gepasseerd. Een absoluut record in de Olym pische geschiedenis. Voetbal, in Canada een onbekende sport, boekte een score van ge middeld dertigduizend bezoekers, terwijl in Duitsland, een voetballand bij uitstek gemid deld vijftienduizend mensen de voetbalduels bijwoonden. Wanneer hooggeplaatste vertegenwoordigers van het IOC als madame Berlioux zich al zo kortzichtig tonen inzake het enige echte posi- Door Harry Vermeulen tieve punt van de Spelen, dan kan niet worden verwacht dat aangaande de vele negatieve 'politieke zaken grootheid van visie kan wor den opgebracht.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8