In Alblasserwaard komen doden weer tot leven Andreotti: gladiator in de politieke arena Italië Van Agt motiveert aanblijven als minister Ccid^G Soman t Wereldcongres oorlogsveteranen over ontwapening Voer voor geologen in bouwput nieuw marinedok Den Helder TERDAÜ 31 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA ,7 JanjMOLENAARSGRAAF d(— „Als u het mij vraagt, genallemaal flauwekul me- ard(neer", zegt de boer in zei, Molenaarsgraaf als we hem naar de plek van de opgravingen vragen. „Je kan d'r dooie men sen niet levend mee ma ken". De boer heeft ongelijk. Want elk stukje ge bruiksvoorwerp geeft de archeoloog een beetje meer inzicht in hoe de mensen uit de tijd waar uit het gebruiksvoor werp afkomtig is, leef den. Het maakt het beeld van wat wij onze voorouders noemen le vendiger. Het brengt vroegere culturen tot le ven, het brengt mensen tot leven. Zeker waar het gaat om tijd perken uit die vroegste ge schiedenis waar we helemaal nog niets van weten. Zoals hier in Molenaarsgraaf wordt opgegraven op de Hazendonk, een kleine zandheuvel in het weidse Alblasserwaardse pol derland, dat de laatste tiental- len jaren steeds meer in de I belangstelling van de archeo- logen is komen te staan. Niet zo vreemd als men bedenkt dat dit gebied in vroeger tij den, en dan spreken we over de periode van enkele duizen den jaren voor Christus, een kerkenlandschap was. Een landschap dat werd gemar keerd door zandruggen en ri vierduinen en dat de primitie- ve mensen de gelegenheid bood tot jagen, vissen en bo- j vendien woon- en schuilgele- genheid gaf. j We praten misschien te ge- makkelijk over „primitieve" mensen. De vondsten van het team dat hier in Molenaars- j graaf onder leiding van dr. L. P. Kooymans, conservator van de pre-historische afdeling van het Rijksmuseum voor Oudhe- I den in Leiden, een cultuur f blootlegt, doen vermoeden dat i dat „primitieve" nogal mee- valt De vondst van een boom- Het 4500 jaar oude stuk kano wordt met uiterste voorzichtigheid ingepakt. stamkano te dateren op zo'n 4500 jaar voor Christus, een peddel, en een aanlegsteiger ernaast, gemaakt van takken bossen, doen vermoeden dat hier behoorlijk „gesettlede" mensen gewoond moeten heb ben. Sinds 1974, toen dr. Lou- we Kooymans begon met gra ven, zijn dit van de 32.000 vondsten de belangrijkste. Ze geven een beeld van het hoe van het leven in die tijd en vullen daarmee een tijdleemte De archelogen wisten namelijk al wel hoe men leefde in 6500 voor Christus. Uit die periode stamt de vondst van de boom stamkano in Pesse. Men weet ook hoe de eerste Nederlandse. landbouwers leefden in 4300 voor Christus. Vondsten in on dermeer het Limburgse Elsloo hebben dat aangetoond. Hun cultuur werd de bandkera- miekcultuur genoemd. Dan komt er een tijdlang niets en dan in 2700 voor Christus on geveer treffen we in Drente de hunnebedbouwers, het Trech- terbekervolk, aan. Juist die leemte tussen zeg 4000 en 2700 wordt door de vondsten van dr. Louwe Kooymans op de Hazendonk opgevuld. Meteen wordt dan nu ook gesproken over de Hazendonkcultuur. Wat is er nu bekend van deze cultuur? Het stuk boomstam kano, 2,5 meter lang, waar schijnlijk een stuk van een kano die in zijn geheel 6 meter was, doet vermoeden dat het vissers en jagers waren. Meer vallen en steuren, uit onze wa teren allang verdreven, waren hun visbuit en herten en wilde zwijnen hun jachtbuit. Maar ook hadden ze akkers met graan en legden ze voorraden aan. Bovendien was er al vee teelt. Een vee kraal van 30 me ter doorsnee is een van de vondsten. Ze hadden aarde werk dat ook rond 3000 voor Christus in Engeland in ge bruik was. Van Barnsteen wa ren de sieraden. Van Limburg se vuursteen hun werktuigen. Er moet dus een levendige handel hebben bestaan. Waar schijnlijk zelfs internationaal. Van de mensen zelf is tot nu toe weinig teruggevonden. Een schedel, wat beenderen. En meer dan 10 jaar geleden is er in deze streek een graf gevon den met het gave skelet van een kind. Dezelfde cultuur, toch weer een andere? De da tering toen duidde op een late re periode, zo rond 2200 voor Christus. Begin september stopt dr. Louwe Kooymans met het gra ven hier. Dan heeft hij mis schien materiaal genoeg voor een duidelijk beeld van de mensen die eeuw na eeuw na eeuw hier geleefd, gewoond, gewerkt hebben. Zijn vond sten gaan naar Leiden. En gaat Louwe dan op zijn lauweren rusten? In geen ge val. Hij zet zijn graafwerk zaamheden voort in de Rotter damse Alexanderpolder. Gerard Croné Man stikt in biefstuk DORDRECHT De 29-ja- rige Dordtenaar T. de Jong is donderdagavond gestikt nadat hij zich in een stukje biefstuk had verslikt. De man dineerde bij zijn aan staande schoonouders in Zwijndrecht, en kreeg het daarbij zo te kwaad met een hapje vlees dat een arts te hulp werd geroe pen. De dokter opende de lucht pijp van de heer De Jong, maar dat bleek niet te hel pen. Met grote spoed werd de Dordtenaar naar een ziekenhuis in Dordrecht gebracht. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Rapport Weinreb AMSTERDAM Het lang ver wachte rapport van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumen tatie over de activiteiten van Friedrich Weinreb in de Twee de Wereldoorlog zal in oktober verschijnen. De staatsdrukkerij zal het 150 pagina's tellende rapport drie weken eerder uit geven dan prof. dr. L. de Jongs zevende deel van Het konin krijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog'. Vechten voor wat juist wordt geacht Uit de brief waarin minister Van Agt gisteren aan de Tweede Kamer het besluit heeft medegedeeld om op zijn post te blijven, spreekt de mentaliteit van iemand die het gevecht wil voortzetten voor wat hij juist acht. Hij berust niet in de toestand. Met mijn aftreden zou ik geen enkel tastbaar resultaat bereiken en het zou integendeel door mijn tegenstanders als een overwinning worden uitgelegd, zo meent de minister. En daar past hij voor. Hij wil voortzetting van de activiteiten die nu tegen de Bloemenhovekliniek worden ondernomen: strafvervolgin gen tegen leden van het bestuur, de directeur en de medisch coördinator. Van Agt wil ook zijn invloed blijven uitoefenen op de ontwikkeling van de abortus wetgeving. Dat in Bloemenhove vele tientallen malen per week handelingen worden gepleegd die onder de term van misdrijf vallen, blijft hem een gruwel maar hij geeft blijkbaar de hoop niet op daaraan een einde te kunnen maken: de kliniek blijft alleen „voorshands" in bedrijf. De minister heeft er evenmin vrede mee, dat het verzet tegen de uitoefening, door of op last van justitiële ambtsdra gers, van wettelijke bevoegdheden baat heeft gebracht. Dit doet verwachten dat hij daarop zeker terug zal komen in zijn contact met het parlement. Daar ligt nog altijd zijn brief van 22 juni, die voldoende vragen heeft opengelaten over de rol die in dat verzet mogelijk is gespeeld vanwege een of meer ambtgenoten van de minister, waarbij de naam van minister Vorrink niet onvermeld is gebleven. En nu Van Agt de strijd wenst voort te zetten, kan er geen mantel van politieke liefde blijven hangen over de omstandigheden, die justitieel optreden hebben gefrustreerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De letterlijke tekst van de brief van minister van Agt (justitie) aan de Tweede Kamer waarin hij motiveert waarom hij na rijp beraad als minister van justitie wil aanblijven, luidt: ,In mijn brief van 22 juni jl. heb ik een uiteenzetting gegeven van hetgeen er in de maanden mei lijkheid functioneert, is in de uitoefening van wettelijke be voegdheden jegens „Bloemenho- en juni met de abortuskliniek ve" gedwarsboomd door samen- Bloemenhovete Heemstede is gebeurd. Deze brief eindigde met de mededeling dat het nog een vraag voor mij was of ik onder deze omstandigheden (da delijke inbeslagneming van de apparatuur van de kliniek bleek, hoewel wettelijk veroor- scholingen van personen die zich daarbij belanghebbend achtten en zich weldra ge schraagd wisten door een motie van de Tweede Kamer die zich tegen zodanig justitieel optreden uitsprak. Het heeft geen zin dat het openbaar ministerie het des- deeld en feitelijk beproefd, niet tijds verijdelde optreden, ge- te verwezenlijken) nog minister van justitie mocht blijven. Die vraag heeft mij enige weken in deze periode vonden overi gens ook de besprekingen in de richt op zo spoedig mogelijke sluiting van de kliniek door in beslagneming van de appara tuur, zou herhalen. Want dat zou, naar inmiddels is gebleken, ministerraad over de rijksbegro- een politiek conflict opleveren, ting 1977 plaats bezig gehou den. Er zijn immers gewichtige rede nen om af te treden. Het open baar ministerie, staatsorgaan dat onder mijn verantwoorde- zo hevig dat ik mijn post zou moeten verlaten, en vervolgens zo moet ik aannemen zou een opvolger van andere signa tuur de inbeslagneming aan stonds weer laten opheffen. Het EN HAAG „Wie ooit de irschrikkingen van een oorlog in den lijve heeft ondervon- tn, wie de hel heeft overleefd, 1 er nimmer op aandringen it ooit nog een conflict met Slingeraap geboren APELDOORN - In het park Apenheul in Apel doorn heeft een slingeraap het levenslicht aan een jong geschonken. De beval ling werd met de keizer snee tot stand gebracht omdat de geboorte niet langs de natuurlijke weg kon plaatsvinden wegens het uitzonderlijk hoge ge wicht van de baby. Poef, zoals de apenbaby is ge noemd, woog liefst 615 gram. Slingerapen behoren tot de familie van de wolapen, en wegen bij de geboorte ge middeld 300 gram. De moe der weigerde overigens het jonge aapje te accepteren en daarom wordt Poef nu met de fles grootgebracht. Het zou de eerste geboorte van een slingeraap achter tralies zijn. In een van de dienstgebouwen van Apen- heul bivakkeert het aapje in een grote doos op een kunstmoederdie is ge smaakt van een wollen trui Waarin een warme kruik Jigt Cafetariahouder ide met kokend frituurvet ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft donderdag avond de 27-jarige cafetaria- houder J. C. K. aangehouden, omdat hij een ruzie had be slecht met het gooien van ko kend frituurvet. De 18-jarige as sistent-expediteur R. J. van de E. liep daarbij ernstige brand wonden op aan gezicht en bo venlichaam. 1 wapengeweld tot een oplossing zal worden gebracht. Hij zal daarentegen strijden voor vreedzame oplossingen". Dit is in het kort de doelstelling van de World Veterans Federation (WVF), een wereldorganisatie van oorlogsslachtoffers, die, tu- sen 10 en 15 oktober in Maa stricht een congres zal houden met als hoofdthema de ontwa pening in de gehele wereld. De WVF is zich ervan bewust dat er op regeringsniveau veel wordt geprobeerd om de bewa peningswedloop een halt toe te roepen.Maar, zo zegt de WVF, er wprdt nauwelijks enig resul taat geboekt. „Wij hebben ons ten doel gesteld de volkeren, de inwoners van de verschillende naties, te mobiliseren om er bij hun regeringen op aan te drin gen dat aan deze bewapenings wedloop een einde wordt ge maakt", aldus de voorzitter van de WVF, de heer W. van Lan- schot. Bij de federatie zijn oud- strijdersorganisaties iiit 50 lan den aangesloten en hij telt onge veer 20 miljoen leden, allen oor-, logsslachtoffers, zowel uit mili tair als burgerverzet. „In de WVF zijn mannen verte genwoordigd, die eens met de wapens tegenover elkaar heb ben gestaan, maar tussen wie, door dezelfde oorlogservaringen een speciale band en een groeiend begrip voor elkaar be staat. Wij dachten, dat niemand beter over vrede kan praten, dan iemand die in een oorlog heeft gevochten. Wij willen trachten de volkeren en hun regeringen ervan te overtuigen dat enge nationale belangen minder belangrijk zijn dan de desastreuze gevolgen van een atoomoorlog, die in zicht komt wanneer men in dit tempo door gaat met zich te bewapenen", aldus de heer Van Lanschot. Het ligt in de bedoeling om tij dens het congres in Maastricht te komen tot concrete voorstel len, hoe iedere organisatie in zijn eigen land te werk moet gaan. Tevens zal op dit congres, dat wordt geopend door Prins Bernhard, worden bekeken in hoeverre Oost- en West-Europa zich houden aan de „Helsinki- afspraken". (Van onze correi n; ROME De Italiaanse christen-demo- de Italiaanse politieke wereld een nieuwe craat Andreotti is voor de derde keer machtsverhouding ontstaan. Alle kleinere in zijn leven premier geworden. Hij zit partijen, inclusief de socialisten, zijn sinds eergisten aan het hoofd van een tweederangs geworden. Het zijn van me- puur christen-democratisch kabinet dat despelers toeschouwers geworden, begin volgende week door het parlement Gegeven die situatie waren er slechts drie geaccepteerd zal worden, of beter getole- mogelijkheden, of een puur christen-de- d. mocratische minderheids-regering, of Want Andreotti mag gaan regeren bij de met communistische deelname, of een gratie van de communisten en de socialis ten die niet voor of tegen zullen stemmen, maar die zich zullen onthouden. iets minder brede coalitie van alle klein tjes rond de DC en met parlementaire steun van de socialisten. Andreotti is er sneller dan de meeste Ondanks de commando-wisseling binnen christen-democratische regering de enige mogelijkheid. De nieuwe premier moet zich nu als een gladiator in de arena voelen, waar de communisten in de keizerlijke loge zitten. Gereed om de duim omhoog of omlaag te bewegen, beslissend over het wel of niet langer voortbestaan van de regering- Andreotti. Er is echter voor het eerst sinds de oorlog een nieuw facet in de verhouding tussen christen-democraten en communisten gekomen. Dankzij hun opzienbarende stembusoverwinning zijn de communisten de afgelopen dagen en weken binnengedrongen op tal van sleu- insiders verwacht hadden in geslaagd, de socialistische partij bleef het partij- telposities in Kamer en Senaat. Ze zitten zijn nieuwe regering te formeren. Ook al standpunt evenwel voorlopig ongewij- in de belangrijkste commissies, bekleden heeft het er even op geleken dat hij niet zigd: de socialisten zoeken meer toenade- voorzitterschappen. Dat heeft ze boven in zijn poging. ring in de linkerhoek dan opnieuw met hun rol van louter oppositie uitgetild. Bijna onzichtbaar zijn ze tot regeringsni- Het gezonde verstand heeft tenslotte de de DC in zee te gaan en zonder steun laatste obstakels voor Andreotti opge- van de socialisten zou een coalitie van ruimd. de DC met de kleinste partijen, zoals de Sinds de verkiezingen van 20 juni waar- sociaal-democraten en liberalen, veel te uit de christen-democraten en de commu- wankel zijn. Dus bleek een uitsluitend opgeklommen. Juist door deze omstandigheden zou het voortbestaan van het kabinet-Andreotti wel eens veel langer gerekt kunnen wor den dan tot nu toe werd verondersteld. Andreotti start onder moeilijke omstan digheden. De scheidende en niet herbe noemde minister van de schatkist heeft het staatshuishoudboekje voor 1977 ge presenteerd. Hij heeft bijna uitsluitend met het rode potlood moeten werken om de vele tekor ten weg te werken. Belastingverhogingen nalaten als erfenis is niet zo plezierig voor een nieuwe regering. Italië zal zon der twijfel op „de bedeltoer" moeten, maar een regering zonder communisten zal in het buitenland en bij de partners eerder gehoor vinden dan welke coalitie ook waar de communisten wel bij betrok ken zijn. Andreotti heeft voor een paar verrassin gen gezorgd. Hij heeft zijn voorganger Moro niet in zijn team opgenomen, even min als de misschien in Lockheed-pen- ningen verstrikte minister van buiten landse zaken Rumor, en evenmin de vete raan-minister Emilio Colombo. (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER In Den Helder heeft men een uniek onderzoek sobject voor geologen gevonden: de bouwput van het nieuwe marinedok. Sinds enige weken zijn medewerkers van de Rijks Geologische Dienst druk in de weer in' de put, die nu acht meter diep is. Op deze diepte zijn aardlagen blootgelegd uit de laatste periode van de jongste ijstijd, 10.000 tot 70.000 jaar geleden. De aardlagen zullen worden ingetekend en gefotografeerd, opdat de bouw van het dok niet te lang gestoord zal worden. Men hoopt gegevens te kunnen ontdekken over het ontstaan en de vroege samenstelling van de aardkorst. Uit de lagen blijkt duidelijk dat, hoewel Nederland in de laatste ijstijd niet met ijs was overdekt, de grond toch altijd hard bevroren is geweest. Bij de boringen die men inmiddels heeft verricht, heeft men zwerfstenen aangetroffen van ongeveer 40 cm. doorsnee. Volgens de Geologische Dienst kan worden vastgesteld waar ze vandaan komen. Niet alleen denkt men te kunnen bepalen, dat de stenen ten tijde van de ijstijd hierheen gevoerd zijn, maar ook van welke berg in het hoge noorden zij afkomstig zijn. Ook over het planteleven in die tijd hoopt men de nodige ontdekkingen te doen. verzet tegen de uitoefening, door of op last van justitiële ambtsdragers, van wettelijke bevoegdheden heeft dus baat gebracht en daarmee kan geen minister van justitie, van welke politieke gezindheid dan ook, vrede hebben. Het gevolg hiervan is dat de abortuskliniek in kwestie voors hands in bedrijf blijft. Vele tien tallen malen per week vinden daar handelingen plaats die beantwoorden aan de delictsom schrijving van een misdrijf en dus een ernstig strafbaar feit opleveren, behalve in de geval len waarin het bestaan van een rechtvaardigingsgrond aanne melijk zou worden gemaakt. Ook dat moet elke minister van justitie, van ongeacht welke le vensbeschouwing, een doom in het oog zijn. Mij is het zelfs een horreur. Mijn hart volgend zou ik dan ook aftreden. Zorgvuldige over weging van de voor- en nadelen daarvan voert me niettemin tot een andere conclusie. Weliswaar zou aftreden de waarde hebben van een alom gehoord protest tegen kwalijke ontwikkelingen die zich in ons land manifesteren, maar het zou anderzijds door een deel van hen die streven naar een volledi ge vrijheid voor abortus provo- catus als een victorie worden ervaren. Met aftreden zou ik geen enkel tastbaar resultaat behalen. De nagestreefde sluiting van de kli niek zou er niet door worden bereikt. Daarentegen zou het ge volg ervan zelfs kunnen zijn dat op last van mijn opvolger een einde wordt gemaakt aan de justitiële aktiviteiten die nu met betrekking tot de kliniek wor den ondernomen (strafvervol gingen tegen leden van het be stuur, de directeur en de me disch coördinator). Bovendien zou ik door heen te gaan als minister nu aanwezige mogelijkheden prijs geven in vloed uit te oefenen op de ont wikkeling van de wetgeving in zake abortus provocatus". De minister van justitie, W. G. van Agt. Minister Tina Anselmi van Arbeid, de eerste vrouw die ooit een ministerspost in Italië verkreeg, schudt de hand van president Giovanni Leone na de beëdiging van het nieuwe Italiaanse kabinet, gistermiddag in het Quirinaal. Geheel rechts premier Andreotti. Bijna helft drugpatfènten jonger dan 25 jaar UTRECHT In de jaren 1969- 1974 was bijna de helft (48 pet) van de geregistreerde drugpa tiënten jonger dan 25 jaar. Een kwart was 20-24 jaar oud, 22 pet was 15-19 jaar en een pro cent van de verslaafden was jonger dan 15. In totaal werden in algemene ziekenhuizen in de jaren '67 tot en met '74, 1-21 mensen voor verslaving aan drugs klinisch behandeld. Van hen was vijf procent 65 jaar of ouder. Dat blijkt uit gegevens van de Stichting Medische Registratie, die staan afgedrukt in het Ne derlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Van de patiënten die aan hallucinogene stoffen als LSD en Mescaline waren ver slaafd, was niet minder dan 89 pet jonger dan 25 jaar. In deze categorie was 53 pet jonger dan 20 jaar en 35 procent 20 tot 25 jaar oud. Dr. D. Hoogendoom, adviseur van de Stichting Medi sche Registratie, trekt uit het cijfermateriaal de conclusie dat vooral jeugdige, mannelijke pa tiënten met drugproblemen wor stelen. Hun aantal is, voor zover ze in algemene ziekenhuizen wer ogenomen nog betrek ke g* ng, maar er zit wel i - ,mti stijging in. Bij de ^n 20 tot 24 jaar bij vul Tc.u was het aantal kli- niscl behandelde patiënten in de j,\ '73-'74 15,2 per 100.000.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7