BON VIOLA VAN EMMENES DEZE ZAND, ZEE ZOMER VOORDEELBON PIER-PASPOORT VOOR VIER GULDEN WINDJAMMER NEEMT FIJNPROEVERS FEESTELIJK IN ZUN BOOT ,,Als ik Den Haag binnenrijd, heb ik het gevoel dat ik na een lange reis weer thuis kom". Slenterend door Scheveningen ontdekt Viola van Emmenes steeds meer zetstukken uit haar jeugd: de grijze Pier, waar ze verliefd hand in hand met haar uitverkoren ridder liep, de trap bij Palace, waar ze voor het eerst een kus kreeg. Voordat ze bekendheid kreeg via de tranende beeldbuis werkte Viola van Emmenes een blauwe maandag als verkoopster in een boetiek op de Scheveningse boulevard. Haar regelmatige pelgrimstochten naar de Noordzee voeren haar automatisch naar dat punt van uitgang. Slenterend door Scheven ingen ontdekt Viola van Emmenes steeds meer zet stukken uit haar jeugd. Daar op de trap bij Pala ce heeft ze haar eerste vriendje gezoend. Ach gunst. Ze zat vaak achter op zijn fiets en hield hem onder het rijden stevig vast. „Godzalig voelde je je op zulke momenten. Hoe oud was ik? Zestien, zeventien misschien. Ik zat nog op school." Sche veningen is voor haar een dierbare kijkdoos vol her inneringen: „Ik zie mezelf weer zitten, vrijen. Hand je-plak, rode blosjes op de wangen. Vóór enen thuis zijn, want anders zwaaide er wat. Het zijn stuk voor stuk dromen, die nog bei- telscherp in mijn geheu gen staan. Ik hoef mijn ogen maar te sluiten en ik beleef alles opnieuw. Bij mij gaan de Haagse jaren telkens weer in reprise. :j| Ik loop over het Gevers Deynootplein en zoek naar de tenten, waar ik vroeger danste. Hier stond 'ie toch, het Palais de Dance, maar d'r is alleen een kale vlak te overgebleven. Ook dat stukje van mijn jeugd heb ben ze al uitgegumd, weg- geradeerd. Ik zit op het strand en zie me weer kuilen graven. Een kleine dikkerd met een onwijze kuif, hand in hand met die grote vader. Een reus, die alles wist en je beschermde. Van wie je ijsjes kreeg en limonade. Ik ben een uitgesproken droomster. Sluit me mak kelijk af, zit graag in mijn eentje te mijmeren. Of achter een glaasje op een terras kijken naar mensen. Dat is ook een toppunt van zoete zaligheid. Weg dromen uit de wereld. Los van de werkelijkheid. Je vol laten lopen met wee moed. Met tranen, die al lang verdroogd zijn. Kun je je iets heerlijkers voor stellen dan liefdesverdriet? Eigenlijk was dat altijd fij ner dan een vriendje heb ben. Treuren om wat ge weest is en nooit meer te rugkomt. Net of je op zoethout kauwt. Opgemaakt bed Volgens mij is er ook geen stad, waar dromen zo'n opgemaakt bed vinden als in Den Haag. Koos Poste- ma zegt steevast: „Daar heb je die Hagenese weer", als hij me ziet. Vol gens hem ventileer ik mijn teksten als een terzijde, terloops, alsof ik het ook niet kan helpen, dat er zo veel rottigheid over het scherm gaat. Misschien heeft hij gelijk. Een Rot terdammer kan er in elk geval beter over oordelen dan iemand, die het ty pisch Haagse sfeertje met de zilveren paplepel kreeg toegediend. Den Haag, dat is verwelkte bloemen en oud roze en kanten kleed jes en tempoe doeloe. Ik heb een zeer Haagse moe der en mijn vader is in de loop der jaren ook een op en top Hagenaar gewor den. Altijd bescheiden, nooit uit hun rol vallend. Ingenieur Ad van Emme nes is toch wel een begrip in Nederland, maar toch heb ik hem er nooit op kunnen betrappen, dat hij misbruik maakte van zijn populariteit. Hij verbaasde zich er eerder over. üiËi schokkend, ik weet het. Het zal je wel teleurstellen, maar ik ben er bar tevre den mee. Van een televi siemens verwachten ze al tijd, dat ze zich beweegt in jet-set-kringen en op de Gooise matras druk in de weer is met incrowd-rod dels. Sterker nog: ze ne men gemakshalve ook maar aan, dat je alle par ties afschuimt en de hele dag in dure gewaden door het leven ruist. Als ze dan horen, hoe ik in werkelijk heid leef zijn ze hevig te leurgesteld. Voelen ze zich bedrogen. „Sorry mensen denk ik dan, „ik kan het ook niet helpen, dat ik fijn vind, wat in jullie ogen on- tiegelijk saai is". Nou moet ik er eerlijk heidshalve wel aan toevoe gen, dat ik zo'n tien jaar geleden wel degelijk een - Viola van Emmenes: breng me terug naar de kust, naar de jaren van mijn jeugd in Scheveningen. Vader is de bescheiden heid zelve, altijd goed ge humeurd. Nooit kortaf, hat zijn typisch eigen schappen, die ik in een man bewonder. Iedereen houdt rekening met hem, dat was vroeger al zo. Maar je luistert niet naar hem, omdat hij een dicta tor is, een betweter. Het spreekt gewoon vanzelf, dat je hem om raad vraagt. Dat deden wij thuis ook. Het lag zo voor de hand, dat je niet eens aan een andere mogelijk heid dacht. Ik bracht hem zondags vaak het eten in zijn studeerkamer op de eerste etage. De zondag was voor hem een drukke werkdag. Dan beheerste het bruine leder de familie Van Emmenes en werd er En ja, daar gaat ie weer. Een weekend vol vertier aan de Noordzeekust. Om twee uur vanmiddag presenteert Viola van Emmenes een kindermatinee op het Festiva leiland met poppenkast, clowns, goochelaar en vele an dere attracties. Een half uur later begint het Vakantie Wielercriterium over 120 kilometer op de Scheveningse Boulevard. Tussen vier en vijf deelt een bekende sport- figuur handtekeningen uit op het Wandelhoofd van de Pier. Om acht uur 's avonds blaast de harmonievereni ging Tavenue stoom af op de Promenade. En als dave rend sluitstuk om acht uur op de Pier een show van Bernd Clüver, gevolgd door een groots vuurwerk, dat op volle zee ontstoken zal worden. De kop van de nieuwe maand wordt ook feestelijk ver wijderd: morgen 1 augustus, noteer en reserveer uw tijd: vanaf 9 uur antiek- en curiosamarkt op het Wandel hoofd, vanaf 10 uur kunt u zich gratis laten kieken in het schandblok op de Pier, om één uur speelt Tony Berk zijn spelletje Prijsbewust, om twee uur Kindermatinee op het Festival-eiland, gepresenteerd door Alice van Op- penheim, tussen één en twee uur concert door het Haag se Harmonie Orkest op de Promenade en om acht uur wederom op uitdrukkelijk verzoek van de bewoners der Oranjeflats de Veronica Drive In Show op de Pier. Ja, ja. Dan over naar Katwijk: daar tuft vandaag voor de laat ste keer in deze zomer de aamborstige smalspoorlocomo tief door de duinen. Tot vijf uur, vertrek op elk heel uur. Een geweldig uitje. Om drie uur een reddingsde monstratie en om tien uur groot vuurwerk bij restaurant De Zwaan. geeft in de week van 31 juli tot en met 7 augustus recht op een Pier-pas poort voor het hele gezin tegen de gereduceerde prjs van VIER GUL DEN. In te leveren bij de Pierkassa. Een Pier-paspoort met twee gulden reductie De 15-jarige Scheveningese Pier die in deze zomer weken bol staat van swingende feestvreugde, maakt het de vaste afnemers van Zand, Zee- Zo mer in de komende week dat is dus vanaf van daag 31 juli tot en met zaterdag 7 augustus extra aantrekkelijk om met hen in zee te gaan. Als u de ze bon bij de kassa inlevert krijgt u voor uzelf en uw gezin een reductie van twee gulden. U betaalt dan geen zes piek, maar VIER GULDEN voor een Pier-kaart, waarmee U alle kanten uit kunt: gratis toegang tot de attracties: Onderwater Wonderland, Griezelkelder en Uitkijktoren. Plus een gratis ijsje, plus gratis limonade, plus gratis een zak patat. Plus gratis een Pier-poster. Als u dat allemaal apart zou moeten betalen was u tien gulden en vijftig cent kwijt Pak dus dit fraaie voordeeltje en ga op een koopje pierwaaien. Bittere einde Allemaal ijdelheid, toege geven, maar op die leeftijd wordt het je gelukkig van harte vergeven. Ik was trouwens echt serieus be zig. Maakte in mijn dooie eentje een documentaire over de zee - weer die zee - en zocht er muziek bij. En dat alleen voor mijn lol. Ik wilde mezelf bewij zen, dat ik het kon. Achteraf geloof ik, dat ik als televisieomroepster niet geflopt ben. Ik ken mooie re vrouwen dan Viola van Emmenes, zelfs in de pro vincies Drente en Gronin gen. Maar niemand kan beweren, dat ik het vak niet onder de knie heb. Ik heb goddank geen plan- ,,Den Haag geurt naar vergane chic en hoofse stijl, naar het oude Indïê en kopjes mokka met een taartpunt". over niets anders gepraat dan over voetbal. Als ik het bord op zijn bureau had gezet dacht ik: „Zo'n man wil ik nou later ook hebben". Normale zaak Ik heb ook nooit het ge voel gehad, dat ik een va der had, die zoveel ouder was dan al die vaders van mijn vriendinnen. Ik zag het verschil niet eens. En prompt ben ik zelf ook ge trouwd met een man, die zo'n twintig jaar ouder is dan ik. Ook dat is voor mij een normale zaak. Mis schien is het een familie traditie, die ik probeer voort te zetten. Er zijn meer overeenkom sten. Vader trouwde als weduwnaar met twee kin deren een weduwe met één kind. Vaders zuster trouwt met een wedunaar en wat doet vaders doch ter Viola? Die wordt op een Nieuwjaarsreceptie van de NOS verliefd op weduwnaar Henk Enke laar, die drie kinderen heeft. En ze trouwt met hem. Henk woonde toen in Den Haag en vroeg of ik zin had om bij hem naar de televisie te kijken. „In kleur", zei hij er nog be zwerend bij. En wat deed het arme meisje, dat nog steeds zwart-wit had? Maar al te graag „ja" roe pen natuurlijk. Inmiddels ben ik 26 en moeder van vijf kinderen. Drie kreeg ik er bij mijn huwelijk cadeau en in Martijn van vier en Kir- sten van twee heb ik zelf de hand gehad. Ik vind het een schitterend bezit. Voor een moederdier als ik ben zijn kinderen het einde. En daar wil ik graag voor uitkomen. Niemand had het ooit van me verwacht, maar toch ben ik een typisch thuis- mens. Maar dan wel op voorwaarde, dat ik op één of andere manier creatief bezig kan zijn. Ik ben bij voorbeeld een ongevaarlij ke filmgek en ik heb een concert-klarinet, waar ik wat simpele wijsjes op kan spelen. Daarnaast heb ik me gestort op de wandkle den: ik maak ze tegen woordig niet kleiner meer dan vier bij twee meter en dat vind ik een opmerke lijke prestatie voor een meisje, dat op school altijd een twee voor handwerken had. Weinig schokkend Ziedaar het leven van Vio la van Emmenes. Weinig ambitieuze ijdeltuit was. Ik moest en zou met alle ge weld bij de televisie gaan werken; als kind wilde ik al steeds op de foto, dus het exhibitionisme had me al vroeg te pakken. En zo'n verlangen koester je echt niet om de mensheid een dienst te bewijzen. Dat maak je niemand wijs. Als schoolkind ging ik met groot lef naar het Circus theater in Scheveningen, waar een televisieprogram ma werd opgenomen. En wie zat er op de eerste rij druk notities te maken? Ik zei de gek. Van vader had ik een map gegapt, waar met grote letters BBC op stond en daarmee maakte ik ièdereen plat. Ze dach ten gelijk: „Een kind, dat zo serieus de camera-in stellingen volgt zal wel een taak hebben. Die komt na mens iemand". Aan mijn neus: ik kwam alleen na- Onder redactie van Leo Thüring Foto's Milan Konvalinka „Ik zit weer op het strand en zie me weer kuilen graven. Een kleine dikkerd met een onwijze kuif op de arm van die grote vader Ad van Em menes. Een reus, die alles wist en je beschermde. kenkoorts en voel me vóór de camera even rustig als thuis in mijn luie stoel. Daar zal die flair van vroeger wel debet aan zijn. Ik weet ook exact, wat ik zeg en hoe ik het zeg. Ook dat is een kwestie van training. In het begin had ik het over „tien over neu- gen", omdat ik het alle maal te mooi wilde zeggen. Maar ook die fout zal je me nu niet meer horen maken. Niet so simpel En steeds vind ik het een mieters vak. Een vak over igens, dat minder simpel is, dan de doorsnee kijker denkt. Hij ziet een juf frouw op de buis, die een paar woordjes zegt en daarna weer in de kantine koffie mag drinken. Kijk, als het zo gemakkelijk was waren er wel meer goeie omroepsters in Nederland dan nu het geval is. Ik ben trouwens zelf ook vaak bar ontevreden over mijn presentatie. Het kan name lijk altijd beter. Je bent nooit te oud om te leren." Pier-praat En om dat te bewijzen wisselt NOS-nimf Viola de ze zomer haar buis-ver- richtingen af met gesubsi dieerde Pier-praat in Sche veningen. Met ex-omroep- ster Alice van Oppenheim treedt zij op als gastvrouw tijdens het Pier-festival, dat tot en met 14 augustus langs Neerlands smalle kust woedt. Ze vindt het een jofele klus, die ze als ontheemse Haagse met verve opknapt. „Ik kan nou tenminste mijn heim wee naar Den Haag weer eens volop honoreren. En gelukkig merk ik, dat er bijna niks veranderd is. Er is wel het één en ander af gebroken, maar nog steeds vragen dames op lijn ne gen: „Chauffeur, kunt u de deur even voor me ope nen". Verrukkelijk. En nog steeds nippen heren met slobkousen en grijze ves ten aan hun bittertje op het terras van Garoeda. En nog steeds lopen er takshonden over het Bui tenhof met zo'n heerlijk onwijs jasje aan. Den Haag geurt naar vergane chic en hoofse stijl, naar het oude Indië en kopjes mokka met een taartpunt. In dat schimmenrijk voel ik me volkomen senang. Als ik Den Haag binnen rijd heb ik het gevoel, dat ik na een lange reis weer thuis kom". In een vliegende storm is het ranke zeilschip ,J)e Windjammer" dezer dagen in de tweede binnenhaven van Scheveningen ge strand. Dat het politiebe richt er de volgende mor gen geen melding van maakte en razende repor ters royaal over dit schip op het droge heen keken lag in de lijn der ver wachtingen. Want de hele operatie „Windjammer" was immers verlopen vol gens de plannen van de beide schipper-eigena ren Paul Lim en Hans Bo- gaards. Zij verankerden bun derde hoorn des over- vloeds al bij de kielleg ging op het dak van een autoshowroom aan de Dr. Leleykade en gaven gezag voerder Raymond Bussing opdracht om in bet ver volg iedereen, die een ko ninklijke hap eten weet te waarderen in zijn boot te nemen. En daar ligt ie dan, hoog en droog boven de kade muren, waar verweerde loggers in troebel water wachten op de sloper De gasten, die aanmonsteren op de Windjammer en op het bovendek hun tafel van twee, vier of meer hebben gevonden, kunnen in afwachting van hun go denmaal via de king-size patrijspoorten vast genie ten van een zeegezicht, dat door geen enkele schilder ooit is overtroffen. Ge sterkt door dit zilte buiten- gebeuren kunnen ze daar na beginnen met het kaart lezen. De Windjammer, die als één der bitter weinige res taurants in Nederland be schikt over een stoellift voor gasten die moeilijk ter been zijn (hulde voor deze eigenlijk broodnodige service), zeilt onder de Scandinavische culinaire vlag. Wie ooit de smakelij ke Noorse wateren heeft bevaren weet dus, dat hij blindelings kan rekenen op een oeverloos koud buffet. En dat klopt ook: de hors d'oeuvre, die voor 12.50 geserveerd wordt als voor afje doet bij een normale eter gelijk ook de deur dicht Dat is geen buffet meer, dat is een compleet ameublement met diverse salades, paling, zalm, ka viaar, gevulde tomaat en paté. Een ongelooflijke binnenkomer. Maar naast dit Scandina visch reuzen-gerecht ver meldt het menue ook ge rookte zalm (f 16), Arden- ner-ham met meloen f 8.50), krabcocktail (f 12.50), kreeftencocktail (f 22.50) gerookte forel met raiffort saus (f 9.50) en paté (tientje). Het lijkt allemaal aan de prijzige kant, maar als uw verbij sterde ogen eenmaal heb ben gezien, wat er voor die prijs op tafel komt, sturen zij tevreden de lui ken laten zakken. Dat geldt trouwens ook voor de superbe visscho tels: tong „Colbert", een goudgele platbodem, open gesneden als een modern sportcolbert en daarna voorzien van een knoflook boter malse binnenvoering. En daarbij diverse groen ten. aardappelen in gewil de uitvoeringen en ge mengde sla, waarvan wij als kind dachten, dat die alleen op paleis Soestdijk door stramme butlers wordt geserveerd. Dat al les voor 25 gulden. Kom daar eens om bij uw ben zinestation: voor dat geld krijgt u amper twintig liter super en daar kom je ge garandeerd niet mee in de zevende hemel zoals met de sole colbert. Uit hetzelfde aquarium van Neptunes komt de So le Wales ka (f 22.50) en de forel met amandelen en rémouladesaus (f 15) ook visjes om de pet voor af te nemen. Nauwelijks Scandinavisch, maar daarom niet minder smakelijk zijn de vleesge rechten van De Windjam mer: entrecóte voor 18 gul den, lamsbout (15 gulden), chateau briand dyonnaise (2 personen f 37.50) en de toumedos Windjammer", een runderlap, waarmee u uw buurman aan het vol gende tafeltje royaal de wind uit de zeilen kan ne men. Dan zijn er complete me nu's van 30 tot 35 gulden, die zijn samengesteld uit de toppers, waaronder ook toetjes als Banane Wind jammer (f 5.50), Gember la crème (f 4) en de Me ringues fantasie (f 6.50). In de ruimen van de Wind jammer ligt ook een dorst- lessende voorraad wijn, in prijs variërend van f 12.50 tot f 40. Daaronder een majesteitelijke Vosne Ro- manée 1970 en Sancerra la cuvée des rois '72. Dat is wel even iets anders dan het huiswijntje in de su permarkt. U heeft het waarschijnlijk al begrepen: de Windjam mer is een trotse aanwinst in de Scheveningse horeca- wereld. Een restaurant van uniek punt. Dat ook 's middags geopend is voor verfijnde lunches, die alle f 12.50 kosten. Dat ook be schikt over een groot ter ras, waar u op mooie da gen buiten kunt eten. Nee, wat ons betreft mogen er in de toekomst meer sche pen zoals de Windjammer in Scheveningen stranden. De Windjammer vindt u aan de Dr. Leleykade 36a in Scheveningen. U kunt aanmonsteren via telefoon nummer 540622.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5