,Als ik geld wil hebben ga ik wel betaald voetballen" Profs voor „niets" naar Leiden Velden later „open" Noord wijkse teams in hoofdklasse? ROOMBURG TOCH ZOETEMELK, KARSTENS EN KUIPER DE TOPPERS VOOR HALF JAAR GESCHORSTE HENNIE DE KLERK: Ondanks wegblijven Sanders en Hemmes: SPORTSTICHTING OVERWEEGT: In nieuwe zaaivoetbalcompetitie: I OTCDf/ DC7CT O i Ciiiv DCll I mmaj, co UftAmZATERDAG 31 JULI lffl Van ome sportredactie LEIDEN Donderdag a.s. is het dan weer zo ver. Dan zal, om half zeven 's avonds het startschot worden gegeven voor de enig echte Leidse wielerronde voor profs. De organisatie, de wielerver eniging Swift, is er opnieuw in geslaagd een opvallend sterk veld bijeen te krijgen. Opvallend sterk niet alleen door'de klasse van de deelnemende renners, maar ook door het feit dat alle profs voor niets aan de start verschijnen en hiermee het goede doel het geestelijk gehandicapte schoolkind wel bijzonder goed steunen. Drie prominente renners 'sprin- dag op het parkoers Heren gen er in het deelnemersveld straat, Zoeterwoudsesingel, Ko- duidelijk uit. Joop Zoetemelk ninginnelaan „life" te bezichti- („Voor negenennegentig procent gen zijn. zoals ook de twee Ne- zeker", aldus organisator Wil- derlandse prof-ploegen Ti-Ra- lem van Duivenbode), Gerben leigh en Frisol vrijwel voUedig Karstens en wereldkampioen aan de start verschijnen. Ook Hennie Kuiper zullen donder- dankzij de medewerking van ploegleiders Peter Post (Ra leigh) en Piet Liebegts (Frisol). Van Duivenbode: „De jongens hebben van hun leiders zo'n beetje vrijaf gekregen waardobr ze in Leiden kunnen starten. Natuurlijk een erg goede zaak voor ons. Er is op die manier naast de individuele strijd ook nog eens een ploegenstrijd te zien". Zoetemelk, Kuiper, Karstens, Fedor en Nidi den Hartog, Ger- rie Knetemann, Theo Smit, Cees Priem, Aad van den Hoek, Bert Pronk; donderdag zijn ze er. Daarbij^de tocga^e'is gratis8 Gr°epje wielrenners in de Ronde van Leiden in 1975. Op kop ligt Jan van Katwijk. Van onze sportredactie LEIDEN/RIJSWIJK Hennie de Klerk kijkt wat onbegrijpend voor zich uit Hij, de nu vierentwintigjarige midden velder die twee jaar geleden van het Leidse Roodenburg naar het Rijswijkse RVC overstapte, kan het allemaal nog niet geloven. Kan het zich nog niet voorstellen dat, indien de bonzen van de grote KNVB hun zin krijgen, hij voor een half jaar niet mag voetballen. Dat, juist nu hij overschrijving heeft aange vraagd naar het Voorschotense Rand stad Sport een vrijwel volledig seizoen de mist in dreigt te gaan. „En waarom?", vraagt hij zich hardop af. „Niet omdat ik geld heb aangenomen, niet omdat de onkostenvergoedingen niet juist zouden zijn. Maar alleen omdat er een technische fout is gemaakt. Een sim pele technische fout. Onbegrijpelijk om dan zo'n straf uit te delen. Belachelijk." Met Hennie de Klerk hikken nog dertig RVC-spelers en bestuursleden vreemd aan tegen de zware, deze week door de KNVB opgelegde straffen. Met al die anderen is ook Hennie de Klerk niet van plan zich zo maar bij de gang van zaken neer te leggen. „Kijk eens. Als de KNVB op een gegeven moment een speler voor het leven uitsluit omdat hij als amateur geld heeft gevan gen, terecht. Maar dat wij nu zo belache lijk hard worden aangepakt om het een voudige feit dat RVC onze door de KNVB goedgekeurde onkostenvergoedin gen vooraf betaalt en daar direct de contributie aftrekt, is een lachertje. Hoe vaak de KNVB dan ook zegt dat een club formeel pas onkosten mag betalen als ze zijn gemaakt en dat contributie per sé officieel door een speler moet worden overgemaakt. Muggenzifterij, ja daar lijkt het een beetje op.." Zoekend naar de oorzaken waarom juist RVC nu is aangepakt, vindt Hennie de Klerk de nodige punten. „RVC is al jaren een vereniging die in de picture is. Oud-betaald voetballers komen regelmatig naar de club toe en twee jaar geleden is zelfs de complete achterhoede van het amateurteam naar Rijswijk gekomen. Zoiets valt op, dat is duidelijk. En dan kan ik persoonlijk zo vaak als ik maar wil zeggen dat ik naar RVC kwam omdat ik in Den Haag ging studeren. En dat driemaal in de week en nog eens een zondag naar Leiden reizen om te trainen en te voetballen voor mij te veel zou worden, dat maakt niet uit. Op zo'n moment word je voor de massa betaald. Krijg je gewoon geld om te voetballen. Als je die naam eenmaal hebt, kan je het verder ook wel vergeten. Dat ik persoonlijk pas na een maand of twee met RVC over onkostenvergoedingen, binnen de reglementen van de KNVB ging praten zal de mensen een zorg zijn." Het interview dat RVC-speler Koos van Dullemen en enige RVC-bestuurders (apart) met het weekblad V.I. hadden is, zo weet ook Hennie de Klerk, de eigenlij ke oorzaak. „Er zijn toen uitspraken ge daan waar de KNVB is ingesprongen. Goed, ze zijn later wel weer ingetrokken, maar dat doet er voor de KNVB dan niet toe. Toch heeft RVC, in de tijd dat het onderzoek ging, volledig meegewerkt. De boeken zijn opengegaan en alle informa tie die er was is doorgegeven. Allemaal in de verwachting dat de hele zaak met een sisser zou aflopen. Want de club heeft ook niets fout gedaan. Alleen die ene technische fout gemaakt...." Hennie de Klerk voelt zich dan ook geen schurk. Voelt zich ook niet schuldig. „Voor jezelf weet je toch wat je doet. Als ik geld wil hebben voor voetballen, dan ga ik be taald spelen. Zo eenvoudig ligt dat. Maar als er op een gegeven moment binnen de reglementen ruimte is voor een vergoe ding van onkosten, dan ben je gek als je het niet doet. Het mag toch? Dus waarom niet Aan de andere kant heb ik wel jaren bij Roodenburg gespeeld. Gewoon leuk gevoetbald, maar als je denkt dat ik er ook maar een paar voetbalschoenen aan heb overgehouden, zit je wel fout. Het enige wat ik in m'n Roodenburg-tijd heb gekregen is een paar scheendekkers. En dat nog wel van een supporter. Ik kreeg ze toen ik m'n eerste wedstrijd in het eerste speelde. „Je zult ze wel nodig hebben", zei hij toen. Nou dat klopte wel. Na een jaar waren ze op. Maar ik bedoel maar. Dat is het enige wat ik in m'n Leidse tijd heb ontvangen. En denk je dat ik dan bij RVC wel opeens geld wil hebben. Kom nou.." De zaak liep tegen de verwachtingen in evenwel niet met een sisser af. Begin deze week ontving Hennie de Klerk het bericht: een half jaar geschorst en daar na nog een twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van een jaar. „Wat ik nu niet begrijp", weet De Klerk die nog eens benadrukt dat het in dit geval niet over ongeoorloofde betalingen, of al te grote onkostenvergoedingen gaat, „is waarom juist ik de hoogste onkosten vergoeding heb, want die heb ik gewoon niet. Maar waarom dan wel?" „En ook zo vreemd. Iedere gestrafte spe ler heeft een soort stencil ontvangen. Allemaal vrijwel gelijk. Met dezelfde aan klacht, dezelfde punten erop. Alleen staat er bij mij zes maanden en bij de anderen twee. Zonder enige uitleg. Nee, daar klopt niets van." Hennie de Klerk wil dan ook absolute rehabilitatie. Wacht eerst af hoe mr, Jan sen van Raay de zaken namens RVC aanpakt en hoopt dat er via de commissie van beroep of een kort geding snel duide lijkheid zal komen. „Anders zal ik zelf alles doen om die straf ongedaan te maken. Wat er nu gebeurt is puur on rechtvaardig." Een andere reden waarom Hennie de Klerk de zaak snel uit de wereld wil hebben is vanwege zijn overschrijving naar het Voorschotense Randstad Sport Een overschrijving die hij overigens om studie-redenen- „Ik kom nu in de derde van de HEAO, dan heb ik zeker geen tijd meer om driemaal in de week te trainen. Vandaar" - heeft aangevraagd. „Het is gewoon erg triest dat nu ook Randstad Sport bij deze zaak wordt ge noemd. Zoiets kan nooit positief werken voor de naam van een vereniging. En sterker nog. Als ik van tevoren had geweten dat deze zaak nog zo'n staart zou krijgen, had ik beslist geen overschrij ving aangevraagd." En besluitend: „Voor Randstad vind ik het nog het meest vervelend. Voor mezelf ook wel, maar ik kan altijd nog gaan tennissen.." Serieus: „Maar eerst moet deze zaak de wereld uit. Helemaal." Gert-Jan Onvlee „Ik kan altijd nog.gaan tennissen.." Van onze sportredactie LEIDEN/NOORDWIJK „We hebben ons altijd positief opge steld. Dat doen we ook nu. Als wij van de Leidse zaalvoetbalcom missie te boren krijgen dat we alsnog in de hoofdklasse kunnen komen, zal daar ongetwijfeld positief op worden gereageerd". De heer Van de Wilk, voorzitter van de Zaalvoetbal Commissie Noordwijk, laat er geen twijfel over bestaan dat wat hem be treft de vorig seizoen ontstane „splitsing" dit jaar weer onge daan zal worden gemaakt. „We hebben ook altijd gesteld dat wij op woensdag in Leiden kon den voetballen. Dat zeggen we ook nu". Het feit dat de Leidse zaalvoet balcommissie er na gesprekken met de directie van de Groe- noordhal en de Leidse Sport stichting in is geslaagd in het vervolg de woensdag- inplaats van de dinsdagavond als zaal voetbalavond te reserveren, kan dit seizoen al een „nieuw begin" betekenen. Een nieuw begin voor een tak van sport die de laatste jaren in Leiden toch dui delijk op de terugweg leek. Zoals ook Theo „Dirk" van de Klugt, lid van de Leidse zaal voetbalcommissie weet: „Let wel, ik spreek nu alleen voor mezelf. Maar het is duidelijk dat we, met name vorig jaar een minder goede weg zijn ingesla gen. Gedwongen misschien, maar het is wel gebeurd. Maar nu is er opeens weer een moge lijkheid geschapen dat Leiden en Noordwijk weer bij elkaar kunnen komen. Dat we nu toch de sterkste hoofdklasse kunnen gaan vormen die mogelijk is. Persoonlijk vind ik dat we die mogelijkheid zonder meer moe ten aangrijpen. Een compromis moet altijd wel te vinden zijn". Een compromis dat ook volgens Van de Wilk te vinden moet zijn: „We hebben tot nu toe steeds naar een constructieve oplossing gezocht. En als er nu een reële mogelijkheid te vinden is, zullen we daar zeker geen nee tegen zeggen. In Noordwijk is de interesse er in ieder geval, dat weet ik zeker". Van de Klugt over het feit dat de Noordwijkse teams (na vorig seizoen van eersteklassers tot derdeklassers „gedegradeerd" doordat een hoofdklasse op dinsdag voor de zéekanters niet mogelijk bleek) reglementair niet aan een hoofdklasse toe zijn: „Niemand is er nu mee gebaat als we opeens de regle menten strikt zouden gaan nale ven. Dat is mijn mening en ik ben ook van plan dit in de eerstvolgende vergadering, na de vakanties in Leiden te stel len. Daarna moet dan in een gesprek met Noordwijk de zaak worden geregeld. Waardoor we eindelijk de sterkst mogelijke hoofdklasse zullen krijgen". In problemen met de Leidse verenigingen gelooft „Ome Dirk" niet: „Die clubs hebben vorig jaar toch ook gezien dat de huidige toestand niet ideaal is? Nee, als we als grote men sen om de tafel gaan zitten moet er een goede oplossing uitkomen...". De velden aan de Boshuizerkade: ook later „open"? Van onze sportredactie LEIDEN De Sportstichting heeft deze week een brief doen uitgaan naar de Leidse sport verenigingen. waarin gesteld wordt dat een latere openstelling van de sportvelden een reële mogelijkheid is. „Door de droogte van de zomer heeft het herstel van de sportvelden zich niet zodanig ontwikkeld als wij wel zou den wensen. De consequenties hiervan zijn echter nog onduidelijk. Een latere openstelling van de sportvelden behoort tot de mogelijkhe den, maar het is nog te vroeg om daarover nu reeds een beslissing te nemen", zo. schrijft de Sportstichting verder. „Het is meer bedoeld als een soort waarschuwing", verklaarde giste ren een ambtenaar van de Sportstichting. „Op acht augustus nemen we een definitieve beslis sing. Volgende week gaan we alle velden nauwkeurig bekijken. Wij willen in dat bijzon dere geval zeker niet alle velden rigoureus afkeuren. Elk veld zal apart bekeken worden. Moeten er voor een bepaald veld bijzondere maatregelen getroffen worden, dan zullen wij daarover allereerst overleg plegen met het bestuur van de betreffende club. Het zal er misschien van komen dat de verenigingen zich beperkingen moeten opleggen". De toestand van de sportvelden ziet er in ieder geval florissanter uit dan enkele weken geleden, toen wel degelijk van een noodsituatie gespro ken kon worden. Desondanks is de schade aan sommige terreinen aanzienlijk en lijkt bet bijna zeker dat sommige velden een week langer uit de roulatie blijven. LEIDEN Komende week zal op de banen van Roomburg voor der sterkste van het land. Op de de tweeëntwintigste keer getennist worden om het open Leidse lijst der deelnemers prijken ze- Kampioenschap. Dit evenement, dat bekend staat als „de Generale ker 20 namen van eersteklas- voor de Nationale" is ook dit jaar sterk bezet, zij het dat sers. Louk Klippel, die vorig wetstrijdleider Cees Koole er ondanks een verdubbeling van het jaar won, is eerste geplaatst, prijzengeld niet in geslaagd is het topduo Fred Hemmes en Louk gevolgd door Johan Matsen, die Sanders, die de titel vorig jaar won, op de deelnemerslijst te voor Hilversum eredivisie heeft krijgen. Beiden verkozen het toernooi, dat door Fléhite in Amers- gespeeld. Jan Boers en René foort wordt georganiseerd. Castelein, hoofdklasser van Vic toria, staan als derde en vierde De subtop is daarentegen bij- schrijvingen van Lidy Bieleveld 0p de lijst. Ook de sterkste zonder sterk en talrijk vertegen- en Trudy Walhof-Groenman, Leidse tennissers zijn van de woordigd. Van de 32 spelers, die beiden van de Metselaars, Hetty partij, maar Bram Madera, Ro- in het A-toernooi zijn toegela- Taphoorn-Baas, Nellemieke nald Blommendaal, Adri van ten, vertoeven er maar liefst 25 Brouwer en Lysette Boshouwer. Leeuwen en Marinus Broos- op de A-lijst. Onder hen vinden Kortom een gezelschap dat het hooft behoren niet tot de ge- we naast routiniers als Nick racket met grote vaardigheid plaatsten. Fleury, Hans Adama van Schel- hanteert. Onder de B-dames treffen we tema, Guido Hornman en Fried Zoals bij alle A-toernooien wel een Leidse onder de hoogst Schmitz een aantal jongeren, wordt ook op Roomburg om genoteerden aan. Annette van dat staat te dringen om de ge- prijzengeld gestreden. Dit ge- der Mey, die voor het eerste vestigde spelers te verdringen, beurt volgens het systeem van team van Roomburg uitkomt, zoals Martin Koek, Klaas Vis- het ronde geld hetgeen inhoudt, staat als derde genoteerd. Favo- scher, Frits Don en Theo Gor- dat elke ronde de verliezers uit- riete is hier Lysette Boshou- ter, allen eredivisiespelers. betaald worden en de winnaars wers, gevolgd door Liselotte verder tennissen om een hoger Wieriks. Een aantal eredivisiespelers is bedrag. Voor de winnaar ligt In totaal zullen komende week dan nog niet genoemd'. De uiteindelijk het ronde bedrag rond de 300 wedstrijden ge- kracht en het aantrekkelijke van 500,- gereed. De winnares speeld worden, een grote opga van dit toernooi ligt in de gerin- bij de dames ontvangt 350,-, ve voor de wedstrijdleiding, die ge krachtsverschillen, waardoor hetgeen geen discriminatie van behalve Cees Koole sinds acht het moeilijk valt te voorspellen, het vrouwelijk geslacht inhoudt jaar ook zijn echtgenote telt en wie dit jaar de titel zal bemach- volgens oranisator Cees Koole: sinds vorig jaar met Ingrid van tigen. „de deelnemerslijst der dames is der Mey versterkt is. 's Maan- De inschrijving bij de dames in kleiner en de winareshoeft één dags wordt een begin gemaakt de hoogste afdeling vertoont ronde minder te spelen, dan met het A-toernooi en zal er de eenzelfde beeld als bij de heren, haar mannelijke evenknie, van- gehele week vanaf twee uur 's De mogelijke komst van Tine daar, dat het eindbedrag lager middags van A-wedstrijden te Zwaan en Judith- Salomé, de ligt". gemeten vallen. Voor alle ten- titelhoudster van vorig jaar zou Ook in B en C zal- er om de eer nisliefhebbers uit Leiden en om- echter voor de nodige toppers en prijzen gespeeld worden. Het streken een absolute aanrader, zorgen. Vast staan wel de in- B-toernooi van de heren is één Carl Adamse

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4