O"**»»*"" LAiSi VEREN: KEIZER JENNER 999 0 Wat is dat, bloeddoping? Nog eens goud voor Kazankina MONTREAL'76 •Training bekroond met Ongelooflijk wereldrecord IOC BOOS OVER RECLAMESTUNT van Roeiants ichutfer in andere rol (van onze speciale verslagge- ^^ver) MONTREAL Rendiermelk gaf Lasse Viren enkele dagen geleden ten antwoord op de vraag waar de oorzaak van zijn fenomenale prestaties diende te worden gezocht. Gisterenavond, na zijn zo mogelijk nog indrukwekkender zege op de vijf kilometer, speelde de 27 jarige politieman uit Myrskylae, een dorpje op zeven tig kilometer van Helsinki, het spel verder:,, bloeddoping?", zo ketste hij de vraag terug: „kunt u me zeggen wat dat is, dan kan ik er misschien op antwoorden „kunstmatige verhoging van het haemeglobine-gehalte in het bloed?kunt u zeggen wat u daarmee bedoelt Eén ding werd in het vraag- en antwoordspel wel duidelijk: Viren was niet van plan opening van zaken te geven. Enkele journalisten raak ten zo geïrriteerd, dat zij de Finse vertaalster ervan beschuldigden de woorden van de kam pioen verkort weer te geven. Het meisje, dat het toch al moeilijk had om de in zichzelf mompelende afstandloper te verstaan, barstte bijna in huilen uit: „Ik doe toch mijn best maar hij zegt echt nietsViren grijnslachte zo nu en dan onbestemd om zich heen. Hij had het kennelijk naar de zin. Als blikken konden doden, zouden zijn collega-middenaf- standlopers hem allang ter aarde hebben besteld. Viren wordt gevreesd en gemeden vanwege dat ene woord: bloeddoping. Een tamelijk lugubere benaming voor iets, wat in de Olympische reglementen in het geheel niet als doping wordt omschreven. Toen IOC president lord Killanin bij de winterspelen voor het eerst hoorde van het bestaan van een methode, waarbij een atleet eerst bloed wordt afgenomen om hem dat vlak voor een race weer toe te dienen, was zijn reactie: „Mijn lekenverstand zegt me dat dit niet onder onze definitie van doping valt, omdat er geen spra ke is van het gebruik van lichaamsvreemde stoffen". Desondanks wordt er net zo geheim zinnig over gedaan als over amfetamine of anabole steroiden. Het principe is even eenvoudig als onnatuur lijk. Na een periode van zware training wordt - het liefst op grote hoogte - ongeveer één a anderhalve liter bloed aan de atleet onttrok ken. Dat wordt ingevroren en kort voor de te leveren topprestatie - ontdooid uiteraard - weer ingespoten. Door deze methode wordt het zuurstofstransporterend vermogen van het bloed aanmerkelijk vergroot en bij Zweedse proeven op de ergometer is aangetoond, dat het een verbetering van de duur-prestaties tot gevolg had van 16 tot 25 procent. Bij geoefen- de atleten is het effect minder, maar nog altijd tussen de zes en negen procent. Als men weet dat op een tien kilometer-race een prestatie verbetering van één procent in de eindtijd vijftien seconden uitmaakt, kan men zich de gevoelens indenken van degenen, die het tegen zo'n „super" geconditioneerde atleet moeten opnemen. Het is allerminst bewijsbaar dat Viren zich aan onnatuurlijke middelen zou hebben ver grepen. De vroegere specialist op de mijl Chris Brasher, die zegt de Fin goed te kennen, meent zelfs dat het uitgesloten is. „Als Ik het karakter van de man beschouw, zo barstend van zelfvertrouwen, dan zeg ik: Het kan niet". Het zijn de prestaties van.Viren, die aanleiding geven tot speculaties. Als eerste atleet uit de geschiedenis won hij bij Olympische Spelen het goud op zowel de vijf als de tien kilometer. In de tussenliggende jaren presteerde hij vrij wel niets. In Montreal voelt de Fin zich zo in vorm, dat hij zelfs de verrichting van de legendarische Zatopek van 1952 wil evenaren. Hij komt vandaag uit op de marathon, hoewel hij er nog nooit een gelopen heeft. (Van onze speciale verslag gever) MONTREAL Na Alberto Juantorena, de Cubaanse winnaar van de 400 en 800 meter, kon het publiek in het opnieuw uitverkochte Olym pisch stadion gisteren weer twee dubbelkam- pioenen toejuichen: Tat|ana Kazankina en Lasse Viren. De Russin, die eerder deze week de 800 meter op haar naam bracht, won ook de 1500 meter en Lasse Viren toonde zich na de tien kilometer opnieuw de sterkste op de 5000 meter. Bij de prestaties van dit duo viel het derde achtereenvolgende Olympische kampioenschap van de Russi sche hinkstapspringer Viktor Sanejev bijna weg. Tatjana Kazankina zal ongetwijfeld tevreden naar huis terug keren. Een sportcarrière, die zes jaar geleden wegens een onregelmatige hartslag dreigde te worden afgebroken, werd bekroond met twee Olympische titels en een wereldrecord op de 800 meter: 1.54.94. De 24-jarige Russin, die sedert 1972 deel uitmaakt van de Russische selectie maar nog niet waardig werd bevonden in München op te treden, had in Montreal ook iets willen doen aan haar wereldrecord op de 1500 meter (3.56.00). Dat kwam er gisteren niet van omdat de finale van het langste Olympische dames nummer een tactische race werd. waarin al leen de plaats en niet de tijd gold. Pas in de laatste anderhalve ronde werd er echt „hard" gelopen. In die fase van de strijd was Tatjana Kazankina attent. Op de 200-meterlijn zette zij aan en kwam vrij gemakkelijk langs de Oostduitsen Hoffmeister en Klapezinska. Lasse Viren, de deze week 27 jaar geworden politieman in Myrskylae, zorgde voor een uniek feit in de Olympische atletiekgeschiede- nis. De Fin slaagde er als eerste in op twee achtereenvolgende Spelen te winnen. Een feit waarop zijn roemruchte landgenoot Paavo Nurmi en de Tsjech Emil Zatopek niet kunnen wijzen. Lasse Viren was gisteren op de voorlaatste atletiekdag, een heel wat sympathieker win naar dan maandag toen hij weigerde ook maar een meter kop te doen en toen in de laatste ronde de Portugees Carlos Lopez, die het tempo had gemaakt, voorbij streefde. In de finale van de 5.000 meter moest Viren echt keihard werken voor zijn tweede gouden medaille. Al direct na de start werd duidelijk dat de Engelsen Stewart en Foster, en de Nieuw-Zeelanders Dixon en Quax bereid wa ren zichzelf op te offeren wanneer dat Viren van de prolongatie van een titel kon afhouden. Aanvankelijk speelden ook de Russen Sellik 'en Koesnetsov mee in het tactische spel om Viren af te schermen. Terwijl de Engelsen het tempo bepaalden, liepen Dixon en Quax afwis selend in de tweede baan om te voorkomen dat Viren naar voren kon gaan. Viren voelde het gevaar en met nog zeven ronden te lopen, ging de Fin zelf naar kop. Het enige wat hij deed was het toch al niet te hoge tempo (3.000 meter in 8.16) drukken. Brendan Foster verdrong op zijn beurt de Fin weer. Opnieuw werd Viren „ingepakt", maar hij wrong zich weer uit de groep al liet hij de kop over aan de Westduitser Hildenbrand. Quax en Dixon bleven waakzaam en het werd duidelijk dat de beslissing pas in de slotfase zou vallen. Bij het ingaan van de laatste ronde kwam in het gedrang Kusnetsov ten val. Viren spurtte weg, maar kreeg onmiddellijk Dixon. Quax en Hildenbrand mee. Bij het opkomen van het laatste rechte stuk zette Viren nogmaals aan. Hij maakte zich los van zijn concurrenten en zegevierde overtuigend in 13.24.76. Dick Quax werd tweede. Op de lijst van Olympische winnaars van het hinkstapspringen komen na de tweede wereldoorlog maar wier namen voor: Arne Ahman (Zweden), Adhemar de Silva (Braz), Josef Schmidt (Pol), en Viktor Sanejev (Rusl). In München evenaarde Sanejev zijn illustere voorgangers uit Brazilië en Polen, die elk tweemaal achter elkaar hadden gezegevierd. „Toch was mijn eerste Olympische titel in Mexico de mooiste, aldus de bijna 31-jarige sportleraar uit Tiflis, „als ik toen de ervaring had bezeten die ik nu heb, had ik waarschijn lijk een wereldrecord gevestigd dat vergeleken kan worden met de 8,90 meter die Bob Beamon toen bij het verspringen haalde." Viktor Sanejev, die in acht jaar maar een keer verslagen is, denkt nog niet aan ophouden. In 1978, bij de Europese kampioenschappen in Praag wil de Rus er opnieuw bij zijn. Aan de finale van het hoogspringen heren, die als een van de hoofdnummers op het programma van de laatste dag staat, zullen slechts veertien atleten deelnemen. Gisteren bij de kwalificatie was voor 23 van de 37 ingeschreven deelnemers de eis van 2,16 meter te zwaar. Tot de afvallers behoorden onder anderen de Hongaren Kelemen en Major, twee hoogspringers die resp. 2,22 meter en 2,24 meter achter hun naam heb ben staan. De Japanner Katsumi Fukura werd op bijzon der ongelukkige wijze uitgeschakeld. Fukura, die tot 2,13 meter foutloos gesprongen had. brak na zijn geslaagde tweede poging op 2,13 meter bij de landing enkele middenvoetsbeen tjes en moest op een brancard worden wegge dragen. Onder de veertien finalisten bevinden zich drie Amerikanen: wereldrecordhouder Dwight Sto nes. Bill Jankunis. die Stones bij de Olympi sche kwalificatiewedstrijden in Eugene ver sloeg, en Jim Barrineau. Ook de twee inge schreven Russen Sen Joekov en Boedalov haalden de 2,16 meter gemakkelijk. DwightStones werd door de ruim 42.000 toeschouwers bij elke aanloop uitgefloten. De Amerikaan heeft het bij het Canadese publiek verbruid door uitlatingen die hij twee weken geleden bij zijn terugkeer naar de Verenigde Staten na een verblijf van twee dagen in het Olympische dorp heeft gedaan. Volgens de wereldrecordhouder deugde er van alles wat de Canadezen hadden gedaan in de voorberei ding van de Spelen niets. Zo sluit een tienkamper zijn wedstrijd af. Bruce Jenner (rechts) had daarbij alle reden om te juichen. Drie jaar trainen had een fantastisch wereldrecord opgeleverd. Bruce Jenner. Trainen, trainen. Dag in dag uit, jaar in, jaar uit. „Maar dat kon alleen omdat ik Christie had. Zij is gaan werken, heeft het brood voor ons beiden weten te verdienen. Want zelf had ik geen tijd om te werken. Even heb ik het geprobeerd. Als bankbediende. Maar dat ging gewoon niet. Als Ik even vrij had, stond ik een of andere rare beweging te maken. Net alsof ik over een horde stapte of een speer weg wierp. Ik was altijd met de tienkamp bezig. Christine is toen maar als stewardess gaan werken. Ik kon thuis blijven. En me op Montreal voorbereiden." De laatste drie jaar heeft Bruce Jenner dertien tienkampen afgewerkt. De meeste werden ge wonnen. „Maar deze triomf is natuurlijk de mooiste". Bruce Jenner heeft de weg naar de Olympische titel in Montreal heel voorzichtig weten op te bouwen. Na de eerste vijf onder delen stond hij achter de Westduitser Guido Kratschmer en de Russische winnaar van München Nikolai Avilov op de derde plaats. Na zeven nummers was Jenner al naar de tweede positie opgeschoven, maar nog steeds zat de Rus Avilov voor hem. „Ik heb me echt geen zorgen gemaakt, want ik wist dat, wan neer ik Avilov goed zou volgen, mijn 1500 meter veel sneller was dan die van hem." Bruce Jenner liet het niet op de laatste afstand van de tienkamp aankomen. Na het polsstok hoogspringen en het speerwerpen was ineens Avilov nergens meer. „Ik weet niet wat hij had, maar na zijn 4.45 meter met de polsstok was de Rus zichzelf niet meer. Misschien dat hij. teveel gedacht heeft aan mijn sprong van 4.80 meter met de polsstok", legde Jenner schou derophalend uit. De prestaties van een ander zijn voor Jenner totaal niet belangrijk. „Op een Jack Arentsen tienkamp moet je alles met jezelf uitvechten. Gelukkig heb ik me twee dagen lang volkomen kunnen beheersen. Voelde ik me zo koud als een vis. Dat moet ook wel, want anders kun je een teleurstelling tijdens een bepaald num mer niet verwerken. Je moet toch verder. Steeds weer naar een ander onderdeel. En daar zoveel mogelijk punten zien te pakken." En dat deed Bruce Jenner op een geweldige manier. Was de start van zijn tienkamp even wichtig, de finish overdonderde iedereen. Eerst een speerworp van 68.52 meter en toen die afsluitende 1500 meter. Een afstand die voor een tienkamper gelijk is aan de mara thon. Maar Bruce Jenner ging door. En zijn eindtijd van 4.12.61 was ruim voldoende on een fantastisch wereldrecord te realiseren. De 8454 punten van Avilov waren uit de atletiek- geschiedenis verdwenen. „Oh, wat ben ik gelukkig. Maar waar is Christie nu? riep Bruce Jenner en toen hij omgeven door Amerika nen op weg ging naar het Olympisch dorp. Pas voor de ingang van het dorp trof Bruce zijn vrouw. Het feest begon toen pas echt voor hem. MONTREAL Lasse Viren, die afgelo pen maandag voor de tweede achter eenvolgende maal de tien kilometer won, is gistermorgen door een com missie van het Internationale Olympi sche Comité gehoord. De Finse atleet had nadat hij zegevie rend over de streep was gegaan een ereronde gemaakt waarbij hij zijn spi kes van een Japans merk demonstratief omhoog hield. Viren heeft vier jaar geleden in München hetzelfde gedaan. Toen liep hij op spikes van Westduits fabrikaat. Het IOC heeft Viren gewaarschuwd niet meer op demonstratieve wijze het merk van zijn spikes te tonen. Er zijn verder geen maatregelen genomen. r MONTREAL Niemand had het verwacht, naar het gebeurde toch. In het Olympisch itadion kon de Amerikaanse tienkamper Bru- ie Jenner zich niet langer bedwingen. Hij neens bezitter van de Olympische titel en rereldrecordhouder bleek een normaal nens van vlees en bloed. Hij huilde. froeg of iemand zijn vrouw Christie had lezien. let twee dagen durende slopende werk met Ie tien atletiekonderdelen had hem niet onbe- oerd gelaten, fysiek leek de man uit Californië udenP te storten- Later toen hii met de Qouden en hpedaille in de gangen van het stadion liep, ie daPas echter 9een sP°or meer van die eerste volle*l'nuten na de grote tr'om* te merken. Bruce de jenner was weer de man uit Californië, zoals edereen hem kende: koel, zakelijk en stipt jekleed. De haren keurig gekamd, in het irainingspak waren zelfs scherpe plooien te !e' P'vinden. het g smakte eerste reactie van Bruce Jenner, die zes persoonlijke records verbeterde, was overi- JTY-jens wel enigszins verklaarbaar. De laatste jkflrie jaar heeft hij er alles aan gedaan om juist n|n Montreal in topvorm te zijn. Vier jaar ansegeleden in München stond de nu 26-jarige mpisBruce Jenner aan het begin van zijn tienkam- medploopbaan. En de 85 kilo wegende Jenner :J'..mweet nog precies te vertellen, wat toen door i u"%ijn hoofd speelde. „Ik zag de Rus Nikolai d Avilov met een totaal van 8454 punten kam- J^'pioen worden. Zelf stond ik met 7722 punten bp een bescheiden tiende plaats. Met mijn scoQyrouw Christie heb ik kort daarna afgesproken a9 ,ndat ik ook naar de top wilde. Dat ik de top teneens wilde winnen, e opi 1 de („En Montreal werd een hoogtepunt. Op in- drukwekkende wijze ging hij langs de tien ilkaabndërdelen. Eindigend met een totaal van maat8618 punten. De Rus Avilov die hem vier jaar naar geleden inspireerde om keihard voor een Olympische tienkamp te gaan werken, was als wereldrecordhouder aan de kant gezet. Met liefst 164 punten was het wereldrecord gebro ken. En Jenner had sinds 1972 zijn eigen totaal met liefst 896 punten weten op te schroeven. Op de tienkamp was ineens het ongelooflijke gebeurd. Koning der atleten is de toevoeging die de winnaar van de Olympische tienkamp meestal krijgt. Voor Bruce Jenner is die benaming te zwak. De 26-jarige Amerikaan, die met 8618 punten voor een zeker met electronische tijd waarneming voor onmogelijk gehouden we reldrecord zorgde, past beter de betiteling keizer. Brood De laatste drie Jaar ging er nog maar een ding door de gedachten van Christie en Christie Jenner, de vrouw die ook haar aandeel heeft in het wereldrecord dp de tienkamp, zat op de tribunes en leefde mee. Lasse Viren was moe na zijn triomf op de vijf kilometer, waarmee hij werd toegevoegd aan de Olympische lijst van onvergetelijken. Ondanks de dopinggeruchten, die door de Fin werden weggewimpeld. Quax solidair met Afrikanen 2w3fG hlGSSUCG werj MONTREAL Dick Quax, de Nieuwzeeland- >t he se Zj|veren medaillewinnaar van de vijf kllo- Itrok meter heeft zijn sympathie betuigd met de Ko®' Afrikaanse zaak. cendf ik ben het er bepaald niet mee eens dat onze "yse rugbyers een trip naar Zuid-Afrika hebben dit gemaakt en ik kan me de gevoelens van de Afrikaanse landen goed indenken", aldus ■»PPf Quax. „Het is jammer dat de Afrikanen uit n d< protest Montreal hebben verlaten. Maar ik vind wel dat de Nieuwzeelandse autoriteiten er de evor verantwoordelijkheid voor dragen". ij df 2 Hildenbrand viel niet per ongeluk Hee MONTREAL Klaus-Peter Hildenbrand, die nettt met een spectaculaire val door de finish het ininf brons op de 5000 meter veroverde, vertelde 5ruir na afloop van zijn race niet van vermoeid heid te zijn gevallen, toon', ..Ik was niet uitgeput, zoals het leek. Ik heb sren mij bewust laten vallen in de poging het brons iettf te pakken". De Westduitser heeft de techniek (6—3 die schaatsenrijder Kees Verkerk in zijn laatste haan jaren toepaste: met de hand doorbreken van igter de foto electrische cel, alleen maar geperfec- kenj tioneerd. En naar bleek met succes. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL De Belgische atletlekploeg die vol verwachting naar Montreal was gereisd en die In tussen al zoveel teleurstellingen heeft te incasseren gekregen (Puttemane), heeft opnieuw met een enorme tegenslag te kampen. Gaston Roeiants, het 40-jarige atletiekwonder die in Montreal voor de vijfde keer aan de Spelen zou deelnemen, zal waarschijnlijk niet op de marathon starten. De teamarts van de Belgische equipe constateerde gisteren een ernstige spierscheuring in het dijbeen van Roeiants. Het eventueel niet meelopen van Gaston Roeiants betekent een lelijke streep door de rekening van Roeiants die op zijn veertigste jaar de wereld nog een keer wilde bewijzen dat hij nog wel degelijk bij de atletiektop hoort. Hij startte vorig jaar decem ber zijn voorbereidingen al voor Montreal en demonstreerde tijdens diverse wedstrijden een vorm die verwonderlijk was voor een man van zijn leeftijd. Geen dramatisch, maar „ingestudeerd einde van de vijf kilometr. Klaus Peter Hildenbrand greep brcns dankzij een val. De Westduitser bleef languit liggen, genietend van zijn geslaagde „tactiek". MONTREAL Eltjo Schutter zat gisteren in een heel andere functie dan hij ver wacht had in het Olympisch stadion. De Nijmeegse tienkamper, die wegens zijn dijbeenblessure in de morgenuren van ver dere deelneming moest afzien, werd door de NOS-radioploeg in Montreal gecharterd als commentator voor zijn specialiteit. „Ik vind het wel leuk omdat ik nu precies kan zien wat er gebeurt, maar het liefste was ik toch op de baan bezig geweest".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11