Gratis voorlichting bij aankoop boerenkaas A. DUIF Per honderd liter melk voeg ik daar dan twee liter aangezuur- de melk aan toe, waardoor het „kazingsproces" op gang wordt gebracht. Voor iedere honderd liter gaat daar dan KNIERTJE IN KLEDERDRACHT IS EEN AFLOPENDE ZAAK Onder redactie van Leo Thuring Foto's Simon E. Smit DONDERDAG 29 JULI 1976 LEIDSE COURANT i MIEN VAN DER WEIJDEN: PAGINA 5 Driehonderd gulden boete voor winkel diefstallen De beer J. Duif beeft zo'n indrukwekkende hoeveel heid tabak van de politie, dat bij er royaal een siga renwinkel aan beeft over gehouden. Dat pand aan de Gevers Deynootweg 150 ligt schuin tegenover een politiebureau, maar ondanks bet feit, dat Her mandad zo goed als op zijn lip zit is 's beren Duifs kostbare étalageruit inmiddels al twee keer gesneuveld. „Ik mag dus aannemen", concludeert de sigarenwinkelier, „dat watjes voor de oren tot de standaarduitrusting van bet Haagse politiekorps behoren. Anders bad de dienstdoende agent zeker even naar bet raam van zijn wachtlokaal gelopen, toen bij glasgerinkel boor de." „Het valt me trouwens toch op, dat er 's avonds en 's nacht verdacht wei nig politiecontrole is in Scheveningen. Overdag kun je niet opkijken of je ziet weer een witte merce- des voorbij zoeven met lustig tortelende wetsdie- naren van beiderlei kunne aan boord. Ik heb soms zelf het gevoel, dat die mercedessen dienst doen als trouwauto. Maar de zon is nog niet in de zee gezakt of het witte wagen park lost zich volledig op. Op zulke momenten rijst bij mij de vraag: „Als de politie mijn beste vriend is, waarom is hij dan ook niet mijn beste buurman?" Heer Duif heeft nog een tweede grief: „Sinds op de parkeerplaats naast het voormalige Palacehotel de bewakers zijn vervangen door een volautomatische slagboom lijkt mijn zaak op een grenswisselkan toor. Om de haverklap stormen hijgende Duitsers bij me binnen met een Mark in hun hand, die ze willen ruilen voor één van mijn dierbare guldens. En als je dan naar buiten kijkt zie je vóór die slagboom een snel groeiende rij auto's staan. Vraag van mijn voor- en najaar is dat iets meer omdat de melk dan vol ler is". Ieder jaar begint zij rond half mei met de kaasbereiding. „Om een voorraadje te kwe ken". „André en ik zeggen al tijd tegen elkaar: Het is niet best als de kaas zolang blijft liggen tot ze belegen wordt. Want dat betekent dat er slecht verkocht wordt. Geluk kig hebben we dat in de afge lopen 21 jaar nog maar zelden meegemaakt". En met die op merking helpt Mien meteen het misverstand uit de wereld, dat jonge kaas van de melk van jonge, belegen kaas van de melk van belegen en oude kaas van de melk van oude koeien wordt gemaakt. „Je zal ze de kost moeten geven die dat werkelijk denken", lacht zij breeduit Als je jonge kaas een half jaar laat liggen is het belegen kaas geworden en als je maar genoeg geduld hebt wordt het vanzelf ook wel ou de kaas". De souplesse waarmee Mien tot dusver haar verhaaltje heeft afgedraaid doet vermoe den dat ze al meer dit soort" vragen heeft gehad. „Klopt he lemaal", zegt Mien. „Veel men sen uit de stad, die aan de weg het bord „echte boerenkaas te koop" zien staan, grijpen de kans aan om naast een stuk kaas ook nog wat over de bereiding ervan te weten te komen. Want in welke stadse supermarkt kan men je daar nu iets over vertellen?" Goudse Mien en André van der Weijden met hun zoon Wilfried, die later ook boer wil^ worden. ALPHEN AAN DENRLJN/DEN HAAG De Haagse politie rechter heeft een 30-jarige in woonster van Alphen aan den Rijn veroordeeld tot 300 gulden boete. De Alphense had uit een winkel in haar woonplaats onder meer twee dozen met kinderspeel goed. een kinderpyama en een kinderjack gestolen. Uit een an- i dere winkel nam ze een fles i bessenjenever, een pet, een set i lakens en twee flesjes eau de cologne mee zonder te betalen. "Dat gaat allemaal ten koste van de middenstand, die het toch al moeilijk genoeg heeft", berispte de politierechter de Alphense. WÊÊ KEIZERSTRAAT OP 14 AUGUSTUS HYDE PARK CORNER VOOR PRAATGRAGE SCHEVENINGERS KUST EN TE KEUR Er komt maar geen einde aan de festiviteiten langs de Noordzeekust. Als u eindelijk uitgekeken bent op de springende, boksende, zwemmende, duwende, zwetende, scheldende en konkelende meute in Montreal kunt u vanavond op de Pier in Scheveningen een optreden meemaken van Ferrari en het zoetgevooisde, bronzui- vere duo Saskia en Serge. Presentatie Viola van Emme- nes. Dan vrijdag 30 juli: om één uur handjes uit de mouwen op het Nautica-platform om één van de prijzen te be machtigen, die Tony Berk dan uitdeelt. Om acht uur slaat de drumband Klank en Kleur er lustig op los. Dat gebeurt op de Promenade. En om acht uur start van een oorverdovend spektakel, waarvoor Long Tall Ernie en zijn schokschouderende Shakers tekenen. Uiteraard weer op die ouwe, trouwe Pier. Zaterdag 31 juli: om tien uur zwerftocht van steelband en vuurspuwers over de bele Pier. Om één uur boksde- monstratie op de Promenade door Bally te Pas. Om één uur speelt Will Luikinga bet spel Will Wil Wel". Om twee uur kindermatinee op het Festival-eiland. In Katwijk om negen uur vanavond begin van een lam- pionnenoptocbt aangeboden door de VVV Katwijk. Hie raan zal door verschillende muziekkorpsen worden mee gewerkt Op vrijdag 30 juli bridgedrive in sporthal Cleyn Duin aan de Stadhoudersdreef. Inschrijven tot kwart voor acht vanavond. En zaterdag krijgt u de laatste kans om bet roetzwarte spoor van een smal spoorlocomotief te volgen door de Katwijkse duinen. Vanaf tien uur op elk beel uur tot vijf uur. et NIEUWKOOP oestaan ze m eigenlijk nog wel, die kaas boerinnen met appelrode wangen en gezellige worstar- men? Slechts de STER-recla- me en de etiketjes van de 1 ouderwetse melkzeep herinne- et ren een enkele maal aan deze i,vj vrouwen, die met een juk op 10 de schouders en melkemmer- :m< tjes aan weerszijden vrolijk sb rondstruinen door het land waar het leven goed is. Fictie, maar ook anno 1976, getuige de nimmer aflatende i"11) stroom reclame en adverten- irin „echte boeren- ra3 kaas" hemelhoog wordt aange prezen, lopen er nog voldoen de kaasvoerinnen vrolijk rond. nM Eén ding moet echter goed duidelijk zijn: echte boeren kaas bestaat niet, echte BOE- RINNENKAAS wel! Aan het Nieuwkoopse Zuid einde staat zo'n onvervalste kaasmakerij, compleet met kaasboerin. Nadrukkelijk aan wezig en moeilijk te missen gezien het levensgrote bord „Boerenkaas te koop". al i i del H! Dolle Mien Het Zuideinde 3c. Dat is het i domein van Mien van der Weijden. Mien is één van de pakweg zes kaasboerinnen in Nieuwkoop. Van ver voor het >i ochtendkrieken tot even na de i middagthee staat Mien gebo- I gen over tobbes en persen. I Alleen bij Mien ontbreken I vooralsnog de appelrode wan gen en de worstarmen. Mien is namelijk een wat „Dolle Mien". „Want", zegt zij, „ik werk omdat ik me nuttig wil s J maken. Huismoedertje spelen jjj en handwerken geeft mij nu jjpji eenmaal niet een optimale be- 1 vrediging". Mien woont samen met haar man André ruim 21 D jaar aan het Zuideinde. Al even zovele jaren zit Mien tus- )UJ sen de kazen. Tussen toen en ro"n twaalf jaar geleden kreeg ,en Mien ook nog eens vier kinde- it Het bord dat Mien en André langs de het Zuideinde lieten zetten om toeristen op hun activiteiten attent te maken. ren, drie meisjes en één jon gen. Voor het bedrijf hadden het misschien beter drie jongens en één meisje kunnen zijn. „Ach", oordeelt Mien, „dat is slechts ten dele waar. De mei den hebben altijd goed meege holpen en ook Wilfried steekt zijn wens, om later het bedrijf van zijn vader over te nemen, niet onder stoelen of banken. Bovendien wordt mijn man al 21 jaar lang bij het melken geassisteerd door ome Cor Kester. Dus wat dat betreft loopt het met drie meiden en een knul ook als een trein". Mien (46) en André (51) begon nen in 1954 met de verkoop van eigengemaakte kaas aan dorpsgenoten, maar zo'n jaar of tien geleden werd de vraag naar hun kaas aanzienlijk gro ter door de. opkomst van het toerisme. „En nu", stelt Mien met een tevreden gezicht, „gaat het gros van onze pro- duktie naar de toeristen". En om een indruk te geven van hoeveel dat nu eigenlijk is, Mien maakt volop kaas. Goud se kaas wel te verstaan. „Want", stelt Mien, „Nieuw koopse kaas bestaat niet. Nieuwkoop valt namelijk in het kaasdistrict Gouda en der halve is kaas uit Nieuwkoop Goudse kaas". De samenstelling van de we reldberoemde Goudse kaas is nog eens 25 gram stremsel bij. Stremsel, noodzakelijk om de kaas stevig te maken, bestaat uit het aftreksel van nuchtere kalvermagen. Dat komt uit een laboratorium in Gouda. Tenslotte gaat er nog wat sal peter in de melk om de korst- vorming op gang te brengen. Dan wordt de inhoud van de tobbe goed doorgeroerd en blijft 20 minuten staan. Na twintig minuten is er dan ee scheiding opgetreden tussen vaste stof, waar de kaas van gemaakt wordt, en een wateri ge stof, dat wei wordt ge noemd. De wei wordt afgetapt en de achterblijvende vaste stof wordt verhit tot 36 gra den. Door het verwarmen krimpt de vaste stof in en er ontstaat weer een afscheiding van vloeistof. Ook dat wordt afgetapt. Wat dan overblijft wordt in stukken gesneden, in doeken gewikkeld en onder de persen gezet. Na twintig uur gaan de inmiddels ontstane kazen al naar gelang het wicht een tijd in het pekelwater om er smaak aan te geven. Na twee dagen drogen heb je dan volvette jonge graskaas", be sluit Mien haar verhaal. Markten Rijnsburg, bloemen 28 juli Alstroe- meria 3060. 0,422, Amaryllis 2030, 0,588, Anjers Am. 58175, 0.418, Anthurium 8300, 1,478, Asters 4472, 1,512, Calla 1415, 0.506. Campanula 3880, 0,341. Chrys. Gepl. N.C. 4930, 0,749, Chrys. tros N.C. 14. 1.550. Chrys. Tros Jr. c. 18603, 3.455, Dahlia 9415, 0.182, Eike- blad 150, 0,242, Freesia 6786, 1,767, Gerbera 4350. 0,580, Gladiolen 348907. 0,280, Glad. colvills 18921 0,266, Glad. nanus 145270, 0.236. Godetia 165. 1,659, Helianten 200, 0,220. Ins 4984. 2,981, Lelie kelk 9740, 0,465, Lelie tak kas 119690, 0,547, Liatris 116871, 0,203. Margriet 4344. 0,857, Orchideeën 560. 0,818. Omithogalum 78883, 0,078, Ro zen grootbl 7080, 0,286, Rozen kleinbl. 30620, 0,137, Scabiosa 2800, 0,195, Snijgroen 1898, 0,861, Statica 27586. 1,249, Stephanotis 30. 0,030. Violieren 80 0,120, 2e srt per stuk 39.659. 0,269. I anjers tros 11010, 0,458. Rozen Baccara 17460, 0.281. Rozen Soma 11060. 0,241, Stro/droogbl. bew. 703, 3,187, Div. snij bloemen 27660, 1,844. div. snijbloemen 127301 0,330, Orchid, arach. imp 952, 0.800, Orchid, dendr imp 6080, 0,117, Div. snijbl. imp. 70. 2,943, Begonia 532, 2,336. Roelofarendsveen. bloemen 28 juli Agapanthus 31.19 p.s. Anjers tros 30.50 ps. asters 140.09 pb., Chrysanthen stuks 49,04 p.s.Chrys. tros 186,95 p.b. Chrys. Jaarrond spider 311.06 p.b Wirrals Su preme 90.00 pb. Dahlia 135,56 pb. Ger bera 41.85 ps. Gladiolen: Bomois. Me mory, Eurovision, Flowersong. Carmen, Cordula. Life flame, Spie and span. Peter Pears, Sprint 250415 pb. lelie 53.35 psLiatris 13357 pb. Montbretia 215,59 pb. Ormithogalum 123,65 pb. Staticen 125,70 pb. Rozen: Belinda, Carol. Evergold. Garnette. La Minuette. Marimba. Zorina. Baccara, llona. Est Ofarim. Annabel. Motrea. Teach In.Gol den Times Mercedes, Sonia. Yellow Belinda. Ufirame 15—65 pc. Iris: Prof Blaauw Ideaal. 217.50 pb. Freesia: Apol lo. Aurora. Ballerina. Fantasy. Blue Hea ven. Golden Yellow. Golden Melody. Gemengd 146.87 pb. Anjers Alice, Car naval. C harmeur. Rose. New Arthur, Keefer, lyora, Le Reve. Rode sim. Espe ra nee, Dark Lena, witte sim. Helga Mad- ja. Sacha, Yellow dusty 40—59 ps, Eryn- gium 180—250 pb. Het is bijna gedaan met de klederdracht in bet vis sersdorp Scheveningen. Nog zie je ze lopen, de be legen meisjes Taal, Toet en Van der Toorn. De bonte doek om de pronte schouders en de blinkende p kapsieraden fier in de zee- wind. Hun fotogenieke p verschijning drijft de om- I j zet van Kodak en Agfa nog steeds op, maar niet meer voor lang. Moeders' P dochteren hebben Knier tjes camouflagekledij al lang vervangen door des Iandmans confectie en zijn niet langer gewilde prooien voor smalfilmers en kleinbeeld-gluurders. Die moeten zich nu behel pen met een enkele ver dwaalde vissersvrouw van een eerbiedwaardige jaar gang, die de tijd nog beeft meegemaakt, dat aan elke makreel het werkmans- zweet van een onderbe taalde pikbroek kleefde. Maar ook in die generatie wordt de rij van kJeder- •drachtigen langzaam, maar oh zo zeker uitgedund. Zelfs het orgelend Sche- venings Vissersvrouwen- koor deelt in de malaise en telt onder alten en sop ranen nog slechts een handvol leden, die hun zil- kant: „Waarom plaatsen de heren ambtenaren ten gerieve van de buitenlan ders geen wisselautomaat bij die slagboom? Dan kan ik tenminste mijn eigen klanten naar behoren te woord staan". En nou hij toch zo lekker bezig is wil hij ook nog De vermaarde Hyde Park Corner in het hart van Londen, sinds jaar en dag de openlucht-preekstoel voor keuvelaars en klesse- bessen uit alle windstre ken krijgt voor één dag concurrentie uit Scheven ingen. Op 14 augustus krijgen alle botermalse babbelaars uit het vissers dorp de kans om op een zeepkist in de Keizer straat hun gemoed te luchten. Sterke verhalen, zeemansleed, visserslatijn en pikbroekpraet zullen dan het zwerk vullen en de oren van de praatzieke jury doen tuiten. De Scheveninger, die de gaafste babbel ten beste geeft, zal 's avonds tijdens het grote slotfeest van het Pier-festival in het Sche- veningse Circus-theater zijn verbale hoogstand nogmaals mogen herhalen. Ook krijgt hij als genoeg doening een reis naar Hy de Park Corner in Londen aangeboden. Scheveningers, die op 14 augustus hun overvolle hart willen luchten en volk en vaderland met hun au thentieke vertellingen wil len ontroeren en verma ken, Jcunnen zich nu al op geven bij het Evenementen Comité Scheveningen, ge vestigd in het voormalige Palace-hotel aan de Gevers Deynootweg in Schevenin gen. U kunt ook bellen 514811. voegt zij er trots aan toe: „Vo rig jaar hebben we een kleine 3200 kg kaas gemaakt Drie kwart daarvan verdween in de magen van de toeristen". Graskaas De Van der Weijden houden zich om een aantal redenen uitsluitend 's zomers met het kazen bezig. „Allereerst zijn we in de zomer verzekerd van een goede afzet vanwege de talloze toeristen", zegt Mien met het inzicht van een gedi plomeerd bedrijfseconoom. „Voorts liggen de melkprijzen aan de fabriek 's zomers aan merkelijk lager dan in de win ter. En tenslotte verkoopt de zomerse graskaas aanzienlijk beter dan de hooikaas die je in de winter krijgt, wanneer de koeien op stal staan". Alleen de ochtendmelk wordt door Mien tot kaas verwerkt en dat zijn dagelijks zo'n 370 litertjes. „Gemiddeld levert dat rond de 37 kilo kaas op", weet Mien te vertellen. „In het op de keper beschouwd vrij eenvoudig. „Alleen de arbeid die daarvoor verricht moet worden is behoorlijk com plex", start Mien de onthulling van haar kaasmysterie. „Voor tien kilo kaas heb ik zo'n hon derd liter melk nodig. Als die melk 's ochtends van het land komt, worden de bussen in een grote tobbe leeggestort. te uitmonstering ook bui ten de uitvoeringen dra gen. De meeste zangeres sen maken slechts van de noot een gecostumeerde deugd en doen hun kleder dracht na het laatste lied in hun koffer. Zo sterft wederom een stuk folklore aan de Ne derlandse kust De omslag doek opgedoekt. Kappen met die kap. Onze kinderen zullen straks naar een museum moeten gaan om te zien, hoe feestelijk Schevenin gen er eens heeft bijgelo pen. wel kwijt, dat hij het Kur- haus nog steeds een kreng vindt. „Als dat een monu ment is van onvergankehj- ke waarde", roept hij gramstorig, „dan is elke openbare waterplaats ook een monument. Doe me alsjeblieft een lol en spaar me de krokedillentranen, die voor die puinhoop ver goten worden. Het Kur- haus was vijftig jaar gele den al een monster met een slaapmuts op en dat is het nog steeds. Ik heb het vorig jaar al gezegd: voor mij mogen ze er rustig een feestehjke fik in maken. Mijn aanbod om dan gra tis lucifers ter beschikking te stellen geldt nog steeds". ,,Als de politie mijn beste vriend is, waarom is bij dan ook niet mijn beste buurman

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5