HUILDE Q29 xN EVERT KROON Verkeerde keus van Geert Bakker kostte brons Veiligheidsdienst neemt ook geruchten serieus MONTREAL'76 4 ra DMr I Bronzen medaille juiste beloning Joegoslavië bespot in eindstrijd Zeilers staken schip in brand Medailleverdeling Terroristen op weg naar Montreal? Met twee man tracht Joegoslavië Phil Dent te stoppen. Tevergeefs, Amerika was gisteravond niet te stoppen in de jacht op goud. MONTREAL Er bestaat nog Iets anders dan het bas ketbal dat In Europa wordt gespeeld. Hoe verschillend dat Is heeft Joegoslavië gis teravond ondervonden In de eindstrijd van het Olympi sche basketbaltoernooi. De Joegoslaven wer den, aan het eind van een uiterst succesvolle reeks wedstrijden In Canada, eerste In het voor-olympisch toernooi van Hamilton, be dwinger van Rusland in de halve finale in Montreal, weggespeeld door de Verenigde Staten, 95—74. Door een formidabele Amerikaanse ploeg, dat wel. Een team dat bovendien geirriteerd raakte door de bonkige speelwijze van de Joegosla ven en door de, niet geheel misplaatste, gedachte dat de Canadese scheidsrechter Foxcroft bezig was het minderwaardigheids complex van een ganse natie uit te leven in dit duel. Piet Leegwater die koel als altijd bleef, liet zich gelukkig niet verleiden tot compensaties, maar kreeg het door zijn part ner wel moeilijk. De ongelijke strijd werd in wezen als in de eerste minuten geslist. In de eerste minuten faalde de kleine Joegoslavische „guard" Zoran Slavnic, Adrian Dantley en Bill Buckner misten niet. Die 80 van de eerste twee en een halve minuut heeft lang nagewerkt. Slavnic werd door coach Mirko Novosel naar de kant ge haald en van dat moment ging het iets beter met de Joegoslaven die niet langer volledig werden overspeeld. Hoewel het tempo hen eindelijk voortdurend boven het hoofd groei de. De Joegoslaven wilden dan desnoods wel berusten als het maar met ere ging. Omdat de Verenigde Staten echter in de tweede helft even een wat minder sterke periode kenden, sloeg de vlam weer in de pan. Door Kicanovic en Dalipacic (samen na rust goed voor 28 punten) slonk de achterstand tot maar tien punten 56—66 na negen minuten in de 2e helft. De Balkanploeg gooide er nog een schep kracht bovenop, maar die had in het belang van een eervolle vrede achterwege moeten blijven. De Verenigde Staten werd echt boos en haalde nog even vernietigend uit. Het pijnlijkst in de laatste anderhalve minuut toen Phil Ford en Bill Buckner de sterkste Europese ploeg tot oneindig ge noegen van ruim 17.000 toeschouwers 'inaal voor aap zetten. Het eindsignaal was een nog altijd zilveren verlossing van een duel dat geen krachtmeting maar een demonstratie van slechts een ploeg was. KINGSTON De Britse zeilers Allan Warren en David Hunt waren zo ontevreden over hun veertiende plaats in de Tempest-klasse van de Olympische zeilwedstrijden in Kingston dat zij vlak voor het einde van de laatste race hun boot in brand staken en overstapten in een begeleidingsschip. De boot, die 10.000 gulden heeft gekost, brandde volledig uit waarna de resten naar de diepte zonken. Warren en Hunt eindigden tijdens de spelen van '72 in Kiel nog als tweede en waren vol hoop en goede moed. maar ook beladen met een doos lucifers, naar Canada vertrokken. MONTREAL Ivo Trumbic liet een ferme pils aanrukken, zette het glas aan zijn mond en klokte het gerstenat In één grote teug naar binnen. De ondraaglijke spanning, die in de laatste dikke twintig seconden van het polo duel Italië-Nederland de coach het zweet in zijn handen had bezorgd, was weggespoeld. Op een tafel liet hij elf flesjes en glazen neerzetten. Voor het eerst na lange tijd - de meesten wisten niet eens meer hoe lang - genoten ook zijn discipelen van een koel glas bier. Het brons moest gevierd worden, meteen. „Ik vind het een enorme prestatie van de spelers", strooide Ivo Trumbic zijn lof rond. Als outsider was het poloteam naar Montreal gegaan. Er was kritiek geweest Het thuisfront zag er niet zo bar veel in. Dat prikkelde de spelers en zij speelden een voortreffelijk toernooi, dat hen in de finale poule bracht. Daarin werd met 3-2 van West- Dultsland en met 5-3 van Joego Slavië ge wonnen, er werd tegen Roemenië met 4-4 gelijkgespeeld. Trumbic nogmaals: „Door een onbegrijpelijke blunder van scheidsrech ter Fellx ontging ons toen een punt". Van Hongari|e, ongenaakbaar in de elndpoule werd verloren met 5-3. Zo ontstond de enerverende slotperiode waar in Roemenië zich nog aanmeldde als medaille- gegadigde door met 5-3 van West-Duitsland te winnen en zodoende ook vijf punten te vergaren maar met veel indrukwekkender doelcijfers als Nederland, dat ncfg tegen Italië moest aantreden. Bij verlies zou de ploeg buiten de prijzen vallen, bij een gelijkspel zou Herman van Bergem het zilver naar Italië gaan door betere doelcij fers (meer treffers geproduceerd) en het brons naar Nederland. En zo gebeurde het. Aan winst op de geroutineerde Italianen die altijd al potentiële medaillewinnaars waren in welk toernooi ook, durfde Nederland nauvyelijks te denken. „Dit team was bovendien wel erg sterk", oordeelde Ivo Trumbic, „hoewel het afhangt van Ginanni de Magistris. Als die er. niet bij zou zijn, is Italië niet meer dan een middelmatig team". In zijn actieve tijd heeft Ivo Trumbic met het Joegoslavische team meermalen met De Magi stris in het water gelegen. Inderdaad een magistrale speler. Maar Trumbic kent precies zijn bewegingen en had Jan Evert Veer daar van nauwkeurig op de hoogte gebracht. Toch ging het tweemaal mis. „Dat kwam omdat De Magistris dan een halve meter wegzwemt en de andere spelers dan beter gedekt hadden moeten worden. Dat waren géén zwakke mo menten van Veer", aldus Trumbic. Grote klasse Glannl de Magistris maakte gelijk, pal nadat Nederland door Hans van Zeeland uit een strafworp de leiding had genomen. Hij toonde daarmee aan dat hij de wellicht beste mid- voor ter wereld is. Met een prachtige treffer demonstreerde de Italiaan zijn grote klasse. Er viel een periode van „spelstilte". Een logisch gevolg van de situatie op de ranglijst. Italië hoefde niet zo nodig te winnen want meer dan zilver was toch niet te behalen. En daarvoor was een gelijkspel voldoende. Omdat Nederland ook geen risico mocht nemen, viel de wedstrijd enigszins stil. Het plaatsen bij Nederland was slordig, het schieten onvol doende en vooral te weinig. Toen Nico Lande- weerd en Marsili beiden het water uit moesten, zag De Magistris weer een gaatje en was Evert Kroon, die verscheidene saves verrichtte en daarmee zijn faam als één van de beste doelmannen ter wereld onderstreepte, gesla gen en leidde Italië met 2-1. Een stand die de zuiderlingen de derde speeltijd op vrij simpele wijze konden handhaven. Waar bleef het heilige vuur waarmee Neder land de medaille veilig kon stellen Sinds Londen 1948 - ook brons - had het poloteam er vergeefs op gejaagd. „Daardoor juist", verduidelijkte Ivo Trumbic. „Voor het eerst na zo'n lange tijd was die kans er en dat legde een enorme druk op de spelers, een psycholo gische vooral. Maar eerlijk gezegd heb ik me er niet zo druk om gemaakt. Ik verwachtte een medaille al lang. In Nederland stond men daar altijd sceptisch tegenover" Misser Ivo Trumbic kreeg het gelijk aan zijn zijde. Maar wat moet er in hem zijn omgegaan toen eerst Van Zeeland vrij voor doel het hoofd kwijt raakte en gruwelijk miste in de vierde periode en daarna Marcello del Luca met een leep boogballetje Vert Kroon kansloos liet. Italië op 3-1. Het leek een onoverkomelijke achterstand. Er was nog slechts twee minuten en vijftig seconden te spelen toen Simeoni naar de kant werd verwezen door de goed leidende Cubaan Eugenio Martinez. Nico Lan- deweerd kon van de numerieke meerderheid gebruik maken: 2-3. De grote klok in het zwemstadion tikte onheil spellend de seconden weg. Italië trachtte ver tragend te spelen maar het fel reagerende Oranjetearp, dat de medaille weer rook, vocht als een leëuw en speelde een van zijn beste perioden van het gehele toernooi. Nogmaals miste Van Zeeland doordat hij op het moment van schieten een elleboog tegen zijn oog kreeg. Vlak daarna liet hij de bal achter de linkerpaal dobberen maar de doelrechter gaf niet thuis en terecht liet Martinez toen door spelen. De klok gaf nog 22.1 seconde aan. Er was weer een Italiaan uit het water en Ton Buunk gaf een schreeuw toen hij de stand op 3-3 bracht. Op dat moment wilden de Italianen nog wel winnen maar het was te laat Er ontstonden ongelooflijke vreugdetaferelen rondom de spelersbank van Nederland. Ivo Trumbic vergat zijn bijna spreekwoordelijke koelheid en sprong juichend rond. Spelers omhelsden elkaar, er werd gefeliciteerd. En Evert Kroon huilde. Hij sluit zijn polocarriëre af en er was geen fraaier afscheidscadeau voor hem denkbaar dan die bronzen medaille, de optelsom van talent, doorzettingsvermogen maar vooral vechtlust, die erin is gebracht door Trumbic die voor vier jaar bijtekende. De enige speler die nog twijfelt, is Jan Evert Veer. „Ik ga er eens goed over nadenken of ik wel of niet doorga", zei hij. Trumbic. overtuigend redenerend: „Die medaille-verde ling is helemaal juist. Hongarije, Italië en Nederland spelen inderdaad het beste polo". De bepaald niet met de steun van het „thuis front" naar Montreal vertrokken poloploeg heeft het weinige vertrouwen gelogenstraft door een prachtige prestatie te leveren, het aantal medailles met één te vermeerderen en te tonen waartoe een gedegen trainingsperio de, vechtlust en ploeggeest leidt. Trumbic: „Nu moet dit stel bijeen blijven en worden aangevuld met jongeren. Dan krijgen we nog meer kwaliteit". En Trumbic blijft nog tot en met Moskou 1980 (Van onze speciale verslag gever) KINGSTON Veel keus had Geert Bakker niet. De leiders in het klassement van de Solings kozen voor eenzelf de koers. De 55-jarlge War- monder, derde na zes van de zeven races in de Olympische zellregatta, kon weinig anders doen dan de Deen Poul Jensen en de Oostduitser Dieter Below maar volgen. De Rus Boris Boednikov en de Amerikaan John Koliu8, vierde en zesde, begrepen dat gezien de geringe onderlinge verschillen hun enige mogelijkheid was maar te gaan .vrijbulteren. Die tactiek pakte voortreffelijk uit Als eerste en tweede rondden zij de bovenboel, de concurrentie ook de Westduitser Wllly Kuhwelde had zich daarbij gevoegd ver achter zich latend. Het groepje van vier boten kwam als elfde tot en met veertiende het kruisrak uit Naarmate de race vorderde werd duidelijk dat Ir. Bakker verkeerd had gekozen en de bronzen medaille, die hij maandag in "bezit" had, niet zou kunnen behouden. Hij werd in de algemene rang schikking teruggeworpen naar de vijfde posi tie. Inmiddels vochten Boednikov en Kolius met wisselend succes hun strijd om de eerste plaats uit. Kolius won uiteindelijk net hetgeen hem het zilver bracht en Boednikov zelfs nog het brons ontnam. De zege ging in deze klasse toch naar Poul Jensen. Hij werkte zich, als succesvolste van het groepje, nog op tot een vijfde plaats. Dat was precies voldoende om Kolius 0,70 punt voor te blijven. Below, die het brons greep, dankte dat aan de omstan digheid dat hij nimmer lager was geëindigd dan een vijfde plaats en de zevende klassering in de wedstrijd van gisteren derhalve kon aftrekken. Bakker, die in de groep ook wel winst had bereikt, kwam niet ver genoeg. Hij ging als negende over de streep. De hoop dat Nederland eindelijk sinds 1948 (toen Koos de Jong in de Fireflyklasse en de combinatie Maas-Stutterheim bij de Stars voor brons zorgde op de rede van Torquay) bij het zeilen weer een medaille zou veroveren was toch nog verstoord. Zeker is wel dat de nestor van de Nederlandse zeil-équipe met Harald de Vlaming en Pieter Keyzer een prestatie van groot formaat heeft geleverd. Helaas "Dat bekboord uitgaan was inderdaad niet goed", betoogde Geert Bakker allerminst ontmoedigd door de toch nog gemiste me daille, "Boednikov en Kolius gingen over stuurboord weg en hebben daardoor enorme winst geboekt. Met de kleine verschillen in de rangschikking werd het toen al direct erg moeilijk om je kans te behouden. In het tweede kruisrak kwamen we van de veertien de plaats terug tot de achtste. Maar helaas bleven Jensen en Below voor me". Zelfs in het moment van ongetwijfeld innerlijk diepe teleurstelling toonde zich de rijzige zeiler een sportman van groot formaat. De lach verdween nooit geheel van zijn bruine doorgroefde gelaat. "Of ik teleurgesteld ben?", waren zijn woorden, "als ik eraan denk met welke verwachtingen we weggingen uit Nederland dan mogen we niet klagen. En vergeet niet: het is een goedé vijfde plaats, opgebouwd in een reeks van sterk gevaren wedstrijden in een veld met heel veel kwaliteit. Ik had graag een medaille gehaald voor Neder land, want het is toch wel erg lang geleden dat we daarmee terugkwamen". Regelmaat heeft op de slotdag Ben Staartjes niet kunnen redden. Hij werd elfde maar behield nog juist zijn achtste plaats in de algemene rangschikking. Een saillant punt is dat de "veteranen" van de Nederlandse ploeg beiden hebben voldaan aan de eisen die het NOC voor uitzending heeft geeteld: tenminste een achtste plaats in de eindklas sering. Hoe anders ging het met de Vollebregtjes in de FD-klasse en de gebroeders Van Werkho ven in de 470-klasse. Het jeugdige deel van de afvaardiging naar Kingston bleef op deze laatste dag, bij een straffe zuidwestelijke bries die tot golven van 75 centimeter hoogte zorg de, volharden in bescheiden klasseringen. Erik en Sjoerd Vollebregt kwamen ook nu niet verder dan een negende positie, dat bracht hen in een veld van twintig boten een zeer teleurstellende veertiende plaats in de eind rangschikking. Triester nog was de verrichting van Joop en Robert van Werkhoven. Als dertiende rondden zij de hoge boei. Die plaats hebben zij echter niet kunnen handhaven. Langzaam zakte de 470-équipe terug, uiteinde lijk werd een negentiende plaats deel van de zeilers uit Bloemendaal, wat resulteerde in een dertiende plaats in de eindrangschikking. Le verde de best gevaren race van de Vollebregt- tweeling nog een derde plaats op, Joop en Robert van Werkhoven kwamen niet verder dan een zesde plaats in de openingswedstrijd. Dit gebeurt met overwinnaars. De Solingzeiler Erik Hansen werdt ter ere van het goud voor Denemarken te water gelaten. rij^tgii nwmnwinini m w mi tdiens 'Aar MONTREAL Na de negende dag ziet de brieksj medaille-lijst er als volgt uit: """®4 land en 75 ij r Marii *645: Rusland 29 29 22 80 Oost-Duitsland 28 19 16 63 Verenigde Staten 22 25 18 65 West-Duitsland 9 6 10 25 Bulgarije 5 7 6 18 - Polen 4 2 Hongarije 4 1 I Roemenië 3 5 Groot-Brittannië 3 4 Finland 3 2 Italië 2 6 Tsjechoslowakije 2 2 Zweden 2 1 Joegoslavië 1 2 Jamaica 1 1 Noorwegen 1 1 Denemarken 1 0 Mexico 1 0 Trinidad 1 0 Cuba 1 0 Canada 0 3 Nederland 0 2 België 0 2 Portugal 0 2 Frankrijk 0 1 Spanje 0 1 Australië 0 0 Oostenrijk 0 0 Iran 0 0 Nieuw-Zeeland 0 0 Brazilië 0 0 Zwitserland 0 0 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll goua naaaen verovera. MONTREAL Gisteren was het precies vier jaar geleden dat Arabische terroristen In het Olympisch dorp van München hun vreselijke aanslag, waarbl| elf Israëlische atleten om het leven kwamen, uitvoerden. Reden ge noeg voor de Canadese bewakingstroepen, die hun werk zeer serieus opvatten, om de controles te verscherpen en de waakzaam heid rond de Israëlischs equipe extra te verhogen. Tot nu toe zijn de Spelen in dat opzicht vreselijk rustig verlopen, maar het Is uiteraard een goede zaak dat overal reke ning mee wordt gehouden. Overigens krijgen de Canadese autoriteiten B van alle kanten complimenten over de wijze, BCWflkllM waarop de bewaking van het dorp en van de atleten wordt uitgevoerd, hoewel dat uiteraard ook zijn schaduwzijden heeft. De Canadese militairen en politiefunctionarissen zijn over het algemeen zeer beleefd in hun optreden, maar zo mogelijk nog onverbiddelijker wan neer het op uitvoeren van gekregen opdrach ten aankomt. Begrijpelijk is het wel dat de bewaking streng is, vooral ala men nagaat dat de stroom geruchten over aanwezige terroristen of ter roristen die zijn gesignaleerd steeds groter wordt Gisteren hadden de bewakers, naast de exact vier |aar geleden uitgevoerde Pales tijnse aanslag, nog met een extra moeilijk- heldsfactor rekening te houden. Een Australische krant had gemeld dat Arabi sche terroristen via Australië naar Montreal waren gereisd met geldige inschrijvingsbewij- zen van het Olympisch dorp op zak. Deze zouden zij hebben gekregen van vertegen woordigers van Afrikaanse landen.. De betreffende Afrikaanse atleten hebben hun inschrijvingskaart als herinnering mogen hou den. Om de kaarten ongeldig te doen maken hebben de COJO-officials een stempel op de kaarten gezet die dwars over de persoonlijke gegevens van de atleten heenloopt. Er is echter niet intensief gecontroleerd of alle inschrijvingskaarten van de vertrokken atleten inderdaad ook zijn afgestempeld. Het zou dus mogelijk kunnen zijn dat sommige atleten zijn vertrokken met een kaart die nog volledig intact is. In dat geval zou het kinderwerk zijn om de gegevens en de foto te verwisselen. Een functionaris van de veiligheidsdienst ver klaarde in ieder geval dat men dergelijke geruchten altijd bijzonder serieus neemt en in de hoogste kringen van de COJO (het organiserende comité) begint men er aardig spijt van te krijgen dat de Inschrijvingskaarten niet meteen zijn vernietigd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9