,ER LIGT HIER TOEKOMST OOR VIKTOR KOERTSJNOI Iten van besmette eenden n paling ongevaarlijk FERAUD, Sdtulisme gestopt ARRESTATIE TANAKA VEROORZAAKT CRISIS JAPANSE LIBERALEN i E Nederlandse schaakgrootmeester Donner: s3u en regen hebben uitbreiding Zondvloed 8476 jaar geleden in uitspringer Parijse modeweek Connally steunt Ford Baas weg, personeel op straat PvdA-be- stuur protesteert Veel water op Mars ENSDAG 28 JULI 1976 LEIDSE COURANT. PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers msterdam Binnen veertien dagen 1||| I het ministerie van justitie beslis- n over het verzoek van de Russi- he schaker Viktor Kortsjnoi hem ilitiek asiel te verlenen. Nadat de us zich gisteren bij de Vreemdelin- ndicnst in Amsterdam had gemeld i hij met onbekende bestemming ver- Jokken. Waarschijnlijk verblijft hij |i| i bij vrienden. Viktor Kortsjnoi, geboren 23 juli 1931 Leningrad, draait nu al zo'n 23 jaar m de wereldtop bij het schaken. |j heeft ook een indrukwekkende Bat van dienst opgebouwd. Drige week nog eindigde hij samen »t Miles op de eerste plaats in het M-toernooi in Amsterdam. Kortsj- i is voor de Russische schaakautori ten echter geen lieverdje. Hij ligt ortdurend met hen overhoop. In het rieden heeft hij uitlatingen gedaan grond waarvan het hem tot twee- ,u laJ toe verboden is geweest Rusland K verlaten. srd: jan Volgens zijn collega Jan Hein Dunner was de asielaanvraag vorig jaar al in de pen. Donner: „Ik nodigde hem zondag uit om bij mij thuis te komen eten, maar hij weigerde. Toen ik hem naar de reden vroeg zei hij geheimzin nig; wacht maar af. Volgens mij was toen alles al in kannen en kruiken." Volgens Donner kent Kortsjnoi de dis sidente historicus Amalrik, die veer tien dagen geleden naar ons land kwam, maar heeft de asielaanvraag niets met deze relatie te maken. De toekomst voor de Russische groot meester ziet Donner rooskleurig in. „We hebben de Sovjet-schaakbond herhaaldelijk gevraagd of Kortsjnoi trainer van het Nederlandse team mocht worden, maar we hebben altijd een negatief antwoord gekregen. Als hij nu zou willen, zal er onmiddellijk plaats voor hem zijn." Donner verwacht wel dat de Russi sche schaakbond Kortsjnoi gaat boy cotten: „Weer is prof. Max Euwe de voorzitter van de wereldschaakbond, in de grootste moeilijkheden." olit n een onzer verslagge- racu HAAG/LEIDEN ministerie van volks- diondheid acht het eten wilde eenden en pa- uit met botulisme nette gebieden abso- T^sjt óngevaarlijk. Hier- neemt het ministerie groot deel van de ltvjst weg die was ont- onder de liefheb van deze spijzen. De g of het eten van ode eend al dan niet 1 Qadelijk was, werd klt>ral na de opening van jachtseizoen, afgelo- lto) zaterdag, aktueel. valeer Belloni van het ministe- Jeifyan volksgezondheid. „Ten hte zullen door jagers afge raken eenden zelden of nooit <jiet zijn. Jagers schieten uit de lucht en het is wel lelijk dat een vergiftigde niet meer in staat is zijn üajgels uit te slaan. Bovendien pen we tot op heden alleen ïaar met het voor de mens larhjke C-type van het Iisme te maken gehad", het eten van paling, een ^ver-consument bij uitstek, geen gevaar op voor de De heer Ter Laak van het raai Diergeneeskundig In- it (CDI) te Rotterdam stelt liet geen kwaad kan de een- dan wel de paling vóór ïptie goed te verhitten. Eendenjacht blijft nodig De massale eendensterfte in de afgelopen weken ten spijt, is op de meeste plaatsen in ons land het eendenjachtseizoen jongstleden zaterdag normaal geopend. Want hoewel in bijvoorbeeld Nieuwkoop en in de Biesbosch nog maar weinig eenden over zijn, zijn er nog steeds tal van gebieden waar het botulisme niet of nauwelijks slachtoffers heeft gemaakt. En om in die gebieden de eendenpopulatie niet uit de hand te laten lopen moeten er eenden worden afgeschoten. In gebieden waar het botulisme het eendenbe stand al danig heeft uitgedund is de opening van het jachtseizoen voorlopig uitgesteld tot 1 september. ren. „Mogelijk dat we ons in de loop van de volgende week een duidelijker beeld van de invloed van de temperatuursdaling kun- stelt opzichter Al- „Een temperatuur Van 100 gra den is voldoende om de werk zaamheid van mogelijk aanwe zig botulinum-gif ongedaan te maken. Maar zelfs al wordt het vlees onvoldoende verhit, dan riog zijn de gevaren voor de gezondheid nihil omdat het C-type met schadelijk is voor mensen", aldus de onderzoek- deskundige van het CDI. Het weer van de afgelopen week heeft verdere uitbreiding van het botulisme over de Neder landse wateren behoorlijk inge damd. De eveneens aan het CDI verbonden dr. Haagsma ver klaarde vorige week in deze krant dat alleen regen en kou het snel om zich heen grijpende botulisme nog een halt toe kon den roepen. Wel, die regen en lagere temperaturen kwamen, maar de vraag blijft of het al niet te laat was. Immers, in de Biesbosch heeft slechts een klein deel, van de eendenpopula tie de massa-slachting overleefd. Om die eenden en de rest van de Biesbosch-fauna voor verde re sterfte te behoeden zette rijkswaterstaat afgelopen zon dag één van de zeventien dubbe le sluisdeuren van de Haring- vlietdam een paar uur op een kier, teneinde gezond water de Biesbosch te laten schoonspoe- len. Of de veranderde weersomstan digheden een tijdig einde aan de eendenslachting op de Nieuw- koopse Plassen hebben gemaakt is nog niet geheel duidelijk. De Nieuwkoopse natuurmonumen tenopzichter Fokke Alta heeft in ieder geval nog geen afname van het aantal dode water- en weidevogels kunnen constate- ta. Alta, die samen met drie colle ga's en een aantal vrijwilligers voor de afvoer van de kadavers in het gebied rond Nieuwkoop en Noorden zorgdroeg, wordt de laatste dagen veelvuldig gecon fronteerd met een nieuwe groep slachtoffers van het botulisme: de vissen. Naast de tientallen eenden scheppen Alta en de zij nen nu ook dagelijks (twee driehonderd) dode vissen uit het water. En daarmee kent het wa ter rond Nieuwkoop een nieuwe bacteriedrager. „Aanvankelijk verkeerden mijn collega's en ik in de veronderstelling dat de vissterfte verband hield met het lage zuurstofgehalte van het wa ter. Nu evenwel het weer is omgeslagen, zou er volgens die theorie minder vis moeten ster ven. Wij constateren daarente gen de laatste dagen juist een toename", aldus opzichter Alta. Hoewel voor hem de uitslag van het onderzoek al vaststaat heeft hij voor alle zekerheid een aan tal dode vissen naar het CDI opgestuurd. Ook op dit instituut verwacht men, na de proeven met de dode vissen, de resten van het botulinum-gif aan te treffen. „Wij weten dat ook vis sen aan botulisme ten offer kun nen vallen. Alleen duurt dat lan ger dan bij watervogels het ge val is", aldus de heer Ter Laak van het CDI. EdJansen Belgische wetenschapper BRUSSEL (AFP) Professor Andre Capart, directeur van, bet Belgische Instituut voor Natuurwetenschappen, meent dat de zondvloed werkelijk heeft plaatsgehad, en wel 8.476 jaar geleden. j Capart fundeert zijn stelling op I onderzoek dat een Belgisch we- tenschappelijk team heeft ver- I richt bij de archipel der nieuwe Hebriden (Stille Oceaan), langs j de kusten der Middellandse Zee i en die van Afrika. De zondvloed zou zijn ontstaan I doordat smeltwater van polaire j gletsjers de zeespiegel zeer plot- seling met ongeveer 50 meter i deed stijgen. I Volgens Capart waren er ver schillende „Noachs", mensen die erin slaagden zich met fami lie en vee aan boord van een bor+ te redden. Suriname Voor de tweede maal in veertien dagen heeft op de terreinen van Bruynzeel Su riname in de nacht van maan dag op dinsdag een felle brand gewoed. Volgens nog voorlopige schattingen bedraagt de schade ruim 800.000 gulden. Het vuur vernietigde een grote hoeveelheid spaanplaten, triplex en verpakkingsmateriaal. Ook machines liepen schade op. PARIJS In Parijs was gisteren de beurt aan couturiers Esterel, Lan vin, Feraud en huize Chanel om het volk te tonen wat zij aan nieuws voor de komende herst en winterkleding te bieden hadden. Lan vin bracht zowaar een minicollectie. Maar ook hier capes en recht afhangende mantels met ceintuur en een rugplooi. Lanvm vervangt echter in sommige gevallen de mantels door brede lange wollige sjaals. Bij Esterel is, zoals we in Rome en ook in Parijs al eerder zagen, de oosterse invloed binnengeslopen, ditmaal verwerkt in dikke vesten. Tot de mooiste modellen behoorden die van Feraud. Duidelijk merkbaar in zijn collectie was de inbreng van zijn rechterhand, de Noor Per Spoo. Deze heeft niet alleen alles in Noorse motieven laten breien, maar dezelfde motieven laten drukken op zachte wollen modellen. De winter is een feest, meent Feraud. Tegen de witte sneeuw moeten vrolijke kleuren afste ken. Daarom waarschijnlijk hulde hij zijn bruid in bonte struisveren en liet hij bij de Noorse modellen ook veelkleurige sokken dragen. Chanel houdt nog steeds de naam hoog van de mooie couture. Haar klanten blijven het huis trouw. Zij krijgen de bekende modellen van voorgaande jaren met enkele wijzigingen en de clientèle weet dat te waarderen. Dit jaar hebben de ontwerpers een nieuwe schoenkleur geïntroduceerd. Wiskey- en cognactin- ten in plaats van beige/zwart WASHINGTON (Reuter) - John Connally, eerste keus on der de republikeinen voor het vice-presidentschap, heeft ver klaard president Ford te zullen steunen in de strijd om het Wit te Huis. Dit wordt gezien als het antwoord uit het kamp van Ford op Ronald Reagans keus van de liberale Richard Schwei- ker als zijn tweede man in zijn strijd tegen Ford om de republi keinse kandidatuur. Patricia Hearst getuigt tegen bendegenoten LOS ANGELES - Patricia Hearst heeft aangeboden tegen het echtpaar William en Emily Harris te getuigen zonder dat haar wegens haar verklaring ontslag van rechtsvervolging wordt toegezegd. Dit is voor de rechtbank meegedeeld door de aanklager van het echtpaar Harris. Patricia Hearst ondergaat mo menteel een psychologisch on derzoek in San Diego voordat zij zal worden veroordeeld we gens deelname aan een bank overval. Zij verscheen maandag voor de rechtbank. Haar proces werd echter tot 10 januari uitge steld. Patricia moet terecht I staan op dezelfde beschuldigin- gen als het echtpaar Hams: ont- I voering en gewapende roof naar aanleiding van een schietpartij in een sportzaak in mei 1974. Geen vervroegde verkiezingen in Suriname PARAMARIBO De verkie- zingen voor het Surinaamse parlement zullen gewoon vol gend jaar november worden ge houden. Een motie van de oppo sitie, waarin van de regering werd gevraagd dit jaar al ver kiezingen uit te schrijven, is in de Surinaamse volksvertegen woordiging verworpen met achttien tegen dertien stem men. Oppositieleider Lachmon stelde bij de indiemng van de motie, dat premier Arron bij Surina- me's onafhankelijkheid vorig jaar november heeft toegezegd binnen acht maanden verkiezin gen te zullen laten houden. Vol gens de regeringscoalitie is de regering niet bevoegd vervroeg de verkiezingen te laten plaats vinden, zonder redenen van zwaarwichtige aard. Premier Arron houdt steeds vol alleen gezegd te hebben binnen acht maanden na de onafhanke lijkheid alle partijen te zullen raadplegen over verkiezingen. ólitietekort irgwekkend i HAAG (ANP) De Ver- ;ing van Nederlandse Ge nten maakt zich ernstige ;en over de te geringe bezet van de gemeente- en rijk- litie in ons land. In brieven minster De Gaay Fortman Binnenlandse Zaken en Agt van Justitie noemt de G de situatie zorgwekkend. 973 was er bij de gemeente- tie een tekort van 723 man, anuari 1976 was dit opgelo- tot 1408 man. Bij de rijkspo liep het tekort van 1971 van t tot ongeveer 2400 man op inuari 1976. Op het platte- l heeft men soms een bezet die dertig procent lager is de gewenste sterkte. ree jaar geëist ken froïne-handelaars NHEM (ANP) - „Heroïne- iel is een afschuwelijk be- f. Nog te veel mensen gaan onder aan verslaving hie- i", aldus de president van rechtbank in Arnhem, mr. de Kat, toen gisteren vijf dachten moesten verschij- voor handel in en bezit van oïne. lens de behandeling van de- saken bleek ook, dat de offi- van justitie, mr. W. Zeijl, issen zijn „tarieven" heeft hoogd. Hij eiste twee jaar aftrek voor vier verdachten één jaar voor de vijfde die lar een klein mannetje" was. i paar van de verdachten en zelf ernstig verslaafd en en tot de handel in heroïne omen om zelf te kunnen blij- spuiten. schulden te hoog teur Van Stekelen- bedrijf voldoende waren opgelopen burg is met de opdrachten. Vóór noorderzon ver- de vakantie heeft UTRECHT (ANP) gen. Tijdens het Districtsbestuur- Twintig werk- verlof heeft deze der van de hout nemers van bouw- directeur hen een en bouwbond NV- en deden de werk en aannemingsbe- brief gestuurd V/NKV de heer J. nemers er goed trokken. de directeur zijn drijf Van Steke- waarin werd ver- M. A. Bouwman, aan contact op te Volgens de heer personeel nog^ ge lenburg in Utrecht heeft dit gisteren hebben van hun teld dat het be- bekendgemaakt drijf was stopge- werkgever een bij- zet en dat het per- Volgens de brief bureau en de ver zonder onaange- soneel met onmid- moest het bedrijf tegenwoordigers naam slot van hun dellijke ingang worden geliqui- van de bednji vakantie ontvan- was ontslagen. deerd omdat de vereniging. Direc- Bouwman is het tracteerd omdat nemen met het ge- „ontzettend het zo goed ging." westelijk arbeids- vreemd wat hier is De ontslagenen lij- gebeurd. Er is ken overigens in- geen faillissement tussen ander werk bedrijfs- aangevraagd. Bo- gevonden te heb- n: vendien had het ben. Grensincidenten DDR AMSTERDAM (ANP) Het partijbestuur van de PvdA heeft gisteren een telegram ge stuurd naar de Oostduitse par tijleider Ericb Honecker, waar in geprotesteerd wordt tegen het beschieten van mensen bij de Oostduitse grens door Oost duitse grenswachten. Het tele gram is namens het partijbe stuur ondertekend door me vrouw I. van den Heuvel. „Onze delegatie heeft tijdens het bezoek aan de DDR onlangs nadrukkelijk gezegd, dat wij dit onaanvaardbaar vinden en dat dit de betrekkingen tussen de DDR en Nederland niet ten goe de komt", aldus het telegram. Explosie in NASA-ge- bouw WASHINGTON In de kel ders van het Nasa-centrum in Washington is gisteren een transformator geëxplodeerd. Ongeveer 4000 mensen moesten uit het gebouw worden geeva- cueerd. Na de ontploffing brak welis waar geen brand uit maar een groot deel van de electrische kabels in de kelderruimten ver teerden, waardoor een verstik kende rookontwikkeling ont stond. Niemand liep verwondin gen op. Russisch voorstel wapenstilstand in Libanon BEIROET (AP) Leiders van de linkse coalitie tussen Moslems en Palestijnen in Libanon onderhandelen over een onder aus piciën van de Sovjet-Unie opgesteld akkoord dat een einde zou moeten maken aan hun geschillen met Syrië en de christelijke zijde j in de Libanese burgeroorlog. De voorstellen zijn gedurende vijf dagen van besprekingen in Damascus opgesteld en ver volgens door Palestijnse onderhandelaars naar Beiroet overgebracht. Zij zouden de voorlopige instemming hebben van Yasir Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie en van president Hafez Assad van Syrië. Een akkoord tussen Arafat en Assad zou theoretisch een einde kunnen maken aan de strijd in Libanon. Minderheidsrege- nng in Italië ROME Het bestuur van de Christen-Democratische Partij van Italië heeft kabinetsforma teur Giulio Andreotti gister avond eenstemmig gemachtigd een christen-democratische minderheidsregering te vor men. Het bestuur wil echter niet vol doen aan de eis van de commu nisten dat de christen-democra ten hun publiekelijk vragen zich bij een vertrouwensvotum in het parlement van stemming te ont houden. Zo'n communistische onthouding is nodig voor het voortbestaan van een christen democratische minderheidsrege ring. Het komt er dus nu op neer dat de communisten het lot van de te vormen regering in handen hebben. Zij bezetten 228 van de 630 zetels in het Huis van Afge vaardigden. De Bilt In het huidige weer beeld komt slechts weinig ver andering. Boven ons land hand haaft zich een noordwestelijke stroming, waarmee nu en dan wolkenvelden van uit de Noord zee aangevoerd worden. De neerslagkansen blijven klein en de temperaturen zullen rond normaal zijn. Ook in midden- Europa bleven de temperaturen gematigd. Een storing in de bo venlucht, die in Zuid-Duitsland voor veel regen zorgde, vult ge leidelijk op en trekt naar het zuiden weg. Vooruitzichten voor vrijdag. Enkele buien en middagtempe ra turen ongeveer 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers: voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks 12 graden Max. temp.: omstreeks 20 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Luchth. R'dam Twente Vlissingen 1 Z.-Limburg S.. Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon regenbui rcgttibui rOKIO (DPA) De sensationele arrestatie van ie voormalige Japanse premier Kakuei Tanaka in verband met de beschuldigingen van omkoping in verband met de aankoop van Lockheed-vlieg tuigen stort volgens politieke waarnemers in Tokio de Japanse liberaaldemocratische rege ringspartij in de ernstigste crisis van haar twin tigjarig bestaan. Tanaka beschikte als leider van een belangrijke en tamelijk grote groepering achter de regering over aanzienlijke invloed. Na zijn arrestatie zegde Tanaka zijn lidmaatschap van de partij op en stond zijn zetel in het parlement af. Al sinds het begin van het Lockheed-schandaal staat hij in het middelpunt van de verdachtmakin gen en beschuldigingen. Nu de commissie van onderzoek zegt bewijzen te hebben dat Tanaka ongeveer 4 miljoen gulden heeft ontvangen van Lockheed heerst ook in regeringskringen grote ontreddering. In het liberale kamp wordt namelijk gevreesd dat men de schok niet voor de parlementsverkiezingen in november zal weten te neutraliseren. Op het eerste gezicht is de positie van de huidige premier Takeo Miki er niet slechter op geworden. Op langere termijn zullen, zo neemt men aan, de jongeren in de LDP munt slaan uit de „zaak-Tana- ka". Op het ogenblik zijn er behalve Tanaka nog veertien andere belangrijke Japanners gearres teerd. afkomstig zowel uit het zakenleven als uit de politiek. PASADENA (UPD - Er is zo veel water op Mars om heel de planeet met een laag van twin tig meter te bedekken. Deze watervoorraad, een van de voorwaarden tot leven, is waar schijnlijk in de vorm van ijs opgeslagen in de bevroren bo dem en aan de poolkappen. Deze gegevens heeft men afge leid aan de hand van wat de Viking-1 naar de aarde heeft doorgeseind. Inmiddels gaat de Viking door met zijn werk. Als alles goed is, heeft de grijparm vandaag een bodemmonster genomen, dat nauwkeurig in het chemische robotlaboratorium van de Vi king onder meer nauwkeurig onderzocht wordt op levensvor men.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7