n Wereldraad van Kerken gaat beleid vaststellen Ambtenaar loopt het gevaar drie maal gepakt te 99 Het zal je lot maar wezen. NIEUWE VOORZITTER AMBTENARENCENTRUM: Idi Amin klom over lijken naar de top DU DT1 De Staatsloterij, Al 250jaar Kerk en Wereld E ri „KERKEN MOETEN TEGENGAAN ENERGIEVERSPILLING BEVORDEREN" WOKNSDAU 28 JULI 15^^ HOOGWOUD - „Ik neem het niet^ dat de ambtenaar eerst als burger en vervol gens nog eens als ambte naar gepakt wordt." Kijk, dat staat, zo'n stoere uit spraak past een vakbonds voorzitter. Hij komt uit de mond van Wil Koper (36) uit het Noordhollandse Hoogwoud, die onlangs is benoemd tot voorzitter van het Ambtenarencen trum. Eén van de vijf bon den, die de ambtenaren kennen. De jonge voorman komt meteen middenin de problemen, want er wordt getornd aan de rechtsposi tie van de overheidsdie naar. Wil Koper wil dat voorkomen en vandaar die krasse uitspraak. Maar het is een van de weini ge, die Wil Koper doet. Het Ambtenarencentrum is geen vakbond, die als eerste de bar ricaden opgaat. Een categorale club, waar de pure belangen behartiging voorop staat en de discussies over samenleving en politiek van ondergeschikt belang zijn. Wil Koper: „Als er voor het bedrijfsleven wordt afgesproken dat er wordt geni velleerd, volgt dat voor ons als ambtenaren toch ook. Het heeft dus niet veel zin om allerlei maatschappelijke dis cussies op touw te zetten." Naast de rooie ABVA en de confessionele ambtenarenbon den, vormt het Ambtenaren- centrum een wat liberaal aan doende club, zonder dat er rechtstreekse lijnen naar de WD lopen. Als de lijst van aangesloten organisaties beke ken wordt is dat ook niet zo verwonderlijk. Zo zal de maat schappelijk geëngageerde stencilmachine in de Landelij ke Korporaalsvereniging, de Marechaussee Vereniging en de Vereniging Belangenbehar tiging van Schepelingen en Oud-Schepelingen bij de Zee macht weinig draaien. Van oorsprong echter overheids dienaren, met het accent op dienaren, voor wie politiek al tijd taboe was. Samen met ca tegorale bonden als de Alge mene Bond van Gemeenteper- soneel, de Algemene Bond van Provinciaal Personeel van Rectoren en Docenten aan Avondlycea brengen zij het Ambtenarencentrum op een totale sterkte van 90.000 leden. En de groei zit er nog steeds Als voorzitter van een catego rale vakbond kun je je veel onafhankelijker opstellen. Bin- Wil Koper: „Je moet niet zeggen, hij heeft het goed dus hij moet maar wat minder. Nee. hij heeft het goed, de rest moet het ook zo krijgen". nen zo'n NW is dat veel moei lijker. Daar vind je de contr overse tussen een Groenevelt en Van Dijk. de ABVA-voor zitter. Daar hebben wij geen last van. Voorwaarde bij het Ambtenarencentrum is ook, dat de voorzitter een dienend ambtenaar moet zijn" Geen politiek gezwets dus bin nen het Ambtenarencentrum, wel een pijnlijk volgen van wat er in het bedrijfsleven ge beurt. Het Ambtenarencen trum is een vurig aanhanger van de trendgedachte. Deze trend is met het ambtenaren- pensioen de laatste tijd nogal in discussie. De trend werd destijds ingesteld om de amb tenaar het vrije bedrijfsleven te laten volgen bij loonsverho gingen. Er werden vele cao's uit het particuliere bedrijfsle ven naast elkaar gelegd en daar werd een gemiddelde van genomen. Dat gemiddelde von den de overheidsdienaren la ter in hun loonzakje terug. „Die trend vinden wij een uit stekende methode om de amb tenaar in de pas te laten lopen, met het vrije bedrijfsleven. Daar houden we dan ook strak aan vast. Laatst hebben de andere organisaties het rijk 0,35 procent geschonken, die we eigenlijk nog te vangen hadden. Wij waren daar fel tegen. Samen met de Centrale van Hogere Functionarissen bij Overheid en Onderwijs. Kijk, het is gebleken dat er wat oneigenlijke effecten in die trend geslopen zijn. Die mogen er van ons uit, natuur lijk. Maar aan de trend-ge dachte houden we gewoon kei hard vast. Doordat de andere centrales die 0,35 procent heb ben laten zitten, hebben we het rijk eventjes 200 miljoen gulden geschonken." Maar die trend wordt bepaald aan de hand van c.a.o.'s voor 10.000 werknemers of meer. Er valt een hele grote groep wer kers in het vrije bedrijfsleven buiten die een stuk slechter zitten. „Dat kan best -zijn", vindt Koper, „maar dan zeg ik, dat er ook een hele flinke groep boven zit. Het ambtena- renloon is witter dah wit. Al lerlei gunstige regelingen die het bedrijfsleven kent als aut overgoedingen, onkostenrege- lingen, die heeft de ambtenaar niet. Nogmaals, wij hoeven niet voorop te lopen. Maar ook niet achteraan." Het hangijzer. De ambtenaren- pensioenen, die uitstekend zijn en de AOW-premie die over- heidsmensen niet hoeven te betalen. Van alle kanten wor den minister Duisenberg sug gesties gedaan, om daar maar eens behoorlijk in te snoeien om tot bezuinigingen te ko men. Het weekblad de Haagse Post rekende de minister voor, dat hij zo zes miljard kon be sparen door, wat het blad noemde, de ambtenarenprivi- leges te kappen. Prompt spraken de ambtena renbonden van een hetze. Koper: „Ik zal niet ontkennen, dat het ambtenarenpensioen uitstekend is. Maar dat we er niet voor zouden betalen is beslist onwaar. In 1963 is men tot een regeling gekomen. Om dat de AOW voor ons toch weg zou vallen heeft het rijk die premie toen overgenomen. Maar voor het pensioen dat er toen gekomen is hebben we wel degelijk een flinke premie op tafel moeten leggen. Twaalf procent van je salaris, da's niet niks. Goed, het rijk doet daar ook nog een hoop bij, maar het is beslist niet waar, dat we het voor niks krijgen. De Haagse post is erg onzorg vuldig te werk gegaan. „Hij wordt wat feller: „Als Arie Groenevelt er destijds zo'n pensioen voor z'n achterban had uitgesleept had iedereen dat geweldig gevonden. Maar dat is niet gebeurd. Terwijl in het bedrijfsleven verzuimd is, een goede pensioenvoorziening te maken, gaat men het de ambtenarenbonden kwalijk nemen dat wel keurig te heb ben geregeld. Dat vind ik niet eerlijk. Er was in die tijden van hoogconjunctuur best ruimte geweest om dat te rege len." Het zijn zware tijden voor het ambtenarendom. Koper over de 1 procentsbezuinigingen:. „Ik ben bang dat de regering wel eens haar taak als werkge ver en overheid door elkaar haalt. Als ik de bezuiniging snota zie, dan houd ik die indruk een beetje over. Zovan, we zullen eerst maar eens kij ken of er bij het personeel niet wat te pakken valt. Daar ver zetten we ons natuurlijk prin cipieel tegen. We gaan in sep tember in het centraal overleg weer met De Gaay Fortman praten. Wij willen allereerst wel eens de algemene voor stellen horen, die voor het hele Nederlandse volk gelden. Als de kinderbijslag er voor iede reen afmoet, zal het Ambtena rencentrum zich daar heus niet tegen verzetten. Maar als vervolgens nog allerlei aparte regelingen voor de ambtenaar worden bedacht pikken we het niet. Er bestaat een gevaar, dat sommige ambtenaren drie keer worden gepakt. Eerst als burger, datn atls ambtenaar en als je bij defensie of onderwijs werkt loop je ook nog eens gevaar wat de werkgelegen heid betreft." Wil Koper mag dam voorzitter zijn van een nauwelijks mili tante vakbond, de heren ter ministerie hoeven er niet op te rekenen over hem heen te kunnen lopen. De ambtenaar vam de rijksluchtvaartdienst, trekt z'n grenzen waar De Gaay niet overheen mag. Of de bewindsman zich daar wat van aan zal trekken is een ander ding. Want hoe je het ook wendt of keert, ambtena ren zitten in dit land niet slecht. Koper tenslotte: „Ik vind dat je niet moet zeggen, hij heeft het goed, dus hij moet maar wat minder. Nee, hij heeft het goed, de rest moet het; ook zo krijgen." Gerrit Mollema J^lktor Koi Leningr Idi Amin, de president van Oeganda die alom verontwaardiging wekt door de middelef* die hij aangrijpt om aan de macht te blijven. jatvanc Drige we ït Miles M-toern is voor ten ech ortdurei rieden 1 grond was verre van popu tQe (Van onze correspon dent Arnold Raphael) Kampala Amin, de Oegandese dictator die Kenia op steeds agres sievere toon met oorlog dreigt, is een Engels produkt waarmee iets is mis gegaan. Toch kan men het de Engelsen niet kwalijk nemen, dat ze in 1946 Amin indeel den bij de Koninklijke Afrikaanse Fusilliers. Met zijn 1.90 meter leng te, zonder schooloplei ding, taai en schijnbaar betrouwbaar, leek hij daar juist het ideale ty pe voor. Hij werd zwaargewicht-bokskam pioen van Oeganda en een van de weinige ne gers die rugby speelden. Dat leidde zijn blanke deeld zou hebben, officieren ertoe om klei- maar tegen de mie len die hij aangreep, nog steeds aangrijpt, aan de macht te blij' Amin behoort tot de kwa-stam, stam in het westelir Nijldistrict da. En leden van stam waren door Ar in militaire sleutel] ties gemanoeuvreerd: bemanden de panl reenheden. Toen het in 1971 tot uitbarsting kwam ker tot de galg veroor- De troepen juichten en hij dus de kanonnen. de rebellie was voorbij, die gebruikte hij Aan alle eisen van het om een bloedbad a< dan de macht ovei nemen. De verontw diging jegens Amin r zich niet tegen het dat hij de plaats Obote innam want veriater krijgstucht door de vin gers te zien. Hij kwam Walter Coutts, serieus in aanmerking schuwde Obote ne vergrijpen tegen de Dé toenmalige gouver- leger werd tegemoetge- richten onder de Ach Oeganda, sir komen en alle hogere en Langi-troepen uit aar. rangen werden door streek van herkomst v dat Afrikanen bezet. president Obote. En voor „de streep voor Amin hem in de toe- Obote was zich terdege nieuwe president liet goed gedrag", maar ver- komst waarschijnlijk bewust van de vele bui- niet bij het leger. O speelde zijn kansen grote moeilijkheden zou ten-rhilitaire aktiviteiten het officierscorps van doordat hij een ge- bezorgen. Dr. Obote, die c^e Amin in die periode politie werd uitgemoo slachtsziekete opliep. nu in ballingschap leeft ontwikkelde en het hem Toen volgden de polit Zijn ware aard kwam in Tanzania heeft nu *n 1970 onder huisarrest toen de ambtenarij pas aan het licht toen nog bittere spijt dat hij plaatsen, zogenaamd op tenslotte de hogere zijn bataljon in Kenia toen geen acht geslagen grond van een rapport roepsbevolking en de L werd gestationeerd tij- heeft op die waarschu- over de moordaanslag kenmensen. De Blau dens de Mau-Mau-crisis wing van Coutts. Want °P brigade-generaal Nijl was rood gekleu min en ter bestrijding van de door het gratiëren van Okoya en vanwege een met het bloed van dondhi veediefstallen Amin groef hij zijn ei- overbesteding van 13 zenden. will daarna. Het toenmalige gen graf. De eerste teke- miljoen gulden door het Na het uitmoorden of koloniale bewind in Nai- nen die in die richting leger. De president en ballingschap jagen robi wilde hem voor de wezen waren waarneem- zÜn voornaamste mik- het establishment gi krijgsraad slepen we- baar in 1964 toen het taire adviseur stonden Oeganda economist gens moord, nadat de Oegandese leger aan het nu tegenover elkaar, snel achteruit. Amin 15 nee verminkte lichamen ge- muiten sloeg samen met Beiden waren ook bang steedde iedere cent a grc vonden waren vaïi leden de legers van de pas voor elkaarwapens, die hij eerst v gt y van de Turkana-stam in onafhankelijk geworden Op dat punt in de ont- Engeland en Israël 1 q het gebied waar het pe- landen Kenia en Tanza- wikkelingen vertrok trok en later van Ri nia. Obote naar de Gemene- land, en voerde zijn Tot dat ogenblik had hij best-conferentie in Sin- germacht op tot m< zich een voorkomende, gapore. Vandaar gaf hij dan 20.000 man. V<Jde hardwerkende officier telefonisch instructies zijn staatsgreep had (\adeli loton van Amin op zoek nia. was geweest naar vee dieven. Maai- juist op dat ogen- bkk was Oeganda bezig betoond die- op uitste- door dat zich in ganda zich aardig kv^r^] j met de voorbereidingen kende voet stond met z'Jn afwezigheid van nen handhaven met Britse meerderen. Amin moest ontdoen, export-opbrengsten v haar onafhanke- jac zat< veelbelovende jonge plaats op. Hij Uet zich Amin en volgens som- en koper. En de onwa^eer E officieren voor haar naar voren schuiven als migen had het Israeli- van het toerisme berfyan nieuw op te richten le- commandant van het sche mik taire team in derde al dat van hte zul ger. En daarom besloot muitende bataljon en Kampala daar ook de buurland Kenia. Maften premier Obote, die later werd gepromoveerd tot hand in onderschep- nu wil niemand Qiet president zou worden, luitenant-kolonel. Van ten de boodschap van mooie maar gefolter^en ui Amin niet uit te leveren toen af wilde hij niets Obote. Daarom kon men land meer bezoeken, lelijk aan Kenia en aan een meer te maken hebben toen zeggen dat Amin (Copyright The Gual niet krijgsraad die hem ze- met de Britse adviseurs, geen andere keus had diajgels i -lijkheid en had behoefte Maar toen eiste hij zijn Maar de vrienden van haar koffie, thee, kato I let zal je lot maar wezen. Mooie boel. Sleutel zoek. Daar sta je dan met je prachtige gloednieuwe caravan, tweehonderd kilometer van huis. "Ik dacht dat jij 'm had. Nee. jij zou Enfin, ten lange leste, ligt ie tussen de leuning van mijn stoel. Nou ja. Kunnen we toch beginnen aan onze eerste vakantie in n nieuwe caravan. Gekocht van eert prijs in de Staatsloterij. Tja. 't -zal je lot maar wezen. Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen* Gewoon meespelen in de Staatsloterij. Alleen, of met een paar. De loten kosten f 25,^ per stuk, 'n vijfje f5.— L' koopt ze bij de Staatsloterijkantoren, waarvan u de adressen in de beroepengids vindt. Vanaf elke le Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op 2'-.- op zo'n 800.000 prijzen van f 10,- tot f 500.000 - Iedere maand. Per lot speelt u 3 trekkingen mee. De uitslagen komen op de tv en in de kranten Uitbetalingen na de derde trekking. Postrekeninghouders kunnen héle loten bestellen door storting op postrekening 5151 t.n.v. de Collecteur Directie Staatsloterij. Den Haag. Na overmaking van f25.- (of een veelvoud daarvan) ontvangt u enkele dagen voorde le trekking uw lotnummer(s). Als het bedrag vóór het eind van deze maand van uw postrekening is afgeschreven, speelt u in de volgende loterij mee. Ook kunt udo Staatsloterij machtigen eens per maand of tweemaandelijks een bepaald bedrag te laten afschrijven. Incassomachtigingen en alle inlichtingen: 070-653955 Korte metten Voor het eerst is een lid van de Masaistam priester gewijd, de 24-jarige Frederick Sipitek OIoishiro. De wijding vond plaats in Arusha (Tanzania). De Masai, ongetwijfeld de meest gefotografeerde stam van Afrika en vroeger ge vreesd vanwege zijn krijgs kunst, hebben lange tijd niets willen weten van de missiona rissen. Nu zijn er 2000 kath olieke Masai en 6 priesterstu denten. Voor de ongeveer 10.000 in heemse priesters van Afrika, Azië en Oceanië hebben de internationale „Pauselijke Mis- siewerken" een pensioenfonds opgericht. Het missiebureau „Missio" te Aken, dat het ini tiatief had genomen, voért de administratie. Het fonds zal worden gevoed door de pries ters zelf, hun bisdommen en door de pauselijke missiewer ken. Priesters boven de 65 krijgen maandelijks een uitke ring van ruim 200 gulden. De commissie voor interkerke lijke hulp aan kerken en vluchtelingen van de Wereld raad van Kerken heeft 50.000 gulden beschikbaar gesteld voor hulpverlening aan Indo nesië en Libanon. De Indonesi sche Raad van Kerken zal 25.000 gulden ontvangen voor evacuatie en huisvesting van ongeveer 15.000 personen, die dakloos zijn geworden door de aardbevingen op Java eind ju- Aartsbisschop Dlyas Kurban van Tripoli krijgt 25.000 gul den voor hulp aan 35.000 vluchtelingen vanwege de Li banese burgeroorlog. Het centrale comité van de Wereld raad van Kerken komt van 10 tot 18 augustus in Genève bijeen om het beleid van de Wereldraad voor de komende jaren vast te stellen. Van Nederlandse zijde nemen aan de be sprekingen deel dr. A. van den Heu vel, secretaris-generaal van de Ned. hervormde kerk en mevr. ds. M. van der Veen-Schenkeveld uit Krimpen aan de IJssel. Het centrale comité, waarin 130 vertegenwoor digers uit de kerken zitting hebben, zal voor stellen voor nieuwe programma-onderdelen be handelen, zoals die zijn voortgekomen uit de assemblee van de wereldraad, die vorig jaar in Nairobi is gehouden. Bij de behandeling van deze programma-punten zullen de financiële mogelijkheden een grotere rol dan ooit spelen, zo wordt verwacht. Een van de belangrijkste punten van bespre king zal zijn de schending van de mensenrech ten en de godsdienstvrijheid. Uit verschillende landen komen hierover rapporten binnen in Genève. Vanuit Nederland rapporteerde de Raad van Kerken hierover reeds in het voor jaar. Alle rapporten zullen op een besloten voorbereidende bespreking, die van 24 tot 28 juli in Montreux wordt gehouden, worden gee- valueerd. [dar tamp Als het centrale comité daarmee instemt zal in juni 1977 een consultatie van de afdeling „Ge loof en Kerkorde" te Lausanne worden gehou den, op uitnodiging van de kerken in het Zwitserse kanton Vaud. Doel vhn de bijeen komst is de reacties te vergelijken, die men dan hoopt te zullen hebben ontvangen op de in 1972 gelanceerde studie .Rekenschap geven van de hoop die in ons is'. Ook in Nederland is onder leiding van mevr. dr. E. Flesseman-van Leer met medewerking van velen aan dit project gewerkt. Tevens is gevraagd tegen Pinksteren 1977 een gebedskalender gereed te hebben om de kerken te helpen voor elkaar te bidden. Dit zou in samenwerking met de rooms-katholieke kerk moeten gebeuren. en te gen f X2 De kerngroep van de onderafdeling „kerk en sa menleving" van de Wereldraad van Kerken, is tot de conclusie gekomen, dat de komende jaren een geheel andere benadering vragen van economische groei en consumptie wil een rechtvaardige en een leefbare maatschappij in stand worden gehouden. De kerngroep beveelt aan een grote internationale conferentie te beleggen om de voorwaarden waaraan zulk een samenleving zou moeten voldoen vast te stellen. Aan zulk een conferentie zouden verscheidene consultaties vooraf moeten gaan. Voorts zouden de kerken een campagne moeten voeren om dé energie consumptie in de geïndustrialiseerde landen te beperken en moeten bevorderen, dat de vrijkomende gelden ten bate van de Derde Wereld zouden worden gebruikt, vooral om de energie- loze technologie te bevorderen. Tijdens een bijeenkomst midden 1977 zou een inventarisatie van nieuwe alternatieve vormen van energie-opwekking moeten plaats hebben. Volgens de werkgroep „internationale zaken" van de Wereldraad van Kerken is het militarisme „een centrale factor in economi sche uitbuiting, racistische discriminatie en onderdrukking". De werkgroep heeft met betrekking tot ontspanning, bewapenings wedloop en militarisme voorgesteld een grote consultatie in 1978 te houden, waar vooral de invloed van de bewapeningswedloop op de ontwikkeling van arme landen zou moeten worden nagegaan. France-Soir bekritiseert de paus France-Soir, de grootste Fran se krant heeft dinsdag in een artikel op de eerste pagina kritiek geleverd op paus Pau- lus wegens diens disciplinaire optreden tegen de traditiona listische bisschop mgr. Marcel Lefebvre. Het artikel brengt in herinne ring de terechtstelling van John Fisher, aartsbisschop van Rochester, in 1535 op last van koning Hendrik de achtste omdat hij de enige Engelse bisschop was geweest die zich tegen de invoering van het protestantisme had verzet.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6