Flevogras moet boeren redden Zware aardbeving treft Peking en omliggend gebied Cortsjnoi liet ijn vrouw inwetend over sielaanvraag Beschonken man stal hofauto TRUMBIC EN BRONZEN MEDAILLES KNVB wü bemiddeling Van Doorn DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (Van een onzer verslaggevers) Bningrad/Amsterdam De Russische schaker Viktor Kortsj- Di (45) heeft politiek asiel in ons land aangevraagd zonder •rst zijn vrouw Bela en zijn zoon Igor (17) op de hoogte te., ellen. Mevr. Kortsjnoi antwoordde gisteravond op enkele ïlefonisch) gestelde vragen: „Het nieuws kwam als een >lslagen verrassing voor mij. „Wij zijn 18 jaar samen geweest, weet niet hoe het nu verder moet. Ik'wacht maar eerst :n telefoontje van hem af". et besluit van Kortsjnoi heeft de schaakwereled niet verrast, grootmeester leefde ad geruime tijd in onmin met de issische schaakautoriteiten. Volgens de Nederlandse schaker m Hein Donner is de directe aanleiding tot de asielaanvrage n interview geweest dat Kortsjnoi heeft gegeven aan een ►egoslavisch blad. Donner: „Kortsjnoi wist: als ik nu naar Sovjet Unie terugkeer, kom ik er nooit meer uit", e ook pag. 7f (Van een onzer verslaggevers) LELYSTAD De Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders is de melkveehouders in Gelderland en Overijs sel, die door de droogte krap in het ruwvoeder zitten, te hulp geschoten. Op Zuidelijk Flevoland is de dienst begonnen met het inzaaien van snelgroeiend gras op overheidspercelen. Het gaat voorlopig om 2000 ha, waarvan de oogst bestemd is voor de Gelderse veehouders. Wanneer alles goed gaat, begint men maandag met het inzaaien van 1000 ha bestemd voor de Overijsselse boeren. Per hectare betalen de boeren 525 gulden: 500 voor het zaaiklaarmaken van de grond, het zaaien en de kunstmest; 25 gulden als symbolische pacht. Het oog sten (waarvan men hoopt dat dat begin oktober kan beginnen) moeten zij zelf doen. Ook het ministerie van Landbouw en Visserij heeft hulpmaatregelen aangekondigd. Het inzaaien met snel groeiend gras zal via een garantieregeling worden gestimuleerd; voor het vervoer van dit gras zal subsi die worden verleend, wanneer het gaat om afstanden, groter dan 30 km, en ten slotte zal subsidie worden verleend voor het ombouwen van bietenrooiers, zoda nig, dat hiermee in de komende herfst ook voor vee geschikte bietekoppen en loof gerooid kunnen worden. Ook in andere delen van het land dan Gelderland en' Overijssel is de situatie in de veehouderij kritiek. De boeren op Ameland spreken van een noodtoestand. De verschillende buien die voor enige opluchting op het „vasteland" hebben gezorgd, zijn alle aan het eiland voorbijgegaan. hetzelfde Britse drietal dit dezelfde tocht per De regering van heeft bekendgemaakt ze van plan is 2.500 commu- ten vrij te laten die gevangen gehouden op het afgele- eiland Buru, een kleine kilometer ten oosten van. carta. De meesten van hen al sinds 1965 gevangen het bewind van wijlen pre- Soekamo een communis- staatsgreep wist te verij- Per bankstel over Kanaal Margate Drie Britten zijn er in geslaagd per bankstel bet Kanaal over te steken. Na zaterdagoch tend uit bet Engelse Mar gate te zijn vertrokken, ar riveerden zij maandag nacht in bet Franse Bou logne. Er was toen juist een speuractie naar ben be- Het bankstel, bestaande uit een canape en twee arm stoelen was geplaatst op twee vliegtuigtanks. Het ge heel werd voortgedreven door een buitenboordmo tor. De tochtwerd gemaakt door een 40-jarige scheeps bouwkundige ingenieur, een 38-jarige nachtclubeige naar en een 29-jarige televi siecameraman, die vier jaar geleden in het nieuws waren toen zij met een he melbed het kanaal oversta ken. PEKING (Reuter-AFP-UPI-AP) Pe king en het omliggende gebied zijn gis teravond getroffen door een serie aard schokken, die gezien hun kracht, ruim 8 op de schaal van Richter, veel schade moeten hebben aangericht. Of er doden zijn is niet bekend: China zwijgt daar, gewoontegetrouw, angstvallig over. Behalve Peking werden ook de havenstad Tientsin en de industriestad Tangsjan getroffen. De schok ken waren voelbaar over een uitgestrekt gebied: van Mongolië tot in Japan en op enkele eilanden in de Stille Oceaan. Het epicentrum ligt nabij Tientsin, 120 km van Peking. Duizenden inwoners van Peking vluchtten in pa niek de straten op, die bezaaid waren met stenen en glas. De buitenlanders is aangeraden hun toe vlucht te nemen tot hun ambassades, die alle laag zijn gebouwd, zodat het instortingsgevaar kleiner is. Uit Tientsin meldde de Australische oud-premier Whitlam, die in die stad vertoeft, dat zijn hotel ernstig is beschadigd en dat zijn echtgenote lichte verwondingen heeft opgelopen. In Peking hebben de inwoners het advies gekregen zoveel mogelijk op straat te kamperen, aangezien nog meer schokken verwacht worden. Hier en daar zijn branden uitgebroken, onder meer in een olieraffinaderij. De Chinezen hebben de aardschokken ditmaal niet zien aankomen. Zij beweren anderhalf jaar gele den .veel mensenlevens te hebben gered met het nauwkeurig voorspellen van een aardbeving in de provincie Liaoning. De aardbeving van gisteravond was de zwaarste in dit gebied van dedaatste 12 jaar. Gisteren hebben schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse Zesde vloot driehonderd Amerikanen en andere buitenlanders uit Libanon geeva- cueerd. De operatie werd gadegeslagen door een Russische kruiser (op de achtergrond). Boete voor joy-riding (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Terwijl hij zelf dacht in de wagen van een kennis te stappen heeft een beschonken 38-jarige uitvoerder uit het Brabant se Boxmeer, die in Den Haag uit was geweest, een auto weggenomen waar mee stukken voor koningin Juliana naar Soestdijk ge bracht moesten worden. De auto stond voor het ka binet van de Koningin aan de Korte Vijverberg. De bestuurder die in het kabinet de bescheiden op haalde had de wagen niet afgesloten en met draaien de motor onbeheerd achter gelaten. Toen de uitvoerder met de wagen was wegge reden werd direct alarm geslagen en kon de man in de binnenstad door de poli tie worden aangehouden.' Gisteren verscheen de uit voerder voor de politierech ter. Terechtstelling in Frankrijk PARIJS De 21-jarige Chris tian Ranucci, die op 10 maart ter dood veroordeeld was we gens moord op de 8-jarige Ma rie-Dolores Rambla, is vanmor gen in de gevangenis in Mar seille onthoofd. Sinds begin dit jaar zijn in Frankrijk vijf mensen ter dood veroordeeld. Het lijk van Marie-Dolores was op 5 juni 1974 in een bos tussen Aix en Provence en Marseille gevonden, doorzeefd met mes steken. Zij was twee dagen tevo ren verdwenen toen zij bij haar ouderlijk huis in een buitenwijk van Marseille op straat speelde. Kuiken Op een Hongaarse boerderij is een kuiken met vier poten uit het ei gekropen. Het bijzondere diertje is gesext en blijkt een hennetje te zijn. Zo dra het volwassen is zullen de bevruchte eieren die het legt naar een laboratorium gaan om te bezien of de afwijking erfe lijk ifr AUTOWEG MILAAN—COMO LIGT IN GIFGASZONE SEVESO (AP—UPDDe autoriteiten hebben de in de buurt van Seveso gelegen „meest aangetaste zóne die 17 dagen geleden werd geteisterd door een giftige wolk afkomstig uit een Zwitsers chemisch bedrijf, met enkele kilometers vergroot. De zóne zóne nu 20 hectare waartoe onder meer een zeer drukke autoweg van Milaan naar de meren bij Como, deel uitmaakt. Gisteren is men begonnen in het getroffen gebied bloedmonsters te nemen. Van de omstreeks 15.000 bewoners zijn de 379 die het dichtst bij de fabriek woonden, maandag geëvacueerd. Na het vrijkomen van de gifwolk werden meer dan 30 mensen ziek en rij moesten worden opgenomen, een koe en enige tientallen konijnen, katten en vogels stierven en groenten en boombladeren verdorden. Het gif is de stof „trichloorphenol" en wordt uitsluitend gebruikt voor de produktie van hexachloropheeën. Deze stof wordt op zijn beurt toegepast in deodorants en andere substanties die lichaams bacteriën heten tegen te gaan. Deze informatie is gisteren verstrekt door het Zwitserse concern Givaudan, de moedermaatschappij van de Italiaanse fabriek waaruit het gif ontsnapt is. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw "n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam: adres: woonplaats.". Woensdag 28 juli 1976,66e jaargang no. 20488 Enkele buien. Toenemende bewolking met plaatselijk enkele buien. Tot vrij krachtig en aan de kust tot krachtig toenemende Noordwes telijke wind. Maximumtemperaturen rond 19 graden. Morgen: Zon: 4.57-20.34. Maan: 08.06-21.14. Schev. hoogw.: 4.21-16.46. Laagw.: 0.07-12.30. DRASTISCH DE BEUK IN KURHAUS De werkzaamheden in de badplaats Scheven- ingen, die over een aantal jaren volledig vernieuwd moet zijn, zijn in een ook voor het publiek spectaculair stadium gekomen. Gis teren is men begonnen met drastisch de beuk te zetten in het eerbied waardige Kurhaus. On der de belangstellende blikken van enkele hon derden passanten maakt men nu korte metten met de vleugel aan de zijde van het voormalige Paviljoen theater. Daarna gaat ook de andere vleugel tegen de vlakte. Het is de bedoeling, dat beide vleugels van het monu mentale „hart van Scheveningen" na de sloop opnieuw worden opgebouwd. Daarna blijft het uiterlijk ervan vrijwel gelijk. Er komt in het gebouw echter wel een verdieping ex tra. (Bowumt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg tenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent k j In conflict met NOS (Van onze sportredactie) ZEIST - De KNVB heeft vandaag minister van CRM, mr. H. van Doorn benaderd, om te bemiddelen in het conflict met de NOS over het uitzen den van flitsen op televisie en radio van voetbalwedstrijden. Mr. Jacques Hogewoning, voorzitter van de sectie betaald voetbal, verklaarde gisteren na een vergadering van twee uur met vertegenwoordigers van de betaalde clubs nogmaals dat de KNVB geen toestemming wil geven voor recht streekse radioflitsen in het program ma Langs de lijn. Dat leidde tot het conflict met de NOS die daarop rea geerde met de mededeling dat er dan ook geen samenvattingen in Studio Sport zouden worden uitgezonden. De NOS wil voor het eerder overeenge komen bedrag van 850.000 gulden flit sen op zowel radio als tv uitzenden. Hockey Ned.Nw.-Zeeland om 23.35 uur op televisie (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Aangezien de satel liet overbelast is, zal de NOS-televisie geen kans krijgen de Olympische hoc keywedstrijd Nederland—Nieuw- Zeeland vanavond om 20.00 uur recht streeks uit te zenden. De satelliet zal echter wel om 23.35 uur een complete opname van de wedstrijd uitstralen. Deze zal de NOS-televisie direct via Ned. I laten zien. De uitzending duurt dan tot 00.50 uur. De radio geeft op Hilversum 3 een direct verslag van deze wedstrijd. MONTREAL De waterpoloërs pronkten ermee gisteravond op het ereschavot Maar het brons was eigenlijk bestemd voor Ivo Trumbic, de hervormer van het Nederlandse waterpolo. De Joegoslavische coach, die de glorietijden van weleer deed herleven was bij de huldiging juist degene, die de compli menten gedistingeerd verwees. "Dit is niet een bronzen plak" sprak Ivo Trumbic luid, "het zijn er elf. Elk van de jongens heeft alles gedaan om dit te bereiken". De kritikaster, die de Joegoslaaf tot voor het laatste duel was, bestond niet meer. Trumbic wilde niet horen van de angst, waarmee Nederland de "bron zen finale" was begonnen. Zo zwak de start was, zo sterk was de eindfase. Wat het waterpoloteam wel kon, kon Geert Bakker niet. De zeiler die voor het startsein van de laatste race in de Solingklasse zulke fraaie vooruitzichten had op het brons, koos de verkeerde tactiek, waar door hij in het slotklassement terugviel naar de vijfde plaats. Nog veel verderop in het klassement moesten de namen gezocht worden van de ruiters, die gisteren voor het eerst in actie kwamen. Op een zeer zwaar parkoers plaatste alleen Henk Nooren. rich voor de eindstrijd, waarin de Westduitser Alwin Schockemöhle zich een klasse apart toonde. Nooren werd dertiende. Voor verder uitgebreid Olympisch nieuws zie sportpagina's. Olympisch vuur uitgewaaid Het Olympisch vuur heeft gisteren enkele minuten niet gebrand. Door zware wind, die aan een hevige regenbui vooraf ging, waaide de vlam, die in hel stadion op een aluminium schaal brandt, uit. Enkele minuten later brandde de vlam weer. Hij werd opnieuw aangestoken met het uit Grieken land afkomstige vuur, dat tijdens de duur van dc spelen in een speciale ruimte wordt aangehouden

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1