SCHOCKEMÖHLE MET GOUD VOOR DE BUI BINNEN Paard is dupe geworden van de commercie Ook Olympische boog kan niet altijd gespannen zijn MONTREAL'7 Henk Nooren dertiende ,We hoeven van niemani meer bang te zijn' Ninomiya nam revanchevoorJapan Dibiasi schreef geschiedenis Twee duellerende judoka's zorg den voor een fraai fotografisch standje. Het lijdt geen twijfel dat de man op de rug de beste papieren heeft. I DEN HAAG Het Olympisch programma I voor donderdag ziet er, wat betreft sporten waar Nederlanders aan deelnemen als volgt uit: (Canadese tijd tussen haakjes). Ateletiek 15.00 (10.00) 100 meter heren tienkamp 15.00 (10.00) hink-stap-sprong heren kwalifica- I tie 16.00 (11.00) verspringen heren tienkamp j 18.00 (13.00) kogelstoten heren tienkamp 19.50 (14.30) hoogspringen heren tienkamp j 20.00 (15.00) 100 meter horden dames finale 20.00 (15.00) verspringen heren finale 20.00 (15.00) discuswerpen dames finale j 20.30 (15.30) 1.500 meter dames halve finale j 21.00 (16.00) 400 meter heren finale I 21.20 (16.20) 400 meter dames finale i 21.40 (16.40) 1.500 meter heren series 22.30 (17.30) 400 meter heren tienkamp Kano 15.00 (10 00) 1000 meter heren series 15.00 (1000) 1000 meter heren series Hockey Om de vijfde tot achtste plaats 20.00 (15 00) en 22.00 (17.00) India-Spanje. West Duitsland—Maleisië. Paardensport 19.00 (14.00) dressuur landenwedstrijd. LITJENS VOL ZELFVERTROUWEN MONTREAL - Japan heeft door de halfzwaargewicht Kazuhiro Ninomiya revanche genomen. Revanche voor het verlies maandag van En- do in het zwaargewicht en revanche voor de nederlaag in het halfzwaar in München, toen Tsjosjisjvili (Rusland) eerste werd. De 28-jarige politiea gent Ninomiya bleek deze keer sterker dan de Rus Ramaz Kharthiladze. De finale was van matig gehalte. Beide judo ka's werden meer dan eens gestraft voor gebrek aan initiatief. De beslissing viel bij een van de spaarzame aanvallen van Kharthiladze. De Japanner had zijn antwoord klaar en een yuko bracht hem het goud. De bronzen me- dialles waren voor de Brit Starbrook. die in München de verliezende finalist was. en Roth- lisberger De Zwitser versloeg de sterker geachte Oostduitser Lorenz. Europees kam pioen 1975. VOOR DERDE KEER GOUD MONTREAL Klaus Dibiasi heeft Olympische geschiede nis geschreven door voor de derde achtereenvolgende keer de titel schoonspringen voor zich op te eisen. De 28-jarige Itahaan was in Montreal met tien puntgave sprongen veruit de beste, hoewel het daar aanvankelijk niet naar uit zag. In de series namelijk had de 16-jarige Ameri kaan Greg Louganis meer punten gescoord, maar toen het er echt op aankwam was Dibiasi niet te verslaan. De Italiaan is een ware kampioen. Niet alleen veroverde hij in Mexico. München en Montreal drie gouden medailles op rij, maar in Tokio begon hij zijn fabuleuze Olympische loopbaan met de zilveren medail le. MONTREAL - Niemand be ter dan een dier voelt het slechte weer aankomen. „Warwick Rex", het machti ge springpaard van de West- dultse Europese kampioen Alwin Schockemöhle, wilde j dan ook snel naar huis. In de Olympische I piste van Bromont, waar zo'n 18.000 mensen op de onoverdekte tribunes zaten, scheurden bliksemflitsen de loodzware, donkere lucht i uiteen. In het heuvellland rommelde de don- I der lange tijd na. In die sfeer toonden Alwin Schockemöhle en Warwick Rex voor de op dracht om het Olympisch goud In de indivi- j duele Grand Prlx te grijpen. En voor de tweede maal presteerde de combinatie het i om de hindernissen feilloos te nemen. Het goud was binnen, de man die tot zijn Europe se titel van vorig jaar altijd buiten de hoofd prijzen was gebleven, kon juichend van War wick Rex stappen. Voor de 39-jarige Alwin Schockemöhle bij het I inspringterrein was, klaterde de regen in oyer- vloed naar beneden. Ruim tien minuten duur- I de het noodweer. Toen konden de Engelse amazone Debbie Johnsey, de Canadees Mi- j chel, Vaillancourt en de Belg Francois Mathy in een geweldige modderpoel aan de barrage voor het zilver en brons beginnen. Hun achter- stand op de Olympische kampioen bedroeg liefst twaalf punten. Van het trio bleef de elegant rijdende Debby Johnsey met lege handen achter. Het zilver was voor de Cana- J dees Vaillancourt en het brons verrassend I voor de Belg Mathy. Jack Arentsen In het spel van de allergrootsten heeft Henk Nooren met Jagermeester nog een goed rol kunnen spelen. Zijn acht strafpunten uit de eerste manche brachten hem in ieder geval bij de beste twintig. Maar toen daarna het parkoers nog zwaarder werd en de oxers met een hoogte van 1.60 meter en een breedte van twee meter veelvuldiger werden, de stijl- sprongen van 1.60 meter en 1.70 meter vlak achter elkaar kwamen en de sloot al tot een lengte van vijf meter was „gegroeid", moest Henk Nooren afhaken. Maar zijn dertiende plaats in dit toernooi („Het zwaarste parkoers dat ik ooit in mijn loopbaan heb meegemaakt" verkondigde de al vijfmaal eerder tijdens een Olympiade goud winnende Hans Günther Win kler) was toch voor de jonge Nooren een prestatie van Olympisch niveau geworden. „Jammer alleen dat de tweede hindernis in de driesprong zo dicht op de eerste stond. Door dat foute raakte ik in eerste instantie al de directe aansluiting met de kopgroep kwijt". Gouden medaille voor Russische schermers MONTREAL De schermers uit Rusland hebben nog eens duidelijk aangetoond momenteel de sterksten te zijn op sabel. Alle drie de individuele medailles waren al naar Rusland gegaan. De ploeg bleek eveneens superieur. In de finale werd Italië verslagen met 9-4. Het was de vierde achtereenvolgende keer dat deze twee landen tegenover elkaar stonden in de finale. Alleen in München ging het goud naar de Italianen. Het brons was verrassend voor Roemenië, dat Hongarije klopte met 9-4. Het was pas de derde keer van vijftien olym piades dat de Hongaren geen ereplaats be haalden. Roemenië was nooit eerder in de prijzen gevallen op sabel. Warwick Rex kijkt zeer geïnteresseerd naar de gouden medaille van haar ruiter, Alwin Schockemöhle. De prestatie van Henk Nooren was niet het enige opvallende in de Oranje-equipe. Zo zorgde Rob Eras, die met Iwan F tot een totaal van twintig strafpunten kwam. al de dag voor de individuele wedstrijd voor de nodige op schudding. In eerste instantie leek de ruiter uit Helvoirt die dertigste werd, niet te worden ingeschreven voor dit nummer. En dit ondanks het feit dat een plaats open was, omdat Johan Heins niet kon beschikken over de geblesseer de Romantico S. Tijdens het bouwen van het parkoers constateerde chef d'equipe Ben Arts al dat de hindernissen erg zwaar zouden worden. „En omdat wij naar Canada zijn gekomen voor de landenwedstrijd. begon ik ernstig te twijfelen aan het plaatsen van Eras in de individuele wedstrijd. De combinatie zou een te groot risico kunnen lopen". Maar bijna gelijktijdig met het voorlopige oordeel over Rob Eras, kreeg de Brabantse ruiter een telefoontje uit Nederland. Eigenaar Visser dreigde Iwan F terug te trekken voor de landenwedstrijd, wanneer Eras niet mocht sterten. „Van die dreiging weet Ik niets, j Inderdaad heeft Visser met het NOC gebeld, maar er was toen niemand van de heren op i het bureau. Wel zijn Bram Leeuwenhoek en NOC-voorzJtter Cees Kerdel gisteren naar Bromont gekomen. En zij hebben mi| gezegd, dat ik alleen moest beslissen. En dat het NOC wel het allergrootste belang hechtte j aan de landenwedstrijd", vertelde Arts enigs- j zins ongeloofwaardig. De dreiging van het terugtrekken van Iwan F zou niet aan de orde zijn geweest. Toch had I Eras dat eerder op de dag zelf naar voren gebracht. „Maar die zaak is niet belangrijk meer", zei Eras, „het parkoers zit er op en het ging lekker. Vanochtend heb ik uiteindelijk zelf beslist of ik al of niet zou starten". Ben Arts vulde aan: „Toen we tijdens het bekijken van het parkoers bij hindernis vijf aankwamen, schrok Rob toch wel. Maar op mijn vraag of hij het aandurfde". antwoordde hij vlot: „Natuurlijk, en toen was de zaak voor mij voorbij". De derde man in de Nederlandse ploeg kon zich ook niet bij de eerste twintig ruiters I plaatsen die voor de finale in aanmerking j kwamen. Anton Ebben kreeg met Jumbo j Design zestien strafpunten achter zi|n naam. „Maar Ik heb de sfeer geproefd en Jumbo I heeft gemerkt wat er op de sluitingsdag voor zijn neus komt te staan. En dat is natuurlijk erg belangrijk", meende de als 25ste eindi gende Ebben. Pas eind deze week zal een beslissing vallen rond het at of niet inschrijven van Johan Heins met Romantico S voor de landenwedstrijd van zondag. Met bepaalde massages wordt de spierblessure aan het been intensief onder handen genomen. Een lichte vooruitgang is te constateren, maar gisteren zei Johan Heins nog:„het is nog lang niet in orde. Ik twijfel aan zondag. Aan training ben ik nog niet toégekomen". Chef d'equipe Ben Arts heeft nog gedacht aan de mogelijkheid om Johan Heins in de landen wedstrijd te laten starten met Jagermeester. hét paard van Henk Nooren. Het reservepaard Pluco, dat ook van Nooren is en waarmee hij internationaal al menig succes heeft geboekt, zou dan voor Nooren worden ingezet. „Maar", aldus Arts. „dat plan heb ik moeten laten varen omdat Henk Nooren te kennen heeft gegeven dat hij met Jagermeester al tever in de training is gevorderd". De kans bestaat dus dat Nederland zondag middag slechts met drie van de toegestane vier ruiters zal starten. En dat is een extra handicap, want in de beide manches valt atijd het slechtst resultaat van een van de ruiters af. „Ja, nu hebben we toch wel een beetje spijt van het feit dat we kort na aankomst met de paarden nogal wat heuveltjes hebben genomen. We dachten op die manier de paarden, die toch door de vliegreis conditio neel wat achterop waren geraakt, weer snel op adem te krijgen. Maar tijdens de training tegen de heuvels op, heeft Romantico S de blessure opgelopen". De actie. recor< Paul Litjens. (Van onze speciale verslagge ver) Montreal Wim van Heu- men heeft al een week lang het tactisch schema klaarlig gen, waarmee vandaag Nieuw-Zeeland in de halve finale zal worden bestreden. De wijsheid daarvoor deed hij op in de wedstrijd Nieuw- Zeeland-Pakistan, bijgewoond door alle spe lers. De indrukken in dit duel opgedaan vormen de basis van het optimisme, waar mee Nederland de strijd ingaat. „Uiteraard is Nieuw-Zeeland geen tegenstan der waar je zo maar overheen kunt stappen", aldus Paul Litjens die met zijn negen doelpun ten de onbetwiste aanvoerder van de topsco- rerslijst is en die vandaag een op basis van zijn vooruitgesnelde roem een uiterst strenge mandekking zal zal krijgen. „Ik ga er altijd vanuit dat een ploeg niet toevallig bij de laatste vier komt. Het is een uiterst sterk team. Maar toch heb ik het vermoeden dat ze ons beter liggen dan de Spanjaarden. Wij hebben tegen Spanje eigenlijk nog nooit goed ge speeld. De laatste twee wedstrijden dat we ze hebben ontmoet, hebben we het zelfs zeer moeilijk gehad. Spanje was in onze ogen tot een soort angsttegenstander uitgegroeid. En nu weet wel dat een ploeg in de vorm waarin I Nederlands team momenteel verkeert, vann mand bang hoeft te zijn. maar we waren to stiekem blij dat de Spanjaarden uitgeschaki werden". Nederland heeft zich in alle rust voorben op het halve finaleduel. De laatste training gisteren, waarbij het accent op het oefen van strafballen werd gelegd, leverde gei bijzonderheden op. Ook met de blessures alles mee. De hand van Kranenberg is zov genezen dat verwacht mag worden dat hij corners die Wouters Leefers aangeeft weer stoppen en ook de knieblessures van Bolhui Litjens en Maarten Sikking geven geen red< tot ernstige bezorgdheid. Slechts de drie d gen rust die de Nederlanders noodgedwongi hebben moeten nemen, hebben de zenuwi van de innerlijk gespannen hockeyers wel de proef gesteld. „Dat viel enigszins buiten het schema dat tot nu hier hebben gehanteerd", aldus Pa Litjens, „twee dagen rust was totnogtoe h hoogste aantal. Wanneer je dan met een belangrijke wedstrijd voor de boeg drie dagi moet wachten, wordt het toch wel enigszir vervelend. Gelukkig is de stemming i groep honderd procent. Er wordt veel gedol .We hebben als ploeg veel zelfvertrouwen". (Van onze speciale verslagge ver) ËSSIH MONTREAL Het noodweer dat gisteren Hippisch Bro mont trof, was voor velen de bevestiging dat met het kie zen van deze plaats, een ernstige fout was gemaakt. De afgelopen weken heeft het in Bromont namelijk vaker en heviger geregend dan waar ook in Cana da. Op de drassige, vaak modderige grond kwamen mens en dier in de grootste moeilijk heden. De al 25 jaar in Canada wonende Nederlandse architect Tjerk van der Plaats, die in de loop van de jaren ook een insider in de paarden sport-wereld is geworden en in Canada een van de drie beste parcoursbouwers is, sprak dan ook zijn twijfels uit over de Olympische gebeurtenis in Bromont. „Want in deze omge ving krijgt hét paard geen eerlijke kans. Vooral tegen het parcours van de military heb ik zware bedenkingen. Dat was veel te zwaar, zelfs oneerlijk. Het paard, dat in vroeger jaren zoveel tot de ontwikkeling van de huidige maatschappij heeft bijgedragen, heeft geen eerlijke kans meer." Manifestatie De uit Harlingen afkomstige Van der Plaats maakt zich vooral kwaad op de mensen die uiteindelijk hebben beslist dat Bromont de plaats is geworden voor de Oiympiscne hip pische manifestatie. „Er zijn bepaalde zaken aan de orde geweest die niet door de beugel kunnen. De eigenaar van de beslist niet voor paardensport ideale grond heeft bepaalde goede relaties met men sen die uiteindelijk het gebied hebben aange wezen waar de Olympische wedstrijden plaats vinden. Veel dichter bij Montreal is een veel geschikter complex te vinden. Niet zo drassig als hier. Bromont zal zeker niet het Hippisch centrum van Canada worden. Wel gaat de man op wiens grond de complexen en de parcour- sen zijn gebouwd in de naaste toekomst veel geld verdienen. Want op de grond waarop eens Olympische paarden hebben gestreden, zullen beslist over enkele jaren schitterende, dure huizen staan. Alleen de grond al is door deze Olympiade uitzonderlijk sterk in prijs gestegen." Het paard is de dupe geworden van de commercie. „In geen enkel opzicht is aan het dier gedacht. Alleen de mens is belang rijk geweest. Voor de landenwedstrijd moeten zaterdag eerst de paarden allamaal naar Montreal. Zo'n 80 km. Dan op zondag en maandag weer de reis terug. Als men de grond vlak onder Montreal gekozen had, was de reisduur aan zienlijk verkort. Maar andere, financieel men selijke belangen, hebben anders besloten. Het paard is de dupe geworden van het geld", stelt Van der Plaats. Montreal Avond in het olympisch dorp. In de druilregen zitten de atleten onder plastic bescherming te luisteren naar de klanken die vingervlugge toetsentovenaar Oscar Peter sen uit de piano laat springen. Voor even is de verveling verdreven. Voor driekwart van de bewoners van het dorp zijn de spelen voorbij. Het andere kwart loopt nog in trai ningspak. Steeds meer begint de omheinde vesting te lijken op een normaal dorp, steeds minder worden de lieden die zich naar de trainingsaccommodaties begeven. Het aftel len en dagen vullen is begonnen. Er zijn dagen geweest dat de zon uitbundig blijk gaf van aanwezigheid. Motregen, klamme temperatuur en kilheid zijn ervoor in de plaats gekomen. Het terras van het internationale ontmoetingscentrum is verlaten. Er treden geen groepen meer op. In de beslotenheid van het gebouw dat mede als „zeef" dient voor de bezoekers, waar de winkeltjes zijn onderge bracht en de kleuren t.v.'s her en der verspreid staan, zijn ook de discotheken. In het bijna donker worden de versterkers op „vol" gezet en denderen de klanken over de wriemelende massa die zich schuifelend beweegt in een poging tot dansen te komen. Honderden op een te kleine vlakte en in een te geringe ruimte. Daar worden min of meer losse ban- Mallotig Herman van Bergem den - meer min dan meer - gesmeed en ervaringen beleefd waan/oor men nu niet bepaald naar de Spelen is gekomen. Omstrengeld Op de door fraai gestyleerde lantaarns ver lichte paden van het dorp lopen ze, elkaar omstrengelend, te slenteren. Er wordt niet gelet op de rang of stand, naar kleur of overtuiging. De Nieuwzeelanders. om wie zo veel te doen is geweest, vertoeven even goed in de kring van de jeugdige sportbeoefenaars uit alle uithoeken van de aardbol. Zij mengen zich in het bonte gezelschap van de wereldstad Montreal, waar het verkeer elke dag gigantisch in de knoop raakt en de opvallendste gasten de Amerikanen zijn. Zij lopen er rond in mallotige kleding. Clownspakken met grote ruiten, malle honk balpetten en onveranderlijk basketbalschoe nen of iets dergelijks. Op hun shirt torsen ze uitdagende woorden als „University Michigan" of „golf-pro" terwijl ze waarschijnlijk die uni versiteit noch ooit een golfbaan hebben be zocht. Dikdoenerij, die geen indruk maakt maar slechts een flauwe glimlach opbrengt. De Canadezen, een volk in ontwikkeling zoals men daar van verscheidene kanten zegt, pas sen zich er zo goed en zo kwaad het gaat bij aan. Ze voelen zich niet zo, maar zijn het wel: namaak-Amerikaneneven slordig gekleed en evenmin gehinderd door de wetenschap dat er nu eenmaal kleuren zijn die perse met elkaar vloeken. Een oude heer met een short van lachwekkende snit waaruit prikkebenen steken. Een dame op vergevorderde leeftijd met een basebalpet en de onvermijdelijke jeans van grove stof. Ze moest beter weten. Pantalon Er blijkt niet uit te roeien voorkeur voor lant pantalons te bestaan bij de dames, ook het gloeiend heet is, hoewel dat zeldi voorkomt. Dat allemaal buiten het Olympisch dorp, d overdag verlaten is omdat de stad meer bieden heeft, zij het tegen wanstaltige prijze De neringdoenden pikken een graantje me en het begrip prijsbeheersing is nog niet t< Montreal doorgedrongen. Tegen de avonduren keert de bevolking va het Olympisch dorp terug, bepakt en beladen De lampen in de diskotheken zijn al op eei laag pitje gezet, de platen liggen op di draaitafels. Komt u maar. Het dorp gaat wee leven. De veiligheidsfunctionarissen aan dl ingangen zagen hun taak verdubbeld. Ook z weten nu nauwelijks meer wie atleet is en wil niet. Alleen de legitimatiekaart kan-hen no< op het spoor brengen. Het Olympisch dorj is als een zandloper waaruit aan de ene kan steeds meer verdwijnt. Naar de diskotheken de slenterpaadjes en de stille hoekjes. Wan ook een Olympische boog kan niet altiji gespannen zijn. W

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10