Waterpoloploeg maakte één doelpunt te weinig HERMENS BESCHULDIGDE VIREN Tatjana Kazankina kroon op het werk MONTREAL'76 ge raj a Medailleverdeling LAATSTE DUEL BESLISSEND VOOR MEDAILLE te Mark Smet liep met gebroken pols Borsov ontkende vluchtpoging Ria Ahlers met karakter in hoogspringfinale gin illlllllll varen irkt zo J was ihuivii) lar de gszins Asseï er aar) s grot delde bij M inga, I lout, 1 int wj n zoj Bergo) ire en iste lj [aven ar kle beid ili kon l enigt MONTREAL Na de negende wedstrijddag van de Olympische Spelen ziet de verdeling van de medailles er als volgt uit (achtereenvol gens goud, zilver en brons): Rusland Oost-Du itsland Verenigde Staten West-Duitsland Bulgarije Polen Roemenië Japan Finland Hongarije Groot-Brittennië Tsjecho-Slowakije Italië Joegoslavië Noorwegen Zweden Jamaica Mexico Trinidad Cuba Canada NEDERLAND België Portugal Frankrijk Denemarken Australië Iran ilUllllllllllllllllllllll MONTREAL Het waterpo- lotoemooi zal voor Neder land met een enerverende climax worden afgesloten. De laatate wedstrijd zal, na de zege op Joegoslavië met S—3, de beslissing brengen waarbij de kans op een medaille tweemaal zo groot is als de mogelijkheid om na een toch bepaald uitstekend en ook wel onver wacht sterk toernooi toch nog met lege handen naar huls te moeten keren. Als er tegen de Joegoslaven een doelpunt meer gescoord zou zijn, hadden de papieren nog beter genoteerd gestaan. „Maar," zei coach Ivo Trumbic, „aan het duel met Italië hebben we nog niet gedacht Trouwens, elk doelpunt is belangrijk." HIJ doelde daarbij op de strijd tussen Italië en West-Duitsland, pal voor Nederland—Joegoslavië gespeeld. De West duitsers stonden met 3—1 voor maar verlo ren toch met 4—3, waardoor de ingewikkelde situatie ontstond die het Nederlandse team tegen de Italianen zal moeten oplossen en waarbij Roemenië medewerking moet verle nen. Na de gisteren gespeelde wedstrijden Honga rijeRoemenië 9—8, West-Duitsland—Italië 3—4 en Nederland—Joegoslavië 53 is Hon garije met 8 punten uit 4 zeker van het goud. Herman van Bergem Daarachter volgen Italië en Nederland met 5 uit 4 en de respectievelijke doelcijfers 18-17 en 15-14. Dit zijn de mogelijkheden: wint Nederland van Italië dan is zilver veroverd, wordt gelijkgespeeld dan is brons ons deel omdat Italië meer doelpunten voor heeft ge maakt, verliest Nederland van Italië dan hangt alles af van de wedstrijd Roemenie—West- Duitsland. De Roemenen hebben 3 punten en de doelcijfers 21-11. Bij winst op de Westduit sers komen zij op 5 punten en zal het afhangen van de hoogte van de score die de Roemenen bereiken. Ivo Trumbic had een te accepteren verklaring voor het feit dat Nederland gisteren tegen de Joegoslaven een achterstand moest wegwer ken in de eerste periode. „Het is bij ons normaal dat we moeilijk beginnen, zeker als dat een uitstekende tegenstander als Joego slavië betreft. Dan gaat het afhangen van de conditie. Iedere speler in dit toernooi heert voldoende conditie voor een eerste periode, de meesten ook voor de tweede en derde maar wij hebben het ook voor de laatste. En dan komen de prestaties." Verslapping Ivo Trumbic heeft er constant op gehamerd dat alles moest worden gegeven, dat er geen momenten van verslapping mochten intre den. Toch moest hij erkennen dat dit tegen de Joegoslaven het geval was geweest. „Inderdaad, bij een numerieke meerderheid was de concentratie soms te gering." Nadat Marovic tegen de paal had geschoten, trokken de Joegoslaven de leiding tot zich door toen Landeweerd naar de kant moest en Sanivonic kon scoren. Tevoren had Joegosla vië al een man uit het water zien verdwijnen, Polic, maar daarvan had Nederland niet gepro fiteerd. Wel de tweede keer, toen Belamaric eruit moest en Ton Buunk de gelijkmaker liet aantekenen. Het bleef bij die ene keer dat een numerieke meerderheid niet werd uitgebuit. Erj had bij sommige spelers enige onzekerheid) geheerst toen de Amerikaan John Felix als scheidsrechter uit de bus was gekomen. Hij had in het duel NederlandRoemenië niet bepaald feilloos geleid. Trumbic: „Voor een scheidsrechter ben ik nooit bang." Later zou blijken waarom niet. Nadat Joegoslavië in de tweede periode door Marovic (strafworp tegen Rik Toonen) wederom de leiding tiad geno men en Van Zeeland uit een briljante combina tie weer gelijk had gemaakt toen Marovic aan de kant zat (2—2), vlotte het beter. Manco Het manco bij Nederland schuilt in de schut ters. Landeweerd en in iets mindere mate Jan Evert Veer zijn „durvers". Er wordt te weinig geschoten door de anderen. Inmid dels had Trumbic Toonen na zijn vertrek uit het water vervangen door Andy Hoepelman. „Een psychologisch effect," noemde Trumbic het. In de derde periode werd de basis gelegd voor de overwinning. Van Zeeland bracht Neder land op 3—2 uit een strafworp tegen Lozica en Landeweerd gebruikte een strafworp tegen Savinovic om de stand op 4—2 te brengen. Joegoslavië, dat toch al meer op de man dan de bal speelde, trachtte in de laatste speeltijd met minder oirbare spelmethoden het getij te doen keren. Wel werd het nog 43 door een bijzonder leep doelpunt van Savinovic maar nogmaals buitte Nederland een numerieke meerderheid (Manojlovic eruit) uit door Lande weerd: 5—3. Er had nog een doelpunt bij moeten komen om het risico bij een gelijkspel tegen Italië uit te bannen omdat dan de doelcijfers gunsti ger zouden zijn geweest en zilver het deel van de Oranjeformatie. Trumbic en zijn man nen kunnen echter tot nu toe meer dan tevreden zijn. Ze hebben een enorm zwaar toernooi moeten verwerken waarbij geen en kele tegenstander tot de „zekere verliezer" mocht worden gerekend. Er is voor dit resul taat tot en met gestreden. Het succes, dat velen niet hadden verwacht, is er het gevolg van geweest in een toernooi dat een bijzonder spannend slot tegemoet gaat. t jaar het ander ïn zij lopcij. den een iljard tarles in di er Coi MONTREAL De uit spraken van Jos Her- mens zijn dit seizoen sensationeler dan zijn prestaties op de tien kilometer. De Olympi sche strijd bracht de Nijmegenaar niet meer dan een tiende plaats. De enige man die door het NOC altijd als een vaste kandidaat voer Mont real werd gezien en dit ondanks het feit dat hij de afgelopen maanden juist op de Olympische afstanden internationaal bezien, totaal niets presteerde, roerde gisteren in Mont- real toch danig zijn mond. In de richting van Lasse Viren, de Rn die vier jaar geleden ook al in München won, werden in bedekte termen ernstige beschuldigingen geuit. Jos Hermens was met zijn mond rapper dan met zijn daden. Want in het tien-kilometergeweld komt de naam van de Nederlander niet voor. Vanaf de eerste ronde heeft hij aan de staart van de ordt kend ak v Door Jack Arentsen groep gehangen. En vanuit die positie kon hij goed zien hoe gemakkelijk uiteindelijk Viren naar het goud snelde. „Maar zoiets is toch niet normaal, ledereen had hier mogen win nen. maar Viren niet. Die man heeft zich na München nooit meer ergens laten zien. Pres teerde totaal niets. Daarom moet er achter de schermen gewerkt zijn. Ik kan natuurlijk niets bewijzen, maar je kunt niet zomaar vier jaar niets doen en dan ineens op de Spelen voor iedereen te sterk zijn. Daar moet iets anders achter zitten. Op deze manier is het niet normaal". Bloed Het is bekend dat een aantal Finee lange-ef- •tandsiepers er van worden verdacht dat zij met bepaalde bloedinspuitingen werken. Ge ruime tijd voor belangrijke wedstrijden wordt bloed uit het lichaam getapt, verdwi|nt dan geruime tijd in de vrieskast en de dag voor id wed®WJd komt het bloed, vol met rode «3 bloedlichaampjes, weer in hef lichaam van de atleet terug. Jos Hermens noemde dit feit 3 maar *ljn woorden sloegen wel in die richting. De scherpe uitspraken van Hermens stonden wel in schrille tegenstelling tot zijn matige prestatie. Daarvoor had hij maar een heel eenvoudige verklaring: „Mijn benen wilden 8' gewoon niet harder. Ik had gedacht om tijdens de wedstrijd vanuit de achterhoede langzaam naar voren te schuiven, maar dat lukte niet". En toen de weer subliem lopende Portugees Het beslissende moment in de strijd op de tien kilometer. Terwijl de bel wordt geluid voor de laatste Carlos Lopez halverwege de afstand, een ronde van 400 meter loopt Lasse Viren weg van Carlos Lopez. Montreal De Belg Mark Smet, die ep de 10 km met zijn zevende plaats net buiten de diploma's viel die aan de nummers vier, vijf en zes worden uitgereikt,moest direct na afloop van de race naar de medische contro le in het Olympisch stadion. Een loper had tijdens wat gedrang in de achterhoede de Belg uit de baan gewerkt Hij viel en kwam ongelukking op zijn pols terecht Maar Mark Smet kwam goed terug. De achterstand werd binnen een halve ronde ingelopen en uiteind elijk ging de Belg nog lange tijd met het leidende drietal Lopez, Viren, en Brendan Foster mee. Maar tijdens de slotfase van de race werd de pijn in de pols steeds groter. Na afloop werd geconstateerd dat Mark Smet het allergrootste deel van de 10 km met een gebroken pols had gelopen. definitieve splitsing in het veld teweegbracht, lag Jos Hermens samen met zijn Belgische vrienden Karei Lismont, en Emiel Puttemans, allang in kansloze positie. De enigen die Lopez konden volgen, waren Lasse Viren, de Brit Brendan Foster en de Belg Mark Smet. Het was uiteindelijk Viren die het langst in het kielzog van Lopez bleef maar met nog vijfhonderd meter voor de boeg, zette de Fin plotseling aan en liet toen de kleine soepel lopende Portugees kansloos achter. „Voor mij Is Lopez de echte Olympische kampioen", bracht Hermene nog naar voren. „Die man heeft de wedstrijd gemaakt". En de Portugees deed dat op uitzonderlijke wijze. Hij schreefde het tempo in de laatste vijf kilometer zo hoog op dat zelfs deze afstand veel sneller werd gelopen dan de eerste 5000 meter: 13 minuten 32 seconden tegenover 14.08. Lopez was de grote aange ver van deze tijd. Op dat moment had Jos Hermens al zijn grootste inzinking doorgemaakt. „Ik heb echt moeten afzien om uiteindelijk nog als tiende binnen te komen. Maar dat is niet erg. Per slot van rekening ben ik hier niet met vakan tie". Jos Hermens kan vanaf gisteren definitief zijn foto's vernietigen waar achterop het opschrift is te vinden: Jos Hermens. Olympisch kam pioen tien kilometer 1976 en 1980. Uit zijn manier van praten was ook de teleurstelling te horen. En zelfs over de marathon heeft de Nijmegenaar plotseling zijn twijfels. Als het dan net zo gaat als tijdens deze wedstrijd, concludeerde Hermens nu al vlotjes, „stap ik er bijtijds uit". De deceptie van Montreal is bij Jos Hermens hard aangekomen. Hij heeft de rekening ge presenteerd gekregen voor het feit dat zijn training toch teveel afge6temd is geweest op zijn wereldrecordpogingen op de in de inter nationale atletiekwereld weinig in de belang stelling staande afstanden: tien Engelse mijl. twintig kilometer en het werelduurrecord. Zelfs onder de voor Jos Hermens plotseling in Montreal toch nog erg gunstige weersomstan digheden (door de regen die enkele uren voor de race viel, was de temperatuur veel aange namer geworden) kon hij niet behoorlijk uit de voeten. „Maar verslagenen komen terug", was zijn laatste stelling, leder voor zich moet maar uitmaken hoeveel waarde men nog aan die woorden moet hechten. Van onze speciale verslag gever MONTREAL De wereldre- cordlljsten atletiek konden gisteren opnieuw worden bij- gewertct Tatjana Kazankina prijkt er nu zelfs twee keer op. De 24-Jarige Russin, die eind Juli als eerste vrouw de 1500 meter binnen de vier minuten liep, kwam ook In het bezit van het wereldrecord op de 800 meter: 1.54,94. Het tweede record sneuvelde bij het speerwer pen heren. Mlklo3 Nemeth kraste met 94,54 de oude toppreetatie van de Olympische kampioen van München Klaus Wolfermann door. Tatjana Kazankina, die als achttienjarige het advies kreeg met topsport te stoppen omdat haar hartslag onregelmatigheden vertoonde, zal haar clubarts eeuwig dankbaar blijven. Hij gaf haar namelijk het fiat door te gaan. Voor Tatjana Kazankina kwam in het Olympisch stadion van Montreal de kroon op het werk. De taaie loopster presteerde het, in de derde baan lopend, op het laatste rechte stuk vier tegenstandsters, onder wie de grote favoriete Anita Weiss uit Oost-Duiteland, die in de series het wereldrecord van Valentina Gerassimova (1.56,0) tot een halve seconde had benaderd, te passeren. De nu 24-jarige Russin sleepte in deze volledig Oosteuropese finale nog drie loopsters, Nikolina Tsjetereva (Bul, 1.55,42), Elfi Zinn (Oost-Duitsland, 1.55,60) en Anita Weiss (1.55,74) naar tijden onder het oude wereldrecord. Appel Voor Mikloe Nemeth geldt dat de appel niet ver van de boom valt. De 29-Jarlge sportle raar uit Boedapest Is een zoon van Imre Nemeth, die In 1948 bij de Spelen te Londen de gouden medaille bij het kogelsllngeren won en vier Jaar later In Helsinki nog eens brons veroverde. Hoewel de Hongaar met 89,56 meter derde op de wereldradst stond gold hij toch niet als de grote favoriet voor het goud. Miklós Nemeth, zoon van de directeur van het NEP-6tadion in Boedapest, was zelf de meest verraste man in het stadion. „Want ik ben in een wedstrijd nooit boven de negentig meter gekomen. En nu ineens dit Ik kan het zelf bijna niet geloven". Gisteravond stond bij het polsstokhoogsprin gen in de stromende regen niet Roberts op de hoogste trede van het erepodium maar de Pool Tadeusz Slusarski. De gok. die Dave Roberts waagde om na 5,50 meter ineens door te gaan naar 5,60 meter pakte verkeerd uit. Toen na ruim zeven uur Tadeusz Slusarski (Pol) en Antti Kalliomaeki (Fin) vergeefs had den geprobeerd om over 5.55 meter te komen, brak voor Roberts het grote moment aan. Aan de zuidelijke kant van het stadion, waar nog zeker 40.000 toeschouwers waren blijven zitten, liep de Amerikaan aan. De eerste po ging mislukte maar na de tweede sprong klonk een luid applaus. Roberts keek verbaasd naar de tribunes. Had dan niemand gezien dat hij voor langs de lat naar beneden was gekomen? Dat gebeurde nog een keer. Het goud ging daarom naar de Europese recordhouder Slusarski, die voor de drie hoog ten die hij sprong, 5,20, 5,40 en 5,50 meter, telkens maar één poging nodig had. Ook Kalliomaeki had alle hoogten tot en met de vijfeneenhalve meter in de eerste aanloop genomen, maar maakte twee sprongen meer. Don Quarrie (Jamaica) had eerder al het goud op de 200 meter gegrepen, voor de Amerika nen Hampton en Evans. Nog nooit in de twaalf jaar dat de vijf kamp op het Olympisch programma staat, heeft het all-round nummer voor de dames zo'n span nend verloop gehad. Na twee dagen strijd stonden gisteravond drie Oostduitse atletes op het erepodium. Siegrun Siegl en Christine Laser waren met hetzelfde puntentotaal geëindigd: 4745. Toch mocht Siegrun Siegl. de wereldrecordhoudster verspringen die op haar specialiteit naast de medailes was ge sprongen, op de hoogste trede plaats nemen. De strijd om het goud werd beslist door het reglement dat voorschrijft dat de atlete die op de meeste nummers de bete prestaties heeft geleverd de eerste plaats krijgt toebedeeld. De vijfkamp bij de dames werd een volledig Oostduits succes, want het brons ging naar Burglinde Pollak. (Van onze speciale verslagge ver) MONTREAL Valeri Borsov heeft gisteren tijdens een persconferentie in het Olym pisch dorp alle geruchten dat hij de Russische Olympi sche ploeg had verlaten en in Canada poli tiek asiel wilde vragen als pure nonsens van de hand gewezen. Een zeer ontspannen uitziende Borsov ging evenwel niet in op de vraag waarom hij dan niet op de 200 meter was gestart. Het enige officiële commentaar van de Russische ploeg leiding was uitermate kort. „Hij is enige tijd weggeweest, maar nu hebben wij hem weer onder controle." (Van onze spociale verslag gever) MONTREAL Op de plaats waar kanshebsters sneuvel den, bleef de Nederlandse hoogspringster Ria Ahlers met gemak overeind. Zonder de minste problemen plaatste de Meppelse atlete zich bij de laatste 21. Zonder een enkele fouts prong ging zij via 1.70,1.75,1.78 over de kwalificatiehoogte van 1.00 meter. Vrolijk lachend stapte Ria Ahlers („Jullie kun nen in de finale ook op mij rekenen"), dan ook terug naar de bus die haar weer naar het Olympisch dorp bracht. „Het ging vandaag erg gemakkelijk. En zoiets geeft je natuurlijk een geweldige kick. Ik had er wel iets voor gevoeld om vandaag ineens door te gaan. Ik zat helemaal in het ritme", was haar spontane reactie. Morgen wordt de finale van het hoogspringen waarin Ria Ahlers voor een verrassing kan zorgen (zij heeft er het karakter voor), bij de dames afgewerkt zonder de Oostduitse Rita Kirst, de Canadese Debbie Brill en de Tsjechi sche Vera Bradacova, toch allemaal goed voor een hoogte van 1.90 meter. Zij waren op een hoogte van 1.78 meter blijven steken. Debbie Brill haalde zelfs de aanvangshoogte van 1.75 meter niet. Maar de sensatie was toch het volledig falen van Ulrike Meyfarth, de Westduitse die op 16-jarige leeftijd in het Olympisch stadion van München met een hoogte van 1.92 meter dé gouden medaille won. Vier jaar geleden brachten de Spelen haar de allergrootste roem. Moest de scholiere zelfs na het spektaculaire werk in München, een schuiladres opzoeken om aan de toestormen de publiciteit te ontkomen. Nu stapte ze in haar eentje het stadion uit. Niemand keek op of om. Ulrike liep met haar hoofd diep gebo gen weg. Een juichend stadion zal zij dit jaar niet te horen krijgen. Valeri Borsov

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9