antonrechter eroordeeld actie Roelofarendsveen BE9 VVV-Katwijk maakt van hoge nood een deugd op luchtbanden Leidse betrapt op oplichting sociale dienst TWEE WEKEN CEL VOOR DIEFSTAL VAN POSTSTUKKEN Marathon Bollenstreek telt 118 deelnemers RONICA BOSIO SALZBÜRG: Paul Lim en Hans Bogaards: Horeca-paar apart in Scheveningen Sterk staaltje van struisvogelpolitiek Lit üU/nj Ju ui i y i o LE1DSE COURANT PAGINA'5 )ETE 100 GULDEN BLOKKEREN STRAAT Voor een bedrag van "ruim vierduizend gulden had de 32-jarige Leidse huisvrouw de gemeentelijke sociale dienst opgelicht Ze deed het voorkomen, alsof ze als fabrieksarbeidster werkloos was en incasseerde trouw iedere week de uitkering. Dat was mogelijk, doordat geen mededeling werd gedaan van het feit dat ze had opgehouden met werken. Later was er een baby gekomen en een tweede was op komst Gedurende 1,5 jaar incasseerde de vrouw tenonrechte de uitkering, totdat de fraude werd ontdekt en de vrouw als gevolg daarvan zich voor de Haagse politierechter had te verantwoorden. i onze rechtbankverslaggever) j^ELOFARENDSVEEN/LEIDEN De Leidse kantonrechter, mr. i Koning heeft gistermiddag een hoofdopzichter uit Roelofa- idsveen veroordeeld tot een boete van 100 gulden omdat hij "115 mei van dit jaar de Piet van der Veldenstraat met zijn d had geblokkeerd. gebeurde op de „Nationale inerfdag" uit protest tegen uitblijven van maatregelen de gemeente tegen de ge- iTkrlijke situatie in deze straat. bewoners hadden al meerde- malen aangedrongen op een ^.-jonstructie ten behoeve van 17 IJ veiligheid van de voetgan- Vooral de kinderen lopen Piet van der Veldenstraat ir, omdat de tuinen van de met een eindigen op de in. Aanvankelijk waren de 'oners zelf met suggesties ge in, maar toen deze door de van de hand werden en het overleg vastliep men in mei tot harde actie j tt en sloot de straat af. tlP°^e kwam er aan te pas f nin'l verbaliseerde enkele actie- Iers wegens fout parkeren. Het lag in de bedoeling van de activisten een proefproces uit te lokken. Slechts een van hen bleef echter bij zijn voornemen de zaak voor de rechter te bren gen. De anderen besloten alsnog* te schikken. Gisteren moest vol houder, R. T. van der H., voor de kantonrechter in Leiden ver schijnen. zelf was hij helaas ver hinderd, maar omdat hij niet om uitstel had verzocht en de verbalisant wel aanwezig was besloot de rechter de zaak maar af te handelen. De man zag zijn ijver met een fikse straf beloond, want noch officier van jusilitie noch de kantonrechter zelf had veel goe de \voorden voor de actie van de Vener over. Opmerkelijk ge noeg had de verbaliserende agent van de Rijkspolitie dat wel. Gevraagd naar de ernst van de situatië op de Piet van der Veldenstraat antwoordde hij de zwart gerokte heren ach ter de groene tafel, dat deze' inderdaad bijzonder gevaarlijk was. „De straat is vrij druk en de kinderen lopen zo vanuit de tuin de rijbaan op. Ik ben het in feite wel met de actievoerders eens", aldus de agent voor de kantonrechter. Deze vroeg zich af of de bewo ners wel alle hun ter beschik king staande democratische middelen hadden gebruikt om de situatie ter plekke gewijzigd te krijgen voordat tot actie werd overgegaan. Het verslag van hun actie in de Leidse Courant van 17 mei, dat als een van de bewijsstukken diende, kon hem daarbij niet van het gelijk van de bewoners overtuigen. Inte gendeel. Met officier van justitie De Wit vond hij dat de politie terecht verbaal had opemaakt en dat hierop een strafvervol ging was gevolgd. „Dit soort acties kunnen echter niet getole reerd worden, ook al zijn de achterliggende motieven nog zo ideeël", was het oordeel van v rechter De Koning.» „Hoe we hierover ook persoonlijk mogen denken, verdachte had naar an dere middelen, moeten grijpen om zijn doel te bereiken. De democratische wegen zijn hier onvoldoende bewandeld", meen de hij. Omdat het delict opzettelijk was gepleegd kreeg verdachte Van der H. het viervoudige opgelegd van wat voor een normale par- keerovertreding geldt: 100 gul den. Mr. De Koning legde 75 gulden ervan echter voorwaar delijk op met een proeftijd van twee jaar. LEIDEN/DEN HAAG Na een eis van zes weken gevangenisstraf door de officier van justitie, veroordeelde de Haagse politierechter een 20-jarige straatmaker uit Leiden tot 8 weken gevangenisstraf waarvan 6 weken voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar, wegens diefstal van poststukken. Een PTT-besteller had zijn fiets in de Oranjestraat te Leiden even onbeheerd gelaten bij uit voeren van bestelwerk. Van die gelegenheid maakte de straat- maker misbruik, door een aan tal poststukken uit de tassen te stelen. Hij zocht daar de giro-en veloppen uit en incasseerde, voorzover mogelijk, geld. De overige poststukken smeet hij in het water. „Een schandelijk ge drag", noemde de politierechter dat Eigenaren van de postche ques kunnen op hun geld zitten te wachten en verdwijnen vap poststukken kan ook grote na righeden teweeg brengen. „Ik wilde er niet rijk van wor den, maar had driehonderd gul den nodig", aldus de informatie van verdachte. Hij zou aan een kennis die ook in financiële moeilijkheden zat geld hebben gegeven en zelf 300 gulden ge houden. Verdachte zou geen so ciale uitkering hebben ontvan gen, omdat hij werk had gewei gerd. Hij stond tevens terecht, omdat hij van zijn zwager een pickup-installatie ter waarde van 2300 voor 150 had ge kocht Die installatie was door de zwager gestolen uit een lo kaal van de jeugdgemeenschap „De Boei" aan de Mussenbroek- straat. Voor 300 kocht ver dachte een bandrecorder, die uit een lokaal van de Scholenge meenschap aan de Rembrandt- laan was gestolen. Verdachte is reeds eerder veroordeeld en er hangt nog een proeftijd voor 3 weken voorwaardelijke gevan genisstraf boven het hoofd. Op voordeeljacht met glaasjes rosé, een lan taarn, een geit, een boe renkiel en stukken zeep. Jacht op koopjes LEIDEN Het geduld van Ton en Gerda van der Meer en Peter Lagendijk uit Den Haag werd beloond. Vanaf twaalf uur vannacht zaten ze met de voorgeschreven at tributen en in de gewenste kledij te wachten voor tegel- en plavuizenhandel ,,'t Win keltje", dat vanmorgen zijn zomeruitverkoop startte met enkele stunts. Zo werd aan de eerste die de zaak om negen uur binnen zou komen met vier glazen gekoelde rosé 10-m2 wandte- gels beloofd. Degene die met een brandend oude koperen loodgietersbrander naar bin nen zou lopen wanneer de zaak werd geopend zou een badkamer krijgen. Degene die kans zag met een bok en in boerenkiel met pet ge kleed 't Winkeltje in te stap pen zou 10 m2 plavuizen krij gen. Tenslotte was er nog een wastafel op zuil beschik baar gesteld voor degene die om negen uur de zaak met tien stukken ouderwetse Sunlight-zeep in zou stappen. Rond acht uur vanmorgen kregen de Hagenaars gezel schap van mevrouw Van Wieringen, die om zeven uur op de bus was gestapt in Oude Wetering. „Op zolder kon ik toevallig net nog tien van die oude pakken sun- ligth zeep vinden", vertelde zij. „Ze stellen jne hier nu als een misdadigster", klaagde ze. On danks pogingen daartoe van of ficier en rechter, scheen ver dachte niet in te zien middels de valse opgave oplichting te heb ben gepleegd. Haar verwijt richtte zich tot de sociale dienst,, die fout zou hebben gehandeld en ze zou wel degelijk hebben meegedeeld, niet meer te wer ken, zo betoogde zij. Ze had zich nu bereid verklaard om 100 gul den per maand terug te betalen, daar was nog geen cent van betaald. Vanwege de komende baby en loon van de man, vrees de de officier dat de gemeen schap wel de ruim 4000 gulden zal moeten bekostigen en ver plichting tot terugbetalen geen zin heeft, zodat de officier wilde volstaan met zes weken voor waardelijke gevangenisstraf met proeftijd van 2 jaar. „Het is klaplopen op de gemeen schap en zeer onsympatiek mis bruik van de sociale uitkerin gen", constateerde de politie rechter, die verdachte er niet met alleen maar voorwaardelij ke straf af wilde laten komen. Het vonnis werd 200 gulden en voorwaardelijk de zes weken ge vangenis-straf met een proeftijd van 3 jaar. NOORDWIJKERHOUT - Niet minder dan 118 deelnemers telt de eerste Marathon Bollenstreek die zaterdag 31 juli op „De Brink" in Noordwijkerhout van start zal gaan. De deelnemers leggen een afstand af van 42 km en 195 meter door de Bollen- streek. De organisatoren hebben een internationaal deelnemers veld weten aan te trekken. Tot de deelnemers behoren on der meer de Schot Andy Keith, I de Engelsman Geoffrey Carpen- ter, de Duitser Uwe Schüder, de j Nederlandse kampioen Co van der Weijden en de prominente I veteraan Piet van Alphen. Voorts zullen veel streekgenoten i aan de lange-afstandnummer deelnemen. Het damesveld telt onder de deelnemers de Duitse dames-kampioene Christa Vah- lenieck en haar landgenote Ur sula Detrée De Bollenstreek Marathon wordt om elf uur voorafgegaan door een rondgang door Noord wijkerhout door de muziekver eniging „Harpe Davids", met een muzikale show op „De Brink". Om twaalf uur valt het startschot Twintig minuten later worden de lopers verwacht bij het punt Leidsevaart-Delftweg bij station Lisse; om kwart ovei twee verwacht men de aan komst op „De Brink" van de winnaar, waarna om vier uur dc prijsuitreiking door burgemees ter H. J. Bosma van Noordwij kerhout volgt in de kantine van sportpark De Boekhorst. Hollanders terwijl wij Nederlanders lief uitgekankerd raken ver de rotzooi in I Rlkbeveningen - hondepoep i Dovver bet oog reikt, islisaeneer, vette niete tatsl ierten, waar je je over breekt, halve hetroketten op de bevMo/evard, waar zelfs de bond binnen in ekiffe/e minuten aan sugjezwijkt, één grote troep Ilen peneer, neem dat van mij led|an - bezingt Veronica penBosio in smeuilg van lederbosen-Duits de lof werian de koningin der imaaderlandse badplaatsen. aSjeveningen" zegt ze e wipstberaden, ,Js een i loteerlijk oord. Ik ben hier jou voor de tweede keer p ik krijg er nog steeds Uliiufet genoeg van. Vooral HJHIIlie zee vind ik een tonder. In Oostenrijk kijk p je hele leven tegen zijn zo gemütlich stomme bergen aan, dat gaat snel vervelen. Ja, op een ansichtkaart doen die krengen het geweldig, maar als je er tussen in leeft krijg je het gevoel, dat je in een gevangenis zit". Veronica, die in haar geboortestad Salzburg één van de 15 beroepsgidsen is, die potverteerders laat ruiken aan de diverse panden, waar het wonderkind Mozart zijn wijsjes heeft gecomponeerd, is ook van mening, dat Nederlanders allemaal aardige mensen zijn. Hoe zal ze dat nu eens kernachtig samenvatten? „Nederlanders zijn zo, ja, hoe zal ik dat zeggen?" „Gemütlich Veronica, is dat het soms?" Ze knikt verblijd. „Ja, gemütlich. Dat zijn ze. Und Sie sind auch." Hoe moet ze dat nou weer omschrijven. .JTreindlich, Veronica, is dat het soms?" hul Lim en Hans Bogaards vormen in bet Scheveging-se havengebied ien horeca-paar apart Lim, geboren in Bandoeng, Belgische hoeder, Chinese vader, mtmoette enkele jaren feieden slijterszoon Bogaards uit Rijnsburg. Bij die eerste confrontatie IraaUeek al meteen, dat ze wel zagen zitten. eiden hadden in elk een gezonde ïelijke goklust gemeen op dat fundament vden ze hun kleine orecarijk. Ze konden aderdak krijgen in de ude visafslag van be veilingen, waar ze ïvankelijk een _ekiede snackbar Vilden openen, waar Lim oude liefde voor saté i gado gado zou kunnen elijden. 'Jiteindelijk werd het toch en volwassen bistro, de Moustache, die in 1972 de ste klanten in een ,—iantisch décor met veel rk. Ibruin hout en open vuren rbergde. Het bleek een voltreffer te zijn: Dustache was vanaf de dag een magneet, die fijnproevers van heinde en verre aantrok. Drie jaar later werd een oude, heimlijk gekoesterde droom van Lim werkelijkheid. In dezelfde visafslag werd toen het Chinese specialiteiten-restaurant Golden Duck geopend, een paleisje aan de haven, dat zes ton aan inrichting en verbouwing kostte. Aanvankelijk liep dit Chinees Walhalla bij elke stormvloed spontaan onder en dreven de tafels, stoelen en loempia's kris kras door elkaar, maar die natte kinderziektes zijn inmiddels tot grote opluchting van de eigenaars overwonnen. Wie mocht hebben gedacht, dat het duo daarmee aan het einde van hun horeca-Latijn was kwam bedrogen uit: Lim en Bogaards hebben inmiddels een derde zaak met gepast feestgedruis geopend. Het is ditmaal een restaurant in Skandinavische stijl geworden, dat onder de naam „De Windjammer" aan de Dr. Lelykade 36a de wind in de zeilen hoopt te krijgen. Bogaards: „We hebben eerst ons licht opgestoken bij restaurateurs, die in Amsterdam, Rotterdam en in België op de Skandinavische toer zijn gegaan. De ervaringen, die we daar opdeden hebben we in ons derde restaurant verwerkt. De Windjammer is geen restaurant geworden, waar uitsluitend specifieke gerechten uit Noorwegen en Zweden op tafel komen. Er is voor elk wat wils. Op die manier hopen we alle toekomstige klanten tevreden te kunnen stellen". Is nu met de Windjammer hun horeca-honger gestild? Bogaards moet ons op dat punt teleurstellen. Met compagnon Lim metselt hij rustig verder aan zijn imperium: nog dit jaar zal de vierde aanwinst, een Engelse Pub in Victoriaanse stijl bij de Scheveningse haven een feit zijn. „Dat kun je verwachten van gokkers", meent Bogaards, „als die eenmaal beginnen weten ze niet meer van ophouden". „Ja, freundlich, dat zijn ze ook." En vindt ze ook niet, dat Hollanders zulke leuke witzen kunnen vertellen? .JIumor, das haben Sie auch, nicht wahr?" Ze knikt gehaast Ja, humor, dat hebben ze ook, die dekselse kaaskoppen. ,JZn fleissig. Handen uit de mouwen en kop in de wind. Dat doen ze toch ook". „Fleissig", herhaalt Veronica verheugd, „du hast recht". Wat haar ook steeds weer opvalt is de weidsheid van het landschap. „Je kunt hier zo ver kijken", meent ze. Nou en of, Veronica. We houden zelfs zo ontzettend van die weidsheid, dat we alles in Scheveningen afbreken, zodat we nog verder kunnen kijken. Zover het oog reikt vinden we allang niet meer genoeg. „Ik zou willen dat Mozart in Scheveningen was geboren", zegt Veronica dromerig, „dan zou ik hier blijven wonen". „Prima ideetje, Veronica. Maar je raakt dan wel je baantje als gids kwijt Want de Hollanders zouden zijn geboortehuis allang hebben afgebroken. Zo gemütlich zijn ze nou ook wel weer". Bij het afscheid distribueert ze een krachtig knuistje, dat een zonnige belofte voor de toekomst inhoudt Gemütliche meid, die Veronica. En fleissig. Dat ook nog. Onder redactie van Leo Thüring Niet alleen in de Tweede Kamer der Staten Generaal worden sterke staaltjes van struisvogelpolitiek ten beste gegeven. Ook op het Scheveningse strand de zandbak der kanenbraaiers steken badgasten regelmatigen met overgave hun kop in het zand. Wat broekeman en broekevrouw hiermee denkeh te bereiken is vooralsnog een raadsel. Misschien hopen zij zo voorgoed verlost te zijn van de deprimerende aanblik, die de onttakelde badplaats deze zomer biedt. Of is het een uitnodiging aan recreeërende dagjesmensen om naar hun pijpen te dansen? Voor de statistici, die het aantal bezoekers turven is hun aanwezigheid in elk geval een kleine troost: beter een halve badgast dan een leeg strand. Negen van de tien mensen, die zich vervoegen bij de balie van bet V.V.V.-kantoor in Katwijk, blijken betzelfde verlangen te hebben. Zij informeren niet naar een slaapplaats of naar de prijs van een gestoffeerd kippebok in de tuin van visser Pikkemaat; dat kan allemaal wachten. Wat ze eerst willen weten is de kortste weg naar bet toilet Ze hebben op de autobahn de redelijke behoeften met pijn en moeite kunnen ophouden, maar nu met de veilige haven in zicbt staan ze op het punt om onder de aandrang te bezwijken. Daarom zijn ze in gestrekte draf bet VVV-kantoor binnengebold, verwachtend, dat daar de redding nabij is voor hun hoge nood. Nu heeft het noodgebouw, waar de Katwijkse propagandisten in opereren, slechts één bescheiden toilet, dat aan de behoeften - hoe klein ook - niet kan voldoen. Directeur Chris Verplancke moest dan ook elk jaar opnieuw de potverteerders doorsturen naar horeca-bedrijven in de buurt Aan die onhoudbare toestand is nu een eind gekomen. De gemeente Katwijk heeft naast het VVV-kantoor een mobiele toiletwagen geparkeerd, waar toeristen moeiteloos voor hun aandrang kunnen bezwijken. Deze tijdelijke dépendance is weliswaar een bizarre aanwinst voor de Katwijkse Boulevard, maar met een beetje goeie wil kun je jezelf wijsmaken, dat het een bouwkeet is, die men alvast heeft neergezet in afwachting van een nieuw volwassen VW-kantoor. Waarmee wederom is bewezen, dat je Chris Verplancke om een grote boodschap kunt sturen. Als u hard loopt en de wind mee hebt kunt u wellicht nog net een glimp opvangen van de Haagse Don Quichotte Sjef van Oekel, die vanmiddag vanaf vijf uur chaotisch leiding geeft aan een wedstrijd pannekoeken bakken op de Scheveningse Pier. Het gaat er bij deze melige wedkamp om, wie de meeste pannekoeken achter elkaar kan opeten. Wie een gooi naar de prijzen wil doen moet tenminste drie van die vliegende schijven verorberen. Dit om te voorkomen dat zich mensen aanmelden, die gratis een pannekoekje tot zich willen nemen. En dat kan Sjef niet toestaan, want hij is wel gek maar niet goed. Om zeven uur vanavond op de Promenade een demonstratie korfbal. Dan morgeD, woensdag 28 juli. Om acht uur luidt op het Festival-eiland boven Hommerson (en bij slecht weer in Nautica) de bel voor de tweede ronde van de nationale talentenjacht. De eerste keer viel de oogst van jong onstuimig talent niet mee, maar wat niet was kan vanavond misschien geboren worden: de nieuwe ster. En donderdag 29 juli om twaalf uur precies de start van de ballonrace op de Pier. Lanceer je eigen hemellichaam en pluk een prijs uit de lucht. In Katwijk wordt vanavond een excursie gehouden naar het waterwingebied van de Leidse Duinwaterleiding Maatschappij. Vertrek vanaf de watertoren aan de Cantineweg om zeven uur. Aanmelden bij drukkerij Wouda aan de Lijdweg in Katwijk. Op woensdag 28 juli wordt een muzikale rondgang gemaakt door het Katwijkse Tamboer en Trompetterkorps D.V.S. in de wijken Het Witte Hek ei Cleyn Duin. Start om acht uur 's avonds bij de huishoudschool aan de Jan van Brakelstraat.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5