Champagne staat al klaar voor Bakker Hassink van idè favoriet tot figurant Roeiers vierden al weer feest SOLING-EQUIPEKANS OP MEDAILLE MONTREAL'76 r WIND BRACHT JURY IN MOEILIJKHEDEN Geert pakker had alle een succesvolle race. de m, Noi|™ (Van onze speciale verslaggever) KINGSTON - De Ne derlandse zeildelegatie in Kingston heeft een medaille binnen bereik. De Nederlandse Soiing-Equipe Bak ker-De Vlaming-Keyzer, die bijzon der regelmatig vaart in de regatta op het Meer van Ontario, kwam in de voorlaatste race opnieuw tot een voortreffelijke prestatie. De grijze eminentie van de Nederlandse ploeg, vorig jaar bij de pre-Olympics achtste, werd als vijfde afgescho ten. Belangrijk was dat hij de voor hem geklasseerde Fransman Pa trick Haegeli en de Rus Boris Boed- nikov aanmerkelijk achter zich liet. Dat maakte dat hij derde staat in de algemene rangschikking als van daag de slotwedstrijd wordt geva ren. Het verschil met de Deen Ensen, die gisteren won. alsmede met de Oostduitser Below be draagt rond de drie punten. Daarbij heeft Below het grote voordeel dat hij als ongun stigste resultaat slechts een vijfde plaats kan aftrekken. Anderzijds is de marge die de zeiler- uit Warmond scheidt van mannen als Boedni- kov, Haegeli, de Amerikaan Kolius, de West duitser Kuhweide en de Canadees Dexter al vrijwel even gering. Ook dit maal startte Bak ker voortreffelijk. Als zesde rondde hij de bovenboei. Toen al had hij de wetenschap dat Haegeli en Boednikov vrijwel uitgeschakeld warenvoor een hoge klassering. Verdedigend reden om te Ischen, toen hij teruQkwsm van alweer varend heeft hij die positie geconsolideerd. Even lag hij vijfde, maar bij de lage boei was die winst weer verloren. In het tweede kruisrak passeerde hij de Brit MacDonald-Smith. Spanning In grote spanning wachtte het kleine Neder landse groep|e In Kingston overigens die slotwedstrijd af. „Nog nooit heb ik in onze klasse zulke geringe verschillen gezien bij de top-boten", zei Pieter Keyz9r nadat de Soling was afgemeerd aan de kade. Het lot had de Nederlandse boot aangewezen voor een Inspectie, zodat het drietal geruime tijd nodig had om de voortreffelijk Nederlandse sprekende official alle attributen te tonen die aan boord moeten zijn. De wijze van voorbereiding en ervaring blijkt steeds weer een belangrijke factor voor het succes van Geert Bakker. „We wilden oor spronkelijk over stuurboord weggaan", lichtte hij toe, „maar de Oostduitser Below en de Rus Boednikov lagen boven ons. Zulke tegen standers laat je nu eenmaal niet graag gaan. Vandaar dat we met ze zijn meegevaren en pa6 vijf minuten later overstag zijn gegaan. Dat bleek een goede beslissing. Even hebben we een plaatsje verspeeld, dat was toen we de kleine spinaker moesten verwisselen voor de grote bij ruimere wind". „Ervaring is zo'n belangrijke factor", was ook de mening van chef d'equipe Andre du Pon, die toch erg teleurgesteld is over de verrichtin gen van de gebroeders Vollebregt en Van Werkhoven. „Dat missen de jongeren hier heel erg. En het is natuurlijk niet juist dat ze zich in een favorietenrol hebben laten plaatsen in de publiciteit". Lachend besloot hij: „Geert, de champagne staat voor morgen ai koud. Ik hoop alleen niet dat ik die fles toch nog in mijn eentje zal moeten opdrinken". Regelmaat Is nog sterker dan bi) Bakker het voornaamste wapen van Ben Staartjes. De Tempestafvaardlglng Staartjes-Ekels begon ook al voortreffelijk. De vierde plaats achter de Westduitser Uwe Mares, de Zweed John Albrechtson en de Rus Valentin Mankin werd de gehele wedstrijd behouden. Staart|es ver drong daardoor de Spanjaard Felix Gancqdo van de achtste plaats in de algemene rang schikking. Gezien de verschillen met de ho- ger-geplaatsten is het niet waarschi|nli|k dat de 47-jarige Bussumer nog veel winst kan boeken in de slotrace. De gebroeders Van Werkhoven en de Volle- bregt-Tweeling kwamen ook gisteren niet ver der dan een tiende plaats. De Nederlandse 470-boot staat als elfde geklasseerd. De FD moet met nog een race te varen met een veertiende plaats genoegen nemen. Joop en Robert van Werkhoven lagen direct na de start in een negende positie. In het halfwindserak wonnen zij een enkele plaatsen. In het spinakerak en kruisend moesten zij echter een schip laten voorgaan. Desastreus was de wedstrijd van gisteren, toen bij wind kracht zes met golven van een meter hoog werd gevaren. Voor de Westduitser Frank Hübner, de man die zich in de morgen al zeker waande van het goud passeerde de startlijn voordat het schot viel. Hij keerde niet terug en moest ervaren dat hij als 27e geklas seerd werd. Dat maakte dat hij in de algemene rangschikking terugviel naar de derde plaats. Ook Erik en Sjoerd Vollebregt hebben zich geen moment in het voorste gelid laten zien. Constant voeren zij rond de elfde en tiende plaats. Rodney Pattison leerde op deze dag van zwaar weer dat zijn favorietenrol van het begin van de regatta wel eens kan zijn uitgespeeld. De Westduitse gebroeders Diesch, die hem vrij dag verdrongen van de leidende positie, wer den vijfde en boekten opnieuw aanmerkelijk winst op de Britse boot die twaalfde werd. (Van onze speciale verslagge-ver) MONTREAL De schiftende wind van de vijfde wedstrijd dag heeft niet alleen de Olympische zeilers in moei lijkheden gebracht Ook de internationale jury heeft er in Kingston zijn deel van gehad. Niet minder dan 21 protes ten werden ingediend, waarvan er zich maar liefst zeventien tegen de Jury zelf richtten. De aanklacht was: het niet afschieten van de race toen de winddraaiingen maakten dat de kansen niet langer gelijk waren voor alle deelnemers. Met een breed gebaar werden de opmerkingen van die groep zeilers, waartoe ook de gebroeders Van Werkhoven behoor den, tegen het ochtendgloren van de tafel geveegd. Toegegeven werd dat draaiingen van de wind erger waren dan was voorzien. „Dat is echter een gegeven in de zeilsport waar men rekening mee moet houden", luidde een van de overwegingen in de uitspraak. De jury vond voorts het achteraf annuleren van de wedstrijd unfair tegenover de deelnemers die vooraan waren geëindigd. Nog drie protesten vonden daarna geen gena dé in de ogen van de reglementkenners. Slechts Dick Johnsop, de vertegenwoordiger van de Maagdeneilanden die bij de solings op een eenzame 24e en laatste plaats staat, vond een gewillig oor. De jury deelde zijn mening dat de Australiër David Forbes hem bij het ronden van de eerste boei onvoldoende ruirpte had gelaten. Forbes werd gediskwalifi ceerd. Johnson schoof in de race een plaatsje op, doch blijft in de algemene rangschikking kansloos laatste. 3rp. Dlymp i var) kampj iffend torgdj che wel ene Montreal De Olympische titelstrijd op het circuit van Montreal was moordend N ^klSV zwaar- 06 drie kilometer lan- HUfiSSBM fle klim naar de Mont Royal on de daarna door regenval levensgevaarlijk geworden afdaling eisten ontzettend veel van de cou reurs. Wie zich hier de sterkste wilde tonen, moest bereid zijn om honderdtachtig kilome ter lang tot het uiterste te gaan, hetgeen dan ook met de Zweedse winnaar Johansson het geval was. En uiteraard zal ook net ais de tijdritploeg de ook ditmaal weer bijzonder teleurstellende Nederlandse vertegenwoordi ging alles hebben gedaan om zo goed moge lijk voor de dag te komen. Dat waa echter niet in alle gevallen te merken. Hoe is het anders te verklaren dat een nog volkomen fitte Arle Hassink, voor de start dó favoriet bij wijze van spreken de finish kwam over- dansen, terwijl zijn concurrentie amechtig naar adem happend de streep paseeerde? Hassink: „Toen de beslissende ontsnapping van veertien man was ingezet, voelde Ik me sterk genoeg om erbij te komen. Maar omdat iedereen in het peloton op me loerde, had ik daar geen zin in. Het heeft voor mij geen enkel nut om Szurkowskl naar de kopgroep te sleuren en dan in de spurt door hem te worden verslagen". Hassink had zich tijdens de koers ook nogal vreemd gedragen ten opzichte van de jonge Leo van Vliet. „Leo was in de eerste ronde al gevallen. Hij had een bult op zijn been waar hij behoorlijk last van had. Hij kwam voortdu rend bij mij klagen. Ik heb even gezegd dat wanneer hij wielrenner wilde worden, hij over zulke dingen niet moest zeuren". Met het niet tijdig reageren van de grote Nederlandse favo rieten Hassink en Van Vliet op de beslissende ontsnapping in de zevende ronde door veer tien coureurs, was het Nederlandse drama nog lang niet compleet. Ad Tak moest in de achste ronde afhaken, omdat hij tijdens de klim van de Mont Royal een schuiver had gemaakt en Frits Schür had in de derde ronde al een kansloze achterstand opgelopen, waardoor hij na negentig kilometer uit de strijd verdween. Door Harry Vermeulen "Ik had al vier valpartijen moeten ontwijken", aldus Schür, „bij de vijfde had ik geen kracht meer om aan te zetten. Ik durfde bovendien niet alleen door te gaan om te trachten de koers uit te rijden want het was levensgevaar lijk. De mensen staken zonder te kijken de weg over". Joop Middelink, de zwaar geplaag de wielercoach. had niet veel toe te voegen aan de uitspraken van zijn coureurs. „Ik ben bijzonder teleurgesteld. Ik kan niet anders zeggen dan dat we de slag goed hebben gemist. We hadden erbij moeten zitten. Vooral wanneer ik bekijk in wat voor goede conditie de jongens verkeerden. Het is jammor dat Leo van Vliet in de eerste ronde al viel. Hij had er veel last van. want hij wees er voortdurend naar wanneer hij voorbij kwam". Degene die de slag niet bad gemist was gouden-medaillewinnaar Bernt Johansson. Deze 23-Jarlgo student uit Marienstat, een voorstadje van Gothenborg, geldt al jaren lang als het grootste wlelertalent van Zwe den. Hij wordt In staat geacht ondermeer de glorietijden van de gebroeders Patterson te doen herleven. Maar ondanks zl|n klasse had de Zweed nog nooit eerder In een belangrijk kampioenschap kunnen uitblinken. Hij heeft de Melkrace vorig jaar gewonnen, Mj voegde dit |aar nog een aantal klassieke zeges aan zijn reeds goede staat van dienst toe, maar hij slaagde er de laatste drie |aar niet In om als deelnemer van de Zweedse ploeg de eindstreep bij de wereldkampioenschappen te halen. Bernt Johansson deed de glorietijden van de gebroeders Petterson herleven. De Zweed was degene die kon juichen. Op de weg dan wel te verstaan, want twee jaar terug maakte hij deel uit van de Zweedse ploeg die de ploegentijdrit bij de wereldkam pioenschappen in Montreal op zijn naam bracht. Met zijn imponerende optreden bij de De wielrenners die in Montreal streden om eremetaal nog bijeen. Nog bijeen, omdat pas enkele kilometer zijn afgelegd. Later volgt de „slachting", waarvan ook de Nederlanders het slachtoffer werden. Olympische titelstrijd maakte Johansson alle misstappen uit het verleden goed en loste hij ook de hoge verwachtingen van zijn landgeno ten in. Wat de helblonde Johansson in de Olympische titelstrijd presteerde, duidt op gro te klasse. De beslissende fase van de wedstrijd vond plaats in de zevende ronde. Toen spron gen veertien coureurs weg uit het peloton dat toen al danig verbrokkeld was door het hoge tempo dat de amateurs op het loodzware parkoers hanteerden. Hun namen: Mont (VS), Alfonso (SP). Beraydau (FR), Gorelov (Rusl) De Wolf (Belg). Thaler (W-DI), Nowicki (Pol) Demire (Fr). Samsonetti (Aus) Woaugh (Eng), Osoario (Col). Martinelli (Ita). Zij namen in een mum van tijd twee minuten voorsprong en hadden daardoor de achterblij vers tot kanslozen gedegradeerd. Deze groep van veertien bleef ook niet compleet. Steeds opnieuw werd er gedemarreerd en ook valpar tijen waren debet aan de vele positiewisselin gen. In het laatste gedeelte liet óén man geen twijfel over zl|n bedoelingen beetaan en dat was Johansson. In nagenoeg Iedere ontsnap ping had hij een actief aandeel en wanneer 'een ander zich verstoutte om weg te sprin gen werd hl] door de Zweed persoonli|k tot de orde geroepen. Hijzelf liet zich in de laatste ronde niet meer terugpakken na zijn alles-of-niets-demarrage. In de spurt om de tweede en derde plaats werd na afloop door de Italiaan Martinelli nog een officieel protest ingediend omdat de West duitser Peter Thaler van zijn lijn zou zijn afgeweken. De jury bleek gevoelig voor de argumenten van Martinelli met het gevolg dat Thaler werd gediskwalificeerd en dat het zilver voor Martinelli en het brons voor de Pool Nowicki was. Voor de Nederlanders restten slechts de troostprijzen. MONTREAL De meningen van WH Lipptts-Wacht, chef d'equipe van de damesroei- ploeg en van Jan van der Horst (dubbel twee) lopen niet ver uiteen. Van der Horst gebruikt wat meer per tinente uitspraken maar ze zijn het er alle twee over eens dat het optreden van de enorme roei-afvaardiglng, de grootste van het gehole Olympische ge zelschap, teleurstellend is geweest. Wil Llp- pits' mening: „Ingrid Munneke is de enige die een goede prestatie heeft geleverd. Zij heeft alles gegeven en was kapot. Bovendien was ze ziek." Bij de anderen ontbrak veelal het op het beslissende moment de volle honderd procent kunnen opbrengen. Daar hebben ze nu spijt van maar het is voorbij. Jan van der Horst stelt zondor meer dat het over de gehele linie niet heeft gelopen en dat het roeien van de dames het teleuretel- lendst Is goweest. Hij waagt zich zelfs aan de boude uitspraak: „Dit is het Iaat6te Olym pische jaar dat Nederland heeft kunnen roeien. Met de middelen die wij hebben, zal het niet meer mogelijk zi|n op Olympisch niveau te roeien. We hadden op finaleplaat sen gerekend bij de heren." Het was de laatste roeidag in het Olympisch programma geweest. In het dorp, op de ver dieping van de Nederlandse atleten, liep er een met een flesje bier, een ander had een dikke sigaar in de mond. En iedereen had haast. In het etablissement op de roeibaan werd een feest gegeven ter afsluiting van het roeiprogramma, nauwelijks enige uren tevo ren. En roeiers missen waarschijnlijk niet graag een feest. Wil Lippits en Jan van der Horst waren bereid wat later te verschijnen. Zij praatten reëel over de stand van zaken maar er kon toch niet verdoezeld worden dat er teleurstelling heerste, ondanks het feit dat er acceptabele excuses waren. Zo was er bij de dames een boot later aangekomen en dat had hen nogal opgewon den, waardoor de stemming werd aangetasL Toch bereikten de dames nog de beste resultaten, in cijfers uitgedrukt Ingrid Mun neke werd vijfde in de skiff. „Maar de dubbel twee plaatste zich niet en de vier met stuur- vrouw werd vijfde in de finale en dat viel alle twee zwaar tegen", aldus Wil Uppits. „Ze hebben er wel hard voor gewerkt maar. misschien hebben ze hun hoofd verloren". „De directe oorzaken moeten nog onderzocht worden maar wat het resultaat ook zal zijn, verbeteringen zullen niet of nauwelijks te venvachten zijn. Jan van der Horst: „Het hoogte punt van het Nederlandse roeien is voorbij". Door JJitKk Harry Veimeulen Spierbundels Wil Uppits: „We hebben geen krachttraining. Dat Ingrid Munneke op de laatste 250 meters zo veel in tijd verloor ten opzichte van de 250 meters ervoor komt gewoon omdat ze te weinig kracht in haar armen heeft, overi gens een manco bij alle roeistere. Bij ons staat de lol in het roeien nog voorop. We voelen er niets voor om als spierbundels door het leven te gaan. Wij roeien niet voor God of vaderland maar omdat we het leuk vinden." Dat zou een inconsequente uitspraak kunnen lijken omdat toch weer wordt ingehaakt op de krachttraining. „Er stond een sterke wind tegen en dat is in ons nadeel. Techniek hebben we voldoende maar geen kracht. Waar haal je de tijd voor krachttraining vandaan. Je zou je studie een tijdje moeten stopzetten en dat hebben we er niet voor over omdat we beseffen dat successen in de sport zo betrekkelijk zijn." Dus toch geen inconsequen tie want al zou krachttraining mogelijk zijn, dan zouden de meeste roeisters er waarschijn lijk geen gebruik van maken. Wil Lippits: „Laten we er geen doekjes om winden: In de Oosteuropese landen is training, tijd en geld. Daar wordt op hoogte getraind. Bij ons niet Geen geld. Als je dat allemaal optelt en erbij voegt, dat we allemaal last hebben gehad van darmstoomissen, moet ik constateren dat een zieke Ingrid Munneke. die daarvan nog last had. het er het best heeft afgebracht. Maar het totaal blijft tegenvallend, dat wel." Roeiuren Voor Jan van der Horst gelden ten aanzien van de Oosteuropese landen dezelfde maat staven. „WUIem Boeschoten en Ik hebben op een haar na de finale gemist. Onze nummers een twee en drie werden daarin twee, drie en vier. Als |e dan gaat analyseren en je weet wat zij Investeren In roeljaren, dan komen wij er niet meer aan te pas. Boescho ten en Ik hebben van de herenploeg nog de meeste uren geïnvesteerd en dat was nog maar de helft van de buitenlanders. Over enkele Jaren kunnen we het helemaal verge ten". „Ik ben ook van mening dat het hoogtepunt van het roeien in Nederland voorbij is. Op de technische nummers, zoals onze twee, gaat het nog wel maar dat nummer heeft wel het sterkste veld dat er bestaat. De top is nu nog breder geworden. Er "wordt niet veel sneller gevaren aan de top maar alles is dichter bij elkaar gekomen. Eerlijk gezegd had de LAGA- vier kans op een finaleplaats en dat was dan wel alles." Eerlijke taal van Jan van der Horst, die ook wijst op de wetenschappelijke begeleiding. „In Oost Duitsland wordt bij de roeiers na een race bijvoorbeeld bloed uit het oor genomen, dat geheel wordt onderzocht en waaruit de artsen allerlei gegevens kunnen halen. Dan wordt daar ook nog eens driemaal zo veel getraind als bij ons. De verzorging is af. Ze werken niet, of ze hebben bezigheden die de sport niet storen. In een Olympisch jaar hoe ven ze geen tentamens te doen. Wat wij in een Olympisch jaar doen. is het de laatste weken op een trainingskamp gooien. En daar zijn we ook nog vooruitgegaan. Als je „save" wilt zijn, kom je ongetwijfeld bij de weten schappelijke begeleiding terecht. Het is nu eenmaal zo dat je bij roeien in de finale moet zitten, zeker bij de dames."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11