Ongekend drama Hans Günter Winkler rekent op een Olympische medaille Van Heumen niet bang voor NieuW'Zeeland Duitse schermers uit wonderstadje MONTREAL INDIA UITGESCHAKELD TEGENSTANDER IN HALVE FINALE „ALLEEN IK WEET WANNEER EINDE CARRIÈRE IS" HEINS NIET Novikov opvolger van Wim Ruska M^ntrealletjes Valentin Christov was de sterkste I9HHI (Van een speciale verslag- gever) MONTREAL - Richard Charlesworth viel wild van I vreugde Piet Lathouwers om zijn hals. De Nederland se scheidsrechter was toe vallig degene die het dichtst bij stond. Charlesworth had een geldige reden voor zijn Jubelende uitbarsting. Zojuist had de Australische nummer twee als laatste een strafbal langs doelman Chattri geschoten. Daarmee plaatste Australië zich na 9en ongekend dramatische wedstri|d ten koste van wereldkampioen India voor de halve finales van het Olympische hockeytoemool, waarin Pakistan morgen de tegenstander aal zijn. Het duel tussen Australië en India was noodzakelijk geworden nadat belde landen In poule A met zes punten waren geëindigd. Vijf verlengingen van zeven en een halve minuut brachten geen verandering in de score van 1-1, die na de reglementaire speeltijd was verkregen. Strafballen (vijf per tien) moesten toen de beslissing brengen. De Indiër Ajit Singh zal zich het moment dat hij op Robert Proctor richtte nog lang heugen. Een zacht rollertje volgde waarmee de Australische doelman geen enkele moeite had. Dit kostte India voor het eerst in de hockeyhistorie een plaats bij de laatste vier. De Australiërs, die na Ajit Singh aan de beurt kwamen (Smith en Charlesworth) maakten geen fout meer. India, dat in de eerste confrontatie met Australië diep had moeten buigen (1-6), had zijn les geleerd. Surjit Sing was belast met de dekking van de gevaarlijkste Australische aanvaller, Ronald Riley. „Dat hebben ze van ons afgekeken", zei de Nederlandse coach Wim van Heumen op de tribune. Niettemin toonde Australië zich in de eerste helft de betere ploeg. De openingstreffer van Charlesworth, die twee minuten voor rust tot stand kwam, was volkomen verdiend. Maar India (voor het eerst met Govinda) trok de zaken één minuut later al weer recht. Surjit Singh schoot raak uit de eerste strafcorner, die India kreeg toegewezen. In de tweede helft was er van krachtsverschil nauwelijks meer sprake. Het spelpeil groeide naar grote hoogte maar de kansen die voor beide doelen ontstonden bleven onbenut. Australië had geluk dat verdediger David Bell vijf minuten voor het einde in de baan van een vlammend schot van Ashok Kumar stond. In de eerste twee verlengingen leek India toch te gaan winnen. De Aziaten drongen de tegenstanders terug op eigen helft, maar doelman Proctor greep telkens schitterend in. In de volgende verlengingen - waarin de bepaling gold dat het eerste doelpunt de beslissing zou brengen - had de vermoeid heid duidelijk zijn tol geëist. (Van onze speciale verslagge ver) MONTREAL „We zijn het enige Europese team in de halve finales", riep Wim van Heumen triomfantelijk uit na dat Nieuw-Zeeland In de be slissingswedstrijd om de tweede plaats in poule B Europees kampioen Spanje had verslagen. Eerder had Pakistan zich bij de laatste vier geplaatst, gevolgd door Australië dat na vijf verlengingen en strafballen we reldkampioen India een enorme desillusie bezorgde. Nieuw-Zeeland verdiende de overwinning in een nerveus duel dat op matig niveau stond. Spanje beperkte zich vrijwel de gehele wed strijd tot verdedigen en probeerde in de schaarse tegenaanvallen strafcorners te force ren zodat de schietgrage Juan Amat (hij scoorde zes treffers in de groepswedstrijden) toe zou kunnen slaan. De Nieuwzeelandse defensie, met Greg Dayman als uitblinker, had niet al te veel moeite met die aanvalspogingen van de Zuid-Europeanen. „De Spanjaarden maakten een erg vermoeide indruk", aldus Van Heumen. „Ze zijn volgens mij gewoon op. Enkel© spelers waren niet meer vooruit te krijgen." De Nieuwzeelanders beschikten over aanzien lijk meer energie. Zij sneden enkele malen fraai door de Spaanse defensie maar goed werk van doelman Carrera voorkwam treffers. Zo greep hij uitstekend in toen één minuut voor het einde van de reglementaire speeltijd een vloeiende combinatie tussen invaller Mcln- tyre en Barry Maister in een doelpunt dreigde te eindigen. Ook in de verlengingen hadden de Nieuw zeelanders, met onder meer de uit Nederland afkomstige Arthur Borren in het elftal, het beste van het spel. Maar Carrera bleef het grote struikelblok. Tot de derde minuut van de derde verlenging. Nieuwzeeland mocht een strafcorner nemen van de Maleisische scheidsrechter Vijiyanat- han en Carrera kreeg het schot van Ineson niet goed onder controle. De Spaanse doel man wist met een katachtige reactie de re bound van Barry Maister nog af te weren maar tegen de derde inzet, van Ramesh Patel, was zelfs Carrera machteloos. Dit betekende vol gens het reglement tevens het einde van de wedstrijd. Van Heumen toonde zich wel tevre den met de nieuwe tegenstander. „We behoe ven niet bang te zijn voor Nieuw-Zeeland. Het is zeker geen wonderteam. Die jongens blijven wel lopen maar dat was bekend. Als we rustig blijven spelen hebben we een goede kans." Nederland speelde voor het laatst tegen Nieuw-Zeeland tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in Koeala Loempoer. Dat duel werd op 4 maart van het vorig jaar met 2—1 gewonnen. In totaal stonden beide teams acht keer tegenover elkaar. Drie wed strijden leverden een overwinning op. evenzo- vele malen bleef de strijd onbeslist en twee keer zegevierde Nieuw-Zeeland. Zeeland. De Nederlandse kampioen Jo- han Heins zal vandaag niet deelnemen aan het Olympi sche springconcours om de individuele titel. Zijn paard Romantico S is momenteel niet in topconditie. MONTREAL Voor Nederland zullen nu in Bromont aan de start verschijnen Rob Eras uit Helvoirt met het paard Iwan F, Henk Nooren uit Zwolle met Jagermeister en Anton Ebben uit Bosch en Duin met Jumbo Design. Er zijn 48 deelnemers uit 20 landen. De enige amazone is de Britse Debbey Johnsey met Moxy. De Australiër Barry Roycroft zal als eerste met zijn paard Four Corners het par koers rijden, Anton Ebben sluit de rij. Rob Eras staat als vijftiende op de startlijst en Henk Nooren als 32e. Van een speciale verslagge ver BROMONT - Hij is er weer bij. Voor de zesde keer al. „Herr Winkler", geboren 24 juli 1926 in Wuppertal, is bij zijn leven eigenlijk al een ruiterle- gende. Een gedenkteken voor de Duitse springsport. Opgegroeid als zoon van een stalmeester leek Hans Günter Winkler al vroeg voorbestemd ruiter te worden. Maar: „Ik wilde eerst een echt beroep leren", sprak Winkler met zichzelf af. En hij werd koopman. „Iets wat vele mensen helemaal niet weten". Als jongen droomde Winkler er niet als zovele leeftijdsgenootjes van piloot of treinbestuurder te worden. „Nee cavalerieofficier in een mooi uniform, dat leek me wel wat". Maar Winkler kwam in de sport terecht, de sport, die hem zovele successen zou brengen. Als 30-jarige neemt Winkler voor de eerste maal deel aan de Olympische Spelen van 1956. De hippische wedstrijden worden in Stockholm afgewerkt. Sinds 17 juni van dat jaar is een stuk ruitergeschiedenis onverbreke lijk met zijn naam verbonden. Als Winkler met zijn later tot „Wunderstute" omgedoopte paard Halla de dertiende hindernis wil bedwin gen gaat er iets mis. Halla maakte een bruuske beweging. „Om niet uit het zadel geslingerd te worden druk ik mijn knieën bliksemsnel tegen de flanken van het paard". Maar als een dolksteek schiet de pijn in zijn heup. Later werd vastgesteld dat Winkler een spiertje had verrekt. Winkler krijgt een injectie tegen de pijn en hij weet zich moeizaam in het zadel te hou den. „Ik moest nog voor de tweede manche opkomen en ik kon het nabije goud voor de ploeg toch niet uit handen geven?". Bij elke sprong in de tweede rondgang stoot Winkler een kreet van pijn uit. Als Halla zijn meester foutloos over de hindernissen brengt moet Winkler door toesnellende soldaten uit het zadel worden geholpen maar hij heeft het tweede goud (eerder werd hij individueel kam pioen) te pakken. De brave Halla. die Winkler in het ruiterwalhalla bracht, kreeg in 1960 haar welverdiende pensioen en staat als 31-jarige nog altijd in de wei. „In Stockholm beleefde ik mijn gelukkigste uren in de sport", aldus Winkler. Teleurstellingen bleven hem echter ook niet bespaard. In 1972 keerden elf collega-ruiters zich tegen Winkler. Veel werd hem verweten, niets steekhoudend aangetoond. Hij wilde - op weg nar het CHIO van Aken - er zelfs mee stoppen. Tegenslagen Hans Günter Winkler heeft de tegenslagen overwonnen en behoort in Bromont weer tot de Westduitse ruiterequipe. Met zijn 15-jarige paard Torphy heeft hij zich dit seizoen zeer geconcentreerd voorbereid op zijn zesde Spelen. Opnieuw bleef Winkler, die nu in Warendorf woont, in de enorme concurrentie strijd in eigen land overeind. Na ettelijke „Stichtungsprüfungen" in onder meer Balve, Verden en Aken viel de een na de ander af. En daarbij waren geen kleine jongens. Voornamelijk door gebrek aan goede paarden moesten onder meer Gerd Wiltfang, Fritz Ligges en wereldkampioen Hartwig Steenken afhaken. Eind mei zei Steenken: „Mijn paarden Glad stone en Goya zijn nog te jong voor een dergelijke zware opgave. En Kosmos is niet fit. Bovendien voel ik er niets voor in Bromont te starten als ik tevoren weet dat ik kansloos ben". Met Steenken ontbreekt bij de Olympi sche Spelen ongetwijfeld een van de beste ruiters ter wereld. Ook andere bekende na men, die bij jumping Amsterdam, het CHIO van Rotterdam of Indoor Brabant steevast op de deelnemerslijst te vinden zijn, zal men in het op bijna tachtig kilometer van Montreal gelegen hippisch centrum vergeefs zoeken. David Broome, Harvey Smith, Nelson Pessoa, Eddu Macken. Zij behoren tot het selecte groepje dat openlijk voor de profstatus heeft gekozen. Kans Günter Winkler, in 1954 en 1955 wereld kampioen gelooft dat hij goede kansen heeft om opnieuw een Olympische medaille aan zijn verzameling toe te voegen. „Torphy is momenteel beter in vorm dan ooit dus waarom zou ik niet vooraan kunnen komen?". Winkler bezit als geen ander het vermogen zich tot het uiterste te concentreren in een springconcours. Als een mathematicus weet hij zijn kansen voor elke wedsrtijd tot in details te schatten. Met strenge blik stapt „Herr Winkler" ook vandaag bij het verkennen van een parkoers langs de hindernissen. Hier en daar een balkje verschuivend, de afstand tussen de obstakels nauwkeurig metend. Niets ontgaat zijn blik. Hoe lang zal Winkler, die in Bromont zijn vijftigste verjaardag vierde, nog deel blijven uitmaken van het kleurrijke gezelschap dat de internationale concoursen afreist? Hij weet het zelf niet: „Ik alleen zal bepalen wanneer het einde van mijn carrière gekomen is". (Van een speciale verslagge ver) MONTREAL Tauberbi- •chofshelm, een plaatsje van 9000 inwoners bij Würzburg in West Duitsland is zonder twijfel de meest succesvolle stad bij de Spelen van Montreal. Zes van de inwoners van Tauberbischofsheim zijn namelijk medaiHewinaar bij de Spelen van de 21e olympiade. De oogst bedraagt vijf keer goud en een keer zilver. De zes schermers die voor deze unieke presta tie zorgden, zijn de drie leden van de gouden floretequipe Harald Hein (26, schermleraar), Thomas Beek (22, student rechten), Matthias Behr (21. bankbediende) en reserve, Erk Sens- Gorius (30. belastingambtenaar) Jürgen Hehn (31, arts) en Alexander Pusch (21, dienstplich tig korporaal in de Bundeswehr), die respec tievelijk zilver en goud veroverden op degen persoonlijk. De „succes-story" van Taubertrfschofsheim werd geschreven door de vroegere plaatselijke kapper Emil Beek. Als enthousiast schermer bouwde hij de club FC Tauberbischofheim op. De vereniging groeide tegen de verdrukking in, want schermen is in West Duitsland een elitaire sport, waarbinnen eigenlijk geen plaats is voor een eenvoudige kapper. Zeker niet voor iemand die als het ware moet bedelen om zijn schermschool op poten te kunnen houden. Dat lukte echter en geleidelijk werd Beek aanvaard omdat de prestaties van zijn leerlingen hem als een ware meester teken den. De kwaliteiten van Beek, hij is geen kapper meer, maar trainer van de Westduitse scherm- bond, worden het best bewezen doordat drie van de medaillewinnaars, Hein, Behr en Pusch ook nog werden geboren in het Westduitse schermcentrum Tauberbischofsheim en hele maal door Beek zijn gevormd. Van dat drietal neemt Harald Heim een aparte plaats in. In 1974 leek hij voor de schermsport verloren nadat hij tijdens de training een steek in de longen had gekregen. Een jaar later schermde hij alweer voor West Duitsland bij de wereldkampioenschappen en in Montreal was hij een van de vijf inwoners uit een stadje met maar 9000 inwoners die een gouden medaille veroverden. Twee judoreuzen met elkaar slag. Jong Gil Pak van Noord (114) neemt het op tegen de "hoofden kleinere Japanner mio. Overigens won MONTREAL - De zwaargewicht Sergei kov heeft gisteren in real precies 1 minuut seconden nodig de finale tegen ser Günter eerste gouden Olympische winnen. De twintigjarige Weetduitse men heeft weinig lol beleefd aan d< strijd. Hij wist dat hij de mindere de lange, blonde Russische soldaat en derhalve alle risico's nemen. De gretige Neureuther kon daarom de snel van dichtbij bekijken. De rustige velde hem met een beheerste De Rus. die Wim Ruska opvolgt als kampioen, had eerder in de zwaargewichten de Japanse Sumio Endo verslagen. Endo, hij zijn land gezichtsverlies had zijn hoofd hangen, toen het Russische slied werd gespeeld. Hij had nog bronzen medaille weten te veroveren ten van de Brit Keith Remfry. Zoals bij gebruikelijk moest hij de plaats op het tje delen. Het andere bronzen kleinood naar de Amerikaan Allan Ooga. De Novikov schudde alle twintig officials de nadat hij zijn medaille in ontvangst had men. kuste een hostess en verliet zaal. Vijf van de negenduizend inwoners van het Westduitse stadje Tauberbischofsheim op het schavotje in Montreal. Van links naar rechts de schermers Behr, Bach, Hein, Reichert en Sens Gorius. MONTREAL Ook do Roemeense gewicht- heffer Dragomir Cioroslan is gestraft wegens het gebruik van stimulerende middelen. De Roemeen eindigde als vijfde in het middenge wicht. Hij is het derde dopinggeval van deze 21e Spelen. In het Olympisch dbrp is een politie-agent gearresteerd, die niet alleen hasjiesj in zijn bezit had, maar ook nog verkocht. Een andere politieman werd ontslagen omdat hij een en treebiljet op de zwarte markt verkocht. In Montreal is de grootste veiligheids-organi satie in het Olympisch dorp aller tijden. Niette min gonst het van de geruchten over op handen zijnde aanslagen. Hiervoor zou de terrorist „Carlos" verantwoordelijk moeten zijn. „Carlos", die in Wenen de olieministers gijselde, wordt gezocht en zou onderweg zijn naar Canada. Voorlopig is het bij geruchten gebleven en maken toeschouwers bij de Spe len er al grapjes over. Sommigen zijn zo ver gegaan dat zij T-shirts dragen met de tekst: „Hi, I'm Carlos" (Hallo, ik ben Carlos). Zeilen is een familie-sport. Dat blijkt op deze Spelen. Onder de deelnemende zeilers bevin den zich 16 broeder-paren, een trio broers, een vader-en-zoon-bemanning, twee stel ne ven en een echtpaar. Nadia Comaneci, de 15-Jarige Roemeense, die drie gouden turn-medailles won, heeft extra politie-be6Cherming gekregen nadat geruchten beweerden dat zij door terroristen gekidnapt zou worden. Lome Leibei, de trapezeman van de in zesde positie liggende Canadese Tempest, mag de resterende wedstrijden uitvaren. Maar het re sultaat van de wedstrijd van 21 juli wordt geschrapt. De 25-jarige manager van een con structiebedrijf uit Toronto werd bij een do pingcontrole na de gestaakte wedstrijd van donderdag positief bevonden. Hij had een opkomende kou proberen te bestrijden met een middel dat efedrine bevatte. Nog steeds moet men zich verwonderen over het enorme aantal toeschouwers dat de Olym pische accommodaties bevolkt. Het raadsel wordt enigszins opgelost als men weet dat negentig procent van de bedrijven stil ligt. De bouwvakkersvakantie en die van aanverwante bedrijven is precies tijdens de Spelen vastge steld. En wat is een mooiere vakantie voor een sportliefhebber dan op de tribunes bij de Spelen. De eenenzeventigjarige violist Louis Boudreau die al meer dan een week zijn zoetgevooisde klanken langs de wegen van het Olympisch dorp strooit, heeft zijn erkenning gekregen. Hij mocht een echt concert geven op het podium van het terras waar de atleten zich in de zon koesteren, als die er (soms) is. Het werd een eclatant succes voor de populaire, onvermoeibare musicus. Wie niet van sport houdt, moet ongelukkige dagen beleven in Canada want welke knop van het tv-toestel je ook omdraait, altijd ver schijnen de Spelen. Tot één uur in de nacht. Dan komt onveranderlijk elke dag een speel- Ook dit hoorTbij de Olympische Spelen. Terwijl de winnaars worden gelauwerd is er voor de verliezers slechts een troostende hand. De tranen spreken voor zich. moest t ter lang ook mc geval v HJdrHpK teleurst ging all lijk voc niet in .MM ..WWHmMK' t)ij wijz De Deense gewichtheffer Erling J« hansen was niet erg gelukkig, h Hassin greep het gewicht, knikte door zij Van v« knieën, schreeuwde luid en... w| sterks uitgeschakeld. MONTREAL De Bulgaar) wereldrecordhouder en fav riet Valentin Christov heeft Montreal bewezen bij zwaargewichten in het g wichtheffen ook Inderdal de sterkste te zijn. Christ) bracht In totaal 400 kilo omhoog en bief de Rut Joerl Saltz ruim voor. Saitzev"kwam tot 385 kilo, evenveel als Krastl Semerdjew (Buig). Christov en Semerdjew k< men voor Bulgarije ook in de strijd om d laatste titel, die de gewichtheffers verdelen - het superzwaargewicht uit. Favorieten voc deze titel zijn de Rus Vassili Alexejev en d Oostduitser Gerd Bonk. iedere ik dea enkel te slei worde Hassir vreem Leo v al gev hij bel rend I wann< zulke tijdig rieten ontsn tien c lang i rondf de M Frits kansl na n film. Sportliefhebbers behoeven dan niet I wanhopen. Ze zetten da radio aan en dai klinken van een tot vijf uur 's nachts reporti ges, over de Spelen. Even slapen en de t.\ kan weer aan. Vermoeiende dagen voor wii erin geïnteresseerd is, vervelende dagen (ei nachten) voor wie er niets in ziet. De burgemeester van Moskou, Vladimi Promis lov, is een paar dagen op bezoek geweest it Montreal en ontmoette de eerste burger vat de Olympische stad, Jean Drapeau, die zijt ambtgenoot de accommodaties toonde. He enige dat de Moskouse burgervader opmerkte was: „Uw stad is wel veranderd sinds ik hen voor het laatst in 1967 bij de opening vai de Wereldtentoonstelling zag". De Joodse raad in Canada heeft de minietei die verantwoordelijk is voor de immigratiè gevraagd onmiddellijk Leni Riefenstahl, die de film van de Spelen van Berlijn maakte, uit het land te verwijderen. En die vraag was niet inj zoete wQorden verpakt. ,Zij is een infame nazi-propagandiste", zei de Jóodse raad. Zij

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10