GOUD VOOR HEEL CUBA HERMENS HEEFT TELEURSTELLING SNEL VERWERKT RUS BORSOV BLEEF WEG Alberto juantorena liep :voor Fidel Castro Amerikaans prestige gedeukt MONTREAL'76 Medailleverdeling Wereldrecords mm MONTREAL Voor Vale- ri Borsov is het verlies van de Olympische titel op de honderd meter ken nelijk hard aangekomen. De Rus, die zaterdag in de eindstrijd derde werd achter Hasely Crawford en Don Quarrie heeft niet eens pogingen ondernomen zijn Olympisch kampioenschap op de 200 me ter te verdedigen. Gisteren, toen de se ries werden gelopen, bleef zijn startblok in de zesde serie leeg. Valeri Borsov was niet de enige loper die verstek liet gaan. In totaal meldden zich tien lopers af. Onder hen was ook de Cubaan Silvio Leonard die in de series van de 100 meter nauwelijks indruk had kun nen maken. Leonard startte niet omdat hij nog hinder ondervindt van een blessure, die hij vorige week door een ongelukje op zijn kamer hij stotte zich aan een bed. Bij de laatste 32 kwam wel Sammy Monsels uit Suriname. Hij werd in zijn serie vierde in een 21,60 seconden. In de kwartfinales werd hij uitgeschakeld. j De wereldtijd van de Cubaan Juantorena volg de kort nadat de Amerikanen Edwin Moses en Michael Shine zich superieur op de 400 meter horden hadden getoond. Moses, de heersende wereldrecordhouder met een tijd van 48.30 seconden werd echter in de strijd met zijn landgenoot Shine dermate opgejaagd dat hij nu op 47.64 seconden uitkwam. De Rus Gavrilenko, goed voor brons, kwam in het spel tussen de Amerikanen niet voor. Het derde wereldrecord was voor West-Duits- land: Annegret Richter stal van haar stad- en MONTREAL Drie we reldrecords. De oogst van een weekeinde at- letiek in Montreal. ieniMIHiH Maar de opvallendste i mannen waren onget wijfeld Hasely Crawford uit Trinidad omi die bij verrassing de 100 meter won sch en de Cubaan Alberto Juantorena chtii dje jn de „supersonische" tijd van _a. :e.ns 1 minuut 43,50 seconden de 800 clubgenote Inge Heiten de toptijd op de sprint tbus meter afraffelde. „Mijn land Cuba van 11.04 seconden. Reeds in de serie was moet groot worden. En daarom liep 010 Dortmundse haar concurrentes al ver de ik de race voor Fidel Castro de man baas en de nieuwe wereldtijd van 11.01 secon- LaSIr0' ae ™a" den, die zij toen op het gigantische elektroni- die ons volk Sterk en oergezond Wil sche scorebord in het bomvolle stadion liet maken reageerde Juantorena met oplichten, hield grote beloften in voor de eens geëmotioneerd na de huldi- finale. Maar de confrontatie tussen de beide ging, waar hij huilend het Cubaanse westduitse meisjes Richter en Heiten, met volkslied had horen spelen. daar tussen de machtige Oostduitse sprintster Renate Stecher, werd dermate door twee valse Juantorena had nog veel meer opvallende starts gestoord, dat de echte explosie al lang uitspraken. Deze super-atleet die de Belg Ivo uit de benen was gevloeid, toen het achttal Vandamme op ruime afstand naar het zilver definitief werd weggeschoten, verwees, maakte zonder omwegen kenbaar wat het principe van Fidel Castro is, wanneer het op topsport aankomt: „Binnen enkele' Hm jaren zullen wij Oost-Duitsland naar de kroon steken. Want sport betekent in ons leven alles. Alleen een land met een sterkajonge bevol king heeft toekomst. En mijn gouden medaille zal het symbool zijn voor de in ons land overal hard trainende jeugd. De medaille is niet voor mezelf, maar hij is voor heel Cuba". ■if I De stevig uit de kluiten gewassen Ivo Vandam me hoorde via de vertaler de woorden van de Cubaan. Op de vraag of hij voor de Belgische koning had gelopen, stelde Van- damme nuchter: „Voor mij zijn medailles niet belangrijk. De tijd die ik verwezenlijk telt alleen. En daarom ben ik blij met de 1.43.86 van Montreal heb ik mijn persoonlijk beste tijd van 1.45,1 aanzienlijk scherper gesteld. En die medaille komt gewoon tussen al mijn andere trofeëen te hangen. Beslist niet op een bijzon dere plaats' 'X MONTREAL Na de achtste wedstrijddag van de Olympische Spelen ziet de verdeling van de medailles er als volgt uit: (achtereenvol gens goud. zilver, brons en totaal): Oost-Duitsland Rusland Verenigde Staten West-Ouitsland Bulgarije Roemenië Japan Polen Groot-Brittannië Tsjecho-Slowakije Hongarije Finland Italië Joegoslavië Noorwegen Met een verbeten trek op zijn gezicht legt Alberto Juantorena de laatste meters af van een gouden race. Een tweede verbetering ven het wereldre- Hi' lieP d3n 00k V00r Fidel CaS,r°- cord zat er niet meer in, maar de verschillen was 11.08 seconden. Inge Heiten kon het Bracht bij de dames de sprint de mensen op nog eenmaal tegen komen. Want de manier, in het trio bleven uitzonderlijk klein. En het Westduitse succes niet helemaal compleet het ere-podium die venvacht werden, sensatio- was uiteindelijk Annegret Richter die drie maken, want haar 11.17 seconden werd nog neel was zaterdag de ontknoping ^van de waarop hij zijn serie 200 meter won, was imponerend en leidde in het stadion tot een meter voor de finish de minimale voorsprong juist overtroffen door de Oostduitse Renate honderd meter bij de heren. Hasely Crawford ovationeel applaus. Al zo'n tien meter voor bevocht die goed bleek voor goud. De tijd Stecher. uit Trinidad die dit jaar nog geen scherpe tijd had gelopen, bleek zich in alle stilte in Ameri ka het mekka van de sprintwereld optimaal op de Spelen te hebben voorbereid. En daardoor werd de aftocht voor de Ameri kaanse sprinters Harbey Glance en John Jo nes, die slechts vijfde en zevende werden, een ware martelgang. Maar niet alleen de Amerikanen kregen van Crawford een aantal striemende slagen. Ook de Rus Valery Borsov. tweevoudig Olympisch kampioen van München. kon de als met zevenmijlslaarzen lopende donkere man uit Trinidad niet volgen Het werd zelfs geen zilver "°°r .B°T,;,_W'?.?nJ.aJ|4| de finish, toen zijn concurrenten nog op volle nog overtroffen door Donald Quarrie uit Ja- Door Jack Arentsen Montreal De wereldrecords atletiek die in Montreal verbeterd zijn, zijn: 100 meter dames (11.04)( Annegret Richter (WDI) 11.01 800 meter heren (1.43.7): Alberto Juan torena (Cub) 1.43.50. 400 meter horden heren (47.82): Edwin Moses (VSt) 47.64 2 maica: 10.08 seconden. Opscheppen De kolossale Hasely Crawford, een man die meer lijkt te passen snelheid lagen, keek Crawford eens om en begon al vast aan zijn uitloop. Bijna in stil stand ging hij door de finish. Crawford wilde nog niet over zijn een"baskètbai't'eam medaillekansen op de 200 meter dan op de atietiek-baan, had een simpele spreken. Dat deed de Cubaanse 800 verklaring voor zijn gouden plak: „Met praten meter winnaar Alberto Juantorena en opscheppen is geen goud te verdienen, vvel Over zijn volgende afstand de Alleen wanneer |e hard blijft voor jezelf en 400 met0r En Qp zjjn bekende ma_ "gf rSTt!!! i luuTt?" nier, weer werd Fidel Castro er met zijn, dan valt er iels te bereiken /-» Hasely Crawford, die de afgelopen maanden de naren bijgesleept: „Voor Cuba en Hasely Crawford is zeker van een zeer verrassende triomf, terwijl Borsov het beroep van kraanmachinisch heeft uit- Fidel Castro zal ik lopen. En met die en Quarrie (links) die tweede werd, nog finishen. geoefend, zullen we de komende dagen zeker achtergrond kun je niet verliezen". MONTREAL Het verlies op de honderd meter (een titel waar op zeker was gere kend) was niet de eni ge deuk, die het Ame rikaanse prestige op liep. Ook bij het kogelstoten gingen de Amerikanen met lege handen naar huis. De enige keer dat dit eerder gebeurde, was veertig jaar geleden in Berlijn. De strijd om de medailles bij het kogel stoten was een kwestie van centimeters. Udo Beyer, de 21-jarige Oostduitser, die pas enkele weken geleden na een zoge naamde vormtest zijn uitzending naar Montreal afdwong won met 21,05 me ter. Oost-Duitsland veroverde ook een gou den medaille door Ruth Fuchs, die als eerste speerwerpster in de geschiedenis van de Spelen haar titel prolongeerde. De verwachting dat in Montreal de zeventig meter grens zou worden door broken kwam niet uit Samen met Moses (goud op de 400 meter horden) poetste discuswerper Mac Wilkins het geschonden Ameri kaanse blazoen op met een Olympische titel, die al van te voren vast stond. In de kwalificatie had Wilkins de concur rentie al duidelijk gemaakt dat er alleen maar behoefde te worden gestreden om de zilveren en bronzen medaille. Na een „opwarmer" van 61,78 meter volgde in zijn tweede poging een afstand van 67,50 meter. „Daarmee was de zaak geregeld," sprak Wilkins later in de interviewruimte, „als je toe wilt slaan, moet je dat meteen doen." MONTREAL Op de schitterende, gloeien de golfbaan pal naast het Olympisch dorp, heeft Jos Hermens de afgelopen dagen de te leurstelling van zijn eerste tiendui zend meter in Montreal verwerkt. In een rustig tempo, af en toe eens een keer afgewisseld met een felle tussensprint, werkt de Nijmegenaar het voorbereidingsprogramma af voor de tien kilometer-finale die vanavond (22.05 uur) in het Olym pisch stadion op het programma staat. Het wordt een geweldige strijd. Daar is iede reen, die vorige week vrijdag de dramatische series heeft gezien,nu al van overtuigd. De vijftien man die om het goud, zilver en brons gaan strijden, verschillen immers niet zoveel in kracht. De Fin Lasse Viren,Olympisch kampioen 1972, de Belg Puttemans, de Engelsman Foster, de Fransman Gomez, de Portugees Lopes en Jos Hermens behoren tot de mannen die een plaats in het voorste gelid krijgen toegewezen. Maar onder de voor atletiek moeilijke weers omstandigheden (een te verwachten tempera tuur van rond de 26 graden, een vochtigheids-, graad van net iets onder de 80 pet en een matige wind) wordt de tienduizend meter meer dan ooit een kansspel. Jos Hermens wil dan ook geen enkele voorspelling doen ten aan zien van zijn eigen mogelijkheden. HERSTELD Ik ben blij dat ik toen te maken kreeg met de ellende die een belangrijke tempoverho ging tijdens de wedstrijden in dit Olympisch stadion teweeg kan brengen. Maar het was niet alleen een waarschuwing voor mij. Na onze eerste serie op de tien kilometer heeft toch feitelijk niemand het meer aangedurfd om met tussensprintjes een gat te gaan slaan". De tien kilometer waarin Jos Hermens liep was de snelste van de avond. „En dat is een gelukkig feit", weet Hermens nu te vertellen. „Want wij weten nu hoe moeilijk het wordt om een hoog tempo te lopen. Maar hebben ook geconstateerd dat we een dergelijke pres tatie toch wel aankunnen. Al wordt dat met hangen en wurgen. Natuurlijk gaat het in de Jack Arentsen finale harder dan tijdens de series. Er zal een hoger aanvangstempo komen, maar dat is niet in mijn nadeel. Als het tempo maar een beetje constant blijft". ZWEMBAD In alle opzichten lijkt Jos Hermens de schrik van afgelopen vrijdagavond te boven te zijn. Naast de training (dagelijks een klein uurtje) slentert hij wat door het dorp en laat de bonte meute - gezeten in een gemakkelijke stoel in de buurt van het zwembad - aan zijn oog voorbijgaan. En logisch, want vanavond zal Hermens voor de eerste maal dit seizoen aan den lijve ondervinden of zijn voorbereiding op de Spe len wel goed is geweest. Of hij niet te lang de afgelopen maanden de duurtraining heeft volgehouden om een geslaagde aanval te kunnen doen op zijn wereldrecords op de twintig kilometer en het uur. Snelheid is nooit Jos Hermens' belangrijkste wapen geweest. Hij moet het hebben van het constant vasthouden van een hoog tempo. De vijfduizend meter wordt door een man als Hermens dan ook meer gezien als een ver lengde vijftienhonderd meter. Voor tempobeu- len is op de vijf kilometer geen brood meer te verdienen. Daarom start Hermens ook niet meer op die afstand, maar het is de vraag of de tien kilometer ook niet te kort zal zijn om alle kwaliteiten van Hermens naar boven te laten komen. Jos Hermens twijfelt er zelf ook aan. En daarom schreef hij definitief in voor de mara thon. De eerste van zijn leven. Maar in de Olympische geschiedenis is het vaker voorge komen dat juist een nieuweling op deze af stand de sterkste is of tot de medaillewinnaars behoort. „Maar die marathon is nog ver weg", vindt Hermens in het zonovergoten Montreal. „Eerst de tien kilometer. Want heus, ik wil iets laten zien. Bang ben ik niet. De vorm is goed. En ik kan alleen maar hopen dat ik niet tijdens de race in elkaar stort. Want dat zou een doffe dreun betekenen".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9