Nieuwe machine neemt tijdrovend hollen van hyacintenbollen over 'M.fvalwater goed voor grasland JOLLEN WEER IN „KRAAMKAMER" IF.N.Z. wil extra hoeveelheid melk poeder als veevoer Onderzoek naar motieven tot kopen van bloemen DROOGTE DRIJFT GROENTEPRIJZEN OP VERKOELING DEED HANDEL EN PRIJZEN GOED PITTIGE PRIJZEN VOOR VELE TULPEN 1 'tANDAG 26 JULI 1976 ■■DE Het Nederlands Insti- nut voor Zuivelonderzoek VIIZO) in Ede gaat de land ouw en de zuivelinindustrie ktra voorlichting geven over mogelijkheden van het groeien van afvalwater van e zuivelfabrieken op land- buwgronden en vooral gras-, pid. Het NIZO heeft zeer unstige ervaringen met een dkele jaren gelden opgezet foject, waarbij al het afval- -ater van de proeffabriek via proei-installaties wordt ge- tosd op een kleine zes hecta- grasland, anderhalve kilo- icter van de fabriek verwij- erd. Temidden van geheel verdor de weilanden liggen de dage lijks besproeide gronden ach ter het NlZO-complex er bui tengewoon groen bij. „Een oa se hier, de boer kan zijn vreugde niet op' „Aluds het NIZO. De besproeiing metjaarlijks 100.000 kubieke meter afval water kost de boer niets. Hij moet alleen op gezette tijden de sproeiers verplaatsen. Het lozen van het met melk be standdelen „verontreinigde" water kost het NIZO 10 a 20 cent per kubieke meter aan onderhouds-, energie- enaf- schrijvingskosten. Maar een lozing via het riool zou door de zuiveringslasten zeker één gulden per kubieke meter kos ten. Het water zorgt bovendien voor een zekere bemesting door de bestanddelen die er in zitten. Dat levert weer een be sparing op de bemestingskos- ten op. De resultaten in Ede zijn zo goed dat het vee niet alleen volop te grazen heeft, maar dat ook verscheidene ke ren per jaar kan worden ge maaid, zodat de betrokken Volgens het NIZO hebben der gelijke beregeningsmethoden alleen zin in de hoger gelegen delen van ons land. In het laag gelegen westen zou de dage lijkse „zuivelregen" samen met het echte regenwater, vaak voor te veel water zor gen. In Gelderland, Drente en delen van Noord-Brabant kun nen de installaties echter goed werk doen, omdat de zand gronden het water altijd kun nen opnemen. fst i IjfgJtSSENHEIM De hyacin- bl<P liggen weer in de kraam- jn piers Tienduizenden gehol- len. 5 bollen worden in een spe- ale afdeling bij een bepaal- i temperatuur en bij een ho- i luchtvochtigheid bewaard, p de plaats waar de vakman it holmes in de bol heeft izet, zullen zich de komende eken jonge broedbolletjes itwikkelen. Die laat men ui de bol zitten, als men hem raks gaat planten, ie jonge bollen zijn in drie tar leverbaar. Wie het hollen stof jn hyacinten heeft uitgevon- ghetèn, is niet bekend. Het ver- ectit&al gaat dat een kweker het ij toeval ontdekte nadat rat- ■n van een paar van zijn bol- lsvo<h hadden zittten snoepen, c dobe het ook zij: door middel neeibi hollen kan men hyacinten ■ns Vingen tot snelle vermenig- odisjildiging, maar dat hollen is er ain uiterst precies werkje, dat rplicfen bepaald niet iedereen kan enjten doen. Tot een hoge pro- 4ktie per man kan men bij dit handwerk niet komen. De allerbesten hebben aan twee duizend stuks per dag de han den meer dan vol. De meesten laten het bij twaalfhonderd wel afweten. Handwerk Dit oude brokje handwerk wordt nu ook al door de ma chine vervangen. In opdracht van H. Verdegaal Zn BV te Sassenheim, die ook in een „diepvriestulpen"-project zit, heeft een ingenieursbureau uit Veenendaal een hyacintenhol- machine ontwikkeld. Een ap paraat dat prima werk levert en niet minder dan tweedui zend bollen per uur holt, al moeten er nog wel vakmensen aan te pas komen om de bol len de finishing touch te ge- De grote hyacintenkwekers zullen stellig blij zijn met de komst van deze machine. Een kweker die drie hectaren hya cinten teelt, moet jaarlijks ze ker van 35.000 tot 40.000 van zijn grote bollen (laten) hollen om zijn areaal op peil te kun nen houden. Als dat met de hand moet gebeuren, gaan daar dus vele kostbare uren in zitten. De heer Leo Verdegaal meent dan ook dat deze machine pre cies op tijd is gekomen. Niet alleen om de kosten omlaag te drukken, maar ook omdat de oude vakmensen voor wie het hollen van hyacinten geen en kel geheim had, gaan afvallen, terwijl hun plaatsen niet meer worden ingenomen door vol doende jongelui met liefhebbe rij voor het vak. De machine kan door iedereen worden bediend en de ervaren helpsters die het werk van de machine moeten „af' maken, kunnen tot een zeer hoge pro- duktie komen. De machine zelf is het Ei van Columbus. Men heeft kans ge zien het handwerk uitermate goed na te bootsen. De hol- mesjes zijn aan snel roterende asjes bevestigd. De man die de bollen onder de machine zet, de machine holt er twee tege lijk heeft er alleen maar voor te zorgen dat de bollen rechtop staan en dan kan er niets misgaan. De mesjes kun nen niet te diep snijden, omdat een veiligheid is ingebouwd. Exact het aangegeven aantal millimeters wordt gehold en niet meer. De machine die straks op de markt komt, gaat er wat an ders uitzien dan het prototype dat bij de heren Verdegaal werd gedemonstreerd. Bij het nieuwe apparaat behoeft men de bollen niet meer met de hand onder de mesjes te plaat sen. Dat werk neemt een band-met-gaten over die door middel van een nokkenasje de bollen precies het vereiste eindje vooruitschuift om ze „op maat" onder het mes te laten komen. De prijs van de machine zal 12.750.— bedra gen (excl. BTW) 'aatjjtsers aten 20 mil- ^jen ton Nederlandse in coente en fruit st-Duitsland en Nederland zijn ^^jars belangrijkste handel- ^^rtners. Vooral Nederlandse enten en fruit worden in grote iveelheden door West-Duits- d geimporteerd. Sinds 1911 is or miljoen ton verse groenten en it de Duitse grens gepasseerd jLijdit feit was aanleiding voor Centraal Bureau voor de nbouwveilingen om in vijf st-Duitse steden een feestelij- aktie op touw te zetten. In nenwerking met enkele waren- zen werden Nederlandse to ten en komkommers aangebo- tegen prijzen anno 1911. 55 inning voor een pond tomaten 35 Pfenning voor een kom- hmer waren blijkbaar aantrek- ijk genoeg om een stormloop veroorzaken op de auto die produkten aanvoerde, een dtimer" van het bouwjaar 1. Temidden van het gewoel; Nederlandse landbouwattachè ggBonn, Ir. M C. van Hameien; vrouw Inge Hügenell, wet- jdster van de stad München f9 „groente-meisje" Annelies e n&heyen. luffj trecht De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond (FNZ) ïeft vastgesteld dat door de droogte in gTote gebieden een agnatie of zelfs belangrijke teruggang in de melkproduktie opgetreden en dat bij velen een zorgelijke positie bij de ïevoedervorziening is ontstaan. oewel op wat langere termijn bepaald nog geen sprake is in een herstel van het evenwicht tussen vraag en aanbod, as het bestuur van oordeel dat in het licht van het ftvenstaande aan een verdere lastenverzwaring voor de eikveehouderij niet moet worden meegewerkt. Tevens was tt bestuur van mening dat juist nu een belangrijke hulp i de voedersector zou kunnen worden geboden door het ^schikbaar stellen van een extra hoeveelheid melkpoeder, ijvoorbeeld 300.000 ton, tegen een concurrerend prijspeil, et besloot deze opvatting ter kennis te brengen van de uropese Ministerraad in vergadering in Brussel bijeen, [et betrekking tot de door de Europese Commissie gedane fiorstellen inzake het herstel van het evenwicht op de ïivelmarkt, kon het bestuur zich verenigen met de door de uropese Commissie gegeven analyse. Tevens ging het be tuur akkoord met de voorstellen inzake een gewijzigd Ivoerbeleid op plantaardige oliën en vetten; het invoeren an een afslachtpremie voor melkkoeien; het verbeteren van b beëindigingsvergoeding alsmede van het verstrekken van tn premie op het terugleveren van ondermelk. fel was het bestuur van oordeel dat in het kader van de fzetbevordering het wegwerken van de te grote melkpoeder- Dorraden een hoge prioriteit dient te hebben. Ook wees het estuur op het probleem van de groeiende botervoorraden n meende dat nadere meningsvorming hieromtrent noodza- plijk is. DEN HAAG In opdracht van het Produktschap voor Siergewassen heeft Interact in september van het vorig jaar een onderzoek ingesteld omtrent de motieven tot kopen van bloemen en planten in ons land. Eveneens zijn vragen gesteld omtrent het plukken van bloemen uit eigen tuin. Hierbij is gebleken, dat 38 procent van het aantal onder raagden, een eigen tuintje bezit. Dat wordt een hoog percen tage genoemd, gezien de grote flat-wijken in de steden. Van de huisvrouwen die in het bezit zijn van een tuintje bleek 25 procent nooit bloemen uit eigen tuin te plukken. Door 32 procent werd weieens een 43 procent vaak geplukt. Aangenomen kan worden, dat laatstgenoemden bijna geen bloemen kopen. Bij de vaak-pluksters, dat is 31 procent van alle huisvrouwen, was de koopkans dan ook gering. Verondersteld wordt, dat de prijs een belangrijke factor is. Onder haar wordt namelijk een groota aantal „prijsbewusten" aangetroffen. Van de zogeheten „gezelligheidsmensen", die 58 procent van het totaal aantal uitmaken, vinden velen het jammer om uit eigen tuin te moeten plukken. In genoemde groep vindt men meer dan de helft die nimmer uit eigen tuin plukken. Zij geven dan ook een hoge koopkans. Van degenen diemeedeel den nooit bloemen te kopen, bleek 37 procent het bezit van eigen bloementuin als reden op te geven. Ondanks de regen- en onweersbuien die er de afgelopen week plaatselijk gevallen zijn, is er wel degelijk sprake van minder grote aanvoeren door de aanhoudende droogte in West-Europa. Dit is er de oor zaak van dat er sprake kan zijn van een tijdelijke schaarste, waardoor de prijzen voor een aantal gewassen hoog opliepen. Sla Zij die sla aanvoeren hebben de afgelopen week weer kunnen profiteren van uitste kende prijzen. De belangstelling voor dit gewas is bijzonder groot, dit zal waar schijnlijk niemand verbazen. De sla-aan voer in de rest van Europa blijft achter bij die van andere jaren. Op de hele West-Europese markt liggen de prijzen dan ook hoger als in 1975 De belangrijkste afnemers waren', West-Duitsland, België en Frankrijk. Met een naderend hoge drukge- bied in het vooruitzicht en een wat kleinere aanvoer volgende week, ligt het voor de hand dat de prijzen zich kunnen handha ven. Een gemiddelde prijs van 50 cent per krop steekt zeer gunstig af bij de prijs van 19 cent waar men vorig jaar genoegen mee moest nemen. Komkommers Evenals bij de sla verkeert de komkom- mermarkt in dezelfde gunstige omstandig heden. Let wel er wordt gesproken over de marktsituatie en niet over de teeltom standigheden, want daar pakken zich steeds meer donkere wolken samen, die helaas geen regen brengen maar wel pro blemen, met name het hoge zoutgehalte van het gietwater. Het valt op dat de aanvoer van dit gewas nog steeds een dalende tendens vertoont en dat de weke lijkse aanvoer rond de 10 miljoen stuks ligt Een verdere inkrimping van het aan bod wordt er ook voor de komende week verwacht De vraag is daarentegen bijzon der groot geweest en de concurrentie mini maal. Een en ander maakte het mogelijk dat de prijzen voor de sorteringen van 41 tot 61 varieerden van 40 tot 83 cent per stuk. (vorig jaar 20 tot 27 cent per stuk). Het ziet er echter wel naar uit dat de produktie in verschillende landen geleide lijk aan wat groter gaat worden, waardoor de afzet minder vlot kan gaan verlopen en de prijzen toch enigszins onder druk ko- Tomaten De terugval in de aanvoer is er de belang rijkste oorzaak van dat de prijzen van de De Nederlandse fruittelers openen dit jaar de vierdaagse in Nijmegen met de opstijging van een appelbal lon". Snoep verstandig eet Hollandse Golden is hun advies aan de wande laars. A-tomaten een niveau van 1,25 per kg. konden bereiken. Vorig jaar om deze tijd lagen de prijzen op een zeer laag niveau namelijk 73 cent per kg. Toch is er sprake van een flinke concurrentie op de West- Duitse markt, vooral van Bulgarije, Italië en België. Ook de binnenlandse produktie in een aantal landen begint groter te wor den, waardoor de export de komende tijd wat zal moeten afnemen. Het ziet er echter naar uit dat de prijzen de komende week weinig verandering zullen ondergaan. Paprika's De paprika-prijzen hebben duidelijk meer moeite om met de rest van de groentege wassen omhoog te klimmen. Het tegen- overgestalde is echter eerder het geval. De afgelopen week heeft de aanvoer weer een uitbreiding ondergaan. Voor de groene sor teringen heeft dit over het algemeen niet zoveel problemen gegeven, waardoor de prijzen zich redelijk konden handhaven (sortering 65/75, 1,32 per kg.). De uitbrei ding van de aanvoer bij de rode sorterin gen vond wel zijn terugslag in de prijzen, de prijs daalde naar gemiddeld 1,70 per kg. Het ziet er voor de komende week naar uit dat het aanbod van groene paprika's iets afneemt en dat de rode paprika's iets in aanbod zullen toenemen. Daarnaast is er sprake van een geduchte concurrentie op de West-Duitse markt. Als de invoercijfers over de periode van 13 t/m t 15 juli worden bekeken, dan ziet men dat - er 1009 ton werd ingevoerd. Ei" werd 191 ton uit Nederland ingevoerd en onze groot ste concurrent Italië exporteerde maar befst 694 ton. Een en ander zal waarschijn lijk tot gevolg hebben dat de groene sorte- - ringen zich beter in prijs zullen kunnen handhaven als de rode sorteringen. Overige gewassen Postelein werd goed betaald hetgeen blijkt - uit een gemiddelde veilingprijs van 1,65 per kg. De aanvoer van sperziebonen is sterk toegenomen, waardoor de prijzen gedaald zijn naar 2,70 per kg. In West- Duitsland en Frankrijk zijn bonen schaars door de aanhoudende droogte. Het aanbod van sperziebonen kan verder toenemen, maar er wordt geen groot prijsverval ver wacht. Voor snijbonen liggen de prijzen bijzonder hoog, nl. gemiddeld 6,70 per kg. Door het afnemen van het andijvie- aanbod en de sterke vraag van België konden de prijzen voor dit gewas oplopen naar 1,47 per kg. Deze prijs steekt zeer gunstig af bij die van vorig jaar. toen lagen de gemiddelde noteringen rond de 22 cent per kg. De aanvoer van bospeen wordt wat kleiner, de vraag is groot en het ziet er naar uit dat de prijs niet veel beneden de gulden per bos komt te liggen. - Bij bloemkool is er min of meer sprake van een tijdelijke schaarste, waardoor de prijzen zijn opgelopen naar 2,50 per stuk voor de .zessen", de grootste sortering. Het ziet er naar uit dat de bloemkoolaanvoer voorlopig beperkt zal zijn en de hoge prijzen zullen zich kunnen bbjven handha ven. Voor prei varieerde de prijs van 90 cent tot 1,45 per kg., naar verwacht wordt de aanvoer wat groter en zullen de prijzen een lichte daling ondergaan. Op het ogenblik behoren rode kool en spitskool tot de goedkopere groenten, de prijzen variëren van 39 tot 66 cent per kg. Het is echter de vraag of er veel mensen zijn die warm lopen voor deze gewassen bij de huidige temperaturen. Het totale omzetcijfer bij de CCWS in Honselersdijk heeft zich in de afgelopen week aardig hersteld. Tegenover een om- zet bedrag van ruim drie miljoen gulden in dezelfde week van het vorig jaar staat nu ruim vijf miljoen. De situatie wordt nog gunstiger, doordat bij aanvoer van bijna elf miljoen bos of stuks snijbloemen in de afgelopen week, daarvoor ruim vijf miljoen gulden werd betaald tegen ruim drie miljoen voor de bijna 12 miljoen bos of stuks in het vorig jaar, zodat het prijsbeeld als geheel nog niet zo slecht was. Het ziet er dan ook naar uit, dat het dieptepunt in de bloementeelt is gepas seerd en de weg omhoog voert. Dat gold weliswaar (nog) niet voor alle produkten, maar bij een deel daarvan lagen de gemid delde prijzen toch wel hoger dan in de voorgaande (hete) week. Wat verkoeling heeft de handel en de prijzen goed gedaan. De verbeteringen kwamen weliswaar lang zaam aan, maar hebben zich toch wel kunnen doorzetten. Anjers, troschrysanten, srujgroen en lelie- takken klommen aardig omhoog in prijs. De irissen verdubbelden bijna in prijs en bij de anjers was dat eveneens het geval, ook al was de aanvoer vrijwel gelijk. Ook de rozen deden het wat beter dan in de voorgaande week, maar de aanvoer is ma tig. Vergelijking met de voorgaande week is met zo simpel, omdat er toen niet alleen veel doordraaide, maar de kwekers uit eigen beweging minder hebben geoogst De aanvoer van leliekelken liep wat terug, die van de takken handhaafde zich en was zelfs aanzienlijk meer dan dezelfde week van het vorig jaar. Merkwaardig was de zeer geringe aanvoer véin buitenlandse bloemen aan de CCWS, waarvan voor een waarde van 349 gulden werd verhandeld, tegen bijna 1.150,77 voorgaande week en ruim 7.000 in dezelf de week van het vorig jaar. Maar ook in het buitenland bleven bloemen ohverkocht en was de aanvoer zwaar beperkt, zoals uit deze cijfers blijkt. De toestand in de pot- en perkplanten nam eveneens een gunstige wending. De aan voer van potplanten beliep 118.929 stuks (v.j. 166.405) met opbrengst van 158.371 (v.j. 136.527) en van perkplanten 42.334 (46.710) met opbrengsten van 5.883 (6.700). De totale weekomzet bedroeg 5.345.695,26 tegen 3.632.904 in het vorig jaar. De totale aanvoer beliep 11.108.602 bos of stuks, tegen 12.189.393 vorig jaar. Gemiddelde prijzen van een aantal pro dukten, met die van het vorig jaar zelfde week tussen haakjes: anjers 21 cent (10) met uitschieters tot 39 cent, doch voor gaande week een gemiddelde prijs van 9 cent. Troschrysanten 2,37 (1,29) oplopend zelfs tot 4,85, doch voorgaande week ge middeld 1,31. Fresia 71 (1,59) tot hoogste prijs 3,65 en voorgaande week 71. Irissen 63 (46) voorgaande week 32. Snijgroen 1,12 (1,07) oplopend tot 2,85 (1,07). Trosanjers 1,86 (1,07) oplopend tot 5,40. Leliekelken 25 (24) en lelietak 24 (37) oplopend tot 1,60. De lelietakken kwamen nu in flinke hoe veelheden, bijna 1 1/2 miljoen tegen 700.000 in dezelfde week van het vorig jaar. Overi gens kan wel worden verwacht, dat over enige tijd de bloemen schaars zullen wor den, als gevolg ook nog van de warmte en schade aangericht door het te zoute water. Hetgeen dan mogelijk een verdere stijging van de prijzen tot resultaat kan geven. Maar dat moet dan weer worden afgewacht. Voorlopig kunnen we nog wel wat regenwater gebruiken met minder warmte. De Bond van Bloembollenhandelaren heeft de knoop doorgehakt: aan de afne mers is een brief gezonden, waarin men de geachte cliëntèle meldt dat „de oogsten van alle soorten bloembollen ver achter blijven bij hetgeen normaal te verwachten was". „En daarom zal het de exporteurs", zo schrijft de Bond verder, „in vele geval len onmogelijk zijn de geboekte orders uit te voeren". En dét is détHet bericht is in kringen van de kwekerij bepaald met lekker geval len. De exporteurs die maar raak hebben verkocht en de bonafide handelaren in de wielen hebben gereden met hun lage prij zen, biedt men via zo'n brief een elegante mogelijkheid om een deel van de "orders niet uit te voeren. Zij zullen de bollen die de kwekers wel hebben geleverd soms niet naar hun klanten sturen, maar ze met een zoet winstje over doen aan collega's die er om zitten te gillen, zo zegt men. De kwekerij vindt dat een onjuiste gang van zaken, temeer daar men het overdre ven acht te spreken over „alle soorten bloembollen" terwijl de oogst van bijv. hyacinten bepaald niet ver onder het nor male is, terwijl men over de tulpen zo' veel sterk verschillende berichten hoort, dat men zeker over de gehele linie genomen, niet van een misgewas kan spreken, al zijn er hier en daar inderdaad wel rake klap pen gevallen. Daar staat tegenover dat heel wat kwekers de verkochte aantallen voor 100% aan de export hebben geleverd. Geen instemming bij de kwekerij dus over dit bericht, maar het is wel goed gevallen bij de exporteurs van naam en faam die hun verkochte bollen tóch wel zullen leve ren, ook al moeten soms alle registers worden opengetrokken om bepaalde culti- vars op de kop te kunnen tikken. Door in tegenstelling met zwakkere broeders wél zo veel mogelijk te leveren, hopen ze hun positie tegenover hun afnemers op deze wijze alleen maar sterker te maken. Het ligt er dus maar aan uit welke hoek men zo'n brief bekijkt. Hoe de zaken, wat betreft de omvang van de oogst, er nu precies voorstaan, weet nog altijd geen sterveling, al is er bepaald veel vraag naar tulpen. Dat de Darwinhybriden qua raap niet tegenvallen blijkt uit het feit dat men tussen de 10,- en de 10,80 per 100 net zo veel twaalven kan kopen als men hebben wil, ook al zitten ze niet altijd even schitterend in de huid. Een tulp als Lustige Witwe blijkt schaars. Op de laatste bloembollenbeurs in Hille- gom hebben we twaalven zien verkopen voor 13,50 per 100. De zeer fraaie rose Rosario is nog veel duurder. Voor twaal ven moet men nu ƒ21,- per 100 betalen, al moet men direct in ogenschouw nemen dat van deze tulp nog geen miljoenen worden verkocht Een tulp waarmee dat wèl het geval is de mooie gerande Kees Nelis doet vrolijk 14,- en 15,- per 100. En dan te bedenken dat twee jaar geleden de exporteurs ze konden kopen voor de innameprijs van ƒ5,-. Als de natuur in grijpt, dan is het meteen wel radicaal. Wat men met tien jaar maatregelen niet voor elkaar kon krijgen, deed de natuur in één jaar. Voor twaalven van de voor de broei zo gewilde Prominence legt de handel nu 17,- tot 17,50 neer en de teler die veel twaalven heeft van Monte Carlo wordt stellig een goede klant van de Ontvanger- der-directe-belastingen. Deze dubbele gele tulp noteert nl. 24,- en 25,- per 100. Een ongekend hoge prijs! Trouwens: men moet ver in de bloembollen-geschiedenis terug gaan om prijzen te zien als 16,- en ƒ17,- vóor twaalven van Dix' Favorite, terwijl men voor Blenda en Don Quichotte ook 17,- neertelt, voor alledaagse Paul Richter 16,- en voor Cassini 13,- Een wat tegenvallende oogst zal de handel in kleine maten sterk stimuleren. Er zijn al tienen van Cassini verkocht voor ƒ8.- per 100 en zo zouden we nog wel meer cultivars kunnen noemen. Een logisch ge volg is dat de verkopen voor 1977 die worden nu al afgesloten in sommige geval len op een hoog niveau inzetten. De tulpenkwekers krijgen wellicht voor de derde achtereenvolgende maal de wind in de zeilen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7