f ERSTE „HUIDBANK" BINNENKORT GEREED Bigamiste trouwde 50 maal Bestand Libanon aan flarden geschoten A min oorlog dreigt tegen met Kenia MGR LEFEBYRE ALS BISSCHOP EN ALS PRIESTER GESCHORST Arbeidsmarkt voor vrouwen steeds slechter fhfrouw bij yrenoble itftvoerd ^Massa-evacuatie uit njiigasgebied in ^Voord-Italié Aanklacht wegens mishandeling Kardinaal Döpfner overleden 'Gaddafi moet verdwijnen' Ontslag voor 100 Jamin winkelmeisjes Plezierjacht geëxplodeerd AO JUL,! ly/tj LEIDSE COURAN. (BEVERWIJK (ANP) In sep tember of oktober zal in Be- (•verwijk de eerste huidbank in 1 Nederland worden geopend. Huidbank is een initiatief rul van de Nederlandse Brand- laatswondenstichting in samen- jelvi|Werking met een aantal regio- nale ziekenhuizen, gespeciali- i Jseerd in de behandeling van anwandwonden, en TNO. Dit 'r93|heeft Dr. R. P. Hermans, ver- lbonden aan het Rode Kruis- bliryiekenhuis in Beverwijk en wmedisch verantwoordelijk w.voor de huidbank, zaterdag Verklaard. tes i et c- Dr. Hermans hoopt dat de huidbank in de nabije toe komst via donors voldoende huid ter transplantatie zal kunnen aanbieden aan de drie regionale ziekenhuizen. Dit zijn het Zuiderziekenhuis in Rotterdam, het Katholieke Ziekenhuis in Groningen en mogelijk een kliniek van de Maastrichtse medische univer siteit. De medische en juridi sche voorbereidingsfasen die veel problemen met zich mee brachten zijn nu afgerond, al dus dr. Hermans. „We gaan binnenkort bespre kingen voeren op het ministe rie over de financiering van een en ander. Want", aldus de arts, „de Nederlandse Brand wondenstichting is niet zo rijk dat ze dit zelf kan betalen. Daarnaast hoopt de arts dat de bevolking in de toekomst meer begrip voor transplanta tie zal kunnen opbrengen. Dr. Hermans wil met name komen tot een regeling waarbij het mogelijk wordt dat de familie van een overledenen toestem ming verleent tot het gebruik van delen van de huid van de overledene. DEN HAAG (ANP) - Steeds meer vrouwen gaan (beter) werk zoeken, maar het aantal beschikbare arbeidsplaatsen zal in de nabije toekomst waarschijnlijk onvoldoende toenemen. Tot deze conclusie is de Emancipatie Kommissie, een adviescommissie van de regering gekomen, in haar rapport „Enige verkenningen met betrekking tot de deelne ming van vrouwen aan de ar beidsmarkt". De Emancipatie Kommissie voorziet dat het aanbod van vrouwen op de arbeidsmarkt tot aan de eeuwwisseling „op zijn minst zal verdubbelen". Enkele jaren geleden kon men er nog van uitgaan, dat alle aanbod geruisloos door de ar beidsmarkt opgenomen zou worden, zelfs dat de toene ming van de participatie van vrouwen niet snel genoeg zou gaan om een wezenlijke bij drage tot een ontspanning op de arbeidsmarkt te leveren. Thans echter is dit niet meer zo vanzelfsprekend. Het zou dan ook kunnen zijn dat voor de komende tijd de vraag naar arbeid meer bepalend gaat worden dan het aanbod". Volgens de commissie is er iiu al een grote verborgen werk loosheid van vrouwen. „De ge registreerde arbeisreserve is slechts het topje van de ijs berg. Veel werkloosheid bij vrouwen wordt nergens gere gistreerd en het theoretischar- beidspotentieel is zeer groot Daarbij dient men te beden ken dat zich in dit theoretisch arbeidspotentieel ook de vrou wen bevinden die met het oog op de op dit ogenblik bestaan de belemmeringen geen pogin gen ondernemen om een plaats op de arbeidsmarkt te veroveren." (Van een onzer ver slaggevers) LONDEN Een 40- jarige Engelse blijkt dit jaar minstens vijftig maal te zijn getrouwd, om daar door Indiërs, Cyprio ten en andere buiten landers, die illegaal Engeland waren bin nen gekomen, aan een verblijfsvergun ning te helpen. De „bruid", die daar mee de grootste biga- miste in de geschie denis is geworden, ontving 500 gulden per huwelijk. Ze ont moette haar partners enkele uren voor ze naar het stadhuis ging, vermomde zich met behulp van o.a. pruiken om de amb tenaar van de bur- gerhjke stand om de tuin te leiden en ver dween daarna spoor loos. Een oplettende politieman ontdekte haar activiteiten doordat zij iedere keer de zelfde hand tekening gebruikte. Bij een eerste contro le kwam men tot vijf tig valse huwelijken. De politie tracht haar ondanks de vermom mingen op het spoor te komen. T<£ lelaa IENOBLE (DPA) De Fran- anarchistische beweging j ►de Brigades" die op 19 juni man en een vrouw heeft I yoerd, heeft gisteren bij j ►noble weer een ontvoering leegd. Slachtoffer is de 22- |ge Olga Moissenko, voor I ir vrijlating Rode Brigades losgeldsom van 750.000 ic eist. vrouw werd voor de ogen haar verloofde gekidnapt enkele gemaskerde man- f9 l Zij dwongen het slachtof- eerst haar verloofde te jen, waarna zij haar meena- Korte tijd later kreeg de nt "Dauphine Libéré" een elop waarin een pluk haar le sieraden van Olga Mois- ;o en de eis voor haar vrijla- waren gedaan. plusten uis\ °Dnd amnestie id-An ensdjlTIAGO DE COMPOSTE- a (Reuter) Op de feestdag de apostel Jacobus, pa- van Spanje, is het 'erkcpren in de naar hem ge- tus #nde bedevaartplaats Santia de Compostela tot relletjes omen tussen de politie en ■■■«veer vijfduizend mensen dooi pleitten voor een generaal d(ton voor de politieke gevan- been in hun vaderland. Sta; rubberkogels en de wapen- gt iij dreef de politie samenscho- iPn op de hoofdstraten van n hadag0 en in het stadspark S Nden nauwelijks nadat zij ge- vafnd waren, ustu' aartsbisschop van Santiago brerf- Suquia Goicoechez vroeg [t he^n preek tijdens een plech- o)eid waaraan koning Juan iflos deelnam, om "de meest s veicreuze amnestie die mogelijk weei als "begin van een echte gaa-oening tussen alle Spanjaar- Dgies"- ziel nis ei" WILLEKE DE MOL- ALBERTI Actrice/zangeres Willeke Alberti is zaterdag te Blari- cum in het huwelijk getreden met TROS-producer John de Mol jr. De plechtigheid werd opgeluisterd door o.a. André van Duin, die grote hila riteit verwekte met een optreden als pseudo-ambtenaar van de burgerlij ke stand. Het is het tweede heuwelijk van de 31-jarige Willeke. HONDERDEN BEDOLVEN IN'AL ZAATAR BEIROET Het jongste bestand in Libanon. - het 53-ste sinds digers van het kamp zich zullen de burgeroorlog zestien maanden eeleden in alle hevigheid begon. moelen overgeven vóórdat er is gisteren slechte ongeveer een uur nadat het was ingegaan. sprake ajn van evacuatie verbroken toen leden van de christelijke militie in Beiroet met Van de gewonden, mortieren schoten op soldaten van de vredesmacht van de Arabi- sche Liga. Verscheiden Saoedi-Arabische militairen werden ge- j wond. NAIROBI— (Reuter AFP-AP) President Amin over het feit dat Oeganda Kenia niet heeft aange- heeft gewaarschuwd dat Oeganda bereid is de vallen na de Israëlische commando-actie op Enteb- strijd aan te binden met Kenia, wanneer dat land be waarbij Kenia Israël zou hebben gesteund. de blokkade handhaaft die Oeganda ernstige te- Volgens de Britse „Sunday Telegraph' korten aan olie en andere goederen bezorgt. Volgens de Oegandese radio heeft Amin de gepen sioneerde Israëlische luitenant-kolonel Baruch bar-Lev telefonisch meegedeeld, dat zijn land geen andere keus heeft dan voor zijn voortbestaan te vechten, wanneer Kenia de blpkkade laat voortdu ren. Volgens de Oegandese-radio heeft Amin ontkend dat zich binnen zijn strijdkrachten een muiterij heeft voorgedaan van circa 3.000 man volgens de Keniase pers). Maar de radio maakte wel melding van verbolgenheid in het Oegandese leger wordt Amïn wellicht spoedig tot aftreden gedwongen. Hij zou nog slechts kunnen rekenen op steun van 600 man leger en geheime politie. Kenia heeft zijn burgers in Oeganda aangeraden zo snel mogelijk te vluchten om hun leven te redden. Deze waarschuwing kwam van de provin cie-commissaris John Mboeroe, die zei dat de regering alles doet „om zoveel mogelijk Kenianen te redden die nog steeds in Oeganda wreed wor den vermoord". Volgens Keniaanse zegslieden zijn er in Oeganda al bijna 300 Kenianen vermoord door rondzwer vende troepen. Record- drukte vlootdagen DEN HELDER (ANP) De Nationale vlootdagen van de Koninklijke Marine in Den Helder zijn dit jaar door 200.000 mensen be zocht, een record volgens de Marine voorlichtings dienst. Gisteren was de absolute topdag met 90.000 belang stellenden die de vloot- schouw kwamen bekijken: mijnenvegers, onderzeeërs, fregatten en het nieuwe vlaggenschip H.M "Tromp". Minder plezierige dagen had de politie van Den Helder. Kilometerslan ge files moesten in goéde banen geleid worden. nemen monsters van planten in het Noorditaliaanse Ho^ebied dat door de giftige gaswolk is getroffen. lasse /i 1 1 -an onze correspondent Frans Wijnands) ILAAN Enkele honderden gezinnen, in totaal bijnadui- nd personen, zipi vandaag voor onbepaalde tijd geëvacueerd t het gebied rond de chemische fabriek in het Noordita- lanse stadje Meda, waar vijftien dagen geleden een zwaar ftige gaswolk ontsnapt is. alle aanvankelijke geruststellingen van de zijde van de ^arresteerde) fabrieksdirectie en de overheid, is dit week- Inde het dramatische besluit gevallen het omringende gebied n de rampfabriek te ontruimen. ►eciale eenheden van het leger, bijgestaan door politie, andweer en Engelse specialisten zijn inmiddels begonnen in het vernietigen van kadavers, gewassen en bomen. Met isplfcmmenwerpers zullen alle veldgewassen worden verbrand. 3ud%t betreft een gebied van enkele tientallen hectaren. toestand in het betrokken gebied, iets ten noorden van aan, blijft uiterst alarmerend. Nog altijd sterven dieren r? ider vreemde omstandigheden: konijnen, katten en kleinvee. ijwel alle insekten zijn uit het gebied verdwenen; de zwalu- ïn sterven in hun nesten en veel eigenaars durven hun dieren juwelijks te benaderen en hebben toestemming gevraagd de ssten te mogen doodschieten, weersomstandigheden zijn momenteel uiterst nadelig. De fstachtige regenbuien hebben het onzichtbare gif neergesla- op de bodem. Vandaar dat al is voorgesteld de toplaag ethon de grond of te verplaatsen, of minstens twintig centimeter o vh te spitten. Regen is trouwens niet in staat het gif uit te hakelen. Onderzoek optreden Rotterdamse politie ROTTERDAM (ANP) De 25-jarige Rotterdammer T. Fitsch heeft een aanklacht wegens mishandeling tegen de Rotterdamse politie inge diend. De hoofdcommissaris van politie in Rotterdam, de heer A. Vermeij, heeft daarom de rijksrecherche gevraagd een onderzoek in te stellen naar het hardhandig optreden van enkele agenten, die de man bij het begaan van een parkeerovertreding zouden hebben toegetakeld. De politie geeft toe dat de man nogal hardhandig in de politie wagen is gesmeten. Ook op het bureau heeft hij klappen ge kregen toen hij naar de cel werd gebracht. De politiemannen wilden de man arresteren omdat hij en nog enkele collega's hun be drijfswagen dubbel hadden geparkeerd. De foutparkeer- der wilde proberen onder een bekeuring uit te komen. De agenten waren niet tot een ge sprek bereid en grepen de Rot terdammer vast. Op het bu reau wilde het slachtoffer schadeloosstelling: hij miste een tand en had verder wat verwondingen. De soldaten van de Arabische naar schatting 500 mensen, on- vredesmacht werden beschoten der wie vrouwen en kinderen, toen zij als onderdeel van het die ingesloten zijn in een grote bestandsakkoord de bufferzone bovengrondse schuilplaats bij 1 J~ het kamp. De schuilplaats is zaterdag bezweken onder hevig De rechtse strijdkrachten zetten granaatvuur van de rechtse mi- voorts hun aanvallen op het Pa- litiestrijders. Men acht het mo- lestijnse vluchtelingenkamp Tel gelijk dat veel mensen in de Al-Zaatar aan de rand van Bei- ingestorte schuilplaats nog in roet voort. Van Palestijnse zijde leven zijn, ma&r zij kunnen zich werd verklaard dat de artillerie- niet zelf uit het puin bevrijden, beschieting van het kamp de Een rechtse leider verklaarde redding bemoeilijkte van de zondag dat de palestijnse verde- Naar verwachting zullen 435 mensen, onder wie 154 Ameri kanen en 36 Britten, morgen worden geëvacueerd. De buiten landers zullen evenals vorige keer eerst naar Athene worden gebracht De Amerikaanse ambassadeur, Talcott Seelye, deelde mee dat de ambassade dagelijks contact had gehad met de partijen die bij de burgeroorlog in Libanon zijn betrokken om de veiligheid van de vertrekkenden te garan deren. Alle partijen hadden hun volledige medewerking toege zegd. MUNCHEN (DPA) De voor- I zitter van de Westduitse bis- schoppenconferentie, Julius I kardinal Döpfner, is zaterdag op 63-jarige leeftijd in München I overleden. Hij werd door een hartaanval getroffen toen hij i zijn huis wilde verlaten, en zak- te plotseling bij de deur in el- I kaar. Julius Döpfner, een boerenzoon I uit het Frankenland,' speelde al t jong een belangrijke rol in de j Duitse kerkprovincie en in de I katholieke kerk. Na zijn theolo giestudie in Rome en werkzaam heden als kapelaan werd hij in 1948 door paus Pius de twaalfde benoemd tot bisschop van Wurz- burg. Met zijn 35 jaar was hij de jongste bisschop van Europa. Door Paus Joannes de drieën twintigste werd Döpfner in 1958 tot kardinaal benoemd, waar door hij het jongste lid van het college van kardinalen werd. Het jaar daarvoor was hij aan gesteld tot bisschop van Berlijn. In 1561 werd hij overgeplaatst naar het bisdom München. Wolkbreuk Gisteren zijn ver schillende straten in Hamburg blank gezet en kelders onder water gelopen door een plotse ling onweer dat het karakter van een wolkbreuk had. De brandweer moest in twee uur tijd ruim honderd keer uitruk ken. OUDE KARREN Liefhebbers van oude karren kwamen gisteren in Amsterdam aan hun trekken tijdens de jaarlijkse manifestatie van de Nederlandse Handkarrenstichting op het Amstelveld. Hier bewonderen enkele „karrofielen" enkele modellen van oude karren, waaronder een zgn. haring- en zuurkar. NEW YORK (LTI) Het Amerikaanse tijdschrift News week heeft geschre ven dat de koning van Saoedi-Arabië en de presidenten van Egypte en Soe dan het erover eens zijn dat hun collega van Libië, kolonel naud de Borchrave nen. Wel zou dit een Gaddafi, "hoe ook" zijn Egypte en Soe- uiterste overweging van het toneel moet dan bereid zonodig zijn en zou een twee een groot militair of- de mogelijkheid zijn fensief tegen Gadda- het ombrengen van fi's Libië te ontkete- de Libische leider. verdwijnen. Volgens Ne'wsweek- correspondent Ar- (Van een onzer verslaggeefsters) OOSTERHOUT Jamin b.v. in Oosterhout, producent van snoepgoed, banket en ijs en tevens grootwinkelbedrijf met vestigingen door het gehele land, heeft besloten voor ongeveer 100 werkneemsters ontslag aan te vragen. Het ontslag betreft voornamelijk parttime-krachten, jonger dan 23 jaar, aldus een woordvoerder van Jamin.' De reden voor het ontslag is de omschakeling in de Jaminwin- kels op volledige zelfbediening. „Hoewel de jeugdwerkloosheid hoog is", zo meent de woordvoerder van Jamin, „geldt dit minder voor het winkelpersoneel. Wij vertrouwen erop, dat de meisjes zeer snel weer elders aan de slag zullen komen." Bij de bonden is de reorganisatie niet met enthousiasme ontvangen. Tussen vakbonden en Jamin is overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling. ROERMOND (ANP) Het plezierjacht van een 35-jarige man uit Roermond is in het afgelopen weekeinde in de jachthaven Nautil- lus in Roermond geëxplodeerd. De man sprong overboord en moest met tweede- en derdegraads verwondingen in het ziekenhuis opgenomen worden. Het jacht ging geheel verloren. Een ooggetuige heeft verklaard dat de ontploffing plaatsvond op het moment dat de eigenaar van het jacht bezig was met het bijvullen van benzine. Na een enorme knal vlogen de brokstukken meters ver in het rond. Een commandant van de Roermondse brandweer noemt het hoogst verbazingwekkend dat geen van de andere jachten die op amper vijf meter afstahd van het geëxplodeerde schip lagen, beschadigin gen opliepen. ECONE (ANP) De traditionalistische Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft donderdag van de Romeinse congregatie van de bisschop pen bericht ontvangen, dat hij geschorst is als priester en bisschop. Hiermee is een beslissing gevallen in een conflict, dat zijn oorsprong vindt in het Tweede Vatikaans Concilie en met name in de invoering van de nieuwe liturgie. De 71-jarige mgr Lefebvre, die van 1962 tot 1968 generaal-overste was van de congregatie van de H Geest en die missie-bisschop was in Dakar, richtte in 1969 in Econe, een dorpje in het Zwitserse kanton Wallis, een groot-semina rie op in de traditionalistische stijl. Het semina rie was tevens de thuisbasis van de .Broeder schap Pius X', een genootschap van traditiona listische priesters. De Broederschap Pius X ging er van uit, dat de hervormingen van het Tweede Vatikaans concilie niet acceptabel wa ren. ,Een verraad aan het geloof' noemde mgr Lefebvre het concilie. Het invoeren van het nieuwe Romeinse missaal in de liturgie leverde ook grote problemen op voor mgr Lefebvre. Hij hield vast aan de oude liturgie van Pius V uit 1570. Zowel het seminarie van Econe alsook de .Broederschap Pius X' zijn herhaaldelijk door Rome en de Zwitserse bisschoppen tot de orde geroepen. Vorig jaar werd de goedkeuring van de broederschap ingetrokken, en verloor ook het seminarie van Econe het bestaansrecht. Desondanks ging het seminarie na de zomerva kantie gewoon door. Tegen de wil van Rome i onlangs enkele priesters. wijdde bisschop Lefèbre Strijd tegen het botulisme Vers Maaswater in Biesbosch (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Rijkswaterstaat heeft gisteren het water in de Dordtse Biesbosch ververst door de sluisdeuren van de Ha- ringvlietdam enige uren open te zetten, waardoor Maaswater binnen kon stromen. Op deze manier probeert Rijks waterstaat een bijdrage te leve ren aan het terugdringen van het botulisme, dat in de Dordtse Biesbosch inmiddels al aan 4000 vogels het levens heeft gekost. Met het openzetten van de sluis deuren is er nu een waterlaag van ongeveer 10 centimeter ver verst Rijkswaterstaat wil de Biesbosch nog enkele malen la ten doorstromen maar is hier voor afhankelijk van de water stand van de Maas en de Rijn. Israëliërs namen drie terroristen mee PARIJS (AP) - Drie van de terroristen die verantwoordelijk Waren voor de kaping van de luchtbus van de Air France en het toestel dwongen op de Oe gandese luchthaven van Enteb be te landen, zijn gevangen ge nomen door Israëlische com mando's en naar Israël gebracht voor een verhoor. Dit wordt ont huld in een boek over de Tsraeli- sche actie waarbij de gegijzelde passagiers van de luchtbus wer den bevrijd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5