m „IK WIL MET MIJN WERK HET EVANGELIE VERKONDIGEN" Leidse studenten René en Regi liepen Vierdaagse niet uit Concerten op rijdend carillon in Wassenaar jandelijk lolkfestival ""geiden S5>vis dcel Leidschendamse schilder Dirk Bos (86) teisje(12) absiaakt val van i we!' 1/2 meter Zomerexplo in Zuiderkerk De Leidse studenten volgden op de eerste dag nog let voorbeeld van de militairen. Het wilde echter niet (elpen. LEIDEN De Vierdaagse werd tenslotte een „Eéndaagse" voor de Leidse studenten René van Walsem (24) en Regina Grüter (23) die het na de eerste dag van dit jaarlijks terugkerende loopfestijn uitgeput en barstend van de spierpijn opgaven. Voor René, gevorderd student in de Egyp- tologie was dat eigenlijk geen schande want het was de eerste keer dat hij mee deed. René: „Ik was onvoldoende geoefend. De eerste dertig kilometer (hij liep in een groep die elke dag vijftig kilometer beoog de af te leggen) had ik nergens last van, maar daarna ging het op een gegeven moment niet meer." Op pure wilskracht wist hij de resterende twintig kilometer nog af te leggen. „Ik besloot de volgende dag maar niet meer te starten; ik verging van de spierpijn, vooral in mijn voeten". Ook Regina, met wie René in augustus trouwt, besloot de volgende dag niet meer te starten. Regina, die kunstgeschiedenis studeert deed weliswaar voor de tiende keer mee, mmaar had zich dit jaar bij lange na niet genoeg op de Vierdaagse voorbereid. „Het was dus geen kwestie van solidair zijn met mij hoor", verzekert René. De overige drie dagen van de Vierdaagse heeft René zijn aanstaande schoonfamilie „moreel ondersteund". Deze fervente Vier- daagseiopers, die bijna allemaal de eind streep haalden zullen zijn uitvallen daarom alleen al niet al te hoog hebben opgeno men. Wat René in de Vierdaagse opviel, was de goede sfeer die het hele gebeuren kenmerkte. Het is dus niet alleen een geween en een geknars van tanden, een indruk die veel niet-„Vierdaagselopers" van de vierdaagse schijnen te hebben. René: „de sfeer is heel gezellig, alles ver loopt sportief en tegen het einde krijgen de lopers bloemen van hun familie langs de kant, waardoor het een zeer fleurig geheel wordt. Ook de sterk uiteenlopende leeftijden van de deelnemers vielen René op; „oude dametjes van tegen de zeventig huppelden als het ware over de eindstreep na de vierde dag, en ook kinderen van hooguit een jaar of elf kwamen schijnbaar onvermoeid de finish over." Het aantal uitvallers lag overigens ook niet al te hoog; 1961 op een totaal deelnemersveld van ruim 14.500. René is niet ontmoedigd door het resultaat van zijn eerste Vierdaagse. „Volgend jaar heb ik geen tijd, maar over twee jaar doe ik weer mee en reken er dan maar op dat ik goed getraind aan de start zal komen". De Vierdaagse-deelnemers vrijdagavond tijdens de afdaling van de „Zeven heuvelen". René en Regina stonden langs de kant. oSln —Heiden Foikciub Ho- jjt htus organiseert op 25 en 26 i3 Mueptember een landelijk -isen70ikfestiva) in Leiden. )elenkan het festival nemen on- ler anderen Fungus, John ^ntonbourne en Jacqui Mc! ^Uhee, Ast rid Nijgh, Aba, ^^annahell Weavers, Crac- VAR/erhash, O po, Remshackle S) ptringband, Archie Fisher, op van Mackintosh, Mike Ma- 'erel^nt pauj Brett, en Dave iet festival heeft ten doel 'olksmuziek in de ruimste an van het woprd te propa- ■Mrferen. Niet alleen wordt ^Éandacht besteed aan de ^lassieve beleving van folk- Capjiuziek. Het publiek kan beeldok deelnemen aan ses- Options. Tevens zijn er work- szzo.jhops. sieka 14.CXI (S) Q het gypti 1DEN De 12-jarige Johan- Klei jn uit Leiden is zaterdag i het dak van de voormalige )torhuis" garage aan de ^Jssingel gevallen. Zij kwam -j^nhalve meter lager op de 1 terecht. nste| jgj meisje was met haar jonge- jAroertje op het dak van de ertepge aan het spelen. Hierbij djfli zij op het dakvenster en gei|oor haar evenwicht. Het ^1, ijsje werd met twee gebroken Jen, ruglejtsel, een hoofdwond jn ieen gebroken pols in het dgj-Jenhuis opgenomen, itive LEIDSCHENDAM „Ik neem de bijbel letter lijk", zegt de 86-jarige Dirk Bos, geboren in Barneveld en sinds dertig jaar in Leidschendam wonend, van wie in het Westfries Museum in Hoorn onder de titel „Dirk Bos, een onbekende Naief" een tentoonstelling wordt gehouden. Onbekend in Nederland overigens, want in België en Frankrijk won hij enkele prijzen en geniet hij al jaren enige vermaardheid. Hij werd in 1890 geboren, had een grote exportzaak in eieren en leefde verder in het boerenmilieu van de Veluwe. Zonder ooit enige vorm van teken- of schilderon- derricht te hebben genoten en zonder noemens waardige kontakten met de beeldende kunst begon hij in 1970, op tachtigjarige leeftijd te schilderen. Door verslechtering van zijn gezondheid moest hij hier twee jaar later al weer mee ophouden. In die twee jaar produceerde hij echter ongeveer twee honderd schilderijen die alle het kenmerk van de naieve kunst en als onderwerpen veelal het Veluw- se boerenleven maar vooral de bijbel hebben. Meesterstuk Dirk Bos woonde in 1970 aan de Voorburgse weg waar hij met zijn vrouw een kleine antiekzaak dreef. Zijn echtgenote: „We zijn er mee opgehou den omdat het steeds moeilijker werd, vooral op onze leeftijd, aan goed antiek te komen, rommel wilden we niet verkopen." Op een zomermiddag ging hij naar 'n doe-het-zelfwinkel aan de Sluis- kant, kocht daar 'n stuk hardboard, wat doodge wone verf en penselen en maakte in de garage achter zijn huis zijn eerste schilderij. Enkele dagen later kwam zijn dochter, die met een bekende Belgische schilder was getrouwd, op bezoek. Op haar vraag „waar komt dat vandaan" kreeg zij naar waarheid ten antwoord „van mij". Zijn eerste stuk was naar de mening van zijn schoonzoon meteen een meèsterstuk van composi tie, kleur en detail. Binnen veertien dagen maakte Dirk Bos nog 25 schilderijen. Hoe? Dat weet hij zelf niet. „Ik wist niet wat ik ging schilderen maar tijdens het werk zag ik een tekst uit de bijbel voor me". Spreuk Veel van zijn werken zijn met 'n spreuk uit de bijbel of met een verwijzing naar een psalm „ondertiteld". „Ik wil met mijn werk het evangelie verkondigen. Vroeger heb ik dat met brieven gedaan, ik heb met veel mensen daarover gecor respondeerd onder anderen met monseigneur Bek kers, daarna wilde ik het in schilderijen laten zien. Uit veel teksten in de bijbel blijkt duidelijk dat we werkelijk „in de laatste dagen" leven". Dirk Bos gelooft in een spoedige wederkomst van Jezus Christus. Mede daarom heeft hij zich indertijd blijvend in Israël willen vestigen. Na 'n jaar verblijf in Tel Aviv en andere plaatsen heeft hij dit plan, om verschillende redenen, echter moeten opgeven. Dirk Bos werkt nooit naar de natuur, alles komt van binnenuit. Veel bomen met ver schillend gekleurde bloesem, „mensen zijn, als bloemen, immers ook verschillende gekleurd". Hij schilderde op 'n tafel in zijn „atelier" niet alleen met penselen maar ook met zijn vingers, met 'n mesje of 'n stukje rubber of hout. Bij schilderijen van groter foitnaat liep hij naar de andere kant van de tafel en werkte „ondersteboven" bijvoor beeld aan 'n stukje hemeL Oecumenisch Hoewel diep-religieus is Dirk Bos niet kerkelijk, EIDEN Campus Crusade pr Christ organiseert van 29 lili tot 7 augustus in samen werking met de Inter Kerke- Evangelisatie Samen werking een bijbelstudiecon- ntie onder de naam „Zo- lerexplo '76". In de Zuider- :rk aan de Lammenschans- Weg worden drie open avon- i voor de Leidse bevolking houden. zaterdagavond 31 juli redt de zang- en muziek groep „The Burning Candles" Tevens houdt Gert Door- henbal, leider van de „Naviga tors", een bijbelgespreksgroep, Leiden een lezing. Op >ensdagavond 4 augustus den Carel Heinsius en Gijs- •ert Spijker en de Amerikaan- muziekgroep A.D. op. Vrij- dagavond 6 augustus is er een optreden van de zang- en mu ziekgroep „Manna". Spreker op 4 en 6 augustus is Hal Lindsey, schrijver van vier bestsellers. De deelnemers aan de confe rentie houden op 30 juli een fakkeloptocht door de Burge meesters- en Professoren wijk. Op dinsdagmiddag 3 augustus wordt door hen een enquête onder de Leidse bevolking ge houden. Op donderdagavond 5 augustus verspreiden de deel nemers zich in winkelcentra om met de winkelende Leide- naars te praten over het geloof in Jesus Christus. WASSENAAR. In de reeks evenementen, die het Winkel centrum Langstraat deze zo mermaanden organiseert volgt in de komende dagen een bij zondere attractie van morgen 27 tot en met zaterdag 31 juli zal er op de hoek van de Lang straat en de Achterweg een rijdend carillon worden ge plaatst, waarop iedere dag door verschillende beiaardiers enkel e concerten zullen wor den gegeven. morgen wordt de serie geo pend door Jan van der Zwart uit Gouda, die 's middags om 3, 4 en 5 uur telkens een half uur het carillon zal bespelen. Jan van der Zwart kreeg zijn opleiding o.m. bij Leen 't Hart aan de beiaardschool te Amersfoort. Hij is stadsbeiaar- eenden ALPHEN a/d RIJN - De AIp- hense politie heeft gisteravond twee 17-jarige jongens aange houden, die met een zwaar mo del luchtbuks op eenden scho ten bij de Kromme Aa. De politie werd rond half acht door omwonenden van het ge bied gewaarschuwd, dat er ge schoten werd. Na afsluiting van het terrein wist men de twee knapen te pakken. Zij hadden al enkele eenden geschoten. Een I van de dieren was ter plekke door hen geplukt. De jongens I werden vannacht met proces- I verbaal door hun ouders opge- haald. Paarden roken stal NOORDWIJK Zeven paarden braken in de nacht van zaterdag op zondag los uit een weiland aan de Noordwijkse Beeklaan. De dieren renden het dorp bin nen. Voordat de politie ter plaatse was, hadden de dieren hun doel al gevonden. Zij waren naar hun stal aan de Pfcke- straat gerend en werden daar door het personeel opgevangen. Jongens schoten Steppend kind aangereden maar wel oecumenisch gezind. „Hij leest de kath olieke bijbel, die vindt hij duidelijker," zegt zijn vrouw. De verslechtering van zijn gezondheid bracht ook een verhuizing mee. Sinds enkele jaren woont het echtpaar, zeer naar hun zin, in een flat van de Stichting Duivenvoorde. Door een toeval kwam het echtpaar in aanraking met de heer W. A. Braasem, directeur van het Westfries Museum in Hoorn die na een bezoek aan Leidschendam, „hij ging pas 's nachts om één uur weg", de eerste inrichter van een tentoonstelling in Nederland van de „naieve" schilder werd. Dirk Bos heeft zijn collectie overigens aan zijn in Amsterdam wonen de dochter overgedragen. Zó overtuigd is deze van de intentie van haar vader dat hij met zijn werk het evangelie wil verkondigen dat zij weigert schilderijen aan particulieren te verkopen. „In een museum zullen veel meer mensen kunnen zien wat j mijn man wil zeggen", vindt ook mevrouw Bos. Dirk Bos heeft ook deelgenomen aan de Parijse tentoonstelling „Les proverbes vus par les peintres naïefs" die de grondslag werd voor het gelijknami ge, bij Editions Max Fourny in Parijs verschenen, I boek waarin ook een werk van de Leidschendamse schilder. Bovendien komt een afbeelding van zijn werk voor in de door Anatole Jakovsky, bekend als de „paus der naieven", gemaakte „dictionnaire" van naïeve schilders uit de hele wereld. De tentoonstelling is vorige week in Hoorn geo pend door de acteur Luc Lutz, een verzamelaar van „naieve" schilderijen, en nog te zien tot en met 31 augustus in de Boterhal aan het Kerkplein. dier van Maassluis en organist van de Immanuelkerk te Delft Op woensdag 28 juli 's mor gens half 11, half 12 en half 1 treedt Addie de Jong uit Rotterdam op. Donderdag 29 juli 's middags resp 3, 4 en 5 uur is Bernard Winsemius uit Amsterdam aan de beurt, stadsbeiaar dier van Haarlem en beiaardier van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Vrijdagmiddag 30 juli, even eens om 3, 4 en 5 uur speelt Jacques Maassen uit Utrecht, die in 1946 zijn vader opvolgde als stadsbeiaardier van Breda. Het was de bedoeling, dat op zaterdag 31 juli, de laatste dag, diverse leerlingen van de beiaardschool het carillon zou den bespelen, maar dat kon niet doorgaan. In de plaats daarvan komt nu een vrouwe lijke beiaardier, die deze kunstvorm als liefhebberij beoefent: de 35-jarige me vrouw Laura Meüink-Hoede- maker, cardiologe van beroep. Zij is lid van de Rotterdamse beiaardcommissie en redactri ce van „Klok en klepel", het orgaan van de Nederlandse Klokkenspelvereniging. Zij nam deel aan concoursen in Alkmaar, Goes en Amster dam. Zij zal optreden om 10 uur, 11 uur en 12 uur. KATWIJK - Met hoofdletsel, een gebroken been en letsel aan beide hielen is zaterdag een 5-ja- rig meisje uit Katwijk in het Elisabeth ziekenhuis in Leider dorp opgenomen. Het meisje reed zaterdag met haar step op de rijbaan van de J. W. Friso- dreef. Plotseling stak zij de rij baan over. Een bromfiets, be stuurd door een 19-jarige Kat- wijker kon het kind niet meer ontwijken. Jongens staken berm in brand NOORDWIJK Twee onbeken de jongens hebben zaterdag avond om zes uur de berm langs de Van Berckelweg in brand gestoken. De Noordwijkse poli tie werd gewaarschuwd, dat het tweetal de brandstichting pleeg de door enkele kranten in het gras aan te steken. Voordat men ter plaatse was, had het tweetal op de fiets de benen genomen. In totaal werd ruim 200 vierkan te meter bermbegroeiing door het vuur verwoest. Colorado kever in Leiden LEIDEN De Colarodolcever is in Leiden gesignaleerd. Leden van de volkstuinvereniging Roomburg hebben dit week einde bij de Leidse politie aan gifte gedaa van de aanwezig heid van de uitermate schade lijke kevers op hun aardappel planten. De voor de aardappelteelt uiter mate schadelijke kever is dit jaar ook al elders in het land aangetroffen. Het diertje is in staat hele aardappeloogsten te vernielen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3