Waarom zou ik kater hebben? ,lk vind zwemmen nu eenmaal heerlijk' Willy Hillen de pechvogel R0SI SUPPORTER MONTREAL'7 Eric Swinkels na zilveren medaille: KORNELIA ENDER, ZWEMNIMF IN MONTREAL: Kunnen benen Nadia Comanec weelde dragen^ ÏÏSE LEIDSE COURANT (Van onze speciale ver slaggever) MONTREAL Willy Hll len, de tweede schutter in de Nederlandse olympische ploeg, heeft tot nu toe weinig geluk op de Olympische baan van l'Acadie gehad. Raakte de klein kaliber schutter uit Winterswijk tijdens zijn Olympisch onderdeel ver in de achterhoede te recht, ook op de laatste dag was Willy Hillen weinig fortuinlijk. Urenlang had hij met Eric Swinkels opge trokken. Het langdurig wachten tussen de series door wist hij voor Swinkels op te vullen met praten en wandelen. „We hebben zo af en toe eens een lekkere mop verteld. We moesten toch wat doen". Toen na ruim acht uur verblijf op l'Acadie Eric Swinkels naar het erepo dium moest, stopte de zilveren medaille winnaar zijn geweer in handen van Hil len. Het kostbare stuk, kosten tussen de 3000 4000 gulden, lag simpel op de schouder van Hillen. Maar tijdens een onbewaakt moment, viel het geweer. Pre cies op de loop. Op verschillende plaat sen ontstonden ernstige beschadigingen. „Ik hoop dat Eric de zaak een beetje kan opknappen", kon Hillen alleen maar zeggen. SKEETCIJFERS L'ACADIE De resultaten van het skeetschie- ten in l'Acadie waren: 1. Josef Panacek (Tsj) 198 (25 25 24 24 25 25 25 25 in de barrages 24 en 25) 2. Eric Swinkels (Ned) 198 (25 24 25 25 25 25 25 24, in de barrages 24 en 24) 3. Wieslaw Gawlikowski (Pol) 196 (24 25 25 24 24 24 25 25. in de barrage 25) 4. Klaus Reschke (Odl) 196 (25 25 25 25 23 25 25 23, in de barrage 24) GROOTS ONTHAAL BEST Eric Swinkels zal vanavond in zijn woonplaats Best worden ge huldigd. Om acht uur zal er een receptie zijn op het gemeentehuis. (Van onze speciale verslaggever) Montreal Kleidui- venschutter Eric Swinkels heeft er sinds Montreal een enthousiast supporter bij: het ski- wonder Rosi Mittermaier. De Westduitse was zaterdag de ge hele dag op de kleiduifbaan te vinden en maakte uitvoerig film opnamen van Swinkels. Tijdens de cérémonie protocolaire stond zij vooraan. Enkele meters achter haar stond de uit Best afkomstige Sabena-stewardess Dianne Bullens. Zij had enkele weken gele den bij de Belgische vliegtuigmaatschappij gevraagd om tijdens de Olympische perio de in Montreal gestationeerd te worden: om van daaruit de retourvluchten Montrea l—Mexico dan te maken. Zij wilde graag de haar niet onbekende stadgenoot Swin kels in actie zien. „We kennen elkaar aardig", zei Dianne die nagelbijtend de strijd volgde. „Ja dat klopt", zei Swinkels later. Verder in het ongewisse latend hoe ver de vriendschap wel gaat. MONTREAL Op het "kerk hof' van de Olympische schietbaan van l'Acadie kreeg de gouden droom van Eric Swinkels een abrupt einde. Met twee schoten, van de in totaal 300, nog voor de boeg, knalde de 27-jarige Brabander zijn gouden medaille aan flarden. De kleiduif zocht, gedreven door de ineens vrij strakke wind, een vlucht iets naar rechts. Swinkels rekende op links en op de plaats waar het zuiver op reactie-schieten aan komt, schoten alle 700 hagelkorrels langs de zwarte asfalt- schotel. De voorsprong op de Tsjech Josef Panacek, die 198 schoten lang precies een "duif" bedroeg, was verloren. Alleen in de barrage zou Swinkels nog het goud kunnen verdienen. Maar dan moest hij wel zijn laatste schot raak plaatsen. De verschillen aan de top waren na drie dagen minimaal gebleven. Swinkels twij felde geen moment, riep snel zijn laatste duiï op en vol werd de met een vaart van 100 kilometer op hem afkomende schotel geraakt. Een slopende barrage was alsnog bereikt. Een verlenging, die zelfs twee series van ieder 25 schoten lang werd. Pas toen stond de winnaar vast: de 39-jarige Tsjechische politieman van de veiligheidsdienst was de sterkste: na in totaal 350 schoten was het verschil tussen beide kemphanen echter maar een treffer. Zilver voor Swinkels. "Maar ik ben er net zo gelukkig mee als met een gouden plak. Don derdag toen ik in de tweede serie al één duif niet raakte, dacht ik al: weg is iedere kans op een medaille. En dan nog zo'n geweldig slot", reageerde de beslist niet teleurgestelde Swinkels. "Want waarom zou ik een kater hebben na een dergelijke prestatie. Toen ik uit Nederland vertrok had ik iedereen voor gek uitgeschol den. als in mij een medaille-kandidaat was gezien. Ik had dit jaar immers nog niets MONTREAL De zilveren medaille die Eric Swinkels zaterdag veroverde is niet de eer ste in de geschiedenis van de Nederlandse Olympische schietsport. In 1900 behaalden de destijds in keurig kostuum geklede heren van het team pistoolschieten brons. bijzonders laten zien", vertelde een vlot pra tende Swinkels. De Brabander had inderdaad de afgelopen maanden niet de door de NOC gestelde limiet van 195 gehaald, maar de vice-wereldkampioen werd toch uitgezonden omdat hij vrij constant tegen de limiet had aangeschoten. En toen Swinkels zaterdag aan zijn 199ste schot begon en slechts eenmaal een kleine misrekening had gemaakt, zaten vlak langs de schietbaan de directuer-generaal van CRM dr. L. Verhoeve, chef de mission Bram Leeuwen hoek en NOC-voorzitter Cees Kerdel. Klaar om een gouden medaille te mogen begroeten. Maar het opzichtig in de buurt van Swinkels zittende Nederlandse gezelschap, kroop ook het angstzweet in de handen toen de 27-jarige wapenhandelaar uit Best faalde. De kansen op een gouden medaille zijn voorbij. Eric Swinkels heeft zijn wapen maar over de schouder gelegd ten teken van capitulatie. Rot gevoeld Door Jack Arentsen "Maar ik moest door. Die laatste duif moest geraakt worden. Anders had ik zelfs nog de kans gehad om met helemaal niks zondag avond naar huis te vertrekken". Maar va nochtend kon Swinkels met een zilveren plak in zijn bagage uit het vliegtuig op Schiphol stappen. "Maar wat heb ik me even rot gevoeld", betekent Swinkels. Op de plaats waar kort daarvoor de Oostduit ser Klaus Reschke plotseling twee missers had en daardoor afviel als een kandidaat voor het goud en nu moest gaan strijden voor het brons met de Pool Gawlikowski, overwon Swinkels alle problemen. De 200ste duif kon hem niet meer verrassen. Op de laatste van de acht posten in de serie, het "kerkhof" genoemd, omdat juist op deze plaats de zenuwen het kunnen winnen van het pure reactievermogen, wilde Swinkels beslist niet zijn eigen graf graven. Als enige van de kanshebbers deed Klaus Reschke dat wel. "En dat is het beste bewijs hoe moeilijk het is om vanuit die positie raak te schieten. Reschke is toch een toonbeeld van zelfbeheersing: een koele, nuchtere schut ter", geeft Swinkels als voorbeeld. En het falen leidde voor Reschke zelfs tot een cata strofe. In de barrage om het brons moest hij de Pool Gawlikowski nog voor laten gaan. De Tsjech Josef Panacek (pas negen jaar geleden als kleiduivenschutter begonnen na- Josef Panacek bleek juist één schot beter te produceren wat hem de eerste plaats opleverde. dat hij op 30-jarige leeftijd als kogelstoter de strijd had opgegeven om bij de Tsjechische atletiektop te komen) en Eric Swinkels hadden toen al uitgemaakt dat zij aan een barrage van 25 schoten niet voldoende hadden om het goud en zilver te verdelen. En opnieuw kwam de Brabander in het voor deel, want reeds het zevende schot in de eerste barrage had Panacek gemist. Maar tien schoten later lagen beide schutters opnieuw gelijk. Het 16de schot van Swinkels op post zes mislukte finaal. In het Canadese land schap, dat" in alle opzichten een Nederlandse aanblik had door de af en toe stevige wind en de donkere wolkenpartijen op de achter grond, stond Swinkels opnieuw tegen zichzelf te vechten. "Wat er dan allemaal door je heen gaat, is met geen pen te beschrijven. Door gaan....doorgaan....denk ik dan maar steeds". Eric Swinkels, was optimaal geconcentreerd. "In vergelijking met mijn laatste serie uit de normale reeks van 200, stond ik ditmaal erg ontspannen op de baan". En toch ging het fout. En wel op precies dezelfde plaats waar Panacek zijn eerste duif had laten vliegen: het zevende schot en de eerste duif uit het doublet Swinkels herinnert zich: "Doordat de machine niet helmaal goed afgesteld stond, wisten we allemaal dat vooral op post drie uit het hoge huis moeilijk te raken duiven zouden komen. Panacek merkte dat in de eerste barrage, ik kreeg er de rekening van gepresenteerd in de tweede. Een hoop had ik nog: dat Panacek ook fout zou gaan op post zes, waar ik eerder een misrekening had gemaakt". Doffe knallen Maar de verwachting van Swinkels kwam niet uit Langer dan normaal wachtte Panacek met het oproepen van het doublet (twee duiven uit verschillende hokken die elkaar binnen een seconde kruisen). Twee doffe knallen volgen en alleen gruis was er nog te zien toen de kruitdamp over de stampvolle hoofdtribune joeg. Josef Panacek, de man die naast een wekelijk se schiettraining van twaalf uur ook nog veel aan krachttraining doet, maakte secuur de ronde vol. En ook op het "kerkhof" dirigeerde Panacek de hagelkorrels secuur naar de scho tels. En zelfs, het "snoepje", dat iedere schut ter als 25ste schot op het "kerkhof" krijgt wanneer hij daarvoor geen fout heeft gemaakt, werd gretig door Panacek geaccepteerd. Na zijn 31ste plaats vier jaar geleden in München, zijn derde plaats in het Europees kampioenschap en zijn tweede positie in het wereldkampioenschap, kwam Eric Swinkels ook nu niet op de hoogste trap van het erepodium. "Maar ik ben wel de enige van de hier als kanshebbers genoemde mensen, die een medaille heeft gepakt En ik ga door. Eens En verder liet Swinkels zich niet uit. Voor hem was het zilveren van Montreal onnoemelijk veel waard. "En nu vlot naar huis. Want in de winkel is het ontzettend druk. De jacht op de eenden is in Nederland geopend. Ik moet naar huis terug. Mijn vader en moeder kunnen niet voor alles blijven opdraaien", was de slotconclusie na een slopende schietdag. MONTREAL Donderdag avond 22 juli in het Olym pisch zwembad. Kornelia En- der zwemt tweemaal binnen twintig minuten. Ze wint twee keer, egaliseert op de 100 meter vlinderslag haar eigen wereldrecord van 1.00.13 en vestigt op de 200 meter vrije slag een wereldtijd van 1.59.26. KorneUa Ender, de zwemnimf uit Oost-Duitsland, heeft haar totaal aan gouden medailles op vier gebracht Ze zal de ge schiedenis ingaan als de zwemster, die met de Roemeense turnster Nadia Comaneci, de Spelen van Montreal bij de dames beheerste. Na een wedstrijd ziet Kornelia Ender er uit of ze pas uit bed komt: piekharen, kleine oogjes. In haar vrije tijd, tussen de wereldex plosie die zij in het zwembad ontketent is ze een charmante jonge vrouw van achttien, die haar blonde haren zorgvuldig heeft gekapt, haar nagels heeft gelakt en de ogen wat heeft geaccentueerd met „schaduw". Ze draagt een nauwsluitend trainingspak en heeft haar voe- W, ten gestoken in schoenen van een bekend merk. Sieraden draagt ze niet. Toen de Spelen nog maar nauwelijks aan de gang waren, werd ze al vergeleken met Mark Spitz, de Amerikaan die in München een handvol gouden medailles veroverde. Ze lacht erom. Op dat moment had ze er „pas vier". „ik heb hem gezien in München. een geweldig Kornelia Ender na een van haar zwemmer, een prachtige atleet Ik zal zijn met goud bekroonde zwemraces. aantal medailles nooit kunnen halen omdat de Verheugd blikt ze op naar de tribu- 200 meter wisselslag in dit programma ont- nes. breekt. Natuurlijk ben ik verrukt over mijn Het komt er nog uit als een van buiten geleerd lesje. Haar trainer, Helmut Langbein, zit erbij. Voorzichtigheid lijkt geboden maar dat is slechts schijn. Kornelia Ender is een intelligent meisje van achttien jaar, dat studeert op het lyceum, lid is van zwemclub Chemie Halle en al sinds haar tiende jaar in wedstrijden uit komt. Ze heeft wat moeite om haar vele successen te rangschikken, o.a.: als twaalfjari- ge Oostduits kampioene op de 200 meter wisselslag, in 1971 Europees kampioene junio ren op de 200 meter wisselslag, zesmaal kampioene op de Spartakiade 1970, wereld kampioene in 1973 en 1975 op vier nummers, inclusief twee estafettes, in München driemaal zilver op de 200 meter wisselslag, de 4 x 100 meter vrije slag en idem wisselslag. „Ik zal nog wel wat vergeten maar zo belangrijk is dat niet", zegt ze met een vertederende glimla ch, die haar transformeert in een doodgewoon meisje van achttien, dat dan wel fysiek wat meer ontwikkeld mag zijn dan haar leeftijdge noten maar voor de rest hetzelfde is „Ja hoor, ik leef zoals alle meisjes. Het liefst zwem ik maar ik dans ook graag en als ik het van mezelf mag zeggen, ook goed. Ik probeer alles wat ik doe voor de volle honderd procent te doen: zwemmen, studeren, mezelf vermaken. In andere landen denkt men wel eens dat wij de hele dag in het water liggen. Wel veel, dat is waar, maar ik heb wat mezelf betreft nog genoeg tijd over om allerlei dingen te doen die ik leuk vind". Het rijzige meisje van 1.78 m. strijkt een onwillige lok weg uit haar gezicht, waarin ogen die geïnteresseerd alles opnemen. Er is geen enkele spanning van af te lezen. „Spanning heb ik pas als ik op het startblok sta. ledereen begint dan op nul en ik heb bovendien de last dat Ik favoriete ben". „Men kan gemakkelijk zeggen dat ik wel zal winnen maar ik moet het doen. Ik ga er altijd van uit dat je niet alles kunt hebben,dan valt het nooit tegen. Als een ander sneller is, heb je dat te accepteren. Je kunt dan alleen naderhand speuren naar de reden waarom je Herman van Bergem niet hebt gewonnen en het de volgende keer beter doen". Kornelia Ender staat daarin niet alleen, zij heeft, als alle „uitverkorenen" in Oost-Duitsland daarbij de steun van een uitge breide staf deskundigen, die zowel op weten schappelijk als op medisch en mentaal gebied een uitgekiend programma voor de vedetten - Kornelia Ender is eerder het tegendeel in haar doen en laten - opstellen, leder school plichtig kind wordt daar getest op sportieve mogelijkheden. Ook destijds Kornelia Ender. De geleerde heren achtten haar het best geschikt voor zwemmen en dan speciaal op korte afstanden op de vrije en de vlinderslag. Zo begon Kornelia Ender aan haar carrière die een torenhoge top kreeg in Montreal. Logisch en goed formulerend pratend zegt ze: „Dat is een normaal gevolg van onze oplei ding. Talent had ik maar daarop hoef ik niet trots te zijn want dat heb ik gewoon gekregen. We hebben in ons land de beste faciliteiten, de beste trainers en we worden in staat gesteld ons talent op de beste manieren te ontplooien. Niet ik alleen, ook de anderen en dan is het niet zo venwonderlijk dat we ook goede resultaten behalen. Het een is het logisch gevolg van het ander. Ik weet dat er ook een tijd komt, dat het minder zal gaan. Dan zal ik me altijd kunnen blijven herinneren welk een fijne periode ik in mijn leven heb gehad". Aarzelend komt er dan achter: „Die tijd komt voor mij misschien al gauw. Na de Spelen ga ik trouwen, met Roland Matthes, en wie weet." Er speelt een ontwapenend lachje om haar lippen, wie het niet weet zal in haar nooit het meisje herkennen dat de Spelen van Montreal zulk een ongekend hoogtepunt in de Olympische zwemgeschiedenis verschafte. Ze haalt er zelf de schouders voor op. Kornelia Ender, een mensenkind. Met dank aan de doktoren en andere geleerde mannen die haar waardig keurden een zwemcarrière op te bouwen die uniek is in de geschiede nis. Montreal In Monti wordt iedere dag keih aangetoond hoe broos sf troem is. Vedetten van gi( ren worden gedegrade door de kampioenen £S (j vandaag. Wel heel scl nend komt dat tot uitdrukking in het genori Olga Korbut, het kleine grappige Russisi meisje dat vier jaar geleden in München'"Pei favorietenrol voor zich opeiste en daar i DOl een koningin werd bejubeld. ten. De moeilijkheden voor Olga Korbut begoni al in haar eigen Rusland waar het emotion00g« j1' turntop werd afgevoerd. Deze teleurstellingPOir het succes van München waar ze bijna de I) sportminnende wereld aan haar gracieuze ten had liggen, werd gevolgd door een dal de prestatielijn. En in Montreal moest 0 Korbut ervaren dat een nieuwe turn kon inpQj was opgestaan. Nadia Comaneci, de 15-jai Roemeense, oogstte nog stormachtiger suo, dan zij destijds in München. Voor haar ten alle superlatieven tekort. Zij werd er teindelijk tot de fee van Montreal omgedoc Wat er restte voor Olga Korbut was Cll onopvallende rol en kritiek uit de hooc regionen van de turnfederatie. „Olga Kor 6611 speelde altijd komedie, zij was nooit echt tegenstelling tot Nadia Comaneci die alles~~ natuurlijk gemakkelijk deed". Olga Korbut 1^" ook bang zijn geweest om aan de individir 201 titelstrijd deel te nemen en zou daardron/ aanvankelijk een blessure hebben vooi^f Hetzelfde gevaar van Kortom, het kwam er op neer dat zij ftine vergeleken kon worden met Nadia Comawaal c de koningin van de glimlach. Maar ook d van Nadia Comaneci bedreigt hetzelfde gevie vs als Olga Korbut, tenminste wanneer ze fermj heel goed door begeleiders wordt opgev is gen. 't de Door Harry Venneulen Want welk kind van vijftien jaar heeft sterke bénen dat ze publiciteits weelde als ler* welke over de Roemeense is uitgestort Pfps dragen? Nadia is in deze dagen na bach fabuleuze successen van tv-station naar tv-« aar tion gesleurd en in het Olympisch dorp hpngt ze geen rustig moment gekend omdat ze dP™ honderden journalisten werd belaagd. De 'oni deaus uit de hele wereld stromen voor hgen binnen. Telegrammen, bloemstukken en Ken vensgrote poppen overheersen in het schenkenarsenaal waarmee een heel weesh1"111 aardig zou kunnen worden bedeeld. Wann— de prijs die Nadia Comaneci voor haar rol^, moet betalen niet zwaarder wordt dan tot»** toe, lijkt het zo'n slechte nog niet. Maar in dit geval bedriegt de schijn, want jfe vriendelijk vaak lachende Comaneci wasföt het laatst zo oververmoeid dat ze tot irtT kribbig bijna zuur kijkend meisje was uity groeid. „Ze is helemaal niet vriendelijk", zuchtte een Italiaanse fotojournalist die 1/ verwacht dat Nadia ook voor hem voor Q zoveelste maal die dag in een stralende gl> lach zou uitbarsten. Pas in het weekend werd het iets rustfx> rond Nadia Comaneci. Andere topprestatie zoals die van de Russische turner Andria^er die nog meer medailles dan de RoemeeLa M veroverde, eisten de volle aandacht op. j//sj Eindelijk ook kon Nadia Comaneci even zh-. zelf zijn. Gekleed in modieuze jeans, vermarj1 te zij zich temidden van haar jeugdige plo genootjes opperbest op de terrassen van Olympisch dorp. Lang zal deze roes ontspanning voor haar niet duren. De on\ biddelijke training wacht weer. Want exp*>^ hebben uitgemaakt dat Comaneci nog ms kan. Hetzelfde dachten ze van Olga KorU= Nadia Comaneci (foto) is de <T volgster van Olga Korbut, die w München triomfen vierde. Daarna ito de Russische terug. Zal de kleito .Roemeense Comaneci het redden?7

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18