Leeuwenhoek vindt weer voldoening in zijn werk ^TVin Montreal Succes van Spelen doet Canadezen kritiek vergeten voor NOS V MONTREAL'76 M^ntrealletjes (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Een week Olympische Spelen heeft van Bram Leeuwenhoek weer een man gemaakt die voldoening en tevredenheid in zijn werk vindt. De wrevel en ergernis, de teleurstelling vooral die hij na de moeilijkhe den rond de selectie uit Nederland meenam, zijn verdwenen. De Nederlandse chef de mission, zendingshoofd zeggen de Neder landstalige Belgen, heeft In de eerste week met vier medailles, een aantal zeer redelijke klasseringen en resultaten en de er ook bij behorende teleurstellingen ervaren dat zijn werk niet voor niets is geweest. ..De ploeg draait goed", was op de achtste dag na de opening zijn conclusie. „Het doel is geweest hier te zijn met een groep Neder landse sporters en niet met een aantal ploeg- jes die een bepaalde tak van sport vertegen woordigen. Wij hebben daar in Nederland voortdurend op gehamerd in gesprekken met de verschillende chefs d'equipes en met de coaches en hier blijkt dat er een sterke band is. Je ontdekt dat je niet voor niets hebt gewerkt. De harmonie onder die 120 mensen is bepaald geen toevalstreffer, al is het natuur lijk riiet zo dat wij bij de selectieprocedure andere normen hebben gehanteerd dan uit sluitend prestatieve. Een notoire dwarsligger die aan de normen voldeed, hebben wij niet anders bekeken dan wie ook." Bram Leeuwenhoek heeft het in de weken Bram Leeuwenhoek, die eerder na de turbulente verwikkelingen rond het aanwijzingsbeleid verklaarde er een punt achter te zetten als chef de mission, iaat die keuze nu aan het NOC over. toen de ploeg uiteindelijk moest worden sa mengesteld erg moeilijk gehad. Met name de Atletiek-unie, waaruit hij zelf is voortgekomen als prominent verspringer rond de vijftiger jaren, heeft de chef-de-mission zijn kritiek niet gespaard. Hij werd van onzorgvuldigheid be ticht, van een ggd zegen-de-greep-keuze. van een natte-vinger politiek. Leeuwenhoek was daardoor teleurge steld. Zijn eerste reacties in Montreal wezen ook duidelijk in die richting. Zijn „nooit meer" werd alom gehoord. Die bui is overgedreven, weggewaaid door de prestaties en het gedrag van de ploeg en na een week afgezwakt tot een: „Ik mag niet zeggen dat ik het graag nog eens zou doen, alleen al omdat ik dan de mensen van het NOC min of meer voor het blok zou zetten. Zij moeten beslissen. Ik zelf sta op het standpunt dat een dergelijkè functie niet lang door dezelfde persoon moet worden vervuld." Plasje Leeuwenhoek heeft in de voorbereidingsperio de hard gewerkt, hij is er sinds de komst van de ploeg in het Olympische dorp nog altijd mee bezig. Nauwgezet en soms een beetje „te" zoals bleek uit de instructies voor de openingsplechtigheid waarin het geadviseerde plasje-vooraf (het zou inderdaad gek staan op het middenterrein) veler lachspieren heeft be wogen. Maar het is onloochenmaar dat hij het niet voor niets heeft gedaan. In het Nederland se centrum, in de kelder van gebouw, zijn tijdens de ontmoeting van de sportmensen de lijnen tussen de verschillende ploegen ver vaagd of zelfs helemaal verdwenen. „Als het goed gaat", constateerde Leeuwen hoek, „zijn er nooit problemen. De resultaten van de eerste dagen, van de waterpolo- en het hockey-ploeg zijn van invloed op de hele equipe. Een succesje in de eerste dagen is de katalisator voor de hele ploeg, het helpt ook mee de teleurstellingen op te vangen. Die namelijk zijn er ook geweest. Neem bijvoor beeld Willy Hillen, die heeft het slecht gedaan Niemand weet dat beter dan hijzelf, maar hij heeft het verlies als een sportman verwerkt. Van dat moment heeft hij voortdurend opge trokken met Eric Swinkels, hem begeleid en gesteund. Swinkels namelijk is een man die voortdurend moet praten, Hillen stond altijd klaar. Ik heb ook vaak gediend als „aanklet- ser" voor Swinkels. maar bij een ander moet je kort voor de wedstrijd het liefst zo ver mogelijk wegblijven. Er is namelijk naarmate de wedstrijden dichter bij komen nervositeit, spanning die zich bij ieder individu anders uit. Een van mijn taken is om dat mede te helpen opvangen. Het lijkt dat Leeuwenhoek redelijk slaagt, want in Montreal is het duidelijk dat het zich afzetten van atleten tegen de chef de mission verleden tijd is. Hij heeft de vinnige kritiek van voor het vertrek bijna helemaal van. zich afgezet, al waa het alleen maar omdat er geen gelegenhied is om er lang bij stil te. staan. „Ik zit bijna de hele dag met het water in mijn schoenen. Naarmate de perspectieven beter worden, zijn de wedstrijden steeds,be langrijker." Onredelijk Toch wil Bram Leeuwenhoek zijn standpunt over de door hem onredelijk genoemde kritiek op de selectieprocedure, nog eens kwijt. „Het NOC (en dat zijn de sportbonden) hebben in 1973 bepaald dat in principe zal worden aangezen op prestaties uit 1975 omdat het zomerseizoen van 1976 zo kort was. Dat stanpunt is door allen aanvaard. Wij hebben ons daaraan gehouden, met die uitzondering dat iemand die in 1976 uitstekende prestaties leverde, een kans kreeg. Maar hij moest het wel meer dan een keer waarmaken. Stel dat hier het verspringen gewonnen wordt met 8 meter 20 en wij hebben ook iemand die dat haalt, dan zou je kunnen zeggen die Nederlan der had hier ook moeten zijn. Maar dat is de halve waarheid. De mensen die hier 8,20 halen, hebben al 8,40 gesprongen en dat heeft die Nederlander niet. Britten, Australiërs. Amerikanen kunnen bij een belangrijk evenement vaak net iets meer. Dat is een kwestie van instelling en mentaliteit. Hardheid desnoods. De Amerikaan die zich kwalificeert, krijgt maar één kans en als hij die pakt, zal hij het onder de druk van de spelen ook doen. Wanneer je selecteert in felle concurrentiestrijd zoals in een aantal Oostblo klanden dan komon niet alleen de mensen naar voren die aan de prestatie-eisen voldoen, maar ook de atleten die de druk kunnen weerstaan. Mensen met zelfvertrouwen, met overtuiging. Die ontleen je niet aan slechts een prestatie, maar aan een serie goede verrichtingen. Het standpunt van Leeuwen hoek over het goede samenwerken binnen de ploeg wordt volledig onderschreven door dok ter Hans de Jongste, de chef van het medisch team. „Wij hebben opvallend weinig klachten. Geen problemen in ieder geval die voortko men uit een bepaalde druk- of spanning. Wij hebben een keelontsteking (Möhlmann) en een knieblessure (Van den Bunder) gehad, maar dat kan overal gebeuren. Al heeft Van den Bunder vermoedelijk weer last van zijn knie gekregen omdat hij hier meer heeft moeten lopen dan hij gewend is Ik geloof dat wij in zijn geheel een uitgebalan ceerde ploeg hebben. De stemming wordt beïnvloed door de successen. Er is duidelijk belangstelling voor eikaars prestaties. Hoc keyers gaan naar wielrenners kijken en omge keerd. Als je ziet wat een trucs er allemaal uitgehaald worden om in het zwembad naar de poloërs te kunnen kijken, dan kun je alleen maar zeggen: Nederland heeft een goede plo*n in Montreal." ^MONTREAL De Nederlandse tv-kijker is laatste jaren danig verwend met de ver loving van sportevenementen. De Olym- spelen in München brachten bijna de dag en avond verslaggeving op tv, met ran NOS-zijde uit het accent op voor Neder land belangrijke evenementen, de Wereld- tampioenschappen voetbal 1974 in Duitsland ladden een nog grotere belangstelling en i het Europees kampioenschap voet- tal dat onlangs in Joegoslavië werd ultge- iden, hoefde geen minuut te worden ge- Met de 21e Olympiade in Montreal ligt dat >er even anders. De Nederlandse tv-kijker lagt zich verbaasd af, waarom die bronzen jplak van Brigitha niet rechtstreeks op het ield verschijnt, waarom de succesvolle hoc- jyers met slechts enkele minuten in een schouwing worden afgedaan en waarom I met de al even succesvolle waterpoloërs het geval is. Mag dit al verbazing en lemis op wekken voor de Nederlandse erman van Bergem h ^kijker, voor de Nederlandse tv-verslaggevers, vpie met een behoorlijke grote equipe in Mont- zijn neergestreken, betekenen die toestan- ^fiiden soms een ware ramp. Zij zitten dikwijls "an^is gewone toeschouwers op de tribune van o/ueen evenement waarvan zij weten dat er in 'se/Nederland een grote belangstelling bestaat, d tyean Smits, chef d'equipe van het Nos-team heeft volledig begrip voor dezereacties, maar ♦lij somt een aantal redenen op die deze gang AniVan zaken volledig verklaarbaar maken en 'I daartegen, zo blijkt uit zijn verhaal, de Neder- insfendse equipe niets kan ondernemen. ,De aanloop tot de Spelen is al moeilijk veest", aldus Jean Smits die zetelt in een antoortje van het immens grote kantoor van ORTO, het centrum van de Canadese io en televisie, die borg staat voor de .^brganisatle van het geheel. „Coordat niet tijdig overeenstemming werd bereikt over de "Oprijs, was er al vanaf het begin een fikse wcHet is normaal dat onmiddellijk na afloop van nde Spelen wordt gesproken over de tv-rechten t zyan de volgende Spelen. Voor de Olympiade ichvan Montreal is men pas in november van Vovorig jaar rondgekomen en dan nog niet voor n ode volle honderd procent. Door déze toestand gri/zijn ook de technische faciliteiten niet volle dig. Er is bijvoorbeeld niet voldoende tech- sfenisch personeel voorhanden. Er zijn slechts Ie förie plaatsen van waaruit rechtstreeks kan Uitgezonden. Dat is vanuit het atletiek- vanuit het zwembad en vanuit het ifdeForum. waar het turnen is gehouden. Dat zijn (28-jvel drie belangrijke plaatsen maar voor ieder ge/land kunnen er wel eens andere beiangen op het spel staan, die voor rechtstreekse uitzen- 'fhotiing in aanmerking kunnen komen. Dat kan Daadan mooi niet. We kunnen hdogstens een »t efilmploeg huren die voor ons het betreffende ractevenement opneemt, dat filmverslag moeten '/nsjian terug naar de centrale in Montreal waar em^lles ontwikkeld moet worden." Dan zou bijvoorbeeld in het geval van Enith irigitha die film om vijf uur 's ochtends iderlandse tijd klaar zijn geweest. Dat is een jjdstip waarop je niet kunt uitzenden. Dus loet er mee worden gewacht tot het begin in de uitzending "s avonds. Dat betekent dan it je 24 uur na de wedstrijd met een com- intaartje van Brigitha komt. We hebben nu noodoplossing toegepast. We sleuren een lerlandse deelnemer onmiddellijk na afloop de commentaarpositie en laten hem dan it tekst inspreken. Dan zie je de betreffende irtman wel niet, maar ze horen hem tenmin- te in Nederland wel. dat is nog altijd beter niets." riet g||let feit dat Nederland niet altijd rechtstreeks Kllrertegenwoordigd kan zijn bij evenementen, layaarbii het graag zou zijn, wordt in de «Vroege ochtenduren tijdens een stafvergade ring beslist. In zo'n vergadering komen alle teamleiders van de vertegenwoordigende |anden bij elkaar en wordt besproken naar irelke evenementen de belangstelling uit baat. Logisch is dat de vertegenwoordigers ran de EBU (de organisatie waarin de West- luropese landen verzameld zijn), lang niet Altijd dezelfde belangstelling hebben als Ne derland. Door middel van hand opsteken rdt dan beslist welk evenement zal worden rverd." Met voor Nederiand een lang niet ijd gustigresultaat. jDaar valt niets tegen te doen", moet een idroefde Jean Smits toegeven, „er wordt o'n bijeenkomst hard geknokt maar k daar beslist de meerderheid. Alternatieven len, wanneer zo'n beslissing in het nadeel i Nederland is uitgevallen, is niet gemakke lijk. We zouden bijvoorbeeld kunnen overwe- in, wanneer Nederland in de finale van het raterpolo en het hockey terecht zou komen, i half voor rechtstreekse uitzending te zor- in. Dan zijn we van een aantal factoren (hankelijk. Is er op zo'n dag en op zo'n uur andere satelliet vrij, dan waar van wij tijdens de Spelen gebruik maken en is het iïjdstip waarop moet worden uitgezonden voor Nederland nog interessant? Bovendien is er Jltijd nog de kostenfactor. Het aandeel van wederland in de uitzendingen van nu is al rschrikkelijk hoog. Maar dan moeten we i satelliet alleen betalen. De huur van zo'n Jing beloopt voor een uur in de tienduizenden puldens. Dat zou een enorme wissel op het ludget trekken. Maar we houden het heus wel i de gaten en wanneer we denken dat het im te doen, zullen we niet aarzelen." MONTREAL Olympisch Montreal heeft in deze dagen de aanblik die „swinging town" New Orleans in de woelige dagen van de opkomst van de jazz moet hebben gehad. De stad is barstensvol bezoekers, officials en atleten die hun Olympische taken erop hebben zitten. Zij allen zoeken het vertier dat in deze levendige wereldstad In zo grote mate voorhanden is. De terrassen van de café's en die van het verschrikkelijk grote aantal restaurants die Montreal rijk is, zijn overvol, straatorkesten trekken door de heie binnenstad en zorgen ervoor dat het verkeer, dat vooral in de avonduren als een eindeloos lint door de fel verlichte straten trekt, nog meer wordt gestagneerd. Niemand, ook de politie niet, die daar om treurt want het Olympische feest heeft Mont real voor een paar weken veranderd in een stad waar veel mag en kan en waar de glimlach overheerst. De uitbundige sfeer die in Montreal heerst, op straathoeken vvorden heuse klassieke straatconcerten gegeven en doen volksdansgroepen hun best om de pas santen te amuseren, is tekenend voor de sfeer die de actieve Spelen beheerst. Vanaf de start van het evenement, met de prestatie van de atleten, met de wereldrecords die zijn gebroken, is veel van de narigheid van vóór de Spelen vergeten. Wie spreekt er Door Harry Vermeulen bijvoorbeeld nog over de kwestie Taiwan en wie denkt er nog aan de vertrokken Afrikaanse landen. Het feit dat er nog slechts twee landen uit dat werelddeel (Senegal en Ivoorkust) over zijn, vermag niet meer dan een aantal regeltjes in de kranten te halen. Ook de kritiek die er vooraf op de spelen en op burgemeester Drapeau Is geweest omdat hij het heeft gewaagd om een derge lijk kostenverslindend project naar zijn wel degelijk met sociale problemen worstelende stad te halen, wordt steeds minder. Staande ovaties zijn inmiddels zijn deel geworden. Want nu het evenement helemaal draait krijgt de nationaliteitszin van de Canadezen de over hand. Het gegeven dat honderden miljoenen Montreal biedt de aanblik van een swinging city. Tijdens de Spelen is een geweldige atmosfeer ontstaan. kijkers dagelijks de sportprestaties bekijken die in hun land, in hun Montreal worden geleverd, streelt hun nationale trots in niet geringe mate. -Daarvoor zijn ze zelfs bereid de Frans/Canadese taalstrijd even opzij te zetten, uitgezonderd enkele kleine groepjes fanatiekelingen die strijden voor een vrij Frans Quebec. Nu moet ook na een week actieve Spelen de eerlijke conclusie worden getrokken dat de Spelen op sportief gebied een uitzon derlijk succes zijn. Al kan men natuurlijk nooit om het feit heen dat door alle politieke incidenten de werkelijke doelstelling van de Spelen tot een farce is uitgegroeid Maar dat zal de Olympische bezoekers, die in enorme aantallen komen opdagen, een zorg zijn. Zij genieten met volle teugen van sport van het hoogste niveau. Het is opmer kelijk in wat voor belangstelling zich de diverse takken van sport mogen verheugen. Het baanwielrennen, in Europa al jaren een wegkwijnend onderdeel van de wielersport, is zelfs in Montreal ontzettend populair. Bordjes met daarop geschreven „wie heeft er nog kaartjes voor de wielerbaan", is een alledaags gezicht. De Cojo, het Canadese' oêfniariwxo- mirw, waagde het om een georganiseerde trip naar het paardensportcentrum Bromont op touw te zetten. Zij zitten nu met het probleem om honderdduizend inschrijvers naar de plaats van bestemming te krijgen. Bij de eerste series van de atletiekontmoetin gen worden toeschouwers-aantallen van tus sen de 40.000 en 50.000 gehaald, iets waarvan München alleen maar heeft kunnen dromen. Zelfs tamelijk onbekende sporten als kleidui- venschieten trekken hier veel publiek. De Canadees en de Amerikaan, zij trekken met duizenden tegelijk de grens van de buurstaat over, is sportief ingesteld en laat dat nu ook duidelijk blijken. Soccer Overigens is het succes van voetbal, „soc cer", voor de Canadezen de meest opzienba rende zaak. De Canadezen voor wie het Europese voetbal totaal onbekend is preste ren het om bij een onbekende wedstrijd als Israël-Frankrijk met 30.000 man te komen. Dertigduizend toeschouwers voor voetbal dat het Europese topniveau lang niet haalt, is wonderbaarlijk. De Canadezen raken er niet over uitgepraat Ze begrijpen er nog wel niet veel van, maar ze kunnen er nu in ieder geval begrip voor opbrengen waarom de vele Europese emigran ten zo hardnekkig zijn in hun pogingen om voetbal in Canada voet aan de grond te doen krijgen en waarom de FIFA de grootste spor torganisatie ter wereld is. MONTREAL Soedan was het dertigste land dat. met achtentwintig man. de Spelen verliet. Niet alleen de tournee van een Nieuwzeelands rugbyteam door Zuid Afrika was de reden. Er waren zeven boksers en zes shutters niet tot de Spelen toegelaten omdat hun inschrijving later dan de zestiende juli werd ontvangen. Wie in verscheidende winkels, restaurants of andere zaken met dollarbiljetten van boven de twintig wil betalen, krijgt dikwijls te horen dat deze niet worden geaccepteerd. Er zouden valse in omloop zijn. In het Olympisch dorp is ook een minigolf- baan. Vele atleten kennen die sport niet en oefenen gedurig. Maar er zijn er ook die zo bedreven zijn dat zij er goud op zouden behalen als minigolf op het Olympisch pro gramma zou staan. Ook Gaston Roelants, heeft aan den lijve ondervonden hoe streng de veiligheidsmaatre gelen rond het Olympisch dorp zijn. Roelants Uithuilen en opnieuw beginnen lijkt deze foto uit te drukken. De Roemeen Roman Codreanu wordt aan de brede tors van de Westduitser Wolf geplet. Dat betekende tevens winst voor Wolf. was zaterdag met zijn vrouw, die vrijdag in Montreal is aangekomen, een avondje uit geweest. Bij terugkomst in het dorp was er juist een bijzonder intensieve controle aan de gang. Een van de bewakers ontdekte toen dat Roelants een pasje had dat niet afgestem peld was en met dit pasje al veertien dagen in het dorp zat Roelants werd compleet uitgekleed. Zelfs werd er aan zijn baard getrokken om te onderzoeken of hij niets gevaarlijks bij zich had. Toen dit uiteraard niet zo bleek te zijn, werd de Belgische delegatieleider van zijn bed gelicht om er voor te zorgen dat Roelants naar zijn kamer kon. Voor Nederlandse zakenlieden moet het niet prettig zijn te vernemen dat men in Canada wel weet dat Nederland bestaat maar ook dat men denkt dat er Duits wordt gesproken. En onveranderlijk hoort men: „Zo, zo uit Neder land? Dat is toch waar de tulpen groeien?" Dan houdt het op, ondanks alle propaganda, die de Kamer van Koophandel in Canada maakt en heeft gemaakt. Op wellicht het duurste paard, dat in Mont real aanwezig is, rijdt de Canadees Jim Day. Hem is door een aantal lieden die het kennelijk goed kunnen betalen, het paard „Sympatlco" ter beschikking gesteld. Er ia bij driekwart miljoen gulden voor betaald. De marathonloper Jerome Drayton zou ook uitkomen op de 10.000 m. Hij heeft daarvan afgezien, omdat hij zich geheel wil concentre ren op de langste afstand in de atletiek. „Die series en wellicht de finale op zo'n tien kilometer eisen te veel van je. zodat je niet voldoende hersteld bent voor de marathon", was zijn verklaring. Veel publiek op de tribunes, groot enthousiasme onder de toeschouwers, Montreal 1976 is een groot succes aan het worden. Burgemeester Drapeau krijgt de lof. Overigens is het opmerkelijk dat de vergelij king tussen de organisatie in München en Montreal zo dikwijls wordt gemaakt. Vooral de Duitsers zijn er sterk in om te vermelden dat het in München organisatorisch beter in elkaar stak. Dat klopt dan ook wel, maar de Spelen van Montreal winnen het door hun uitbundig heid en grote belangstelling waarmee ze wor den beleefd. „Waarom", zo vragen veel Cana dezen zich af, „mogen de spelen niet twee maal achter elkaar in dezelfde plaats worden gehouden. Montreal is rijp voor 1980, nu het heeft geleerd wat het goed en niet goed heeft gedaan".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15