Verwachting thuisfront m had verlammende werking Onvoldoende voor dames door gebrek aan kracht M0NTREAL7(ft Kolbe ontgoocheld PRESTATIES ROEIPLOEGEN M(ftntreal!etje< Hans van Zeeland (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Het Neder lands waterpoloteam heeft de greep op het Olympisch goud verloren. Terecht kan men zeggen. De gedachte alleen al, dat na de uitschakeling van Olympisch kampioen Rusland bij het thuisfront verwach tingen zijn gewekt, heeft de ploeg verlamd De eerste symptomen werden vrijdag zicht baar. toen zwemsnelheid en techniek niet voldoende bleken om de Roemeense water vechters van een gelijkspel (4—4) af te. hou den. Zaterdag ging de ploeg op kwaliteit en mentaliteit af tegen de Hongaren (3—5), die nu sterk favoriet zijn voor de titel. Het team van Trumbic kan nog op zilver of brons uitkomen, maar dan moet het na de rustdag van gisteren wel de resterende wedstrijden tegen Joegoslavië en Italië winnen. Men mag betwijfelen of de mentale veerkracht voor een dergelijk wapenfeit in dit team aan wezig is. Coach Trumbic beschikt in feite over slechts één speler, die in alle opzichten com pleet is: doelman Evert Kroon, de routinier van Mexico en München, die hier in Montreal zijn internationale carrière dolgraag met een me daille wil besluiten. Van de veldspelers kan men hooguit zeggen, dat de één een beetje boven de middelmaat uitsteekt en de ander er ietsje onder blijft. Aanvoerder Jan Evert Veer en Hans van Zeeland verdedigen sterk, zijn bruikbaar op de twee meterlijn, maar schieten zwak. Tony Buunk en Gijs Stroboer zijn beperkt doordat hun conditie niet honderd procent is. Bovendien zijn beiden aan de arm geblesseerd. Nico Landeweerd. het jongste, kleinste, maar tevens meest getalenteerde lid van de basisformatie, komt in de persoonlijke duels gewicht te kort, Van de wisselspelers maakt Toonen te veel overtredingen. Hoepel man is bruikbaar op alle posities, maar niet op de middenvoorplaats, terwijl Piet de Zwarte alleen geschikt is voor het incasseren en uitdelen op de twee-meterlijn. Het bereiken van de finalepoule en de eerste successen daarin mogen voor negentig procent op naam. worden geschreven van coach Trumbic. die een sterke eenheid smeedde en taktisch ge zien vondsten inbracht, die goud waard waren. Machteloos Toen echter de aanmoedigingstelegrammen vanuit Nederland begonnen binnen te stro men, was ook de Joegoslaaf machteloos. „Ik probeer de jongens zoveel mogelijk te be schermen. Maar ze lezen de kranten. Ze komen onder druk te staan en ze zijn dat niet gewend. Al gauw wordt het een ver schrikkelijke belasting". Daarbij komt nog dat Nederland sinds men senheugenis niet van de Hongaren heeft kun nen winnen. Zelfs bij de Spelen van Londen (1948). toen Oranje brons veroverde, niet. Beide landen hebben ongeveer dezelfde posi tieve opvatting van waterpolo. Maar de Honga ren zijn net iets uitgekookter. Ze hebben ook de betere spelers. De ruim twee meter lange Istvan Szivos is nog altijd in letterlijke zin een steunpilaar van zijn ploeg. Hij veroorzaakte de eerste Hongaarse veldmeerderheid door Buunk tot driemaal toe op zijn schouders rond te draaien. Laszlo Sarosi houdt de verbindin gen tussen verdediging en aanval open. Maar het grootste talent is ongetwijfeld Tamas Fara- go. van debutant bij de vorige Spelen uitge groeid tot de gevaarlijkste schutter van het toernooi. Vier van de vijf Hongaarse treffers tegen Nederland kwamen van zijn hand. Hij voerde daarmee zijn totaalproduktie op tot 17 treffers. Het vijfde doelpunt was afkomstig van Horkai. Farago was niet af te stoppen. Bij zijn tweede treffer stuurde hij Van Zeeland de verkeerde kant uit om vervolgens met eèn keiharde achterwaartse slingerbal Kroon kansloos te laten. Bij het vierde nam hij Stroboer op de nek mee om wederom achterwaarts in te schieten. Oranje was radeloos en reddeloos. Bij een achterstand van 40 zette Trumbic alle wis selspelers tegelijk in ten teken van onvoor waardelijke overgave. Hongarije waardeerde het gebaar in zoverre, dat het niet meer aandrong. Dankzij De Zwarte, Van Zeeland (strafworp) en Landeweerd bleef de schade uiteindelijk beperkt tot een nederlaag van 35. Oranje-aanhangers door dik en dun zouden uit de kille cijfers kunnen aflezen, dat er in de laatste periode nog een kans op een gelijkspel heeft ingezeten. Toonen mi9te im mers een strafworp, terwijl het Nederlands zevental bovendien enkele keren met een man meer speelde. Een blik op de aantekeningen leert echter dat die aanvallen vrijwel nooit besloten werden met een behoorlijk schot. Integendeel, ook toen nog was onnodig bal verlies de meest in het oog lopende eigen schap. Roeimedaille verdeling 4x goud 2x zilver. Ox Dames: 1. Oost-Duitsland brons 2. Bulgarije 2x goud 1x zilver Ox brons 3. Rusland Ox goud 2x zilver 3x brons 4. Verenigde Staten Ox goud 1x zilver 1x brons 5. West-Duitsland en Roemenië Ox goud Ox zilver 1x brons Heren: 1. Oost-Duitsland 5x goud 1x zilver 2x brons 2. Rusland 1x goud 2x zilver 1x brons 3. Noorwegen 1x goud 1x zilver Ox brons 4. Finland 1x goud Ox zilver Ox brons 5. Engeland Ox goud 2x zilver Ox brons 6. West-Duitsland Ox goud 1x zilver 2x brons 7. Verenigde Staten brons 8. Tsjechoslowakije brons 9. Nieuw Zeeland brons Ox goud 1x zilver Ox Ox goud Ox zilver 2x Ox goud Ox zilver 1x MONTREAL Tokio 1964 waren succes volle Olympische Spelen voor de roeiploeg. Daar behaalde de twee zonder stuurman Bos-Hartsuiker-Rouwe brons en de vier met stuurman J. en F. van de Graaf. R. v.d. Graaf, Mullink en Klumperbeek even eens brons. Mexico 1968 mocht er eveneens zijn met goud voor skiffeur Wienese en zilver voor de twee met stuurman Van Nes-Suselbeek- Rijnders en de dubbel twee Droog-Van Dis. In München 1972 werd alleen brons be haald, door de twee zonder stuurman Luy- nenburg-Stokvis. Montreal 1976 leverde geen enkele medail le op. De finish van de race van de achten die door Oostduitsers wordt gewonnen. Engeland werg verras send tweede. Herman van Bergem MONTREAL - Het juist ver delen van krachten is een onontbeerlijke voorwaarde om tot succes te geraken in de roeisport. Daaraan ont brak het zaterdag skiffeuse Ingrid Munneke en de vier met stuurvrouw, de helft ven de damesaf vaardiging die de finales had gehaald. Dat was al minder dan redelijkerwijs mocht wor den verwacht Hun magere klasseringen, hoewel het bereiken van een eindstrijd altijd nog als een rechtvaardiging voor uitzending mag gelden, bezorgden de roeiequipe een bittere ontgoocheling. De chef d'equipe van de damesploeg Wil Uppits, had het tevoren zij het einigazins bedekt, gezegd: „Er wordt van die twee ploegen in de finale iets ver wacht. Alleen het roeien daarin achten we niet voldoende". Het werd een onvoldoende, een dikke zelfs, omdat kansrijke klasseringen in de race moesten worden prijs gegeven door gebrek aan kracht, gevolg van onjui3te verdeling. Het viertal Liesbeth Vosmaer, Hette Borias, Myriam van Rooyen, Ans Gravesteyn en stuur vrouw Monique Pronk had zich na de eerste 250 meter op de vierde plaats genesteld, achter Bulgarije. Roemenië en Oost Duitsland. Deze positie bleef op het tweede kwart van de afstand gehandhaafd, maar in het derde part werd de Roemeense ploeg gepasseerd die onrustbarend was teruggevallen met de op een na slechtste tijd op een 250 meter 1.01.87, Toen voltrok zich het drama over het Neder landse vijftal. Niet alleen de Roemeense ploeg roeide over de Nederlandse heen maar ook de Russische die constant in schamele positie had gelegen, zesde en vijfde plaats. Juist toen werd de boot moeizaam door het water ge sleurd. Met een formidabele 56.46 sec. over de laatste 250 meter, tegen Roemenie 58.72 en Nederland met een onwaarschijnlijk slechte 1.03.92 ging een redelijke mogelijkheid op een bronzen medaille verloren. Oost Duitsland had op de helft van de race de leiding en stond die niet meer af, Bulgarije roeide constant naar het zilver en de kracht van de Russische dames bracht hen op de plaats die recht gaf op brons. Achter Roemenië eindigde de Ne derlandse ploeg teleurstellend als vijfde, Ame rika werd zesde. Een identieke race roeide skiffeuse Ingrid Munneke. Met een „bliksemstart" joeg ze naar de leiding. Een kennelijk onverantwoord snel begin want halverwege de race lag ze in vierde positie. De Oostduitse Christine Scheiblich, Joan Lind (VS). Elena Antonova (Buig) waren haar voorbijgestreefd Alle skiffeuses legden hun laatste 250 meter af in een betere tijd dan het vorige kwart. Ingrid Munneke had er bijna drie seconden meer voor nodig. Dat kostte haar ook de vierde plaats. Christine Scheiblich, Joan Lind en Elena Antonova verwierven, in deze volgor de, de medailles. Ook voor Ingrid Munneke restte de deceptie. De met zo veel aplomb aangekondigde grote roeiploeg. die met begeleiding liefst vierender tig man (en vrouw) groot was, de grootste van de gehele afvaardiging, was er niet in geslaagd de successen van vorige Olympische spelen te continueren. Voor het eerst sinds Tokio 1964 komt de roeiafvaardiging zonder een medaille naar huis. Er zal toch uitgezocht moeten worden op welke gronden die stoet roeiers en roeisters is uitgezonden. Goede resultaten in de Rotseeregatta en in Duisburg zijn een onvoldoende houvast gebleken. Het kan mogelijk zijn dat men van de verrichtingen van diverse landen niet geheel en al op de hoogte is. Maar dat is wel het geval met naties (Van onze speciale verslag-gever) MONTREAL Professor Theo Körner mag tevreden zijn over zijn leerlingen. De 44-jarige chef-trainer van de Oostduitse roeibond startte zijn werkzaamheden in 1962. Vier jaar later zond Ooat-Dultsland voor de eer ste maal een eigen ploeg naar de strijd om de Wereldkampioenschappen in Bied. Sindsdien zijn de prestaties van de Oost duitsers met sprongen vooruitgegaan. Tij dens de Olympische Spelen van 1972 in München voerde Oost-Duitsland het lan- denklassement aan met een totaal van drie gouden medailles, een zilveren en drie bronzen plakken. Uit het „Bassin Olympi- que" op het eiland St. Helène in de St. Laurentrivier, die Montreal doorsnijdt, vis ten de Oostduitsers zaterdag al vier gou den en twee zilveren medailles op de Peter Michael Kolbe beleefde de grootste teleurstelling uit zijn roel- carrière. Na een lengtenlange voor sprong greep hij toch nog naast goud. damesnummers, die voor het eerst op het Olympische programma stonden. Gisteren konden de talrijke toeschouwers de Oostduitse hymne wel dromen. Maar liefst vijf keer mocht een ploeg uit de school van Körner op het hoogste platform plaatsne men. Daarnaast bestond de oogst nog uit een zilveren en twee bronzen medailles, zodat Oost-Duitsland net als in München aan alle finales eremetaal overhield. In Montreal was het heren roeien met de dubbel-vier uitgebreid. Waren de Oostduitse triomfen niet onver wacht gekomen, de overwinning van de Fin Pertti Karppinen in de Skiff kwam bepaald niet in de prognoses voor. De 23-jarige brandweerman uit Vehmaa trok zich daar echter weinig van aan. Al zag het daar aanvankelijk in het geheel niet naar uit. Wereldkampioen Peter-Michael Kolbe meen de kennelijk dat hij het aan zijn stand verplicht was direct afstand te nemen van MONTR [de laat! iggev ilsche i iele da staking uit protest tegen wat zij noemëj^^ Met de lagt De taxichauffeurs van Montreal dreigen r oneerlijke concurrentie. General Motors het aan COJO, het organisatiecomité van Spelen, iets meer dan 1600 auto's beschl baar gesteld die feitelijk taxidiensten In om Montreal verrichten. Daardoor wordt taxichauffeurs veel werk uit handen gei men, die, mede door de Spelen, met ei ronduit slecht seizoen bezig zijn. Hun non Ie klanten in de zomer-perlode, toeristen de sector die zich Iets meer kunnen verooi ven, mijden Montreal waar de hotels oven zijn. In plaats daarvan zijn de bedden bezjPj^ door de aanhangvan zo'n 7000 atleten ook gratis worden vervoerd door de beml deling van COJO. Aan de andere kant lijkt Montreal duidel\ content met de miljoenenaffaire van Je< Drapeau. De verkoop van souvenirs loopt vej0r9erni! voorspoediger dan verwacht en bepaalde ai kelen als T-shirts, hoedjes en bierglazen het Olympische embleem zijn zelfs al scha geworden. In de avonden viert de Canadese metropol met zijn duidelijk Franse inslag uitbunC feest. Op talrijke pleinen wordt door duizi den gedanst op muziek die onverholen di delljk maakt dat de voorkeur van de „Quel cols" nadrukkelijk naar Frankrijk uitgaat. De waterpoloploeg van Rusland, die voor zj eerste wedstrijd uit de troostronde tegen Cut niet verscheen, is wel te water gegaan volfipn de tweede ontmoeting, tegen Mexico. Ruslarr,gy< won met 4-3. Geen van de Russen rnaakf"""- nog de indruk ziek te zijn. Als reden van hjcijker. wegblijven tegen Cuba werd de ziekte van vyje me spelers genoemd. De toeschouwers moedirea\ Zi\i den de Mexicanen hartstochtelijk aan, hiijen so doelpunten werden bejubeld alsof het Canjjis gev dese treffers waren, terwijl het bad abso/ujjen ev stilviel na een doelpunt van de Russisclfjederli ploeg, die na het duel werd gehoond ^tean S uitgefloten. heeft v Iedere ofliclal van de Britse ploeg heeft ^jj Sorr langzamerhand verklaard dat prinses Aniyan zi een normaal lid van de equipe Is. „Zij z^aartei allemaal gelijk", werd verteld. De prinsqandse blijkt toch Iets gelijker te zijn, want hal Olympisch costuum is niet verzorgd door nationale Olympische comité, dat met behuf,aiH''1 van sponsors de aankleding verzorgde. Bu| De a kingham Palace weigerde aan het Olympis^ewee comité de maten van de prinses op te geveCantcK) Worstelaars mogen niet zweten. Bij het Griël£e QF Romeins ziet de scheidsrechter er nauwkeu^^ op toe dat de mannen droog op de .'"Vfqgni verschijnen. De reden is dat grepen bij .T ?jg Grieks-Romeins alleen boven de gordel mogi .(S worden ingezet en dat het aanpakken van e^j^ bezweet lichaam vrijwel onmogelijk is. Daarc wrijft de scheidsrechter voor de partijen wcHet is den gemaakt beide worstelaars over de ride Spt om te onderzoeken of zij niet bezweet zyan d< en bij onderbrekingen beginnen de coachvan V onmiddellijk hun mannen af te drogen. Vovorig j de scheidsrechter de strijd laat hervatten ode vol derzoekt hij opnieuw of de worstelaars „grijiijn oi baar" zijn. dig. E Het door het vertrek van de Afrikanen sfenisch Ingekrompen boksprogramma, is ook de Wrie p caraguaanse vlieggewlcht Agustin IWart/nWorde kwijtgeraakt. Martinez moest In de ring fegetadioi Dave Larmour van Ierland, maar men ontdeforum te dat hij pas zestien Jaar oud was (28-kei di 1960) en voor het Olympische toernooi getand k een minimumleeftijd van zeventien /aar. pet sp Prinses Anne is zaterdag tijdens de u/fhojling i dingsproef van de military van haar paapan r gevallen, en, nadat ze de race uitreed met eqilmpk ambulance naar een ziekenhuis gebractevenei Daar bleek de fysieke schade aan-de pr/nsüan t< erg mee te vallen. Ze kon zelfs nog deelnemilies c aan het laatste onderdeel van de military. Dan z "rigitl als Oost Duitsland, Bulgarije, Verenigde Sta ten. Roemenië. En Juist die streefden de finaleploegen van Nederland voorbij omdat hun prestaties nog netiets werden opge schroefd. In tegenstelling tot de verrichtingen van de Nederlanders. Schamel Twee vierde plaatsen, dat was de schamele oogst van de Nederlandse herenroeiers in de kleine finales op de laatste dag van de Olympi sche roeiregatta. Zowel LAGA (vier met stuur man als Nereus (de twee zonder Van der Horst-Boeschoten) maakte geen moment de indruk er in de zware omstandigheden (stroom en harde wind tegen) nog eens extra voor te willen vechten. Het werd een vierde plaats. In de kleine finales van de twee zonder stuurman, eindigden Van der Horst en Boe- schoten eveneens als vierde. Koningin Elizabeth kijkt isami benauwd toe hoe haar doch- iande ter Anne het er vanaf brengt. *elk( iaat. het „gewone volk" en lag na de eerste 500 meter ruim een lengte voor op de Rus Nikolai Dovgan. Karppinen, die zijn eigen gang ging, was twee lengten achtergeraakt. Halverwege was het verschil nog groter geworden. Kolbe voorop, nu op twee lengten gevolgd door de Ier Sean Drea en met de gebrilde Fin nog altijd als vijfde. Even later zette Karppinen. met zijn lengte van twee meter en een centimeter en een gewicht van 98 kilogram bepaald geen „kleintje", een onweerstaanbare opmars in. Met nog 500 meter te roeien had Karppingen een drietal concurrenten (Dovgan, Drea en de Oostduit ser Dreifke) achter zich gelaten. Hij richtte de blik op buurman Kolbe, die nog altijd bijna twee lengten over had gehouden. Maar Karppinen was niet meer te stuiten. Met elke haal kwam hij dichter bij de Westduitser en ruim voor de finish had Karppinen de ont goochelde Kolbe te pakken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14