van de Bunder op Spelen niet in actie eert Bakker iam revanche Succes Tkac door simpel hard fietsen MONTREAL'76 MMntrealletjes LEIDSE COURANT PAGINA 13 KINGSTON - Geert Bak ker kreeg zijn revanche. De 55-jarige Warmonder, die vrijdag na een aanva ring veroorzaakt te heb- (Van een speciale verslagben uit de race ging wat hem 30 punten kostte, herstelde zich gisteren voortreffelijk. De Solingzeiler, die als derde de bovenboei rondde doch in het halfwindse rak tot de zevende positie terugviel, kwam in de tweede ronde overtuigend terug. Kruisend ging hij al zijn rivalen voorbij om die leidende positie niet meer af te staan. Dat bracht de medailles weer binnen bereik. Na aftrek van het slecht ste resultaat staan Bakker-De Vlaming- Keijzer vierde. Slechts 1,30 punt be draagt de achterstand op de Rus Boed- nikov nu nog. Erik en Sjoerd Vollebregt schenen in deze vijfde van de reeks van zeven wedstrijden, die bij zwakke en later afflauwende, schiftende wind werd gevaren, voor een dubbele Neder landse triomf te gaan zorgen. De tweeling ruilde na de eerste ronde een zesde plaats in voor een eerste. De FD-équipe handhaafde zich tot de lage boei. In het kruisrak naar de finish ervoeren zij dat de concurrenten gunsti ger slagen maakten. Als vierde werden zij afgeschoten. Na aftrek staat de Nederlandse ploeg die als de voornaamste kanshebber van de afvaardiging werd beschouwd 14e. Regelmaat bleek ook nu de sterkste troef van Tempest-zeiler Ben Staartjes. De 47-jarige di Daar viel, bij schiftende wind, een slachting die niet voor mogelijk werd gehouden. De Zwitser Vuithier klom bijvoorbeeld op van de twaalfde naar de tweede plaats. De Australiër Paterson van de zeventiende naar de vijfde. Joop en Robert konden de vleugjes wind niet vinden. Van een zesde plaats vielen zij terug naar een voor-laatste. De Van Werkhovens, die door hun 26e plaats in de race kansloos werden voor een eervolle klassering, kwamen volkomen uitgeblust in de jachthaven van Kingston terug. „Zo'n race maakt je rijp voor een psychiater", zei Joop die zijn teleurstelling allerminst kon verbergen. „Die .wedstrijd moet er gewoon uit", betoogde hij tegen regle- mentsdeskundige Klaas Schat, „we hebben de protestvlag maar gezet. Dit was geen varen meer. Die winddraaiingen maakten je wanho pig. Dat kan toch eenvoudig niet. als zesde het laatste kruisrak ingaan en er als 26e uitkomen. En dat is niet alleen ons gebeurd. Ben Staartjes rondt met zijn Tempest de tweede boei. recteur van een groothandel in auto-accessoi res kwam tot een elfde, twee zevende en een zesde plaats. Gisteren, toen het opnieuw on bewolkt was boven het meer van Ontario, toonde de Bussumer zich goed voor een achtste plaats. In de algemene rangschikking staat hij negende met een te grote achterstand om nog veel winst te boeken. Overigens doet op de Olympische jachthaven het hardnekkige gerucht de ronde dat de Canadees Lorne Leibei zijn achtste plaats in de algemene rangschikking zal verliezen omdat hij stimule rende middelen zou hebben gebruikt. Het kleine groepje Nederlanders maakt zich al op voor een feestelijke ontvangst, nadat bleek dat ook Joop en Robert van Werkhoven in het allervoorste gelid te vinden waren. Na de teleurstellingen die ondervonden waren kwam dan eindelijk een echte Nederlandse dag. Helaas de vreugde was te voorbarig. In de 470-klasse kon de Nederlandse afvaardi ging zich niet handhaven. Van de zestiende plaats waren de gebroeders uit Bloemendaal in het spinakerrak opgeklommen tot de derde positie. Iets vielen zij terug, maar als zesde gingen zij toch het kruisrak naar de finish in. De anderen hebben dezelfde ervaring gehad. Jullie moeten maar bij de jury aandringen dat de wedstrijd eruit gaat. We zijn in het laatste rak gewoon in het midden blijven varen en toch gingen de boten ons links en rechts voorbij". Het lijkt echter zeer onwaarschijnlijk dat de jury, die halverwege de race de wedstrijd van de Tornado's eerst afbrak en na een hernieuw de start besloot over te laten varen, ook de 470-klasse een herkansing zal geven. suP MONTREAL In het Olympi sche geweld dat in deze eer ste week van de Spelen is ontketend zal het nieuws, dat in het Nederlandse wie- Ierkamp viel te halen, niet zijn opgevallen. En toch *eceelde zich daar een klein drama af toen Ine van de Bunder zaterdagmorgen zijn •lach bekendmaakte dat hij zich niet fit d"«noeg voelde om in de individuele wegrit I AnU vandaag te starten. De hele nacht had er van wakker gelegen, de man uit endijke. Na een zwak voorseizoen was de B:e in de Olympische ploeg als-een ver ing gekomen en hij had zich in deze drie en dat de wielrenners zich in Montreal rinden als nooit tevoren op een koers Was,->rbereid. ■anja, m. 9 begon bang te worden dat het verkeerd riarx,i gaan .toen ik vorige week maandag op training last van mijn knie begon te krijgen. JJjVhad gedacht dat ik van mijn oude blessure anje* het voorjaar liep Van de Bunder een ana-edstollmg in zijn knie op) af zou zijn. Dat ek dus niet het geval te zijn. Ik ben I* -niddellijk naar de fysiotherapeut gegaan me voortdurend heeft behandeld. Het werd sdersiter steeds erger. Tot ik zaterdag voelde het niet zou gaan. Ik had ongeveer veertig imeter van de dagelijkse trainingsrit afge- minojd toen ik tot mijn besluit kwam. Ik heb meneer Middelink meteen verteld. Hij vond het wel erg maar hij kon van de andere kant ook waarderen dat ik de moed had om zelf te zeggen dat ik me niet bekwaam voelde om te rijden". „Jazeker", vult Middelink aan, „en ik had ook graag dat je dat in je verhaal zou zetten. Er zijn er niet veel die dat zo durven doen. Ik kan me indenken dat zijn verlangen om aan een Olympische wegwedstrijd mee te doen, moet je daar wel tegen kunnen maar nu blijkt toch dat mijn blessure niet helemaal in orde is. Thuis train ik altijd ongeveer drie uur per dag. Hier waren het er tenminste zes. Dat heef) me uiteindelijk opgebroken. Toen ook de fysiotherapeut wist dat ik definitief niet zou meedoen, vertelde hij me dat hij altijd pessi mistisch over mijn knie was geweest. Mijn ene been, zo vertelde hij me, weegt veel lichter dan het andere. Hij had er steeds over gezwe gen om me niet bij voorbaat te ontmoedigen". Verrassing Door Harry Vermeulen zo groot is dat hij verzwijgt hoe erg het met hem is. En daar kan niemand anders over oordelen. Hij voelt de pijn, niet wij". Het vele trappen klimmen, de grote afstanden in het Olympisch dorp en de ongewoon grote trai- ningsritten zijn volgens Toine van de Bunder de oorzaken van het opnieuw de kop opsteken van zijn oude blessure. „Normaal gesproken Frits Schür, de routinier uit de ploeg van Joop Middelink, heeft de moeilijke en onver wachte taak om vandaag Toine van de Bun der te vervangen in de individuele wegrit, waarin de kansen van de Nederlanders hoog worden geschat Het alsnog meedoen van Schür is in feite een logische voortzetting van dit voor hem zo merkwaardige seizoen, waarin hij ondanks alle tegenslag, die een coureur zich maar kan indenken, er toch in is geslaagd om zich bij de top van de Nederlandse amateurs te handhaven. „Na Olympia's toer is er bij mij thuis een dochtertje geboren. Daarna zakte mijn schoonvader bij mij in huis met een hersen bloeding in elkaar. Die heeft lang erg slecht gelegen. Gelukkig gaat het nu weer iets beter met hem. Door al deze ellende heb ik niet slecht. Ik werd er twintigste en ik denk dat ik daar mijn plaats in de selectieploeg aan te danken heb". Frits Schür was dan wel de reserve van de ploeg maar de 26-jarige top-coureur was hier mee al zo verguld dat hij nooit heeft geklaagd. „Uiteraard fiets je liever als je voor een Olympische ploeg wordt gekozen. Maar ik was er voor mezelf van overtuigd dat meneer Middelink de zes besten had gekozen. Daar had ik me bij neer te leggen. Overigens is de keuze voor mij als een complete verrassing gekomen. Ik had er echt niet meer op gere kend. Die trainingsrit van woensdag was ik nog volledig gemotiveerd. Ik wilde toen laten zien dat ook reserve Schür in Olympische vorm verkeerde. Toen we daar niet mochten starten, had ik iedere Olympische gedachte laten varen. Ik heb nog wel hard meegetraind maar dat was meer met het oog op de criteriums, die ik straks in Nederland moet gaan rijden, dan met de gedachte dat ik eventueel nog zou moeten invallen". Frits Schür, die zich mateloos amuseert In het Olympisch dorp („ik heb een dagboek aangelegd, waarin ik alles noteer wat ik hier meemaak; dat doe ik overal waar ik kom"), zat bepaald niet om woorden verlegen toen Middelink hem vertelde dat hij de vierde man van de wegploeg was. Frits Schür mag alsnog aantreden in de wegploeg die vanmiddag om de Olympische titel strijdt. „Ik zal werkelijk voor honderd procent mijn best doen", waren de woorden van de ambi tieuze Schür, iets waar Middelink gegaran deerd van op aan kan. MONTREAL - Een dag voor zijn 32ste verjaar dag is Daniel Moreion verslagen. Net als twee jaar geleden bij In on2e speciale verslde wereld- impioenschappen in Montreal was iton Tkac uit Tsjecho-Slowakije de ielste sprinter. Een nieuwe heer- „„„ir. Sterk en vooral eenvoudig. j"-iac, vijfentwintig jaar, heeft de «iirjrint teruggebracht tot zijn oer- °°*irm, simpelweg hard fietsen. Zon- Ir listen en lagen, zonder trucs en "T'limidatie. tf6n>n keer probeerde de nieuwe Olympische 8. 2.mpioen. in zijn tweede rit tegen Morelon. n zijn favoriete rechtlijnigheid af te stappen. l0ppï zevenvoudige wereldkampioen, de bezitter rfaru-n de gouden medailles van Mexico en 2i aVnchen, zette hem onmiddellijk de pin op topp. neus. De wielerwedstrijden op de baan rden zaterdag afgesloten met weer een r«na,0mf voor de achtervolgingsploeg van West- itsland. Het viertal van baancoach Gustav '°Ppian: Gregor Braun (twee keer goud in i Montreal), Hans Luz, Günther Schumacher en 22-9- ter Vonhof - ondervond in de halve eind- i3,80 'jd van Groot-Brittannië meer tegenstand in de slotrit van de Sovjet-Unie. prestatie van de Britse achtervolgings- wii-Pe9. overwinningen tegen Polen en Oost- 4,2-jitsland was het bewijs dat er uit een ploeg *,#rtpners van gemiddelde kwaliteit (de 27-jarige opp.P Hallam kwam niet eens bij de laatste fitien van de persoonlijke achtervolging) met ^•er. mentaliteit en inzet een goed achtervol- hgsviertal te maken is. Zelfs binnen een J >rte periode, want de Britten trainden nauwe- ks twee maanden samen. Wielerkwaliteiten Dat zou ook in Nederland mogelijk moeten zijn wanneer er een selectie op wielerkwalitei ten zou worden toegepast en niet op de bereidheid van een aantal renners om zich te storten op een vrijwel uitsluitend op de baan gericht trainingsprogramma. Nederland be hoorde tot de negen landen die de twaalf medailles uit het „Velodrome" weghaalden, maar dat was uitsluitend te danken aan de persoonlijke kwaliteiten van'Herman Ponsteen. De man die zelfs als hij geen prof zou worden, vermoedelijk niét nog eens de ambitie zal kunnen opbrengen om als trekpaard te funge ren voor een wagen die niet wordt gédragen door de wielen die daarvoor het meest ge schikt zijn. Het zevental dat de Nederlandse baanploeg vormde, heeft mèt uitzondering van Ponsteen nauwelijks kunnen presteren op Olympisch niveau. Terwijl de Britten in de ploegachtervol ging, het nummer waarvoor mentaliteit en voorbereiding zwaarder tellen dan het toeval lig meegekregen talent, op het beslissende moment iets meer presteerden, bleef Neder land juist onder zijn gewone niveau. Misschien een gevolg van onzekerheid, mogelijk ook een uitvloeisel van de spanning dat er prestaties moesten wordden geleverd. Concurreren met zijn WeStduitse collega Gus tav Kilian kan baancoach Frans Mahn niet. Vonhof rijdt al sinds 1970 in de achtervol gingsploeg. Schumacher kwam twee jaar later en Lutz is er van 1973 niet meer uit weg geweest. De vierde plaats in het vrijwel onver slaanbare viertal werd in 1973 bezet door Haritz, in 1974 door Thurau en de laatste twee seizoenen door Braun. Een dergelijke honk vastheid is een utopie in Nederland. Maar de achtervolgingsploeg had wel op hetzelfde ni veau kunnen en moeten staan als die van Groot Brittannië. De Britten hadden ook niet de mogelijkheden van West-Duitsland. Integendeel. Duitsland pompte de banden van de achtervolgings ploeg met helium-gas en won negen gram per wiel. De Engelse konden alleen psychologisch oorlog voeren. Zij kalkten op een van hun normale fietspompen duidelijk leesbaar; „He lium". Het enige dat er uit kwam was gewone lucht, maar het was tekenend voor de sfeer van ontspanning waarin Britse sportprestaties gedijen. Die ontspanning ontbrak bij de Nederlanders even zeer als bij Daniel Morelon, die in Tokio al Olympisch brons won en zaterdag zijn tijdperk afsloot met een zilveren medaille. Tkac was in het sprinttoernooi net zo veel sterker als de Westduitsers het bij de beide achtervolgingen waren. Krachtsprinter De Tsjechische krachtsprinter die zo'n zeven |aar ervaring meedraagt, stelde dat zijn strijdwijze geheel was afgestemd op More lon. „Ik heb vaak tegen Morelon gesprint en waarschijnlijk slaat de balans naar zijn kant door. Ik wist dat hij snel is op het laatste stukje, daarom heb ik er zo veel als mogeli|k was lange sprints van gemaakt. Ik dacht dat ik daardoor de meeste kans zou maken tegen Morelon, die toch niet meer de klasse heeft van een paar jaar geleden". Een waarheid als een koe. maar de mannen van een paar jaar geleden zijn er nog altijd; Morelon, Tkac en Gerschke, Huschke en Pon steen, Lutz, Vonhof en Schumacher, Osokin en Fredborg. Slechts twee nieuwe gezichten zijn erbij gekomen, Michel Vaarten en Gregor Braun, mannen uit Nederlands buurlanden. In België echter telt het baanrennen niet mee en in Duitsland moet uit een klein groepje licentiehouders worden geselecteerd. Niette min behaalde de ploeg van Gustav Kilian op alle vier de Olympische onderdelen een plaats bij de eerste zes en dat zou toch ook in het wielerland Nederland mogelijk moeten zijn. Anton Tkac wordt gelukgewenst. Hij heeft Daniel Morelon (links) op sensationele wijze verslagen. MONTREAL In Montreal gonst het van de geruchten over deelnemers, die betrapt zijn op het gebruik van stimulerende middelen. Een van hen is een zeiler, de naam werd nog niet bekendgemaakt. Bij andere evenementen zijn nog twee Olympiade-gangers betrapt. „Omdat officiële mededelingen over dopingge- bruikers de Olympische spelen schade berok kenen, wachten we nog een poosje met het bekend maken van de namen", aldus een woordvoerder van het Olympisch medisch team. De twee-voudige sprintkampioen van ~Mun- chen. Valeri Borzov uit Rusland, die op de 100 meter in Montreal op het nippertje het brons kon bemachtigen, is niet gestart in de series van de 200 meter. Als reden gaf hij een blessure op. Borzov voelde zich in elk geval niet fit genoeg om zijn titel te verdedi gen. Voor het eerst sinds 1936 hebben Amerikaan se kogelstoters geen medaille veroverd. Zij waren daar zeer verbolgen over en gaven de begeleidende artsen van het Amerikaanse team de schuld. Zij zeiden: „Onze artsen hebben zich niet voldoende geïnformeerd over de verboden en toegestane anabolica. Daar door wisten wij niet welke middelen we kon den gebruiken. We hebben onze wedstrijden dan ook zonder middelen moeten afwerken, met het bekende slechte resultaat". Meer dan 2.000 toeschouwers bij de handbal wedstrijd Joegoslavië Japan moesten vlak voor het einde pijlsnel worden geëvacueerd, nadat er bij de politie een bommelding was gedaan. De „bom" werd even later inderdaad op een van de toiletten gevonden. Het was een doos met een uurwerk en wat draden, maar zonder explosieven. Na het loos alarm kon de wedstrijd worden uitgespeeld. Joego slavië won met 26—22. De Israëlische voetballer Abrahamle is do or de tuchtcommissie van de internationale voet balbond voor de rest van het Olympisch voetbaltoernooi geschorst wegens een vecht partij tijdens de wedstrijd tegen Mexico. Een tweede Israëlische voetballer Yaron Oz werd voor een wedstrijd geschorst. De Olympische spelen kennen ook het eerste omkopingsschandaal. Een speciale commissie van de internationale volleybalbond onder zoekt op het ogenblik de zaak van de Brazi liaanse scheidsrechter die door een Zuidko- reaan zou zijn gevraagd om Tosta in het voordeel van de Zuidkoreaanse dames te flui ten. Costa leidde na zijn klacht bij de bond de wedstrijd tussen de Koreaanse dames en Oost-Duitsland niet. Ondanks alles won Zuid- Korea met 3—2. In navolging van de waterpoloploeg hebben de roeiers van Rusland overwogen om direct naar huis te gaan nadat zij zich niet voor de finales van de „acht" wisten te plaatsen. Tom Keiler, de voorzitter van de internationale roeifederatie heeft de Russen ervan weten te overtuigen dat zij toch in de kleine finale moesten starten. De organisatoren van de Gemenebest-spelen over twee jaar in Edmonton, Canada, hebben verklaard geen enkele reden te zien om Nieuw-Zeeland niet te laten deelnemen. Zij verklaarden: „Wij nodigen alle Gemenebest- landen uit en zullen voor Nieuw-Zeeland be slist geen uitzondering maken". Kornelia Ender. de beste zwemster van de Spelen, heeft in het weekeinde voor het eerst haar grootmoeder ontmoet. De 66-jarige me vrouw Rodalie Lehmann woont al sinds 1959, toen zij uit Oost-Duitsland vluchtte, in Califor- nië. De reis van Kornelia's grootmoeder naar Montreal wordt betaald door de plaatselijke krant uit de woonplaats van Oma. V

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13