GEERT VAM EYK TOCH MOG MIET TEVREDEN OVER EIGEN SPEL Schema van rust en tv-kijken LEEGWATER NAAR HUIS MONTREAL'! WEER VALS| BOMMELDING Schwarzenberger beste op floret Oostduitse dames aan de leiding Dramatische nederlaag Karl Schultz Sublieme sprongen TEGENSTANDER SPANJE OF NIEUW-ZEELAND BULGARIJE ZEKER VAN EREMETAAL Australië liet zich verrassen Russen heersten bij het worstelen Valeri Sjari verrassend gouden plak W -■ ttff*•-.-4 1 - Rusland moeizaam naar halve finale jLhiDt,*; COURANT PAGli (Van een speciale verslaggever) MONTREAL Scheidsrechter Piet Leegwater, in Montreal onmiskenbaar een van de beste arbiters m het basketbaltoernooi. zal de laatste dagen van de spelen en dus de halve finales en de eindstrijd niet meemaken Weonsdag keert hij terug. Leegwater, die tijdens het voor-olympische toernooi een tele gram kreeg met de mededeling dat zijn moe der was overleden, ontving gistermorgen een telegram met de noodlotstijding dat ook zijn vader was gestorven. MONTREAL De Hongaar se lldiko Schwarzenberger heeft zaterdag de Olympi sche schermtitel op floret behaald. Zij won de gouden medaille na een barrage met de Italiaanse Consolata Ma ria Collino. Elena Belova (Rus) werd derde lldiko Schwarzenberger is de opvolgster van de Italiaanse Ragno Lonzi, die de gouden medaille veroverde op dit wapen tijdens de Olympische spelen van München lldiko Bobis (Hon), in 1972 nog tweede, eindigde nu als zesde. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Olympische Spelen is de Westduitse heren- ploeg er in geslaagd de schermtitel te verove ren op floret. In een spannende finale versloe gen Matthias Behr. Thomas Bach. Harald Hein en Klaus Reichert Italië met 9—6. In de halve finales had West-Duitsland het team van Rus- cano al uitgeschakeld met 97 MONTREAL De gouden medaille bij het dameshand bal gaat naar wereldkam pioen Oost-Duitsland of Rus land dat bij de laatste we- reldkammpioenschappen als tweede eindigde Oostduitse wereldkampioenen namen door een record triomf met 29—4 op Canada de leiding in het algemeen klassement door een beter doel saldo dan de Russische dames. Rusland bleef overeind tegen Hongarije (12—9), waardoor de Hongaarse dames die zo trots op kop stonden terugvielen naar de derde plaats. Roemenie behaalde na de neder lagen tegen de favorieten voor het goud. Oost-Duitsland en Rusland, de eerste overwin ning ten koste van Japan (13—11). MONTREAL Twee fout- sprongen in het laatste on derdeel van de military heb ben de Westduitser Karl Schultz beroofd van het goud. De Duitser die steeds de leiding had gehad in deze wedstrijd had enkele punten voorsprong op de Amerikaan Ed Coffin en diens landgenoot John Plumb voordat hij begon aan zijn laat ste wedstrijd. Maar met twee springfouten van zijn paard Madrigal miste hij niet alleen het goud maar ook nog het zilver. Een zilveren plak die hij verspeelde in de voorlaatste hindernis die Madrigal niet helemaal kon halen. De Amerika nen grepen tevens de gouden medaille in het landenkiassement. Twee jaar geleden kwamen deze twee Amerikanen reeds tot de wereldtitel, een kroon die zij nu nog eens extra verguld den met een Olympische lauwertak. Op de tweede plaats eindigde de Duitse formatie en Australië viel het brons ten deel. Geert van Eyk nog niet tevreden MONTREAL - De hockey- carrière van Geert van Eyk uit Venlo, de man die mo- menteel als solistisch sterke rechterspits niet meer uit het Nederlandse hockeyteam valt weg te denken, is maar merkwaardig verlopen. Van Eyk. eerst spe lend voor hockeyclub Tegelen, was al jaren lang een verdienstelijk speler van het eerste van Venlo. Een ook die het met zijn favoriete sport niet al te nauw nam. Hij trainde wel drie maal in de week, hij wilde ook op zaterdagavond voor de competitiewedstrijden een pilsje minder pakken en het sigaretje laten voor wat het was, maar om te zeggen dat Van Eyk zich fanatiek op hogere hockey- doeleinden voorbereidde, zou overdreven zijn. Daarvoor koesterde de 27-jarige leraar lichamelijke opvoeding geen enkele ambitie. Tot het zaalhockey furore begon te maken in Nederland. Van Eyk ging eerst als gast- speler bij Tilburg spelen en maakte zich daarna waar bij het zaalhockeyteam van Venlo. Een plaats in het nationale zaalhoc keyteam was zijn deel. Omdat juist toen het verband tussen het spelen van zaalhockey en het spelen op kunst gras steeds meer werd gelegd, viel de aan dacht ook automatisch op de technisch goed onderlegde en beweeglijke Van Eyk. De „Cruijff" van Venlo werd uitgenodigd om voor het nationale team selectiewedstrijden te ko men spelen in Den Haag. „Daar is het gek gegaan", zegt een nu nog nagenietende Van Eyk wanneer hij aan deze dagen denkt. Het was een toernooi van drie dagen, tijdens Pasen. Ik dacht bij mezelf, van Heumen heeft natuurlijk veel spelers nodig en dat is de enige rede dat ik er bij ben. Ik gaf mezelf geen schijn van kans. Omdat ik van die gedachte uitging had ik van tevoren al gezegd dat ik maar twee dagen zou spelen Na de tweede dag kwam teammanager Ancion naar me toe en hij vroeg of ik ook de derde dag wilde blijven. Ik had het blijkbaar niet slecht gedaan. Dat vond ik eigenlijk zelf ook wel, want ik had zonder zenuwen gespeeld Het kon me nog niet zoveel schelen. Ik zei tegen Ancion dat ik dat niet zou doen. de afspraak was twee dagen. Enfin, Ancion ver trok weer en kwam even later terug met de mededeling dat hij me wat te vertellen had maar dat ik wel zou moeten zwijgen tot vijf uur de andere dag omdat dan pas de overige spelers op de hoogte gesteld zouden worden. Enfin, om een lang verhaal kort te maken, het kwam er op neer dat ik in de selectie voor Montreal zat Na die onverwachte keuze is Geert van Eyk pas echt serieus gaan leven voor zijn hockey. Hij voelde dat er kansen voor hem lagen en hij wilde die ook benutten Toch is Geert van Eyk niet helemaal tevreden over zijn eigen spel. Hij vindt dat er met wat meer zelfvertrou wen veel meer uit zijn acties moet kunnen voortkomen. „Ik voel aan mezelf dat ik meer kan. Ik heb niet slecht gespeeld, maar om nu te zeggen dat het briljant was. vind ik overdreven. Maar tussen dat redelijk goed en briljant spelen ligt dikwijls maar één kleine scheidslijn. Het is een kwestie van de ballen goed aanpakken, de juiste passes krijgen en het zelfvertrouwen hebben om tegenstanders uit te spelen, dat ontbreekt me tot nu toe". MONTREAL - Rust is het parool voor de hockeyers die woensdag in de strijd om de halve finale moeten uitko- men tegen een tegenstander IBBl die pas vandaag bekend zal worden. In de poule waaruit de opponent van Nederland te voorschijn zal komen, strijden namelijk Spanje en Nieuw- Zeeland om een plaats bij de laatste vier, terwijl Argentinië zijn reputatie van favorie- tendoder alle eer aandeed door Australië in de poule van Nederland te verslaan. India en Argentinië moeten nu in een beslissend duel uitmaken wie in de halve finale verte genwoordigd zal zijn. Wim van Heumen wil niet dat zijn spelers deze duels gaan bekijken. Zijn spelers hebben een schema van rust (verplicht slapen) en tv-kijken Door Harry Vermeulen opgelegd gekregen. Tussen dit programma door mogen zij naar de finale van de tien kilometer gaan kijken, waarin Jos Hermens de Nederlandse kleuren verdedigt. Morgen speelt Nederland een oefenpartijtje, waarbij vooral het accent op het nemen van strafballen zal worden gelegd. „We hebben er al veel op getraind maar voor zulke wedstrij den kun je het nooit goed genoeg beheersen. We zouden het best wel eens nodig kunnen hebben. We zijn er tenslotte ook een keer wereldkampioen door geworden", aldus Van Heumen Logisch dat de gedachten na afloop van het met 3-1 gewonnen duel tegen Canada meer uitgingen naar de komende belangrijke wedstrijden dan naar een partij welke geen enkele waarde meer had. Hoewel Van Heumen niet graag zou hebben gehad, dat Nederland had verloren. In de opstelling van het elftal tegen Canada was ook al rekening gehouden met de halve finalewedstrijd. De licht gebles seerde spelers Maarten Sikking, Andrè Bol huis. Coen Kranenberg, Wouter Leefers en Hans Kruize waren vervangen door respectie velijk Theodoor Doyer, Rob Toft, Jan Albers, Wouter Kan en Tim Steens. MONTREAL Niet de ge doodverfde winnares Ulrike Knape uit Zweden, maar de Russische schoonspringster Elena Vaitsjekovskaja heeft vannacht het torenspringen op haar naam gebracht. Knape. die Olympische kampioene in" Mün chen was. sloot de eerste dag af met een kleine puntenvoorsprong op de eerste Russi sche springster Irina Kalinina. Maar Kalinina bleek gisteren niet de grootste rivale van de Zweedse te zijn. Op de tweede dag schitterde Elena Vaitsje kovskaja. De dochter van de Russische zwem- trainer maakte haar puntenachterstand van de eerste dag (meer dan veertig) met een serie sublieme sprongen geheel goed en schoof in het klassement op van de zesde naar de eerste plaats. Knape greep zilver. Rigoureus Het mes sneed voor Van Heumen door deze rigoureuze wijziging in zijn opstelling aan twee kanten. Allereerst kon hij zijn gebles seerde spelers sparen en bovendien kwamen de „vaste" reserves die nog niet van de bank waren geweest, ook eens een keer in actie. „Het kan best zijn dat ik ze nog hard genoeg nodig heb. Ik wilde die jongens, waarvan er bij zijn die toernooien hebben meegemaakt dat ze totaal niet aan bod kwamen, stimuleren door ze in het Olympisch toernooi te laten uitkomen. Dat kon omdat we er zo uniek voorstonden". Van Heumen was dus toch voorbij gegaan aan zijn eerste gedachte dat ook het handhaven van de records (minst gepasseerde doelman), ook eigenlijk wel aardig zou zijn. „Ik heb er met Maarten Sikking niet over gesproken of hij het fijn vond of niet dat hij niet hoefde te spelen. Ik vond het op deze manier het beste". Van Heumen had wel topscorer Paul Litjens gehandhaafd en daar van zal hij geen spijt hebben gehad. Litjens scoorde drie keer en bracht zijn totaal aantal doelpunten op negen, waardoor hij met voor sprong de topscorerslijst aanvoert. Weinig Overigens viel er weinig te genieten in dit voor Nederland verplichte nummer waarin ook de reserves duidelijk niet opvielen. Met uitzondering dan van Theodoor Doyer, die zich met zijn twintig |aar een opvallend bijtertje toonde, waaraan het Nederlandse team nog veel plezier kan beleven. Toft was een onzekere doelman. Jan Albers viel niet op en Tjm Steens en Wouter Kan werden terecht door Van Heumen uit het veld gehaald toen bleek dat Nederland niet bij machte was een door Canada in de derde MOf^REAL Bij het bas ketbal dames werd gisteren slechts de wedstrijd tussen Bulgarije en Canada ge speeld. De Bulgaarse dames wonnen gemakkelijk met 85- 62 en zijn daardoor verze kerd van de zilveren of de bronzen medaille. Het goud is al eerder door de Rusland ver diend. Welke kleur eremetaal de Bulgaarsen naar huis meenemen, hangt af van het resul taat dat de Verenigde Staten vandaag tegen Tsjecholowakije bereikt. Wanneer de ameri- kaanse dames winnen, krijgen zij zilver en Bulgarije brons. (Van onze speciale verslag gever) MONTREAL De sensatio nele triomf van de tot dan toe zonder overwinning zijn de ploeg van Argentinië op Australië (3—2) heeft de si tuatie in groep a plotseling volkomen gewij zigd. Australië dat enkele dagen geleden door een magistrale overwinning van 61 op India zich al zeker waande van een plaats bij de laatste vier, ziet zich nu na de eerste nederlaag tegen Nederland geplaatst voor het feit dat er opnieuw aangetreden moet worden tegen India, de recordhouder onder de Olympische hockeykampioenen, dat na de 6—1 en 3—1-nederlaag tegen resp. Australië en Nederland totaal ontredderd was achtergebleven. De Argentijnen werden na afloop van de onverwachte zege door de Indiares gehuldigd alsof zij de Olympische titel hadden gewon nen. Australië dat volgens het boekje door Ron Riley in de 22e minuut de leiding had genomen werd daarna door treffers van Disera (29). Garaffo (42) en Paulucci (48) op een achterstand van 3—1 gezet. Ian Cooke kon de marge verkleinen door via een strafslag de fa* PROGRAMMA MONTREAL Het Olympisch program voor morgen waarbij Nederlanders betrokj zijn is als volgt. Paardensport 1300 (0800; Waterpolo 1430 (0930) Rusland-lran, 1530 (1030) Aui lië-Cuba. 1630 (1130) Joegoslavië-Hong; (finale groep). 2000 (15001 Canada-Me: 2100 (1600) West-Duitsland-Roemenië (fii groep). 2200 (1700) Nederland-ltalië (fii groep). Zeilen 1800 (1300) zevende wedstrijd Rustdag hockey en atletiek. ipot iatste Hang MONTREAL Zeven vant tien gouden medailles, )poel<: inel o* De mc ^aber. met e tan 3. !>og in 3ame; umpr ilm verdienen waren met Grief Romeins worstelen, zijn overd door Rusland, daarmee een flinke stap d hoog maakte op de algef ne medailleranglijst. Slechts de Fin Llkk^ in het bantamgewicht, de Pool Lipien In r~ vedergewicht en de Joegoslaaf PetrovkPwem het middengewicht ontnamen de Russen Pere' uniek record, alle titels naar één land. R Voor Bulgarije is het Grieks-Romeins wort® len op een grote teleurstelling uitgelopen^'®® dat land is worstelen de nationale sport. rrrus de Bulgaren slaagden er niet in goudr?na< veroveren. Zij moesten duidelijk hun meercTes erkennen in de concurrenten uit Rusland. ros niet alleen door hun techniek, maar ook d£us n hun grotere moed imponeerden. Het pubj™"|® was het meest onder de indruk van de su(ros ieuze wijze, waarop vlieggewicht Konstantiter®n en Balbosjin in het zwaargewicht Olympic a kampioen werden. Wie anders dan Paul Litjens haalt uit voor een treffer. De speler van Kampong is topscorer met negen treffers is. waarvan hij er gisteren drie scoorde. minuut uit een doelpunt van Motzek genomen voorsprong (1-0), ongedaan te maken. Kranen- berg en Leefers waren hun vervangers en dat bleek ook meteen de doodsteek voor de wel hardwerkende maar bijzonder pover spelende Canadezen. „Ik hechtte wel niet veel waarde aan de wedstrijd, maar ik wilde ook niet graag verlie zen", aldus Van Heumen. „Daarom zette ik Koen en Wouter erin. Daardoor kon Ron Steens terug naar het middenveld en dat hielp toch wel". Het hielp zodanig dat de Nederlandse druk steeds groter werd. waartegen de gebrekkig georganiseerde Canadese verdediging niet veel kon uitrichten. Twee lange corners en een strafcorner brachten het Nederlands elftal zijn vijfde zege in dit Olympisch toernooi en in zijn vierhonderste interlandduel. 55.6, 200 MONTREAL-De Rus Va 1 59 Sjari is zaterdag Olympli400 kampioen gewichtsheffen4.09 het zwaarmiddengewicht i800 82,5 kilogram) geworden. 8.37 bracht in totaal 365 kilo (100 hoog, 2 1/2 kilo meer dan1.11 Bulgaar Blagoj Blago|ev. De derde pla2oo was ook voor een Bulgaarse gewichtsheft2.33 Trendafil Stoitsjev met 360 kilo. De Oljioo pisch kampioen van München, de Noor l-j .00 Jensen, werd in het trekken al uitgeschah4oo door prolongatie van zijn titel door <442 ongeldige pogingen. 400 De viervoudige wereldkampioen David Rilland (Roe) heeft gemakkelijk de Olympische tp0ll; gewichtheffen in het zwaarmiddengewicht I400 wonnen. Het was de vierde gouden med^ton, voor de Russen bij het gewichtheffen. HER 29-jarige student bracht een totaal van 3fioo kilo omhoog, twintig meer dan de Amerik^g 9 Lee James, die het zilver voor zich opeii200 Atanas Schopow (Bul) werd derde. 1.50 The door Doyer in duel met enige Canadese verdedigers. stand op 3—2 te brengen, maar verder kwam extra duel moeten uitvechten wie in de halve Australië niet. Ook in groep B is een beslissingswedstrijd nodig om de tweede ploeg, achter Pakistan aan te wijzen die naar de eindronden over gaat. Pakistan versloeg vrij gemakkelijk Nieuw- Zeeland Shanaz (2), Munnawar (2) en Khan schoten raak en daar Spanje reeds had verloren en België met 6—1 won, zullen de Spanjaarden en Nieuwzeelanders het in een iindstrijd tegen Nederland, dat reeds zeker is van de eindzege" in groep a, mag uitkomen. Beide beslissingswedstrijden worden vandaag afgewerkt. MONTREAL Oost-Duits land, Rusland Brazilië en olympisch kampioen Polen hebben zich gekwalificeerd voor de halve finales van het Olympische voetbaltoernooi. De Oostduitsers bleven vrij gemakkelijk de baas over Frankrijk (4-0), Polen had niet de minste moeite met Noord- Korea (5-0), Brazilië behoefde tegen Israel ook niet alle registers open te trekken (4-1), maar Rusland ontsnapte ternauwernood aan .moeilijkheden' in het duel tegen Iran: 2-1. Israel hield tot de rust stand tegen Brazilië. Rui m 18.000 man zagen hoe de Israëliërs de Braziliaanse goochelaars in bedwang hielden, maar in de tweede helft toch snel moesten capituleren. De Brazilianen begonnen toen wat geconcentreerder te spelen. Weinig overtuigend was de overwinning die Rusland behaalde. De slechts 5800 toeschou wers die in het stadion te Sherbrooke aanwe zig waren zagen Minajev en Zwlagstin de Russen weliswaar naar een voorsprong van 2-0 schieten, maar toen in de 82e minuut Iran door een strafschop (quelichkani) de achter stand verkleinde, kwamen de Russen nog even in gevaar. De duels voor de halve finale Oost-Duitsland, Rusland. Polen - Brazilië. Btoi MONTREAL Een team van de mijnopijil mingsdienst heeft zaterdagavond een in ei M( schoenendoos verpakte wekker ontdekt in !ya| toiletten onder het Olympisch spor1paléNe kort nadat de politie de telefonische meldt Qa had gekregen dat in het gebouw een was verstopt. Een woordvoerder van de pt^ tie verklaarde dat de doos geen explosieVg^ bevatte. „.,101 De geruchten in het tot nu vlekkeloos rustig Montreal steken de kop weer op. Er zou e Argentijnse terrorist op de wegen rond JFa hoofdstad van Quebec zijn gesignaleerd. 04 combineerd met het gegeven dat allerlei grfM. penmakers trachten de bewakers van het dd41 te verschalken om daarna de andere dag tr<He te verkondigen, dat ze zonder gecontroleljp te zijn in het dorp zijn gekomen, is dit v«Ab Guy ToupTn. hoofd van de bewakingsdien 8Q voldoende reden geweest om extra scheL,. controles in te stellen. Het gevolg: rijen waLQ tende mensen voor de poorten van het dOjg want juist dit weekend wilden veel menSgj van de gelegenheid gebruik maken om l4; vriende atleten in het dorp op te zoeken. va

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10