Twee procent werklozen verricht zwart werk WERKSTUDENTEN HEBBEN HET MOEILIJK Watergate terug in presidentsverkiezingen Arbeidsbureau bevordert steunfraude" elgisch Lsconto ïrhoogd Verhoging inkomensklasse be j aardenverzekering rij kamperen oms boerenbedrog JLI.TERDAG 24 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 n verblijf van twee weken in het ziekenhuis waar zij werd ^^behandeld wegens een attack mocht Pat Nixon gisteren weer naar ^^nuis. Hier duwt oud-president Richard Nixon haar het hospitaal ten v|n Long Beach uit. Mevrouw Nixon is voor een deel verlamd aan haar linkerzijde. (Van een onzer verslaggevers TILBURG Twee procent van de meer dan 200.000 werklozen die Nederland telt, ontvangt ten onrechte een werkloos heidsuitkering. Die twee procent werkt zwart. Steunfraudeurs worden ze ge noemd en zo nu en dan worden er een I paar gegrepen en krijgen een min of meer passende straf voor hun euvelda- I den. Zoals onlangs in Tilburg, waar 28 mannen voor de rechter verschenen, er- van verdacht opzettelijk te hebben ven- i wegen dat zij naast uitkeringen uit so ciale voorzieningen inkomsten uit arbeid genoten. De beschuldiging luidde: plegen van valsheid in geschrifte. Zwart werken mag niet. Men kan het steunfraude of belastingontduiking noe men, maar ook versluiering van de ar beidsmarkt en zelfs aantasting van een economisch stelsel. Dat is volgens de Algemene reclasserings Vereniging, werkeenheid Tilburg, een eenzijdige conclusie, vastgelegd in een rapport over de achtergronden van het zwart werken, toegespitst op de genoem de .28 die in Tilburg terecht stonden. De 28 nader bekijkend komt de Tilburgse reclassering tot de conclusie dat het hier gaat om een groep die op de vrij krappe arbeidsmarkt een twijfelachtige positie inneemt. Ze zijn of te weinig geschoold, of te oud, of lichamelijk niet krachtig genoeg of alle drie, om erg gewild te zijn als werknemer. Erger is echter dat het arbeidsbureau zich weinig aan deze men sen gelegen liet liggen. De indruk bestaat dat het arbeidsbureau in de praktijk niet zoekt naar arbeidsmogelijkheden, maar slechts bemiddelt voor hen die meteen te plaatsen zijn, zegt het rapport. Dit werd de 28 soms keihard gezegd: we zoeken eerst werk voor anderen. Is er officieel niet aan werk te komen, officieus, zwart dus, lukt het beter. De rol van de werkgevers moet hier niet worden onderschat Voor hen zitten aan zwart werk diverse aantrekkelijke kan ten, vooral wanneer ze het uitbesteden. Niet alleen kan men dan beschikken over werkkrachten, uitsluitend wanneer men ze nodig heeft maar er zit ook geen risico aan voor wat betreft bijvoorbeeld perso neelszaken of loonadministratie. De wis selende behoefte aan mankracht van di verse bedrijven heeft duidelijk waar neembaar het verschijnsel opgeroepen van bonafide en malafide bemiddelaars. Er zijn nog andere factoren die het zwart werken in de hand werken. Slechte finan ciële omstandigheden, zoals schulden en achterstallige betalingen dwingen de werkloos geworden werknemer er iets bij te gaan doen. Want in tegenstelling tot wit-werkers kunnen op uitkeringen aan gewezenen nauwelijks iets extra's bijver dienen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat van de 28 uit Tilburg er verscheidene geprobeerd hebben hun zwart werk om te zetten in wit werk, dat wil zeggen in vaste dienst te treden. Uit het feit dat zij werden afgewezen valt op te maken dat zij als los werkman acceptabel waren zonder diploma maar dat zij hetzelfde werk niet voor vast mochten doen omdat zij geen diploma bezaten. Komt men als zwart-werker dikwijls al aanmerkelijk gemakkelijker aan de slag dan via de officiële weg, zwart-werken is doorgaans toch niet zo'n erg zekere zaak, zegt de reclassering. Hoe lang men aan het werk kan blijven weet men niet Men heeft bij ziekte of ongeval vaak geen verhaal, men kan zelfs nauwelijks open lijk over het werk spreken. De zo ver diende inkomsten - dief door bijna allen als van tijdelijke aard worden beleefd - moet men als uitkering genietende opge ven, maar men is erg bang dat sociale diensten onberekenbaar en traag zullen, reageren als opgegeven bijverdiensten plotseling stoppen of verminderen. j De diverse instanties hebben de Tilburg- se steunfraudeurs hard gestraft. Inhou ding van uitkeringen, kortingen op weer andere. De reclassering: „de rigoureuze maatregelen hebben in een groot aantal gevallen een vergrauwing van het leven speil veroorzaakt, die niet gecompen seerd zal kunnen worden. Die voor som migen tot een werkelijke materiële nood toestand leidt. Wanneer dan geen mini maal inkomen bereikbaar is, zijn alle factoren voor een opnieuw neigen naar zwart werk weer aanwezig". En zo is er dan niets bereikt Fietsvakanties Arnhem (ANP) - De twee jaar geleden gelanceerde fiets/hotclarrangementen, georganiseerd door de sa menwerkende provinciale en streek-VVV's van Gel derland en Overijssel on der de naam "n vakantie op twee wielen", zijn dit zomerseizoen ineens popu lair geworden en een groot succes, aldus meldden de genoemde VVV's gisteren. Was de belangstelling in 1974 nog slechts zeer matig, in 1975 maakten al 1.400 mensen kennis met deze vorm van aktieve vakantie besteding. Dit jaar hebben tot nu toe al meer dan 3.000 personen een fietsvakantie geboekt en verwacht wordt dat het seizoen zal worden afgesloten met een totaal van vier tot vijfduizend mensen. Men kan van hotel tot hotel trekken, maar ook in een bepaald hotel blijven en van daar uit "ommetjes" per fiets maken. In het eer ste geval wordt de bagage van de gast voor hem van hotel tot hotel getranspor teerd. Dertien procent van alle liefhebbers blijkt uit het buitenland afkomstig te zijn. Naast deelnemers uit Europese landen zijn ook enkele gegadigden uit Ame rika en Canada overgeko men. De meeste belangstelling gaat uit naar de watermo lentocht en de boerderijen- tocht. ISSEL (ANP) Het bank- Dnto in België wordt maan- verhoogd van zeven procent ,cht procent. Deze verhoging nt het voornaamste punt een aantal maatregelen ter rijding van de inflatie. Zij "bedoeld om de huidige druk le Belgische frank tegen te L Deze bereikte donderdag /lasv»de Europese „slang" het montsPt toegestane peil. Toch be- naasd er geen overmatige druk Belgische munteenheid. WIJZIGING SOCIALE PREMIES j DEN HAAG (ANP) In het kader van het Voor gehuwde bejaarden in de vrijwillige zieken- arbeidsvoorwaardenbeleid voor het tweede half- fondsverzekering worden de inkomensklassen van jaar 1976 heeft de regering besloten om de premie de premie-reductieregeling als volgt: voor de verplichte ziekenfondsverzekering te ver- inkomensklasse lagen van 9,6 tot 8,2 pet. De premie van de AWBZ wordt verlagd van 3 pet tot 2,7 pet, aldus het ministerie van Volksgezondheid. maandpremie Wegens de verhoging van de AOW per 1 juli wordt 18.441,20.330,- 155,- x) de toelatingsgrens voor de bejaarden ziekenfonds- 20.330,22.218,- 180,- x) verenigingen vastgesteld op 18.441,- (was 16.767,-).De inkomensklassen van de bejaarden- i verzekering zijn gemiddeld 1500,- verhoogd en x) tenzij de premie van het ziekenfonds lager is. I worden nu: 13.844,- 13.844,—14.284,- 14.284,—14.726,- 14.726,—16.584,- 16.584,—18.441,- maandpremie 20,95 41,80 62,60 83,40 126,05 De eigen bijdrageregeling AWBZ wordt als volgt: ongehuwden: minimaal ter vrije besteding over blijvende bedrag 210,50 per maand; eign bijdra ge maximaal 539,70 per maand. Gehuwden: minimaal ter vrije besteding overblij vende bedrag 421,- per maand; eigen bijdrage maximaal 655,40 per maand. ie azersi "1 RijndiUTELANDE (ANP) Het j kamperen bij de boer blijkt IA I9tg niet in alle gevallen zo'n /d Matige aangelegenheid als de arenctapeerder aanvankelijk had 1971»0opt. Zeeland bijvoorbeeld en met me op het eiland Walcheren e-ms'dt de kam peerverordening ÖEjr de mini-campings soms TjTTjstrekt met voeten getreden. vsSV. boerenerven waar hooguit T tot acht tenten of caravans 'gen staan, worden er vaak r en-1 meer aangetroffen. Op één n erf telde de politie er zelfs De sanitaire voorzieningen 0g fen daar totaal niet op bere- .ft ee'd. Enkele honderden men- irproD moesten zich behelpen met i proö wc en één wasbak, terwijl jiijvem kampeerplek tot het absolu- 'i speminimum was teruggebracht. Breelgens de commandant van de 12 Irspolitie van de groep Valke- d vaise, de heer F. Burgier, zijn riden. eigenaars van dertien mini- "Ppennpings geverbaliseerd. De na!|!mming onder de toeristen, 1 Tor)arvan er diverse ruim van te ■eiderren een plaatsje hadden be- roken, was ver beneden peil. 1 Alletel van deze teleurgestelde 20O/ierderijkampeerders hebben k°Pe!h dan ook met klachten tot V®pj politie gewend. bori b°eren nu geverbaliseerd 'ontkc '°Pen kans hun vergunning ltterdpr het volgend jaar kwijt te atis Jten. Volgens de heer Burgier erug n de overtredingen uitsluitend winstbejag gemaakt. Het ïanbjprdeel voor de betreffende kope(er bedraagt soms vele hon- n|i Nfden guldens per dag. En dat e col'wijl de campings aan het n erterse Meer en bijvoorbeeld in edietddelburg nog lang niet vol zijn. De mensen zouden er beter aan doen zo zegt de heer Bur gier om, voordat ze zich op een klein plaatsje op een overvolle camping proberen te installeren, eerst even de provinciale VW in Middelburg te bellen. Dan voorkomt men dit soort narighe den. Op Walcheren worden ook herhaaldelijk vrijkampeerders die in de duinen een slaapplaats hebben gezocht, bekeurd en weggestuurd. Amnestie in Spanje uitgesteld MADRID (DPA) Koning Juan Carlos van Spanje heeft ervan afgezien om aanstaande zondag, de dag van de be schermheilige van de Spanjaar den, te baat te nemen om een amnestie voor politieke gevan genen af te kondigen. Naar minister van voorlichting Andres Reguera Guarjardo gis teren na een buitengewone kabi netsvergadering op een perscon ferentie meedeelde, zal de rege ring de monarch op 30 juli con crete voorstellen doen over vorm en omvang van de voorge nomen begenadiging. Een da tum waarop de amnestie zal worden afgekondigd, noemde de minister nog niet VRIJ DANKZIJ SCHILDERIJEN De schilder-dichter Vic Savelkoul en zijn vrouw die, wegens smokkel van 40 kg hasj in Frankrijk waren veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, 'zijn dezer dagen op grond van de artistieke kwaliteiten van Vic vervroegd in vrijheid gesteld. De gevangenisdi rectie. die aanvankelijk niet geloofde dat Savelkoul kunstenaar was. kwam later zo onder de indruk van zijn werkstukken dat hij zich ging inspannen voor het tweetal en hen na anderhalf jaar detentie vrij kreeg. Hier poseren zij met de schilderijen die aan hun celstraf een eind maakten. Universiteiten geven weinig hulp DEN HAAG ANP De moge lijkheid dat werkstudenten 's avonds en in het weekeinde te recht kunnen op de universiteit, is alles bijeen genomen niet erg groot. Deze mogelijkheden doen zich eigenlijk alleen voor bij de studies rechten, economie, so ciologie en pedagogische en an dragogische wetenschappen. 'Binnen een groot aantal studie richtingen bleken aan werkstu denten marginale faciliteiten te worden verleend, veelal adhoc en invidueel'. Tot deze conclusie is de werk groep Onderwijsfaciliteiten Werkstudenten van de Academi sche Raad gekomen. De werk groep werd in 1974 ingesteld met de taak een inventarisatie te maken van de faciliteiten die thans voor werkstudenten bij het wetenschappelijk onderwijs bereikbaar zijn. Ook moest de werkgroep voorstellen voor ver betering van de situatie beden ken. De belangstelling voor het 'werkstudentschap' is de laatste tien jaren volgens de werkgroep verhevigd. Exacte getallen zijn er niet, maar het aantal werk studenten bij het wetenschappe lijk onderwijs wordt geschat op 10.000. Dat is ongeveer tien pro cent van het totaal aantal inge schreven studenten. Het. zijn veelal oudere studenten, vaak gehuwd, die een studie beginnen om in hun werkkring vooruit te kunnen komen. De werkgroep constateert dat de faculteiten geen beleid heb ben dat rekening houdt met de werkende studenten. 'Een en an der functioneert hoofdzakelijk op verzoek van de werkstudent zelf, dankzij de welwillende be reidheid van individuele univer sitaire medewerkers 'iets' te doen. Ongeveer een kwart van de studierichtingen, met name de landbouw- en medische we tenschappen, verlenen in het ge heel geen faciliteiten aan werk studenten'. De werkgroep signa leerde de meeste geneigdheid, om aan meer faciliteiten te gaan denken. Bij de Erasmusuniver- siteit en de minste bij de Land bouwhogeschool Wageningen, de Vrije Universiteit te Amster dam en de Katholieke Universi teit Nijmegen. Nederlandse omgekomen bij treinramp Zwitserland BRIG (DPA/AP) Het ongeluk met de Rivièra (trein)express, die gisteren ontspoorde bij bet uitrijden van de Sirnplontuiwel in Zwitserland, blijkt in totaal aan zes mensen het leven te hebben gekost, onder wie één Nederlandse vrouw. De overige slachtoffers zijn een Deense vrouw met haar twee kinderen, een Duitser en de Zwitserse wagonvoerder. Een te hoge snelheid in de bocht is de vermoedelijke oorzaak van de ontsporing. Acht wagons vlogen uit de rails en werden ten dele in elkaar gedrukt. De gewonden hebben, op een tiental personen na, het ziekenhuis inmiddels weer verlaten. De materiële schade is aanzienlijk. FROMMER HOTEL VERKOCHT DEN HAAG Het op één na grootste hotel in ons land, Frommerbotel Schiphol met 936 kamers, is gisteren ver kocht aan een Frans-Nederland se groep, die vanaf 1 november het hotel gaat exploiteren on der de naam „Hotel Ibis Am sterdam Airport". Geen verdere nationalisaties in Auto onder W arschau-express UTRECHT - De Warschau (trein)express die op weg was naar Hoek van Holland heeft gisteren ruim twee uur vertra ging opgelopen nadat hij op een niet beveiligd overpad tussen Harmeien en Woerden op een personenauto was gebotst. De bestuurder van de auto, de 28- jarige I. Heykoop uit Ridder kerk kwam om het leven. Rode Kruis vlucht weg uit Palestijns kamp BEIROET (AFP) Een nieue poging van het Rode Kruis een aantal van de meer dan 1800 gewonden uit het kamp Tal el Zaatar in Beiroet te bergen is gisteren mislukt. Een Rode-Kruiswagen was om één uur 's middags het kamp binnengereden, maar even voor tweën vroegen de conservatieve strijdkrachten de drie gedelegeerden het kamp onmiddellijk te verlaten. „De Palestijnen hebben van het bestand gebruik gemaakt om hun stellingen vooruit te schuiven", zo deelden de conservatie ven mee. De auto reed toen weg onder hevig vuur van artillerie en tanks in de hele sector. qe>ostdiiitse koeien luchtten grens ig 6 ver RU|hlzacken RTR Een mojstduitse kudde koeien is olanjteren nabij de grens- npeeMts Hetxacker de Elbe '.rduiifgezwommen en naar lom. ist-Duitslandgevlucht". j Westduitse grenspolitie d ruim achttien uur no- om de vluchtelingen te gen. Oostduitse grens- ictionarissen die de bees- Icwamen terughalen fsten een schadevergoe- van 2.500 mark beta- (Van onze correspondent Peter Jenkins) WASHINGTON Onder enorm applaus lan ceerde de kandidaat voor het vice-president- schap Walter Mondale op de Democratische partijconventie zijn aanval op president Ford vanwege diens gratieverlening aan president Nixon. Vanaf dat moment zijn de commentato ren erop begonnen te wijzen dat de kwestie van de gratieverlening waarschijnlijk een be langrijke rol zal gaan spelen in de presidents verkiezingen deze herfst. Watergate is weer terug in de politiek. Zonder dat het in de gaten liep heeft Jimmy Carter in zijn campagne steeds op Watergate ingespeeld en dat is een van de geheimen van zijn succes geweest. Uit de notulen van de Senaat blijkt dat de toenmalige gouverneur van Georgia Carter een van de eersten was die het aftreden van Nixon eisten. In dat opzicht was hij al zijn latere rivalen in de strijd om de presidentskandida tuur ver vooruit. Toch heeft Carter het woord Watergate nauwelijks gebruikt in zijn campag ne, maar dat was ook niet nodig. Toen hij in de eerste dagen van zijn campagne keer op keer weer benadrukte „ik kom niet uit Was hington, ik vertel geen leugens en ik ben geen advocaat", begreep de bevolking zijn bood- schap-in-code uitstekend. Hij doelde er op dat hij niet tot de wereld van Watergate behoorde en dat hij met schone handen naar Washington zou komen. Carter heeft in zijn campagne ook niet speci fiek een punt gemaakt van de gratieverlening van Nixon. Maar het was toch wel duidelijk wat er in zijn achterhoofd speelde toen hij in zijn aanvaardingsrede op de Democratische Conventie verklaar: „Het wordt tijd dat onze kopstukken in de regering de wet evenzeer gaan respecteren als de eenvoudigste burger dat moet, zodat we voor eens en voor altijd kunnen afrekenen met een dubbele norm in de justitie. Ik zie geen enkele reden waarom mis dadigers op hoog niveau vrijuit zouden moeten gaan en de kleintjes de gevangenis indraaien". In een interview in het begin van dit jaar heeft Carter eens gezegd: „Ik geloof dat het Ameri kaanse volk Watergate begrepen heeft. De ge loof dat de mensen ervan walgen. Ik geloof dat zij er schaamte over voelen". Later voegde hij daaraan toe: „Het zuiden, waarin ook Georgia, is op het nationale toneel naar voren gekomen op de eerste plaats omdat het niet in een positie terecht gekomen is dat het zichzelf moet verloochenen of afstand van zichzelf moet nemen." En dat is volgens mij precies de manier waarop Carter gebruik gemaakt heeft van de stemming in de nadagen van Watergate en de oorlog in Vietnam, en de reden waarom hij met meer succes gebruik heeft kunnen maken van de heersende stemming dan wie van zijn rivalen dan ook. Carter heeft de politiek van Watergate beter begrepen dan wie ook. Copyright the Guardian Portugal LISSABON (AP) Premier Soar es van Portugal heeft giste ren plechtig beloofd geen van de nationalisaties in zijn land ongedaan te zullen maken. Hij beloofde echter tevens dat er geen nieuwe nationalisaties zul len plaats vinden. So are s zei een en ander in een rede die hij hield ter gelegen heid van de presentatie van zijn kabinet De samenstelling daar van komt overeen met de ver wachtingen. Van de in totaal 17 ministers zijn er 11 gerecruteerd uit Soares' socialistische partij. De overige zes zijn zogenaamde „onafhankelijken" en een paar gematigde luitenant-kolonels die nauwe banden onderhouden met president Eanes. Gemeenten krijgen minder geld DEN HAAG De uitkeringen van het rijk aan de gemeenten uit het gemeentefonds zullen volgend jaar niet met 4 procent reëel stijgen, maar met 3,5 pro cent. Oorzaak is de noodzaak de stijging van de overheidsuitga ven te matigen. De gemeenten krijgen wel, net als dit jaar, 50 miljoen ter verlichting van de zeer moeilijke personeelssi- tuatie bij de gemeentelijke so ciale diensten. Dit heeft staatssecretaris Polak (Binnenlandse zaken) de ge meentebesturen per brief mee- De staatssecretaris heeft de ge meenten en provincies er nog een aan herinnerd dat zij even tuele tariefsverhogingen pas per 1 januari 1977 kunnen doen in gaan. In het volgend jaar zullen de tarieven slechts met zeven procent mogen stijgen. Als ten minste werkelijke kostenstijgin gen daartoe aanleiding geven.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7