MOEDER KOOMEN 'ECHT VOOR F AAR BRON rAN ERGERNIS Noordwijkse Herbergh garandeert exquis uitje voor sterk gepeperde prijzen Camping- houdster trotseert boycot van gemeente Noordwijk al dertig jaar I het begin van de Ile, deksels romanti- I kronkelweg, die leidt de boerderij van Jo- Jacoba, Catharina men staat sinds enke- •en een bord met een iddels door weer en 1 geteisterde tekst: RSCHIAVINGH HET ERBODEN OP HET REIN VAN MEVR. bMEN TE KAMPE- 7. GEMEENTEBE- rUR NOORDWIJK". pg meter verder wacht telde dame, bij dauw- :|pers en wetsdienaren r bekend als moeder ven" ons op een lome ipag op bij het tuinhek, Ize onlangs in ludieke kren heeft beschilderd. s de heren in Noord- t denken, dat ze te i hebben met een Jploos ouwetje", roept ipgewekt, „dan hebben is. De heren kun- Ideze AOW-trekster [en, wat ze willen, r uiteindelijk zullen ze ich zelf bij neervallen liet ik. Met Jezus' hulp de gerechtigheid eens ivieren. Daar ben ik overtuigd. Laat ze r borden neerzetten en :essen verbaal uit- ■ijven. Moeder Koomen ich geen millimeter :en. Ik vecht nu al der- jaar tegen de overheid U kunt met eigen ogen ■tateren; ik vraag u op Jnan af, „staat hier een fik?" Nee meneer, hier een strijdlustige r van 67, die het er t bij laat zitten. Jheb vreselijke jaren |ter de rug. Ik ben tot nijn ziel vernederd, r over ophouden, capi- ftren heb ik nog geen seconde gepeinsd. Finan cieel gezien waren het moeilijke jaren, maar voor mijn geloof was het beter zo. Door al dat getreiter heb ik tenminste tijd ge kregen om Hem te dan ken, te loven en te prij zen". Ze prikt een vermanende vinger door het lover van de lindeboom, waaronder ze zojuist haar volle maal tijd heeft genuttigd. Die bestond vandaag uit rauwe andijvie en karnemelk met stroop. „Als ik de andijvie kook", legt ze uit, „blijft ei niks van over. Dat eet ik in één keer op. Maar met die stronken doe ik met gemak een halve week. En dat is gezond. .Rauwkost, meneer de journalist, knoop dat nou eens in je oren en geef het door aan je lezers: rauwkost is voor de mens het allerbeste. Ik eet wat er groeit in de na tuur en ik vaar er wel bij. Ik maak sla van brandne tels en daar voed ik me mee. Prima voor het lijf en de geest. Als de konij nen er niet van kreperen zal moeder Koomen het ook wel overleven. Als ik aardappelen gekookt heb zet ik de pan in mijn bed en dan eet ik drie dagen warm. Kijk, die kant moet het uit. De moderne mens gaat kapot aan al dat vele voedsel. De mens gaat aan verkwisting ten onder". Muffe lucht Ze loopt kwiek vooruit naar het krakemikkerige tuinamaublement in het hoog opgeschoten gras. „Hier gebruik ik de maal tijden", zegt ze, „ook in de winter. Dan doe ik een „Ik heb zojuist een ladder gekocht. Daarmee kan ik tot in de nok komen en de hele boerderij een fris verfje geven". warme muts op en trek ik een jas aan. Want buiten lucht is altijd gezonder dan een muffe kamer. Hier kan ik ademen en na denken over de dingen des tevens. Onder deze linde boom ben ik bijvoorbeeld tot de overtuiging geko men, dat al die pesterijen het werk zijn van Satan. De duivel probeert mij op de knieën te krijgen. Maar ik ben hem gelukkig altijd een slag vóór kunnen blij ven". Ze doet de overgebleven stronken in een zak en veegt met een vaatdoek de tafel schoon. Terwijl ze daarmee bezig is vertelt ze over haar zoekactie naar het ene ware en troostende geloof. Ze heeft alle gang bare kerkgenootschappen reeds afgewerkt, maar noch bij katholieken, noch bij hervormden, doopsge zinden en gereformeerden op diverse grondslagen kwam ze bevredigend aan haar trekken. Ze heeft nu sinds kort onderdak ge zocht bij de Pinksterbewe ging, maar ze is voorals nog piet zeker, dat die het bij het rechte eind hebben. Het liefst verwisselt ze van tijd tot tijd van dominee, want „als ik na een preek niet gezegend naar huis kan gaan vind ik het zon de van mijn tijd. Ik moet van zo'n man wijzer wor den. Daar heeft hij im mers voor gestudeerd. Als hij drie weken achter me kaar met dezelfde tekst komt aandragen houd ik het liever voor gezien". Zes jaar geleden liet de gemeente Noordwijk bij de toegangsweg tot de camping van moeder Koomen een bord plaatsen, dat recreanten verbood om op het terrein van mevrouw Koomen te kamperen. Moeder Koomen: „Hier staat een strijdlustige vrouw, die het er niet bij laat zitten". Geen afbreuk Dat religieuze kruipolie verversen en doorsmeren heeft in elk geval aan haar strijdlust geen afbreuk ge daan. Ze heeft kortgeleden typelessen genomen om haar brieven aan de Ko ningin en de burgemeester van Noordwijk wat meer cachet te geven. Tot nog toe heeft haar schrijflust weliswaar weinig positiefs opgeleverd, maar de vijan den weten tenminste, dat er met moeder Koomen niet te spotten valt. „Ik zal je voor de lol eens laten zien, waar het allemaal om begonnen is", zegt ze. Door het schemerige klok huis van de boerderij, die is volgeslibd met aftands huisraad, oude kranten en verdorde herfstbloemen, loopt ze naar de plaats, waar ze via een buis water uit een wel op 32 diep naar boven pompt. „Dat is nou de bron van alle ellen de", zegt ze, „Ik drink dit water al veertig jaar en zie ik er nou zo verrot uit? Ik denk eerder, dat heel wat mensen van mijn leeftijd graag met me zouden wil len ruilen. Toch zeggen de heren, dat ik de bron moet sluiten. SLUITEN. Over mijn lijk. Ze hebben de gasten van mijn camping weggejaagd, omdat ik niet naar hun pijpen wenste te dansen. Nou, ze doen maar. In 1970 heeft de burgemees ter van Noordwijk met één hamerslag bekokstoofd, dat de camping van moe der Koomen brandgevaar lijk was. Ik kreeg een pro- ces-verbaal, omdat ik op zolder kamertjes had ge timmerd voor mijn vaste klantjes. Ik zal ze u laten zien. Maar ik waarschuw tevoren: ze zijn eenvoudig, verwacht geen iuxe. Ze zijn wel brandschoon en honderden mensen hebben er tot volle tevredenheid in overnacht. Nou u en dan ik weer. In mijn beste ja ren logeerden hier 50 men sen uit binnen- en buiten land en die voelden zich gelukkig. De mannen zaten op het erf te kaarten of te dammen en de vrouwen schilden de aardappels op de deel en kletsten met el kaar. Dit was een vredige doe-het-zelf-boerderij, waar mensen zonder veel geld toch konden recreëren. El ke morgen dankten we de Heer voor de nieuwe dag en elke avond sloten we af met gebed. Dat was de sfeer bij moeder Koomen". Een knaak Ze zit al sinds 1940 in de kampeerbusiness. In dat jaar verhuisde ze uit ar moe met haar kinderen naar de Noordwijkse boer derij, die aan huur twee vijftig moest opbrengen. „Per week", voegt ze er aan toe, „per jaar zou al te dol zijn". Sindsdien is die huur onveranderd ge bleven. Nog steeds draagt ze derhalve naar eer en geweten haar riks af aan de Stichting Het Zuid-Hol lands Landschap, haar te genwoordige huisbaas. Omdat de Duitse bezetters kamperen in tenten verbo den hadden zette ze in het begin van de oorlog huis en schuren open voor stadse bleekgezichten, die een frisse neus in Gods vrije natuur ook in tijden van onderdrukking niet konden ontberen. Aanvan kelijk werd op stro gesla pen, dat ze op de vloeren had uitgespreid. Toen er wat geld in de knip zat kocht ze katoen met een fris ruitmotief en daarvan naaide ze tijken. Enige sei zoenen later kwamen er kribben en ten slotte tim- Bij de boerderij lag ook nog een stuk grond, dat ze de status van camping ver leende. Ze liet een toiletge bouw in het open veld bouwen, dat werd aange sloten op haar privé-bron. De gasten hadden tevens de beschikking over twee keukens, vier wasplaatsen, vier gootstenen en twintig gaspitten. Brandgevaar Toch kwam er in 1948 al een verbod om nog langer recreanten op haar erf te ontvangen. Ze vocht terug de zuster van David te gen een oppermachtige staats-Goliath en kreeg alsnog de vereiste vergun ningen. In 1951 overhan digde men over het hek een proces-verbaal wegens brandgevaar in haar op stallen. Er volgde een pro ces, dat drie jaar voort- zeurde en ten slotte eindig de met vrijspraak van moeder. In diezelfde perio de werd haar door de huisbaas de huur opge zegd. Maar ook dat feest ging niet door. Met dikke bundels papieren in de hand kon moeder Koomen bewijzen, dat ze tot Sint Onder redactie van Leo Thüring Foto's Milan Konvalinka Juttemis in de schaduw van de lindeboom mag blijven wonen. En nog was de beker der grsimschap niet leeg. Tij dens haar afwezigheid drong een heer van TNO in Leidschendam de boer derij binnen om een mon sterflesje van het vermale dijde bronwater af te tap pen. De uitslag van het on derzoek was vernietigend. Maar weer vocht moeder Koomen terug. „Ik ben er niet bij geweest, toen dat flesje gevuld werd", was haar verweer. „Ik weet dus niet, waar ze het van daan hebben gehaald. In elk geval niet uit mijn bron, want daar komt zui ver water uit". Niettemin werkte ze in 1972 mee aan het door trekken van de waterlei ding naar haar boerderij. De kranen zijn er nog, maar ze zijn inmiddels verroest en spinnen heb ben er kunstzinnige web ben tussen geweven. „Alle maal onzin", roept ze schouderophalend, „flau wekul. Oké, ik heb de he ren toch hun zin gegeven. Ik heb nu waterleiding. Maar ik heb ook een bron. En als ze me dwingen om die te sluiten zeg ik: „ga maar een deur verder. Moeder Koomen geeft niet thuis". Zes jaar geleden heeft de burgemeester het voor el kaar gekregen, dat ik geen gasten meer op de cam ping mocht ontvangen. Maar ook daarmee krijgt ie me niet klein. Het zal hem deugd doen in uw ar tikel te lezen, dat moeder Koomen zojuist een ladder met twintig sporten heeft gekocht. Nu kan ik tot in de nok komen en de hele boerderij een fris verfje geven. Wie dacht meneer de bur gemeester eigenlijk wel vóór zich te hebben? Een zielepoot soms, een alleen staand moeke, dat bang is voor spoken? Laat me niet lachen. Vroeg of laat zul len de heren merken, dat Satanswerk geen stand houdt". Gezond uitje Om dat te bewijzen heeft ze onlangs het tuinhek weer voorzichtig op een kier gezet voor dagre creanten, die een gezond uitje op bijbelse grondslag nog steeds zien zitten. „Ik richt me voortaan op men sen, die het moeilijk heb ben", zegt ze stralend, „op bejaarden en alleenstaan den. Zij hebben het hard nodig en mogen van mij een dag lang hun longen volpompen. En wie wil bij dragen in de kosten kan zijn dubbeltje of zijn kwartje kwijt in een bus, die ik onder de boom zal zetten. En dan zullen we eens zien, wie er in Noordwijk het laatst lacht". KUST EN TE KEUR bijzi :t Tjngerige zielen, die aan- 20u (gen in restaurant-boer- chafij De Herbergh aan de id. tofdstraat 129 in Noord- rde^f (telefoon 01719-13900 - be 16.00 uur, wegens va- nkofcfie gesloten tot en met Uigustus) slaan daarmee tijQee vliegen in één klap. -t flereerst krijgen ze een ;t d&er d^n voortreffelijke atiep geserveerd en op de en <bp toe wordt bun een gegund op bet temerig verleden van de vedplaats, die eens de atr^dbak was van konin- 0, keizers en gefortu- op^ferde scbuttermajoors. da Herbergh is namelijk 1 T<erdadig gestoffeerd met zoiken, olielampen, snui- *rs, wagenwielen, antieke telen, stokoude ladenkis- sleden en sjezen, die os de pronkstukken van Noordwijkers wa- ÏL Nu projectontwikke- irs in Noordwijk zijn ^érges treken en in snel jgsjnpo bet glorieuze verle- n van de witte enclave eizee wet de grond ge- él <k maken is een vreetza- M t meditatie tussen de nies tan ten een verkwikken- voré tijdpassering. ti j wq denk niet, dat u tijdens vone pelgrimstocht naar de lgen van toen niet aan izaW culinaire trekken zult teuirnen, want de keuken- •m cp'gade van De Herbergh alles van de koks- anejuts en de rand en de is dtepel inschenkende tap- dooers aan de bar de vas- iniB pleisterplaats voor de ler I crowd van Noordwijk aanjeëren moeiteloos een 'eertje waarin het goed toeven is in afwachting van de blaasproef later op de avond. De Herbergh-vader, een zelfverzekerde grijsaard, die als culinaire doe-het- zelver de oude horeca-jon- gens in het dorp inmiddels heeft overvleugeld, is er voor 100 procent van over tuigd, dat hij het bij het rechte eind heeft en daar om heeft hij zijn super- vriendelijke medewerkers uitgerekend in de topwe- ken van de vakantie 1976 op verlof gestuurd. "Dat riekt naar eigenwijzig- heid", geeft hij volmondig toe, "maar ik doe het toch maar. Mijn mensen staan het hele jaar op hun tenen en hebben recht op de best denkbare rieleks". Daarbij komt, dat De Her bergh het niet moet heb ben van aanwaaiende bui tenlanders. Een enkele vreemdeling, die ver dwaald is zeker, mag des noods aanschuiven, maar liever ziet men in de don kere krochten de ver trouwde gezichten van pot- verterende vaderlanders. Voor hen staan er tiental len potjes met voortreffe lijke inhoud op het vuur: scampis mei kreeftensaus bijvoorbeeld (22.50 gulden), een stukje zeebanket, dat wij uit ondervinding van harte kunnen aanbevelen. Ook de zalmschotel, ge stoofd of gebakken (20 gulden) is het aankijken en het opeten meer dan waard. Datzelfde kan ge zegd worden van de ge bakken tong Picasso (30 gulden) en de gebakken tong Herbergh met garna len en druiven (32.50 gul den). Deze gerechten wor den geserveerd op origine le oude kaasplanken en krijgen versterking van ge mengde sla, diverse groen ten en aardappelen. U merkt het al: De Her bergh is ook wat zijn prijsstelling betreft aan de gepeperde kant. Voor een eenvoudige kotelet betaal je al 17.50 gulden en de toumedos van 250 gram gaat niet in de pan, als u er geen 27.50 gulden voor over hebt. De T-bone steak, een onbehoorlijke 600 gram wegende kluif van Amerikaansen huize, moet zelfs dertig gulden opbrengen. Zijn deze prijzen u net even te gortig dan kunt u uitwijken naar het modale voedsel: Cevapcici (12.50 gulden), kotelet gevuld met salami (15 gulden) en Her- bergh-Schnitzel (17.50 gul den). Voorts zijn er pittig geprijsde entrecótes, kalfs zwezerik, en gegrillde var kenshazen, gevuld met pruimen en rozijnen en overgoten met roomsaus, waarin muskaatdruiven zijn losgelaten. (Die laatste voor twintig pop). Van de voorgerechten (ne gen stuks) bevelen wij de Ardermer ham met meloen aan (12.50 gulden) en de avokado gevuld met krab en garnalen (zelfde prijs). Van de nagerechten (acht stuks) de coupe Herbergh (4.50 gulden) en de Rudes- heimer koffie met Asbach Uralt en slagroom (6 gul den). Bij uw maaltijd kunt u de heel mooie huiswijn drinken (rood, wit of rosé, 12 gulden de liter, 2.50 per Resumerend: de Noord wijkse Herbergh is een voorteffelijke pleister plaats, waar uitmuntend voedsel voor duur geld wordt geserveerd. Geen adresje om vaak te fre quenteren, maar als u opeens iets te vieren heeft garandeert De Herbergh u een voortreffelijk culinair uitje. Als de lust ertoe u onbe dwingbaar bekruipt kunt u er wederom een wild weekend buitenshuis van maken. Als opwarmertje kan wellicht dienen het optreden van het tamboer- trompetter, pijper- en ma- jorettenkorps METRO op de Scheveningse Promena de. Aanvang acht uur. Wilt u liever een solide dak boven het hoofd dan moet u de Pier op. Daar begint om acht uur een schokschouderende show van Spooky Sue en Mayflower. Presentatie heeft het wordt bijna langdradig het Haags televisiestuk Viola van Emmenes. Dan zondag 25 juli de zomer schiet ondertussen al aardig op, maar bet Evenementen Comité met aanspreker Wim Wattèl bij de open amusements groeve is voorlopig nog niet uitgepraat: vanaf 9 uur weer een antiek- en curiosamarkt op het wan- delhoofd, vanaf 10 uur kunt u zich gratis laten fotograferen in bet schandblok. Om één uur precies speelt Tony Berk zijn hals- en beenbrekende weggooispelletje „Prijsbe wust". Om twee uur die middag kindermatinee op bet Festival-eiland, dit maal gepresenteerd door Alice Oppenheim. Om acht uur 's avonds geeft de muziekvereniging Klein maar Dapper hem van Jèt op de Promenade. Op diezelfde tijd begint op verzoek van de bewo ners van de Oranje-flats wederom de Veronica Dri ve In Show op de Pier. Zoekt u rustiger, be schaafder en artistieker vermaak wendt dan de steven eens in de richting van Sea News Centre, de kleine exquise kunstgale rij aan de Dr. Lelykade 25. Daar exposeren tot en met 24 juli Anneke Nie- kerk met touwwerk en Jan Camphuis met aqua rellen en olieverfschilde rijen. Liefhebbers van on vervalste dixielandmuziek weten ondertussen blinde lings de weg te vinden naar het terras van strandpaviljoen Eldorado tegenover de resten van bet Kurbaus. Daar ont steekt de band van mae stro Ted Easton elke zon- Elke zondag om vijf dixielandmuziek door de het terras van Eldorado. dag vanaf vijf uur een pittig muzikaal vuurwerk. Bent u toevallig op zoek naar een nieuw adresje, waar u eetlust en gezonde dorst aan hun trekken wilt laten komen: aan de Dr. Lelykade 36a in Sc he- veningen is sinds woens- Elke zaterdag tuffen op onvervalste stoom door de Katwijkse duinen: een gouden uitje voor na tuurliefhebbers. uur precies: tijd voor band van Ted Easton op dag het Skandinavische restaurant De Windjam mer in vol bedrijf. Mis schien toch nuttig even te voren uw komst te mel den via telefoonnummer 540622. In Katwijk tuft vandaag weer de roet en stoombra- kende smalspoortrein door de magnifieke verlaten natuur van het duinge bied. Tot vijf uur, volwas senen 3,50 en kinderen een riks. Als u het begin van de eindeloze voetbalcompeti tie niet langer wilt af wachten en tevens met ei gen ogen wilt zien, wat FC Den Haag er in de ko mende maanden van zal bakken ga dan naar de voetbalwedstrijd, die de Hagenaars vandaag bij wijze van warming up op bet sportpark Nieuw Zuid aan de Laan van Nieuw Zuid spelen tegen Quick Boys uit Katwijk. Heft u liever zelf de benen van de vloer dan kunt u beter om half negen naar Cleyn Duin gaan, waar een dans avond wordt gehouden voor echtparen en jonge ren. Als u het ons vraagt is dit een onduldbaar stukje discriminatie van overjarige muurbloemen en kwieke vrijgezellen, die bij de amoureuze afvalra ce zijn overgeschoten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5