BRONS WA GEWELDIGE EINDSPRINT I DOOR ROUTINE BOVEN WATER Zilver wankele basis profcarrière Ponsteen Vierde gouden prestatie ICornelia Ender MONTREAL'76 Medailleverdeling RUSSEN SPELEN TOCH VERDER HONGAREN KREGEN STEUN ARBITER SJAAK PIETERS UITGESCHAKELD MONTREAL Shlfly Babashoff, Kornella Ender, Enilh Brigitha was de volgorde In het wereldkampioenschap 1975 in Call. De eerste twee wisselden van plaats toen gis teravond de finale van de 200 meter vrije slag werd gezwommen. Oe dag rust had Enith Brigitha goed ge daan. Zij had op de derde %,=i,zwemdag dag de finale 100 meter rugslag laten lopen om uitge rust op haar sterkere afstand te kunnen uitkomen. Dat heeft een bronzen plak opgeleverd, de tweede voor Brigitha na de 100 meter vri|e slag. In een moordende race die voor Ender een wereldrecord, 1.59.26 tegen het oude 1.59.78 (ook op haar naam) betekende, nam Enith Brigitha na de eerste baan de derde plaats In, waarvan zij werd verdrongen door Annelles Maas die zelfs na drie banen nog 0.22 secon de sneller was. Een geweldige eind sprint voerde Enith Brigitha naar haar tweede brons. Anneslles Maas bleef, en dat was een grote verras- Enith Brigitha was korte tijd houd ster van een Olympisch record op de 200 meter vrije slag. Zij raakte het kwijt aan Kornelia Ender. Zes wereldrecords Montreal Ook op de vijfde dag werden weer een aantal records in het zwembad bijgeslepen: 12 maal een Olympisch-, zesmaal een wereld-, en zeven maal een Europees record. Olympische records: 100 meter schoolslag dames (1.13.58): HanneloreAnke (ODL) 1.11.11 en 1.10,86. 200 meter vrije slag dames (2.03.56): Claudia Hempel (ODL) 2.03,36, Enith Brigitha (Ned) 2.01,54 en Kornelia Ender (Odl) 1.59,26). Heren 400 meter vrije slag (4.00.26): Djan Madruga (Bra) 3.59.62, Vladimir Raskatov (Rus) 3.57,56. Tim Shaw (Vst) 3.56,40. Brina Goodell (Vst) 3.55,24 en 3.51,93. Heren 4 x 100 meter wisselslag estafette Verenigde Staten 3.47,28. 3.42,22. Wereldrecords: 100 meter schoolslag dames (1.11,93): Hannelore Anke (Odl) 1.11,11 -1.10.86. 200 meter vrije slag dames (1.59,78): Kornelia Ender (Odl) 1.59,26. 400 meter vrije slag heren (3.53,08) Brian Goodell (Vst) 3.51,93. 4 x 100 meter wisselslag estafette heren: Verenigde Staten 3.47,28 en 3.42,22. Europese records: 100 meter schoolslag dames (1.11,93): Hannelore Anke (Odl) 1.11,11 -1.10,86. 200 meter vrije slag dames (1.59,78): Kornelia Ender (Odl) 1.59,26 400 meter vrije slag heren (3.58,2): Vladimir Rostakof (Rus) 3.57,56 en 3.55,76 4 x 100 meier wisselslag estafette heren: West-Duitsland 3.51,57 en 3.47,29 sing, met 2.02.56 tegen Brigitha 2.01.40 net buiten de prijzen die werden verdeeld door KorneNa En der (1.59.26) en Babashoff die zich tenslotte het zilver mocht laten om hangen. Op dit nummer hadden Enith Brigitha en Annelies Maas zich gemakkelijk geplaatst in de series. Voor Ineke Ran gold dat niet. Zij en José Damen leveren de teleurstel lendste prestaties. Ineke Ran werd op de 100 meter vrije slag in de series uitgeschakeld, op de 100 meter vlinderslag eveneens en gisteren op de 200 meter vrije slag. José Damen overkwam hetzelfde op de 100 en 200 meter vlinderslag. Maar zij waren er vooral voor de estafettes. De formidabele Kornelia Ender greep op de zelfde avond nogmaals goud op de 100 meter vlinderslag, waarmee zij haar totaal op vier bracht,, in haar eigen wereldrecordtijd van 1.00.13, wat uiteraard een Olympisch record betekende maar die werden nagenoeg alle vermorzeld. Weer een dubbel Oostduits suc ces want Andrea Pollack eindigde als tweede. Omdat Rosemarie Gabriel-Kother teleurstelde - zij was in Cali nog tweede - konden twee Amerikaansen zich op de derde en vierde plaats nestelen, Wendy Boglioli en Camille Wright, de bronzen winnares van Cali. Toen Brian Goodell op de 1500 meter vrije slag zijn gouden medaille had behaald, zei hij „Ik ben een langzame starter maar gaande- Kornelia Ender is gisteren uitgeroepen tot koningin van e zwemwedstrijden. Twee keer dook zij gisteren in liet water, twee keer kwam zij er uit met goud. Reden om tevreden te zijn. Links Claudia Hempel. rechts Enith Brigitha. weg kom ik op gang." Op de 400 meter vrij ontplofte hij gisteren echter meteen. Zijn land genoot Tim Shaw joeg hem op tot een razend tempo en in een fascinerend gevecht realiseer de Brian Goodell en wereldrecord, 3.51.93. Hij had Shaw meegesleept naar een tijd die ook nog onder de oude wereldtijd (3.53.08) van Goodell lag. De Rus Vladimir Raskatov kwam als derde aan, in een Europese toptijd. Geweld In het geweld dat al In de sedee werd ontketend, konden de Nederlanders Henk Elzerman en Renó van der Kuil niet afdoende meekomen. Elzerman nam op de serlelljet de zestiende plaats In met 4.02.16 en v.d. Kuil finishte In 4.03.14, alle twee acceptabele tijden voor Nederland maar In een woreld- toemool niet van het niveau om op hogere treden te kunnen meespelen. Het meet beiden echter tot voldoening strek ken dat de Oostduitser Frank Pfütze nog ver achter dit duo eindigde, en hij was toch de man die vorig jaar in Cali in het wereldkam pioenschap beslag legde op het brons. Shaw pakte toen de titel. Er viel voor Nederland nog een uitschakeling te noteren. Een teleurstel- lingtemeer omdat Wijda Mazereeuw in Cali MONTREAL de medailleverdeling na de vijfde dag: (resp. goud, zilver, brons) is: Verenigde Staten13 10 5 Rusland9 12 7 Oost-Duitsland.9 7 6 Roemenië3 2 2 Polen.2 2 0 West-Duitslano2 1 2 Bulgarije2 1 0 Japan113 Groot-Brittannië1 1 1 Italië1 1 1 Canada0 1 3 Hongarije0 12 Nederland0 12 Tsjecho-Slowakije0 I 1 België0 10 Portugal0 10 Denemarken0 0 2 Frankrijk..0 0 2 Australië0 0 1 Iran0 0 1 Oostenrijk0 0 1 leek te zijn doorgebroken met tweemaal zilver op de 100 en 200 meter schoolslag. In Mont real bleek dat zij daar haar top had gehaald die zij niet heeft kunnen handhaven. De dag tevoren was zij in de series van de 200 meter schoolslag uitgeschakeld voor een finale plaats, gisteren reikte zij evenmin tot de eindsrijd. Uit de series kwam zij met een achtste tijd (1.14.81) in de halve finale, die niet werd bereikt door Maritzka van der Linden die 1.16.76 realiseerde. Zij had destijds de keus gehad tussen deelneming aan de Europese kampioenschappen in Oslo of de Spelen. De Herman van Bergem jeugdige Maritzka nam een te grote hap en verslikte zich. Wijda Mazareeuw moest in de halve finales ervaren dat er bij haar wel sprake was van het zwemmen van een tijd die slechts vijfhonderdste boven die uit de series lag, maar dat zulks onvoldoende is in een elitege zelschap. Ze werd in haar serie zesde en uitgeschakeld voor de finale. In haar serie zwom Hannelore Anke (Oost Duitsland) een wereldrecord 1.10.86. nadat zij in de ochtend series reeds de wereldtijd van haar landgenote Carla Nitschke omlaag had gebracht tot 1.11.11. In de finale kan voor de derde keer dit record worden gebroken. (Van onze speciale verslaggever) Montreal Het Russische waterpolo- team zal verdér meespelen In de Olympische troostronde. Gistermiddag hebben de Russische leiders het be stuur van de internationale zwemfede- ratie laten weten dat de ploeg bereid is het wedstrijdprogramma af te wer ken. Eerder kwam Rusland niet opdagen voor het eerste troostduel tegen Cuba, omdat teveel spelers ziek of geblesserd zouden zijn. De Russen, die in de voorronde zo verrassend werden uitge schakeld door Nederland en Roemenië, kregen daarop een reglementaire ne derlaag van 5-0. Het bestuur van de Fina heeft zijn voldoening uitgesproken over het voornemen van de Russen aan het toernooi te blijven deelnemen. MONTREAL Een glimlach je kon er nog net af, maar waterpolocoach Ivo Trumbic kon toch zijn rimpels op zijn voorhoofd niet verbergen. Het was duidelijk: zijn ploeg had niet helemaal aan zijn verwachtingen voldaan. Ondanks het feit dat de eerste belangrijke wedstrijd in de finale poule toch met 3—2 was gewonnen. West-Duitsland werd de eerste ploeg die tus sen de sterkste zes landen van de wereld, aan den lijve moest ondervinden dat zelfs een niet optimaal Nederlands zevental op dit moment voldoende kracht heeft, maar ook routine, om een zwakke vorm te verbergen. Ivo Trumbic wilde niet in het openbaar zijn mannen afval len. „Maar", stelde hij wel vast, „vandaag speelden we tot nu toe de zwakste wedstrijd in Montreal." Zoals ook altijd alle spelers achter hun coach blijven staan, zo koos ook Ivo Trumbic partij voor zijn manschappen. Tegen West-Duitsland spelen we bij traditie matig. De rivaliteit gaat zelfs zover dat mijn spelers erg nerveus aan dit duel begonnen. En daardoor ging vooral in de aanval bijzon der veel fout." Maar ondanks de krappe eindstand kwam de overwinning toch niet werkelijk in gevaar. Hans van Zeeland en Jan Evert Veer zorgden met schitterende treffers in de tweede periode al voor een veilige 20 stand. Maar doelman Evert Kroon, die vooral in de openingsfase Door Jack Arentsen met sublieme reacties opnieuw de show stal, kon toch niet verhinderen dat de enige echte Westduitse schutter Hans Simon toch nog voor 2—1 zorgde. „Vooral in die fase heeft mijn ploeg zich teveel uit het ritme laten spelen. De Westduitsers wensten geen tempo te maken en dat leidde precies tot het gevolg dat zij voor ogen hadden: Nederland uit het spel halen." Ivo Trumbic stond dan ook druk gebarend aan de rand van het basin. Steeds maar opnieuw schreeuwen dat er door snelheid ruimte moest worden gemaakt Maar pas na veel pijn en moeite was het uiteindelijk Jan Evert Veer die uit een dergelijke situatie wist te scoren: 3—1. Met allerlei wisselingen in de opstellingen probeerde Trumbic zijn ploeg een nieuwe impuls te geven. Maar Oranje zat ditmaal volledig vast en kon de goede naam die het de afgelopen dagen in Montreal heeft opge bouwd niet waarmaken. En toen Rik Toonen in het laatste kwart voor een onbenullige fout door de Cubaanse scheidsrechter Martinez uit het water werd gestuurd, slaagden de hard werkende maar nog slechter spelende Westduitsers er zo waar in om via Stieffel nog op 3—2 te komen. En het was de routine die Nederland uiteind elijk boven water hield. „Maar in een derge lijk toernooi mag je toch wel eens wat minder sterk spelen. Als er maar gewonnen wordt De punten tellen", zei de nog altijd met klamme handen staande Trumbic. De spanning, ja misschien wel de ontgooche ling was tot bijna op de botten van „de lange" te zien. En daarom wilde Trumbic liever niet zo lang bij deze strijd stil staan. De Joegoslaaf was vroeger dan normaal bij zijn spelers terug. Wat hij daar allemaal heeft laten horen, laat zich niet moeilijk gissen. Ivo Trumbic wenst onder alle omstandigheden topspel. En toen hij wist dat ook het Nederlands hockey-elftal een belangrijke overwinning had geboekt, stapte hij op. Met een slotopmerking die tot nadenken stemde: „Nog vier trappen en dan staan we bovenaan de ladder". En dat zal Trumbic ook zijn ploeg wel voor ogen hebben gehouden. MONTREAL In de eerste ronde in de finalepoule hebben Nederland en Hongarije hun zegereeks voortge zet Hongarije, dat in het eerste fina- letreffen een goede oude bekende, Italië trof, heeft om tot de zege van 6—5 te komen, niet alleen de schot kracht van Tomas Farago nodig ge had, maar ook de steun van de niet altijd bijster gelukkig fluitende Ame rikaanse scheidsrechter Felix. Het was een goed duel waarin de Italianen soms wel eens te hard speelden, hetgeen Gianni de Magi- stris tenslotte kwam te staan op uitsluiting in het laatste kwart Fara go was opnieuw de productieve man en let de klassedoelman van Italië Alberani tot viermaal toe kansloos. Het derde duel in de eindgroep tus sen Roemenië en Joegoslavië eindig de onbeslist: 5—5. MONTREAL - Bijna onopval lend was Herman Ponsteen de finale van de achtervol ging binnengeslopen. Hij had niet steeds de beste tijden gereden, maar dat was ook geenszins zijn bedoeling. Ponsteen, wijs geworden door de drie wissel vallige jaren die hij in zijn achtervolgerscar rière heeft meegemaakt was deze Olympi sche titelstrijd van een nuchtere bijna weten schappelijke aanpak uitgegaan. Geen onno dige energieverspilling. Wanneer bleek dat de rit onder controle had en de tijd die kon rijden voldoende was om zich te )laatsen, dan temporiseerde hij. De renner Jit Nijverdal benutte zijn vele vrije tijd in het ook om veelvuldig over de verreden 'Itten na te denken en om zich op de egenstander van de volgende rit te concen Ponsteen was ook In de verzorging zijn materiaal tot het uiterste gegaan, 'ele weken lang hadden vrienden uit Duits and en Nederland aan een speciaal voor lem ontworpen fiets gebouwd. Gesleuteld en jeboord was er om tot een superlichtge- vichtfiets te komen, waarop Ponsteen zijn medaille zou moeten verdienen die basis voor zijn verdere carrière als prof ou moeten worden. gouden medaille leek er alleszins in te Want wie had er gehoord van tegen- tander Gregor Braun, twintig jaar jong pas tn op het oog te onervaren voor Ponsteen. tijden die Braun in de series en in de halve had gereden vormden echter al een Nederland hoopte gisteren op het eerste goud. Het werd zilver en de man die ervoor verantwoordelijk was,. Herman Ponsteen, was er best tevre den mee. graadmeter voor de klasse van deze bankwer ker uit Neustadt. Ook het gegeven dat hij vorig jaar deel uit maakte van de Westduitse achter- volgingsploeg die in Luik de wereldtitel greep, sprak in zijn voordeel. Braun, toen al achter volgingskampioen van Duitsland, mocht in de individuele achtervolging niet starten omdat zijn coach hem te jong a httevoor dat dubbele werk. Parallel Ook wordt Braun in Duitsland vergeleken met Dietrich Thureau, het talent uit de Raleigh- ploeg dat door Peter Post zo hoog wordt geschat. Zijn carrière loopt namelijk volledig parallel met die van de 21-jarige Thureau. Toen Thureau de Duitse achtervolgingsploeg verliet, nam Braun zijn plaats in. Hij werd na Thureau individueel kampioen en heerst in de Duitse wegritten als destijds Thureau, terwijl ook zijn klimcapaciteiten hoog worden ge schat. Ook het moreel van Braun is ijzersterk. Braun, die tussen de halve finale waarin hij de Rus Osokin uitschakelde en de finale, buiten was gaan fietsen om wat frisse lucht te scheppen, ondervond aan den lijve hoe streng de veilig heidsmaatregelen rond deze Spelen zijn. Eens buiten voor goed buiten," moet een veilig heidsfunctionaris hebben gedacht en hij wei gerde om Braun binnen te laten. Pas na veel stampij mocht Braun uiteindelijk binnen. Voor hem geen enkele reden om uiterlijk onaange daan via een klassefinale het Olympische goud te grijpen. "De vier halve finalisten waren allemaal zeer sterk", verklaarde een opmerkelijk rustige Ponsteen na afloop." Huschke is tenslotte de wereldkampioen, Osokin de finalist van vorig jaar en dat Braun een talent was, wist ik een jaar geleden al. Ik heb hem namelijk tijdens een vijfdaagse toernee in Nederland zien rij-, den. Daar heeft hij me geimponeerd". Een verklaring had Ponsteen die eerder in de finale door een lekke band was afgeschoten, wel voor zijn verlies, een excuus wilde hij het beslist niet noemen. "Door de snelle start van Braun heb ik teveel krachten verspeeld om het weer goed te maken. Toen ik hem te pakken had, zat ik even kapot en daarvan heeft hij goed geprofiteerd. Toch ben ik be wust langzaam vertrokken. De ervaring heeft me namelijk geleerd dat een snelle start fataal voor me is." Tijd van ruim anderhalve seconde opgebouwd. Ponsteen had dit niet verwacht. Met de moed der wanhoop begon hij aan een offensief dat hem dichterbij Braun moest brengen. Dat lukte en op een gegeven ogenblik had hij zelfs een seconde voorsprong. Moed Op dat moment bewees Braun, die tevoren al een zware race tegen Osokin had gereden die hij met minimaal verschil versloeg, terwijl Ponsteen het vrij gemakkelijk had gehad Herman Ponsteen blijft bij zijn plannen om na de wereldkampioenschappen prof te wor den. Wanneer het hem echter niet lukt om de veroverde zilveren medaille in klinkende munt om te zetten, Is het met topsport wel gedaan. "Ik zeg niet dat Ik dan stop met wielrennen. Daarvoor ben ik er te gek op. Maar wat ik nu doe, kost me zo veel tijd, dat ik het niet kan opbrengen om dat weer te doen." De finale tussen Ponsteen en Braun was het sluitstuk van een achtervolgingstoernooi dat topsport van het hoogste niveau heeft te zien gegeven. Braun ging als een duivel van start erf had in de eerste ronde al een voorsprong Door Harry Vemieulen MONTREAL Sjaak Pieters. gisteren negentien jaar geworden, heeft zelfs geen klein sportief succes aan zijn verjaardagsfeest kunnen toevoegen. Te ruggekomen uit de herkansing werd van de eerste ronde Pieters door Kravt- sov en de Japanner Cho ook weer naar de „repechages" gestuurd van de acht ste finales. Daar zette de Westduitser Dieter Berkmann hem buiten het toer nooi. tegen de plotseling Instortende Huschke, dat hij evenveel moed als klasse bezit Hij kwam terug via tienden van seconden en bouwde zijn voorsprong zelfs uit tot 2.16 seconden. "Hij was gewoon beter dan ik, "verklaarde Ponsteen die zich in sportief op zicht wel een Olympisch kampioen toonde. "Boveqdien vind ik het prachtig dat de men sen zo'n schitterende finale hebben gezien. Ik denk dat het de mooiste finale is sinds jaren. Dat bevredigt me toch ook wel. Boven dien ik heb nog altijd zilver gehaald en daar mee ben ik bijzonder gelukkig. Ik heb altijd gesteld dat ik bijzonder tevreden zou zijn wanneer ik bij de laatste vier zou eindigen. Wanneer je dan zilver pakt, kun je alleen maar gelukkig zijn."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9