Europa er jaagt Irooffte net ;uur weer Juwelier inbreker schiet dood Italiaanse wintermode zeer gevarieerd Kano bleef 4500 jaar bij Gorinchem liggen Vijfmanschap bestuurt Nederland In 48 gemeenten nieuwe burgemeester Britten gaan voor vier miljard bezuinigen "iinkaartje ?dit procent :;urder Overval op Chinees gokhuis l ^piJDAG 23 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Leids archeoloog doet spectaculaire vondsten MOLENAARSGRAAF (ANP) jr. L. P. Louwe Kooymans, ;onservator van de pre-histo- •ische afdeling van het rijks- nuseum van oudheden in Lei- lexi, heeft bij Molenaarsgraaf tij Gorinchem spectaculaire rondsten gedaan uit de pre- iistorie. De gevonden voor verpen stammen uit een pe- vooiode van het laat-stenen tijd- gererk rond het jaar driedui- ïpeend voor Christus, waarover pt nu toe weinig of niets ekend was. olenaarsgraaf is een van de de elangrijkste vindplaatsen in laaloordwest-Europa. Een van met meest opvallende vondsten is een 4500 jaar oude boom stamkano, die de conservator volgende week uit de grond wil halen. Even verderop in de grond heeft men een houten peddel gevonden. De heer Louwe Kooymans verwacht nog meer belangrijke vond sten te doen van voorwerpen, die er toe kunnen bijdragen een nog beter beeld te krijgen van de pre-historische mensen die in de Alblasserwaard hun nederzettingen hadden. De tal loze potscherven, die de con servator met een groep stu denten en scholieren al heeft opgegraven, duiden op de vroegere aanwezigheid van de Michelsbergcultuur, waarvan de eerste resten m Duitsland zijn gevonden. Het aardewerk bracht tevens aan het licht, dat er nog een andere vorm van beschaving is geweest die thans wordt aangeduid met de Hazeldonkcultuur. Met de ruim 30.000 vondsten, die er in de afgelopen tien weken zijn gedaan, kan de heer Louwe Kooymans zich al een aardig beeld vormen van de bevolking die hier ooit heeft geleefd. Het waren vol gens hem mensen, die jaagden op bevers en reeën. Er werd ook veel gevist. wf Lijk ontvoerd kind in Frankrijk gevonden LE PRADET (Midi) Het lijkje van de gisteren in le Pradet in het Franse depar tement Var ontvoer de 6-jarige Vincent Gallardat is vanmor gen op de weg naar Hyères gevonden. Met zijn broertje van drie jaar werd Vin cent ontvoerd door een onbekende auto mobilist. Het broertje was enkele minuten na de ontvoering een paar honderd meter verder teruggevon den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel Nederland bij de kabinets formatie zestien ministers heeft ingehuurd om het land te besturen, blijkt men het in deze zomerse vakantieperiode met heel wat minder bewindslie den af te kunnen. De vergadering van de ministerraad van gisteren werd dan ook bijgewoond door slechts vijf minis ters: mevrouw Vorrink en de hëren v.d. Stoel, Trip. Westerterp en De Gaay Fortman. Laatsgenoemde trad op als voorzitter. Het ziet ernaar uit. dat de volgende week het gezelschap nog iets kleiner zal zijn. Dan fungeert minister Trip van wetenschapsbeleid, die voornamelijk in afzondering zijn werk verricht, als minister-president. Het is duidelijk, dat men in deze situatie zich wat het besturen betreft beperkt tot het afwikkelen van zaken, die geen uitstel gedogen, die niet al te ingewikkeld zijn en waarvan men mag aannemen, dat de afwezige collega's geen bezwaren zullen opperen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor zover thans op het ministerie van Binnen landse Zaken bekend is, zijn of komen dit jaar 48 gemeenten zonder burgemeester. De vakatures variëren bij gemeenten zoals Enschede, Alkmaar, Hilversum, Heerlen tot kleinere gemeenten als Ter Aar. Eerssel, Bunschoten. Ook op de Waddeneilanden Vlieland. Schiermonni koog en Ameland zijn of raken de burgemeestersposten onbezet. Burgemeestersvakatures in Zuid-Holland zijn of ontstaan te Zwijndrecht (1 juni), Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude (1 mei), Lekkerkerk (15 april). Ter Aar (1 oktober) en Schoonhoven (1 oktober). Het is voor het eerst, dat het Ministerie van Binnenlandse Zaken een dergelijke lijst openbaar maakt. Het zal dit in de toekomst regelmatig doen. >vé V iet Van onze correspondent Roger Simons. LONDEN Volgend jaar moeten de Britten meer beta len voor hun valse tanden en hun brillen. Dit onprettige vooruitzicht is een gevolg van het feit dat minister van fi nanciën Healey ongeveer 300 miljoen gulden wil besparen op de nationale gezondheids dienst. Die bezuiniging is echter maar een peulschilletje, want minis ter Healey is nog veel meer van plan voor volgend jaar. In totaal gaat hij vier miljard gul den besparen op de staatsuit gaven, om het buitenlandse vertrouwen te kunnen herwin nen en de Britse economie weer welvarend te maken door herstructureren van de industrie, die nu sterk profi teert van de mogelijkheid om meer te exporteren. Deze besparingen kunnen het verlies van 60.000 arbeids plaatsen veroorzaken. De ge nationaliseerde bedrijven van Groot Brittannië zullen voor 1,25 miljard gulden minder ge subsidieerd worden. Op defen siegebied wordt een bezuini ging voorzien van 500 miljoen gulden. Er zullen minder nieu we wegen aangelegd en min der nieuwe huizen gebouwd worden. De woningnood zal weer sterk toenemen. De subsidies voor bepaalde le vensmiddelen worden sneller ingetrokken. Vanaf september 1977 moeten alle Britse leerlin gen meer betalen voor hun dagelijkse schoolmelk. De bij dragen van de werkgevers in de sociale voorzieningen wor den verhoogd, maar alle belas tingen blijven ongewijzigd. grot omt ngei JDEN Hevig onweer in Zuid-Joegoslavië, tor- n£'s in Italië, sneeuwstormen in de Westduitse Sn en slagregens in Frankrijk. De droge periode Europa zo'n vier maanden in de greep heeft d is definitief ten einde. Dat neemt niet weg n*iet reddende water te laat kwam voor oogst en napel, laat staan voor de bijna uitgedroogde vatervoorraden. zijn de afgelopen woensdag meer dan 12.000 runderen yht bij gebrek aan voedsel. Gezegd werd dat de oogst in dat even s*echt zal zijn als die van 1947. en rondom Londen worden speciale maatregelen genomen om r kpishoudelijk waterverbruik te beperken. In Zuid-"Wales geeft aan dertien uur per dag geen water. Pe regen van de /pen paar dagen bleek bij lange na niet genoeg om de sterk voorraden aan te vullen. RP waljWerd gisteren geteisterd door hagelbuien, slagregens, onweer •nado's. In Genua en Livorno werden bomen uitgerukt alsof t geplant waren, de regen van dakpannen maakte straten hetifi- Auto's tolden in het rond. In Genua viel in een tijd van ovuur 80 mm. regen. In Friuli spoelden tentenkampen van van de aardbevingen van vorige maand weg. De jrdeiarden werden in drie kwartier vernield door hagelstenen zo V(ds eieren. g-ijk haalde opgelucht adem. De hevige regenval betekende het einde van de enorme bosbranden. Meer dan 100.000 heré^n bos zijn verloren gegaan. l Mi verlfli Koninklijk plezier tochtje Koningin Eliza beth II van En geland, haar echtgenoot, prins Philip en hun zoon prins Andrew hadden het gevoel alsof ze in een bot sautootje zaten, toen ze gisteren in het Canadese Quebec over ruw terrein een pleziertochtje maakten met een weliswaar snel maar niet al te comfortabel voertuig. Het ko ninklijk gezin verblijft in Cana da in verband met de Olympi sche Spelen. Kalmeringsmiddel gevaarlijk voor zwangere vrouwen WASHINGTON - De dienst Voedsel en Drugs in Washington heeft de artsen gisteren gewaarschuwd dat de in Amerika meest gebruikte kalmeringsmid delen, valium, librium, miltown en andere, een gespleten lip en andere ge boortedefecten kunnen veroorzaken als ze in het begin van de zwanger schap worden ingenomen. De dienst heeft de fabri kanten van de middelen opgedragen een waarschu wing in deze zin op de verpakkingen te laten drukken. Commissaris A. Schmidt van de Dienst Voedsel en Drugs zei, verwijzend naar recente onderzoekingen: „Deze studies toonden niet met zekerheid aan dat de drugs, in het begin van de zwangerschap ingenomen, een gespleten lip en andere defecten kunnen veroorza ken. Maar het gebruik van deze kalmeringsmiddelen tijdens de zwangerschap is maar zelden een dwingen de zaak. Het gebruik moet in die periode vrijwel al tijd worden vermeden." Hoffman-la Roche inc., fa brikant van valium en li brium, zegt dat de Dienst Voedsel en Drugs twee re centere studies voorbijziet, die genoemde drugs vrij spreken van enig verband met de geboortedefecten. va onzer verslagge- aegd vers !CHT Reizen per zal vanaf septem- procent meer gaan Ook de prijzen het anderen open- eervoer zullen weer stijgen. De ministe- van Economische i en Verkeer en Wa- at en de Nederland- >orwegen zijn hier- n beraad. federlandse Spoor- konden vanmor- log geen commen- jeven. De minister dit formeel goed- zenl1» ze* men- Wanneer Dedkeuring afkomt iter nog een open Nieuwe Citroën Citroën brengt eind van het jaar een nieuwe drie deurs-auto op de markt die de type-aanduiding ,,LN" meekrijgt. De LN wordt voorzien van een twee-cylinder motor. Zijn maximum-snelheid zal rond de 120 km. per uur liggen. Andreotti publiceert programma ROME (AFP) - De Italiaanse kabinetsformateur Giulio An dreotti heeft gisteren een pro gramma gepubliceerd dat als basis moet dienen voor de be sprekingen over de vorming van een nieuwe regering. Onder de titel „gedachten over een regeringsprogramma" zet het document de grote lijnen uiteen van een economische en sociale, buitenlandse en commu nautaire politiek en geeft het richtlijnen aan voor hervorming van het bestuursapparaat. Het noemt het atlantisch bond genootschap de garantie voor veiligheid en ontspanningspoli- tiek. Wat de EG betreft wil het blijven werken voor een Euro pese unie als stap naar de ver wezenlijking van een federaal Europa. ^Jnstandster Scheid Ajuinen .N (AP) Mevrouw Fa- sprf61" een bekend sociologe holilsPro^en tegenstandster ierzcaPartheidspolitiek" van bed-Afrikaanse regering is onff jaar „verbannen" door 0g jster van politie James jeda coll^ Meer is te kennen ge- zij het Durban-di- yet IPa6 verlaten, geen Indiase of gekleurde iieden mag betreden, kafbriek, gerechtshof of aar te't mag binnengaan, of politieke verga mag bijwonen of mag :n nPn Zij mag wel haar aan de universiteit van ortzetten. GELDERMALSEN (ANP) In een ziekenhuis in Velp is vanmor gen een inbreker overleden, die toen hij samen met twee andere mannen inbrak bij een juwelier in Geldermalsen, waarbij de inbrekers het vuur op de opgeschrikte juwelier openden, door de, juwelier beschoten was. Om ongeveer half drie 's nachts werd de juwelier wakker van lawaai. Met een houten balk bleek zijn winkeldeur uit de sponnin gen te zijn geslagen. Toen hij uit het slaapkamerraam naar buiten keek werd hij onmiddellijk beschoten. Uit zelfverdediging schoot hij terug, waarop twee mannen met een zak gestolen voorwerpen naar een wachtende auto renden. De twee mannen die hun zwaargewonde maat in het ziekenhuis in Velp afleverden, zijn nog steeds spoorloos. Volgens de politie is de buit „redelijk groot". Nieuwe regering in Portugal LISSABON (DPA-AFP) Het socialistische avondblad „A Lu- ta" heeft gisteren de samenstel ling gepubliceerd van de nieu we Portugese regering, die van daag geïnstalleerd wordt. Premier is Mario Soares, minis ter van buitenlandse zaken: Jo se Medeiros Ferreira, binnen landse zaken: luitenant-kolonel Costa Braz, defensie: luitenant kolonel Mario Firminio Miguel, financiën: Medina Carreira en economische zaken: Sousa Go mez. De meeste ministers zijn leden van de socialistische partij, maar ook militairen en onafhan kelijke politici maken deel uit van het kabinet-Soares. De be kendste onafhankelijke minister is minister van justitie Almeida Santos, die ook deel uitmaakte van vorige regeringen en een grote rol speelde in het dekolo nisatie-proces. Felle aanval van Sadat op Gaddafi dAIRO (AP) De Egyptische president Anwar Sadat heeft gisteren in bijzonder felle ter men kritiek geleverd op het bewind van deLibische leider kolonel Moammer Gaddafi en het Libische volk min of meer opgeroepen hem af te zetten. Sadat sprak Gaddafi's naam niet één keer uit, maar noemde hem „de gek van Libië", be schuldigde hem van „moderne piraterij" en stelde hem verant woordelijk voor de „barbaarse invasie" van Soedan eerdèr deze maand. Volgens Sadat draagt Gaddafi de verantwoordelijkheid voor „bloedbaden onder de Arabie ren", heeft hij het internationale terrorisme op alle gebieden ge steund en koestert hij „een zwarte haat" tegen Egypte. riers hebben in de eerste helft vrijwel onbetaalbare bontcol- van de modeweek, die in Ro- lectie was uit zijn ateliers ge- me wordt gehouden, een enor- komen. Nerts, Russische wolf, me verscheidenheid aan mo- tri dellen en stijlen op de plan- te kiers gebracht, variërend van rialen bever, om vormden de ma te- voor zijn modellen. indianenpakjes en cowboykle- Mantels vooral. Mantels bo ding voor kinderen tot de vendien die aan beide zijden meest exclusieve wintercollec- gedragen kunnen worden daar zijn gevoerd met kostbare kasjmirweefsels. de smoorhete salons kon aan- De man die de winter wenst passen en presenteerde alvast over te slaan en met de zomer- gone die hun kinderkleding zachtrose verdreven even de geheel hadden afgestemd op winterse tinten uit de salons Texas Kid en Calamaty Jane, en het moet gezegd worden compleet met win terlaarsjes dat zijn mannequins het dui- en pantalons met franjes. delijk makkelijker hadden in delijk uit de modellen die Fa- beklagenswaardige collega's, biani te zien gaf. Warme, zij Om al zijn modellen te showen het kleurige regenmantels in had Pino Pinchetti gisteren ze- trenchcoatstijl met bijpassen- ventien dames nodig. Op de de petten spraken wat dat be- klanken van geheimzinnige treft een duidelijke taal. Het zelfde gold voor de voorname lijk rode wintermantels, waar van bij Fabiani sommige wa ren voorzien van een bont kraag. oosterse muziek schreden zij over de plankiers in gewaden waarvan moeilijk te raden was welke invloeden het belang rijkst waren: Turkse, Arabi sche, Egyptische of Slavische. Biki zocht het in het sportieve Veel borduursels, vele kleuren. genre. Vooral haar Sankt-Mo- de voornaamste weefsels: ritzcollectie leverde een be- kasjmir, zeer dunne wol, geor- langrijke bijdrage aan de gette en fluweel. Een schitte- après-skikleding. Zij toonde rende collectie waaruit duide- lange „chalet-rokken" vervaar- lijk werd dat gebruik van fol- digd uit tweed, visgraat-mo- kloristische motieven en mo hair of patchwork-fluweel, ge- dellen tot een zeer modieus dragen met artistiek gebreide kledingstuk kunnen leiden, pullovers of truien. Haar iets minder sportieve en daardoor Wat de Italiaanse couturiers elegantere modellen bleven betreft zullen de hoofdkleuren voor de komende winter zijn: zwart grijs, bruin, alle herfst- pes. Dat geldt eveneens voor tinten, turkooisblauw, koper de gebruikte kleuren, zoals groen, rood en fuchsia. De ro- grijs, kastanjebruin, diepgroen klengte blijft voor wat Italië en alle daartussen liggende betreft vijf centimeter onder Naldoni had zijn collectie af- Een van de schitterende japonnon met folkloristische motieven opgedrukt dan wel geborduurd, die Pino Lancetti op de plankiers kon tonen. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam De Chinezenoor- log in Amsterdam blijft onver minderd voortwoeden. Dit blijkt uit de brutale overval die vier tot de tanden bewapende Hongkong-Chinezen hebben uit gevoerd op het gokhuis „Club number one" aan de Zeedijk. Ze dwongen zes landgenoten, die daar in de kelder zaten na te praten, op de grond te gaan liggen, sloegen hen met de kol ven van hun pistolen op het hoofd en bonden hen vast met ijzerdraad en stopten proppen in hun monden. Daarna namen ze twee uur de tijd om op hun gemak het hele gokhuis te door zoeken, waarbij ook de kluis werd opengebroken. Volgens de officiële lezing van de politie maakten ze slechts 14.000 gulden buit. De kans is echter groot dat zij er ook met een kostbare voorraad heroïne (inzet van de Chinezenoorlog in de hoofdstad) vandoor zijn ge gaan. Toen de politie ter plaatse kwam, werd slechts een van de zes slachtoffers met bloedende hoofdwonden aangetroffen. De rest had zich. samen met de overvallers, uit de voeten ge maakt waarschijnlijk omdat ze illegaal in Nederland verblij ven en niet in aanraking willen komen met de justitie. Links radicaal Rolf Pohle gearresteerd ATHENE (DPA) De Duitse links-radicaal Rolf Pohle is gis teren in Athene aangehouden. Hij wordt door de Griekse vreemdelingenpolitie vastge houden. Pohle behoorde tot de groep van vijf links-radicalen die in maart vorig jaar door de West duitse regering werden vrijgela ten in ruil voor de door leden van de „beweging van de 2e juni" ontvoerde fractieleider van de CDU in West-Berlijn, Peter Lorenz. De vijf tot de Baader-Meinhof- groep behorende gevangenen waren Rolf Heissler, Verena Becker, Rolf Pohle, Ingrid Siep- mann en Gabriele Kroecher-Tie- deman. Zij werden op een vlieg tuig gezet naar de volksrepu bliek Jemen. Later gingen ge ruchten dat zij uit dit land zou den zijn vertrokken, maar hun werkelijke verblijfplaats bleef onbekend. Joy-riders op pad met dienstauto MAASTRICHT - De dienstau to van de commissaris van de koningin in Limburg dr. Ch. van Rooy is gisteren gestolen door drie onbekend gebleven joy-riders. De knapen ontvreemdden de wagen uit de garage van rijks waterstaat in Maastricht, gingen er mee toeren en raakten in Antwerpen betrokken bij een aanrijding. Onmiddellijk daarop kozen ze het hazenpad. Volgens de politie is de wagen niet total- J loss.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7