(3owta/nt Vredestein bezet: protest tegen dreigende sluiting Rivierera-express ontspoord: 5 doden en 21 gewonden Passagiers ongeluksbus terug uit Noorwegen Vikingapparatuur werkt niet feilloos uinre Gevaar voör bosbrand niet gt >e/e dag GEEF HEN DE RUIMTE Vrijdag 23 juli 1976, 66e jaargang no. 20484 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg jertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Puzzeluur De AVRO stort zich vanavond op het „Puzzeluur" op Ned. II om 20.25 uur. Voordien op dit net Toppop. Op Ned. I om 19.05 uur McMil lan en het per abuis doodge schoten bruidje. Zonnige perioden Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Meest matige wind, krimpend van noord naar noordwest. Maxi mumtemperatuur circa 20 gra den. Morgen: Zon: 4.50—20.42 Maan: 02.20-18.28 Schev. hoogw. 0.5413.27, laagw.: 8.47—21.15 BRIGUE (AP) Een ongeluk met de Rivièra (trein)express heeft afgelopen nacht aan tenminste vijf personen het leven gekost, onder wie de wagonvoer der. Zeker 20 mensen raakten gewond. Volgens de eerste berichten bevinden zich onder de doden geen Nederlanders. De trein, waarin ongeveer 150 passa giers zaten, ontspoorde bij het verlaten van de Simplon-tunnel in Zwitserland. De oorzaak daarvan is nog niet bekend. De ongelukstrein was afkomstig uit de Italiaanse grensplaats Ventimiglia. Hij ws op weg naar Basel en zou zich daar bij een aantal treinstellen uit Rome' voegen om vervolgens als één trein naar Amsterdam te rijden. Van de Ri- vièra-express wordt doorgaans vooral gebruik gemaakt door Zwitsers en Duit sers. Spion De DDR heeft Hans Moering, die 17 jaar geleden tot levenslang werd veroordeeld wegens spionage voor een wes terse geheime dienst, vrijgelaten en naar West-Duitsland laten vertrekken. Moering was in de jaren vijftig afdelingshoofd in het Oostberlijnse ministerie voor zware industrie. Hij werd in 1959 door de staatsveilig heidsdienst gearresteerd. Zijn vrouw, die na vijf jaar gevange nis werd vrijgelaten, woont nog in Oost-Berlijn. Gestolen Renoir Een schilde rij van Renoir dat in 1974 uit het Brooklyn museum in New York werd gestolen is per post terugbezorgd. Museumfunctio narissen zeiden dat het stuk in goede conditie verkeert. Het schilderij stelt een stilleven voor dat Renoir schilderde in 1900. De afzender suggereerde in een bijgesloten briefje dat men de kunststukken in het museum moet bewaken met gewapende functionarissen. Kemproeven Frankrijk heeft tussen 10 en 22 juli op het atol Mururoa twee ondergrondse kernproeven genomen. Dit heeft het Franse ministerie van defen- sie^bekendgemaakt. Tachtigduizend liter olie in haven gemorst ROTTERDAM (ANP) Bij het bunkeren van een schip is vanmorgen 80.000 liter stookolie het water van de Rotter damse haven opge- stroomd. Het gebeurde aan boord van de Liberiaanse tan ker Androsstar (109.000 ton), die afgemeerd lag bij Verolme in de Bot lek. De tanks aan stuur- en bakboordzijde wer den tegelijkertijd ge vuld. Doordat de ene sneller volliep dan de andere stroomde deze over. zwemmen, spannende films bekijken op de zondagmiddag, terwijl U wat tot rust komt in onze gezellige Pirate Ship Bar. HOLIDAY INN LEIDEN WAAR HET KIND EEN ROL SPEELT i £)vw\. LEIDEN BOWUNSi FUN CENTEN 071-769310 Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222 II...' n hele dag eindeloosss genieten i' (kamperen kan ook)|oók gratis zwembad! (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het personeel van de rubberfabriek Vredestein in Loosdui nen heeft vanmorgen het bedrijf gedu rende enkele uren bezet gehouden. Met deze actie wilde het personeel aan minister Lubbers en aan de eigenaren van Vredestein duidelijk maken dat men het niet eens is met het voorne men om de vestiging van het bedrijf in Loosduinen te sluiten. De bezetting begon om half acht. Toen sloot het fabriekspersoneel de poort aan de Oude Haag- weg, die toegang geeft tot het Vredestein-terrein. Na dat tijdstip werden werknemers van de pro ductieafdeling nog wèl op het terrein toegelaten, maar de ongeveer 70 man die werkzaam zijn op het hoofdkantoor niet. Ook de directeur van Vredestein Loosduinen, de heer A. Zwartepoorte, werd geen doorgang verleend. Rond elf uur werd de bezetting opgeheven. In een verklaring, die tijdens de bezetting werd afgelegd, zeiden de bezetters het „niet accepta bel" te vinden „dat op politieke gronden een gezonde vitale onderneming wordt opgeofferd om vestigingen van Vredestein elders in het land te redden". Het personeel wijst erop, dat diverse onderzoe kingen in het verleden hebben aangetoond dat het voortbestaan van de fabriek in Loosduinen op economische gronden verantwoord is. „Er moeten pas definitieve beslissingen over de toekomst van Vredestein in Nederland genomen worden, nadat alle betrokken partijen zijn ge hoord en er een gezamenlijk plan is opgesteld. Dat plan moet als uitgangspunt hebben: het behoud van een zo groot mogelijke werkgelegen heid in alle Vredestein-vestigingen. Wij hopen, dat niet politieke sentimenten, maar de belangen van de afnemers en van het personeel voorop zullen staan bij de te nemen beslissingen", aldus de bezetters. Zij zeggen voorts te hopen, dat de Nederlandse staat een betere werkgever zal blij ken te zijn dan de voreige eigenaren van Vredes- tein. DEN HAAG (ANP) Hoewel hier en daar regen is gevallen is de situatie in bos- en natuurterreinen naar de-mening van de deskundigen nog steeds brandge vaarlijk. vertegenwoordigers van de ministeries van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, van Landbouw en Visserij, Defensie en Binnenlandse Zaken vinden dat het komende weekeinde steun moet worden verleend aan de bosbrandweerorganisaties. Voor mili taire bijstand kan zonodig beroep worden gedaan op Jhet personeel van het versterkte brandpiket dat in de [verschillende kazernes aanwezig is. Op het publiek wordt een dringend beroep gedaan de Jgrootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. In het Drentse Dwingeloo is een rQokverbod voor de natuurgebieden afgekondigd. Bij overtreding kan de cel volgen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIPHOL Met een speciaal gechar terd vliegtuig zijn vanmorgen in alle vroegte de 34 Nederlandse passagiers van de in Noorwegen verongelukte bus op Schiphol aangekomen, waar zij wer den opgewacht door een groot aantal familieleden. Zeven van hen maakten de vliegtocht van het 'Noorse Tromsö naar Nederland liggend op een brandcard. Onder hen bevond zich de zwaargewon de heer Van de Bosch uit Lisse. Door een nekbreuk is hij vrijwel geheel verlamd. Hij heeft daardoor ook ademhalingsmoeilijkheden. Direct na aankomst op Schiphol is hij per ambulance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De stoffelijke overschotten van de twee dodelijk verongelukte inzittenden, zijn met dit vliegtuig overgevlogen. Van de overige passagiers zijn er zes eveneens ter observatie naar het ziekenhuis gebracht, maar ver-' wacht wordt dat zij spoedig naar huis kunnen. Onder de gedupeerde buspassagiers, die hun Noorse reis van drie weken na tien dagen abrupt beëindigd zagen, behoren ook de heer Fenton en Mevrouw Storm-Van Leeuwen uit Den Haag. Over de oorzaak van het ongeval, dat maandag plaatsvond, tast men nog steeds in het duister. Eén ding is zeker. „We hebben ontegenzeggelijk geluk gehad. De helling ter plaatse was begroeid met boompjes, die de bus behoorlijk hebben geremd in zijn vaart. Anders waren er beslist meer doden gevallen", zo meent reisleider Arty Talma uit Voor schoten. de waterpo/oërs boek- een zege PASADENA (AFP - AP - Reuter) - Het gaat niet naar wens met de Viking-1, die verondersteld wordt een aantal gehei men van de „rode planeet" Mars te ontsluieren: de grijparm, waarmee grondmonsters genomen worden, wei gert dienst en de signalen die de Viking door moet seinen, zijn veel minder krachtig aan het worden dan wenselijk is en met de seismograaf is ook iets aan de hand. Wat de grijparm betreft neemt men aan, dat de beschermkap niet zoals gepro grammeerd was, van het instrument is afgegaan. Men heeft niettemin nog wel hoop, dat het euvel verholpen kan wor den. Ten aanzien van de zwakker wor dende signalen, vermoedt men, dat een van de twee zenders minder Watt werkt dan bedoeld was. Het uitvallen van een van de twee zenders zou kunnen beteke nen, dat een aantal belangwekkende ge gevens verloren gaan. Intussen is gebleken, dat de Marshemel niet blauw is, zoals aanvankelijk gedacht werd, maar rose. Dit laatste als gevolg van fijne rode stofdeeltjes in de atmo sfeer. De aanvankelijk blauwe kleur was veroorzaakt door een kleine fout in de schaalverdeling van de ontvangen kleu renfoto's. Verder is een soort Martiaans weerbericht uitgegeven, dat als volgt luidt „lichte wind uit het oosten, in de late middag draaiend naar het zuidwest en. Windkracht is 24 km/u. De temperatu ren variëren van 85 onder nul, juist na het aanbreken van de dag, tot 30 onder nul". Brigitha in schaduw van Ender naar brons Emoties bij aankomst op Schiphol. Zeven van de gedupeerde passagiers maakten de vlieg tocht liggend op een brancard. hockeyteam klopte het ge- Australië laat hen bowlen, (Van onze speciale ver slaggever) MONTREAL - Terwijl de schriele Nadia Coma- neci in de turnzaal nijver verder bouwde aan haar voorraad goud was de aanzienlijk forser ge bouwde Kornelia Ender in het Olympische zwem bad druk doende hiir verzameling eremetaal uit te breiden. Gister avond kreeg de blonde Oostduitse haar vierde gouden plak om de hals gehangen, nadat zij twee maal overtuigend als eer ste had aangetikt. Kort nadat zij haar eigen wereldrecord had geëven aard op de 100 meter vlin derslag moest de stevige Kornelia Ender opnieuw een race afwerken, die op de 100 meter vrije slag. Ook deze afstand leverde een explosie op, die resul teerde in wat anders dan een wereldrecord. Met de ze triomf bracht Kornelia Ender haar totale aantal gouden medailles op vier. Het wordt al bijna routine voor Kornelia Ender. Toch is zij blij met haar vierde gouden medaille. In de schaduw van de Oostduitse zwemveel- vraat gleed Enith Brigit ha naar brons op de sprint. Na een fraai ge vecht tikte zij juist iets later aan dan de Ameri kaanse Shirley Babashof. Het betekende de tweede plak voor de Nederlandse na eveneens brons op de 200 meter vrije slag. Voor een aangename ver rassing zorgde Annelies Maas, die haar toptijd uit de series in de finale nog scherper stelde, waardoor zij een zeer onverwachte vierde plaats bereikte. 1 Wijda Mazereeuw bleef teleurstellen. De Noord hollandse bereikte ook de eindstrijd 100 meter schoolslag niet. Herman Ponsteen zorgde voor de andere in ereme taal resulterende presta tie. Hij greep in het ach- tervolgingstoernooi zilver achter de Westduitser Braun. De hockeyers en poloërs bleven op de goede weg door respectievelijk te winnenvan Australië (2—1) en West-Duitsland (3—2). Zie voor uitgebrei de berichtgeving de sport pagina's.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1