Eric Swinkels keek toch naar scorebord QS9 fé QS9 Nadia Comaneci en Nelli Kim deelden eerlijk MONTREAL'76 VIER „TIENEN" OP SLOTAVOND Mitkov maakte eind aan de illusies van sterke mannen 2 Russische overmacht Boggs sprong naar goud GEDEELD DERDE NA DRIE SERIES VERSLAPEN Westduitsers aan leiding Goud voor Pyciak Polen herstelde zich Judo-arbiter Bontje: „ledereen is stomverbaasd dat we hier niet zijn" SLAVNIC REDDE J0EG0SLAVEN MMntrealletjes (Van onze speciale verslagge ver) MONTREAL Op de laatsttf I damesdag van een schitte rend Olympisch turntoernooi gold het devies eerlijk delen. Nadia Comaneci en Nelli Kim veroverde elk twee gouden medailles. De kleine Roernpense kreeg de plakken die haar op de balk en de brug niet konden ontgaan en Nelli Kim werd Olympisch kam pioene bij het paardspringen en op de vrije oefening. Voor beide turnsters leverden de wedstrijden in het Forum driemaal goud op. Nadia Coma neci werd echter de onbetwiste ster omdat zij het goud op het meest begeerde nummer, de individuele achtkamp, kreeg omgehangen. Nelli Kim pakte de derde titel met de ploeg van Rusland in de landenwedstrijd. Nadia Comaneci en Nelli Kim gaven elkaar gisteravond niets toe. Zelfs niet bij de waarde ringen op de onderdelen waar zij de titel veroverden. Vier maal verscheen een „tien" op het scorebord. Voor de eerste maal ook bij de vrije oefening, waar Nelli Kim een vlekkeloze demonstratie gaf op zeer geraffi neerd gekozen en fabelachtig door de Russi sche pianist vertolkte muziek. De „tien" van de Russische kampioene was een bittere teleurstelling voor Ljoedmilla Toe- ristsjeva, de onttroonde Olympische kampioe ne van München. Nelli Kim deed het onmoge lijke. De grote ster van München verwerkte haar verdriet alleen. Toen de Russische train- ster haar wilde troosten, duwde zij bruusk haar hand weg en snikte haar verdriet uit. Pas toen zij later op het podium stond kwam er weer een lach op haar gezicht. H MONTREAL De tweestrijd tussen de Oostduitser Peter Wenzel - Europees- en we reldkampioen van 1975 en de Rus Wartan Militosjan - de Europese kampioen jaar gang 1976 - heeft tijdens de strijd bij de gewichtheffers in het middenge wicht (tot 75 kg) wel gewoed, maar een trapje lager dan voorzien. De man die aan de Olympische illusies van beide sterke mannen een einde maakte was de 20-jarige Bulgaar se wereldrecordhouder Yordan Mitkov, die met een totaal van 335.0 kg over de beide Olympische oefeningen onbereikbaar bleef. Na het onderdeel trekken hadden de drie sterkste mannen in deze gewichtklasse een zelfde totaal - 145.0 kg - omhóoggebracht, maar bij het stoten zette Mitkov in zijn laatste poging 190.0 kg op het scorebord. Militosjan die in zijn finale nu 192.5 kg moest stoten - bij gelijke eindtotalen was hij namelijk win naar, die het minste gewicht met zich mee draagt - faalde en moest de gouden medaille afstaan aan de jeugdige Bulgaar. De Olympi sche titel was Mitkovs derde grote internatio nale succes, nadat hij in april bij de Europese kampioenschappen derde was geworden en in mei het wereldrecord trekken met één kg tot 155 kg verbeterde. Mitkovs overwinning betekende voor Bulgarije de tweede victorie in het(gewichtheffen, terwijl de sterkste Bulgaarse mannen - Stoitchev, Christov en Platschkov - nog op het Olym pisch toneel moeten verschijnen. Drievoudig schermzege van Russen H MONTREAL Rusland heeft als eerste land in de afgelo pen 24 jaar alle drie de me dailles op het onderdeel sabel van het Olympisch scherm- toernooi gewonnen. Het goud ging naar Victor Krowopos- kow, het zilver naar Wladimir Nazlymow en het brons naar de verdedigende Olympische kampioen Viktor Sidiac. De charmante Nelli Kim veroverde gisteren twee gouden medailles op de laatste dag van het damesturnen. an MONTREAL De Russische overmacht in het volleybal toernooi duurt voort. Bij de heren ondervinden de Russen slechts bedreiging van Japan dat ook vier punten uit twee duels vergaarde en bij de da mes is de concurrentie al op afstand gezet. 0j Cuba en Zuid-Korea hebben al een verliesduel op hun conto. Cuba verloor gisteren met 3-1 lt5 van Rusland, waarbij de Russische dames tè alleen de tweede set met 15-13 uit handen n moesten geven. Bij de heren was Brazilië niet opgewassen 0li tegen Japan. De Aziaten hadden slechts het minimale aantal sets nodig om in de running te blijven. 4 ba an ik ot ml 10 :is Phill Boggs in actie tijdens een van de sprongen die hem een eerste plaats opleverden. MONTREAL De Amerikaan Philip Boggs is Olympisch kampioen schoonspringen van de 3-meterplank gewor den. Hij had een ruime voor sprong op nummer twee. de Italiaan Cagnotto die het zil ver kreeg omgehangen en de Rus Kosenkov, die naar brons sprong. MONTREAL Eric Swinkels I had zich in Montreal voorge- nomen om pas zaterdagmid- lal dag, wanneer de laatste dag van het Olympische nummer kleiduivenschieten skeet is afgewerkt, op het scorebord te kijken. „Want voor mij is goud niet belang rijk, wel zal ik zo sterk mogelijk moeten schieten", was het standpunt van de altijd opgewekte^ Brabander. Maar toen Swinkels, de vice-wereldkampioen, in de eerste serie van 25 schoten alle imitatie-duiven had ge raakt kon hij op de schietbaan van l'Acadie toch niet langer zijn nieuwsgierigheid be dwingen. Met vijftien man bezette hij voorlopig de eerste plaats. Ruim vier uur later keek Swin kels nog eens met een scheef oog in de richting van het bord. Alle schutters hadden tot dat moment drie series van de in totaal acht, afgewerkt. Swinkels wist dat hij uit de kopgroep was verdwenen. „Want in dit veld kan iedere misser geweldige gevolgen heb ben". En Swinkels had eenmaal, in zijn tweede serie, voor de duif langs geschoten. En na tuurlijk gebeurde dat juist vanaf post drie. „Ik heb beslist geen echte zwakke punten in mijn series, maar het is wel vreemd dat ik wel meer in de fout ga op post drie. En Eric Swinkels herinnerde zich onmiddellijk dat hij ook in de eerste serie met erg veel geluk nog maar net een randje van de schotel had kunnen schieten, toen hij op dezelfde plaats stond, „en je mag het gerust weten",, bekende hij later, „toen ik in de derde serie weer naar die plek moest, klopte mijn hart bijna in mijn keel". (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Het klinkt raar, maar het is waar. Op de Olympische schiet baan van l'Acadie heeft de Bulgaar Gheorghiev zich verslapen. Terwijl zijn concurrenten druk in de weer waren en overal met pistolen en geweren op schuiven en duiven werd geschoten, sliep de Bulgaar. En een half uur nadat hij had moeten schieten, ontdek te zijn chef d'equipe hem in het gras. Ook de Engelsman Neville overkwam dat feit. Voor de aanvang van zijn tweede serie was hij wat gaan rusten en sliep in. Toen hij zich bij zijn baan kwam melden, waren zijn concurrenten al drie minuten aan de gang. Neville mocht nog starten, maar hij kreeg wel onmiddellijk drie strafpunten op zijn conto en is daardoor al bij voorbaat uitgeschakeld voor een behoorlijke klassering. Pats Met uitzondering van de fout in de tweede serie kwam Swinkels de eerste dag bij het kleiduivenschieten ongeschonden door. „En als ik niet zo brutaal was geweest, dan had ik ze alle 75 geraakL Maar ik ben zo fanatiek dat ik er moeite mee heb om de tijd te Door Jack Arentsen nemen om de duiven op te roepen en daarna goed te zien. Als de schijf er eenmaal is, dan is het pats". Precies 74 maal ging het op de eerste dag goed. Een resultaat dat uitstekende uitzichten geeft voor de komende 125 schoten. Want tot nu toe hebben slechts twee man, de Pool Socharski en de Oostduitser Klaus Reschke, de maximale score van 75 punten bij elkaar kunnen knallen. Met tien man deelt Eric Swinkels thans de derde plaats. Was de storm van afgelopen maandag in het nadeel van de hopeloos schutterende Willy Hillen, de zon, de hoge temperatuur en de windstilte van dit moment, zijn weer niet in het voordeel van Swinkels. Want Swinkels is op zijn best wanneer het hopeloos slecht weer is. „Ik ben een man die graag de duiven volgt, wanneer ze door de wind of regen bepaalde vreemde vluchten maken. Die pak ik dan nog wel. Maar de omstandigheden waaronder nu geschoten wordt, zijn welhaast ideaal. En dan kan een klein foutje vreselijke gevolgen heb ben. Voor mij mag het gaan regenen en stormen". MONTREAL In het Olympi sche handbaltoemooi heeft het team van West-Duitsland verrassend de leiding bij de heren. De Westduitsers ver sloegen gisteren Canada met 26-11 en voeren met Joego slavië de ranglijst aan. Joegoslavië won met gering verschil van Rusland: 20-18, waardoor de Russen zijn teruggezakt naar de derde plaats in poule A. In groep B leiden Roemenië en Polen met vier punten uit twee wedstrijden. In de damesafdeling heeft Rusland de eerste plaats in handen met vier punten, gevolgd door Hongarije en Oost-Duitsiand met hetzelf de puntenaantal. Montreal De Pool Janusz Pyciak-Peciak heeft de gou den medaille in de moderne vijfkamp gewonnen. Het zilver was voor de Rus Pavel Led- nev en het brons voor de Tsjech Jan Bartoe. In het algemeen landenklassement werd Groot-Brittannië eerste en won goud, Tsjecho- Slowakije veroverde het zilver en de bronzen plak was voor Hongarije. MONTREAL In het Olympi sche voetbaltoernooi heb ben Polen en Oost-Duits- land gisteren hun ontmoe-' tingen gewonnen. Polen kwam tegen Iran verras send met 1-0 achter, maar stelde na de hervatting orde op zaken. Het werd eerst 3-1 voor de Europeanen alvorens de Iranezen nog een tegentreffer konden scoren. Oost-Duitsland versloeg Spanje met 1-0, zodat deze ploeg puntloos -laatste is geworden in poule A. Oost-Duitsland en Brazilië eindigden gelijk met drie punten uit twee duels. In groep C werd Polen eerste. Polen en Oost-Duitsland plaatsten zich voor de kwartfinales. MONTREAL In Tokio be haalde Anton Geesink een gouden medaille in het judo toernooi, in Mexico stond de ze sport niet op het program ma maar In München was Wim Ruska met tweemaal goud weer een vaandeldrager voor Neder land. Montreal zal geen Nederlandse judo ka's zien en dat verdriet John Bontje, judo- en karateleraar en zakenman in deze volgorde, tot nu toe, want daarin kan wel eens verandering komen geweldig. Dit zijn zijn derde spelen waar hij als scheidsrechter in het judotoernooi zal optreden. Hij zal geen Oranje zien. „Voor het aanzien van het Nederlandse judo alleen al zou er toch een judoka in Montreal aanwezig moeten zijn. Jan Bosman was daarvoor de aangewezen man. Laat het waar zi|n, dat hij en alle anderen hebben gefaald op de Europese kampioenschappen in Kiev, maar dit knok- kertje, dat er alles voor over heeft gehad om nog eens de Spelen mee te maken, was in vorm zeker gestegen en hij had bovendien een gunstige loting kunnen hebben, ik heb de loting gezien. Omdat er per land maar één judoka per gewichtsklasse mag uitko men, en dat is een nieuwigheid, is de deelne ming minder dan normaal. Het is verschrikke lijk, dat Nederland ontbreekt". John Bontje, die zich zo langzamerhand zeker gaat stellen voor „de oude dag" hij is toch pas even in de vijftig runt in Den Haag behalve een judo- en karateïnstituut, een bi stro en opent binnenkort pal daarnaast een visrestaurant. Hij is twee dagen per week leraar aan de academie voor lichamelijke op voeding, maakt deel uit van de scheidsrech- terscommissie judo van de Nederlandse budo- bond, is bestuurslid van de sectie karate, voorzitter van de gradencommissie karate, is voorzitter van de scheidsrechterscommissie van de Europese judo unie, geeft in deze specialiteit cursussen door geheel Europa en mag zich met dertig jaar judo-ervaring en vijftien jaar werkzaam in de karatesport, best een ervaren rot noemen. Scherprechter HIJ sluit de ogen ook niet voor de overweging van het NOC, die geleid heeft tot het besluit YL Door Herman van Bergem geen judoka's naar Montreal te zenden. De Europese kampioenschappen waren nu een maal als scherprechter aangewezen. Maar toch. Bontje: „Ga eens na. Jaap Nauwelaerts d'Age is directeur sportif, overigens een onbezoldig de functie, van de Europese judo unie en assistent directeur Sportif van de internationa le judo-federatie. Ik mag tch wel zeggen dat ik ook een beetje bekendheid geniet (Bontje is van 1961 af scheidsrechter bij alle wereld kampioenschappen geweest en tot 1971 ook bij alle Europese kampioenschappen, tot hij tot voorzitter werd gekozen en derhalve moet oordelen over anderen) maar bovenal dat het Nederlandse judo overal ter wereld groot aan zien geniet. Als ik door het Scheranatonhotel in Montreal loop en ik zie collega's uit welk land ook, zijn ze stomverbaasd, dat we er niet bij zijn. Met Peter Snijders als trainer van Jan Bosman was ons gezicht gered geweest. Peter Snijders kent men overal ter wereld. Helaas, wat had dat ene mannetje nou uitge maakt. Afgaan kan iedereen, dat is in de eerste dagen wel gebleken. Wat dacht je van een wielerploeg in de 100 kilometer en van een schutter die ergens in de zestig eindigt. Misschien heeft de budobond het wel verkeerd aangepakt toen de judoka's werden afgewe zen". John Bontje is er in ieder geval wel, de enige uit de Nederlandse judowereld, die in het wielerstadion, dat dient als judo-arena in actie zal komen, als maandag het judotoer nooi begint zal hij één van de eenentwintig scheidsrechters zijn en een van de zes Europeanen, die zijn uitverkoren. Op voordracht van de Europese judo unie die er twaalf tot dertien op de lijst zette, koos de internationale federatie de zes voor Mont real. Het zou simpelweg een „gat" in het scheidsrechterskorps zijn als Bontje er eens niet bij zou zijn. Hij heeft er zijn vakantie voor onderbroken, is uit Spanje komen vliegen en gaat één augustus terug via Amsterdam. „De tweede is mijn moeder jarig, wordt ze vijfenze ventig en daar wil ik graag bij zijn". Menselijke trekken bij een man die in zijn judo- en karateleven wel het een en ander heeft moeten afknokken om de status te bereiken, die hij heeft veroverd. Hij ziet met lede ogen de teruggang van het Nederlandse judo aan. John Bont|e steekt voor de zoveelste keer de brand in een sigaar van Canadese make- Ill, die het niet zo best wil doen. Het dekblad schroeit waar het niet moet en aan de punt valt het gloeiend topje eraf. In elk geval houdt hij aan deze spelen een derde kos tuum over. In Tokio kreeg hij een blauwe blazer, in München een groene, in Montreal een gele, alle gecompleteerd met een grijze pantalon. „Als ik eens wil showen, trek ik zo'n pak In Nederland aan, maar Ik had liever nooit een kostuum gehad als er een Neder lander, eentje maar, hier op de mat had kunnen staan. Jammer, eeuwig zonde van ons aanzien In de Internationale judowereld". MONTREAL Zoran Slav- nic, die drie seconden voor het einde de bal nog een maal door de Italiaanse bas ket wierp, zorgde ervoor dat Joegoslavië de belangrijke wedstrijd tegen Italië met 98- 97 kon winnen. Door dit resultaat is de Europees kampioen zeker van een plaats in de halve finales en met even grote zekerheid heet de tegenstander Rusland. Italië heeft de ontmoeting in de tweede helft uit handen gegeven, nadat men bij de rust nog tien punten voorsprong kon koesteren: 51-41. De wedstrijd, waarin de Joegoslaaf Kicanovic met zeventien punten topscorer was, bracht de balans tussen beide landen dit jaar weer in evenwicht, nadat Italië in Edin burgh een kwalificatiewedstrijd voor ditzelfde Olympische toernooi met 84-79 had gewon nen. In een wedstrijd, die slechts voor de statistiek gold, won Tsjecho-Slowakije met 89-83 van Porto Rico Het damestoemooi, waarin een halve competi tie wordt afgewerkt, kende gisteren alleen maar overtuigende zeges, waaronder uiteraard een van de Russische dames, die ditmaal Bulgarije versloegen met 91-68. Tsjecho-Slo wakije won van Japan (76-62) en de Verenigde Staten was sterker dan het organiserende land Canada: 89-75, nadat de Canadese dames bij de rust nog met 40-38 leidden. Dit zijn William Lee uit Amerika en Seiji Matsunaga uit Japan en zij worstelen Grieks-Romeins. Hoe het ook zij het was een imposant gezicht. MONTREAL Er stond een rijtje mensen voor het bureau, waar kaarten worden verkocht. Ze wilden hun geld terug van de openingscere monie. Reden: ze hadden niet alles gezien wat in het programma stond', want er'waren lan den weggebleven die men nu juist wel interes sant achtte wat de kleding betreft. Om de Amerikaanse sprinter Mark Lutz, die op de 200 meter zal uitkomen, wordt heel wat afgelachen. „Ik ben vast aan het trainen want als ik ophoud met hardlopen, wil ik entertainer worden", zei Lutz heel serieus. En het Is nog waar ook. Moeilijkheden voor een Engelse filmmaat schappij die in het Forum bij de tumwedstrij- den werkte. Toen de filmers naar hun auto gingen, bleken daaruit de aluminium kisten met films, camera's en ander materiaal gesto len. Waarde: driekwart ton. Twee mannen stapten met de kisten in een taxi. Dat gebeur de op de hoek van het Forum, waar het wemelt van de agenten. Het zakgeld van de leden van de Nederlandse ploeg bedraagt zeven dollar per dag. Een pilsje van anderhalve dollar en een kaart met postzegel slaan er al een aardige bres in. Nou ja, pils mag toch niet zolang er nog in actie moet worden gekomen. Nog nooit zijn er zoveel gewichtheffers op de Spelen geweest. Bijna tweehonderd sterke mannen zijn aanwezig, ruim vijftig meer dan in München. Door het vertrek van verscheidene landen liepen bij sommige sporten de lotingen geheel in de war. Zoals bij het boksenn. Het is, zoals de organisatie verklaarde, vrijwel nooit voorge komen dat een bokser meteen in de derde ronde kwam omdat zijn tegenstanders voor de eerste en tweede ronde niet kwamen opdagen. De jeugd voerde de boventoon bij de turn wed strijden. Maar er is ook een veterane. Het is de Japanse Miyuki Hironaka die nog steeds imponeert maar toch al eenendertig jaar is. De belangstelling voor de Spelen is enorm. Zelfs takken van sport die inCanada bepaald niet boven aan de lijst staan, zoals wielrennen en volleybal, trekken keer op keer volle bak ken. Het Amerikaanse contingent is opvallend groot bij zwemmen schoonspringen en bas ketbal. Gisteren werden de Olympische wed strijden bezocht door 147.172 toeschouwers. De boycott van de Afrikaanse landen kost de organisatoren geld. Geschat wordt dat er ten minste 1.000.000 dollar, een kleine drie mil joen gulden, mee is gemoeid. Shun Fujimoto toont met enige trots zijn gouden medaille, veroverd in het herenturnen landenklasse ment, en zijn been in het gips.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11