Jorritsma trad uit anonimitei Benoeming bekroning van „regent" Paulen sportieve carrière Laatste kruisrak weer struikelblok duo Van Werkhoven IAAF sprak banvloek uit over Zuid-Afrika WESTDUITSERS ONTLUISTERD Serie niet naar wens Hermens TACTISCHE STUNT VOORSTOPPER MODEL VOOR TEAM NIEUWE VOORZITTER VAN IAAF PROGRAMMA oktober 74 jaar wordt. Op een leeftijd waarop leeftijdgenoten van hun pensioen genieten, reist Paulen nog jaarlijks tienduizenden kilo meters over de gehele wereld. Adje Paulen is al jarenlang de verantwoordelij ke man voor de technische zaken bij alle grote atletiektoernooien. Die functie verricht hij se dert 1948 toen in Stockholm de IAAF werd heropgericht en Paulen in het bestuur kwam. In 1964 werd hij president van de Europa commissie van de IAAF, een naam die later werd veranderd in de Europese Atletiek Asso ciatie. Die functie zal ir Paulen nu moeten opgeven. Daarnaast is Ad Paulen ook nog jarenlang voorzitter van de KNAU geweest. Van 1965 tot 1970 was hij directeur van het Nederlandsch Olympisch Comité, een destijds nog ongesalarieerde functie. Adriaan Paulen, de zoon van het hoofd van een MULO-school in Haarlem, heeft zowel sportief als maatschappelijk het een en ander gepresteerd. Hij werd op zesjarige leeftijd naar het sportveld gestuurd. Het was geen atletiek baan maar het voetbalveld van Haarlem, een vereniging waarvan hij nog steeds lid is. In Haarlem werd de stoot gegeven voor het begin van Paulens Atletiekcarrière. Ad Paulen mocht als 17-jarige naar de Olym pische Spelen en beschaamde het vertrou wen dat in hem gesteld was, niet HIJ liep voor de eerste maal op een echte slntelbsan, en werd zevende In de finale van de 800 meter. Ook In andere takken van sport be hoorde Paulen tot de beteren. In1926 reed hl] de TT-races In Assen. Een succes was het niet, want In zl|n gretigheid draalde hij de motor van zijn machine stuk. Ook In autorallies heeft Paulen het goed gedaan. In de atletiek geldt Paulen als een regent. In dat beeld past ook de gouden onderscheiding, die hij in 1972 in München van de inmiddels overleden IOC-president Avery Brundage kreeg. Brundage het voorbeeld van conser vatisme in de sport had negentien gouden medailles laten maken, die hij persoonlijk uitreikte aan mensen die zich naar zijn mening bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt voor de sport in het algemeen en de Olympische beweging in het bijzonder. Paulens gouden medaille draagt de tekst: „Wegens onovertrof fen toewijding aan de atletieksport." Toewijding aan de atletiek kan Paulen niet ontzegd worden. „Ik ben er helemaal gek van. Het is de mooiste sport en moet dat blijven." Het begin van de victorie. Na een strafcorner, ingeschoten door Paul Litjens (wie anders?) komt de tegen de paal gekaatste bal terecht bij Hans Kruize (rechts) die geen pardon kent met de Australische verdedigers. MONTREAL De grootst® verrassing op de vijfde speeldag van het Olympisch hockeytoernool was de triea- te afgang van wat eens de Westdultse hockeyglorle was. Da Westduitsers verlo ren na een ruststand van 1—3 met 1—4 van Spanje en onder de 1000 toeschouwers In het Molsonstadlon bevond zich de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt die zich ach teraf wellicht een betere verpozing voor had kunnen stellen. Het ontbrak de Olympische kampioenen vooral aan snelheid - voorstelbaar met het gewicht van zoveel interlands op de schouders en balbeheersing. iets waar het kunstgrasveld de nodige schuld aan zal hebben. De Spanjaar den trokken zich van de Westduitse misère weinig aan, namen een voorsprong door Jose Sales, waarna de Westduitser door Strodter gelijkmaakten. De Spaanse vrije verdediger Juan Amat scoorde 41. Het herstel van India 3—0 tegen Canada was ook opvallend, maar niet voldoende om het verloren terrein te herwinnen. BIH MONTREAL - Hans Jorritsma valt nooit op. De 26-jarige voorstop per van Amsterdam en van het Nederlands hockeyteam verricht zijn weinig eervolle werk altijd zon der de bedoeling zich op de voor grond te plaatsen. „De spitsspeler van de tegenpartij uitschakelen", luidt nagenoeg altijd zijn opdracht en dat doet hij dan met een dege lijkheid waarover alleen zijn tegen stander maar ontevreden kan zijn. Soms echter speelt zelfs Jorritsma zich naar een opvallende rol. Zoals gisteren tegen Australië. Ronald Ri ley, de Australische bulldozer die zich tegen India zo schotvaardig had getoond en met vijf doelpunten met Paul Litjens de eerste plaats op de topscorerslijst inneemt, was zijn directe tegenstander. Coach Wim van Heumen had Jorritsma zo ingeprent dat Riley niet aan de bal mocht komen, dat Jorritsma bij wijze van spreken met het beeld van zijn Australische opponent voor ogen in slaap is gevallen. Geholpen heeft het in ieder geval wel. De keihard spelende Riley kwam niet in het stuk voor. Steeds opnieuw was de attent spelende Jorritsma hem te snel af. Gedesillusioneerd werd Riley dan ook vijf minuten voor tijd door de Australi sche coach Adams uit het veld gehaald. Het sublieme spel van Jorritsma hielp in niet geringe mate mee aan het tot standkomen van de zege van 2—1 op Australië dat woensdag de hockeywereld had verbaasd door India met andere tactiek te spelen. Het vechthockey dat Australië speelt werd bestreden met het hanteren van een consequente mandekking en het op snelheid uitspelen van de Australi sche defensie. De eerste helft lukte dat wonderlijk wel. De Australiërs wilden het Nederlandse overwicht breken door er keihard, zelfs soms onverant woord, in te gaan. André Bolhuis bijvoorbeeld werd voortdurend onderuit geslagen. Het is uiteraard niet toevallig dat Bolhuis zo dikwijls het slachtoffer werd want zijn moed grenst aan het ongelooflijke en hij gooit zich zonder dralen voor de hardste schoten. Door Harry Vermeulen 6—1 te verslaan. Jorritsma kan in feite model staan voor de wijze waarop het succesvolle Nederlandse team tot nu toe opereert. Tac tisch erg sterk vanuit een gesloten verdediging die niet het minste risico neemt, wordt voor iedere tegenstander een formule bedacht. Kunst Want uiteraard moest tegen het conditioneel erg sterke Australië totaal anders worden gespeeld dan tegen de technisch Ingestelde Indiërs en Maleisiërs. De grote kracht van Wim van Heumen en zijn team is dat ze de kunst verstaan om een dag later een totaal Bulten De kans dat hij daardoor vandaag tegen Argentinië niet kan meespelen is erg groot. Een verheugde maar tevens bezorgde Wim van Heumen na afloop: „De dokter zal moe ten beki|ken of André nog kan spelen. Hi| zit onder de bulten en blauwe plekken. Het lijkt wel of hij alle klappen heeft moeten incasseren." Zorgen dus om André Bolhuis maar ook om de hand van Coen Kranenburg, de man die de strafcorners voor Paul Litjens klaarlegt. Gisteren speelde hij al met een handschoen aan, hetgeen overigens duidelijk te merken was. Hij had niet dat onfeilbare gevoel als anders, hetgeen de corners van Nederland een stuk minder gevaarlijk maakte. „De hand van Coen is beurs", aldus Van Heumen, „ook bij hem zal bekeken moeten worden of hij nog wel kan spelen." Nadat het Australische doel al enkele malen aan doorboring was ontsnapt, lag in de der tiende minuut weer een lange corner ten grondslag aan de eerste Nederlandse treffer. Eerst werd een strafcorner gepareerd ten koste van een lange corner. Daaruit schoot KINGSTON Het was als de dag van daar voor. Opnieuw voeren Joop en Robert Werk hoven tot het ronden van de laatste boei in zeer gunstige positie. Niet alleen omdat de 470 als vijfde het kruisrak naar de finish in ging was er vreug de in het Nederlandse kamp. Meer nog omdat de hoogstgeklasseerden in de algemene rangschikking dui delijk verlies ten op zlchte van de Van Werkhovens zouden lijden. He laas, evenals in de derde race bracht dat laatste kruisrak aller minst geluk. De broers uit Bloemen- daal kwamen er ajs zevende uil En wat erger was, de Spanjaard Antonio Gorostegui en de Westduitser Frank Hübner, eerste en derde in het algemene klassement, waren kruisend de Nederlanders voorbijgesto ken. Zeker, er was enige winst op boten in top-posities geboekt. De Rus Victor Potapov (tweede) ging bijvoorbeeld als tiende over de streep. De Fransman Marc Laurent (vierde) zelfs als achttiende De winst was echter aanmerkelijk minder groot dan vrijwel de ge hele wedstrijd mocht worden verwacht. De lichtweerspecialisten waren bij een windkracht van amper twee in het voordeel. Geen wonder dus ook dat Joop en Robert van Werkhoven al na de eerste boei in het veld van 28 boten op de vijfde plaats lagen. Voor hen lagen slechts tegenstanders die in het klassement na drie wedstrijden de twaalfde tot achttiende plaats innamen. De medailles zouden voor Oranje in de 470-klasse mogelijk nog niet binnen bereik komen, maar de winst die geboekt zou worden mocht er toch echt wezen. Als de dag van daarvoor. Inderdaad, de klasse ring van de hoge boei bleef ook nu behouden tot het laatste kruisrak en niet verder. De Nederlanders staan, halverwege de regatta, op een zevende plaats. Als men echter nu al het slechtste resultaat van elke deelnemer aftrekt, blijkt dat die klassering lichtelijk geflat teerd is. De gebroeders Van Werkhoven zak ken dan namelijk naar de elfde positie. De Van Werkhovens waren overigens de enige leden van de Nederlandse afvaardiging die gisteren aan hun vierde wedstrijd toekwamen. Op de Alpha-Baan, waar de FD's, Tempests en Solings varen, hadden de zeilers eerst te kampen met windschiftingen. De FD's vertrok ken wel maar zagen na een tiental minuten hun race afgebroken. Twee uur van uitstel volgde. De wind viel in die periode geheel weg, zodat van uitstel wel afstel moest komen. De vierde race in deze drie klassen zal nu vandaag, de eerste reservedag, worden inge haald. Paul Litjens tegen 'de paal en de terugsp gende bal werd door Hans Kruize ac1 doelman Robert Proctor gewerkt. Na dit d punt werd de mandekking die de later ven gen Hammond op Paul, Litjens toepaste steviger. Litjens reageerde ditmaal niet e tioneel maar liet zich rustig terugzakken de vleugels, waardoor zijn tegenstander en zins verloren liep. Vooral Wouter Leefers profiteerde van c lichte desorganisatie in de Australische dé sie. De solo's van de kleine technicus w< van grote klasse en als een behendige ba danser wist hij de keiharde tackles van Australiërs te ontwijken. Nadat Ron Steeni Paul Litjens al tegen de paal hadden gesl ten en een treffer van Litjens was afgeki wegens „rising shot" viel een minuut voor verstrijken van de eerste helft de twi Nederlandse treffer. Paul Litjens was de m en uiteraard was een door Leefers geno door Kranenburg gestopte corner de basis Onverantwoord Van Heumen: „Vanaf toen heb ik Coen zegd dat hij niet meer mocht stoppen, zou onverantwoord zijn geweest met hand." De tweede helft miste de kwaliteit en span die het eerste gedeelte te zien had gegï Nederland wilde zijn voorsprong rustig co lideren maar kwam daar niet aan toe I het felle aandringen van de Australiërs totale Nederlandse verdediging, maar v< Maarten Sikking, hield echter onder de Au lische druk stand. Een minuut voor tijd werd het nog moeilijk toen Maarten Sikking een stri veroorzaakte. „Die scheidsrechter floot oi ik zogenaamd op de bal was gaan liggen was echter niet zo." Bell benutte de strafbal. De kritiek o| scheidsrechter was de enige niet vreugde noot in het Nederlandse team dat slechts punt nodig heeft om zich bij de laatste te plaatsen. De underdogpositie waarin' van Heumen zijn team voor de Spelen l gedirigeerd is een uitstekende zet gebli Want wie durfde er voor de Spelen tien gi te zetten dat het Nederlandse elftal bi laatste vier zou komen? mes i Cuba op hu van F alleen moesti Bij de tegen minim te blijv MONTREAL Het congres van de Interatlonale Amateur Atletiek Federatie, met zijn 147 leden de grootste sport bond ter wereld, heeft gisteren tijdens het congres In Montreal Zuld-Afrika het lidmaatschap ontnomen. Het besluit werd met 227 stemmen voor en 145 tegen genomen. Door deze beslissing zullen Zuidafrikaanse atleten niet meer aan internationale wedstrijden kunnen deelnemen. Voor de stemming deed de scheidende lAAF-voorzitter Lord Exeter nog een dringende oproep tot de vergadering Zuid-Afrika niet als lid te schrappen. Voor Nederland betekent het besluit, dat op 10 augustus wanneer in Den Haag de kunststofbaan van Sparta wordt geopend aan de Zuidlarenstraat, geen Zuidafrikanen kunnen deelnemen. Voor de wed strijd was een grote groep deelnemers uit dat land gemeld. De voorlopige schorsing van 1970 zou worden opgeheven wanneer Zuid-Afrika zijn houding zou veranderen. Hoewel dat inderdaad op sommige punten is gebeurd, was het voor de Afrikaanse landen niet voldoende Het voorstel om Zuid-Afrika uit te stoten, gedaan door Rusland. Senegal en Soedan werd met ruime meerderheid aangeno men. MONTREAL - De wens van Jos Hermens om vanavond in de series van de tien kilometer Ingedeeld te wor den met Brendan Foster of Mlel Puttemans Is niet In vervulling gegaan. De Neder landse recordhouder start In de eerste serie waarin hij onder andere de Portugees Carlos Lopes ontmoet, die dit Jaar tot een tijd van 27.45.8 kwam, de op één na beste selzoen- tijd. Op de tien kilometer zullen drie series worden gelopen, waaruit de eerste vier met de drie daarop volgende snelste lopers zich plaatsen voor de finale van maandag. Hermens komt in zijn serie die op papier niet de zwaarste is. uit tegen: Mora (Col, beste prestatie 27.55.8). Ford (Eng. 28.07.0), Fitzsimmons (Aust. 28.44.0), Mendoza (VS. 28.23.15). Jani- cijevic (Joeg), Vainio (Fin 28.07.43), Lismont (Belg, 27.56.8), Lopes (Port. 27.45.8), Haro (Spa) Kousis (Griek), Gomez (Fra, 28.02.-), Charles (Hai) en McCubbins (Can, 28.28.8). Evert Hoving heeft een redelijke kans om zich te kwalificeren bij de 24 lopers, die uit zes series van de 800 m over gaan naar de halve eindstrijden, waarin drie races worden gelo pen. De Groninger, die een beste seizoentijd van 1.47.2 heeft staan loopt tegen: Wellmann (Wdl 1.46.7), Hassler (Lie, 1.46.9), Plachy (Tsj, 1.45.8), Ovett (Gbr, 1.46.7). Gomez (Nic), New man (Jam) en de Surinamer Roy Bottse. MONTREAL Ir Ad Paulen heeft gisteren de hoogste plaats bereikt In de Interna tionale Amateur Atletiek fe deratie. De 73-|arige Paulen versloeg In de stemming met royaal_ verschil (276 tegen 96 stemmen) de secretaris van de IAAF, John Holder, die zich ook kandidaat had gesteld voor de opvolging van de markies van Exe ter, die de IAAF precies dertig Jaar heeft geleid. Voor Ir Paulen Is de verkiezing tot hoogste gezagsdrager In de grootste sport bond van de wereld de bekroning van een sportieve carrière waarin de atletiek een levenlang centraal heeft gestaan. „Wat is oud", is een van de vele uitspraken van de ongelooflijke vitale Paulen. „je bent zo oud als je je voelt. Ik ken kerels van veertig die versleten zijn." Wie nïet-roker en niet-drin- ker Paulen over de atletiekbanen ziet lopen als official kan ook nauwelijks geloven dat de man met het kale. gebrilde hoofd op 11 Montreal Het Olympisch programma wat betreft sporten met Nederlandse deelnemers voor morgen is als volgt. (Canadese tijd tussen haakjes). Paardesport 13.00 (08.00) samengestelde wedstrijd, uithou- dingsproef. Schieten 14.00 (09.00) kleiduivenschieten. skeet (75 dui ven) Waterpolo 14.30 (09.30) Canada—Iran. 15.30 (10.30) Mexi co—Cuba. 16.30 (11.30) West-Duitsland—Joe goslavië (finalegroep). groep). 20.00 (15.00) Australië—Rusland. 21.00 (16.00) Nederland Hongarije (finalegroep). groep). 22.00 (17.00) Italië—Roemenië (Finalegroep.) groep.) Zwemmen 14.30 (09.30) 200 meter schoolslag, heren, series; 800 meter vrije slag. dames, series; 200 meter schoolslag, heren, series; 100 meter vrijslag, heren, series; 400 meter wisselslag, dames, series; 00.00 (19.00) 100 meter vrije slag, heren halve finales; 100 meter schoolslag, dames, finale; 200 meter schoolslag, heren, finale; 400 meter wisselslag, dames, finale; 200 meter rugslag, heren, finale. Atletiek 15.00 (10.00) polstokhoog. heren, kwalificatie; 15.00 (10.00) discuswerpen, heren, kwalifica tie; 16.00 (11.00) 100 meter, dames, serie; 20.00 (15.00) 400 meter horden, heren, halve finales; 20.00 (15.00) speerwerpen, dames, finale; 20.00 (15.00) kogelstoten, heren finale; 20.30 (15.30) 100 meter, heren, halve finales; 20.50 (15.50) 800 meter, dames halve finale; 21.10 (16.10) 100 meter, dames, kwart finale; 21.35 (16.35) 800 meter, heren, halve finales; 20.55 (16.55) 100 meter, heren, finale. Roeien Finales dames 15.00 (18.00) kleine finaie vier met stuurvrouw; 15.10 (10.10) finale vier met stuurvrouw; 15.35 (10.35) kleine finale double scull; 15.45 (10-45) finale double scull; 16.10 (11.10) kleine finale twee met stuurvrouw; 16.20 (11.20) finale twee met stuurvrouw; 16.45 (11.45) kleine finale skiff; 16.55 (11.55) finale skiff; 17.20 (12.20) kleine finale dubbel vier met stuurvrouw; 17.30 (12.30) finale dubbel vier met stuurvrouw; 17.55 (12.55) kleine finale acht; 18.05 (13.05) finale acht. Hockey 15.00 (10.00) India—Maleisië gr A; 17.00 (12.00) Australië—Argentinië gr. A; 20.00 (15.00) Pakistan—Nieuw Zeeland gr. B; 22.00 (17.00) West Duitsland—België gr. B. Wielrennen 20.00 (15.00) Ploegenachtervolging, kwart fina le sprint 3e/4e plaats; Sprint, finale; ploegen achtervolging. 3e/4e plaats; ploegenachtervol ging, finale. Eens ontving Ad Paulen een me daille met daarop de tekst: „Wegens onovertroffen toewijding aan de atle tieksport". Niets teveel gezegd en vandaar werd Paulen voorzitter van de IAAF.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10