Massale slachting vogels Miljoenenorder ging onnodig naar buitenland alstublieft, Bankwereld staat achter Amrobank PLANEET MARS IS ECHT ROOD m Afgang voor IWijda Mazereeuw Bedelpraktijken gEGEN Natte voeten-weer slechts tijdelijk Volgende maand rapport-Donner INDIEN BOTULISME NIET SNEL BEDWONGEN WORDT: -71^ VAKBOND VERBIJSTERD Overgave oproerige gevangenen £eidóe6outti/nt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Oirecleur-hootdredacteur: F. J Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Itenties (excl. BTW) 0,45 per mm Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers. 55 cent Donderdag 22 juli 1976,66e jaargang no. 20483 Badplaatsje Gérard Philippe in de film j „Zo'n aardig badplaatsje" op j Op Ned. I om 21.50 uur Pasolini- j film „Uccellacci e Uccellini". i Afnemend buiig. Perioden met zon en hier en daar een bui. Overwegend mati ge wind uit noordwest tot west. Minimumtemperaturen rond 11 graden, maxima ongeveer 20 graden. Morgen: Zon: 4.49—20.44 Maan: 01.31—17.40 Schev. hoogw.: 12.29— Laagw.: 7.50—20.21M pi1 (Van onze speciale ver- slaggever) q MONTREAL Wijda ■■Mazereeuw was bijna schoolslagtriomf van Rus land, dat daarmee Oost- Duitsland een vernietigen de klap toediende. Een schrille tegenstelling vormde het Nederlandse optreden bij het wielren nen en het roeien; Pon steen bereikte de halve fi nale in fraaie stijl, maar twee damesroeiploegen beleefden een regelrechte afgang. Zie voor uitgebreide be richtgeving over de Olym pische Spelen de sportpa gina's. tranen. Gisteren beleefde de Noordhollandse één van de grootste teleur stellingen uit haar carriè re. Terwijl iedereen ten minste een finaleplaats van haar verwachtte overleefde zij zelfs de se ries niet. „Ik lette op de verkeerde tegenstand ster", sprak Wijda Maze reeuw lang na afloop van de voor haar zo ontluiste rend verlopen race op de 200 meter schoolslag, waarop zij als één der kanshebsters van start was gegaan. Hj Deze fout bezorgde de Ne- y|j derlandse zwemploeg een pj desillusie die maar ten de un le werd goed gemaakt door de overige presta ties. Diane Edelijn kwam in de finale 100 meter rug- •fslag niet verder dan de laatste plaats, maar daar stond tegenover dat de M herenploeg op de 4 x 200 I meter vrije slag zeer ver rassend zesde werd. Daar was overigens eenmaal een diskwalifikatie voor nodig. Want pas door uit- sluiting van Canada werd \Y de eindstrijd bereikt. Een |jqJ fraaie zesde positie na het ^nationale record in de se ries was de bekroning. '""Een regelrechte sensatie was gisteravond laat bij 'de dames de drievoudige Montreal Door het verkopen van hun officiële T-shirts en badges moet een groot deel van de atleten van de Afrikaanse landen die Montreal boycotten in het leven blijven. In het Olympische ctörp zijn de deelnemers uit de boycottende landen niet meer in d- -"st. r>e lnemers kunnen de terugreis niet ondernemen, I omc-,( ze aan een chartervlucht „vast" zitten. Swazi- land ""heeft aan de Verenigde Naties financiële steun gevraagd. Nadia Comaneci groeide de laatste dagen in Montreal uit tot één van de meest bejubelde sportlieden. De veertienjarige Roemeense veroverde op ongeëvenaar de wijze Olympisch goud bij' het turnen. Met fabelachtige prestaties bracht zij publiek en jury aan haar voeten. rstoten kind overleden IBURG De tienjarige Westduitse jongen die vorige week zijn ouders was verstoten nadat hij tegen hun zin was reerd, is gisteren in een ziekenhuis in Salzburg overleden, s- uders van de jongen, Jehova's getuigen, hadden zich om J^ienstige redenen verzet tegen een medische ingreep waarbij lik zou worden gemaakt van bloedtransfusies. H een rechter in Salzburg had bepaald dat het kind toch moest ^n geopereerd, grepen artsen in. De jongen was bij een rtij tijdens een wandeling in Oostenrijk ernstig aan het hoofd I id. De ouders wilden na de operatie niets meer met het kind iken hebben. De Oostenrijkse politie stelt een onderzoek in de zaak. Volgens de artsen is de jongen overleden aan de indingen die hij bij de val had opgelopen. (Van onze weerkundig medewerker) Den Haag Een storing in de hogere luchtlagen met koude lucht is gisteren over ons land naar het zuid-oosten getrok ken. Het vliegveld Twente kreeg tot van morgen 7 mm regen, maar er waren gebie den in ons land met zeer grote neerslag. In Leeuwarden viel 53 mm en in het zuiddrentse Dwingeloo 55 mm. De Bilt kreeg 26 mm. In Einhoven bleef het droog en Vlissingen kreeg maar 2 mm neerslag. Dit hele buiencomplex trekt nu via Luxem burg in de richting van de Alpen waar het zomerweer nu ook slecht is geworden met tal van zware buien. De temperatuur bleef gisteren in het grootste deel van ons land beneden 20 graden, maar zal tegen het weekeinde weer boven de 20 graden gaan stijgen. Het hogedrukgebied even ten zuid westen van Ierland versterkt zich lang-' In onze omgeving heeft het vannacht hard zaam en trekt naar het vaste land van in Leeuwarden kwam het water werkelijk met bakken uit de west-Europa, waardoor de regenkansen de hemel. De straten stonden blank doordat de riolen het niet komende dagen weer klein zijn en het aankomden en kelders liepen vol. Van het ene uiterste in het kwik gaat stijgen. andere. DEN HAAG (ANP) De commissie-Don- ner verwacht haar rapport over de Lock- heed-affaire volgende maand gereed te hebben. De regering zal na ontvangst er van het parlement zo spoedig mogelijk inlichten over de bevindingen van de com missie en over de ventueel daaraan te verbinden conclusies door de regering. Een en ander heeft minister De Gaay Fortman, optredend als waarnemend pre mier, laten weten op vragen hierover van de liberale fractievoorzitter H. Wiegel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wanneer de door het botulis- me besmette gebieden van de Dordtse en Bra bantse Biesbos, een deel van het Hollands Diep en het Haringvliet in augustus niet volledig onder controle gebracht zijn, dreigt voor tien duizenden trekvogels een ramp. Daarom zal zeer snel en op grote schaal een noodcampagne opgezet moeten worden. Met deze alarmerende opmerkingen heeft de bioloog drs. H. Saijs van de Deltadienst Rijks waterstaat te Middelburg zich gisteren tot de overheid en de publieke opinie gewend. Drs. Saijs gelooft, dat het botulisme, dat totnutoe volgens hem aan zeker 5000 vogels het leven gekost heeft, vooral tijdens de grote wintertrek tussen half augustus en half september tiendui zenden vogels zal treffen. Hij spreekt zelfs van een massale slachting, wanneer niet zeer snel grootscheepse maatregelen getroffen worden. Drs. Saijs meent, dat een uitgebreid korps men sen ingezet moet worden, die op zoek moeten gaan naar besmette en dode dieren. Het verzamelen en opruimen van dode dieren is volgens hem toch nog een lapmiddel. Er moet een uitgebreid onderzoek komen naar de om standigheden waaronder het voor de dieren zo gevaarlijke botulisme zich ontwikkelt. Dan pas kan men een beheersplan voor de natuurgebie den opstellen, om deze besmetting in de toe komst te voorkomen, meent drs. Saijs. Twintig span op Dag van het Paard Voor de tiende maal was het gis teren op Duindigt de „Dag van het Paard". Twintig duizend toe schouwers waren getuige een prachtig schouw spel. Onbetwist hoogtepunt van de bijna acht uur durende paar- denshow, was het optreden van Abraham Chardon uit Schipluiden. Als eerste man in de wereld bracht hij een twintigtal paarden voor de bok. Even ging het bijna mis, met de Gelderse paar den, toen er een streng los schoot. Maar voor de rest' verliep het uitste kend, zowel in ren, draf, stap als galop. (Zie verder pag. 5). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse bankwereld heeft zich gisteren als één man achter de door een boycot getroffen Amrobank opge steld. De banken, verenigd in de Neder landse Bankiersvereniging, hebben een ver klaring uitgegeven waarin zij de oproep van de PvdA-, PPR- en PSP-besturen aan de Amro-rekening-houders om hun relatie met deze bank te verbreken als „onaan vaardbaar", en „unfair" kwalificeren. De politieke partijen vinden dat de Amrobank geboy cot moet worden vanwege zijn relatie met Zuid-Afrika. In een schrijven aan de besturen van deze partijen zegt de Bankiersvereniging afwijzend te staan tegen over elke vorm van discriminatie in een land. Maar de vereniging gelooft niet dat die discriminatie kan worden bestreden door de economische betrekkingen met een dergelijk land te verbreken. Zij beklemtoont bovendien dat een actie als die van de PvdA/PPR/PSP elke rechtsgrond mist. In de Nederlandse Bankiersver eniging werken zeven grote banken samen waaronder de ABN, Van Lanschot en de Nederlandsche Midden- standsbank. het kan ook regenen. mderlijk fraaie plotseling hier en daar 'n Wbakken uit de hemel. Dor. doods, stoffig en brokkelig zo ziet dit deel van Mars, gezien door het fotografische oog van Viking-1, er uit. Op de achtergrond links verheft zich een kleine heuvel. De streep, even midden links geeft aan waar de deskundigen van Pasadena twee opnamen aan elkaar hebben gehecht. PASADENA (Reuter) Mars, de „rode planeet" draagt zijn naam met ere: hij is namelijk roodbruin en de bergen zijn beigeachtig van kleur. Daarboven welft zich een lichtblau we hemel. Dit hebben de eerste kleurenfoto's die de Viking 1 gisteren heeft overgeseind, aangetoond. Tevens is vastgesteld dat er enige voorwaarden zijn, die de aanwezigheid of de ontwikkeling van leven mogelijk maken: er is stikstof en er is water, zij het laatste voor het merendeel in de vorm van ijs. De vraag is alleen of het lang genoeg in vloeibare vorm heeft bestaan om het leven de gelegenheid te bieden zich te vormen of zich te handhaven. Ook de aanwezigheid van het edelgas argon is vastgesteld. Dat zou er op kunnen duiden, dat de atmosfeer minder ijl is geweest dan thans het geval is. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM In vakbondskringen is men verbij sterd en verbolgen over een order van ongeveer 110 miljoen gulden, die de Provinciale Gelderse Elektriciteitsmaatschappij (PGEM) in het buiten land heeft geplaatst, terwijl ook de Nederlandse industrie de opdracht had kunnen uitvoeren. Het gaat om de levering van een turbinegenerator en daarbij behorende onderdelen voor de uitbrei ding met 600 megawatt van de bestaande centrale „Gelderland" in Nijmegen door een Franse onder neming, Alsthom, en een Duitse, Mann. Nederland se bedrijven zullen voor de helft van de contracts- waarde kunnen bijdragen door toeleveringen, al dus een woordvoerder van de PGEM. Een woordvoerder van de Industriebond CNV, de heer Nieuwland, noemde de gang van zaken van- daag in een reactie voor de NCRV-radio onbegrij pelijk en verbijsterend, temeer daar het gaat om een order van een semi-verheodsbedrijf. Hij was niet onder de indruk van de mededeling, dat een' gedeelte van de order terugkeert bij Nederlandse bedrijven. „Er zijn hier in Nederland enkele grote bedrijven, die zo'n order piekfijn hadden kunnen Uitvoeren", aldus de heer Nieuwland. De Industrie bond CNV dringt er bij het parlement op aan hier in te grijpen. WAUPIN, WISCONSIN De gedetineerden die in de gevan genis van de staat Wisconsin in het plaatsje Waupun brand stichtten en veertien personen in gijzeling namen, hebben zich vannacht aan de autoriteiten overgegeven in ruil voor de be lofte dat zij wegens hun op stand niet zullen worden ver volgd. De gijzelaars werden on gedeerd vrijgelaten. Ongeveer tachtig gevangenen waren gistermorgen met hun oproer begonnen. Ze eisten, naast een gesprek met de inrich tingsdirecteur en de vrijlating van lotgenoten in de isoleercel len, rechtstreeks kontakt met een organisatie van radicale in dianen, het Verbond van Meno- minee-krijgers. In de gevangenis van Waupun, 80 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Madison, zit ten ruim 1100 gedetineerden. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van èen nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van deN Leidse Courant: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1