Leidse groep Wegtoert door Nederland met straattheater In Den Vergulden Leidse caféhouder houdt hoofd en bier altijd koel WOENSDAG 21 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGIN A 3 rty. IEIDEN Het trek- heater „Wegwezens" fertrekt aanstaande za- ■krdag uit Leiden. Twee ^Heken lang zal de thea- ÏJBergroep, die bestaat uit wee meisjes en drie jongens, overal in den ande straatoptredens verzorgen. Alle mogelij ke expressievormen wil de groep toepassen om dit experiment tot het oaken van straatthea- A er te doen slagen. Op lorpspleinen, op hoeken "Van straten, op cam- en in kroegen zal .Wegwezens" onder neer muziek maken en nime, poppenkast- en icrobatiekvoorstellin- 'i. ren geven. Grote climax ran de tocht moet het iptreden op het binnen- errein van „De Grote tarcht" in Leiden op 7 tugustus worden. rakai Wegwezens" is ontstaan op mtiatief van Peter, straatmu- ikant in Utrecht, en Lampie, lie een „vast stekkie" als m traatmuzikant op de Leidse ieekmarkt heeft. „Wij trach- en de straattraditie weer tieuw leven in te blazen. Niet loor met een lap voor ons oog rkest ledelijden op te wekken bij 20.0 iet publiek. We willen door oede muziek een sfeervolle kla lijdrage leveren aan het [jJjJ Iraatgebeuren en we merken l lat het publiek dat leuk lindt", vertelt Peter. Nws. Bedelen ïrs ligt dat bij politieagen- ;n andere gezagsdragers, ir hen worden we maar al v voor bedelaars versie- Vaak is het inpakken en wezen geblazen". Ook op trektocht verwachten npie en Peter wel de nodi- e moeilijkheden, want om als raatmuzikant op te treden er overal vergunningen ig. „We gaan een confron- i met de politie niet uit de Zolang er voldoende pu- ek naar ons komt luisteren Drie „Wegwezens"' Cuun, Peter en Larr.pie (v.l.n.r.) en kijken vinden we dat we bestaansrecht hebben". Het „waarom" van de onder neming blijkt zich overigens moeilijk te laten omschrijven. De suggestie dat de „Wegwe zens" trachten meer gezellig heid op straat te brengen, wordt door Peter afgewezen als „te simpel". Hoe de vork nou precies in de ideologische "Steel zit kan hij ook niet één twee, drie uitleggen. „Wanneer we met zijn vijven zijn, komen we altijd tot vreemde, creatie ve dingen. Het is een soort aanvoelen v#n elkaar. In deze twee weken hopen we elkaar nog beter te kunnen vinden op het creatieve vlak, zodat wij een vaste groep kunnen vor men", legt Cuun, die met Maartje de poppenkastvoor stellingen geeft, uit. Improvisatie Voor de tocht zijn tot nog toe weinig voorbereidingen getrof fen. Het duo Peter en Lampie heeft twee liedjes gemaakt, Maartje en Cuun houden zich bezig met het bijeenbrengen van het materiaal voor de pop penkast en Maarten verzorgt het theatergedeelte van de straatoptredens. „Hoe een en ander precies vorm gaat krij gen, zal afhangen van de reac ties van het publiek en ons improvisatievermogen", aldus Peter. Het bijzondere van de theater groep is dat zij zonder subsi dies draait. „We konden van CRM wel subsidie krijgen, maar dat willen we niet. Na de voorstellingen gaan we met de pet rond. Het publiek kan ons betalen in geld of m natu- ra. Wanneer we niets vangen, weten we tenminste dat het publiek ons niet leuk vindt. Dat is pas echt straattoneel. Men noemt ons wel bedelaars, maar dan moet je eens kijken naar al die theatergroepen die alleen nog blijven bestaan om dat ze subsidie hebben. Het publiek hoeft nauwelijks voor ze te betalen. Dan merk je ook niet of je nog bestaansrecht hebt. De theatergroep gaat op stap met een uit de kluiten gewas sen Citroën bestelbus, die Lampie voor 650,- op de kop tikte. Deze wagen zal beschil derd en wel het middelpunt van vele voorstellingen in het land zijn. „Mogelijk brengen we er nog een imperial op aan, zodat we daarop kunnen spe len. Het belangrijkste van ons werk is dat je de nieuwsgierig heid van het publiek opwekt", aldus straatzangerPeter. WWV wytf. VVV VVV WWW WW WW- -ÏL Turk' Gezelligheid en HA IV» service voorop au acques de Groot naast zijn verkoelende vindinq onder n ie tap. lop 'EIDEN De bezoekers van Jack's Bar 'iljart Café in de Decimastraat kunnen ue! rods enige tijd altijd verzekerd zijn van in *n koud pilsje. Oorzaak hiervan is de Seuwste uitvinding van de eigenaar van et café, Jacques de Groot. Hij gebruikt in fifflelijk een eigenaardige witte massa «j de tap, die „het bier in één, hooguit hal Wee minuten weer koud maakt". Het jr; robleem is dat bij de hitte van de gal gelopen weken het koelsysteem van de t ri Jiertapinstallatie overbelast raakt. De "root: „Pils moet een temperatuur van fcven graden hebben. Als je met het Warme weer van de afgelopen tijd onge- ïoo *weeh°nderd pilsjes achter elkaar getapt en de pomp stopzet, heeft h bier een temperatuur van vijftien va fraden. Dat komt omdat het koelsysteem de tap de overbelasting niet meer san verwerken. Het duurt uren voordat goede peil weer bereikt is", deques de Groot piekerde over dit pro be Neem en op een gegeven moment had da de oplossing: de eerdergenoemde wit- jLmassa ^00r een ^ePaa^e chemi- 1> samenstelling in staat is zeer snel te koelen. De Groot heeft inmiddels in Den Haag patent aangevraagd op zijn vinding en is al van verschillende zijden benaderd door personen die belang stel len in zijn „snelkoeler". Jacques de Groot (56) zegt in zijn zeer afwisselende loopbaan al diverse uitvin dingen te hebben gedaan. Zijn grote hob by is namelijk het zoeken van betere en efficiëntere werkmethoden. Na onder meer wielrenner (hij won ver schillende rondes) en eigenaar van een hoedenzaak geweest te zijn kwam Jac ques de Groot terecht bij de uitgeverij Spaarnestad in Haarlem. Hier trad voor het eerst zijn vindingrijkheid aan het licht. Hij bespaarde de uitgeverij kosten door allerlei kleine vondsten die het pro- duktieproces (op het grafische gebied) veel efficiënter deden verlopen. Later trad hij in dienst bij de firma Ruis, transparante verpakkingen, eveneens te Haarlem. Hij deed daar in het oog sprin gende vindingen: hij vond een mamer om de verchroomde cylinders van de druk pers stroomloos te ontchromen waardoor het proces voortaan reukloos geschiedde. De vroeger gebruikte methode ging ge paard met een ondragelijke stank. Het nieuwe systeem wordt nog steeds ge bruikt. Ook ontdekte hij een manier om een dure rollensnijdersmachme zó effi ciënt te laten werken dat er een vrij groot bedrag per jaar werd bespaard. Enkele jaren geleden verliet hij dit be drijf en was enige tijd werkzaam als free-lance fotograaf, tot hij acht maan den geleden het café overnam. Wat is het geheim van Jacques de Groot? „Als ik ergens over ga nadenken zie ik ineens de oplossing, soms midden in de nacht". Zijn vrouw kan daarvan meepra ten: „Hij staat dan op de gekste tijden op en gaat zijn idee op papier zetten, omdat hij bang is dat hij het weer zal vergeten". Jacques de Groot zit na zijn laatste vondst niet stil. Hij heeft allang weer iets nieuws „gezien". „Ik laat me er nog niet over uit, maar let op, dit wordt iets heel groots". FRANK BUURMAN Pel grimt ocht naar Banneux LEIDEN Het diocesaan Ban- neuxsecretariaat organiseert op 18 augustus weer een eendag- spelgrimtocht naar Banneux Notre Dame. Gestart wordt van uit Noordwijk en Leiden. De i kosten voor deelname bedragen 42,- per persoon. Het thema van de pelgrimtocht is „Gij zult j mij tot getuige zijn". Deelnemers kunnen zich melden j bij zuster Theodora, Haagweg I 49. tel. 125164 een mevrouw Creijgthon, Agaatlaan 329, tel. I 765128 in Leiden en in Noord- i wijk mevrouw Van Houten, Voorstraat 145. Ouders gaan zwemmen met Reddingbrigade LEIDEN De Leidse Redding brigade start 30 juli weer met oefenavonden in het Leidse Overdekte van zes tot acht uur. Ook ouders van jeugdleden kunnen de eerste oefenavond tegen betaling meezwemmen. In september wordt een trim- i cursus gehouden. In die maand i zullen de zwemuren worden uit- gebreid. De Leidse Reddingbri- gade gaat dan namelijk ook zwemmen in het overdekte bad I van zweminrichting „De Zijl", j Voor leden van 15 jaar en ouder j wordt vanaf het begin oktober een cursus Eerste Hulp aan I drenkelingen. Behalve prakti sche lessen voor het verkrijgen van de brevetten a en b krijgen de deelnemers ook theoretisch I onderricht in het reddend Verbreding trottoir Vrouwenkerkkoorstraat j LEIDEN Het trottoir van de j Vrouwenkerkkoorstraat wordt I verbreed. Hierdoor krijgt het I café ,,'t Praethuys" de gelegen heid zijn zo lang verbijde terras- I je voor het café in te richten. Op korte termijn start de dienst gemeentewerken met de werk zaamheden. Het trottoir langs het schoolplein aan de straat wordt opgeheven. Daarvoor in de plaats komen een parkeer plaats voor een invalide en wat fietsklemmen. De aansluiting van de Vrouwenkerkkoorstraat met de Haarlemmermeerstraat blijft voorlopig zoals die nu is. LEIDEN Wat kun nen Hollanders toch rare mensen zijn. Als ze hun eigen stad of dorp eens ontvlieden en in 's lands hoofd stad Amsterdam ronddwalen versnelt hun pas wanneer ze oog in oog komen met een gezellig zonovergo ten terras. Het genoe gen wordt helemaal zichtbaar als de be trokken restaurateur dan ook nog eens het lumineuze idee heeft gehad dat terras te voorzien van een flin ke barbecue zodat ze het nuttige met het aangename kunnen verenigen. Terugge keerd op honk met een voldaan gevoel valt er kennelijk enige lauw- en sloomheid over hen, want als ook in hun naaste omgeving hore- ca-ondernemers op dergelijke ideeën ko men, wordt daar nau welijks aandacht aan geschonken. En treft men ze ook hier „in de provincieaan, de lie den die van hun zaak net wat meer dan an deren weten temaken. Zo'n man is Toon Timp, sinds een jaar bedrijfsleider van het restaurant „In Den Vergulden Turk" in Leiden beter bekend als „De Turk". In van dit jaar besloot hij zijn terras aan de Steen- straat te voorzien van een flinke barbecue, als extra service voor hen die dage lijks met mooi weer zijn ter ras bevolken. Voor een tien tje per persoon kan men naast lekker zitten in de vaak nog stekende avondzon ok nog de maag rustig hou den. Voor dat luttele bedrag krijgt elke Turkbezoeker desgewenst een flinke spies voorzien van vlees, paprika, uitjes en champignons, een bakje sla, een mandje stok brood en twee verschillende overheerlijke sauzen. Men zou zeggen dat het storm moest lopen, zeker met het fraaie weer van de afgelopen weken. Maar nee hoor, dat valt nog best tegen. Er zijn wel avonden van 20 bezoe kers, maar het komt ook voor dat er maar een spies of drie op de barbecue lig gen. Toch is Turkmanager Timp niet ontevreden. „Het gaat me niet om de winst, want die hou ik er toch nau welijks aan over. De gezellig heid en service staan voorop. Je kunt je bezoekers zo voor een schappelijk prijsje gezel lig bezighouden". Wat ook wel debet zal zijn aan de toch wat tegenvallen de belangstelling voor dit buitengebeuren is de merk bare stilte die de bouwvakva kantie heeft achtergelaten. Daarnaast is er nog zoiets als het zongewenningsproces: bij de eerste straaltjes dit voor jaar vocht men om een stoel tje op het Turkterras, maar velen beginnn er klaarblijke lijk inmiddels genoeg van te krijgen. Toch gaat Toon Timp gewoon door en als het niet te hard waait, gaat de barbecue ook voor twee be zoekers gewoon aan. •«y£ cuen: er kan ook normaal neel van de Turk Voor e groot deel free-lance ser- veert op het terras elke avond hetzelfde als binnen, jy dat wil zeggen naast de een- voudige en betaalbare stan- daardgerechten ook de weke- lijks veranderende schotels Eet smakelijk Misschien overkomt het u ook wel eens: je hebt best zin om een keertje uit eten te gaan, maar je kunt ei genlijk geen keus ma ken uit het aanbod van restaurants en bistro's in Leiden. Soms omdat je niet weet wat er achter de gevel van de betreffende horeca-ge- legenheid schuil gaat: wat kan je er eten, hoe duur is het er, wat voor publiek komt er: noem maar op. Van daar deze rubriek: „Etenswaardigheden Verslaggevers van de Leidse Courant gaan op pad om voor u een kijkje te nemen in de verschillende eetgele- genheden in stad en streek. Om u bij uw keuze een beetje te hel pen. En mocht u toch maar liever thuisblij ven, dan kan dat ook: In elke wekelijkse afle vering van „Etens waardigheden", zal de chef-kok een van zijn keukengeheimen ver klappen. Speciaal vor de gastronomen van de Leidse Courant. Eet smakelijk... die aangekondigd zijn op de zwarte borden. Dat „buiten eten kan alleen maar op het verhoogde en door glazen schotten beschermde deel van het terras, want de prak tijk leerde Timp dat van het terras beneden om de haver klap stukken bestek als sneeuw voor de zon verdwe nen. Het leken wel eksters: vorken, messen en lepels wa ren onvindbaar en de Turk was in een ommezien door zijn hele voorraad nieuwe Skol-bierglazen heen. De Vergulde Turk heeft naast een „buiten"natuurlijk ook nog een binnen. In zijn huidigevorm bestaat dat nu ruim een jaar Toen opende dit vroeger zo gerenommeer de restaurant opnieuw zijn deuren na een aantal magere jaren. Na de verhuizing van de Breestraat naar de Steen straat zo'n 20 jaar geleden floreerde het nog een jaar of 15, maar toen werd het zien derogen minder. De formule- Timp van nu is een heel an dere van die van toen. De Turk is duidelijk op de popu laire toer. Volgens bedrijfs leider Timp pogend een gat in Leiden op te vullen, „want voor een twen is er nu een maal niet zoveel in Leiden. Zoiets als de Blauwe Huzaar is voor velen gewoon te jong", zegt hij. De energieke voorman van de Turk heeft voor de toe komst trouwens nog de nodi ge plannen. Hij wil de nog wat kale ruimte in het res- - taurant opvullen door een flinke grote ronde grill te plaatsen waaromheen de klanten zich kunnen scharen in knusse hoekjes. Nu nog toekomstmuziek maar als het aan hem hgt spoedig werke lijkheid. Het gevolg van deze nieuwe wind door de Turk is wel dat sommige vijftigers die het restaurant nog kennen van hun studententijd en afstu- deerborrels, wel eens met hun ogen staan te knipperen, wanneer ze na zoveel jaren weer eens een stap over de drempel zetten. Zichtbaar te leurgesteld druipen ze na een eenvoudig drankje af naar chiquere gelegenheden. Timp zit er echter niet mee, je moet nu eenmaal op tijd de bakensverzetten. Ook van de Vergulde Turk een recept voor de lezers van de Leidse Courant: Entrecóte d la Hongraise (4 personen). Bak eerst de entrecóte cote naar eigen voorkeur. Intus sen in een andere pan gesne den paprika, uitjes, champig nons en kappertjes aanzetten tot ze gaar zijn. De entrecóte uit de andere pan halen. De jus aanmaken met bloem, flink roeren tot een gebon den saus ontstaat en aanma ken met tomatenketchup naar smaak. Vervolgens uit de andere pan de paprika, uien en champignons erbij. De saus nu wat verdunnen met melk of bouillon en naar smaak wat wodka of cognac erbij, het vlees er weer in en smullen Probeer hetzelfde recept ook eens met een bief stukje... Toon Timp, bedrijfsleider van „de Turk".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3