£eidóe (Boma/nt Judy zoekt Protestmars leidt i dunderini: in Z. tot -Afrika ZES DODEN BIJ BOTSING HARDENBERG SM Diane Edelijn via achterdeurtje in rugslagfinale LUC VAN DAM OVERLEDEN m rjm Goodrich akkoord BOTULISME RAMP IN BIESBOSCH EN NIEUWKOOP Woensdag 21 juli 1976, 66e jaargang no. 20482 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg irtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Moeder-zoon In tv-spel „Schmoedipoes" be weert één jongeman de zoon van een zekere Elisabeth te zijn op Ned. I om 19.50 uur. Op Ned. II om 19.30 uur Ken merk over het beleid t.a.v. poli tieke vluchtelingen. Om 20.30 uur de film „Tippelen" over prostitutie. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met plaatse lijk een regen of onweersbui. In het oosten van het land aanvan kelijk nog enige tijd regen. Ma xima circa 22 graden. Morgen zon: 4.47-20.45, Schev. hoogvv. 11.15-23.47. Maan: 00.51-16.46,. Laagw. 6.41-19.18. (Van onze speciale ver slaggever) MONTREAL „Ik zou er zo wel weer in willen springen", riep een do lenthousiaste Diane Ede- lijn uit Vlaardingen uit, nadat zij had vernomen, dat zij via een achter deurtje toch kon uitko men in de finale honderd meter rugslag. Wat was het geval? Enith Brigitha doorkliefde gisteravond het water zo voorspoedig, dat zij de zevende beste tijd noteerde in de halve I' finale. Diane Edelijn kwam uit op een tijd die H haar net buiten de eind- strijd hield. Enith Brigit- ha gaf er echter de voor- keur aan een dagje rust te genieten alvorens op haar favoriete nummer, de 200 meter vrije slag, uit te komen en meldde zich af bij de organisatie voor de rugslagfinale. Daardoor mag Diane Edelijn, die als negende was geëindigd in de hal ve finale toch op het startblok klimmen. „Wie had kunnen denken", rea- jgeerde de Vlaardingse jopgewonden, „dat ik de finale zou halen? Het is geweldig". ^A„Die rugslag is een aar- ^^digheidje van me", ver klaarde Enith Brigitha die meldde dat de afspraak over de rustdag al gerui me tijd geleden was geno men. „Ik kan me beter concentreren op de vrije slag". Het betekende voor Diane Edelijn een hoogtepunt na een dag waarop andere Nederlandse deelnemers succesvol waren. De hoc keyers en poloërs wonnen opnieuw en de Nereus- twee kwam via de her kansing in de halve fina les roeien. Zie voor uitgebreide be richtgeving onze sportpa gina's. ROTTERDAM (ANP) Vannacht is op 56-jarige leeftijd in een Rotterdams ziekenhuis de beken de bokser Luc van Dam overleden. Hij was al enige jaren ongeneeslijk ziek. flk v Jam Met onder meer Bep van Klaveren, Leen Sanders (tegen wie hij in 1940 zijn eerste titel Nederlands middengewicht won) Herman van 't Hof en Piet van der Veer, behoorde Luc van Dam, die al op 18-jarige leeftijd als beroepsbokser optrad, tot het kleine groepje Nederlanders, dat jarenlang tot de internationale top behoord heeft. De overledene heeft verschillende belangrijke wedstrijden gebokst, onder meer tegen de be faamde Sugar Ray Robinson en de bekende Engelse bokser Randolph Turpin. Hij heeft meer dan 120 wedstrijden gebokst, waarvan hij er slechts twaalf heeft verloren. BBHHBj IpB Van een onzer verslaggevers Den Haag Het ministerie van economische zaken heeft van de Goodrich Company in Amerika vernomen, dat de onderneming akkoord gaat met de uitgangs punten, zoals die onlangs in het overleg tussen vertegenwoordi gers van Goodrich en het minis terie over de toekomst van Vre- destein zijn ontworpen, over de reorganisatie van het bedrijf. Het ministerie van Economische Zaken heeft de vakbonden uit genodigd voor een bespreking hierover op 23 juli. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De omvang van het botulisme is groter dan vorig jaar. Biologen noemen de Biesbosch en de Nieuwkoopse Plassen ware ramp gebieden. In Nieuwkoop worden dagelijks tenminste vijfhonderd dode watervogels uit het water gehaald om vernietigd te worden. Ook in de overige plassen en meren worden dode vogels aangetroffen. Dit gebeurt eveneens in de grote steden. Maar over deze gebieden maakt men zich nog niet al te veel zorgen. Opmerkelijk noemt het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Rotterdam, het feit, dat de vorig jaar door botulisme geteisterde Friese Meren, thans vrijwel vrij zijn van deze voor de mens voorlopig nog onschadelijke ziekte. Bestrijding van de gif afscheidende bacteriën is vooralsnog onmogelijk. Het instituut in Rotter dam meent, dat slechts kou en regen de besmetting kan wegspoelen. (Zie verder pag. 5). Ambassadeur Engeland in Ierland door bom gedood DUBLIN De Britse am bassadeur in Ierland, Christopher Ewart Biggs, zijn chauffeur en een onbe kende vrouw zijn vanmor gen in Dublin omgekomen toen een bom ontplofte die in de auto van de ambassa deur was aangebracht. De auto stond voor de deur van de residentie, een grote woning die in eigen park ligt en zwaar wordt be waakt. Twee andere personen die ook in de auto zaten zijn met zware verwondingen 'naar een ziekenhuis overge bracht. "^ANNESBIIRG (DPA) Witbank, de mijnwerkers- I 250 kilometer ten oosten Pretoria, zijn gisteren plotseling nieuwe rasse- Justen uitgebroken. In de r zwarten bewoonde voor- len van de stad gingen rheidsgebouwen, café's en kels in vlammen op. Een ikaan kwam om het leven, nensen, voor het meren- blanken, wier auto's met n" ten bekogeld werden, raak- kewond. I inlusten braken uit bij een _jestmars van negerscholie ren. De straten in Witbank ga ven hetzelfde beeld als bij het uitbreken van de ongeregeld heden in Soweto en andere voorsteden van Johannesburg de vorige maand. Winkels van Indiërs werden eerst geplun derd en daarna in brand ge stoken. Ook auto's moesten het ontgelden. Auto's van blanken werden met stenen bekogeld. De politie greep hard in en gebruikte traangas. Herhaaldelijk klonken „waar schuwingsschoten". Brand weerlieden werden door de monstranten in hun werk hinderd. Vissen De gevreesde escalaties in de voorsteden van Johannesburg bleven echter uit mede dankzij de enorme politiemacht die een oogje in het zeil hield. Men verwachtte bij het begin van het nieuwe schooljaar met na me bij de scholen die door zwarten bezocht worden onge regeldheden. De regering in Pretoria besloot daarom poli- tieversterking te sturen. Onder de gewonden in Wit bank is een vier-jarig blank meisje, dat door het raam uit een auto werd gegooid na een bekogeling met stenen van de auto. PASADENA De deskundigen het Vikingproject in het vluchtlei- dingscentrum Pasadena zijn enthou siast over de activiteiten van de Marslander gedurende de afgelopen vierentwintig uur. De Marsrobot Vi king I heeft haarscherpe foto's naar de aarde geseind. Volgens projectlei der Jim Martin tonen de foto's van de oppervlakte van Mars een woes tijngebied zonder veel grote stenen. Het lijkt wel alsof er enige heuvels zijn. De foto's wekken de indruk dat eens op Mars water heeft gestroomd. Is er water geweest dan kan er ook leven zijn geweest, aldus Jim Martin. Thomas Young, die de leiding heeft van het hele project verklaarde dat de landing, die gistermiddag 13.13 uur plaatsvond, zonder problemen is ver lopen. "De landing was wetenschappe lijk gezien net zo interessant als wij hadden gehoopt". De Viking doet het buitengewoon goed. Met de landing op Mars, precies zeven jaar nadat de eerste mens een stap op de maan deed, is een nieuwe fase begonnen in het onderzoek van het zonnestelsel. President Ford onder streepte dit historisch moment door onmiddellijk nadat de 1300 pond we gende robot was geland de Viking-staf in Pasadena.telefonisch geluk te wen sen: Hij noemde de missie een prach tig en opmerkelijk succes. hadden afgelegd. Het mislukken van twee eerdere Russische pogingen een vaartuig op het oppervlak van Mars neer te zetten, verhoogde de spanning in het vluchtleidingscentrum aanmer kelijk. Op de eerste foto was een groot stuk van de Viking te zien en een stuk grond dat bezaaid is met brokken steen van verschillend formaat. Het leek alsof er achter verschillende keien een laag stof lag die gevormd was door de sterke winden die over het oppervlak van Mars waaien. De landingsplaats is een betrekkelijk vlak gebied aan de rand van een groot bassin, de Chryse Planitia genaamd, die goud, platina en diamant zou be vatten. Over acht dagen zal de Viking I mon sters nemen van de grond rondom het toestel, om te zien of er leven is op de planeet. Bij het onderzoek naar leven speelt een Nederlands produkt een belangrijke rol. Het gaat hier om een poreuze kunst stof, Tenax GC, die door AKZO in Arnhem is ontwikkeld en wordt ver vaardigd. Dit produkt heeft het ver- Zo ziet de Marsboden, er uit: bezaaid met stenen. Oe Viking I heeft deze foto gennge bhoevSlhedïne"^t°de'"ata" overgeseind. Op de rechteronderkant ziet men de aluminium voet van de Viking sfeer van Mars te n te sche,_ en geheel rechts een band met gegevens in code ten behoeve van de deskundigen. den en te indenti£iceren. uit de taten van deze analyses kan men gege- De ontvangst van de eerste foto's in beelden op de televisiemonitoren na- vens verkrijgen over het al dan niet Pasadena was een dramatisch gebeu- dat zij met een snelheid van het licht mogelijk „geweest" zijn van leven op ren. Regel voor regel verschenen de een afstand van 300 miljoen kilometer (Mars. HHBHHKÜ >en ze besloten de wereld nschappen ploegen ir te boycotten. ook kj/er rtptaj? het Vakantie in Por to Ercole, in de „Gelukkige Oli fant", het vakan tieverblijf van de koninklijke fami lie. Mr. Pieter van Vollenhoven geeft zijn zonen vis-advies. Op de foto (van I rechts naar j links): prins j Maurits. prins - Volgens opgave Jnesty International wa- W5 juli jongstleden in 20 Jieer dan 60 journalisten ferd of spoorloos ver- Jl De hulporganisatie ■itieke gevangenen deel- ■dat er in Indonesië 21 Jten vastzitten, in India k de Sovjet-Unie zes en Jslavië vier. In Brazilië, weneens zes journalisten »rd dan wel spoorloos. AFRIKANEN BOYCOTTEN KAMPIOENSCHAP PLOEGEN SKARA (AP) Afrikaanse landen hebben besloten de wereldkampioenschappen ploegen, die in september in het Zweedse Skara gehouden zullen worden, te boycotten. Dit ondanks het feit dat Rhodesië niet aan het toernooi zal mogen deelnemen. De Afrikanen vinden de wereld-ploegorganisatie te conserva tief en hebben ook bezwaren tegen de overheersende rol van Groot-Brittanmë, Brittannië, aldus de Zweedse voorzitter van de technische commissie Sten Zachrisson. Telefoon nog niet duurder DEN HAAG De verho ging van de telefoontarie ven, die al eerder uitge steld was tot 1 augustus, is opnieuw verschoven. De P.T.T. weet nog niet, wan neer de verhoging wél zal doorgaan. Hardenberg(ANP) Bij een aanrijding onder Hardenberg (Overijs- j sel) zijn gisteravond zes mensen om het leven gekomen, zeven i kinderen raakten gewond. Een van de slachtoffers is de uit Rijswijk afkomstige 42-jarige R. C. R. de Liser de Morsain. i De slachtoffers en gewonden waren inzittenden van twee auto's i die frontaal op elkaar botsten op de weg tussen Lutten en Slagharen. De aanrijding ontstond doordat een van de auto's, die bestuurd werd door de Rijswijker, een file verliet en op de baan voor het tegemoetkomend verkeer ging rijden. Op die baan nadere op dat moment een tegenligger. In de Rijswijkse auto kwamen behalve de bestuurder een 29-jarige vrouw en haar 8-jarig dochtertje om het leven. De overige inzitten den, kinderen van drie tot veertien jaar, raakten gewond. In de andere auto overleden een 31-jarige man uit Hardenberg, zijn 32-jarige vrouw en hun 8-jarig zoontje. Gisteren raakten verder veertien buspassagiers gewond, van wie zes ernstig, toen in Veenendaal een lijnbus van Centraal Nederland tegen een slippende vrachtwagen botste. De vrachtwagenbestuurder kon zijn wagen niet meer onder contro le houden toen hij moest remmen op het door de regen spekglad geworden wegdek. Tot de gewonden behoorden ondermeer de buschauffeur, een 37-jarige man uit Wageningen, een 14-jarige jongen uit Sas van Gent en drie leden uit één gezin uit Eist. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw "n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u Bij Een bij die een vrachtwa genchauffeur tijdens de rit in zijn wang stak, heeft op de auto baan bij Aken een schade van 30.000 gulden veroorzaakt. Naar de politie meedeelde, sloeg de chauffeur ongelukkigerwijze zijn zonnebril van zijn neus toen hij de stekende bij wilde verja gen. Door het zonlicht werd hij zo verblind dat hij de macht over het stuur verloor en tegen de vangrail reed die over een lengte van 20 meter werd verbo gen. De vrachtauto werd ernstig beschadigd. woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY n

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1