POLITIE VOL BEWONDERING VOOR KRAAK VAN DE EEUW ii 2% 15 - 19*76 EEG eist alle vis binnen 200-mijlszone voor zichzelf op s pAUS: VROUWELIJKE ANGLIKAANSE PRIESTERS STRUIKELBLOK OECUMENE Pelgrims naar Lourdes STAAT DER NEDERLANDEN LENING Consequenties nog onduidelijk Priester doodgeschoten in Guinee Hetze Pilippijns regiem tegen kerk DENSDAG 21 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 15 JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii eze situatie-schets laat zien hoe de krakers de bankkluis binnenkwamen. Door een igat kropen ze in een riool, groeven zich een acht meter lange tunnel naar de n)nnen wand van de kluis en boorden daar een gat in. (Van onze correspondent Jan Drummen) Nice „In de 34 jaren dat ik bij de gerechtelijke poli tie werkzaam ben, heb ik nooit een dergelijke presta tie gezien", verklaarde ons gisteren een speciaal uit Pa rijs naar Nice gezonden in specteur die met een dik dozijn collega's belast is met de opheldering van de grootste bankroof die ooit in Frankrijk heeft plaats ge had. De rechercheurs toonden openlijk hun bewondering voor de „meester-klus" van de inbrekers die tijdens het weekeinde de onderaardse kluis van het filiaal van de Société General in Nice gro tendeels leegroofden en voor een waarde die misschien 50 miljoen franks beloopt (bij na 30 miljoen gulden) mee namen. De inbraak is volgens een inspecteur van de plaatselij ke politie „de kraak van de eeuw" zeker wat de vinding rijkheid betreft gelijk te stel len met de grote treinroof die destijds tussen Glasgow en Londen plaatshad. De Franse rechercheurs hebben voor de inbrekers groot respect. Hier inspecteren zij het mangat dat naar de tunnel leidt. Het bord „werk in uitvoering" is er overigens i door de politie en niet door de krakers bij geplaatst. De voorbereiding van de opera tie waaraan naar alle waar schijnlijkheid specialisten deel genomen hebben, heeft volgens de autoriteiten weken en weken in beslag genomen, terwijl de roof zelf minstens twee dagen en twee nachten geduurd heeft. Om de ondergrondse kluisruim- te te bereiken werd allereerst een tunnel van 8 meter gegra ven met als uitgangspunt een van de riolen van de stad. Deze tunnel werd vakkundig gestut en alle uitgegraven aarde werd weggevoerd zonder dat daarvan een spoor te bekennen was. De tunnel voerde van het riool naar de kluisruimte onder de bank, die letterlijk in het hart van de stad Nice ligt, en mond de precies uit op de plek waar de betonnen wand van de kluis het minst dik is, namelijk 50 centimeter. Vlak voor de tunnel op de betonnen muur van de kluis stuitte, groeven de bankr overs in de tunnelwand zelfs een grote nis, waarin zijn een toilet inrichtten. Daaruit blijkt onder meer dat zij er degelijk op voorbereid waren dat hun operatie geruime tijd zou duren. De betonnen wand werd tenslot te vermoedelijk in de nacht van vrijdag op zaterdag doorboord, waarbij het een van de raadsels van deze hele affaire is dat nie mand boven de grond het ge raas gehoord heeft dat onver mijdelijk met het afbreken van het beton gepaard gegaan is. Na de ontdekking van mam moet-kraak werden in de kluis ruimte behalve achtergelaten snijbranders en werktuigen, luchtmatrassen, vouwstoelen, le ge wijnflessen en tal van etens resten gevonden en ook een gas- comfoortje en enkele pannen evenals lege soeppakjes hetgeen er op wees dat de inbrekers daar letterlijk een kamp inge richt hadden. Tijdens de twee dagen en twee nachten arbeid hebben de kra kers, vermoedelijk in ploegen werkend, acht grote brandkas ten opengebroken en leegge haald en ruim 200 door particu lieren gehuurde kluizen. Aan de wand van de kluisruimte trof de politie een papier aan waarop stond: „Geen haat, geen wapens, en geen geweldpleging". Op grond daarvan meent zij dat als de gangsters op heterdaad be trapt waren, ze geen weerstand geboden zouden hebben. „Het soort specialisten dat deze kraak ondernemen heeft, is niet van het genre dat een nachtwa ker of een agent ondersteboven schiet", aluds een jonge politie- inspecteur. Kinderen eten teveel en te „onnatuurlijk" UTRECHT De gezond heidstoestand van de Ne derlandse jeugd geeft aanleiding tot bezorgd heid. Dat zegt de arts F. Wafelbakker, hoofd van de afdeling jeugdgezond heidszorg van het minis terie van volksgezond heid, in zijn jaarverslag over 1975. Eén van de ontwikkelingen waarover hij zich ongerust maakt is het toenemeeind aantal te zware kindereD. Vet zucht is een groeiend pro bleem, aldus deze arts. Sinds 1959 worden er on der auspiciën van de voe dingsraad driejaarlijkse peilingen verricht naar de voedingstoestand en voe dingsgewoonten van ach tjarige schoolkinderen. De resultaten van het laatste onderzoek (school jaar 1973/1974) leidden tot de schatting, dat ruim vijftien procent van de achtjarigen dik en dat rond vijf procent te dik is. Ten opzichte van 1964 komt dat neer op een ver dubbeling. De heer Wafelbakker noemt cariës een nog steeds onderschat pro bleem. Verder heeft of krijgt de jeugd volgens hem onnatuurlijke voe dingsgewoonten. Hij sig naleert een overmatige suikerconsumptie en wijst er ook op dat teveel sterk voorbereide spijzen met weinig vezelstoffen wor den gebruikt. Vezelstof fen, die onder meer voor komen in bruinbrood en groenten, zijn van belang voor een goede stofwisse ling. Tenslotte is er bij een steeds groeiend deel van de jeugd al sprake van een overmatig alco holgebruik. 8o)egoslavié vemelt van legalen BELGRADO (UPI) Minister van binnenlandse zaken Franjo Herljevic van Joegoslavië heeft gisteren in het parlement meege deeld dat er de afgelopen twee jaar dertien illegale organisaties in Joegoslavië zijn ontdekt en 237 leden daarvan zijn aangehou den. De beveiligingsdienst is versterkt, aldus de minister, „om op te treden tegen vijandelijke pogingen om de constitutionele orde te ondergraven en te vernietigen". De minister noemde de clandestiene organisaties niet met name. Bekend is dat communisten van de harde lijn en Croatische separatisten zich verzetten tegen het bewind van president Tito. ADVERTENTIE open bedrag jaarlijks op 15 augustus in 15 jaarlijkse termijnen van 15 augustus 1977 af vervroegde aflossing na 10 jaren mogelijk tegen 103% (100% 3% boete) nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van ten minste f 100.000 27 juli 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten 23 augustus 1976 met bijbetaling van 8 dagen lopende rente kosteloos bij banken en commissionairs (Van een onzer verslaggevers) Brussel De EEG-landen zullen hun visserijgrenzen verleggen tot 200 mijl uit de kust. En wel uiterlijk op 1 oktober van dit jaar, maar zonodig vroeger. Daartoe hebben de ministers van buitenlandse zaken van de EEG- lidstaten gisteren in principe besloten. Motief voor deze beslissing, zo staat in een toelichting daarop is de toenemen de spanning tussen de landen met een belangrijke visserij-industtrie en de omstandigheid dat inmiddels al tal van andere landen een zogenaamde „200- mijls-zone" hebben afgekondigd. Van Britse en Ierse zijde is voorlopig nog voorbehoud op de tekst van het besluit gemaakt. De Britten en Ieren vrezen dat hun eigen visserij-belangen er on voldoende door gewaarborgd worden. Bovendien hebben zij er bezwaar tegen dat het besluit geen duidelijkheid ver schaft over de consequenties van de 200-mijls-visserijzone voor de economi sche zóne van 200 mijl. Onder een 200-mijls-visserij-zöne wordt verstaan een strook zee die zich uit strekt van de kust van een bepaalde staat tot 200 mijl daarvandaan en waar over de kuststaat alle visserij-rechten heeft. Met een economische zóne be doelt men diezelfde strook, maar in dat begrip hebben de rechten betrekking op de zeeboden. Dus op de exploitatie van olie- en gasvoorraden daarin. Het initiatief van de EEG-ministerraad loopt vooruit op het mondiale overleg over de 200-mijlsproblematiek tijdens de internationale zeerechtconferentie die in augustus in New York wordt gehouden. De bedoeling is dat op die bijeenkomst de „200 mijls-rechten", mijls-rechten", zowel met betrekking tot de zee als tot de zeebodem, door iede reen worden aanvaard. De noodzaak om wat dit betreft tot een unanieme regeling in de wereld te komen bestaat al jaren. Eigenlijk al sinds 1945 toen de Verenigde Staten als eerste een dergelij ke zóne proclameerden. Hun voorbeeld werd gevolgd door Zuidamerikaanse landen als Equator, Peru en Chili en, in meer recente tijden door Mexico en IJsland. Bij de landen die tot dan toe binnen deze zónes plachten te vissen of er anderszins economisch actief waren heeft dat onophoudelijk grote irritatie gewekt. Engeland en IJsland raakten er zelfs door in oorlog. Vandaar de wens van vrijwel alle regeringen om tot een gelijke regeling te komen. Wat de consequenties voor de Neder landse vissers zijn van een instelling van 200-mijlszónes in de wereld is, zo menen specialisten op dit moment nog moeilijk te overzien. Dat de proclamatie van dergelijke stroken tussen sommige EEG-landen (bijvoorbeeld Engeland en Nederland) helemaal niet mogelijk is omdat de onderlinge afstand te gering is, is daarbij maar een schijnprobleem. In dergelijke gevallen wordt voor de afbakening gewoon het geografische midden aangehouden. Veel belangrijker zijn de uitzonderingen die de EEG-lid- staten in hun gebied op de 200-mijls- rechten zullen toestaan en de nadere regelingen die ze onderling treffen. Leidend beginsel bij de afkondiging door de EEG-lidstaten van 200-mijlzo- nes is dat zij wel elkaar toestaan in eikaars gebied de netten uit te gooien' maar dat alle niet EEG-vloten er weg moeten. „Dat heeft bijvoorbeeld tot gevolgt," zegt de in deze zaken bij uitstek deskun dige ambtenaar mr. A. Bos van het ministerie van buitenlandse zaken' „dat de Polen, de Oostduitsers en de Russen zich uit de Europese wateren dienen terug te trekken. Daar staat tegenover dat EEG-lidstaten die nu onder de kust en van verre landen opereren naar de Gemeenschapswateren zullen terugke ren omdat zij op hun beurt door de 200-mijlszónes van die andere landen worden verdreven. West-Duitsland is een voorbeeld van zo'n EEG-land dat nu nog ver van huis opereert en naar de Gemeenschapswateren zal terugke ren. Voor Nederland speelt dit niet om dat de Nederlandse vloten ook nu al voor verreweg het grootste deel op de Europese zeeën opereren". „Wat de uitzonderingen op het principe van de 200-mijlsregeling betreft, binnen EEG-verband zullen bepaalde landen zeker een beroep doen op traditionele rechten of bijzondere omstandigheden om hun Europese partners uit het éigen 200-mijlsgebied te weren. Engeland bij voorbeeld wil een exclusieve kuststrook voor zichzelf reserveren omdat zijn vloot na de verdrijving uit de IJslandse wateren in grote moeilijkheden is geko men. Vandaar hun voorbehoud wat be treft het principe-besluit van gisteren. Een uitzondering van een ander karak ter betreft de bereidheid van een aantal landen met een grote rijkdom aan vis binnen hun wateren om het overschot dat zij toch zelf niet kunnen vangen aan buitenlandse vloten uit te besteden. Dat kan betekenen dat een deel van de Europese vissers ook in de toekomst ver van huis zal kunnen blijven werken en niet naar de Gemeenschapswateren hoeft terug te keren. Welnu, over al dat soort uitzonderingen zal nog langdurig onderhandeld moeten worden. Het is om die reden dat het antwoord op de vraag of de Nederlandse vissers voor deel dan wel nadeel zullen ondervinden van de 200-mijlszóne vooralsnog erg onduidelijk is". Het eerstvolgende belangrijke overleg over de problematiek van de zonering zal in september in Brussel plaats heb ben, wanneer de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EEG) de zaak bespreekt. Dan komt bijvoorbeeld de wens van Engeland om een exclusie ve strook voor zich zelf te reserveren aan de orde. Eveneens zal dan worden bezien of ook de mineralen als olie en gas die zich binnen 200-mijls-stroken van de verschillende lidstaten bevinden in principe aan de gemeenschap in zijn geheel moeten toekomen, of dat de lid staten wat dit betreft toch een bepaalde mate van soevereiniteit blijven behou den. En vanzelfsprekend, welke uitzon deringen hier weer op moeten worden toegestaan. Mechelen werd deze week rdacht dat daar 50 jaar gele- n de eerste baanbrekende ge- %kken werden gehouden tus- 3i de Anglikaanse kerk van en de r.k. kerk. •p herdenking verliep niet zon- gemengde gevoelens. Het Jthousiasme van de toenade- fg sinds het concilie is wat jfkoeld door vooral theoreti sche geschilpunten. Vorige week tijdens de Anglikaanse Synode te York heeft de Anglikaanse primaat, aartsbisschop dr. Cog- gan van Canterbury, de corres pondentie vrijgegeven, die hij heeft gevoerd met de leiders van de r.k., de orthodoxe en de oud-katholieke kerken over het priesterschap van de vrouw, dat in een deel van de Anglikaanse wereldgemeenschap al tot stand is gekomen en dat nu in de kerk van Engeland in discussie is. 9 juli 1975 had dr. Coggan de paus schriftelijk op de hoogte gesteld dat de Anglikaanse ge meenschap langzaam maar ze ker toegroeit naar de opvatting dat er geen fundamentele be zwaren zijn tegen de priester wijding van vrouwen. 30 novem ber vorig jaar antwoordde de paus dat hij de priesterwijding van vrouwen in de Anglikaanse kerk betreurde. Het gesprek zou hierdoor ernstig worden be moeilijkt. In een brief van 23 maart 1976 sprak hij van een ernstig obstakel op de weg naar verzoening. De paus schreef verder aan dr. Coggan dat de r.k. kerk zeer fundamentele re denen heeft om vrouwen niet tot de priesterwijding toe te laten: Christus koos zijn apostelen uit sluitend uit mannen, deze prak tijk werd altijd door de kerk gevolgd en het leergezag had altijd gehouden dat het uitslui ten van vrouwen van het pries terschap in overeenstemming is met Gods plan met zijn kerk. Zoals bekend, zijn de orthodo xen zo mogelijk nog meer ge kant tegen de vrouwelijke pries ter dan de officiële r.k. kerk. KERK EN Morgen vertrekken 1528 Nederlandse pelgrims met drie extra treinen naar Lourdes, vrijdag volgt een vliegtuig met 224 pelgrims. Hiertoe behoren ook 217 zieken die in een opvangcentrum van zieken worden ondergebracht en 248 zgn. hotelzieken. Meer dan 200 meisjes en jongens hebben zich beschikbaar gesteld om te assisteren bij de verpleging en de verzorging. Zij betalen zelf hun reisgeld. De bedevaart staat onder leiding van mgr. drs. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem. Het thema is „De H. Eucharistie, als teken van gemeenschap, bekering en zending". De pelgrims keren op woensdag 28 juli en op donderdag 29 juli in Nederland terug. Op woensdag 28 juli vertrekt opnieuw een vliegtuig naar Lourdes, dit keer met 190 pelgrims. De organisatie van deze bedevaarten is in handen van de Vereniging tot Samenstelling van Nederlandse Bedevaarten. de Westafrikaanse staat Guinee is de jiester Alberto Maria Ndongo samen met van andere personen, verdacht van zet tegen het schrikbewind van presi- it Macias, doodgeschoten. Deze terecht- ellingen, die reeds enkele maanden gele hebben plaats gehad, zijn eerst nu tend geworden door een bericht in het i Senegal verschijnende tijdschrift ,Afri- ue nouvelle'. Ndongo was reeds meerma- n gearresteerd vanwege zijn kritiek op e dictatuur van Macias. I februari werden de maatregelen tegen de kerk nog verscherpt om uit te laten komen dat het land maar één verlosser kent: president Macias, die met zijn eigen stam, volgestopt met Russische wapens en marxistische gedachten sinds 1968 de dienst uitmaakt. Voor elke kerkelijke bijeenkomst is een speciale toestemming nodig. De gelovigen mogen hun priesters geen cent geven en ook geen persoonlijke contacten met hen onderhouden. Vele missionarissen zijn uit gewezen, anderen werden gevangen geno men of hebben huisarrest. Priesters mogen niet preken. Elke kerkdienst moet begin nen met het zingen van het volkslied, het vervloeken van het kolonialisme, het impe rialisme en alle vijanden van de revolutie, en eindigen met de uitroep: „Vooruit met Macias, altijd met Macias, nooit zonder Macias". Van de ongeveer 330.000 inwoners van deze Westafrikaanse staat zijn er ruim 50.000 naar Gabon of Kameroen gevlucht. 80 procent van de bevolking is katholiek. Tot voor kort beschikten ze over 62 pries ters en religieuzen. Kardinaal Jaime Sin van Manila heeft de Filippijnse regering de arrestatie van katholieke geestelijken verweten. In een toe spraak tot leden van de Rotaryclub zei hij dat deze priesters ervan werden beschuldigd de preekstoel te misbruiken voor het bedrijven van politiek. Volgens de kardinaal is dit feit in zoverre juist, dat de preekstoel voor een priester het enige platform is om het onrecht van het regiem tegen het Filippijnse volk aan de kaak te stellen. De kerk - aldus kardinaal Sin - heeft echter de plicht om onrechtvaardigheden te onthullen, of deze nu door particulieren of door een regering worden bedreven. Van de ene kant onderstreepte hij dat de kerk niet tegen de bestrijding van terreur is door de regering, maar dat hij van de andere kant niet mocht verzwijgen, dat verschillende priesters en religieuzen in de gevangenis zitten, zonder veroordeeld te zijn. Enkele weken geleden is het regiem een felle perscampagne begonnen tegen de katholieke kerk en andere godsdienstige groepen. In het gevangenenkamp van Taguig werd pater Edicio de La Torre van de missiecongregatie Van Steyl met militair geweld van zijn medegevangenen gescheiden, omdat hij de leiding had gehad van een 20-daagse hongerstaking van politieke gevangenen. Met deze staking prostesteerden de gevangenen tegen de slechte behandeling en tegen de arrestatie van moeders en kinderen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15