ENITH BRIGITHA DEED PLICHT Evert Kroon was de held □Brons "stimulans Nederlandse ploeg? MONTREAL'76 Medailleverdeling 'OLYMPISCH KAMPIOEN RUSLAND TENONDER Standen waterpolo Montreal Er was aan Enith Brigitha niet te zien of zij wel zo ont zettend gelukkig was met haar bronzen me daille. Zij stond op het ^erepodium naast het Oostduitse fe- jzlg,nomeen Kornelia Ender die in de ier êfinale 100 meter vrije slag haar atafieigen wereldrecord van 55.73 se conden nog wat om laag haalde en op 55.63 bracht De nummers twee en drie mochten verrassingen wor den genoemd. Petra Priemer was nota bene met de zevende tijd de finale ingegaan, Enith Brigitha met de vijfde. Zij eindigden voor vedet ten als Kim Peyton, Shirley Babas- hoff en Claudia Hempel. Ender was een klasse apart Priemer en Brigit- e Algha eindigden in respectievelijk 56.49 üet ien 56.65. Maar de eerste zwemme- in zyiaiiie is binnen. Zij, die in de ploeg rd' in feite de enige crack van wereld formaat is, deed haar „plicht" ten sntieopzichte van haar team dat wellicht rwaoeen stimulans kan vinden in deze '- uitnemende prestatie, tin at imisnHet "S de gewoonte, al Spelen lang, dat de 976 dwinnaars van medailles zo snel mogelijk na ieve ifiun race in een ruimte komen waar enige 974. woorden kunnen worden gewisseld. In het zwemstadion, dat gisteravond weer na- i 3|genoeg was uitverkocht, is ook zo'n ruimte. rdaad, in de accommodaties is veel. maar allemaal van de beste constructie. In die in het zwembad zit geen dak zodat het /letse kabaal dat het publiek maakt, praten nagenoeg onmogelijk maakt. Bovendien duur- de het een half uur voordat de dames Ender en Priemer bereid waren te komen. .-..Enith Brigitha verscheen helemaal niet. Zij («Vu-- MONTREAL De medaillestand na de tweede dag is (goud. zilver, brons, totaal): Oost-Duitsland Verenigde Staten Rusland West-Duitsland Bulgarije Polen Hongarije Roemenië Canada Denemarken „Ik heb tien keer naar het bord moeten kijken, voordat ik het geloofde", zei Enith Brigitha met het oog op de derde plaats op de 100 meter vrije ig. Toen het brons eenmaal zeker was, kende haar uitbundigheid geen grenzen. Door Herman van Bergem telt. Niettemin heerste er vreugde in het Ne derlandse kamp dat al menige teleurstelling heeft moeten verwerken. Kleinood n8I19^aakt en 9emerkt dat alleen de nummer één De 21-jarige Brigitha heeft op dit nummer wel haar laatste plak veroverd. Wellicht dat dit haar door het hoofd schoot toen zij op het schavotje stond, na een valse start van Babashoff en Sterkei, lag Ender na de eerste baan al in gewonnen positie. Brigitha keerde als vijfde maar met een formidabele eind sprint passeerde zij Babashoff en Kim Pey ton. Het brons was binnen en lord Killanin, de president van het IOC, hing het kostbare kleinood om haar hals. Men gaat zich onderhand wel afvragen of er nog een wereldrecord staande zal blijven. In de halve finales 100 meter schoolslag heren zwom wereldrecordhouder John Hencken (VS) zijn eigen record omlaag, van 1.03.88 naar 1.03.62. Daarin leverde de Italiaan Giorgio Lalle een opmerkelijke prestatie. Na de series stond hij op de zestiende plaats en was dus maar net in de halve eindstrijden gekomen. In de eerste halve finale zwom hij achter de Brit Wilkie naar een tweede plaats, zodat zijn finaleplaats verzekerd was. Buiten de boot viel de Japanner Taguchi die juist in de series zo voortreffelijk tevoorschijn was gekomen met een tweede plaats achter Hencken. Het is derhalve niet allemaal tevoren „berekend" in het formidabele toernooi waarin de zwemsport een ongekende sprong vooruit maakt. Want ook de finale 100 meter rugslag heren leverde weer een wereldrecord op. John Naber bracht het op 55.49 seconden/en de finale 200 meter vrije slag leverde odk een nieuwe wereldtijd op, van Bruce Furniés (VS) die zijn eigen tijd van 1.50.32 op 1.50.29 bracht. Voor Nederland is de grote/winst van deze tweede dag natuurlijk het /brons van Enith Brigitha, die daarmee haai? prestatie van de wereldkampioenschappen ;i'n Cali herhaalde. Daar werd Ender kampioene, Babashoff twee de en Enith Brigitha de/de. Ook op de 200 meter behaalde zij in Calf brons, achter Babas hoff en Ender. Het tijdperk-Babashoff lijkt echter voorbij, zodat er een gerede kans op nog een medaille in de individuele nummers is. Er moet gevreesd worden dat het daarbij zal blijven. Nederlaryü doet wat het kan, maar het kan niet voldoénde. In deze sport heeft Nederland de progressie niet kunnen bijhou den. Het beste Henk Elzerman, die zich tijdens de „drie daagse van Rotterdam" had gekwalificeerd, bracht het er bij de heren het beste af. Hij zwom in een serie er werd gisteren op vrijwel alle nummers een lawine van plaat singswedstrijden gezwommen met Steve Holland en de Rus Valentin, die de sterksten waren want de Canadees, Zwitser, Portugees en Italiaan waren te verslaan, wat Elzerman dan ook deed. Holland en Parinov echter bleven hem voor, wat geen ramp was. Wel dat juist op dit nummer geen halve finales worden gezwom men en Henk Elzerman met zijn toch niet onverdienstelijke twaalfde plaats in de serietij den viel uit de boot. En passant verbeterde hij wel de Nederlandse records op de 800 meter (8.24.95) en de 1500 meter (15.51.08). De laatste tijd betekende een verbetering met liefst negen seconden. Ook René van der Kuil kwam, op de 200 meter vrije slag tot een Nederlandse toptijd. Hij bracht het record op 1.55.59 lang niet goed genoeg om verder te komen dan de series, maar dat was ook niet verwacht. Van der Kuil is in Montreal om een prestatie te leveren in de estafetteploeg, evenals André in 't Veld. die in de individuele strijd niet verder kwam dan een 32e plaats. De grootste teleurstelling moest vlinderslag zwemster José Damen verwerken. Zij kwam in de series met 2.21.73. Die prestatie reikte op de totaallijst niet verder dan de twintigste plaats, waarmee in twee dagen zeven Neder landse dames en heren geen schijn van kans op een finaleplaats hebben gehad. Overigens behaalde Nederland op de 200 meter vlinderslag lang geleden het laatste Olympische goud. Dat was in Mexico 1968 toen Ada Kok het daar geschonden blazoen op een van de laatste dagen oppoetste door op dit nummer goud te behalen. Zij zwom daar 2.24.7. De winnares van de series, de Oostduitse Andrea Pollack, had daar gisteren, acht jaar later, slechts 2.11.56 voor nodig. Een progressie in de prestatie die Nederland niet heeft kunnen bijbenen, gezien de in dit licht bezien schamele 2.21.73 van José Damen. v, MONTREAL Het scheelde maar bitter weinig of waterpolo- coach Ivo Trumbic had gisteren in het bad van Claude Robillard, een ■■van vier nieuwe zwembaden in Montreal, ongewild in het water ge legen. Want toen de zoemer het verrassende einde aankondigde van Nederland-Rusland (3-2) en de Ne derlandse ploeg voor het eerst sinds de zomerspelen van Rome in JJ1968 de finalegroep had bereikt, 7;kende Trumbic zijn geluk bijna niet. De bijna twee meter lange Joego slaaf sprong zo hoog en zo enthou siast van zijn stoel, dat hij tijdens 6ide „landing" de beheersing over 3i enkele lichaamsdelen verloor. ^„Maar ik wil de komende dagen glbest nog meer van die capriolen 30imaken, wanneer er opnieuw zo'n 8! geweldig succes wordt geboekt. Dit ,2°jwas grandioos", riep hij. Rusland, altijd nog de heersende wereld- en 1K Olympisch kampioen, was verslagen. Het 16* resultaat van de derde poulewedstrijd tegen 15£ Roemenië is voor Oranje niet eens van 12f belang meer. Want al wordt uit dit duel geen 113 enkel punt gehaald, dan nog bereikt de 565 ploeg van Trumbic de laatste zes. „En dat 115 is iets waarop we toch niet hadden mogen 462 rekenen", bekent Jan Evert Veer. „In de Ij» meeste toernooien hebben we immers altijd de meeste problemen met de derde wed- strijd, maar die is nu niet meer van belang. Pas na enkele minuten kwamen de dolgelukki- ge, maar volkomen leeg gezwommen Neder- landers naar de kant, waar Trumbic op zijn 72; bekende geëmotioneerde wijze zijn mannen 10o' ontvin9- 'n hun midden natuurlijk doelman 0^| Evert Kroon, die op de meest kritieke mo- g4' menten de Russische kanonnen Melnikov, Barkalov en Dreval tot zwijgen had ge- bracht. Vooral in de laatste slopende 40 seconden werd Evert Kroon goud waard voor zijn ploeg. Tot tweemaal toe wist hij Aleksander Dreval van een doelpunt af te houden. En dat nog wel op het moment dat de sterk in het nadeel van Nederland fluitende Cubaanse scheidsrechter Martinez Rik Toonen uit het water had gestuurd. Evert Kroon die net zoals al in zovele voorgaande toernooien ook in Canada al de eretitel heeft van de beste doelman, reageer de nuchter na zijn fabelachtige reacties. „Ik heb slechts één opdracht van Trumbic: ik moest me alleen op de bal concentreren. De organisatie van de verdediging was voor de spelers." Perfect En Evert Kroon vervulde zijn opdracht perfect. „Maar niet alleen Kroon", vulde Trumbic snel aan toen hij gewezen werd op de reddingen die Kroon wist te verrichten toen tot driemaal toe Russen alleen voor hem verschenen", speelde subliem, iedereen in de ploeg heeft gedaan wat ik van hen verlangde. Het resultaat van deze wedstrijd is gewoon een gevolg geweest van de opbouw in de laatste maanden en van hetgeen in Montreal de laatste tien dagen nog allemaal is gedaan. We gaan stapje voor stapje verder." Door Jack Arentsen Nederland tijdens de Spelen van Mexico City en München en het WK in Cali zevende in het eindklassement heeft ineens een belangrij ke stap voorwaarts gedaan. Ivo Trumbic is door zijn vroegere Joegoslavi sche successen niet alleen technisch een vakbekwaam man. Hij beheerst het waterpolo tot in alle details. In Montreal heeft hij zelfs zijn mannen duidelijk gemaakt hoe men een speler kan deconcentreren. Jan Evert Veer: „Ivo zei ons dat we wat geluiden moesten maken, wanneer een speler tegen ons een strafworp mocht nemen. Dat zou de man afleiden. En het gebeurde precies zoals Trum bic had gezegd", lachte Jan Evert Veer nog na. „Toen Barkalov in de tweede periode een strafworp mocht nemen zijn we met z'n drieën bij hem in de buurt gaan liggen en produceer den geluid. De bal vloog knalhard tegen de Belangrijk lat." Een belangrijk moment, want Nederland leid de op dat moment, door een schitterende treffer van Ton Buunk die later gevolgd werd door een doelpunt van Toonen na een soe pele combinatie met Nico Landeweerd, met 2-0. Een stand die gerechtvaardigd was, want de Russen werden in het moderne waterpolo met vele lengten geklopt. Maar Trumbic releveert onmiddellijk: „Voor ons was dat niet eens zo'n grote verrassing. De Russen hebben veel kracht in de ploeg, maar spelen erg statisch, combineren veel te lang. Met dat spel komt men tegenwoordig niet meer zo ver." De ontwikkeling in Montreal moet voor de Russen, die eerst al tot een 5-5 tegen Roeme nië waren gekomen, als een volslagen verras sing gekomen zijn. De laatste tijd heeft de wereldkarripioen van Cali immers alle grote Europese toernooien gemeden. En dat is hen erg duur komen te staan. Want de sensationele ontwikkeling rond Ne derland, met Nico Landeweerd, Evert Kroon en Jan Evert Veer in de hoofdrollen, leidde er zelfs toe dat Nederland ruim halverwege de strijd zelfs op 3-0 kwam toen de ingevallen Hans Smit secuur en hard uithaalde. De stand leek veilig, maar Ivo Trumbic wist beter. En in het Olympisch dorp had hij zijn spelers al op een terugval weten voor te bereiden. „Om dat ik zowel de verdediging als de aanval had aangepast aan het spel van de Russen, wist ik dat er veel energie verbruikt zou worden. Dat er een stilstand kwam." En het kwam precies zo uit. De laatste fase van de derde periode was voor de Russen, maar er moest een tweede strafworp aan te pas komen eer Dreval voor de eerste maal kon tegenscoren: 3-1. Uit de basisopstelling Evert Kroon, Nico Landeweerd, Hans van Zeeland, Jan Evert Veer, Ton Buunk, Rijk Toonen en Gijs Stroboer waren toen al ver schillende mensen verdwenen. Maar de wisselspelers Piet de Zwart, Hans Smit en Andy Hoepelman hadden voldoende kracht om Nederland door deze moeilijke fase te slepen. De wereldkampioen kwam nog via Vladimir Iselidze met een strafworp tot 3:2 terug. Nederland op weg naar een sensatie. Uit de chaotische situatie komt het derde doelpunt voort. Van de hand van Nico Landeweerd. Verrassende kwalificatie Westduitsers Montreal Vier landen van de zes zijn reeds zeker van de eindronde: Italië, Nederland, West-Duitsland en Hongarije. Joegosla vië, dat in poule a in de laatste wedstrijd de reeds geplaatste Italianen ontmoet, is in theorie reeds zeker van plaatsing, maar in de poule van Nederland ligt het ingewikkelder. Wint Nederland de laatste ontmoeting tegen Roemenië en verslaat Rusland met grote cijfers Mexico, dan gaan de Russen over. Speelt Roemenië echter tegen Oranje gelijk, dan is de wereld- en Olympisch kampioen uitgeschakeld voor de eindstrijd. Verrassend was de kwalificatie van de Duitse ploeg. In de ontmoeting tegen Australië heeft de plaatsing echter aan een zijden draad gehangen, want de Australiërs kwamen in de laatste periode tot op een treffer bij. Bijzonder zwak was de verrichting van de Hongaren (42) tegen Canada. De Hongaarse doelpunten werden gescoord door Farago (3) en Konrad. De Joegoslaven behaalde de hoogste score van de dag ten koste van het Iran (150) een score die te denken geeft. Poule A: Italië Joegoslavië Cuba Iran Poule B 1. Nederland 2. Roemenië 3. Rusland 4. Mexico Poule C: West-Duitsland Hongarije Australië 2 2 0 0 4 20-7 2 1 1 0 3 19-4 ....2 0 111 10-12 2 0 0 2 0 1-27 2 2 0 0 4 8-5 2 1 1 0 3 13-8 2 0 1117-8 2 0 0 2 0 6-13 2 2 0 0 4 9-3 2 2 0 0 4 11-8 2 0 0 2 0 9-11 Canada 2 0 0 2 0 2-9

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9