F.N.V.: WEL AKTIES GEEN STAKINGEN Rhodesië werft uit buitenland militairen Duitse verkeersovertreders worden harder aangepakt in buitenland 3 flat Frankrijk brengt Europese verkiezingen in gevaar BONDSREPUBLIEK ZWAKT UITSPRAAK SCHMIDT AF .^LuxOU/Ui M JULI i9'VtiLEIDSE COURANTPAGINA 7 Van onze correspondent Frans Wennekes. BONN Het gezaghebbende Westduitse weekblad Der Speigel beklaagt er zich in zijn jongste uitgave bitter over, dat Duitsers wegens ver keersdelicten in het buiten land veel zwaarder moeten boeten dan andere volkeren. De Nederlandse politie vormt in dit kader van de wraakne mingen wel een uitzondering wat de hoogte van de bekeu ringen betreft, maar volgens het weekblad onderscheidt zij zich door de hardnekkigheid, waarmee zij de te betalen geldsommen incasseert Zelfs bij minimale bedragen vervol gen de Nederlanders de delin quenten nog tot over de grens, zo schrijft Der Spiegel. Als een van de voorbeelden wordt Venlo genoemd, de stad die graag door de Rijnlanders voor inkopen bezocht wordt maar waarvan de verkeerspo litie nog achter bekeuringen van tien gulden aanloopt In alle gevallen wordt de lange arm van de Westduitse justi tie door de Nederlanders in beweging gezet en voert men een kostbare correspondentie in twee talen. Wanneer dit alles tenslotte niet helpt schakelt de verkeerspolitie de rechtbanken in om de Duitse verkeerszondaars officieel te laten veroordelen. De politie van Dusseldorf verklaarde: „alleen wat de inkoopritten naar Venlo betreft staan er duizenden Duitsers n ht gne- derlandse opsporings regis ter". Nederland komt er echter nog genadig af. Volgens „Der Spiegel" oordelen Bulgaarse verkeersagenten eenvoudig weg op het gevoel of een auto mobilist te snel rijdt en „ver oordelen" zij hem dan tot een boete van ruim 80 gulden op straffe van het verlies van zijn pas. Dit gevaar lopen ech ter niet alleen Duitsers, maar ook andere Westeuropeauen, wier harde deviezen men maar al te goed gebruiken kan. Daarom stijgen de bedra gen van de bekeuringen ook telkens weer wanneer het va kantieseizoen is aangebroken. t ges piiciycc Jig e ïoholisten ïken ÜJkomen ^nVkommerd 5iaald >de tt een onzer verslaggevers) 1HOVEN Twee alcoho- t zijn dit weekeinde als OOr(*e. geraamten door de uit hun flat in de Eindho- wijk Woensel gehaald, lang hebben ze een lerd bestaan geleid, le ns Zfop sherry en niets anders. Vee, een man en een vrouw, en elkaar leren kennen tij zijn (een ontwenningskuur in de tali Psychiatrische Inrichting idhoven. Nadat ze daar i ontslagen, trokken ze in »t, waar zij weer aan de raakte. De flat vervuilde :elier onder de flat pro-1 van alles om het tweetal' onder medisch toezicht te De GGD en de politie echter niet ingrijpen, it de alcoholisten niets ver is deden. Met een list heeft i^e twee uit de flat kunnen buurtbewoners een verklaring getekend- iden zij de vrouw dronken it hebben aangetroffen. >p kon wel worden ingegre- Een oude Libanese vrouw wacht ge duldig bij een Israëli sche medi sche post om hulp. Medische teams uit Is- raël hebben tot nu toe bijna 3000 mensen ge holpen, die uit het door de oorlog geteisterde Libanese gebied in Is raël hulp zoeken. De verdedigers van het kamp sloegen zondag de zestigste aan val van rechts sedert 22 juni af. Sadre deed ook een beroep op de Arabische Liga, de Arabi sche landen en de internationale organisaties, zoals het Rode Kruis, voordat het te laat is, een serieuze actie te ondernemen tot redding van de 10.000 vrouwen en kinderen, meest Libanezen. Tot nu toe is het ook niet moge lijk geweest de honderden ge wonden uit het kamp weg te halen. BRUSSEL (ANP) In de Euro pese raad van ministers van buitenlandse zaken, gisteren in Brussel, zijn ernstige spannin gen gerezen die de verkiezingen voor het Europees parlement, gepland voor het voorjaar van 1978, weer op losse schroeven dreigen te zetten. Het is maandag tot een ernstig politiek treffen gekomen tussen de raadsvoorzitter, de Neder landse minister van buitenland se zaken, mr. Max van der Stoel en zijn Franse ambtgenoot Sau- vagnargues. De Franse bewindsman wees erop de dat nog twee reserves heeft, namelijk dat de verkiezin gen voor het Europees parle ment moeten samenvallen met. de verkiezingen voor het Deens parlement. „De Denen", aldus Sauvagnargues, „wensen boven dien vast te houden aan het zogeheten dubbele mandaat. Dat wil zeggen dat een Deens lid van het Europees parlement tegelijkertijd lid moet zijn van het Deens parlement. Het Verenigd Koninkrijk, aldus de redenering van de Franse minister in de raad, heeft zich nog niet vastgelegd op een da tum voor het houden van de verkiezingen. „Met al deze voor behouden". aldus Sauvagnar gues, „kan ik de verkiezingen niet verdedigen in de Franse nationale vergadering". Sauvag nargues beriep zich op de Fran se grondwet, die, stelde hij slechts het afstaan van soeverei niteit toestaat op basis van we derkerigheid. Gevaarlijk zwemgebied Fosfor in de IJzeren Man' VUGHT (ANP) In de recrea tiepias „De IJzeren man" in Vught is volgens de gemeente politie fosfor aangetroffen, die afkomstig moet zijn van oorlog stuig uit de Tweede Wereldoor log. De fosfor werd buiten het eigen lijk toegestane zwemgebied van „De Uzeren man" ontdekt toen tijdens het warme weer de gehe le plas voor zwemmen werd ge bruikt Iemand liep toen door de fosfor brandwonden aan de handen op. De politie van Vught heeft nu duidelijk de gevarenzone aange geven. Kikvorsmannen gaan proberen de fosfor op te sporen. Imhemse politie speurt naar O-jarige Cornelis Alexa nder nie) Delissen, die sedert za- Ig spoorloos verdwenen is. t gehandicapt, heeft met na- bedien zeer beperkt gezichtsver- is doof en kan slecht Bfcen. Signalement: lang 1,77 le hofcng blond, tot op de schou- ie jaa hangend haar, een begin iet lfcaard en snor, droeg blauwe ïiom^rtjeoek, geel T-shirt met )n i^i, grijs-blauwe velours vest 4. vciritssluiting, bruine schoenen, de ofttingen: kinderpolitie Arnhem ls- >422222 of de plaatselijke po- wa| i| wj berisping ït mi entenzonen eten zich uziZ vader aan 1 moi blijftTERDAM (ANP) Twee .hetrige zonen van Rotterdam- hebben tij- het afgelopen weekeinde ookofle uniformen van hun va- v enige uren in Ommoord geentje gespeeld. s e of t auto van een 19-jarige begonnen zij met enige mebillanceritten in deze Rot- gaajmse wijk. Vervolgens hiel- zou tij Zes fietsers en bromfiet- 1 stjter controle aan. Bij twee 'at b^ zetten zij een arrestatie in aveld waarbij de vriend de hef- egenstribbelende arrestant de. Een bewoner van Om- Kid had in de gaten dat het iep-agenten ging en waar- Ivde het hoofdbureau, later hielden echte Rotter- le politiemannen de twee Een brachten hen over naar jureau. Daar kregen zij een ige berisping. „Wij wilden iactie van het publiek pei- zo verklaarden zij. Pleidooi voor evacuatie uit belegerd kamp bij Beiroet BEIROET (AFP/Reuter/UPD Terwijl Syrië versterkingen op grote schaal naar Libanon zond heeft de president van Sjiiti- sche hoge raad Imam Moessa Sadre dringend gepleit voor een kort bestand om de „10.000 vrouwen en kinderen in het ge bied van het vluchtelingen kamp van Tal al-Zaater bij Bei roet" te kunnen evacueren. LONDEN (Upi) Via allerlei kanalen werft het Rhodesische leger in het buitenland soldaten, die worden ingezet tegen de zwarte nationalisten waaraan het blanke minderheidsregiem Smith een steeds hardere dobber heeft. „Panorama", het actualiteitenprogramma van de Britse BBC, zond gisteravond een reportage uit waarin werd aangetoond dat Rhodesië via tussen personen soldaten ronselt in de Verenigde Staten, Engeland en enkele andere Europese landen, waaronder West-Duitsland. Nederland is niet ge noemd. Het Rhodesische leger, dat voor eenderde uit zwarten wordt gerecruteerd, telt 5000 geregelde soldaten en 10.000 reservisten. Sinds de guerrilla zich enkele maanden geleden, vooral langs de grens met het revolutionaire buurland Mozambi que, heviger is geworden, heeft het Rhodesische ministerie van defensie rechtstreeks een beroep gedaan op buitenlandse hulpstrijdkrachten. Daarbij beklemtoonde het ministerie dat Rhodesië geen huurlingen werft, maar „vrijwilligers" die geen aparte eenheid vormen en, geïncorporeerd in het leger, geen cent meer krijgen dan de normale soldij. Een Brit vertelde de BBC-ploeg dat via zijn bemid deling 90 buitenlanders naar Rhodesië waren ge gaan om daar als soldaat te worden ingelijfd. Volgens „Panorama" hebben zich in Salisbury kortgeleden 80 Amerikaanse Vietnam-veteranen gemeld, terwijl er in de bondsrepubliek nog eens 70 man werden aangeworven. Deze laatsten waren nog gerecruteerd door Edgar Thelen, de man die in West-duitse bladen 'safari- gidsen' heeft aéingeworven. De Westduitse justitie liet zich door Thelens eufemisme geen rad voor ogen draaien en de man ging het cachot in wegens het ronselen van soldaten voor een vreemde mo gendheid. Westerse hulp voor Italië Ether-reclame weinig in trek (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De commanica- tiecapaciteit van kranten en tijdschriften is beduidend ho ger dan van radio en televisie, zoals blijkt uit de resultaten van een omvangrijk onderzoek dat door de Nederlandse Orga nisatie voor Uitgevers Markton derzoek is verricht in opdracht van Admedia, de advertentie exploitatie van de verenigde Nederlandse Uitgeversmaat schappijen VNU. De communicatiecapaciteit en voorkeur is ook van belang voor de adverteerders. Het blijkt ook nu weer, dat etherreclame er bij het publiek niet zo goed opstaat. Reclame in krant en tijdschrift geeft een duidelijker informatie, werkt veel minder irriterend, is verder geloofwaardiger, wekt veel meer de kooplust, be schouwt de mensen doorgaans niet als onnozele héilzen en is minder misleidend dan de recla me in radio en televisie. De consumenten hebben duide lijk de voorkeur voor kranten en tijdschriften boven de ether als reclamemedia. Er blijkt de minste belangstelling te bestaan voor de radioreclame, 43 pro cent zegt die reclame nooit aan dachtig te volgen, slechts 9 pro cent luistert wel éiandachtig. Voor de tv-reclame heeft het publiek wat meer belangstelling, maar toch zegt 28 procent van dat publiek nooit naar televisie reclame te kijken en 29 procent zo nu en dan. Sovjetvloot in Middelandse Zee versterkt LONDEN (AP) De SovjeL vloot in de Middellandse Zee is versterkt met bet 40.000 ton metende vliegdekschip de Kiev. De vloot bestaat nu uit onge veer 70 bodems, tien meer dan de Amerikaanse Zesde Vloot. De Kiev is het eerste vliegdek- schip der Sovjet-marine dat zich ooit bij de vloot van datland in de Middellandse Zee heeft aan gesloten. In Westerse kringen was bekend dat de Kiev, het eerste schip van de Koeriel-klas- se vliegdekschepen, werd ge bouwd en ook dat er thans wordt gewerkt aan een tweede op de Nikolajew-werf ten oosten van Odessa. Het tweede vlieg dekschip zal de Minsk heteo. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Een speciale com missie uit de federatieraad van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging (NW en NKV) gaat na, welke acties deze federatie van vakcen trales op touw kan zetten om ui ting te geven aan het ongenoegen over de loonmaatregel van de rege ring. De commissie, die onder voorzitterschap staat van loondes- kundige Frans Drabbe van het NW, moet uiterlijk eind augustus rapport uitbrengen. De te beramen acties mogen de bonden niet in conflict brengen met de rechter. Stakingen worden op dit moment niet als een hanteerbaar middel gezien. Vice-voorzitter Wim Spit van de F.N.V. wil de na afloop van de federatieraadsvergade ring van gisteren, waarin tot de vorming van de commissie werd besloten, geen aandui ding geven van de aard der acties, die denkbaar zijn. „Er zijn vele vormen van buitenparlementaire acties denkbaar die geen stakingen inhouden", zo zei hij slechts. Acties, zo voegde hij er aan toe, kunnen zowel tot doel hebben de werkgevers als de regering onder druk te zetten om aldus tijdens de looptijd van de loonmaatregel een koerswijziging te bewerkstelligen. Spit onderstreepte nog eens, dat de F.N.V. al haar bezwaren tegen de loonmaatregel handhaaft en van mening blijft, dat er mo gelijkheden hadden moeten komen voor vrije cao-onderhandelingen per bedrijfstak of onderneming. Er is nu een breuk ontstaan in de relatie tussen FNV en kabinet Premier Den Uyl heeft gezegd, dat deze breuk niet onherstelbaar en onherroepelijk is. Spit daarover: „Als Den Uyl daarover wat ver- goeilijkend praat dan heeft hij klaarblijke lijk onvoldoende begrepen, dat er voor de F.N.V. een zeer ernstig feit heeft plaatsge vonden". De F.N.V. houdt de regering aan haar toe zegging, dat er bij een tegenvallende prijs ontwikkeling opnieuw op centraal niveau overlegd zal worden. De federatie is ervan overtuigd dat die tegenvaller zich zal voor doen. Overigens vindt de federatie die toe zegging van de regering te vaag omdat niet is aangegeven, wanneer er sprake is van een tegenvaller en op welke wijze te sterke prijsstijgingen en voor wiens rekening ge compenseerd zullen worden. Voorts heeft de federatieraad gisteren beslo ten geen onderhandelingen te beginnen over c.a.o.'s voor de rest van 1976, omdat de verlangens van de F.N.V. vermoedelijk toch niet te realiseren zijn. Waar al cao-bespre kingen zijn gestart zullen ze op een „accep tabele manier" worden afgerond zonder con tracten af te sluiten voor de komende maan den. Doen zich ontwikkelingen voor, die niet passen in gemaakte afspraken zo is ver der afgesproken dém zullen de erbij be trokken bonden niet op eigen houtje een beleid gaan voeren, maar daarover eerst overleg plegen met de andere bonden in de federatieraad. Te denken valt hierbij aan een situatie, waarin werkgevers en werkne mers in een bepaéilde sector het toch nog eens zouden kunnen worden over de FNV- verlangens betreffende het éirbeidsvoor- waardenbeleid. Wel hebben de bonden de vrijheid een pas send gebruik te maken van de dispensatie mogelijkheden van de loonmaatregel in si tuaties, waarin toepassing van die maatregel tot onbillijkheden zou leiden. Volgens Drab be zijn tientallen aanvragen om dispensatie uit de periode van de vorige loonmaatregel afgewezen, hoewel het ging om uitvoering van concrete afspraken, die vorig jaar reeds of eerder tussen werkgevers en werknemers waren gemaakt DEN HAAG (ANP) De heer Wiegel, fractievoorzitter van de WD in de Twee de Kamer, heeft gis teren minister-presi dent Den Uyl ge vraagd wanneer dé regering het rapport van de commissie- Donner denkt te ont vangen. Ook wil de heer Wie gel weten wanneer de volksvertegenwoordi ging zal worden inge licht over de bevin- Wiegel wil weten waar rapport Donner blijft dingen van de com- gesteld in verband missie en over de met de sterke geruch- eventuele conclusies ten, dat de commis- die de regering daar- sie-Donner geen aan denkt te verbin- haast zou maken met den. het uitbrengen van Hij heeft deze vragen haar rapport. gebroken dam van het Elbe-zij- kanaal, als ge volg waarvan te gen de tiendui zend hectare grond over stroomd werd. In zeer korte tijd Ontploffing En hevige ont ploffing heeft vanmorgen de kantoren van de Syrische lucht vaartmaatschappij te Rome zwaar beschadigd. Er waren geen slachtoffers. Potvissen Drie leden van een actiegroep tegen de walvis vangst hebben een school pot vissen althans tijdelijk gered van Russische hétrpoenen. Ze voeren in een rubberboot tussen de potvissen en een Russisch schip voor de walvisvangst Visramp dreigt in Z. Vlaanderen HULST (ANP) In de Vlaamse Kreek in Graauw (Zeeuws Vlaanderen) dreigt een om vangrijke vissterfte. In het voorjaar zijn in dit ge pacht viswater grote hoeveelhe den voorn, karper, baars, aal en snoek uitgezet. Door de droogte is het peil van het water in deze kreek met meer dan één meter gedaald. Gemeentelijke autori teiten houden er rekening mee, dat als er geen verandering in de weerssituatie optreedt de circa 100.000 vissen door zuur stofgebrek om zullen komen. BONN De Westduitse rege ringswoordvoerder, Armin Griinewald, heeft gisteren in Bonn gezegd dat de Amerikaan se persberichten ten onrechte hebben gemeld dat bondskanse lier Schmidt verklaard zou heb ben dat de staats- en regerings leiders van de V.S., Engeland, Frankrijk en West-Duitsland besloten zouden hebben aan Italië geen financiële hulp meer te verlenen wanneer daar com munisten in de regering zouden komen. De meeste westelijke regeringen waren het er slechts over eens dat multilaterale eco nomische hulp aan Italië voor zover mogelijk gebonden moest zijn aan een regering van demo cratische krachten, zei G'rune- wald. Van inmenging in de binnen landse verhoudingen in Italië kan helemaal geen sprake zijn en het is verbazingwekkend dat de kritiek nu misschien onge wild de indruk wekt alsof de overeenstemming in het westen over de voorwaarden voor eco nomische hulp in het geding zou zijn. Bondskanselier Schmidt had donderdag in een gesprek met Amerikaanse journalisten over Italië gesproken onder voor- - waarde dat zijn opmerkingen over derde landen niet voor openbaarmaking bedoeld wa in dat gesprek had Schmidt op de opmerking van een verslag gever, dat de Amerikaanse rege ring er weinig voor voelt door multilaterale hulp voor Italië daar mee te werken aan deelne- Negen doden in bergen ZERMATT (DPA) - In Zwitser land zijn negen bergbeklimmers omgekomen. Bij de Atletsch- gletsjer werden de lijken van vijf Zwitsers uit een bergkloof geborgen; vier vrouwen en een gids die vermoedelijk door dich te mist waren overvallen en de weg waren kwijtgeraakt. Op de 4.249 Lenzspitze vielen twee Westduitse bergbeklim mers dood, op de Matterhorn een derde Westduitser. De laat ste maakte een val van 400 me- Tenslotte werd een 23-jarige Ita liaanse alpinist in het kanton Wallis door vallend gesteente ming van communisten aan de regering, gezegd dat ook de Duitse, Britse en Franse rege ringen die opvatting hebben. De Franse regering distantieer de zich gisteren van de aan Schmidt toegeschreven uitlatin gen, Londen wilde geen officieel standpunt geven. Britse politie ke kringen ontkenden echter niet dat op Porto Rico over j Italië gesproken was. Oogoperatie Hillegomse zeeverkenner j noodzakelijk (Van een onzer verslaggevers) Hillegom De 16-jarige zeever kenner Paul Stevens uit Hi 11- geom die zaterdagmiddag ern stig aan zijn oog gewond raakte bij onverwachte schoten uit een buks in de Amsterdamse grach ten, is vanmorgen om 8 uur in het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam geopereerd. De doktoren willen met deze ope ratie proberen het luchtbuksko geltje dat achter in het oog zit, te verwijderen. De heer G. J. Mol, verantwoor delijk leider van de zeeverken- nersgroep Tjarda uit Hillegom, waar Paul lid van is, is zater dagmiddag nog met de vader en het broertje van het slachtoffer en enkele rechercheurs van de Warmoesstraat naar de plaats des onheils teruggegaan. Na een grondig onderzoek verklaarden de rechercheurs, aldus de heer Mol, er stellig van overtuigd te zijn de nu nog onbekende dader te zullen pakken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7