Uitgebrande bossen hebben generatie nodig voor herstel Melk gaat terug naar de koe Luchtvervuiling mi name in Rijnmom zal weer toenemen' Consument minder pessimistisch EEG-MAATREGELEN TEGEN DROOGTE Ford komt nog 32 stemmen tekort er MINISTER OORZAAK: HUWELIJKS-HAUSSE: (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Tot eind vorige week patrouilleerden door de driehonderd zwart geblakerde hectare bos en hei links en rechts van de Apeldoornseweg bij Arnhem nog zes legerjeeps en twee blusvoertuigen van de brandweer. Niet voor niets, want hoewel de grootste bos brand sinds de Tweede Werel doorlog die een week eerder in de onder Arnhem gelegen bos sen woedde, geblust was, laai den er toch telkens weer kleine brandjes op in het terrein. Begin vorige week werden nog vijftien kleine brandhaarden ontdekt, daarna drie. Dat het er toen nog maar zo weinig waren, komt mede op rekening van de twintig millimeter regen die toen viel. Volgens de Arnhemse gemeente voor lichter Han Brugman is de schade aan het wild waarschijnlijk erg meegeval len. De meeste dieren vluchtten weg toen het vuur te dicht bij kwam. Omdat er in het verbrande gebied bij Arnhem bijna geen afrasteringen staan liepen de vluchtende dieren zich ook niet vast tegen het gaas. Konijnen bleken in veel gevallen hun heil in de holen gezocht te hebben. Omdat het vuur zo 1 voort- vrat. kwamen ze later weer ongedeerd uit de grond opduiken. Inmiddels zijn de zes jeeps teruggetrok ken, alleen een verkenningswagen van de brandweer patrouilleert nog door het zwartgeblakerde terrein. De verkoolde, hier en daar zelfs nog vrij gaaf ogende, stammen staan nog overeind en geven het geteisterde bosgebied een luguber aanzien. Men zal zo snel mogelijk begin nen met het kaalslaan van het getroffen bos. Ook de bomen die zo op het eerste gezich nog vrij goed door de vuurstorm zijn gekomen, moeten verdwijnen Het vuur heeft de groeikern van de bomen toch teveel aangetast. Boswachter B. L. Boers van het Natio nale Park de Hoge Veluwe beheert sa men met een aantal collega's Neder lands grootste afgerasterde stuk wilde en aangelegde natuur in de vorm van loof- en naaldbossen, heidevelden, zand verstuivingen, grasvlakten en parkach tige landschappen. Op de Hoge Veluwe waar men dit jaar gelukkig gespaard bleef voor grote bos branden, heeft men al eerder met dit soort rampen te maken gehad, zodat hij gemakkelijk kan aangeven, hoelang het zal duren voordat er nieuwe groei in de geblakerde bossen komt. „Als het een beetje wil regenen dan DINSDAG 20 JULI 1976 LEIDSE COURANT Deze paarden zijn bevoorrecht. Zij kregen van de eigenaar van dit meer nabij toestemming om het verkoeling schenkende water te delen met menselijke eigenlijk is zo'n grove den pas na een jaar of zestig rijp om gekapt te wor den." In Arnhem is ook heel wat heide ver brand. Hier en daar werd de opvatting verkondigd dat het niet zo erg was als de hei afbrandde, omdat dit wel vaker opzettelijk gebeurt om het gewas te verjongen. Boswachter Boers denkt daar heel an ders over: „dat kunnen ze wel zeggen, maar dan vergeten ze dat je de hei alleen maar af laat branden in het voorjaar als de grond nat is. Dan ver brandt inderdaad het bovengrondse, houtige gedeelte en blijven de wortels ongeschonden. Maar als je midden in zo'n hete zomer als de bodem kurk droog is, aan het afbranden gaat. Dan blijft er ook van de wortels niet veel meer over. De hei in Arnhem zal echt wel helemaal dood zijn gegaan in het Hoe je dan zo'n heideveld weer terug krijgt? Dat is een langdurige historie. Inzaaien is lastig en duur. Van oor sprong zijn al die heidevlakten het ge volg van ingrepen door de mens. Ze lieten de schapen weiden, de boeren haalden heideplaggen weg, de grond bleef hierdoor arm en andere gewassen kregen geen kans door de schapen. Als je er verder niks aan doet, krijg je opslag van berken en dennen en wordt de bodem steeds rijker en voedzamer, waardoor het gras de plaats van de hei inneemt." „Op de Hoge Veluwe maaien we de hei op gezette tijden af, zodat het gewas niet kan „verhouten". We halen de afge maaide hei weg, de bodem blijft dus even arm als voor het maaien en zo houden we de heidevelden wel in stand. Maar hoe dat moet na zo'n brand, dat weet ik niet." Ook de bewering dat de bodem beter wordt van een brand, omdat de as zou fungeren als een soort mest, bestrijdt boswachter Boers: „onzin. De humus wordt er niet beter van. Integendeel, alles verbrandt, het hele organische le ven in de bodem is weg. Het duurt zeker een generatie eer dat weer op peil is." Zes jaar geleden, op 18 juni 1970 woed de er bij 't Harde op de Veluwe een bosbrand die tot de Arnhemse bos brand gold als de grootste na de oorlog. Op dezelfde plaats staan nu berken, vogelkers en andere min of meer spon taan opgeschoten heesters en bomen. Aan de grote brand herinnert eigenlijk weinig meer. Het ziet er daar op veel plaatsen uit als „normaal": jong bos. Alleen de zware stammen van loof- en naaldhout ontbreken. Daar zal men een mensenleven lang op moeten wachten. Pas dan staat er weer een echt bos. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse consument is de af gelopen maanden iets optimistischer geworden over de economische situatie in ons land. Dit blijkt uit een conjuc- tuurenquête, die in mei door her Cen traal Bureau voor de Statistiek is gehou den. In mei verwachtte 30 procent van de con- sumenten, dat de al gehele economische situatie in de komen de twaalf maanden slechter zal worden: in januari van dit jaar leefde deze ver wachting nog bij 42 procent. Van de con sumenten verwachtte 26 procent (januari: 25) een verbetering van de economische ^situatie, 32 procent (1 'januari: 30 procent) dacht dat de situatie ongewijzigd blijft. 4 procent zei finan cieel niet rond te kunnen komen (jan: 3), 10 procent, dat de spaarmiddelen moes ten worden aange sproken (jan: 7). Het percentage consu menten, dat een bee tje geld opzij legt is gedaald van 30 in ja nuari tot 23 in mei. Veel geld legt 2 pro cent van de consu menten opzij, evenals in januari. In de eigen financiële situatie verwachtte 13 procent (jan: 14) een verbetering; 26 procent (jan: 25) dacht dat de eigen fi nanciële situatie er het komende jaar op achteruit zal gaan. Vergeleken bij mei 1975 is er sprake van een dalend pessimis me bij de consumen ten. Toen zag 50 pro cent (nu 30) de econo mische situatie in ons land het komende jaar achteruit gaan. Maar over de finan ciële situatie van het eigen huishouden was de consument vorig jaar minder pessimistisch: 19 pro cent in 1975 tegen procent in 1976 zag de eigen financiële si tuatie slechter wor- (Van onze correspondent) BRUSSEL EEG-landbouwcom- missaris ir. Pierre Lardinois heeft gisteravond in de vergadering van de landbouwministers in Brussel enkele voorstellen gedaan om de Europese landbouwers, die zwaar door de droogte worden getroffen, opnieuw extra steun te verlenen. Deze maatregelen, die nu nog naar het beheercomité van de Gemeen schap moeten voor advies (dit is een vergadering van landbouwex- perts uit de partnerlanden) en daarna zonder tussenkomst van de negen landbouwministers waar schijnlijk reeds volgende week door de Europese Commissie als bindend zullen worden afgekon digd, zijn de volgende: Ten eerste: de EEG-steun voor p'rive-op- slag van rundvlees, groot 80.000 ton, wordt verhoogd voor een totale opslag van rundvlees van om en nabij de 120.000 ton. Dit om te voorkomen dat er te veel rundvlees zou worden' geëx porteerd waardoor over een half jaar mogelijk een tekort zou kunnen ont staan in de Eufomarktlanden. Ten tweede: de mogelijkheid om melk koeien uit de markt te nemen, die tot 31 juli gold, wordt verlengd tot 15 sep tember. Voor Nederland gaat het hier om tweemaal 1200 ton. Ten derde: de Gemeenschap gaat subsi die verstrekken voor het beschikbaar stellen van melk voor veevoer. Op deze manier raakt de Euromarkt weer een deel van de melkpoederberg op een zeer aanvaardbare manier kwijt. Met name de Westduitse minister van Landbouw Josef Ertl had op een politiek van „melk terug naar de koe" aangedrongen en ir. Lardinois uitgedaagd met een serieus plan te komen. Ten vierde: de nationale regeringen krijgen de gelegenheid om veevoer te transporteren naar gebieden die bijzon der door de droogte zijn getroffen. Ten vijfde: de invoer van vlees uit derde landen blijft gedeeltelijk afge remd in verband met de groeiende vleesberg in de Europese Gemeenschap. De volgende week van kracht wordende; maatregelen komen enigszins tegemoet aan het eisenpakket van de Europese boerenorganisatie Copa De ministerraad van gisteren begon in verband met het Nederlandse voorzit terschap met een uitvoerige inleiding van Nederlands landbouwtopdeskundi- ge in Brussel, ir. G. Braks, die erop wees dat met name de veevoeder- en rundvleessector in de Euromarkt bij zonder zwaar is getroffen. Voor mais en suiker geldt dat in iets mindere Daarna gaven alle landbouwministers hun visie op de huidige toestand in hun land. De Nederlandse minister van landbouw, mr. Van der Stee, wees zijn Europese collega's op de gevolgen van de droogte in Nederland met name in het zuiden en het oosten van het land, waar sprake is van een oogstverminde- ring van tussen de tien en vijftien pro cent. Wel heeft Nederland in tegenstel ling tot vele andere EEG-partners in het verleden reeds maatregelen genomen tegen eventuele droogte-periodes (onder meer silo's) en daardoor een redelijk goed voederbestand kunnen opbouwen en handhaven. Aan de andere EEG-lan- den zal ons land dan ook voorstellen doen om ook terzake eenzelfde beleid te gaan voeren om niet langer zo ramp zalig door de natuur te worden verrast. Piraten dode twee zeilers z MIAMI (AP) - Voor»', kust van Colombia l" twee van de vier opde: renden van een onklim, geraakt Amerikaans ziop scheepje door pirai vermoord. j® De twee overlevenden zijn lee boord genomen van de taij I Esso Lincoln die op weg W naar Aruba maar een omfcn maakte toen de noodseinen jat, het jacht werden opgevangeik i Ongeveer 10 mijl uit de CoÉi| biaanse kust was het jacht ff stilliggen omdat er een repaid moest worden verricht. De tjje overlevenden hebben genf c dat terwijl men sliep, L- Spaans-sprekende piraten lei per roeiboot waren komen %t varen, het jacht hadden 'gC, terd en toen twee der opvalt den met schoten hadden L dood, waarop zij verdwenenL zij iets hebben meegenomeiW nog niet bekend en ook niet t het kwam dat de twee opva» den van het zeilschip er l leven van hebben afgebracht staat er volgend jaar weer heel wat groen in de vorm van kruiden wilde planten en grassen. Dan zie je zelfs al een paar maanden na een bosbrand, dan verschijnt er weer gras. Na een jaar zie je wel aan de bodem dat het gebrand heeft, hoewel het sneller gaat dan je zou denken. Maar echt bos? Dat duurt wel zestig jaar, aangenomen ten minste dat ze meteen weer gaan inplan ten. Je kunt niet meteen weer loofhout gaan poten. Om te beginnen zal er op die doodgebrande humus veel grove den geplant moeten worden. Als dan de grond na verloop van een jaar of dertig, wat rijker aan voedsel is geworden, kunnen die dennen omgekapt worden en bestaat de mogelijkhed om loof hout (beuken, eiken) in te planten. Maar dan verlies je wel een brok kapitaal, want 4 tot 10 jaar voor Poolse rellenmakers WARSCHAU (Reuter) Zes mannen, die vorige maand in Polen deelnamen aan rellen die waren uitgelokt door het voor uitzicht van drastisch verhoog de voedselprijzen, zijn gisteren veroordeeld tot gevangenis straffen van vier tot tien jaar. Volgens de tenlastlegging had den zij in Radom, ten zuiden van de hoofdstad Warschau, ge weld gepleegd en schade toege bracht aan gemeenschapseigen dom. 40 winkels werden geplun derd en het hoofdkwartier van de communistische partij in brand gestoken. De rechtbank in Warschau zal vandaag vonnis wijzen tegen ze ven verdachten die tegen de voorgenomen en inmiddels her ziene prijsverhogingen demon streerden door bij de tractoren- fabriek in Ursus een dieselloco motief te laten ontsporen. NEW YORK (UPI—Reuter) President Ford van de VS is er tot nog toe niet in geslaagd om voldoende stemmen te vergaren om bij de eerste stemming op de republikeinse partijconventie volgende maand te worden aangewezen als kandidaat voor het presidentschap. In het afgelopen weekeinde toen de laatste 55 afgevaardigden stemmen werden toegewezen, kreeg Ford welis waar de stemmen van de 35 afgevaardigden van Connecticut, maar de 20 van Utah gingen naar zijn tegenstander Ronald Reagan. Met 1098 stemmen komt de zittende (en eerste niet gekozen) president er nog 32 tekort om bij de eerste stemming de nominatie te krijgen. Reagan staat om 1062. Er zijn nog 99 niet-gebonden afgevaardigden. President Ford is ervan overtuigd de komende dagen voldoende ongebonden afgevaardigden achter zich te krijgen om het toch hij de eerste ronde te halen, maar Reagan is ervan overtuigd het op 16 augustus in Kansas City even goed te doen. Volgens het jongste opinie-onderzoek ligt Ford met 61 procent tegen 31 procent bij de republikeinse kiezers ver voor op Reagan. Inmiddels heeft de president zijn campagne nu meer gericht tegen de democratische kandidaat Carter dan tegen de tegenstanders binnen zijn eigen partij. Zaterdag noemde Ford Carter „een man die tracht alles voor iedereen te zijn", terwijl hij zichzelf een man van de daad en niet van beloftes noemde. West-Duitsland verwerpt 200-mijlszone BREMEN (CDA) De Westduitse regering wil met IJsland, Noorwegen, de VS, Canada en Ar gentinië besprekingen gaan voeren over de vis rechten wanneer de EEG-landen niet tot een gemeenschappelijke politiek komen voor de zee rechtconferentie van de VN, aldus de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Genscher. Hij zei dat het er vooral om gaat, tot een juist en niet door dirigistische maatregelen beïnvloed gebruik van de zeebodem te komen. Bij uitbreiding van de territoriale wateren tot 200 zeemijl zoals in EG-kringen wordt voorgestaan komen traditionele vangstgebieden in het geding waarvan in West-Duitsland 40.000 arbeidsplaatsen afhangen, aldus 'Genscher. De loeiende vlammenzee heeft zijn werk in de bossen rond Arnhem grondig gedaan. Het zal zeker een generatie duren voordat zij zich weer volledig hebben hersteld. 0-jarige nie) Del Rotterdam (ANP) Binnen niet al te lange tijd waarschijnlijk reeds volgend jaar - aal de luchtveron treiniging door uitworp van zwaveldioxide weer gaan toenemen. Daarover bestaat bij de deskundigen geen twijfel. Ir. H. Zeedijk, die als buitenluchtexpert verbonden is aan de TH in Eindhoven, verwacht dat rond 1980 zo'n 800.000 ton SO 2 per jaar de lucht in zal worden geblazen. Dat is bijna twee keer zoveel als nu. De afdeling milieubeheer van het openbaar lichaam Rijn mond rekent op een toeneming in haar eigen gebied van circa 25 procent binnen tien jaar. De oorzaak van de ongerustheid is het feit, dat de zwavelarme brandstof aardgas bij de groot verbruikers verdrongen zal wor den door stookolie en steenkool, die veel meer zwavel bevatten. Ten eerste is er het plan van de Nederlandse Gasunie, goedge keurd door de minister van Eco nomische Zaken, om de aard gasvoorraden te reserveren voor de kleinverbruikers. Door de in dustrie en elektriciteitscentrales te laten overschakelen op ande re brandstoffen hoopt men een voortijdige uitputting van de aardgasbronnen te voorkomen. Ten tweede zal nog dit jaar de tendens ontstaan, dat de prijzen voor stookolie en aardgas gelijk worden, hetgeen naar men ver wacht eveneens het gebruik van stookolie zal doen toenemen. Dit houdt ook in, dat steenkool de goedkoopste warmtebron wordt. De Amercentrale, de grootste elektriciteitsopwekker van Ne derland, is inmiddels al gedeel telijk overgeschakeld op kolen. Het ligt in de bedoeling om bin nenkort nog meer uit te breiden. ig spoc i gehan Andere elektriciteitsbed(en Zee\ hebben soortgelijke plannekn, is Volgens het Centraal B^en. Si; voor de Statistiek is de ho^ng bic heid zwaveldioxide, die jaa hange wordt uitgeworpen, het lfcaard e decennium sterk afgenomen rtjroek daalde van 890.000 ton ir* grijs tot 424.000 ton in 1974, vtytssluit melijk als gevolg van de opurigen: van het schone aardgas. 422222 In het Rijnmondgebied, wa( grootste concentratie van il trie wordt aangetroffen, wj duidelijk te merken. Waar ktige 1971 nog dikwijls klachte] gende (over smog, prikkel lucht enz.) noemt de dienstl traal Milieubeheer Rijnmof situatie wat betreft SO i „acceptabel". Ufp Voor Rijnmond is een en aanleiding om met het mi rie van Economische Zak)/ -r gaan praten. Men wil zip bereiken, dat er zoveel moi aardgas beschikbaar blijftTERE de grootverbruikers in.hetrige z mondgebied, in elk gevaliolitie de elektriciteitscentrales, het groter verbruik van stookolie ui steenkool is volgens TNO v enig( technisch standpunt geentje ge bleem. Er bestaan legio s men om zwavel uit olie of au' te verwijderen. De moeilijk bei ontstaat pas, wanneer mer>iUan< afvraagt wie dat moet gaajmse talen. Een oplossing zoutjj ze dat de rijksoverheid sti^r c normen voorschrijft wat b^ zett het uitwerpen van zwaveld wa; egen: —de. I ha iep-a De Coöperatieve Condensfabriek Friesland heeft een nieuw produkt ontwikkeld: eetbare gesponnen melkeiwitvezel (midden). Dit halffabrikaat is neutraal van smaak en kleur en is o.a. te verwerken in vleesproducten. Met behulp van natuurlijke kleur- en smaakstoffen kan dit halfprodukt geheel worden aangepast (rechts) aan het gewenste eindproduct. Links enkele vleesprodukten, corned beef en hamburgers, waarin 50% melkeiwitvezel is verwerkt. DEN HAAG Minister Vredeling van Defensie heeft een hij lijkshausse teweeg gebracht. De gelegenheid die hij heeft ges pen om door snel te trouwen aan de militaire dienstplicl^0 ontkomen, is door zeer velen aangegrepen met als gevolg ei drukte voor de ambtenaren van de burgelijke stand. De vele honderden dienstplichtigen die de afgelopen weken over kop het stadhuis zijn binnengevlucht, maken gebruik vajlU. verruiming van de vrijstellingsgronden voor dienstplichtigen/ getrouwd zijn en tevens kostwinner. Tot nu toe kwamen getrou kostwinners alleen voor vrijstelling in aanmerking als ze die sL,K ten tijde van hun eerste oproep al hadden. Sinds 1 juli zijn IA jongemannen die op de datum van komst getrouwd en kostwil zijn, van het soldatenleven vrijgesteld. Van de juli-lichting hel) in totaal 1100 jongemannen van de verruiming van de vrij stelle gronden gebruik gemaakt. Gerekend was op een aantal vanL

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6