EISEN STOPZETTEN VAN BOUW POLITIEBUREAU Wassenaar blijft naaktstrand afwijzen Valken terug in toren Grote Kerk STERKE BEZETTING BADGASTENTOERNOOI Bouwschandaal in Hillegom Onjuiste procedure slechts futiliteit" ,1 LKIDSE COURANT DINSDAG 20 JULI 1976 >rt e (Van een onzer verslaggevers) w^ILLEGOM Het ziet er naar uit dat in het 20 rustige Zuid-Hollandse dorp Hillegom ieni^eze week een bouwschandaal aan het licht is ge tracht dat vermoedelijk nog wel een staartje zal [rijgen. Een groep van dertig bewoners van de ^ixlaan, de Van Wavenstraat en de Stationsweg eisen _jan het gemeentebestuur dat volgende week maan- lag bij de terugkeer van de bouwvakkers, de bouw 'an een nieuw bureau voor de Rijkspolitie niet zal nogen worden hervat. Sterker nog, de groep van lertig wil dat alles wat er nu al van dit nieuwe tolitiebureau staat weer zal worden afgebroken. De eden voor dit alles is dat burgemeester en wethou- lers van Hillegom ten onrechte een bouwvergunning -oor dit bureau hebben verleend. Het gemeentebe- tuur zou in zijn optreden alle wettelijke voorschrif- en met voeten hebben getreden, let is de heer A. A. den Harder e naaste buur van het toekom- tige politiebureau die deze leek aan de bel getrokken eeft. De 34-jarige eigenaar van en riante villa met een verzeke- ingskantoor aan de Sixlaan zit eze kwestie bijzonder hoog. „Ik |s van de minister van volks- uisvesting en van minister Van igt van justitie dat deze zaak )t op bodem nodem wordt uit- ezocht", zegt hij woedend. „De ele handelwijze van het Hille- oms gemeentebestuur in deze loet aan de kaak worden ge leld. De burgerij heeft recht op ïkst en uitleg. Alle wetten zijn ïer met voeten getreden en er lordt over de burgers heen ge- 'undament Ie fundamenten voor dit Hille- Dms bouwschandaal werden in pril van dit jaar gelegd. Op een waaie ochtend verschenen toen ■^aast de woning van de familie Jen Harder enige bulldozers die egonnen de 40 jaar oude bo- »en die daar stonden met de èstanten van een vroeger her enkampje weg te halen. De juurt kon met ontreddering toe- ien; iedereen was stomver- aasd en vroeg zich af wat hier ting gebeuren. snige informatie van de uitvoer- |er van deze vernielingswerk- kamheden leerde dat het ging hl de voorbereiding van de bouw van eenpolitiebureau, een politiebureau, verdere navraag bleek hiertoe in december 1975 opdracht te zijn gegeven door de rijksgebouwendienst. Het ge meentebestuur van Hillegom had de benodigde bouwvergun ningen hiervoor afgegeven. Al les leek volgens de regels te zijn gespeeld. Echter, na enige omzwervingen constateerde de heer Den Har der, dat het gemeentebestuur volledig had verzuimd de plan nen voor de bouw van het poli- tebureau voor de burgerij ter visie te leggen. Om de bouw mogelijk te maken was namelijk een wijziging van het bestem mingsplan uit 1974 nodig. B en w vonden dit kennelijk allemaal te lastig, hielden de zaak ge heim, gingen evenmin over tot een wat snellere procedure waartoe de wet op de ruimtelij ke ordening en de woningwet de mogelijkheid bieden, en lieten de aannemer zonder dat één Hillegommer ervan af wist in april de werkzaamheden star ten. Toen had jehhbe je de aan het dansen. De heer Den Harder toog naar het gemeentehuis om het bestemminsplan in te zien en de affaire onder vier ogen met de wethouder van bouwza ken, de heer C. Smits te bespre ken. Deze wilde alleen praten in het bijzijn van zijn ambtenaren en volgens het relaas van Den Har der was zijns inziens alles in orde en volkomen overeenkom stig het bestemmingsplan. „La rie", aldus de Hillegomse assu radeur, die besloot de zaak ver der uit te zoeken. Na een grondige bestudering van het bestemmingsplan en het inwinnen van juridisch advies besloot hij met 30 buurtgenoten tot actie over te gaan. Eind april al werd een petitie naar het ministerie van volkshuisvesting in Den Haag gestuurd waarin de buurtbewoners vroegen de uitvoering van de bouwplannen voor het politiebureau te verhin deren, „op grond van het feit dat deze plannen ernstig afwij ken van het geldende bestem mingsplan en dat de gemeente heeft verzuimd de voorgeschre ven wijzigingsprocedure met ter visie legging te volgen." De on dertekenaars spraken van een „flagrante schending van de be ginselen van behoorlijk be stuur." Een hele tijd kwam er vervol gens geen antwoord uit Den Haag, tot dat de adjunct-inspec teur Zuid-Holland van het mi nisterie van volkshuisvesting antwoordde de zaak niet belang rijk genoeg te achten om de verleende vergunning ter ver nietiging voor te dragen bij de Kroon, „hoewel de aangevoch ten bouwvergunning in strijd met de wet is verleend en ik de handelwijze van burgemeester en wethouders van Hillegom in deze ten zeerste afkeur", aldus ing. R. J. van der Meulen in antwoord op de petitie. Het antwoord kwam nadat en kele controleurs van het minis terie zich, volgens actievoerder Den Harder eenzijdig, hadden laten voorlichten over de gang van zaken door wethouder Sits en zijn ambtenaren. Wanbeleid De gemeentelijke overheid spreekt volgens Den Harder van een „ongelukkige samenloop van omstandigheden". „Noem het maar wanbeleid, zonder meer", zegt de verzekeringsa gent hier op. Behalve het feit dat het politiebureau in strijd met het bestemmingsplan en de juridische voorschriften wordt gebouwd deugen er volgens hem nog veel meer dingen niet in deze zaak. Als alles zou zijn gegaan zoals het had gemoeten dan zouden politiebureau en het pand van de heer Den Harder netjes naast elkaar langs de Sixlaan zijn ge bouwd. Ook bij de bouw van de woning van de verzekeringsa gent werd echter in strijd ge handeld met het bestemmings plan. Zij huis kwam schuin op het stukje voormalige herten kamp te staan, en ligt nu voor een kwart op het terrein waar het politiebureau had moeten komen. De eerste fout lokte zo de tweede uit: het bureau moest worden opgeschoven met het gevolg dat Den Harder straks een 3,5 meter hoge muur van de cellen van het bureau naast zich krijgt en zijn achterbuurman zijn grondgebied zomaar met 60 m2 zag slinken. Beide zullen als de bouw doorgaat verder dage lijks kunnen genieten van het af en aanrijden van politieauto's en motoren die achter het bu reau hun stalling krijgen. Al met al een drastische waarde vermindering van de kapitale woning van de Hillegomse assu radeur. Toch is dat niet de enige reden waarom hij heeft besloten de strijd met het gemeentebestuur van Hillegom aan te binden. Vooral het feit dat b en w hier op de stoel van gedeputeerde staten zijn gaan zitten en de hele Hillegomse burgerij inclu sief alle direct betrokkenen on kundig heeft gelaten van wat hier stond te gebeuren is hem in het verkeerde keelgat gescho ten. Daarom zal alles tot op de bodem moeten worden uitge zocht. Daarom eist Den Harder ook het hoofd van wethouder Smits, de eerste verantwoorde lijke hiervoor, die volgens Den Harder wel de kleine man weet te pakken als het om de nale ving van de wetten- gaat maar kennelijk voldoende reden zag om ze hier met voeten te treden. „En als door de verantwoorde lijke ministers geen maatregelen worden genomen, zodat deze he le zaak wordt terug gedraaid, dan zal ik de gemeente Hillegom zelf voor de onafhankelijke rechter dagen en eisen dat zo wel het politiebureau als mijn woning volledig volgens het be stemmingsplan zullen worden gebouwd. Dat betekent dat op kosten van de gemeente mijn hele huis (dat er nog maar zes maanden staat) alles aules wat er van het bureau nu al ligt zal moeten worden afgebroken om het daarna volgens de voor schriften weer op te bouwen. Want recht is recht en het recht zal hier zegevieren." WETHOUDER SMITS: HILLEGOM Voor de door Den Harder gewraakte wethouder van openbare werken ing. C. Smits (ARP) gaat het hier maar om „futiliteiten". Hij geeft toe dat de gemeente formeel onjuist heeft gehandeld door geen procedure tot wijziging van het bestem mingsplan op gang te brengen. „Maar je moet tenslotte ook informeel zaken kunnen afhandelen, anders wordt het leven een ambtelijk drama", zo reageerde de heer Smits vanochtend. Volgens hem hebben de kopers van de grond aan de Sixlaan van meet af aan van de bouw van het politiebureau geweten. Probleem is alleen dat de eerste kopers niet altijd de toekomstige bewoners zijn geworden. De heer Den Harder bijvoorbeeld kocht de grond pas later van een derde die daar 35.000 gulden winst aan overhield. Deze vertelde er niet bij wat hij wist, namelijk, dat de assuradeur een metershoge muur van een groepskantoor naast zich zou krijgen. Wethouder Smits wijst er nog eens op dat de eerste kopers de tekeningen zoals ze nu worden uitgevoerd gezien en voor akkoord getekend hebben, ook al kan hier formeel geen rechts kracht aan worden toegekend. De heer Smits houdt het er op dat zijn Hillegomse opponent „gewoon teleurgesteld" is en hij zegt dat best te kunnen begrijpen. Hij ziet overigens niet in wat Den Harder met zijn actie zou kunnen bereiken. „Volgens mij is hij uitgespeeld", merkt de wethouder kalm op. Als de recherche van de rijksgebouwendienst na een onderzoek heeft geoordeeld de fouten te gering te achten om er een zaak van te maken, wat wil hij dan nog? Formeel heeft hij misschien wel gelijk, maar het gaat om zulke kleinigheden: een dubbele garage en een fietsenberging. Uit de brief van het ministe rie blijkt ook, dat wanneer we wel netjes aan G.S. een vergunning hadden gevraagd, deze ongetwijfeld zou zijn verleend", aldus de Hillegomse wethouder. „Nogmaals, ik begrijp zijn teleurstelling best, maar in feite is hij in alle opzichten bij mij aan het verkeerde adres; de zaak is nu in handen van de rijksgebouwendienst en als de heer Den Harder vraagt om de bouw stop te zetten zal hij allereerst daar moeten aankloppen". (Van onze correspondent) WASSENAAR De discussie in de gemeenteraad naar aan leiding van het antwoord van burgemeester en wethouders op vragen van de beide PvdA- raadsleden over het naakt strand heeft geen nieuwe ge zichtspunten opgeleverd. De heer H. J. Goulooze, een van de vragenstellers hield een vrij uitvoerig betoog waarin tot uitdrukking kwam, dat de Partij van de Arbeid op het standpunt staat dat men zo- veel mogelijk mensen de gele genheid wil geven in Wasse naar te recreëren. En als zij dat ongekleed willen doen en anderen daar geen last van ondervinden, dan moet dat mogelijk zijn. De fractie van de heer Goulooze heefts voorts bezwaren tegen de wij ze, waarop het afwijzende be sluit tot stand gekomen is. Naar de mening van deze fractie is er niet voldoende gelegenheid geweest voor een openbare discussie. Het was in een besloten verga- I dering, dat burgemeester en wethouders onaangekon digd de meningen peilden van de raadsleden over het al of niet uitbreiden van het Haagse naaktstrand op Wasse naars grondgebied. De heer Goulooze vroeg het college een nota over deze aangelegenheid uit te brengen met alle argu menten pro en contra opdat alsnog een discussie in de raad kan plaatshebben. Burgemeester mr. K. Staab stelde nadrukkelijk, dat de discussie niet meer gaat over de voor- en nadelen van het naakt recreëren. Toen het ver zoek van Den Haag kwam en binnen 14 dagen antwoord werd gevraagd heeft het colle ge nadat eerst overleg ge pleegd was met de fractievoor zitters gemeend er goed aan te doen dit onderwerp in een besloten raadsvergadering aan de orde te stellen. Niemand in de raad heeft toen gezegd, dat het college de zaak niet goed had behandeld, ook de leden van de fractie van de PvdA niet. Het heeft het college dan ook enigszins verbaasd dat nu door het stellen van vragen deze kwestie opnieuw aan de orde wordt gesteld. Een van de belangrijkste redenen waarom de instanties, belast met het beheer van de duinen en van de zeereep de ontwik keling met zorg volgen is, dat door dit naaktstrand het bad leven, dat zich in Schevenin- gen pleegt af te spelen, naar het noorden opschuift. Het col lege is niet voornemens een nota over dit onderwerp op te stellen omdat het meent, dat de raad voldoende gelegenheid heeft gehad zijn mening naar voren te brengen. Mr. A. van Vuure, voorzitter van de WD-fractie merkte nog op, dat dit soort vragen steller^ het vragen naar de bekende weg is. Daarvoor is het recht tot het stellen van vragen niet in het leven geroe pen. Het is in dit geval mis bruikt. De WD-fractie heeft nog overwogen het stellen van de vragen niet toe te staan; het heeft uiteindelijk geen bezwa ren willen maken om een pas beginnend raadslid niet te ont moedigen. Maar bij een vol gende gelegenheid behoeft de PvdA-fractie niet op dezelfde clementie te rekenen, aldus mr. Van Vuure. TEUN VOOR DEYLERHUIS" De Nieuwkoopse jeugd heeft in het kader van de middags o- bezoek en wenste zijn collega burger- vakantieactiviteiten van allerlei materiaal een heus vader Remko Donders veel succes toe in de huttendorp gebouwd. Gisteren was het zover, dat komende zwareambtsperiode. Gemeentesecretares- het gemeentebestuur van het kinderdorp werd se Marjan Stam (rechts) luisterde tijdens de instal- gekozen. Burgemeester Van Montfoort kwam 's latietoespraak aandachtig toe. NOORDWIJK - Dank zij goed samen spel tussen Natuur- en Vogelbescher ming Noordwijk en de dienst van ge meentewerken is de toren van de Grote Kerk weer een broedplaats voor de torenvalk. Vanouds her kwamen toren valken broeden in een van de lichtga ten van de toren. Toen deze echter door grote schijn werpers werd ver licht, verdwenen de valken prompt. Tij dens de restauratie van het kerkgebouw vond de verliehting van de toren niet plaats en de toren valken kwamen di rect weer terug. Zij lieten dus duidelijk merken op het hin derlijke licht niet ge steld te zijn. Voor de Vereniging voor Natuur- en Vo gelbescherming Noordwijk is dit aan leiding geweest om na het gereedkomen van de restauratie het gemeentebestuur te verzoeken de toren tijdens het broedsei- zoen van de torenval ken niet meer met schijnwerpers te ver lichten. En dat heeft goede resultaten ge had. In 1975 hebben namelijk voor het eerst twee paartjes in de toren genesteld, die elk met drie jon gen zijn uitgevlogen. Nu nestelen drie paartjes in de toren van de Grote Kerk. Gewoonlijk broeden torenvalken niet zo dicht bij elkaar, al dus Natuur- en Vo gelbescherming, maar dank zij de overvloed aan voed sel, dat zij in en om Noordwijk kunnen vinden, aanvaarden zij eikaars nabijheid. Het lag in de bedoe ling dat de wijzerpla ten van het uurwerk van de toren dit voor jaar van een nieuwe verlichting zouden worden voorzien. Door de dienst van gemeentewerken is hiervan afgezien met het oog op het broed- seizoen van de valk- jes. Een langdurige stoornis zou voor de beide broedsels, die vlak onder de wijzer platen liggen, funest kunnen zijn. De ver lichting zal nu na het broedseizoen worden aangebracht. De torenvalk is nu in en om het dorp een alledaags gezicht Als het even rustig is, kan men ze zelfs zien „bidden" boven de tuin van Huize Sint Jeroen en rond de to ren van de kerk kie- keren zij de gehele dag. ASSENAAR De Wassenaar- gemeenteraad is gisteravond koord gegaan met het voor in burgemeester en wet- uders om aan de wijkge- eenschap Groot Deyleroord __n extra bijdrage toe te ken* n van 5000,- in de exploita- tkosten van het gebouw „Dey- ■huis" als wijkcentrum. De ploitatieresultaten van het ifbouw dat voor ƒ18.000,- jaar gehuurd wordt van de ervormde Kerk zijn op ver- hillende punten tegengeval- ..;.v| n. Van een mislukte opzet ilden burgemeester en wet- ouders nog niet spreken. raad bleek geen bezwaren te ebben tegen het verlenen van en extra subsidie, maar enkele >rekers wezen er wel op, dat huur van het gebouw voor e wijkvereniging een zware ist is. Toegezegd is, dat tegen et einde van het jaar de situa- e opnieuw zal worden bezien. Wethouder Drs A. W. J. Caron evestigde deze toezegging. (Van onzetennismedewerker) NOORDWIJK Op de banen van het Casino te Noordwijk is gisteren het Internationale Badgasten Tennis Toernooi van start gegaan. De wedstrijdlei ding, Paul Kallenberg, Hélène van Paridon en Arnold van der Capellen, die dit toernooi al ettelijke jaren in goede banen leiden, ziet zich voor de opgave gesteld om ruim 600 wedstrij den op de elf banen af te wer ken. Dit zijn er 150 meer dan het vorige jaar en maakt dit evenement tot het grootste van het district. Grote trekpleister is evenals de voorgaande jaren het A-toer nooi, waar niet alleen de Neder landse top acte de présence geeft, maar ook een groot aantal buitenlanders. Als eerste is de 29-jarige, uit Florida afkomstige Armistead Neely geplaatst. Tij dens de Internationale Kam pioenschappen van Nederland op het Melkhuisje verloor hij weliswaar in de voorronde ver rassend met 7-5, 5-7, 10-8 van Fred Hemmes, maar in het alge meen wordt hij toch sterker geacht. Of dit ook zo is, kan Neely als eerste geplaatst indien de strijd volgens de plan ning verloopt, Fred Hemmes zelf bewijzen. Immers de win naar van vorig jaar wordt als vierde geplaatst geacht in de halve finale de favoriet te ont moeten. Nationaal kampioen Louk San ders staat als tweede genoteerd, gevolgd door Chris Lewis. Yair Watheimer, de Israëlische num mer één bezet de vijfde plaats. Paul Avis, de Australiër Peter McCarthy en Wouter Fok com pleteren het achttal geplaatste spelers. Evenals vorig jaar zijn de Nieuw-Zeelanders John Mills en Gary Oliver van de partij, voor wie wellicht met Marian Laudin de outsidersrol is wegge legd. Over de deelname bij de dames bestaat nog grote onzekerheid. Vrij zeker is de aanwezigheid van Elly Vessies, die naar alle waarschijnlijkheid ook de lijst zal aanvoeren. Evenals Fred Hemmes verdedigt zij haar titel. De bezetting van het B-toernooi is eveneens van hoog gehalte. De finalisten van 1975 zijn ook nu weer van de partij en als zodanig zijn Hans Everaars en Louk Klippel in deze volgorde de lijstaanvoerders. De Amster damse hoofdklasser RoelDrost en de Hagenaar Ronald Copper hebben als derde en vierde de taak hen te beletten deze presta tie nogmaals te leveren. De Duitser Manfred Brisken is de enige buitenlander onder de ge plaatsten. Eddie de Vries, Ro nald Blommendaal en Max 01- ders maken de „top-acht" vol. De eerste plaats op de lijst der dames wordt ook door de win nares van vorig jaar ingenomen. Yvette Woldringh wordt gevolgd door N. Kingma, Lysette Bos houwers en Anita Vermeulen. Het Noordwijkse koppel Blom- mendaal/Pasma wordt sterk ge noeg geacht om de herendubbel op hun naam te schrijven. De positie van runner up is hier aan Brisken/Eckstein toebe deeld. In B zijn enige geplaatste spe lers reeds van het toneel ver dwenen. Marinus Brooshooft le verde een uitstekende prestatie door de nummero vijf, Brisken, zij het met klein verschil uit te schakelen. Marinus stond 6-4, 5-4 voor, maar won de beslissen de game niet. Pas in de laatste set, nadat Brisken nog een kans op 5-3 had verspeeld, greep hij met 6-4 de winst: 6-4, 5-7, 6-4. Inge Cupers, dertien jaar oud en dit seizoen in de overgangs klasse B uitgekomen, klopte Anita Vermeulen, die als vierde stond genoteerd. Aanvankelijk had Inge geen vat op het spel van haar tegenstandster, maar de tweede set haalde zij met veel pijn en moeite binnen (7-6), waarna ook de derde volgde: 1-6, 7-6, 6-4 CARL ADAMSE VOORSCHOTEN - De Jeugd- vakantiebezigheden in Voor schoten zijn gisteren gestart met twee vroegere toppers, die dit jaar weinig belangstelling van de jeugd kregen. Voor de hen- gelwedstrijd kwamen slechts twintig deelnemers, vorige jaren liep het deelnemertal in de hon derden en ook voor de brand weerwedstrijden was de deelna me zeer gering. De organisato ren (gemeente Voorschoten) zien het geringe aantal deelnemers als een gevolg van de zgn. bouwvakvakanties, die dit jaar langer duren. Illllllllllllllllllllllllllllllllll Slechte opkomst vakantiebezigheden in Voorschoten De brandweerwedstrijden trok ken dit jaar een veertig jeugdige Voorschotenaartjes, die zich vermaakten met de toeschou wers in het natspuiten en het mikken van de straal water. Bij mislukking van dit al steeg steeds het genoegen. Vakantiespelen Alkemade ROELOFARENDSVEEN/RIJPWETERING - Na een onderbreking van bijna twee weken gaan morgen de vakantiespelen in Alkemade weer beginnen. Dat gebeurt met de avondwandelvierdaagse, die om 18.30 uur in Roelofarendsveen en om 19.00 uur in Rijp we ter ing start. De startplaats in Roelofarendsveen is het parkeerterrein van de veiling EMM en in Rijpwetering het sportpark „Het Hertogs ark".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5