Nederlandse bus stort in Noors ravijn: 2 doden Noodzaak sluiting nog niet aangetoond Trieste afloop zwangerschap gorilla verwacht Nederlandse ambassade in Madrid doelwit van aanslag Brons voor Enith Brigitha Bouwschandaal in Hillegom INDUSTRIEBONDEN NKV-NW OVER VREDESTEIN-LOOSDUINEN: Ëeidóe&Hifta/nt Dinsdag 20 juli 1976, 66e jaargang no. 20481 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Irt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.0S - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers: 55 cent Rolling Stones Op Ned. I om 19.55 uur The Rolling Stones met werk van hun elpee „Rock and blue". Om 21.50 uur herhaling concert Frank Sinatra. Op Ned. II om 19.05 uur Pauli- ne-serie en om 21.40 uur inter viewt Kojak Olympische deelne- Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en voorna melijk in het binnenland plaat selijk een bui. Overwegend ma tige wind uit west tot noord west. Minima omstreeks 14 gra den, maxima circa 22 graden. Morgen: Zon: 4.45-20.46 Maan: 00.16-15.47 Schev. hoogw.: 9.57-22.28 Laagw.: 5.27-18.05. (Van onze sportredactie) MONTREAL „Ik moest tien keer naar het score bord kijken voor ik het geloofde", riep een overgeluk kige Enith Brigitha gisteravond laat uit nadat zij een bronzen medaille had veroverd op de honderd meter vrije slag. De Nederlandse troef in het Olympische zwemwater was uitgelaten over haar prestatie, die haar op het ereplatfom deed belanden naast Kornelia Ender en haar landgenote Petra Priemer. ————TTtnii (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) RECHT/DEN HAAG De vakbonden voelen ts voor sluiting van Vredestein-Loosduinen, inneer niet overduidelijk wordt aangetoond, andere oplossingen voor Goodrich-Vredestein mogelijk zijn. NW-bestuurder Rönitz zei giste- namens de Industriebonden NKV en NW dat zolang de noodzaak tot sluiting van Loosduinen niet aangetoond is de bonden ja noch nee zullen zeggen op de plannen van Economische Zaken in deze kwestie. Volgens bestuurder Rönitz wordt de bonden op deze manier het mes op de keel gezet bij een kwestie, die voor de bonden op dit ogenblik volkomen oncontroleerbaar is. Hij wees erop, dat enkele jaren geleden ook al gesproken is over de noodzaak, dat Vredestein-Loosduinen zou moeten sluiten om de totale vestiging van Goodrich-Vre destein in Nederland te kunnen redden. Tenslotte bleek toen, dat deze sluiting niet nodig was. Daar om zal minister Lubbers aldus de Industriebonden eerst met cijfers en met andere argumenten moe ten komen om de noodzaak van het ontslag voor 800 tot 1000 mensen tot redding van Vredestein aanwijsbaar te maken. Deze mening wordt ook gedeeld door de Industrie bond CNV, de Unie BLHP en de Vereniging van Hoger Personeel. De Unie BLHP meent zelfs, dat de sluiting van Loosduinen helemaal niet noodza kelijk is. Olympisch wijl de hockeyers India verras- >d uit het veld sloegen. klopten de waterpoloërs karn ton Rusland met 3-2. goede start na het teleurstel- tfe optreden van de fietsende- vervolgers. Ur de weg naar de medailles is >0 lang. IN DIERENPARK WASSENAAR WASSENAAR - De baby van de vrouwtjesgorilla Ngajji wordt uit het Wassenaarse Dierenpark op de geboorte waarvan al anderhalve maand wordt gewacht wordt waar schijnlijk dood geboren. Tot deze conclusie is men gekomen na een urineonderxoek aan de Medische Faculteit in Rotter dam, waarbij men constateerde dat bepaalde benodigde hormonen bij de aap ontbreken. De andere twee mogelijkhe den zijn nog dat Ngajji schijnxwanger is of dat er een gezwel is gegroeid. Voor een schijnzwangersehap duurt de zaak echter al te lang. De dierenparkleiding verwacht dat de apebaby binnen een week op een normale wijze ter wereld komt Mocht dit niet het geval zijn, dan gaat men over tot operatief ingrijpen. Hoe de zwangerschap zich bij Linda de andere vrouwtjesgo rilla zich ontwikkelt is nog niet te voorzien. De urine van deze aap, waarvan de bevalling enkele weken later werd verwacht, wordt zodra men er in is geslaagd deze op te vangen eveneens naar het Rotterdamse ziekenhuis verzonden. De heer Louwman, directeur van het Wassenaarse Dierenpar- k: „Onlangs verzonden we van de twee apen de urine ook naar de London Zoological Society, waarbij ook de Londense dierentuin is aangesloten. Een daar werkende bioloog, die speciaal de veranderingen van hormonen bij zwangere goril la's bestudeert kwam wat zwangerschap betreft tot een negatieve conclusie. Dit betekent dat we met Ngajji of vlak voor de bevalling zitten of dat er iets anders aan de hand De bouw van het politiebureau moet gestopt worden, meent de bewoner van het pand op de achtergrond. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM Het doorgaans zo vredige Hille gom is opgeschrikt door een bouwschandaal. In woner A. A. den Harder dreigt het plaatselijk, gemeentebestuur met harde hand te bestrijden,' als men niet snel besluit tot afbraak van de eerste delen van het nieuwe politiebureau, dat bijna in de tuin van de woning van de heer A. A. den Harder komt te staan. ..Qj gemeente heeft ten onrechte de l ouwvergun ning goedgekeurd zonder zich aan de wettelijke voorgeschreven procedure te houden", meent de verbolgen Hillegommer. Een provinciaal bestuur der van het ministerie van Volkshuisvesting heeft inmiddels toegegeven, dat de vereiste procedure niet is toe gepast, maar het ging hem te ver het besluit ter vernieling bij de Kroon voor te dragen. Ook het gemeentebestuur vindt de afwijking op het bestemmingsplan niet relevant Van een even tuele afbraak wil men niet weten. (Zie varder pag. 5). MADRID Een bomexplosie heeft vannacht de glazen deur die toegang verleent tot het trappehuis van de Nederlandse ambassa de in Madrid vernield. De schade aan de ambassade, gehuisvest op de tweede verdieping van een kantoorflat, is gering. Op het moment van de explosie bevond niemand zich in de ambassade. Het afgelopen weekeinde zijn tal van aanslagen gepleegd op gebouwen van officiële instanties en monumenten van de Burge roorlog in Spanje. De bomaanslag op de Nederlandse ambassade was echter de eerste actie tegen een buitenlandse vertegenwoordi ging. Over de daders van de aanslag is nog niets bekend. De verantwoordelijkheid voor de andere aanslagen is per brief opgeëist door een tot dusver onbekende groepering, de „Anti-fascis-. tische verzetsgroep 1 oktober". De Spaanse politie, heeft nog niet officieel vastgesteld wie voor de aanslagen verantwoordelijk is. Volgens het dagblad Informacio- nes twijfelt de politie aan de autenticiteit van deze brieven. Ook betwijfelt de politie of deze groepering in staat is op zo'n grote schaal overal in het land aanslagen te plegen. Volgens het Spaanse persbureau Europa Press is deze groepering een afgescheiden communistische beweging met een Maoistische koers. De naam 1 oktober zou herinneren aan de moordaanslag op vier Madrileense politiemannen door het Maoistische patriottisch antifascistisch revolutionaire front op 1 oktober 1975. Fles Hero-frisdrank geëxplodeerd OEGSTGEEST Mevr. A. de R. uit Oegstgeest beleefde giste rochtend de schrik van haar leven toen rond half zes een fles frisdrank explodeerde. Het betrof echter niet een fles van het merk „Spa Orange", waar over nogal wat te doen is, maar „Hero sinaasappeldrank". Rondvliegende glasscherven richtten in haar keuken nogal wat schade aan aan het hout werk en haar koelkast Het blijft raadzaam flessen met een stevige doek te omwikkelen en daarna de dop eraf te halen en zo het door gisting ontstane koolzuur te laten ontsnappen. De fles moet overigens open blijven. Als er geen abnormale koolzuurvorming optreedt is de drank gewoon te gebruiken. Aanrijding Pieter en prins Maurits (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Mr. Pieter van Vollenhoven en zijn zoon prins Maurits, zijn onderweg naar het vakantieadres Porto Ercoie betrokken geraakt bij een aanrijding. Het gebeurde vrijdag in Duitsland op de snelweg ter hoogte van München. De enige schade was overigens een aantal deuken in 'het blik van de Volvo waarmee de reis werd gemaakt Pieter van Vollenhoven en prins Maurits zijn inmiddels veilig op het punt van bestemming aangekomen, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Prinses Magriet en de andere kinderen waren al eerder met konü.gin Juliana en prinses Irene nat? Porto Ercoie vertrokken. OSLO/BARCELONA Zesentwintig leden van het in totaal 36 man tellende reisgezelschap dat gisteren met een touringcar in een diep Noors ravijn is gestort, waren vanmorgen nog opgeno men in het ziekenhuis. Eén van hen, de heer G. van den Bosch, verkeerde in levensgevaar. De overigen maken het goed. Het ongeluk, dat gebeurde in het uiterste noord en van Noorwegen, heeft aan één passagier, de 69-jarige mevrouw Th. Kloosterman uit Amers foort, het leven gekost Ook de zeer ervaren chauffeur van de bus, de 31-jarige heer G. Tijsen uit Zutphen kwam om het leven. De oorzaak van het drama is nog niet bekend. Vast staat alleen dat de bus gistermid dag om 12 uur nabij het plaatsje Alta met zijn rechterwielen in de berm terechtkwam, van de weg gleed, over de kop sloeg en 20 meter lager in het ravijn belandde. De namen van de passa giers werden al spoedig bekendgemaakt maar hun woonplaats kon het Amsterdamse reisbu reau Scanialux dat de reis organiseerde in lang niet alle gevallen achterhalen. Vast staat wel dat zich onder de personen die nog in het ziekenhuis liggen, tenminste twee Hagenaars bevinden: de heer P. Storm van Leeuwen en mevrouw E. Fenton. De directeur van Scanialux, de heer R. Neulensteen is van middag naar de plaats des onheils gevlogen om de terugreis van de passgiers te verzorgen. Ook een lid van de Nederlandse ambassade in Oslo is naar Noord-Noorwegen gegaan om zich op de hoogte te stellen. Nabij Barcelona in Spanje heeft zich gisteren eveneens een ernstig ongeluk met een touring car voorgedaan. Daarbij raakten vier Nederlan ders licht gewond. De Spaanse chauffeur en een Westduitse toeriste kwamen om het leven. Het gezelschap bestond uit ongeveer 60 passagiers. Ook hun bus raakte van de weg af, maakte een smak van een kleine 20 meter en kwam op een op die hoogte gelegen andere weg terecht Direc te oorzaak van dit drama was een slip. Het ongeluk gebeurde tijdens een zware stortbui. Vóór de touringcar reed een andere, lege bus, die op dezelfde plek eveneens naar beneden was gestort Ook deze bus was in een slip geraakt. Bij Barcelona reden twee bussen achter elkaar het ravijn in. Net als in Noorwegen waren hier twee doden te betreuren. Enith Brigitha straalt van blijdschap. Een official wenst haar geluk met haar prestatie. De Oostduitse zwèmster Ender had de sprint afgelegd in de Olympische- en wereldrecordtijd van 55.65 secon den en in haar spoor gleden Petra Priemer en Enith Brigitha naar respectievelijk 56.49 en 56.65. Achter het met eremetaal omhangen trio finishten de Amerikaan- sen Peyton en Babashoff en de derde Oostduitse Hempel. Nuchter commentaar van Enith Brigitha: „Toen ik op de televisie het hockeyteam zag winnen en even later hoorde dat de poloërs Rusland hadden verslagen dacht ik bij mezelf: Alle dingen bestaan uit drieën. Misschien win ik wel de eerste plak voor Nederland". In het Olympische zwembassin sneuvelden nog vier wereldrecords: Bruce Furniss (200 m. vrij), John Naber (100 m rug), John Hencken (100 m school). Zoals Enith Brigitha memoreerde zorgden ook de Nederlandse hockey- en waterpoloploeg voor stunts. De hockeyers lichtten wereldkampioen India een beentje (3—1) en de poloërs toonden geen ontzag voor Olym pisch kampioen Rusland: 3—2. Zie voor uitgebreide berichtgeving over de tweede dag van de Olympische Spelen in Montreal onze sportpagi na's.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1