Boycot kost organisatie half miljoen DAMESACHT ALS ZWAKSTE NAAR DE HERKANSINGEN Hillen na afgang op -zoek naar schiettent Leo van Vliet wil revanche na nederlaag van ploegmakkers (Nog) geen finaleplaats roeisters Starten Lismont nog onzeker tSCHUTTER NIET VERDER DAN 64e plaats tjjw "PROGRAMMA Russische vijfkamper gediskwalificeerd Montreal Het is zeer de vraag of de Belgische marathonloper Karei Us- mont in Montreal aan de start zal komen. De kleine Belg, die vier {aar geleden achter Frank Shorter tweede werd op de marathon, is ziek. Lismont, die in Montreal was ingeschre ven op de 10.000 meter en de mara thon, heeft bloed in de urine en kampt bovendien met bloedarmoede. Gisteren is Lismont door een team van vijf Belgische artsen onderzocht. Hij heeft de raad gekregen in elk geval niet op de tien kilometer te starten en zeer rustig te trainen voor de marathon. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL De boycot van de Afrikaanse - en Arabische landen komt het organisatiecomité van de Olympische Spelen te staan op een extra verlies van ongeveer een half miljoen gulden. Walter Sieber, de Zwitserse direkteur van het organi satiecomité: „Er waren voor de voetbal en de hockeywedstrijden, die nu door de boycot niet door gaan, ongeveer 100.000 kaarten in de voorverkoop verkocht" Achtentwintig Afrikaanse landen, een Arabisch land en een Zuidamerikaans land boycotten de Olympische Spelen in Montreal vanwege de aanwezigheid van Nieuw-Zeeland en de sportbetrekkingen die dit land heeft met Zuid- Afrika. De dertig landen zijn: Algerije, Kameroen, Kongo, Ethiopië. Mali. Ghana, Guyana, Opper-Volta, Mauritius, Irak, Kenia, Libië, Niger, Nigeria, Oeganda, Soedan, Swaziland. Tanzania, Tsjaad, Togo, Zambia (deze 21 landen trokken zich terug), Gabon, Gambia, Lesotho, Madagascar, Malawi. Mauri tanië, Centraal Afrikaanse Republiek, Somalië en Zaire (deze negen landen stuurden geen afvaardiging(. Nog niet alle Afrikaanse ploegen hebben de thuisreis aanvaard. Vele atleten bevinden zich nog in het Olympisch dorp en hoewel de reglementen van het IOC voorschrijven dat ploegn die niet deelnemen niet in het dorp mogen verblijven, wil men de Afrikanen niet zomaar op straat zetten. Het internationaal Olympisch Comité heeft de mogelijkheid open gelaten dat individuele sportmensen van die landen, welke zich om politieke reden hebben teruggetrokken, kunnen deelnemen aan de Spelen in Montreal. Stappen Ook werd besloten nog geen direkte slappen te ondernemen tegen de Afrikaanse landen. Na twee uur vergaderen verklaarde het Aus tralische lid van het IOC, David McKertzie dat bij de zitting van 1977 In Praag verder over deze zaak zal worden gesproken, nadat ook de internationale sportbonden zullen zijn ge raadpleegd. De Afrikaanse landen hebben inmiddels laten weten ook andere sportevenementen dan Olympische Spelen te boycotten, totdat iede reen beseft dat Zuid-Afrika niet gesteund mag worden. Dit verklaarde Jean-Claude Ganga, secretaris-generaal van de opperste raad van de sport in Afrika, gisteren tijdens een pers conferentie in Montreal. t bedjl ijs vo(| gemiil ag kal loor vil zijn ii chten kool pi Willy Hillen (links) bekijkt zijn score. Geen reden voor enthousiasme. De .schutter wil zijn teleurstelling afreageren in een schiettent. rngaat bos g jaar rui MONTREAL - Delange zomer is ook een bezoeking voor de Winterswijkse klein kaliber schutter Willy Hillen geweest. Want een ieder die het schie ten als sport heeft gekozen, weet dat de felle zonnestralen schadelijk kunnen zijn voor de dieptescherpte. Willy Hillen is de afgelopen periode zuinig met het zonlicht omgesprongen, ook in Montreal "waar het na een zwaar bewolkte aanloopperio-- g mede nu ook volop zomer is geworden. In het an dOlympisch dorp zocht Hillen de laatste dagen ;en dejan ook altijd de schaduw op. op de schiet baan in l'Acadie(ruim zestig kilometer van stulMontreal) deed hij gistereo aJ niet anders. En zulln een beschutte ruimte, met de zon in de n sigiug. startte Willy Hillen gisteren met zijn e staiOlympisch nummer: klein kaliber zestig scho ft meien liggend. Twee uur waren beschikbaar voor Bondijn zes series van tien. Willy Hillen deed er emsbrecies een uur en tien minuten over. Toen jaacwam het lichaam van de man uit Winterswijk normpvereind. Schudde het hoofd en glimlachte, ing ju,Matig werk, mensen", was zijn eerste reactie, e,Maar die zus die achter me zat om via de zityerrekijker te zien wat ik scoorde, kan niet Ik kom zelf tot een totaal van 584 EMfiÉip het met de hand bijgehouden scorebord [®~f!Loven Hillen stond evenwel een totaal van 574. d^Bien produktie die alleen maar goed zou zijn leweest voor een plaats in de achterhoede an het uit ruim tachtig mannen en-vrouwen «staande veld. „Een ding is wel zeker die ütifejapht die ze heeft gezien is juist. Ineens was liiiirr verkrampt. Kreeg pijn in mijn nek en weg akkirfas het schot"- Hillen schoot de acht in de latste serie van tien schoten. „Het was een iermoeiende aangelegenheid. Niet te vergelij- •buig«en met een normale wedstrijd en ook niet makknet de Olympiade in München waar ik met totaal van 595 schoten zeventiende werd". van det 9roots,e Probleem gisteren vormde voor ind kr schutters de wind- Daar was 9een P®" e assfp te trekken- De vlaggetjes, die iedere rlndreactie moesten aangeven, wapperden, a,mdat 26 van een veel te ''Chte kwaliteit laadji rijgt J ler vMnBIHiHBHB 5EN HAAG Het programma voor morgen foor wat betreft sporten met Nederlandse Jeelnemers is als volgt (Canadese tijd tussen [taakjes). ihieten: 14.00 (09.00) klein kaliber geweer, |houd, 120 schoten. n: (09.30) 100 meter vlinder slag, dames series: 4 x 200 meter vrije slag, jeren series; 200 meter schoolslag, dames eries. 0.00 (19.00) 100 meter vlinderslag, dames, alve finales; 100 meter vlinderslag, heren Jjinale; 100 meter rugslag, dames finale; 200 'eter schoolslag, dames finale; 4 x 200 meter 'rije slag, heren finale. ROEIEN: (10.00) alle nummers dames herkansingen. Hockey: 15.00 (10.00) Pakistan West-Duits- land, gr.B. 17.00 (12.00) Nieuw Zeeland België, gr.B. 20.00 (15.00) India Australië gr.A. 22.00 (17.00) Maleisië Argentinië, gr A Waterpolo: Rustdag. Wielrennen: 20.00 Individuele achter volging, achtste tot en met kwart-finales. Sprint eerste ronde en herkansingen. Turnen: 21.00 (16.00) all-round individueel, dames finale. 01.00 (20.00) all-round individueel, heren fina- waren, constant. „Er was noch met die vlag getjes, noch met de wind iets te beginnen. Ik heb me ulteinde!l|k maar gericht op het windscherm dat vlak naast me stond". Maar achter de eenzaam vechtende Willy Hil len constateerde de chef d'equipe van de schietploeg Zoetmulder al vrij snel dat er iets niet klopte rond de coördinatie bij Hillen. De scholen die de roos vèn twaalf mm niet bereikten, kwamen namelijk dan links en even daarna weer rechts terecht. „De windstoten geven de afwijking naar rechs aan en wanneer het even windstil is, zit Willy links naast de roos", stelde de chef d'equipe vast. Kleiduivenschutter Eric Swinkels kon de verlo ren strijd van Willy Hillen maar moeilijk aan zien. Reeds toen.Hillen in de eerste drie series met tienmaal een negen genoegen moest nemen, stapte Swinkels naar de „kluis" waar zijn eigen geweer lag opgeborgen, en ging wat trainen. „Hier moet ik niet teveel naar kijken. Ik weet, want ik heb Hillen zien trainen, dat hij zo goed uit de voeten kan en dan dit, onbegrijpelijk". De zestig schietschijven waarop Hillen zijn Olympische bijdrage had geleverd, waren op dat moment allang door de computer gegaan. En inderdaad kwamen er een aantal correcties die in het voordeel van de Nederlander waren. Op zijn Olympische staat van dienst komt een totaal van 581 punten te staan en een 64e plaats. Schiettent Chef de mission Bram Leeuwenhoek, die eerder deze week al een geweldige teleur stelling had meegemaakt toen hij naar de wielerploeg was gaan kijken die zo jammer lijk faalde in de ploegentijdrit, kon niet an ders doen dan Hillen een bemoedigende schouderklop geven. HiUen maakte een ver ontschuldigend gebaar. „De Spelen zijn voor mij voorbij. Ik kan vanaf nu mijn eigen gang gaan. Ik ga maar eens kijken of in Montreal ergens een leuke kermis is met een schiet tent erop". En dat herinnerde aan het voorval van vier jaar geleden in München waar het toenmalige deelnemende schutterstrio Ben Pon, Eric Swinkels en Willy Hillen na het afwerken van hun programma's een avondje gingen „stap pen". Zij kwamen uiteindelijk op een kermis terecht en kregen ook nog bij toeval een goed wapen in handen gedrukt. Binnen twintig minuten hadden de drie Nederlanders alle grote prijzen uit de tent geschoten. „Maar die vrouw, die bijna stond te huilen, heeft wel alles van ons teruggekregen". Het prijsschieten op de Spelen gaat Willy Hillen minder goed af. „Maar ik kan nog lang mee", zegt de schutter uit Winterswijk. „Ik ben pas 33 en als ik zo rondkijk behoor ik hier ook wat leeftijd betreft, zo'n beetje tot de middengroep. Over vier jaar maar weer probe ren op de Spelen in Moskou. Want ondanks teleurstellingen, zal ik nog jaren schutter blij ven". (Van onze speciale verslagge ver) MONTREAL Zoals tevoren mocht worden verwacht zijn de Nederlandse ploegen in het damesroeien, dat giste ren het Olympisch debuut maakte, alle naar de morgen te houden herkansingen verwezen. Alleen de winnaars in de series plaatsten zich voor de eindstrij den. Nederland, dat in vier van de zes onderdelen was vertegenwoordigd, ging geen enkele maal als eerste door de finish van het Olympisch bassin op het eiland Saint Helene in de rivier Saint LaurenL Twee tweede plaatsen, van de vier met stuurvrouw Nereus/Orca/Triton en de dubbel twee van Rlc, bleek het hoogst haalbare. Beide malen was Bulgarije te sterk. Ingrid Munneke Dusseldorp werd derde in de tweede serie van de skif en de combina- tieacht van Nereus/Njord/Phocas/De Hoop/'t Hoop/'t Spaarne/Argo werd vierde en laatste in de tweede serie waarbij tevens de zwakste tijd van de acht deelnemende ploegen op het scorebord verscheen. De vier met stuurvrouw, bestaande uit Lies- beth Vosmaer op slag, Hette .Borrias, Ans Gravesteyn, Myriam van RooyenSteenman en de 17-jarige stuurvrouw Monique Pronk, leverde in de tweede serie tegen Bulgarije. Canada en Rusland nog het beste werkstuk af. Mede door een wat rommelige start moest Bulgarije, dat vorig jaar tijdens de wereldkam pioenschappen in Nottingham tweede werd achter Oost-Duitsland al snel een kleine voor sprong worden toegestaan. „De startprocedu re verloopt hier nogal snel", aldus coach Gerard Kusters, „daar had Liesbeth Vosmaer zich wel op ingesteld, maar toch zette ze nog iets te vlug aan. Voordat dit hersteld was bleek De vier met stuurvrouw gaat als tweede over de finish. Wat de coach van de ploeg betreft goed voor de prestaties. „Anders was het ze naar de bol gestegen". Bulgarije al te ver uitgelopen. Zo iets werkt namelijk enorm door". Van een tempo van 36 slagen ging de combi natie uit Utrecht en Amsterdam over naar een ritme van 38 slagen. Het vervolg van de race verliep bijzonder regelmatig, getuige de tus sentijden na de 250 meteriijn (achtereenvol gens. 51. 84, 51, 54 en 51.44 seconden). In de slotfase trok de Nederlandse vier sterk naar voren, mede door de luwte van de tribunes, die de eerste banen overigens minder bevoor deelde dan zondag. Dichterbij dan een lengte lieten de Bulgaarse dames uit Plovdiv en Varna Nederland echter niet komen. Kusters toonde zich vooral tevreden over de tijd (3.23.94). „Door het matige weer konden we de laatste dagen niet voluit gaan en wisten we niet goed wat er in zat op deze baan. Nu hebben we kunnen constateren dat de vorm aanwezig is. Dat geeft een prettig gevoel en vertrouwen voor de herkansing, waar overi gens niet te licht over moet worden gedacht. Toch is het eigenlijk maar goed dat de vier niet gewonnen heeft. Anders was het ze vast naar de bol gestegen". Schaamrood „Ook de „tweeling" Hellie Klaasse/Andrea Vissers behoefde niet met het schaamrood op de wangen een hoekje van het botenterrein op te zoeken. Dat Bulgarije, met Svetla Otzeto- va en Stanka Georgijeva, sterk was. was bekend. Ingrid MunnekeDusseldorp wist zich tevoren kansloos tegen de Oostduitse Christine Schei- blich, die zowel in 1974 als in 1975 de wereldtitel met overmacht veroverde. Inder daad ging de 21-jarige schrijfmachinemonteur uit Wilsdruff na de start onweerstaanbaar naar voren, zodat er voor de anderen weinig eer meer was te behalen. Rustig roeiend finishte de 30-jarige Ingrid Munneke, als derde achter de Amerikaanse Joan Lind. De acht, die na twee nederlagen in de Rotsee- regatta tegen Canada en West-Duitsland toch naar Montreal werd uitgezonden, heeft de vierde en laatste plaats in de tweede serie niet kunnen ontlopen. Na een valse start van de „happige" Oostduitse wereldkampioenen bleek al gauw dat het team van coach Rein van Waveren niet tegen het geweld bestand bleek. Een finaleplaats is dan ook nog lang niet zeker. „Montreal" heeft gisteren het eer ste sportieve schandaal beleefd. De Rus Boris Onisjenko schermde met een wapen, dat onjuiste treffers regi streerde. Hij werd betrapt door een jurylid en mócht vertrekken. 1 MONTREAL - De Russische moderne vijfkamper Boris Oni8|enko Is gisteren gedis kwalificeerd tijdens de Olym pische spelen van Montreal voor het tweede onderdeel, het schermen. De winnaar van het zilver In München had een geprepa reerd wapen. Het was zo gemaakt, dat het lampje van Onisjenko al ging branden voor dat er contact met de tegenstander was gemaakt, dus voordat hi| werkelijk had ges coord. De Rus verklaarde dat het wapen niet van hem was. De jury van beroep, die niet kon ontdek ken waar de degen vandaan kwam, vond de uitleg echter te zwak. MONTREAL Leo van Vliet Ujkt het in zich te hebben om tot de echte wielertop door te dringen. De pas 20-jarige coureur uK Honselersdijk is een snelle finisher, kan goed tijdrijden en kan in de klim- metjes die hij tot nu toe heeft gedaan, behoorlijkmee. De echte bergen heeft Van Vliet echter nog niet gezien en dat Is eigen lijk het enige wat er hem van weerhoudt om prof te worden, want de jonge Westlander gaat er vanuit dat men zo snel mogelijk de stap naar het hoogste wielermiileu moet maken. „Maar om het daar heel goed te doen, moet je ook kunnen klimmen. Ik kan daar wat mezelf betreft nog geen compleet oordeel over geven. Ik heb twee keer in Frankrijk een etappekoers meegemaakt die sterk heuvelach tig was. Ik ging zonder moeite naar boven. Maar dat zegt volgens mij nog niets. Om een echte test te kunnen maken, zal ik toch aan de Tour de l'Avenir moeten meedoen. Ik hoop dan ook dat meneer Middelink me selecteert." Leo van Vliet hoopt die voor hem belangrijke selectie af te dwingen door een goede Olympi sche prestatie te leveren in de individuele wegrit waarin hij samen met Toine van de Bunder, Ad Tak en Arie Hassink aan de start verschijnt, Van Vliet, die bij zijn vader in het transportbedrijf werkt, heeft daar alle vertrou wen in. En niet ten onrechte want welke coureur van twintig jaar kan pronken met in totaal 65 overwinningen waaronder enkele klassiekers bij de junioren en bij de amateurs en uiteraard Nederlands zwaarste wegwed strijd, Olympia's toer. Bovendien heeft Ven Vliet zoveel voor zijn beroep over dat hij zelfs al uiterlijke klasse uitstraalt. Het strakke ge zicht onder het kortgeknipte borstelige koppie heeft een glans die op een goede conditie wijst en aan het magere lichaam zit geen onsje teveel vet. Volgens Leo van Vliet is die uiterlijke gezondheid een van zijn geheime wapens in de strijd tegen de concurrentie. „Ze zien aan mij niet gemakkelijk of ik kapot zit of niet. Dat komt je toch wel eens van pas. In Olympia's toer zat ik bijvoorbeeld op de afsluitdijk compleet stuk. Dat ziet dan echter niemand aan me. Ik hou me op zulke momenten altijd heel rustig en doe net of er niets aan de hand is. Gelukkig merkte het op dat moment ook Leo van Vliet is vol goede moed gebleven. „Volgens mij zitten er voor onze ploeg heus wel kansen in". Op een medaille wel te verstaan. Door Herman van Bergem niemand. Want anders had ik toch goed fout gezeten. Als ze je er op de afsluitdijk afrijden, kom je nooit meer bij. Een uurtje later was ik er weer overheen en kon ik de zaak weer gaan controleren." Tekortkoming Toch heeft ook Leo van Vliet zijn tekortko mingen als coureur, iets dat hij zichzelf goed bewust ia. In de waaier rijden bijvoorbeeld gaat hem nog niet zo goed af. „Volgens mij neem Ik dat iets te gemakkelijk op. Zo in de geest van, als het nodig Is zit ik toch wel van voren. Dat komt volgens mij omdat het me steeds zo eenvoudig Is afgegaan. De stap van de nieuwelingen naar de junioren viel me reuze mee. De eerste de beste junio- renklassieker won ik al. Ook de overgang van de junioren naar de amateurs heeft geen problemen opgeleverd. Dat geeft je soms het iedee dat het allemaal vanzelf gaat. Dat kan natuurlijk niet wanneer ik straks bij de profs zit. dan zal ik zo niet kunnen denken. Daar zitten de allerbesten." Leovan Vliet is ook een coureur die nu al in een profcarrière durft te investeren. Hij stelt zijn programma volledig op de grota wedstrij den af en isamper in criteriums aan het te zien. Een dubbeltje laten vallen om een kwart je terug te pakken is daarbij zijn devies. „Dat is ook op advies van meneer Middelink. Die is nogal voorzichtig met me. Ik kan hem alleen maar gelijk geven. Ik mag me niet over de kop rijden. Zelfs wanneer meneer Midde link me zou zeggen dat ik niet voor de Tour de l'Avenir in aanmerking zou komen, dan zou ik dat accepteren, hoewel me dat wel veel moeite zou kosten. Soms kom ik wel eens in een criterium in het Westland in aktie. Daar kan ik niet altijd buiten. Zo reed ik bijvoor beeld drie dagen na mijn zege in Olympia's toer in mijn woonplaats Honselersdijk. Ik won wel. maar ik heb meerafgezien dan in negen etappes toer. De criteriumspecialisten zijn zo verduiveld handig en gaan zo verschrikkelijk hard. dat ik er inderdaad van overtuigd ben dat het niet goed voor me zou zijn, wanneer ik in veel criteriums zou starten. Dan laat ik de centen maar schieten. Ik hoop die later in mijn profcarrière wel terug te verdienen. Leo van Vliet, die erop gebrand is om revan che te nemen voor de nederlaag die zijn makkers in de ploegentijdrit op de weg in zo ondubbelzinnige mate hebben geleden, ba seert zijn hoop op een goede prestatie, op de goede resultaten die de andere coureure hebben behaald tijdens de voor-Olympische ronde van Quebec. Een koers waaraan Van Vliet niet mocht deelnemen op bevel van Joop Middelink. „Ik geloof niet dat Ik minder rijd dan Arie Hassink en die wastenslotte de sterkste van het hele gezelschap. Volgens mij zitten er voor onze ploeg heus wel kansen in."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13