Boers-Holland BV exporteert Orbio-waren STOPP H Toekomstige rol van bloembollenveilingen ontmoet veel kritiek Zi PRUZEN NIET ZO TEMPERATUURGEVOEUG UEBER- JETZT BREMSEN STARTEN SIE BLOEMENVERKOOP IN ENGELAND LOOPT TWINTIG JAAR ACHTER DALEND OMZETCUFER BU BLOEMENVEILING BIJ BOLLENHANDELAREN: EXPORTEUR BLAKEN VAN KOOPLUST Franse perziken zijn er weer ORGANISCH-BIOLOGISCH TELEN PIJNACKER Er worden vijf keer zoveel biologische produkten verkocht dan geteeld. Met deze ware wijsheid in het achterhoofd heeft de stichting Orbio gezocht naar een waterdicht afzetsysteem. Zij heeft dit gevonden in de kieinverpakking van tomaten en in het sealen van komkom mers. Eik pond tomaten wordt voorzien van het Orbio-merk, evenals elke gesealde komkommer. De produkten voert men gewoon op de veiling aan. De tomaten gaan naar Westland-Noord en de komkommers naar Delft-Westerlee. Ze komen uiteraard niet in het blok te staan. De export-gigant Boers Holland B.V. betaalt er de dagprijs voor plus een kleine premie. ERNSHRUNG R1CHTIGE /ERNAHRUNG MIT ORGANISCH BIOLOGISCH EN LANDESPRODUKTEN AUS HOLLAND VON BOERS HOLLAND BA£ Affiche voor Duitse supermarkten Kieinverpakking Orbio-tomaten DEN HAAG Volgens „The Grower" loopt de bloemen verkoop in Engeland twintig jaar achter en staat er thans net zo voor, als toen de ver koop van groenten en fruit Dat wil zeggen kleine, ver- spreidliggende bedrijven, die niet in staat zijn of onwillig om regelmatig grote hoeveel heden te produceren ten be hoeve van een goed georgani seerde massaverkoop. Als gevolg van de druk door supermarkten uitgeoefend, kwam daarin voor groenten en fruit een wijziging. Thans be staan voor de bloemen derge lijke afzetmogelijkheden nog niet. Weliswaar worden daar toe pogingen aangewend, maar tot dusver met weinig succes. Er zijn nog veel moei lijkheden te overwinnen, zoals het bederf, de koeling enz. Ge meentelijke verordeningen maken veelal het innemen van standplaatsen onmogelijk. Venters verkopen in het alge meen slechte kwaliteit produk ten, die anders zouden worden weggegooid. De marktkramen nemen gelei delijk in betekenis toe, evenals het geval is van groenten en fruit, vooral in de meestal nieuwe en overdekte markt plaatsen, zoals in de Midlands en het noorden. Naar de me ning van de nieuwe voorzitter van de British Flower Indus try Association, zouden de winkels meer kunnen doen om in deze toestand verbetering te brengen, zoals door een goede presentatie, duidelijke prijs aanduiding en speciale aanbx* dingen. Hij tracht dat idee propageren en het publii voor bloemen te interessen1 middels demonstraties bloemschikken, verzorgen vE planten en algemene inform tie. De vraag is echter, of r noemde organisatie daarvo wel de meest geschikte is. LISSE - In bet bol) rnvak is de follow-up van het struc tuuronderzoek intussen op gang gekomen. De Bond van Bloembollenhandelaren heeft namens de exporteurs al een verlanglijst op tafel gelegd. De Bond heeft zo blijkt daar uit de conclusies van het rap port niet voor zoete koek aan genomen. Onder meer zijn kri tische kanttekeningen ge plaatst bij de rol die men de bloembollenveilingen heeft toebedeeld. Maar de veilingen zélf hebben nog niet laten we ten welke koers ze de komen de jaren gaan varen en dat is toch wel een eerste vereiste. De bond gelooft verder niet in de mogelijkheid dat de droog- verkoop in handen moet ko men van enkele grote hol dings. Op het moment is het zo, dat een omzet van vijftien miljoen voor een exportbedrijf wel de allerhoogste top is. Het zijn trouwens maar een paar exporteurs die deze omzet kunnen halen. Nóg meer om zet zou wel gaan als er meer tijd voor tellen, verpakken en verzenden zou zijn. Maar al het werk moet in een periode van zes tot hoogstens acht we ken gebeuren en op een gege ven moment kan men gewoon niet verder groeien. Dat is ook de oorzaak dat alle grote bloembollenexporteurs in hun groei zijn gestuit Men kón eenvoudig niet verder. Afzet Dat de exporteurs nu graag willen weten welke rol de bloembollenveilingen zichzelf hebben toebedacht, is erg be grijpelijk. In hun achterhoofd leeft namelijk nog altijd het veel omstreden punt dat in het begin van het struktuuronder- zoek naar voren is gebracht, nL dat de kwekerij de afzet zelf ter hand moet gaan ne men als de bestaande handel het laat afweten omdat men de taak - het voldoen adn ver gaande eisen van grootwinkel bedrijven bijvoorbeeld - niet óón kan. De afzet zelf ter hand nemen kunnen een paar indi viduele kwekers natuurlijk niet. Maar die mogelijkheden komen wel binnen bereik als ze zich gaan bundelen en de afzettaak bijvoorbeeld gaan opdragen aan de veilingen, die wel over gebouwen, man kracht, machines en kapi taal beschikken. De gevestigde handel wil die ontwikkeling uiteraard tot el ke prijs voorkomen. Tot na toe worden ook buitenlandse kopers van de veilingen ge weerd, al is dat een schone theorie die in feite niets om het lijf heeft Als grote bui tenlandse afnemers hun inko pen in Nederland zélf willen gaan doen, dan is het uiterst moeilijk om hun dat te belet ten. Al weigert men zo'n man een plaats op de tribune in de veiling zaal, dan is het nog een fluitje van een cent om een stroman te vinden die de inkoop voor zijn rekening wil nemen. Het verpakken en het verzen den is ook geen punt want een veiling als CNB (een combina tie van HBG in Lisse en „West- Friesland" te Bovenkarspel) stelt de gebouwen beschikbaar voor opslag, voor verwerking, enz. Deze veiling kan ook de bollen geheel exportklaar ma ken en zelf voor de verzending zorgen. We willen maar zeg gen: een grote buitenlandse koper, die een opening op de Hollandse bollenmarkt zoekt kan die gemakkelijk vinden, ook al staatde gehele gevestig de bloembollenhandel op zijn achterste benen. Dat het tot nu toe niet of weinig is gebeurd, is louter en alleen een gevolg van het feit dat de concurrentie onder de exporteurs zo groot is dat het voor de buitenlander veel goedkoper is om rustig op zijn basis te blijven en de heren handelaren tegen elkaar uit te Animo De export heeft vong jaar al weinig of niets verdiend door de sterk stijgende prijzen en nu de markt opnieuw zeer hoog ligt is het de vraag of de exploitatierekeningen aan het eind van het seizoen wel een feestelijk karakter zullen heb ben. Dat zal de animo om tegen zeer scherpe prijzen te blijven verkopen toch aanmer kelijk doen afnemen. Wie weet wat er dus in de nabije toe komst gaat gebeuren. Zo worden de perziken uit Zuid-Frankrijk'' geëxpor teerd. Een gedaald omzetcijfer tot 3.312.561,33 gul den tegen 4.032.160,30 zelfde week vorig jaar, tekent duidelijk het beeld in de hete gang van zaken aan de CCWS. En voorts, dat de afgelopen week de ruim drie miljoen gulden scherp afstak tegen de ruim vier miljoen, die de voorafgaande week werd omgezet. Waarbij tevens gemeld moet wor den, dat de totale aanvoer aanzienlijk min der was dan in 1975 als gevolg van de doordraai en vernietiging van bloemen door de kwekers zelf op het bedrijf. Een weinig rozig beeld dus van de bloemen handel waarbij slechts de wens kan worden uitgesproken, dat het maar gedurende zeer korte tijd zal zijn en alles spoedig tot norma le proporties zal terugkeren. Hetgeen dan vrijwel uitsluitend ligt aan koeler weersomstandigheden, ook al hebben de vakanties een groot deel op hun rekening. De ophoudprijs van drie cent voor bloemen, was het oogsten en aanvoeren beslist niet waard. Bovendien is het nog de vraag, in hoeverre de slechte toestand van het gietwa- ter een rol speelt in de huidige kwaliteit van de bloemen. Gedurende het eerste half jaar waren de prijzen beslist niet slecht, zoals voor maryl- lis, grootbloemige anjers, irissen en trosan- jers het geval was. Wanneer we de gemiddel de prijzen aanhouden, dan zien die er over de afgelopen week wel slecht uit. Gelukkig dat soms aanzienlijk hoger prijzen dan het gemiddelde worden betaald, waarvan be trokken kwekers dan ook profiteren. Het geen allerminst betekent, dat voor hen de kosten er uit kwamen. De droogte doet er de kwaliteit van de bloemen allerminst op verbeteren. De bloe menhandelaren komen er als gevolg van vakanties, maar ook door de warmte er meestal slecht af, omdat het geld dan wordt besteed aan ijsjes, badpakken en verkoelen de dranken. Om een aantal gemiddelde prijzen te ver melden, met tussen haakjes die uit dezelfde week van het vorig jaar, het volgende. An jers 9 ct (8) troschrysanten 1,31 (1,59) fresia 32 (46) iris 32 (46) snijgroen 95 (1,07) trosan- jers 92 (1,27) leliekelk 25 (24) lelietak Men kan het zien, dat voor bijna alle men de gemiddelde prijs lager lag dl het vorig jaar. Wat aanvoeren aangaat betroffen totaal 11.414.904 stuks of bos 13.900.732 in dezelfde week vorig jaai waren vooral de snijbloemen met rui miljoen die het met ruim 2 miljoen erbij lieten zitten. Vermoedelijk omdat wel uitsluitend de betere kwaliteit aangevoerd, liep het opbrengstcijfer zover uiteen, namelijk 3.208.757,92 3.806.042,02 vorig jaar. Heel wat slej verliep het met de potplanten, waarvi nu 114.460 voor 99.976,98 werden i' voerd tegen 208.788 voor 204.990,30 vorig jaar. De perkplanten bleven op vrijwel niveau, maar die hebben het dan ook gehad. En ook de rozen gaan het rui aan doen. I Aan de kwekers de zware taak om tel ten de gewassen in goede staat teha wil de nawerking van de lange hete z niet te groot worden. I In de groentesector kan men nog steeds redelijk tevreden zijn over de prijzen, de gewassen kunnen wel door het warme weer geleden hebben, maar de vraag blijft be staan. Uit de bloemensector klinken reeds heel wat somberder berichten. Toch speelt de droogte in sommige delen van Nederland een trieste rol. Vooral de provincies Gelder land, Brabant en Limburg worden zwaar getroffen en het is vooral de landbouw die met grote problemen kampt omdat deze percelen veel groter van omvang zijn als in de groenteteelt en de benodigde hoeveelheid water ook evenredig groot is. De marktsitua tie ziet er als volgt uit Komkommers De aanvoer van komkommers vertoont een dalende lijn, dit wordt mede veroorzaakt omdat een aantal gewassen onder de huidige tropische omstandigheden eerder aan zijn eind komt. De vraag naar komkommers blijft sterk, waardoor de prijzen op een hoog niveau liggen, zeker gezien de tijd van het jaar. Voor de sortering 51-61 varieerde de prijs van 60 tot 70 cent per stuk. De aanvoer kan de komende week weer wat kleiner uitvallen, de buitenlandse concurrentie neemt daarentegen waarschijnlijk meer toe. Bij een aanhoudende sterke vraag, waarbij het weer van grote betekenis is, zullen de prijzen niet zo'n sterke daling hoeven onder gaan. Tomaten Sinds begin juli is de aanvoer van tomaten steeds gedaald. Deze daling in de aanvoer is ook weer niet zo groot geweest dat men beneden de aanvoer van vorig jaar terecht kwam. Gemiddeld zit men met zo'n 18 mil joen kg. nog zo'n 4 miljoen kg. per week hoger als vorig jaar. Door de toegenomen concurrentie in Frankrijk en Engeland zijn de prijzen gedaald, toch zijn ze voor de tijd van het jaar op een redelijk niveau blijven hangen. Voor de A-tomaten betekent dit 1,05 per kg. tegen vorig jaar 90 cent. Voor de laatste weken van juli moet er gerekend worden op wat meer afzetproble- men, vooral van de kant van Frankrijk en Engeland. Het weer en de daarmee verband houdende vraag kan een gunstige uitwerk ing op de prijzen blijven houden. Paprika's De prijzen voor dit gewas geven een dalende lijn te zien. Voor de grootste groene s| ring kwam de prijs per kg. terecht til de ƒ1,00 en ƒ1,20 (vorig jaar 1,26)1 kleinere sorteringen liggen lager in |l Voor de rode sorteringen is het prijsveil met vorig jaar veel groter, dit bedil thans een gulden per kg. De prijs vo(l sortering 75/85 rood komt op gemiil 1,40 per kg. Een grotere vraag kal markt wat verlevendigen, waardoor vil prijsverval voorkomen kan worden. Overige gewassen. De snijbonen blijven goed aan de pri ƒ5,70 per kg. Sperziebonen noteerder| prijs rond de ƒ2,20 per kg. Voor posf lag de kilo-prijs rond de 80 cent. Voof schommelt de prijs per krop tussen j en 45 cent. De bloemkoolprijzen zijn n(' dels weer opgelopen, voor de achten 1,71 per stuk betaald. Rode kool aangevoerd en verkocht voor 32 cent p Spitskool is iets meer in trek en haaldj hoogste prijs van 51 cent per kg. bospeen ligt de gemiddelde prijs op 6f per bos. Andijvie noteerde een gemier prijs van 62 cent per kg. Wil schul De bestemmingen liggen bij grootwinkelbedrijven in West- Duitsland, Zweden, Denemar ken, Frankrijk en Zwitserland. De klant is bereid voor de Orbio-tomaten 30 cent per pond meer te betalen. Afzet aan de binnenlandse handel vindt niet plaats. Vele alterna tieve teeltgroeperingen trach ten via de zogenoemde reform winkels hun waren te slijten. Orbio heeft daar bewust van af gezien. De reformwinkels werken met veel te hoge prij zen en de afkomst van menig als „biologisch" aangeduid produkt is twijfelachtig. Een recent onderzoek in Amster dam toonde dit ook duidelijk aan. De kans dat er gerom meld wordt, ligt voor de hand. Vandaar een waterdicht ex portsysteem voor Orbio, on danks de extra kosten van kieinverpakking. Waarom is Boers Holland B.V. hiermee begonnen? De heer Leerdam: „Het is gestart als een experiment. Momen teel gaat de afxet zich stabili seren. Op de vraag van de consument naar dergelijke produkten moet je ingaan. We bekijken het gewoon uit een zakelijk standpunt We zijn de enige die dit bieden en dat geeft een belangrijke klanten binding". Is het niet verleidelijk wat an dere komkommers of tomaten onder het Orbio-merk te ex porteren? „Dat gaat goed tot je tegen de lamp loopt. De controle in Duitsland is bijzonder streng. We hebben een naam te verlie zen. We passen wel op onze nek te breken over zo'n klein gedeelte van onze export". Al dus de heer Leerdam van de export-B.V. Boers Holland. GEEN BEDREIGING Er is nog maar weinig onder zoek verricht naar het consu menten gedrag aangaande „biologisch" geteeld voedsel. Uit marktonderzoek kwam wel naar voren dat onbespoten voedsel de voorkeur verdient Het Institut für Verbrauchs- und Einkaufsforschung in Hamburg stelde bij een enkele jaren geleden marktonderzoek vast dat 70% van de onder vraagde huisvrouwen onbe spoten groenten zou kópen, in dien dit mogelijk was. GEEN ZIN Het heeft hier geen zin de mogelijkheden van het biolo gisch telen af te gaan wegen tegenover de tot nu toe gebrui kelijke teeltsystemen. Het is wel zinvol de vertegenwoordi gers van diverse methoden hun zienswijze naar voren te laten brengen. Het is aan de lezer een oordeel hierover te vormen. De stichting Orbio ziet in haar werk beslist geen bedreiging voor de normale teelt Een snelle uitbreiding van de pro-' duktie zou ook helemaal niet gewenst zijn. Van concurrentie is dan ook zeker geen sprake. In een tijd waarin iedereen assortimentsverbreding pre dikt, zouden de biologisch ge teelde groenten wellicht een ontlasting van de overvolle markt der grote drie kunnen betekenen. A.A. Er is (nog) geen paniek in de bloembollen- handel, maar het gaat er wel een tikje op lijken. In ieder geval drukken de heren exporteurs in de veilingzalen haast blakend van kooplust op de knoppen en dat resul teerde ondermeer in 13,- per 100 voor een beste partij twaalven van Lustige Witwe. En dót is voor de Dartele Weduwe een handvol geld! Niet dat die eerste veilingen nu een betrouw bare indicatie vormen voor het verloop van de prijzen in de rest van het seizoen, maar het was toch wel tekenend dat men twaalven van een tulp als Tommy van eigenaar zal veranderen voor 12,- per 100. Nog veel gekker is met het twaalven van Prominence waarvoor 17,- per 100 werd betaald met een gemak en met een (schijnbare) gemoeds rust alsof deze prijzen al jarenlang bij de voorstelling plegen te behoren. De expor teurs die veel twaalven van Monte Carlo hebben verkocht, hebben nacht na nacht wilde dromen. Voor de twaalven van deze dubbele gele tulp wordt namelijk al een kwartje per stuk gevraagd en men krijgt het nog ook! Die prijs wordt ook gevraagd voor twaalven van Brilliant Star, maar of men die prijs ook kan móken is nog een vraag. Voor twaalven van Cassidi wordt 12,- besteed en voor elven 11,- per 100. De Darwinhybriden lopen ook uitstekend. Apeldoorn, Jewel of Spring, Gudoshnik, Ox- ^ch ad Willy het z wm^mmm^aar ford, General Eisenhower en nog mefle ni pen uit het befaamde zaaisel van dOlymi Dirk Lefeber uit Lisse, lagen tussen dejan en de 10,80 per 100. jaan De telers van deze stuk voor stukdont groeiende cultivars behoeven met zulln ee brengsten bepaald niet op een sig'ug, meer of minder te kijken. Over de starölym zaken wat de oogst betreft, heeft meien li altijd geen duidelijkheid. De Bondijn Bloembollenhandelaren houdt er emsbreci kening mee dat de opbrengst dit jaaiwan 20 tot 30% lager zullen zijn dan normovere dat is „niet niks". Of die schatting ju.Mat kan vandaag niemand zeggen omdat e.Maê heel wat partijen tulpen in de grond zitjrerre Seller punti Nïmes Dit jaar verwacht men in Frankrijk een oogst van 550.000 ton perziken. Dat is 50.000 tot 100.000 ton boven de gemiddelde perziken-jaren. In 1975 mislukte de oogst door zware nachtvorsten en kwam de totale produktie niet boven de 100.000 ton. De export mocht in dat jaar dus ook geen naam hebben. De in het zuiden gelegen de partementen Ardèche, Dróme en Gard leveren de meeste perziken, iets minder de de partementen Lot- en Tarn en Garonne, Pyrénées Orientales en Bouches du Rhóne. De droogte, funest voor de Franse boeren, is voor de fruittelers geen ramp geworden dankzij een goede irrigatie. De drie eerstgenoemde departementen krijgen het water uit de Rho ne, bij Pichegru staat een enorm pompstation dat via buisleidingen het water over een oppervlakte van 100.000 (straks 250.000) ha. distri bueert Veel telers zijn aangesloten bij coöperaties. Zij brengen hun fruit naar de pakstations, waar de perziken om bescha digingen te voorkomen, mees tal met de hand worden gesor teerd en verpakt De kistjes worden op pallets in met ijs gekoelde wagons geladen met Met man en macht werkt men aan de verpakkirf3* van de Franse perziken. jfjj bestemming Nederland, Bel- takken zover doen doorbuigen gië, Engeland, Skandinavië en dat het plukken vergemakknet Duitsland. Aan de teelt van de perzik wordt de grootste aandacht besteed. In St Gilles is een groot proefstation dat, als het enige in Europa, uitsluitend experimenteert met het telen lijkt wordt. Aan plukkeen heeft men overigens geen gu brek, veel studenten kom^ helpen en Spaanse arbeiden klaar met het plukken van (f sinaasappelen in hun land, li men ook in groten getale assl transport kunnen, groter, mooi ideaal een 40 tot 50 blaadjj van kleur en van een nog fij- per vrucht, de perzik krijgt meer zon, wordt mooier kleur, groter en zwaarder.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12