Wouter Leefers leidde Oranje naar de triomf0! Bekroning werk Eva Bartha Optimisme verdween na diskwalificatie Pakistan mocht blij zijn met gelijkspel „Het leek wel of ze me niet durfden aan te vallen" IAI Laatste duel ook winst 3 ;uj ELFDE PLAATS BEWIJS VOOR PROGRESSIE RUSLAND ZETTE jn TRADITIE VOORT (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL De na de eerste dag van het Olympisch hockeytoernooi nog heersende Aziatische ploegen van India (40 tegen Argentinië) en Pakistan (5—0 tegen België) kregen op de tweede dag geweldige tegenslagen te incasseren. Binnen 24 uur werd op ruwe wijze de glans van de triomfen verwijderd. Nederland zorgde voor de grootste sensatie door wereldkampioen India op resolute wijze in een buitengewoon knappe wedstrijd te verslaan (31) en de jonge Spaanse ploeg bezorgde Pakistan een onaangename surprise door het gelijke spel (2—2). In groep a is Australië dat met 30 van Canada won nog steeds lijstaanvoerder, maar uitsluitend omdat er een wedstrijd meer is gespeeld. Nederland staat tweede maar de zege op India telt bij wijze van spreken dubbel. In groep b leidt Pakistan, dat echter tegen Spanje aan de nederlaag ontsnapte want pas vier minuten voor het einde scoorde Zaman Khan voor Pakistan de gelijkmaker. 2 2 o o 4 s-o 1 1 0 0 2 3-1 2 10 12 5-3 10 10 12-2 0 0 0 0 0 0-0 1 0 1 0 1 0-0 101010-0 001010-0 0 0 0 0 0 O-O (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Wouter Leefers dacht al weer aan de dag van morgen. „We moeten om half zeven opstaan en om tien uur tegen Maleisië spelen", zei de 23-jarige student economie uit Voorburg bedachtzaam. „Dat betekent dat we erg weinig tijd hebben te herstellen van de inspanningen van vandaag. Een gevaarlijke zaak, lijkt me". „Mij ligt het Indiase spel wel", constateerde Leefers tevreden. „Ik speel altijd goed tegen India en Pakistan. Leefers dwong zoveel respect af bij zijn tegenstrevers dat hij opvallend weinig oppositie kreeg. „Het leek wel of ze me niet meer aan durfden te vallen", zei de Nederlander nog wat verbaasd. „Ik heb eerder in een oefenwedstrijd van India tegen Spanje al gemerkt dat die twee backs traag zijn. En daar heb ik mijn voordeel mee gedaan". MONTREAL Wim van Heumen blijft een voorzichtige man. Ook na de schitterende triomf (3—1) van zijn ploeg op wereldkam pioen India was hij niet in een jubelstemming maar plaatste hij nog enige kritische noten bij het spel van zijn ploeg die tijdens zijn Olym pische start zo imponerend had ge speeld. „De achterhoede heeft zich voortreffelijk aan het tactische concept gehouden", aldus Van Heumen. „Er moest als het ware met een fuik Door Harry Veimeulen worden gespeeld. Wanneer een Indiase speler één van ons was gepasseerd moest een ander klaar staan om hem op te vangen. Ik moet zeggen dat het goed functioneerde. De voor hoede heeft echter niet voldende de vrijheid uitgebuit die de Indiase verdediging gaf. Er hadden nog meer doelpunten in gezeten". Niet vreemd Het zou echter niet vreemd zijn geweest wanneer Van Heumen net als zijn spelers die door het dolle heen waren, ook zijn blijdschap niet had weten te beteugelen. Want wat zijn team in het voor een groot gedeelte met Canadese Nederlanders gevul de Monson Memorial stadion presteerde, was zeer lovenswaardig. Paul Litjens haalt verwoestend uit bij een lange corner. Het snoeiharde schot doet de bal voor de derde keer achter de Indiase doelman belanden. Coen Kranenberg, die de aangeslagen bal van Wouter Leefers heeft gestopt, kijkt nog verwachtingsvol toe. Nederland trok de in de oefenwedstrijd tegen. West-Duitsland en later tegen die van Kenia ingezette oositieve lijn onverminderd voort. Niet alleen speelden de Oranje-hockeyers in tactisch en technisch opzicht een gave partij maar ze presteerden het ook om van de eerste tot de laatste minuut voluit te gaan. Omdat de Indiërs tegenover deze Nederlandse werk lust hun nog altijd briljante techniek plaatsten, groeide het evenement uit tot een geweldig De a,9emene stelling dat India sterker was spectaculair duel oat door het publiek intens geworden en Nederland zijn reputatie als werd meebeleefd. hockeyland had moeten inleveren, werd door Al gauw bleek dat de ploeg van India niet dit Nederlandse team onder tafel geveegd. Zonder de andere spelers tekort te doen, Nederland vormde een sterk collectief kan rustig worden gesteld dat de kleine Wouter Leefers tot de grote man van de wedstrijd uitgroeide. Wat deze kleine technicus op het middenveld presteerde was ongelooflijk. Zijn werklust liep bovendien parallel aan zijn technische kwali teiten, waardoor hij een kwelling was voor zijn bewaker Ashik Singh. Daarnaast speelde doelman Maarten Sikking ook voortreffelijk en toonde Bart Taminiau aan over genoeg routine te beschikken om zijn achterhoede goed te organiseren. Nederland creëerde zich via een fel beginof- fensief een aantal kansen. Hans Kruize en Koen Kranenberg schoten echter naast, even als Philipps dat aan de andere zijde deed. Het duurde tot de 31e minuut in de eerste helft voor Oranje zijn eerste verdiende treffer pro duceerde. Het was de eerder veelbekritiseerde Hans Kruize die scoorde. Kruize, in beide oefenwedstrijden door Van Heumen uitgewis seld, maar tegen India gehandhaafd, revan cheerde zich voor zijn slechte spel door uit een onoverzichtelijke situatie een pass van Paul Litjens met een halve draai voorbij de Indiase doelman Ashok Diwan te schieten. Nederland dat zijn overwicht ook in de twee de helft voortzette, kreeg het na vijf minuten in die tweede speelperiode onverwacht en onverdiend toch nog even moeilijk. Maarten Sikking werkte een hoog schot van Chand Singh uit zijn doel. „Sticks", besliste de Franse arbiter Gillet. De strafbal werd door Philipps feilloos ingeschoten. De lange cor- nertaktiek, waarop door Nederland eindeloos is getraind, brak de ban die de ploeg van Van Heumen dreigde te bekruipen. Wouter Leefers die aangeeft, Koen Kranenberg die stopt en Paul Litjens die moet inschieten is de formule die door Van Heumen is aangege ven. Het werkte gisteren onverwacht goed. Twee schoten van krachtpatser Litjens verdwe nen als kanonskogels achter doelman Diwan, waarmee Litjens weer eens bewees dat hij steeds meer de schuttersrol van Ties Kruize gaat overnemen. Nederland SDeelde vanaf dat moment een (Van onze specale verslaggever) De overwinning van 3—1 tegen India is in de bijna 50-jarige historie van de onderlinge lan- denwedstrijden nog nooit voor gekomen. Al valt de balans in de laatste jaren eigenlijk best mee. Op 25 mei 1966 won Ne derland in Amstelveen voor de eerste maal van India (1—0), toen Olympisch kampioen, en sindsdien moest in acht ont moetingen slechts een keer de vlag worden gestreken. Dat was vier jaar geleden tijdens de spelen van München in de strijd om e de bronzen medaille (1—2). Van de andere zeven wedstrijden werd er een C met 2—1 gewonnen en eindigden er zes in onbeslist. It Bij de laatste categorie hoorde ook de 2—2 van de finale in het toernooi om - het wereldkampioenschap van 1973 in It Amstelveen, de laatste confrontatie tus- V sen beide teams, die voor Nederland zo gelukkig eindigde met een succesvolle 9 strafballenreeks. li mtreal C I hopen ii kstoernoc idelijk do li de Oosi en te gden arles Mc F' Ray I jin, maai I gekomr I hoop ir foor op i van de inse tea gewonnen partij. India was uitgeblust en li 9. niet de kracht om terug te slaan. Dat Sul )dk Singh uit het veld werd gestuurd en Woul Leefers een groene kaart werd voorgehoudl waren de enige vermeldenswaardige wapenf ten uit het wedstrijdrestant, waarin Nederla^Q MONTREAL Even noodza kelijk als moeilijk is het de vooruitgang in de sport bij te houden. Aan deze voorwaar de om in een tak van sport te kunnen bijblijven, hebben de turnsters volledig vol daan. Zij reikten in de landenwedstrijd tot een totaal van 368 punten, 181,85 puntenvoor de verplichte oefening en gisteren 186.15 voor de keuze-oefeningen. Met dit totaal zou de ploeg op de Spelen van München vierde zijn geworden, het klinkende bewijs dat in de damesturnsport de progressie is opgevan gen. Er werd op de tweede dag zelfs nog beter gewerkt, want Nederland bleef, behalve Canada, de andere twee concurrenten Bulgarije en Italië voor. „En als we op de balk iets beter waren geweest, zouden we ook Canada hebben verslagen", zei een wederom verheugde Eva Bartha die haar afscheid van de Nederlandse turnsport be kroond zag met de definitieve elfde plaats. Italië, en dat was het vooropgestelde doel, werd naar de laatste plaats verwezen. Eva Bartha gaat niet zondermeer terug naar haar vaderland Hongarije. Ze laat een aantal turn sters met toekomst na, van wie er twee al in deze ploeg zaten, Monique Bolleboom en Carla Braan. Eva Bartha: „En als het KNGV het wil, zal ik voor een opvolgster zorgen die beter is". Bescheidenheid die deze uitne mende trainster siert. Weer werd losjes gewerkt, als op de eerste dag. Maar ditmaal hadden de meisjes wel last van het enorme applaus in het volgepakte Forum. Steeds als een Canadese was uitge werkt. klonk hysterisch gegil door de immense ruimte. Carla Braan: „Ik hoorde het toen ik op de tfalk stond en ik ging er prompt af". Ans Dekker: .'.Juist toen ik op de balk een sprofig maakte, rommelde dat applaus van de tribunes en was ik er meteen uit". Het was een reden waarom de balk niet het puntento taal opleverde dat gewenst was om op deze dag als eerste te eindigen. Maar een score van 186.15 punten Canada 187.20, Bulgarije 185.90 en Italië 184.65 moet in deze „kleine finale" indrukwekkend worden genoemd. Vooral aan de brug werd voortreffelijk werk geleverd. Ans Smulders scoorde met 9.70 het hoogst van alle deelneemsters. Eva Bartha: „Maar niemand van het publiek zal hebben gezien hoe moeilijk ze het had. Herman van Bergem Ze hing op zeker moment alleen nog maar met haar vingertoppen eraan". Ans Smulders, zich weer met een totaal over de vier oefenin gen van 37.70, met de Canadese Karen Kelsall, de beste van de gehele internationale groep tonend: „Ik heb zo moeten knokken aan die brug. Ik had ook allemaal topwerk. Maar ik dacht: nu of nooit en het is nu geworden". Door haar prestaties zal Ans Smulders mogen uitkomen in de individuele strijd van de beste zesendertig. Masseur Theo Klaassen, die met de fabelachtige pianist Eugen Filipescu deelt in het succes: „Voor het eerst mogen slechts drie deelneemsters per land deelnemen zodat bijvoorbeeld niet alle Russinnen erbij mogen zijn. Ans Smulders zit er zeker bij, Jeanette van Ravenstijn en Benjamin Monique Bolle boom ook". Leuk Voor Ans Smulders is het een waardering voor haar prestaties. In München was zij er ook bij en werd met een negentiende plaats de beste Westeuropese turnsters. Ans Smul ders: „Leuk als ik erbij mag zijn maar dan moet Ik wel nog een keer en als het nu was afgelopen, zou ik het ook best hebben ge vonden". Voor Jeanette van Ravenstijn zal die deelne ming weer even doorbijten worden. Masseur Klaassen had ervoor gezorgd dat zijn van haar slepende liesblessure geen last had gehad maar gisteren, tijdens de oefeningen, moest zij af en toe toch even trekken met haar been. De brug was het toptoestel ditmaal van de turnsters met waarderingen van 9.20 (Carla Braan). 9.30 (Monique Bolleboom), 9.20 (Ans Dekker), 9.10 (Joke Kos), 9.40 (Jeanette van Ravenstijn) en 9.45 (Ans Smulders), die trou wens toch formidabel werkte met 9.25 voor sprong, 9.70 voor brug, 9.30 voor balk en 9.45 voor vrije oefening. Pal acht haar Jeanette van Ravenstijn met een totaal van 37.45. Eva Bartha strooide haar lof rond: „Jeanette werkt geweldig in de wedstrijd maar ze zou op de training wat fanatieker kunnen zijn. Grote waardering ook voor Joke Kos die de hele zaak heeft opgetrokken met haar zekere wer ken. Toen zag iedereen dat het kon en dat is erg veel waard. Helaas zullen enige turn sters het zware trainingswerk voor gezien houden. Jeanette van Ravenstijn wil gaan studeren, Joke Kos houdt op met wedstrijd turnen op internationaal niveau, op Ans Smul ders zal voor Moskou 1980 geen beroep meer gedaan kunnen worden en Ans Dekker gaat een massagecursus volgen. Eva Bartha laat Nederland niet met lege handen zitten. Zij heeft gezorgd voor opvolgsters en dat is een geruststellende gedachte. Atletisch staaltje op het juiste moment „gevangen" door de fotograaf van Ans Smulders. Zoals vanouds de beste Nederlandse turnster. (Van onze speciale verslaggever) 1ST ider MONTREAL De Russische turnsters heitere ben de „gouden" traditie voortgezet. Sed4 I 1952 toen Rusland in Helsinki voor de eersjh e •maal op de Olympische Spelen verscheep hebben de Russische gymnastes altijd Iv goud in de ploegenwedstrijd gewonnen. Of dit keer ging het met een geweldige ov£*^ macht. Het verschil met Roemenië prtl) München nog zesde bedroeg 3,2 puntqef 390.35-387.15. Oost-Duitsland dat bij de voj sl ge Spelen op het zilver beslag legde, mo^jj genoegen nemen met het brons. l^j Deze volgorde stond na de verplichte stof al vast. want het was gezien de ho^ 0 graad van perfectie onaannemelijk dat bij ham virtuoze keuzewerk grote verschuivingen zo. den plaatsvinden. De 18.500toeschouwers 'r™ het afgeladen Forum hebben soms ademlor r oefeningen uitvoerden, die voor onmogelj? werden gehouden. Dat in dit geweld weer r r ideale waardering „tien" viel, was vanzelfspP kend. Toch was die eer maar voor één turnst- weggelegd. De onwaarschijnlijk populaire dia Comaneci, als een volleerde showgirl h. publiek bespelend, scoorde het maximum r de brug met ongelijke leggers en de eve 0 wichtsbalk. Wat de 14-jarige op de balk lp zien, grensde werkelijk aan het ongelooflijk^ ipi Zij maakte o.a. een dubbele losse overslülb twee maal achter elkaar en besloot hate oefening met een dubbele schroefsalto. H[ro kon niet anders: dit moest een tien wordfft KINGSTON De start In de zeven dagen durende Olym pische zellregatta van King ston was voor Nederland aanvankelijk niet onverdeeld gunstig. Dat dient te worden voorop gesteld. Een positief punt voor de nationale afvaardiging In de races op het immense Meer van Ontario is echter zondermeer dat de grootste kansheb bers van de ploeg zich bij de eersten zij het niet de alleree.sten hebben kunnen handhaven. De diskwalificatie van Soerd en Erik Vollebregt bij de FD's veranderd het optimisme later In diepe teleurstelling. Voor Ben Staartjes en Ab Ekels was er bij de Tempests niet meer dan een elfde plaats in een veld van maar vijftien boten. Ir. L. Geert Bakker moest bij de Solingen zelfs met een veertiende plaats genoegen nemen. Op de openingsdag, toen bij een aanvankelijk harde, maar later afnemende westelijke wind werd gevaren, hebben in de „Nederlandse klassen" tenminste de kanshebbers zich vrij wel allen direct al in het eerste gelid ge schaard. Dat maakt dat de Nederlanders in de komende dagen stellig enigszins in een nadelige situatie zullen varen. Vrijwel op de finish ontnamen Sjoerd en Erik Vollebregt door tijdig overstag te gaan de Amerikanen Norman Freeman en John Ma- thias nog juist een zesde plaats. „Wij mogen nog tevreden zijn", had Erik Vollebregt eerder toegelicht, „we begonnen direct na de start met een verkeerde slag. Pas later in de race hebben we winst kunnen maken". Winst, die waardeloos werd, toen de jury besloot het protest van de Amerikanen te aanvaarden en de Vollebregts uit de uitslag te verwijderen. De zege ging bij de FD's naar de tengere 33-jarige Britse favoriet Rodney Pattisson.Op zei Joop van Werkhoven glunderend, „in de magistrale wijze heeft de Olympische kam pioen van Acapulco en Kiel gisteren een basis gelegd voor een mogelijk derde gouden me daille in successie. Bescheiden Het mooiste resultaat van de Nederlandse ploeg komt eigenlijk op naam van Joop en Robert van Werkhoven. In het grootste veld van de Olympische regatta er gingen 28 boten van start - eindigden de broers uit Bloemendaal eveneens op een zesde plaats. ZIJ lieten de huidige wereldkampioen Mare Laurent drie plaatsen achter zich en begon nen ook al met een aanvankelijk bescheiden klassering. halfwindse rakken wonnen we vier plaats. Daarna hebben we vrijwel steeds tussen*p vijfde en achtste plaats gelegen. Vooral in f laatste kruisrak hebben we ontzettend v winst geboekt. Maar de verschillen waren tf_. al te groot om veel plaatsen naar vorend; kunnen komen". Veel minder succes hadden Ben Staartjesu Geert Bakker, die bij de open Westdul kampioenschappen in Kiel verrasten met f tweede plaats in de eindrangschikking. Bijt eerste start van de Solingen lag Bakker in i gunstige positie. De boten werden eclT teri ggeroepen. Toen opnieuw het schot kir voer de man uit Warmond direct al ln[ achterhoede. Lange tijd bezette hij de plaats in het veld van 24 boten, winst die hij in de laatste ronde boekte hem een veertiende plaats in de eerste Ben Staartjes heeft in de openingsrai evenzeer in de achterhoede moeten strijdj I

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10