Bouwlocatie Voorhout mag maximaal 18.000 woningen omvatten Ir PvdA en PPR tegen veranderen verkeerssituatie Steenstraat b Feestelijk afscheid van pastoor Van Leeuwen Dag van het paard: programma met hoogtepunten uit tien jaar STUDIEGROEP IN RAPPORT: ï«vr Storingen in lichtnet Zoeterwoude Duizend jutters op strand KatxvijlQ SPANNENDE SPUITBALWEDSTRUD IN SASSENHEIM aand jjnvjr it» dUbl 1M VOORHOUT Een nieuwe bouwlocatie bij Voorhout zal maximaal 18.000 woningen mogen omvatten. Tot deze conclusie komt studiegroep bouwlocatie Voorhout van de Provinciale Planologische Dienst in een onlangs uitgebracht rapport. Als dwingende voorwaarde voor het tot- standbrengen van de bouwlocatie noemt de studiegroep het aanbrengen van een aantal infrastructurele verbeteringen tussen Voor hout en Den Haag. Er zal een spoorwegsta tion moeten worden geopend. Tevens ver dient het instellen van een snelbus naar Den Haag aanbeveling. Een studie zal nog zijn vereist naar de mogelijkheid om Voorhout per trein ook in de richting Haarlem te óntsluiten en de mogelijkheden van een kwartiersdienst, tenminste in de spitsuren. De voor- en nadelen van de mogelijkheden die er zijn om Voorhout beter op rijksweg 44 aan te sluiten bij de Klinkenberg of de Warmonderdam dienen nog te worden afge wogen. De studiegroep stelt tevens als dwingende eis dat bij de start van de bouwlocatie de aanleg van hetzij de secundaire weg 4 hetzij de secundaire weg 6 gerealiseerd moet zijn. Het woon-werkverkeer gericht op Leiden zal zich grotendeels per openbaar vervoer die nen af te wikkelen, gezien het overbelaste interne wegennet en de beperkte parkeerca- paciteit in Leiden. De studiegroep wijst er met klem op dat aan alle infrastructurele voorwaarden moet worden voldaan alvorens met de bouwlocatie kan worden begonnen. Bij haar onderzoek is de studiegroep nog op andere knelpunten gestuit. Zoals bekend wensen de gemeentebesturensamenwer kend in het Samenwerkingsorgaan Bollen streek, geen enkele medewerking aan de realisering van een nieuwe bouwlocatie in Voorhout te geven. Hun belangrijkste argu ment is dat een groot deel van onvervangba re hyacinthengronden in het noordelijke ge deelte van het te verstedelijken gebied, ver loren gaan. In dit verband merkt de studie groep op dat de nieuwe bouwlocatie in strijd is met het plandoel van het streekplan Zuid- Holland West dat de agrarische functie van de bollenstreek veilig wil stellen. In het te verstedelijken gebied zal maximaal ruim honderd hectare weidegrond en circa twee honderdnegentig hectare bollengrond aan het huidige gebruik worden onttrokken. Voor de door de bouwlocatie brodeloos wor dende agrariërs zal naar hervestigingsmoge lijkheden moeten worden gezocht in de strook tussen Sikkens en Sassenheim. In haar rapport pleit de studiegroep voor de aanleg van een bosstrook tussen Voor hout en Sassenheim. Ook het bestemmings plan in het zogenaamde gebied „Klooster- schuur" waar destijds tuinbouw onder glas werd toegestaan zal moeten worden gewij zigd, aldus de studiegroep. Liever zag zij ook in dit gebied een groene dooradering. Tuin bouw onder glas zal deze stadsgewestelijke groene dooradering ernstig aantasten. Tenslotte beveelt de studiegroep een sociolo gisch onderzoek naar de gevolgen van de realisatie van een nieuwe bouwlocatie aan, alvorens zal worden gestart. Volgens de studiegroep zullen onder meer de snelle bevolkingsgroep, de wijzigingen in bevolkingssamenstelling en het al dan niet gelijktijdig tot stand komen van woningen en voorzieningen moeten worden bekeken. Tevens zou een studie moeten worden ver richt naar de mogelijkheden om bij de ontwikkeling van een nieuw winkelcentrum de bestaande middenstand in de bollen streek in te schakelen. ZOETERWOUDE Storingen hebben de Zoeterwoudse bevolking nogal parten gespeeld in het afgelopen weekeinde. Zaterdagoch tend om kwart over zeven viel de stroom uit in een gedeelte van het dorp ten gevolge van een kabelbreuk. Vijf kwartier later was de spanning weer terug. 'n Half uur later was er opnieuw geen electriciteit maar dat duurde toen slechts enkele minuten. De storingen hadden inmiddels toch wel voor de nodige overlast gezorgd. Dit met name in een aantal winkels in de voedingssector welke op zaterdagmorgen veelal vroeg opengaan. Koelapparatuur viel uit, snijmachines konden niet wor den gebruikt en kassa's en telmachines weigerden dienst. Gisteren bleef het zwembad Haasbroek gesloten. Oorzaak was het doorbranden van een motor van de zuiveringsinstallatie waardoor het water in de bassins niet ververst kon worden. Pogingen om de motor te vervangen bleven zonder resultaat zodat het ook onzeker was of het bad vandaag geopend zal zijn. Rond duizend kinderen van zes tot dertien jaar namen zaterdag deel aan de juttersactie die op het strand van Katwijk werdl georganiseerd door Seven Up. Anderhalve kilometer strand werdl door de jeugd schoongemaakt. De kinderen verzamelden in totaal anderhalve container vuil, voornamelijk plastic bekertjes en zak- Na afloop van de juttersactie was er een schatgraafwedstrijd. De grootste schat was een fiets. Voorts kwamen er onder het zandl plastic boten, ballen en flesjes Seven Up tevoorschijn. ROELOFARENDSVEEN Pastoor Gé van Leeuwen van de parochie Maria Presentatie uit Roelofarendsveen heeft gisteren afscheid genomen van zijn praochie. Met een feestelijke eucharistieviering, waarbij het gemengd zang koor de alom geprezen mis „Cecilia" van organist Hein van Berkel zong, besloot pas toor Van Leeuwen zijn zeven jarige carrière in Roelofa rendsveen. Pastoor Van Leeu wen vestigt zich binnenkort in Apeldoorn, waar hij met name in het bejaardenpasto raat nog actief hoopt te kun- De pastoor verlaat zijn stand plaats niet van harte. „In Roe lofarendsveen", zo verklaarde de geestelijke herder, had hij nog het persoonelijke contact ervaren, dat volgens sommige geluiden verleden tijd zou zijn: „In de parochie/is altijd over leg mogelijk geweest. Ik heb van mijn kant daaraan altijd bijgedragen door open te staan voor alle ideeën. Zowel een latijnse, een Nederlandse als een beat-mis heb ik een plaatsje in de kerk gegund". De secretaris van het kerkbe stuur, de heer Verhaar, sprak de scheldende pastoor na afloop van de feestelijke eu charistieviering toe. Hij bood namens de parochie-gemeen schap postoor Van Leeuwen een cadeau onder couvert aan. Op de officiële receptie, waar drie burgemeester, uit Van Leeuwens Roelofarendsveense periode aanwezig waren, de heren Smolders, Wagenaar en Bolten, haakte de laatste in op de uitstekende relatie tussen de kerk en de gemeente. kringt Bij tv het d< (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De fractievoorzit ters van PvdA en PPR verzet ten zich krachtig tegen een mo gelijke wijziging van de ver keerssituatie rond de Steen straat. In een brief aan de ge meenteraad vragen de heren Meijer (PvdA) en Beijen (PPRI na het zomerreces een interpel latie over deze zaak te mogen houden. Dit naar aanleiding van het ad vies dat de verkeerscommissie (een groep raadsleden aange vuld met deskundigen uit de burgerij) eind vorige maand aan het college uitbracht. Daarin werd gevraagd de verkeerssi tuatie van de Steenstraat met ingang van 1 juli zodanig te wijzigen dat de bussen niet meer in twee richtingen van de ze straat gebruik zouden moeten maken. Volgens de in de Steen straat gevestigde winkeliers ont staan door de huidige situatie levensgevaarlijke toestanden. Ook zeggen zij hun omzetten hierdoor te zien verminderen. Daarom besloot de verkeers commissie aan het college te adviseren stad in eenrichtings verkeer in te stellen in de Steen straat en alle auto's en bussen stad-uit langs het water van de Beestenmarkt naar de Nieuwe Beestenmarkt te leiden. Het col lege weigerde dit advies op 1 juli over te nemen. Het besloot tot een nader onderzoek van de haalbaarheid' van deze gesugge reerde oplossing. De fractie voorzitters van PvdA en PPR nu achten de suggestie van de verkeerscommissie in hoge mate ongewenst „omdat daardoor de verkeersdruk op de binnenstad zou toenemen." Bovendien vin den zij dat de verkeersveiligheid niet gediend is met weer een nieuwe tijdelijke maatregel en dat een vlotte doorstroming van het openbaar vervoer door dit voorstel in gevaar wordt ge bracht. Tenslotte zullèn de te nemen maatregelen naar het oordeel van de heren Beijen en Meijer onnodig kosten met zich meebrengen. Orn te voorkomen dat er nu maatregelen genomen zullen worden zonder dat de raad zich er eerst eens over heeft kunnen beraden doen de progressieve fractieleiders een verzoek een interpellatie te mogen houden zodra de gemeenteraad weer te rug is van vakantie. Daarbij zeggen zij van het college te verwachten dat vooral die tijd geen beslissingen inzake de Steenstraat zullen worden geno- tot de ingebruikname van de meuwe brug niets meer aan te veranderen zal zijn. In de ogen van de heren Meijer en Beijen heeft de huidige oplossing uit oogpunt van verkeersveiligheid en voor wat betreft de positie van het openbaar vervoer verre de voorkeur, zo blijkt uit de brief aan de raad. Beide fractievoorzitters vragen het college met klem het a van de verkeerscommissie zich neer te leggen, te omdat in het onderhavige gi de voorgeschreven hoorpn dure niet is gevolgd en om b en w dan zouden afwijken een eerder genomen raad: sluit inhoudende de afsluil van de Steenstraat voor aul en het bestemmen tot voetg| gersgebied. Vrage: Hun interpellatieverzoek doen Meijer en Beijen vergezeld gaan van een serie vragen over de situatie rond de Steenstraat. Daarin stellen zij onder meer de I huidige situatie zonder meer de beste te vinden en pleiten dan ook voor handhaving hiervan tot de opening van een nieuwe nog aan te leggen Turfmarkt- brug. Zij vragen het college de raad een voorstel te doen waar in de nu bestaande verkeers maatregelen formeel zouden moeten vastgelegd, zodat daar Weinig animo voor zeezwemmen NOORDWIJK Een teleurstel- men. Vier deelnemers legdeiT" lend aantal deelnemers was zater- vastgestelde een kilometer dagmiddag op het Noordwijkse Over veertien dagen wordt strand om aan de door de Red- een zeezwemprestatietocht dingsbrigade georganiseerde zee- de Reddingsbrigade georgj zwemprestatietocht deel te ne- seerd. Bollenoogst mislukt door droogte HILLEGOM Door de grote Hoe groot het percentage var droogte van de laatste maand is oogst is dat is mislukt, staat de bloembollenoogst grotendeels niet vast. Zeker is dat de exp mislukt. Alle bolsoorten zullen teurs van bloembollen in vele maar voor een klein deel uit de vallen onmogelijk de geboekte grond kunnen worden gehaald. ders volledig kunnen uitvoeren r1' EVANGELISATIE GEBOUW OP „DE DRECHT" GEOPEND LEIML'IDEN Op de camping „De Drecht" werd zaterdagmid dag onder grote belangstelling het gebouwtje van de Evangeli satie-commissie geopend. De dames Van Dijk en De Bok onthulden het naambord „De Ark" aan de gevel van het ge bouw. De Evangelisatiecommissie werkt al bijna vijf jaar op de camping. Zij verspreidt evange- lisatielectuur en verzorgt cam pingkerkdiensten. Dit laatste werd op den duur echter een onmogelijke zaak, omdat de commissie niet over een eigen ruimte beschikte. De diensten werden altijd in de open lucht gehouden. Behalve met het organiseren van kerkdiensten, die iedere zondagmorgen om half elf be ginnen houdt de commissie zich ook bezig met het op touwzetten van kinderspelen en het verto nen van films. Voor de ouderen zijn er regelmatig spelavonden, bloemschik- en klaverjaswed- strijden. De campinggasten hadden ter gelegenheid van de opening het evangelisatiegebouwtje versierd met bloemen. De bezoekers wer den getrakteerd op koffie met zelfgemaakte cake. et ai igier: et lev >t 96 SASSENHEIM - Voor de der tiende maal werd zaterdag een spuitbalwedstrijd gehouden in het kader van de jaarlijkse evenementen van de jeugdre- creatie. Bij de senioren werd de ploeg „Flower Boys" eerste. „Sassem Ollstars" behaalde de tweede en „De Winnaars" de derde plaats. Veertien ploegen kwamen uit in de juniorenpou le. „De Mensen" werd in deze poule eerste, „F. C. Spetter" tweede en de enige deelnemen de damespioeg derde. In de gemeentekantine aan de Oosthaven werden dam- en schaakwedstrijden gehouden. René Vroonhof bleek de beste dammer en Anne van der Zaag de beste schaakster. Niet minder dan drieënzeventig kinderen namen deel aan de vossenjacht, die eveneens vrij dagavond werd gehouden. Cora van Haastrachy won de vossen jacht. Hans van Velzen werd tweede en Ronnie Scheffer der de. Aart de Wit wint polsstokwedétrijden in Bodegraven i Bodegraven Aart de Wit heeft zaterdag de polsstokver- springwedstrijden die op het terrein van de landbouwer Wim Bakker in de Bodegraafse Meije werden gehouden, gewonnen. Tweede werd Jaap de Boer en derde Wim Rietveld. In de A-klasse sprong Harty van der Hoeven het verst. Tweede in deze klasse werd Kees Jan de Leeuw en derde Theus Eijkelen- burg. In de B-klasse zegevierde Victor van Denzen. Bert Koet sier werd tweede en Chr. van der Hoeve derde. In de junio renklasse won Cor de Zeeuw. Tweede en derde werden res pectievelijk Floor van Doorne- baij en Dik Passchier. Cees Berg, de public relations man van de Stichting Neder landse Draf en Rensport, is terecht trots op „zijn" tiende „Dag van het paard" die woensdag 21 juli op de Wasse- naarse renbaan wordt gehou den. „We brengen nu een pro gramma met hoogtepunten uit die tien jaar. En daarnaast, een wereldprimeur. De heer Abraham Chardon uit Schi pluiden, die twee jaar geleden als stunt voor het eerst in Eu ropa met een zestienspan in de baan kwam, komt nu met een twintigspan in actie. Ik ben benieuwd hoe deze sensatie gaat aflopen. Het is toch bijna ondoenlijk dat één man de leidsels van twintig paarden onder controle kan houden." Het idee van het organiseren van de Dag van het paard is van Cees Berg en de algemeen voorzitter van de Stichting Ne derlandse Draf en rensport de heer Piet van Binsbergen. Cees Berg: „In 1945-1949 had den we geen totalisator op de Nederlandse Draf en Renba nen. Op Duindigt organiseer den we in die tijd een ontmoe ting Nederland-Belgié. Daar tussen deden we ook wat aan andere paardensport. Dit al leen om onze genodigden, de kamerleden die moesten be slissen over de komst van de totalisator onder het genot van een kopje thee, een fijne mid dag te bezorgen." De totalisa tor kwam, maar het gebeuren rond die bewuste dag bleef bij ons hangen en zo'n jaar of elf geleden gingen we denken aan het organiseren van een dag waarin het paard, groot of klein van welk ras dan ook centraal zou staan. Begonnen toen met 6500 toe schouwers, bij de tiende editie zal Duindigt te klein zijn en verwacht ik twintig duizend toeschouwers. Het zal wel weer een groot verbroede ringsfeest worden van alle Ne derlandse stamboeken van paardenrassen. Het aantal aanmeldingen om een plaatsje in ons programma te krijgen is weer enorm. Vroeger moes ten we om paarden en deelne mers vragen, nu komen ze zichzelf aanmelden. Er is geen land ter wereld waar zoiets mogelijk is. Een paardenshow is niet uniek. Maar een show. waar gewoon daadwerkelijk nog een volledige draf en ren- programma wordt afgewerkt beslaat nergens. In het buiten land tonen ze op een Horse Show, een draver en een ren paard. Wij laten ze m volle actie komen. Aan de tiende „Dag van het paard" zullen rond de 600 paarden meedoen en 1000. deelnemers, groot en klein. Het kost de Stichting Nedei- landse Draf en Rensport een hoop geld, maar de propagan da voor het paard is enorm 13.00 uur: Valkenjacht Uit beelding van een valkenjacht in oorspronkelijke aankleding, uitgevoerd door de ponyclub „Van Meme tot Ressen uit Bern mei op Dartmoor-pomes. 13.35 uur: Concours voor vier spannen In twee afdelingen voor Friese en tuigpaarden. Tevens wordt voor het schoon ste geheel in elke afdeling een premie beschikbaar gesteld. 14.10 uur: Demonstratie Lan delijke Ruiters Optreden van 4 zestientallen o.l.v. de heer H. Bouwman te Nijkerk. Programma voor Dag van het paard 14.45 uur: Show van het Ne derlandse New Forest Pony Stamboek De paardevriend- jes uit Best onder leidingvan C. v.d. Meulengraaf en de Bos- ruiters uit Aalst o.l.v. Jac van Dongen, rijden met 40 ponies een show, waarin de tiende „Dag van het Paard" en de Olympische Spelen centraal stamboeken zullen in dit aeiue worden vertegenwoordigd door een hengst en drie mer ries. Deze 64 viervoeters zullen een volledig overzicht geven van de Nederlandse paarden en ponyfokkerij. 16.05 uur: Friese aanspannin gen Onder leiding van de ■heer J. Grijpstra uit Ederveen, zullen er 32 Friese paarden aangespannen voor verschil lende rijtuigen de piste over gaan. 16.45 uur: Gymkhana-wed- strijd 5 achttallen bereden New Forest Ponies rijden een estafette met hindernissen. 17.15 uur: Relais Springcon cours Acht ruiters nemen met elk twee paarden deel aan deze wedstrijd. 18.30 uur: Uniek shownummer Abraham Chaidon brengt voor het eerste een twintig- span in de baan. Tussen deze shownummers door natuurlijk zeven draverij en en drie rennen en boven dien zullen de zeer bijzondere gangen van de hackney voor het eerst m Nederland onder het zadel worden gedemon streerd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4